Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η ΒΑΦΤΙΣΗ ΤΗΣ ΑΝΙΨΙΑΣ ΜΟΥ-ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Η ΜΑΜΑ ΤΗΣ???


ΜΑΝΝΟΥΛΑ

Recommended Posts

νομιζω οτι εισαι συναισθηματικα φορτισμενη λογω της υγειας και ισως να θες και εσυ να τα ριξεις σε αλλον εστω και για μια φορα. ηρεμησε. το πιο σημαντικο ειναι η υγεια σου.μην σκεφτεσαι αλλο την αδερφη σου. ετσι αποφασισε και ετσι επραξε. εσυ να εισαι καλα. δεν μπορουμε να πουμε στον αλλον τι να κανει και ποιο ειναι το σωστο. ειστε 2 διαφορετικοι ανθρωποι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για μενα τελικα η καλυτερη λυση ειναι να παει ο αντρας σου.Αν μενεις στην αθηνα μην φοβασαι για να μεινεις μια μερα μονη σου με το παιδι..εγω εμενα αρκετες φορες κ βραδυα λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων(τουλαχιστον ετσι ...ηξερα :laugh: : :laugh: :laugh: ).Μια μερα ειναι θα περασει...η αδερφη σου θα το καταλαβει..

Παντως γνωμη μου, μη κανεις σχεδια απο τωρα...γιατι λενε οτι τα βλεπει ο Θεος και γελαει!!Ειναι πολυ νωρις!

Καλο απογευμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι το θέμα είναι πως και που έχει μεγαλώσει κανείς.

Εμείς στον τόπο μου όταν καλούμε κάποιον από μακριά και δεν μπορεί να κάνει το ταξίδι αυθημερόν και δεν έχει που να μείνει(συγγενή ή φίλο) εκτός από το τραπέζι πρέπει να του πληρώσεις και το δωμάτιο.

Στο γάμο μου είχα κάνει συμφωνία με ξενοδοχείο για 10 δωμάτια περίπου και στη βάπτιση έκανα τραπέζι για 250 άτομα επειδή κι εγώ είχα τάξει τον μικρό σε μια εκκλησία μακριά (μια ώρα περίπου) οπότε τους τάισα όλους ακόμα και τους πιο ξένους,τους οποίους σε άλλη περίπτωση θα τους καλούσα μόνο στην εκκλησία.Δωμάτιο στη βάπτιση δεν χρειάστηκε γιατί οι συγγενείς-φίλοι που ήρθαν απείχαν το πολύ 2,5 ώρες και έφυγαν αυθημερόν.

Εγώ προσωπικά όταν αρραβωνιάστηκα η αδερφή μου ήταν έγκυος 7 μηνών και όταν παντρεύτηκα είχε το μωρό.Οι ημερομηνίες και οι λοιπές λεπτομέρειες ρυθμίστηκαν έτσι ώστε να βολεύουν ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ, όχι μόνο εμένα γιατί έμενε μακριά.Θα έκανα τα πάντα για να μπορέσει να ρθει και αν ήξερα ότι ζορίζεται οικονομικά θα τη βοηθούσα διακριτικά για να έρθει στη χαρά μου.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση που συζητάμε τώρα όλες σχεδόν δίνετε δίκιο στην αδερφή που και οικονομική άνεση έχει και αυτή είναι η αιτία που θα ταλαιπωρηθεί ο κόσμος που έχει καλέσει.Βέβαια έκανε ένα τάμα και πρέπει να πάει να το κάνει.Αλλά τα 20 άτομα που έχει καλέσει είναι οι πιο δικοί της άνθρωποι,δεν είναι ξένοι.Αυτή δηλαδή δεν σκέφτεται τίποτα και η μανούλα μόνο πρέπει να σκεφτεί;

Έτσι όπως βλέπω ότι έθεσε το θέμα η μανούλα πιστεύω ότι πιο πολύ την πείραξε η ηθική πλευρά του θέματος,η αίσθηση ότι η αδερφή της την υπολογίζει προσφέροντας της κάποιο από τα έξοδα.

Η συμβουλή μου είναι να πας μανούλα στη βάπτιση και να αφήσεις τα πάντα πίσω.Εγώ θεωρώ ότι έχεις δίκιο αλλά από την άλλη αδερφή είναι και τη δέχεσαι με τα ελαττώματά της.Είστε άλλοι άνθρωποι.

Η ζωή είναι πολύτιμη και δεν πρέπει να χαραμίζουμε τις στιγμές μας με δυσάρεστες σκέψεις.Ιδίως όταν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας (για το οποίο εύχομαι το καλύτερο) πρέπει η ψυχολογία σου να είναι καλή ώστε να αντιμετωπίζεις το πρόβλημά σου καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιταξε, ενας ξαδερφος του αντρα μου εκαναν βαπτιση σε νησι 3 ωρες απο δω και δεν μας εκαναν εξοδα. Βεβαια,δεν ειχαν καμια απαιτηση να ειμαστε εκει.

Γνωμη μου, αν δεν εχετε οικονομικη δυνατοτητα η δεν μπορεις λογω εγκυμοσυνης, μην πηγαινετε.Αφου δεν σας κανει τα εξοδα δεν μπορει να εχει απαιτηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίταξε, επειδή θα είναι καλοκαίρι μπορείτε να το συνδιάσετε με διακοπές και να βρείτε φθηνή διαμονή. Το θέμα είναι ότι θα είσαι έγκυος και η Τήνος δεν ενδείκνυται για εγκύους λόγω νοσοκομειακών εγκαταστασεων ( αν ήταν η Κρήτη θα σου έλεγα ναι) επίσης σημειωτέον ότι ενδέχεται να έχει και κακοκαιρία - έντονους αέριδες και σε περίπτωση ανάγκης ίσως να μην μπορέσετε να φύγετε...όσον αφορά τα οικονομικά και τη συμπεριφορά των συγγενών δεν πιστεύω να σας έχουν βάλει το μαχαίρι στο λαιμο :)

ας είναι καλά το μωράκι και να μην πάτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νεφελη μου, να ρωτησω κατι? Μηπως εισαι ψυχολογος? Διαβαζω και ξαναδιαβαζω την απαντηση που μου εδωσες και χωρις βεβαια να θελω να παρεξηγηθω απο τα αλλα κοριτσια, ή να τα υποτιμησω, πιστευω οτι εσυ ειδικα καταλαβες σε βαθος αυτα που νιωθω, κυριως συναισθηματικα και ηθικα. Και δεν σε ευχαριστω επειδη πηρες το μερος μου, αλλα επειδη κυριως καταλαβες αυτα που αλλα κοριτσια δεν κατανοησαν. Δεν παρεξηγησα ουτε νευριασα με καμια κοπελα, αν και οι περισσοτερες πηραν το μερος της αδερφης μου.

Δεν σε ευχαριστω που με υποστηριζεις, και αλλες (λιγες) κοπελες το εκαναν. Σε ευχαριστω ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ

Κοριτσια μην με παρεξηγησετε οι υπολοιπες, σεβομαι και αποδεχομαι ΟΛΕΣ τις απαντησεις οπως και σας ευχαριστω που μου αφιερωσατε χρονο με το να μου γραψετε.

Αποφαση ακομα δεν εχω παρει, ισως ειναι και νωρις, αφου σε 3 μηνες δεν ξερω και την κατασταση που θα ειμαι, μακαρι να πανε ολα καλα μεχρι το τελος. Νοιωθω ομως μια ανακουφιση που μοιραστηκα αυτο το θεμα μαζι σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είμαι ψυχολόγος μανούλα αν και είναι ένα επάγγελμα που θα μου άρεσε πολύ.

Απλά πολλές φορές προσπαθώ να μπω στη θέση του άλλου και να τον καταλάβω.

Δεν τα καταφέρνω βέβαια πάντα αλλά θέλω να προσπαθώ.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά με το θέμα της υγεία σου και με το δεύτερο μωράκι που έρχεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝεφέληΠ έγραψε:

Δεν είμαι ψυχολόγος μανούλα αν και είναι ένα επάγγελμα που θα μου άρεσε πολύ.

Απλά πολλές φορές προσπαθώ να μπω στη θέση του άλλου και να τον καταλάβω.

Δεν τα καταφέρνω βέβαια πάντα αλλά θέλω να προσπαθώ.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά με το θέμα της υγεία σου και με το δεύτερο μωράκι που έρχεται.

Θα σου αρεσε το επαγγελμα του ψυχολογου και θα σου ταιριαζε θα προσθεσω εγω! Και πιστεψε με, τα καταφερνεις πολυ καλα...

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου, και για την υγεια μου και για τον μπεμπη μου που ερχεται. Ευχομαι να εισαι παντα καλα και η ζωη να σου φερει οτι επιθυμεις, οτι και αν ειναι αυτο. Επισης και σε ολα τα κοριτσια του μαμυ και σε αυτα που με υποστηριξαν και σε αυτα που διαφωνησαν μαζι μου, αλλα και σε αυτα που δεν μου απαντησαν καν ευχομαι τα καλυτερα και οτι επιθυμει η ψυχουλα της καθε μιας...

(Ρε κοριτσακια, σαν να πηρα το Οσκαρ και να εβγαλα ευχαριστηριο λογο...τι να πω...μου βγηκε...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανουλα η αποφαση που θα παρεις πρεπει να ειναι καθαρα δικη σου .Τοπροβλημα ειναιοτι μπερδευεις ανομοια πραγματα δνε χει καμι σχεση το αν εισια εγκυος και δνε θελεις να μπεις σε μια ταλαιπωρια ενος ταξιδιου και καλα κανεις αν δνε νιωθεις καλα αλλα το να απαιτεις να σου πληρωσει ηα δερφη σου εστω και εα μερος των χρηματων αυτο ειναι παραλογο .Εχουμε λιγο παρανοησει στο οτι η βαφτιση ειναιμυστηριο και οτι οι γονες δνε ιεναι υποχρεωμενοι να κανουν σε κανεναν το τραπεζιη βαφτιση δεν ειναι γιορτη ολοι οσοι πανε ειναι μαρτυρες της βαφτισης απο εκει και περα ας μην παρεις τιποτα σρο ανιψακι σου και να σου πω καικατι δν ευπαρχει καλοπροαιρετη ζηλεια αλλο καποιον ον θαυμαζο και αλλο λεω αφο εχει γιατι να μην το κανει.

Βαφτισα το γιο μου στην επιδαυρο δεν εκλεισα σ εκανεναν ξενοδοχειο γιατι επρπεε να το κανω ; δνε τραεζωσα κανεναν παρα πηραν το γλυκο μετα και το ανψυχτικο ο κουμπαρος μου επειδη ενιωσε ομορφα που εγεινε νονος μας εκανε το τραπεζι δν εξερω καποιοι σταρβωσαν δικο τους θεμα δνε με αασχολει .Ο ατεαρς μου στη βαφτιση δνε ηρθε με τη δικαιολογια οτι ηταν αρρωστος τοτε δνε ηταν τοσο χαλια θα μπορουσε να ερθει θα τον φιλοξενουσαμε μαζι εμ τη μαμα μου στο σπιτι των πεθερικων μου και επειδη ηταν λιγο παραξενη η κατασταση ειπαμε να εισουμε μονο σους γονεις μου ενα δωματο με δικα μας εξοδα αλαλ δνε ηθελαν μαλιστα παραλιγο να μηνερχοταν και η μαμα μου επειδηξμετα δνε ηξερε πως θα γυρισει θα ερχοταν αυτθημερον δνε μπορουσε να το αφησεινονο του , εγω πως λες οτι ενιωθα που θα βαφτιζα το παιδι μου και δνεθα ειχα παρων τους γονεις μου ; τελιακ ηρθε και εφυγε με μια φιλη μου επειδη τα αδερφια μου εκατσαν Σαββατοκυριακο οπως και καποιοι φιλοι αλαλ μ δικα τους εξοδα .Στη βαφτιση με ρωταγαν καποιοι σγγενεις του αντρα μουπου ειναι ο πατερας μου πως λες να ενιωσα ; οτα κοιταω τις φωτο και δνε ειναι παρων ; για αυτοσ ου λεω αν εισια καλα με το θεματης εγκυμοσυνης πηγαινε τα εισητηρα δνε ιανι τοσο ακριβα και μια διανυκτερευση σ εαπλο δωματιο δνε ειναι και τοσο ακριβα .Απο την αλλη λες οτι εχει ενα παιδιακι2,5 ρτων εγω το Σταυρο μου 5 μηνων τον πηγα στην Κατερινη και ανεβηκαμε στον Ολυμπο αν παλι δν εμπορεις δνε μορεις να τον κρατησει η πεθερα σου ; μια μερα θα ειναι .Ευχομαι ολα να πανεκαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια μου, να σου απαντησω, το σκεφτηκα να τον κρατησει η πεθερα μου, αλλωστε εκεινη μου τον κραταει οταν δουλευω, και την ευχαριστω πολυ γι΄αυτο, αλλα η αδερφη μου τον θελει και εκεινον στη βαφτιση, και καλα να ειμαστε ολοι μαζι! Μετα βεβαια μου ειπε ε, αφου θα ερθει, θα κραταει και την λαμπαδα της μπεμπας, ενταξει? γιατι αλλο μικρο παιδακι δεν θα υπαρχει, τα αλλα της ανιψακια απο την πλευρα του αντρα της ειναι πολυ μικρα. Μα ολα δικα της τα θελει πια???

Εξαλλου, οπως ειπα και πριν, ο Γιωργος μου δεν ειναι ο μοναδικος λογος που δεν μπορω να κανω αυθημερον το ταξιδι...οποτε παλι υπαρχει προβλημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε μανουλα αν δεν σου έλεγε τπτ για την λαμπάδα πως θα το έπαιρνες? Δεν θα σκεφτοσουν γτ δεν δινει και στον δικο σου να την κρατησει? Απλά μου κάνει εντυπωση πως οτι και αν σου πει τελικα η αδερφή σου το παίρνεις αρνητικά...σορι κιολας αλλά προσπάθησε λιγο να βλεπεις τα πραγματα απο πιο θετική πλευρά,να μην σε πειράζει το παραμικρό πια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σορρυ αλλα ο μικρος δνε ειναι δυομιση ετν ; πως θα κραταει τη λαμπαδα ; ειναι επκινδυν ασε που τη λαμπαδα μπορει αν τη κρατησει και ο νονος .Εγω βλεπω οι η αδερφη σου θελει παρα πολυ να πατε καικαλο ειναι να το προσπαθησεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω οτι το θεμα ειναι αρκετα περιπλοκο... και δοκιμαζω να απαντησω εχοντας ως παραδειγμα εμενα που η αδερφη μου ειναι στην αμερικη και μεχρι τωρα εχω κανονισει το γαμο μου και τις βαφτισεις των παιδιων μου συμφωνα με το ποτε βολευει εκεινη και οχι εμενα και τον αντρα μου ( ο οποιος βεβαια δικαιολογημενα γκρινιαξε αρκετες φορες) ...

Ερωτηση 1η...αν σου ελεγε ελα και στα πληρωνω ολα εγω θα το δεχοσουν? ή θα σου αρκουσε μονο η κινηση?

Ερωτηση 2η ... αεροπλανο εχει να πεταχτεις 2 ωριτσες και να φυγεις? σιγουρα θα εχει καποιο φτηνο εισητηριο αν το ψαξεις απο τωρα

Ερωτηση 3η ... της ειπες οτι αντιμετωπιζεις προβλημα και σου ειπε οχι δεν θελω να σου δωσω?

Επειδη δε θυμαμαι ... αν εισαι ετοιμογενη ειναι οντως θεμα να πας σ ενα νηση εστω και αυθυμερον

Επισης ειναι οπως ειπε και η νεφελη θεμα μεγαλωματος... εγω πχ με την αδερφη μου ειμαστε 2 τελειως διαφορετικοι ανθρωποι... αυτη βαζει παντα μπροστα τον εαυτο της, τα θελω της και θεωρει οτι ολοι οι αλλοι πρεπει να ακολουθησουν, εγω παλι πρωτα σκεφτομαι τους αλλους και μετα τον εαυτο μου... νομιζω οτι κραταει χρονια αυτη η κολωνια και δεν προκειται να αλλαξει μυρωδια τωρα

Οποτε αν εγω ημουν στη θεση σου - και αφου πρωτα τα εχω συζητησει μαζι της - θα εβγαζα μια αποφαση απο κοινου με τον αντρα μου

δε νομιζω οτι θα υπαρξει κανεις που δε θα σε καταλαβει - λογω καταστασης - αν τελικα αποφασισεις να μην πας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα απαντησω στη φραπεδια.

1. Δεν ειπα να μου τα πληρωσει ολα, εστω ομως κατι, εστω να κανει την κινηση ή να το κουβεντιαζαμε λιγο και επειδη κρινω οτι ειναι νωρις ακομα για ξερω, αν ολα πηγαιναν καλα και δεν ειχα κανενα προβλημα με την εγκυμοσυνη, ναι θα πηγαινα.

2. Νομιζω αεροπλανο δεν υπαρχει, δεν ειμαι ομως σιγουρη.

3. Δεν μου αφησε περιθωριο για συζητηση, μου το ξακαθαρισε εξαρχης οτι δεν πληρωνει τιποτα. Πως εγω μετα να της το συζητησω, θα ειναι σαν να παρακαλαω...

Δεν θα ειμαι ετοιμογεννη, θα μπαινω στον 7ο και δεν ξερω τι μπορει να προκυψει...Η αδερφη μου δεν ξερει ακριβως την οικονομικη μας κατασταση, ξερει ομως οτι δεν ειμαστε τοσο ανετοι οσο εκεινη και ξερει επισης τι εξοδα θα εχω τωρα με τη γεννα κλπ.

Να τονισω επισης οτι δεν προβαλλω την εγκυμοσυνη μου σαν δικαιολογια για να μην παω, αλλωστε δεν το κρυβω οτι η υγεια του μωρου μου ειναι πανω απο ολα, απλα ειναι και η εγκυμοσυνη και τα εξοδα, ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαννούλα, έχεις συζητήσει καθόλου με τον γιατρό σου το θέμα του ταξιδιού; Στο λέω γιατί εγώ μόλις μπήκα στον 7ο και η γιατρός μου είναι πολύ διστακτική στο να με αφήσει να φύγω για το Πάσχα. Μιλάμε για διαδρομή 3,5 ωρών με αυτοκίνητο και σε μέρος που το ξέρουμε (εκεί μεγαλώσαμε) και ξέρουμε ότι μπορούμε να πάμε σε νοσοκομείο αν συμβεί κάτι. Μετά από σκέψη με τον άνδρα μου αποφασίσαμε να μην φύγουμε, γιατί δεν θέλουμε να ρισκάρουμε τη ζωή του μωρού μας και θα περάσουμε το Πάσχα εντελώς μόνοι μας, γιατί δεν έχουμε συγγενείς εδώ.

Στη θέση σου θα σκεφτόμουν πρώτα αν θέλω να κάνω το ταξίδι μέχρι την Τήνο και μετά όλα τα άλλα. Στο κάτω κάτω αδερφή σου είναι και πιστεύω ότι θα σε καταλάβει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν καταλαβαινω καλα εχεις ηδη ψιλοστραβωσει και δε θες να πας ή εστω αν τελικα πας θα ναι με μιση καρδια

Αν λοιπον εισαι σιγουρη οτι αργοτερα δε θα λες στον εαυτο σου διαφορα , μην πας

σκεψου επισης το ενδεχομενο οτι αν δεν πας , ισως να μην ερθει η αδερφη σου και στη δικια σας βαφτιση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοκολατιτσα μου, εχουμε ακομα 2,5 μηνες, δεν ξερω τι μπορει να γινει μεχρι τοτε, ειναι νωρις ακομα για να αποφασισω, βλεπουμε...

Φραπεδια αν τελικα δεν παω και η αδερφη μου δεν ερθει στη βαφτιση του δικου μου παδιου θα ειναι καθαρα απο αντιποινα, γιατι οπως το πρωτο ετσι και το δευτερο σκοπευω να το βαφτισω κοντα στο σπιτι μας. Εγω τουλαχιστον αν δεν παω, εχω 2 σοβαρους λογους, εκεινη δεν θα εχει κανεναν παρα μονο την εκδικηση της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΑΔΕΛΦΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΣΑΣ. ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΕΞΩ ΚΑΛΕΣΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΣΤΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ. ΚΙ ΑΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ. ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΕ Ο ΓΑΜΠΡΟΣ ΣΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΣΕ ΝΗΣΙ ΣΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΚΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΣ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΒΑΠΤΙΣΗ ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΟΙΝΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΠΡΕΠΗΣ.

ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΚΑΤΣΕΤΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΠΡΕΠΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΜΕΡΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με μια κοππελα που είπε ότι εξαρτάται πού και πώς μεγάλωσε ο καθένας. Και για μας, όπως και για κάποιες άλλες κοπέλες, είναι αδιανόητο να κάνεις για οποιοδήποτε λόγο ένα γάμο ή βάφτιση μακριά και να αποποιείσαι κάθε οικονομικής ευθύνης εξαρχής απέναντι σε όλους. ΄Ενα πράγμα δείχνει μόνο αυτό: Δε θέλεις κόσμο στην εκδήλωσή σου και αυτός είναι ένας τρόπος να το πετύχεις!!

Μανούλα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Στη θέση σου δε θα της ζητούσα να πληρώσει τίποτα αφού εξαρχής αρνήθηκε γιατί και να υποχωρούσε μετα δε θα το δεχόμουν. Το θέμα είναι να έχει ο άλλος (πόσο μάλλον ο αδερφός σου) την πρόθεση να σε βοηθήσει από την αρχή και όχι με παρακάλια. Δεν έχει αξία μετά. Είναι απλά ελεημοσύνη, κάτι που σιχαίνομαι. Το θέμα είναι ηθικό και σου δίνω απόλυτο δίκιο πόσο μάλλον όταν μιλάμε για 20 άτομα!! Και στο κάτω κάτω ας καλύψει μόνο κάποια δικά σου έξοδα αφού ξέρει κιόλας πως δυσκολεύεστε οικονομικά.

Πάντως για το θέμα της εγκυμοσύνης εγώ θα το σκεφτόμουν αν θα πήγαινα γιατί το μέρος δεν ενδείκνυται για επείγουσες καταστάσεις. Στην τελική αν έχεις ξενερώσει τόσο από την όλη συμπεριφορά φέρε τη δικαιολογία της εγκυμοσύνης (η οποία ε'ιναι ούτως ή άλλως σοβαρότατη) αρκεί να είσαι σίγουρη ότι δε θα το μετανιώσεις αργότερα

Καλή λεφτεριά και περάστικά κοπέλα μου με όλη μου την καρδιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και στη δική μου γαμοβάφτιση τη διαμονή των καλεσμένων από μακριά την κάλυψαμε εμείς, δεν νομίζω πως είναι υποχρεωμένη η αδερφή σου να πληρώσει έστω και κάτι από τα έξοδά σας. Ναι, οκ, εφόσον το επιτρέπει η οικονομική της κατάσταση και ΕΦΟΣΟΝ το θέλει, θα μπορούσε να ελαφρύνει λίγο, τουλάχιστον τα δικά σας έξοδα. Τα 60-80 ευρώ για το δίκλινο δεν είναι και τραγικό ποσό μπροστά στο όλο μπάτζετ της βάφτισης. Και δεν είσαι μια απλή καλεσμένη, να το μάθει κάποια άλλη π.χ. που δεν της έκανε κι εκείνης τα έξοδα για να θυμώσει.. Είσαι η αδερφή της! Μόνο τα δικά σου, ναι, θα μπορούσε να τα πληρώσει.

ΑΛΛΑ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ!

Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να παρεξηγηθείς και να σκέφτεσαι έτσι αρνητικά για εκείνη. Σχέσεις αδερφών δεν πρέπει να χολένονται για τέτοιους λόγους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

Αν και στη δική μου γαμοβάφτιση τη διαμονή των καλεσμένων από μακριά την κάλυψαμε εμείς, δεν νομίζω πως είναι υποχρεωμένη η αδερφή σου να πληρώσει έστω και κάτι από τα έξοδά σας. Ναι, οκ, εφόσον το επιτρέπει η οικονομική της κατάσταση και ΕΦΟΣΟΝ το θέλει, θα μπορούσε να ελαφρύνει λίγο, τουλάχιστον τα δικά σας έξοδα. Τα 60-80 ευρώ για το δίκλινο δεν είναι και τραγικό ποσό μπροστά στο όλο μπάτζετ της βάφτισης. Και δεν είσαι μια απλή καλεσμένη, να το μάθει κάποια άλλη π.χ. που δεν της έκανε κι εκείνης τα έξοδα για να θυμώσει.. Είσαι η αδερφή της! Μόνο τα δικά σου, ναι, θα μπορούσε να τα πληρώσει.

ΑΛΛΑ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ!

Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να παρεξηγηθείς και να σκέφτεσαι έτσι αρνητικά για εκείνη. Σχέσεις αδερφών δεν πρέπει να χολένονται για τέτοιους λόγους.

...με κάλυψες απόλυτα... αυτά θα έγραφα κι εγώ...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω με τα κοριτσια που εγραψαν οτι παιζει ρολο το που και το πως εχει μεγαλωσει κανεις, ειμαστε ομως εγω και η αδελφη μου η εξαιρεση???Εννοω οτι αφου μεγαλωσαμε μαζι, στην ιδια οικογενεια και με τις ιδιες αρχες, εγω στη θεση της θα κοιτουσα να κανω το καλυτερο δυνατο για να ικανοποιησω τους λιγοστους καλεσμενους-οικογενεια μου που εκαναν ολοκληρο ταξιδι για να παρευρεθουν σε μια τοσο σημαντικη στιγμη της ζωης μου. Το λιγοτερο που θα μπορουσα να κανω, ενα μικρο ευχαριστω για την παρουσια τους και μια μικρη αποδειξη για το ποσο τους θελω διπλα μου.

Και για να καταληξω, να πω οτι στεκομαι ΚΑΙ στο ηθικο κομματι της ιστοριας και οχι μονο στο οικονομικο, που πολλα κοριτσια με κατηγορησαν οτι το αναφερω συνεχεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εννοειται πως δεν ειναι υποχρεωμενη να πληρωσει κανεναν απο σας...επειδη εχω παει αρκετες φορες στην τηνο...μπορεις να πας αυθημερον...και να σου πως πηγα αυτο το καλοκαιρι οντας εξι μηνων εγκυος και με ενα παιδι 18 μηνων...αυθημερον..

αν θες ολα γινονται....η τηνος δεν ειναι μακρια...

και εγω εκανα την βαφτιση του γιου μου στο χωριο τηε μητερας μου 3,5 ωρες απο αθηνα αλλα δεν πληρωσα τιποτα σε κανεναν...και αυτο θα κανω και στην βαφτιση του μικρου γιου...οποιος θελει να ερθει ερχεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αδερφή σου έταξε το παιδάκι της κι αυτό είναι κάτι ιερό! Κι εννοείτε πως δεν είναι υποχρεωμένη να καλύψει τα έξοδα τα δικά σου και του άντρα σου και κανενός προσκεκλημένου! Ο αδερφός μου βάφτισε την μια κόρη στην Τήνο όπου πήγαμε αυθημερόν, και μετά από 2 εβδομάδες βάφτισε την άλλη του κόρη ( έχουν σχεδόν 1 χρόνο διαφορά οι μικρές μεταξύ τους ) στην Κεφαλλονιά απ'όπου κατάγεται η νύφη μου στον Άγιο Γεράσιμο!! Εκεί μείναμε διήμερο! Ήταν κι οι δυο ταγμένες λόγω υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνες και είχαν προηγηθεί και 2 παλίνδρομες πριν από αυτές! Η νύφη μου έκανε κάθε μέρα από 1 ένεση στην κοιλιά για να μπορέσει να κρατήσει το έμβρυο και να μην φράζει ο πλακούντας λόγω θρομβοφιλίας! Οπότε τα τάματα πιστεύω πως ήταν το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει η νύφη μου! Δεν μας πλήρωσαν απολύτως τίποτα! Ούτε εισιτήρια, ούτε ξενοδοχεία, ούτε τίποτα! Και δεν είχαν πρόβλημα οικονομικών! Είχαν δώσει όμως και πάρα πολλά λεφτά στις εγκυμοσύνες για την παρακολούθηση από ομάδα γενετικής, για την χορήγηση φαρμάκων κ.ο.κ.!!

Τώρα αν εσύ και συγνώμη που θα το πω χύμα, σπάστηκες που δεν στα πληρώνει και δεν γουστάρεις να πας, μην το κάνεις! Στην Τήνο την κάνει όχι στην Μαλαισία! Δεν είναι δα και τα τραγικά τα έξοδα ούτε το τεράστιο και κουραστικό ταξίδι! Εγώ μέχρι και τον 9ο πηγαινοερχόμουν Εύβοια διότι μένω εκεί λόγω δουλειάς συζύγου, ενώ θα μπορούσα να μένω Αθήνα κοντά στον γιατρό μου όπως ανέφερες! Το ανιψάκι σου είναι στο κάτω κάτω! Να πω ότι ήταν της γειτόνισσας εντάξει! Κι επιπλέον στον 6ο μήνα θα είσαι τότε! Μην το προδικάζεις από τώρα! Αφού έχεις μια καλή εγκυμοσύνη είναι άδικο να σκέφτεσαι έτσι! Γνώμη μου πάντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααααααα!!!!!!! ΜΑΝΝΟΥΛΑ... Τώρα που το θυμήθηκα!

Ιούνιο δεν είπαμε γίνεται η βάφτιση? Επειδή έχω ζήσει αρκετά στην Τήνο... Αν πάτε τελικά, δες την πρόβλεψη της ΕΜΥ πριν ξεκινήσετε. Αν δεις πάνω από 6 BF (το λογικότερο για καλοκαίρι) μην πας με HighSpeed ή SeaJetII. Θα κουνηθείς πολύ και δεν κάνει στην κατάστασή σου! Καλύτερα με συμβατικό και 4 ώρες, παρά με ταχύπλοο σε 2 ώρες αλλά σε κακή κατάσταση!

Έγκυος ήμουν όταν χρειάστηκε να ταξιδέψω για να ανέβω Κατερίνη να κάνω τον πολιτικό γάμο. Σε 2 ώρες θα έβγαζε απαγορευτικό και έφυγα άρων των άρων με το πρώτο πλοίο που ξεκινούσε για Αθήνα. Οι γονείς μου κοντέψανε να τρελλαθούνε από την αγωνία τους. Να περνούσα με 9άρι το Στενό Καφηρέα (Κάβο Ντρόρο)? Έγκυος? Θα το είχα γεννήσει από το στόμα!

Σε πληροφορώ με το συμβατικό που έφυγα (ήταν χειμώνας, έτσι κι αλλιώς δεν είχε ταχύπλο), δεν κατάλαβα ΤΙΠΟΤΑ!!! Περάσαμε Κάβο Ντόρο λες κι ότι ήταν πισίνα! Α! Και για να κάνω και τη διαφήμισή μου, το πλοίο λέγεται ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π. Έτσι, γιατί πολύ το πάω κι αυτό και το πλήρωμα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...