Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η ΒΑΦΤΙΣΗ ΤΗΣ ΑΝΙΨΙΑΣ ΜΟΥ-ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Η ΜΑΜΑ ΤΗΣ???


ΜΑΝΝΟΥΛΑ

Recommended Posts

ΜΑΝΝΟΥΛΑ και εμένα η αδερφή μου βάφτισε την ανιψιά μου πριν από 2 χρόνια στην Τήνο. Δεν κάλεσε κανέναν πέρα από τους γονείς και τα αδέρφια και δεν έβαλε τα έξοδα σε κανέναν. Επειδή τα έξοδα για μας ήταν πολλά δεν ήρθε μαζί μου ο άνδρας μου και εγώ έμεινα σε τρίκλινο με τους γονείς μου. Σκέψου ότι εγώ δεν μένω στην Αθήνα, οπότε είχα να κάνω και διαδρομή 6 ωρών με λεωφορείο.

Τώρα που είμαι έγκυος όμως το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω μεγάλο ταξίδι μακριά από τη γιατρό μου. Τον Απρίλιο βαφτίζει η ξαδέρφη μου που μεγαλώσαμε μαζί και την έχω σαν αδερφή μου τον γιο της και δεν θα πάω, αν και είναι μόνο 2,5 ώρες μακριά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε:

Μιρλιτσα μου δεν καταλαβες, δεν με αφησε καν να τη ρωτησω αν θα μας καλυψει καποιο μερος των εξοδων, απλα μου ανακοινωσε την ημερομηνια της βαφτισης και οτι δεν προκειται να μας καλυψει ΤΙΠΟΤΑ απολυτως...

Και εγω ρε παιδια δεν ειμαι υπερβολικη, δεν ειπα ΟΛΑ τα εξοδα, που το εχω ακουσει και αυτο, ειπα η κακομοιρα ΚΑΤΙ (ειτε αυτο λεγεται το δωματιο, ειτε λεγεται τα εισητηρια του καραβιου...)

Και δεν ειμαι ουτε παραλογη, δεν ειμαστε ουτε φιλες, ουτε γνωστες, ειμαστε ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, κι εγώ μαζί σου είμαι!!! :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοκολατιτσα ποσο μηνων εισαι? Εγω περαν των εξοδων, το θεμα μου ειναι οτι ειναι νησι, ειναι μακρια και αν ω μη γενοιτο τυχει κατι δεν μπορω να παρω το αυτοκινητο και να ερθω οτι ωρα θελω. Ε, ειμαι και λιγο...χεστρα (σορι κιολας).

Βασικα ειναι λιγο απ΄ολα που σκεφτομαι για το αν θα παω. Εγκυμοσυνη+εξοδα. Ουτε τα μπερδευω, αλλα και οι 2 ειναι εξισου αποτρεπτικοι λογοι γι΄αυτο το ταξιδι.

Τωρα θα μου πειτε, αν η αδερφη σου σου καλυπτε μερος των εξοδων, δεν θα σκεφτοσουν οτι φοβασαι να ταξιδεψεις στην εγκυμοσυνη σου? Να σας πω, μεχρι τοτε, ΑΝ ολα πηγαιναν καλα, ΑΝ δεν ειχα κανενα προβλημα και ΑΝ ο γιατρος μου μου εδινε την εγκριση οτι μπορω να παω, θα το σκεφτομουν λιγο αλλιως το θεμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΝΟΥΛΑ καταλαβαίνω απόλυτα τους προβληματισμούς σου. Μόλις μπήκα στον 7ο μήνα, αλλά η γιατρός μου είναι γενικά κατά των ταξιδιών. Ακόμα και τα Χριστούγεννα που ήμουν στον 4ο με το ζόρι με άφησε να πάω λίγες μέρες στους γονείς μου (ζουν σε άλλη πόλη).

Νομίζω ότι αυτό που πρέπει κυρίως να σκεφτείς είναι αν θες να κάνεις το ταξίδι σε συνδυασμό με την εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

DEN ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΣΟΥ , ΑΝ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ , ΕΓΩ ΣΤΗ 8ΕΣΗ ΣΟΥ 8Α ΤΗΣ ΤΟ ΕΞΗΓΟΥΣΑ Κ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΦΗΝΑ ΤΟ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ...

ΜΗΠΩΣ Κ ΕΚΕΙΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ? (ΟΣΑ ΞΕΡΕΙ Ο ΝΟΙΚΟΚΥΡΗΣ...) , ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ?

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ , ΚΟΙΤΑ ΠΩΣ 8Α ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ Κ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax, μαλλον δεν εχεις διαβασει ολα τα ποστ μου (οσον αφορα την οικονομικη της κατασταση).

Τη βαφτιση την κανει σε κλειστο κυκλο γιατι την νοιαζει η τελετη σαν μυστηριο και οχι σαν θεαθηναι. Επισης, ειτε λιγα, ειτε πολλα ατομα, τα εξοδα τους δεν τα πληρωνει οποτε δεν θα την ενδιεφερε κλειστος ή ανοιχτος κυκλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax, μαλλον δεν εχεις διαβασει ολα τα ποστ μου (οσον αφορα την οικονομικη της κατασταση).

Τη βαφτιση την κανει σε κλειστο κυκλο γιατι την νοιαζει η τελετη σαν μυστηριο και οχι σαν θεαθηναι. Επισης, ειτε λιγα, ειτε πολλα ατομα, τα εξοδα τους δεν τα πληρωνει οποτε δεν θα την ενδιεφερε κλειστος ή ανοιχτος κυκλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις που βαφτισαμε τη μπεμπα μας σε νησι καλεσαμε λιγους συγγενεις αλλα δεν πληρωσαμε ουτε μεταφορικα ουτε ξενοδοχειο.

Οσοι μπορεσαν ηρθαν, ουτε υποχρεωσαμε κανεναν, ουτε κρατησαμε μουτρα σε κανεναν (ηταν κ πολυ μακρυνο ταξιδι με πλοιο οποτε αυτο ελειπε!)

Ενας θειος μου δεν ειχε τα χρηματα για να πληρωσει ξενοδοχειο. Με πηρε τηλ οτι δεν θα μπορεσει να ερθει γιατι ειναι πολλα τα εξοδα. Εννοειται οτι του πληρωσα τη διαμονη...Πες της οτι το προβλημα ειναι οικονομικο, αλοιμονο, αδερφη σου ειναι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΝΟΥΛΑ θα συμφωνήσω και εγώ με τα κορίτσια που λένε ότι δεν είναι υποχρεωμένη η αδερφή σου να σου πληρώσει τα έξοδα ή μέρος των εξόδων. Σε καλεί και από εκεί και πέρα είναι δικό σου θέμα αν θα πας η όχι (άσχετα της εγκυμοσύνης σου). τώρα βέβαια για να μην γίνει παρεξήγηση θα μπορούσες να της πεις ότι δεν μπορούμε να έρθουμε λόγω των εξόδων και επειδή θέλω πολύ να είμαι στη βάφτιση της ανιψιάς μου αν γίνετε να βρεθεί μια μέση λύση. Αδερφή σου είναι υποθέτω ότι έχεις το θάρρος να της μιλήσεις.

Με το καλό το μωράκι σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιταξε, ... ειναι δικο τους θεμα που επιλεγουν να βαπτισουν το παιδι τους...

οπως και θεμα δικο τους η οικονομικη τους διαχειριση...

οπως και το πως δεν επιλεγουν να συνεισφερουν "κατι" στις καλεσμενους...πχ διαμονη στο ξενοδοχειο...

αλλα δεν μπορεις να "απαιτησεις" κατι δωρεαν.... ασχετα αν υπαρχει κοσμος που κανει γαμο ή βαπτιση σε νησι και η διαμονη ειναι δωρεαν....

οπως ειπες επανελημμενα.... ΑΔΕΛΦΗ σου ειναι.... οποτε αναλογως της σχεσης σας μεταξυ σας, θα πας....αλλιως οχι,.... ασχετα του οικονομικου σου....

αν πραγματι ειναι θεμα το οικονομικο για σενα, ΑΠΛΑ της το εξηγεις,,, που αν εχεις σιγουρα θα το γνωριζει αυτο!

τωρα η εγκυμοσυνη σου ειναι αλλο θεμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια, με πειραξε που δεν μπηκε καν στον κοπο να ρωτησει αν μπορουμε να ανταπελξελθουμε στα εξοδα του ταξιδιου ή εστω να το συζητησουμε λιγο...

Βεβαια, μου ειπε οτι αν τελικα δεν παω λογω της εγκυμοσυνης μου, θα το καταλαβει, γιατι και εκεινη οταν ηταν εγκυος παντρευοταν μια ξαδελφη απο το σοι του αντρα της στο χωριο και παρολο που η εγκυμοσυνη της πηγαινε μια χαρα, τελικα δεν πηγε στο γαμο. Προτεινε ομως να παει εστω ο αντρας μου στην βαφτιση, ο οποιος ουτε να το ακουσει δεν ηθελε γιατι που να αφησει μονη μια εγκυο γυναικα με ενα μικρο παιδι και μαλιστα να λειπουν και οι γονεις και τα αδελφια μου στην Τηνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΔΕ ΒΑΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ.ΣΚΕΨΟΥ ΠΩΣ ΑΝ ΕΚΑΝΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΝΤΙΜΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΗΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΗΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για αρχη να σου ευχηθω με το καλο να γεννησεις και να σου πανε ολα καλα.

τωρα για το θεμα που προεκυψε δεν καταλαβαινω γιατι παρεξηγηθηκες και εσυ και ο αντρας σου? κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος για τιποτα. η αδερφη σου εταξε το παιδακι της και το πιο σημαντικο για αυτην ειναι το μυστηριο της βαπτισης. και καλα κανει εδω που τα λεμε. ισως πταν με το καλο γεννησεις να την καταλαβεις και να δεις οτι πιο σημαντικο ειναι να γινει χριστιανος το παιδι σου. αυτο που μπορεις να συζητησεις μαζι της ειναι για το αν οι υπολοιποι θα διανυκτερευσουν και να βρειτε ολοι μαζι ενα ξενοδοχειο για να εχετε καλυτερες τιμες. αν ειναι σημαντικο για σενα και δεν σε εμποδιζει η εγκυμοσυνη θα πας. ειναι το παιδι της αδερφης σου. δεν χρειαζεται ουτε ιδιαιτερη προσκληση ουτε ιδιαιτερη μεταχειρηση. ειστε οικογενεια, μονη σου το ειπες. το αν εχει λεφτα η οχι και παλι το ξερουν οι ιδιοι.

οταν παντρευτηκα αποφασισαμε να μην κανουμε τραπεζι και καποιοι μας ειπαν" γαμος χωρις τραπεζι? ". αν θελουν ερχονται. τον εκανα τον γαμο βολικη ωρα για ολους και οποιος ηθελε πραγματικα ηρθε.και ηρθαν σχεδον ολοι.

η καλη διαθεση μετραει και οχι αν θα ταισουμε καποιον ή θα τον κοιμησουμε. η συμμετοχη σε ενα τετοιο μυστηριο ειναι σημαντικη και αν ο λογος που δεν πας τελικα ειναι οικονομικος ισως και να το μετανοιωσεις μετα απο λιγο. να κανεις οτι σου λεει η καρδια σου χωρις πικρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου πω τη γνώμη μου με κάθε ειλικρίνεια. Έχει κάθε δικαίωμα η αδερφή σου να κάνει τη βάφτιση όπου θέλει και δεν είναι καθόλου υποχρεωμένη να πληρώσει τα έξοδα κανενός. Τι πάει να πει ότι είναι καλοπληρωμένη; Όποιος θέλει και μπορεί πηγαίνει. Όποιος δε μπορεί κάθεται σπίτι του. Προσωπικά το θεωρώ άδικο αυτό που είπες. Ο άντρας σου από πού και ως πού τα πήρε; Τον υποχρέωσε η αδερφή σου να παρευρεθεί; Σου είπα τη γνώμη μου και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ. Με το καλό να γεννήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Athena έγραψε:

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΣΟΥ.

Συμφωνώ απόλυτα. Ποτέ δε θα επέτρεπα στον άντρα μου να πει το παραμικρό για την αδερφή μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

Θα σου πω τη γνώμη μου με κάθε ειλικρίνεια. Έχει κάθε δικαίωμα η αδερφή σου να κάνει τη βάφτιση όπου θέλει και δεν είναι καθόλου υποχρεωμένη να πληρώσει τα έξοδα κανενός. Τι πάει να πει ότι είναι καλοπληρωμένη; Όποιος θέλει και μπορεί πηγαίνει. Όποιος δε μπορεί κάθεται σπίτι του. Προσωπικά το θεωρώ άδικο αυτό που είπες. Ο άντρας σου από πού και ως πού τα πήρε; Τον υποχρέωσε η αδερφή σου να παρευρεθεί; Σου είπα τη γνώμη μου και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ. Με το καλό να γεννήσεις.

με καλυψε η φιλη μου η Ανθη!!! :kiss:

ΕΠΙΣΗΣ...

ΤΟ ΝΑ ''ΚΑΛΥΨΕΙΣ''ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΣΟΥ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ εγω εχω διχαστει συμφωνω με αυτα που εγραψε η ανθη, αλλα απο την αλλη επειδη εχετε στενη συγγενεια εισαστε και υποχρεωμενη να πατε οποτε για τους στενους συγγενεις που θα πηγαιναν οποσδηποτε ισως καλο θα ηταν να πληρωνε τα εισητηρια, στους υπολοιπους δεν θα εβρισκα το λογο να καλυψει καποια εξοδα τους γιατι μπορουν αμα θελουν και να μην ταξιδεψουν για να πανε στη βαπτιση, δεν ξερω ειλικρινα τι να σου πω ειμαι λιγο μπερδεμενη για το τι θα ηταν σωστο η οχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερούδιαααα

προσωπικά δεν θα σκεφτόμουν ποτέ ετσι για τα αδερφια μου κι ας ηταν σε καλυτερη οικονομική κατάσταση απο μενα. Θα χαιρόμουν πολύ που θα εκαναν πραγματικότητα το ταμα τους. Και φυσικά δεν θα ειχα απαιτηση να μου καλύψουν τπτ. Εδω παμε μακριά για γάμους και βαφτισεις χωρις καμμια καλυψη για ξένους δεν θα παω στα αδερφια μου? Και βεβαια δεν θα εδινα το δικαιωμα στον αντρα μου να πει το παραμικρο.

Απτην άλλη αν δεν θες να πας λογω εγκυμοσύνης κατανοητο. ουτε εγω θα πηγαινα καθαρα απο φοβο μην συμβει τπτ όμως οχι γτ δεν μου καλύπτει έξοδα η αδερφή μου. Εχει κι αυτη πολλά έξοδα με μικρο μωρο φανταζομαι που εχει τοσες αναγκες. Μπορεί να μην θελει να το δείξει και να το πει. Τέλος πιστευω οτι σε τοσο κοντινους μας ανθρώπους δεν χρειάζεται να κοιτάμε τετοιες τυπικότητες για κάλυψη εξόδων. Σκέψου να γεννήσεις με το καλό το μωρό σου και να μην ερθει η αδελφή σου στην βαφτιση για οικονομικούς λόγους....δεν θα σε πειράξει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακου να δεις τωρα τι παιζει..Επειδη και εμεις μενουμε επαρχια και οι μισοι συγγενης Αθηνα ..Ειπα και εγω στην βαφτιση πρωτα ο Θεος να κλεισω εγω ενα ξενοδοχειο της επιλογης μου και να τους πληρωσω μια διανυκτερευση δλδ γινεται η βαφτηση Σαββατο???Ερχονται σαββατο πρωι σαββατο πληρωμενο και κυριακη Ετσι ειχε κανει κ η ανιψια μου.Μας πληρωσε μια μερα στο ξενοδοχειο.Ειναι λογικο αλλα προφανως λυπαμαι που στο λεω αλλα απο οτι καταλαβα δεν θελουνε πολλους ....μην σ πω προτιμανε να ναι αυτος η γυναικα του το μωρο τα πεθερικα και τελος...

Ακουγιεται βαρυ αλλα ακουμε που σε λεω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

Athena έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα. Ποτέ δε θα επέτρεπα στον άντρα μου να πει το παραμικρό για την αδερφή μου.[/quote:2yl6eqmg]

Ναι, οπως και στην αδερφη μου να πει κατι για τον αντρα μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ σκέφτομαι να κάνω τη βάφτιση της κόρης μου(όταν με το καλό γεννηθεί, πάω μακριά τώρα)σε νησί. Τα οικονομικά μου δεν είναι καλά αλλά υπάρχει λόγος που θέλω να πάω στο συγκεκριμένο νησί.Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καλύψω τα έξοδα κανενός και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πληρώσω το τραπέζι μετά τη βάφτιση. Αν βέβαια είχα την οικονομική δυνατότητα θα τους τα παρείχα όλα, και εισητήρια και ξενοδοχεία. Τώρα για να είμαι ειλικρινής όταν υπάρχει η δυνατότητα ναι θα ήθελα κι εγώ να μου έβαζε η αδερφή μόυ τα έξοδα αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα με ενοχλούσε το αντίθετο. Επίσης όπως είπαν και τα κορίτσια η σχέση με την οικογένεια μας και τ΄αδέρφια μας είναι ιδιαίτερη και καλόν είναι να την προστατεύουμε όπως και την σχέση μας με τον άντρα μας. Υπάρχουν λεπτές ισορροπίες που πρέπει να μάθουμε να τις διαχειριζόμαστε αλλά και να τις διατηρούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα.

Σημερα διαβασα και τις υπολοιπες απαντησεις και

1. Καταρχας ευχαριστω ολες σας για τις απαντησεις σας

2. Προς Θεου, δεν εχω παρεξηγησει καμια κοπελα που υποστηριζει οτι εχω αδικο. Γι΄αυτο αναρτησα το συγκεκριμενο ποστ και θα ηθελα να ακουσω ΟΛΕΣ τις αποψεις.Αν δεν ηθελα να ακουσω κατι αρνητικο, δεν θα εκανα την δημοσιευση.

3. Να απαντησω στην tesh οτι εχω ηδη ενα παιδακι το οποιο βαφτισα, η αδερφη μου ηρθε στη βαφτιση αλλα η εκκλησια ηταν 500 μετρα απο το σπιτι της. Για ποιους οικονομικους λογους μου μιλας???

4. Και στο γαμο μου και στη βαφτιση του πρωτου μου γιου, φροντισα να ΜΗΝ επιβαρυνω κανενα οικονομικα. Οι στενοι συγενεις μου απο επαρχια (η γιαγια μου και 2 θειες μου) ευτυχως ειχαν καπου να μεινουν, αλλιως θα τους εκλεινα δυο δωματια, τοσα εξοδα εκανα, στο κατω-κατω θα μπορουσα να κοψω απο αλλου προκειμενου σε μια τοσο σημαντικη στιγμη της ζωης μου να εχω μαζι μου ανθρωπους που αγαπω...Καποιους αλλους συγγενεις ντραπηκα να τους καλεσω απο τη στιγμη που δεν μπορουσα να καλυψω τα εξοδα τους (ενταξει, ηταν και μακρινοι)...

5. Η αδερφη μου, ναι μεν εχουμε καλες σχεσεις αλλα για να ειμαι και τελειως αντικειμενικη, ειναι λιγο ¨φραγκοφονιας¨ οσον αφορα τους αλλους. Πχ στο δικο της γαμο καλεσε μακρινουυυυυυυυς συγγενεις απο επαρχια που τους εχει δει 1-2 φορες στη ζωη της (πριν 15 χρονια) φυσικα δεν τους πληρωσε διαμονη και απο το γαμο της δεν τους εχει ξαναδει ποτε. Μηπως για τα δωρα?

6. Κουμαντο δεν κανω στην τσεπη κανενος, οπως δεν μου αρεσει να κανουν και στη δικη μου, αλλα απο τη στιγμη που κανονιζεις κατι τετοιο, φροντισε εστω λιγο να ικανοποιησεις τα ελαχιστα ατομα που εχεις επιλεξει να σε τιμησουν με την παρουσια τους σε μια τοσο σημαντικη στιγμη...

7. Εγω αν αποφασιζα να παντρευτω στο Παρισι πχ επειδη ετσι μου τη βαρεσε, θα ειχα την απαιτηση απο την αδερφη μου και γενικα την οικογενεια μου να καλυψουν τα εξοδα για τετοιο ταξιδι?Αλλιως αν δεν ερχοταν, να επεφταν ολοι να τη φανε επειδη δεν ηρθε στο γαμο μου? Ενταξει δεν ειναι το ιδιο Παρισι με Τηνο, αλλα ενα παραδειγμα φερνω...

8. Και τελος, μην μου ξαναπειτε για την οικονομικη κατασταση της αδερφης μου, εχω απαντησει ηδη και δεν μπορω να γραφω συνεχει τα ιδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε αγαπη μου η κοπελα το εκανε ταμα το παιδι. για να κανε ταμα κατι ειχε στο μυαλο της για το παιδι και οχι για να ταλαιπωρησει την οικογενεια της με ταξιδια. εγω προσωπικα δεν κολαω στο οικονομικο ουτε αν η εκκλησια ειναι κοντα ή μακρια. παντου ακους οτι οικονομικα ολοι θα ζοριστουμε και να θελει η γυναικα να κανει τα κουμαντα της. παντα οι γαμοι γινονται πιο ανοιχτοι. αν σκεφτοταν τα δωρα θα καλουσε και αλλους στην βαπτιση. δεν ειναι αναγκη να πας στην βαπτιση για να κανεις δωρο.κανεις και οταν δεν πας. δεν ειναι ωραια η νοοτροπια να περιμενεις απο τον αλλον να σου πληρωσει τα εξοδα. δεν διαλεξε την Τηνο για να παραθερισει αλλα για να βαπτισει το παιδι της, στο τονιζω. εκει ειναι η ουσια και οχι σε ποιον θα πληρωσει τα εξοδα και αν θα μπορουσε να κανει κατι διαφορετικα. και λυπαμαι που στο λεω αλλα εσυ εχεις κολλησει στο οικονομικο και ολο το αναφερεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αδέρφια δεν έχω κ δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά τι θα έκανα εγώ προσωπικά.Το σίγουρο πάντως είναι ότι θα είχε πρώτο λόγο η υγεία του μωρού μου κ αν θα μπορούσα να πάω θα πήγαινα.Οι σχέσεις βέβαια αδελφών κ αδελφών είναι διαφορετικές.Μπορεί απλά εκείνη να μην νιώθει τόσο κοντά σε σένα κ να μην το συζήτησε καν μαζί σου.Εγώ από όλες τις σελίδες αυτό τουλάχιστον κατάλαβα.Εσύ σαν αδερφή θα ρωτούσες,θα ενδιαφερόσουν περισσότερο,αυτό σε πειράζει πιο πολύ που το είπε κ το ξέκοψε.Προσωπική μου άποψη βέβαια,δεν θέλω να παραξηγηθώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...