Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΡΟΠΟΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Edie1901

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τον τρόπο που έκανα το τεστ εγκυμοσύνης. Κατ'αρχάς δοκίμασα με ένα self clear που δείχνει όπως λένε πριν από την περίοδο, αλλά τίποτα (είμαι στην 24ημέρα σε κύκλο 29 ημερών).κατόπιν, διάβασα ότι κατά τη διαδικασία του τεστ πρέπει να ουρήσει μία γυναίκα για τουλάχιστον 10 δευτερόλεπτα κ να τοποθετήσει έπειτα το καπάκι πάνω από το ρύγχος απορρόφησης. όντας μάλλον ανυπόμονη, δεν έκανα ούτε το πρώτο (περιορίστηκα σε ελάχιστα κλάσματα του δευτερολέπτου, ίσα ίσα για να υγρανθεί το ρύγχος) και το καπάκι δεν το έβαλα. κόκκινη γραμμή υπήρχε μόνο στο ένα παράθυρο ελέγχου. έχουν σημασία αυτά που παρέλειψα; σας παρακαλώ, αν γνωρίζετε κάτι, διαφωτίστε με...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie επειδη εκανα και εγω το ιδιο τεστ σημερα εκανα το εξης:πηρα εναν ουροσυλλεκτη και εβαλα εκει ποσοτητα ουρων και μετα εβαλα μεσα το τεστ για 10 δευτερολεπτα(αν θυμαμαι καλα γραφει) το εβγαλα και εκλεισα το καπακι.αν στην γραμμη την δευτερη εχει κοκκινη καθετη γραμμουλα τοτε εγινε σωστα το τεστ και δεν εισαι εγκυος.αν εχει δυο καθετες γραμμουλες τοτε εισαι εγκυος και εχει γινει και το τεστ σωστα!τα γραφει αναλυτικα στις οδηγιες δεν το διαβασες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α επισης εκανες νωρις το τεστ μπορει να εισαι εγκυος και απλα να μην εχει δειξει.περιμενε να δεις καθυστερηση και μετα να κανεις χοριακη για πιο σιγουρο αποτελεσμα!καλη επιτυχια και με θετικο αποτελεσμα αν το θελεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

από την αγωνία μου, παρέλειψα να διαβάσω ξανά τις οδηγίες (έχω ξαναχρησιμοποιήσει το ίδιο τεστ).λογικά λοιπόν, παρόλο που είχε μικρή ποσότητα ούρων και το ρύγχος χωρίς καπάκι, πρέπει να έγινε ολόσωστα, αν κρίνω από τη γραμμή στο στρογγυλό παράθυρο, σωστά?

θεωρείς ότι πρέπει να επαναλάβω με συλλέκτη ούρων αύριο για να μου φύγει αυτό το... άγχος?

θα ήθελα, επίσης, να σε ρωτήσω σε ποια μέρα το έκανες και αν έδειξε κάτι (αναρωτιέμαι μήπως η 24η μέρα είναι αρκετά νωρίς...).

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απόκρισή σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τώρα είδα και τη δεύτερη απάντησή σου.΄ειλικρινά σ'ευχαριστώ. φυσικά και θα επιθυμούσαμε ένα μωράκι, μακάρι να έρθει σύντομα σε όλες τις κοπέλες!

το μόνο που με προβληματίζει (το έχω μάλιστα ξαναγράψει) είναι ότι σε μια φίλη και τις 2 φορές που έμεινε έγκυος, το self clear έδειξε 1 εβδομάδα πριν από την αναμενόμενη περίοδο. σε άλλες πάλι κοπέλες, δεν συνέβη το ίδιο. τελικά, τι να πρωτοπιστέψουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ kelly μου, πόσο σε καταλαβαίνω!!!!! είμαι μέχρι αηδίας ανυπόμονη, αλλά αποτέλεσμα δεν βλέπω. σε ποια μέρα είσαι? μακάρι να έχεις σπορουλινάκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το εκανα με τον ουροσυλλεκτη γιατι παλιοτερα δεν ειχε γινει σωστα και αναγκαστικα να χαλασω δυο τεστ τσαμπα.οποτε ετσι ειναι καλυτερα και εγινε και σωστα!καλυτερα να περιμενεις καθυστερηση και να πας για χοριακη γιατι πολλες κοπελες εχουν πει οτι ηταν εγκυος και το τεστ ειχε βγει αρνητικο.απο την στιγμη που η μια γραμμουλα στο παραθυρο ελεγχου υπηρχε σημαινει οτι το τεστ εχει γινει σωστα!

εγω το εκανα εφοσον ειχα αιμα(περιοδο)για μια μερα μονο απλα επειδη εχω καποια συμπτωματα ηθελα ας πουμε να σιγουρευτω αν ειμαι η οχι.ειμαι αλλη περιπτωση ασε με εμενα :P αφου το θες τοτε ευχομαι να εισαι εγκυουλα και οσο μπορεις μην αγχωνεσαι και μην βιαζεσαι.θα περιμενω νεα σου :kiss:

kelly αμεσως να παρεις τεστ κατσε καλε στα αυγα σου :P ειπαμε καθυστερηση και μετα αντε γιατι θα σε μαλωσω :P :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie mou sou estila aitima filias....simera paw 32 mera tou kuklou...den exw stathero kimenete apo 32 ews 35-36...opote perimenw mexri tinkuriaki...alla den xerw niwthw apogoiteumeni den pisteuw oti egine to thauma...prospatoume 1 xrono twra....den vlepw tpt diaforetiko...den exw kan ponous periodou....ax!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vre roselita mouu......den mporw allo....tha skasw ws tin kuriaki....eimai kai 32 mera....den pisteuw oti eimai egguos...xerw gia akoma mia fora tha faw psixrolousia....alla................xerw gw......sou kana kai esena pio prin aitima filias..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΟ ΤΕΣΤ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΑΝ ΒΓΗΚΕ Η ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΩΣΤΑ.ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ...ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ (ΕΧΩ ΚΥΚΛΟ 28-30)ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΘΕΤΙΚΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kelly μου σε καταλαβαινω οτι καιγεσαι να κανεις τεστ και ας πιστευεις οτι θα βγει αρνητικο αλλα γιατι να χαλαστεις ετσι τσαμπα?τι να πω αν δεν αντεχεις με τιποτα αντε παρε και καντο αφου στο τελος αυτο θα κανεις :P

καλα που μου το ειπες δεν ειχα δει το αιτημα :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μάλιστα, κατάλαβα... όσο κι αν "κοπανιέμαι" πρέπει να περιμένω από Δευτέρα - Τρίτη. filos ifigen και εγώ έχω το ίδιο κύκλο με εσένα. rose μου έχεις τόσο δίκιο, αλλά βλέπεις μας "τρώει" να χρηματοδοτούμε τα φαρμακεία και να απογοητευόμαστε με τα αρνητικά.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΠΧ..ΑΝ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗ 10 ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕ ΤΕΣΤ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΓΙΝΕ ΤΗΝ 20Η ΜΕΡΑ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ Η ΚΑΘΕ ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΕΡΤΙΚΟ ΚΥΚΛΟ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ.ΕΓΩ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΜΣΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΧΩΡΙΑΚΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kelly μου είδα το αίτημα κ νομίζω ότι πρέπει να έχουμε συνδεθεί. μακάρι κοριτσάκι μου να βγει αύριο θετικό, αν αποφασίσεις να το κάνεις το τεστάκι. πάντως η πιο συνετή επιλογή είναι να περιμένεις, αλλά υπάρχει πάντα και η περίπτωση να δείξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

diladi na rwtisw kati??egw exw kuklo 32-35 meres o giatros mou pe oti oi gonimes mou meres einai 20-22....auto ton mina xekinisa apo tin 18 ews kai tin 24.....teleutaia periodo eixa 18/1....an kanw aurio ena testaki mporei na dixei tpt?tha kana to self clear...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω απολυτα με την filos`ifigen.απο γυναικα σε γυναικα διαφερει..σε αλλες μπορει να δειξει νωρις σε αλλες οχι οποτε καλυτερα για ολες μας να μην παιρνουμε τεστ πριν την καθυτερηση και ακομα καλυτερα χοριακη κατευθειαν.εγω εχω παψει να το κανω αυτο και παντα ερχεται στην ωρα της τουλαχιστον δεν μου δινει ψευτικες ελπιδες.

demie ειλικρινα σου ευχομαι να εχεις το σπορακι στην κοιλιτσα σου και να μας το ανακοινωσεις μαζι με την kelly :) υπομονη κανε διαφορα να ξεχαστεις λιγακι,ξερω ειναι πολυ δυσκολο αλλα προσπαθησε το :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΝ ΠΑΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΓΟΝΙΜΕΣ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ 28-30 ΜΕΡΕΣ ΚΥΚΛΟ ΕΜΕΙΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ 10 ΜΕ 11Η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ..ΓΙΑΤΙ ΤΗ 16Η ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΟΡΜΟΝΙΚΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΧΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΛΟΓΟ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΜΕΙΝΑ ΓΥΡΩ ΣΤΗ 15

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπόν, θα γράψω ό,τι έχω καταλάβει σχετικά με τα τεστ. kelly λογικά θα έπρεπε να δείξει το αυριανό τεστ, έστω μια αχνή γραμμούλα. ΟΜΩΣ: ίσως η αύξηση της ορμόνης hCG να μην είναι ακόμη αξιόλογη, οπότε αδίκως θα απογοητευτείς. φαντάσου, δε, ότι σε κάποιες κοπέλες δεν δείχνει ούτε η χοριακή, όταν αυτή γίνει νωρίς. το πιο σίγουρο λογικά είναι το self clear.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εννοώ το πιο σίγουρο, ΑΝ αποφασίσεις αύριο για τεστ. διότι το συνετό΄είπαμε είναι να περιμένουμε...............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗ 1ΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΧΑΛΑΤΕ ΤΣΑΜΠΑ ΤΑ ΤΕΣΤ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΤΑ OVA ΚΑΙ ΕΙΧΑ 20 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΤΣΟΥΠ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατ'αρχάς filos ifigen μένω για ακόμη μία φορά έκπληκτη με το θέμα των γόνιμων ημερών. με κύκλο 28-30 και να ήταν 11η μέρα??? όλα είναι πιθανά.

rose μου, έχεις απόλυτο δίκιο και σ'ευχαριστώ! μακάρι όλες μας με ένα σποράκι, αν όχι τώρα, τον επόμενο μήνα!(είναι και η αρχή τηε Άνοιξης)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επίσης να σας πω και το άλλο: από χτες άρχισαν τα πονάκια περιόδου, οπότε ειδικά σήμερα το απόγευμα λέω "αυτό ήταν, τελείωσε. Σε 1 εβδομάδα θα αδιαθετήσω :( ". επιπρόσθετη απογοήτευση. συν τοις άλλοις , ούτε πρησμένο, ούτε πονεμένο στήθος. μόνο πονάκια κ "κοιλιακές διαταραχές" (σαν να έχεις εντερικα ένα πράγμα). τζίφος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie τιποτα να μην αποκλειεις και τιποτα να μην παιρνεις στα σοβαρα.τα συμπτωματα ειναι ιδια με τις περιοδου απο οτι εχουν πει τα κοριτσια και ειναι δυσκολο να καταλαβεις.αλλες εχουν συμπτωματα και αλλες καθολου οποτε μην στεναχωριεσαι χωρις λογο!μια φιλη μου ειχε 2 μερες καθυστερηση και τοτε εμαθε οτι ειναι εγκυος πριν δεν ειχε κανενα συμπτωμα.χαλαρωσε ηρεμησε και περιμενε! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...