Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρο με αλλεργια...Τι τρωει η μαμα?


Recommended Posts

Mpoyrekaki σπυ εκανα τα πατσ τεστ!!!!

τα κανεμε και εμεις, τι βαθμο σου εγειξε και σε τι τροφημα;;;

εμας τα ραστ τεστ εδειξαν βαθμο 3 στην πρωτεινη του αγελαδινου, 4 σε Πορτοκαλη φραουλα αλλα μου ειπα ο Αλλεργιολογος οτι εχει θεμα με την Βιταμινη C . Θα ξανακανουμε τα τεστ μετα τα πρωτα του γεννεθλεια, αν και μαλλον στο γαλα εχει μειωθει ο βαθμος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 725
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ.ΤΑ ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ ΚΑΙ ΟΡΟΕΛΕΥΣΗ ΘΑ ΤΡΩΩ ΑΕΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ.ΠΟΛΥ ΠΕΙΝΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΦΕΤΕΣ,ΚΡΕΑΤΑ,ΣΑΛΑΤΕΣ,ΓΑΛΑΤΑ,ΚΟΚΑΚΟΛΑ,ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ,ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ.ΟΑΝΤΑ ΕΧΕΙ Α=ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΟΙΤΑΝΕ ΡΟΥΧΑ ΣΤΙΣ ΒΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΟΙΤΑΩ ΤΙΣ ΒΙΤΡΙΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΑ.ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΑΠ ΑΥΤΟ.ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΝΤΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΜΑΣ.ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.ΟΛΟΙ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥΣ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΑΛΛΑ.ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΜΕ ΠΑΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΡΟΥΤΑ ΜΗΛΟ ΚΑΙ ΨΩΜΙ ΜΕ ΜΕΛΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΙΜΑ.ΗΡΕΜΗΣΕ.ΕΧΟΥΜΕ 8 ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΚΑΘΑΡΕΣ.ΑΡΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΑΛΛΕΡΓΙΑ.ΕΤΣΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΡΕΒΥΘΙΑ.ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΙΜΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΡΕΒΥΘΙΑ.ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ.ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΑΙΜΑ ΘΑ ΦΑΩ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΠΑΙΣΙΑ ΦΑΓΗΤΑ.ΑΝ ΕΝ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΞΑΝΑΦΑΩ ΑΥΡΙΟ ΡΕΒΥΘΙΑ ΚΑΙ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΝΕΟ ΦΑΓΗΤΟ.ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΤΙ ΩΡΑ ΤΡΩΕΙ ,ΤΙ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΩΡΑ,ΤΙ ΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΙΜΑ ΕΧΕΙ.ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ.ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣ ΟΤΑΝ ΧΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΕΙΝΑΙΠΑΡΕ ΤΟ ΝΕΟΚΑΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΑΛΛΑΡΓΙΟΛΟΓΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ ΕΠΙΚΟΥΡΟ ΤΟΥ ΑΠΘ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΕΔΩ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ.ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΚΛΕΙΣΑΝΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ 12 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΕΙ ΣΕ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΕΗΝ.ΑΥΤΑ...ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ 87 ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 75.ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΣΟ ΧΑΡΗΚΑ ΧΑΡΗΚΑ.ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΙΜΑ.4 Η ΩΡΑ ΕΦΑΓΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ 6 ΑΙΜΑ.ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ...ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΑΙΜΑ... :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselnika και εγω μια απο τα ιδια μεγαλες πεινες!το κακο ομως ειναι οτι εγω ηδη επεστρεψα στα κιλα που ημουν πριν μεινω εγκυος τα οποια ειναι πολυ λιγα,ποσα ακομα θα χασω;θα εξαφανιστω!χα,χα!να ρωτησω βρε κοριτσια μετα απο ποση ωρα φαινεται στα κακα του μωρου το φαγητο που φαγαμε;μετα απο μια ωρα εχει φανει;μετα απο μιση;;;; :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΣΤΑ ΚΑΚΑ.ΓΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΛΙ ΑΙΜΑ.ΓΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ.ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΙΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ 75 ΚΙΛΑ.ΕΧΩ ΝΑ ΧΣΑΩ.ΕΣΥ????ΤΡΩΓΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΟΛΥ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΥΣΑΕΙ ΒΑΖΕ ΒΑΡΙΔΙΑ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ.ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.ΜΗΝ ΜΑΣΑΤΕ.ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ....ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ....ΠΕΙΝΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ... :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου λυπαμαι πολυ...

Πεινατε γλυκουλες μου???Εγω με αυτα που λετε δεν προκειται να ξαναμιλησω...

Ειμαστε σε καλυτερο σημειο απο εσας...

Τι να πω???

Υπομονη!!!

Εχει δικιο η Πατσυ...τρωτε πολυ απο οτι μπορειτε!

Σας φιλω κ ευχομαι να την ξεπερασετε-ουμε γρηγορα την αλλεργια! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselnikas εμένα και μετά απο μια ώρα έχει φανεί η βλέννη στα κακά!τώρα ανακάλυψα ότι έχει αλλεργία και στο ψωμί,μάλον το αλεύρι τον πειράζει τι ναπω;και πήραμε και αρτοπαρασκευαστή και φτιάχνω ψωμί μόνη μου!tselnikas 49 κιλά είμαι ήδη πόσο άλλο θα χάσω θα τρελαθώ!το κακό είναι πως απο τα κρέατα που μου είπαν πως κάνει να φάω εγώ δεν τα έτρωγα ποτέ οπότε τώρα δυσκολεύομαι πολύ να τα φάω!υπομονή!αα!κορίτσια έκλεισα ραντεβού στο παίδων πότε λέτε;20 Μαίου!μέχρι τότε με βαράκια θα κυκλοφορώ για να μην με πάρει ο αέρας!χα,χα,χα :):blush::S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΕΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΑ ΤΖΑΜΠΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΗ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΤΡΩΓΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΑ ΡΕΒΥΘΙΑ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΣΚΑΣΩ ΑΠ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ.ΜΕ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.ΤΩΡΑ ΤΗΓΑΝΙΣΑ ΠΑΛΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙΑ.ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ.ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΦΙΔΕ ΜΕ ΚΑΡΟΤΟ.ΠΕΙΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙ ΑΙΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΤΟ Η ΜΕ ΜΑΚΑΡΟΝΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κανετε ρε κοριτσια;;;;

εμεις χαλια....ο μικρος αλλεργια και στο αγγουρι :blink: ....μου κακα με πολυ αιμα και πολλες αναγωγες με καουρα :(

δεν ειμαι καλα τις τελευταιες μερες....

μπεμπινι μου στη γλουτενη εχει αλλεργια...χαλια και εσεις... :(

προσεξε το αλευρι που θα παρεις να μην εχει ;)

αναστασια μου οντως εσεις ειστε σε καλυτερη μοιρα....

πατσυ το καροτο θεωρητικα ειναι αφοβο...οσο για τις φρυγανιες οι σικαλεως δεν εχουν γαλακτωποιητες... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΩΤΑΚΙ ΜΗΝ ΣΕ ΠΑΡΕΙ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΟΥΜΕ....ΠΕΙΤΕ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΛΑ?Η ΟΧΙ?ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΤΟΝ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΠΕΙΝΑΩ.ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ..ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙ ΑΥΤΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsaρες μου πλεον εχω σηκωσει τα χερια ψηλα...

Στενοχωριεμαι πολυ που βλεπετε αιμα ή βλεννη...

Μα...Πραγματικα...Αερα θα τρωτε? :dry:

Να διαβαζετε κ να συμβουλευεστε κ τα κοριτσια στο αντιστοιχο θεμα του παρεντς...

Εχουν πολλες γνωσεις κ εμπειριες!

Εγω ψηφιζω θηλασμο...Εκτος απο ολα τα αλλα καλα θα βοηθησει στο να ξεπεραστει η αλλεργια...

Τωρα βεβαια...εξω απ'το χορο ολοι καλα χορευουμε....

Να ρωτησουμε και τη Λαλα να μας πει αποψη κ γνωσεις???

Να μας αναλυσει λιγακι το θηλασμος vs υποαλλεργικο???!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΙΛΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΑΛΆ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΕΠΕΜΨΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΝΤΣ.ΕΧΩ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΝΤΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ.ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ.ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ...ΚΙ ΕΓΩ ΨΗΦΙΖΩ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΑΑΛ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικα εγω ειμαι απελπισμενη... :(:(:(:( δεν θελω ομως με τιποτα να δωσω ξενο γαλα...αυτα ειναι πολυ χειροτερα δηλητηρια απο τα κοινα γαλατα...και επισης ποσο σιγουρες ειμαστε οτι και αυτα ειναι 100% σωστα και οτι δεν θα παρουσιασουν και σε αυτα κατι....

δεν ξερω....σπαραζει η ψυχη οταν τον ακουει να κλαιει γιατι κατι τον πειραξε...κλαιω και εγω μαζι του...εκεινη την ωρα αισθανομαι τυψεις και εχω φτασει σε σημειο να φοβαμαι να φαω το οτιδηποτε...τρωω κατι και κανω τον σταυρο μου...ειλικρινα δεν θελω να λεω μεγαλες κουβεντες ουτε να βαζω τιτλους αλλα αισθανομαι οτι τον ταιζω "δηλητηριο".......ομως κατι μεσα μου λεει να συνεχισω...δεν ξερω απο που περνω δυναμη...γιατι πραγματικα θελει πολυ μεγαλη δυναμη ψυχης να απαρνησε τα παντα και οταν ολοι σου λενε "τι τον θηλαζεις;;;" η "τι το ταλαιπωρεις το παιδι;;;"εκει τρελενομαι...απο πουθενα συμπαρασταση....ουτε ενα μπραβο!τιποτα...μονο ενοχες με μεγιζουν τα λογια τους και μια απεραντη μοναξια στο ταξιδι που κανουμε μαζι με το αγγελουδι μου....σας τα γραφω ολα αυτα και κλαιω..ειλικρινα με πιασει το παραπονο...κουραστικα να προσπαθω να αποδειξω σε ολους το αυτονοητο...κουραστηκα να με κατακρινουν ολοι...κουραστικα να μου λενε οτι φερομαι και σκεφτομαι εγωιστικα....κουραστικα να παλευομαι μονη μου για να μεγαλωσω το παιδι μου....ξερω οτι κανω το σωστο ομως γιατι ολοι μου λενε οτι κανω το λαθος...παλευω με τον εαυτο μου γιατι να χρειαζεται να παλεψω και με αυτους;;;;

συγνωμη ρε κοριτσια που σας τα λεω ολα αυτα...αλλα πραγματικα μονο εσεις μπορειτε να καταλαβετε ποσο πολυ ποναει η ψυχη μου...

σας ευχαριστω που υπαρχετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax λε κοριτσια , λες και σας "ακουσα" σημερα και μπηκα εδω να δω πως τα πατε.

Καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι ολο αυτο :(

Αυτο που ειναι σιγουρο , το λενε ολοι οι αλλεργιολογοι , ειναι πως το καλυτερο για μωρα με αλλεργιες ειναι το μητρικό γαλα .

Σας παραπεμπω ολες στο παρεντς γιατι εκει γνωριζω (και προσωπικά) καποια κοριτσια που περασαν ακριβως τα ιδια . Ολες , πριν ακομα το μωρο γινει ενος ειχαν ξεκινησει και ετρωγαν σχεδον απο ολα . Βοηθάει παρα πολυ ο θηλασμος να ξεπερασει το μωρο τις αλλεργιες .

Προσπαθηστε να βρειτε 3-4 τροφες που σιγουρα δεν πειράζουν το μικρο σας . Θα τις γραψετε εδω να βρουμε συνδιασμους και νεες συνταγες για να μην βαριεστε τα ιδια και τα ιδια .

Μπουρικ εσυ ξερεις οτι κανεις το σωστό για το παιδι σου . Μην αφησεις ΚΑΝΕΝΑΝ να σε στεναχωρει και να σε κανει να αμφιβάλλεις! Τον θηλάζεις γιατι αυτο ειναι το καλυτερο για τις αλλεργιες !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λαλα μου και μενα η αλλεργιολογος μου λεει οτι πρεπει να συνεχισω τον θηλασμο τουλαχιστον μεχρι τον εκτο μηνα.....ομως εγω θεωρω οτι πρεπει τουλαχιστον μεχρι ενος ετους....

μακαρι ολα να πανε καλα....το μονο θετικο ειναι οτι τα ραστ τεστ που καναμε ειναι αρνητικα και αυτο σημαινει οτι στο χρονο πανω θα εχουν υποχωρησει σχεδον ολα :) ....

σε ευχαριστω πολυ για τα λογια σου....να σαι καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουκλαρες κ κορμαρες μανουλες!!!

Και να μην ειστε ακομα "φετες" με τοσα που ΔΕΝ τρωτε-με θα γινετε!!!

Οπως η Μαρια με τα 49 ολοκληρα κιλα της!!!! :laugh:

Ειδατε???τοσες παλευουν να χασουν τα κιλα της εγκυμοσυνης κ εμεις τα ξεπεταξαμε σε λιγους μηνες!!!!

Θα βγουμε στις παραλιες (παρεα με τα βραστα κολοκυθακια τουρκιας μας :laugh: :laugh: :laugh: ) κορμαρες!!! ;)

Γιωτακι μου βγαλτα απο μεσα σου!!!

Κανεις το ΣΩΣΤΟ κ το ξερεις!!!Δε χρειαζεται να πεισεις κανεναν αλλο!!!

Υιοθετισε ενα κρυο κ ψιλοψωνιστικο υφος κ να απαντας με τον ιδιο τροπο που χρησιμοποιουν αυτοι που λενε τις βλακειες!

Πχ..."καλα,δεν καταλαβαινεις πως πρεπει να του δωσεις υποαλλεργικο?βλαπτεις το παιδι σου με το θηλασμο"

Απαντας: "ΚΑΛΑ...Ποσο πισω εισαι???Εχεις πληρη αγνοια????Το μητρικο γαλα ειναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ για το παδι μου!Εσυ δεν ντρεπεσαι που δεν θηλασες/που σταματησες γρηγορα/που προτεινεις κατι τετοιο?"

και παει λέγοντας!

Δε χαριζομαστε σε κανεναν!

Σταματαμε τον θηλασμο οοοοοταν το θελουμε εμεις(και το παιδι μας).

Αυτο που εσυ νομιζεις(καποιες στιγμες) ως δηλητηριο,ειναι στην πραγματικοτητα το καλυτερο γιατρικο!

Οι αλλεργιες αυτες δεν θεραπευονται με χαπια!ΜΟΝΟ με το μητρικο γαλατακι!Απλα ψαχνομαστε για να το κανουμε ακομα πιο καταλληλο για τα μωρα μας!!!

Ο χρονος ειναι με το μερος μας!!!

Εμπρος λοιπον συντροφισσες συνεχιζουμε τον "αγωνα"!!!(με επιασε το επαναστατικο μου!!!!)

Φιλια...Αναστασια-γκεβαρα-τσαχπινομαμα!!!!!!!

Υγ.Η κορακλα μου σερνεται προς τα μπρος!Σε λιγο θα μπουσουλαει!!!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα συμφωνιζω με την Λαλα...θηλασμος και παλη θηλαμσος..ειμαστο ζωντανο παραδδειγα...

Τα παιδια που πινουν υποαλλεργικα γαλατα ξεπ[ερνανε τις αλλεργιες αναμεσα στο 1,5 και στα 3 ετη..εμεις ειμαστε καθαροι απο βλεννη και εκζεμα..

Δηλαδη αν σας βαλλω κοντινη φωτο απο την βαφτηση που ειναι 5 μηνων και που αρχησε να εκδηλωνετε παρα πολυ εντονα το εκζεμα στα μαγουλα και τωρινη φωτο ειναι μερα με την νυχτα.

Ο αλλεργιολογος μας ειχε πει οτι με τον θηλασμο ξεπερνιετε πιο γρηγορα οποιαδηποτε αλλεργια.

Ακιμα και την τελευταια φορα που χουρχουρηζε και εκανε βροχγοσπασμους..αμα δεν θηλασαμε δεν θα γλυτωναμε την βρογχιολιτιδα.

Σηγα σηγα θα βαζευε τροφημα..καντε λιγη υπομονη...πιστευω οτι τα μωρακια σας το αξιζουν.

Επισης μπορειτε να τρωτε ρυζι - εγω επαιρνα αναμεικτο μαυρο με κανονικο και το ετρωγα..τι να κανα το ερμο...

Τον φιδε να τον προσεχετε ειδικα αν εχει γλουτενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια και απο μένα!μπουρεκάκι σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ έτσι νιώθω και με πιάνει απελπισία καθώς δεν έχω στήριξη απο πούθενα και όλοι μου λένε τι παιδευαισε;δώσε ξένο!Αναστασία πολύ γέλασα ποια 49 κιλά έχασα άλλα δύο!τα νεύρα μου πετσί και κόκκαλο θα μείνω!Μπουρεκάκι θα ψάξω να βρώ αλεύρι χωρίς γλουτένη γιατί έκοψα και το ψωμί!σήμερα τι θα φάτε;εγώ σαλάτα απο κολοκύθι,πατάτα και καρότο αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια υπαρχουν και μακαρονια χωρις γλουτένη ή μακαρονια απο ρυζι . Επισης ρυζι καστανό μαζι με κομματάκια καροτο , καλαμπόκι και κολοκυθάκι ειναι μουρλια.

Για τα μακαρονια μπορειτε να τα κανετε σαν κινέζικο με οτι λαχανικα τρωτε σε στικς λιγο στην κατσαρόλα με λαδακι , λιγο ξυδι και καστανή ζαχαρη και μιαααααμ !

Αντε γραψτε τι τρωει η καθεμια και θα βρουμε φαγητα για ολη την οικογενεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτα τα μακαρονια απο ρυζι ειναι νουντλσ εγω τα εφτιαχνα στιρ φραι οπως λεει η λαλα με λεπτοκομμενα λαχανικα..και επειδη μπορουσα να φαω κοτοπουλο- εβαζα και λωριδιτσες κοτοπουλο, καποιες φορες παλη τα εβραζα και τα εκανα σαλατα με μπολικο λαδολεμονο.

Επισης ειχε πεσει πολυ μανηταρη παιδια.

Πλευρωτους ψητα, λευκα μανηταρια με ρυζη και καροτο σαν πιλαφη, μακαροναι με μανηταρια και ντοματα..ευτυχως εμεις δεν ειχαμε τοσο σοβαρο προβλημα γιατι σουσαμη και ταχινι ετρωγα..μην σας πω οτι πλεων προτυμω το ταχινη απο την μερεντα.

Με τα ψητα πλευρωτους εφτιαχνα και σαντουισακια για την δουλεια, επαιρνα αλευρη σηκαλης και καλαμποκαλευρο και εφτιαχνα χωμμακια, εβαζα μεσα και ρυγανη και μανηταρη μαρουλια, λαδολεμονο..τι να κανεις γυτνεσαι ευρυματικος.

Αμα θυμηθω και αλλα θα σας τα γραψω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τρωω κοτοπουλο,χοιρινο,πατατα,καροτο,μπροκολο,αυγο,ρυζι,μακαρονια,αρνι,κατσικι,γαλοπουλα....δεν θυμαμαι αλλα....

α!τρωω μπανανα,μηλο....φακιες....σπανακι,αρακα,καλαμποκι...

αυτα νομιζω οτι ειναι....και φυσικα μερικα απο αυτα ισως και να τον ενοχλουν...μετα το πασχα θα κανουμε και αλλα πατσ και ελπιζω καπως να ξεδιαλυνει το τοπιο!

φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουρεκακι αφου τρως κοτοπουλο..κανε ψητο με πατατες..ε ρε κατι φιλετακια που ετρωγα;;;

Ακομα και οταν ξεκινησαμε στερεες εφτιαχνα του μικρου εφταιχνα και για μενα, φιλετακι ψητο στην λαδολολλα, απο πανω καροτο μαιντανο σελινο λεμονακη φετες κολοκυθακι και πιπερια τυληγεις την λαδοκολλα πακετο, τα βαζεισ το φουρνο θελλει το πολυ μιση ωρα ξετυληγεις και τρως...σε μενα μετα εβαζα αλατακι..τελειο ηταν.

Επισης εφτιαχνα ντιπ λαχανικων για σνακ.

Εφτιαχνα ζωμο απο κοποπουλο και διαφορα λαχανικα και το εβραζα μεχρι να συμπηκνωθει αρκετα, εβαζα μεσα λιιιιιγο κρασακι και αταποπιπερο..και λιγο σκορδακι μπορω να πω..μετα εφτιαχνα μπασρουνακια απο αγγουρι, καροτο στελεγχος σελινο, φουντιτσες βρασμενο μπροκολο. τα βουταγα μεσα και τα ετρωγα

Να θυμηθω και αλλα θα σας γραψω.

Παντως το μον καλο τς υποθεσης ειναι οτι με τοσα λαχανικα που ετρωγα..γιατι μεχρη να εντοπιστει η αλλεργια ατρωγα μονο πατατες και ρυζια, ουτε φρουτα ουτε τιποτα..εκανα μια απιστευτη δυσκοιλιοτητα..με το που αρχησα τα λαχανικα..σωθηκα ρε παιδια.

Θα θυμηθω και αλλες συνταγες και θα σας γραψω..γιατι εγω πλεων τροω απο ολα..σε μικρη ποσοτητα βεβεια.

Αν και χτες που εφαγα πορτοκαλι- εγω οχι ο μικρος..το ποπουδακι εγινε κοκκινοπο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπουρεκακι και cesilia εσεις τρωτε πολλα!εμεις δεν εχουμε αυτη την πολυτελεια.. :( πολυ λιγα τρωω και παλι βλεννη ολο βλεννη και ο ποπος του κατακοκκινος..με τοσα λιγα που τρωω δεν εχω και πολλες επιλογες δυστυχως.Απο κρεας αρνι,κοτοπουλο,γαλοπουλα κουνελι απο λαχανικα πατατα,καροτο,κολοκυθι και απο φρουτα μηλο.Και δυστυχως απο τα κρεατα αυτα μονο το κοτοπουλο μου αρεσει οποτε ολα τα αλλα δυσκολευομαι πολυ να τα φαω.Με αυτα και με αυτα τι επιλογες να εχω;α,και ρυζι και μακαρονια χωρις γλουτενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bembini μια χαρα εισαι..φτιαχνε κοτοπουλακι ψητο στο γριλ με λαδολεμονο και λιγη ρηγανη, η μανηταρια πλευρωτους ψητα επισης

κανε πατατα καροτο κολοκυθι στον ατμο η φτιαχνε ρυζοτο με χηλοκομμενα λαχανικα..τινα κανουμε υπομονη...αν θηλαζεις πιστεψε με θα ξεπερασει νωρητερα την αλλεργια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σες αυτο που ειπες με το κοτοπουλο και τα λαχανικα ακουγεται πολυ ωραιο...μιαμ μιαμ... :)

ξερω οτι ολες εχουμε επιλογες...αλλα ρε κοριτσια και με τα δυο μωρα ειναι λιγακι δυσκολο...

πχ...μηλοπιτακια μπορουμε να φαμε ολες μας...το θεμα ειναι οτι πρεπει να ανοιξουμε φυλλο και ειναι φασιαροζικο...αλλα θα το κανω...γιατι εχω λυσσαξει για γλυκο...και ειναι τελεια τα μηλοπιτακακια...φανταζομαι οτι μπορουμε να βαλουμε και αχλαδι αντι για μηλο...

κατι αλλο σε γλυκο υπαρχει;;;;

τρωω σιμιγδαλιενο χαλβα,κεικ χωρις γαλα εννοειται,και τα μηλοπιτακια....επισης τρωω και γλυκο του κουταλιου...και μαρμελαδα...αλλα πρεπει ολα αυτα να τα φτιαχνω μονη μου γιατι μου η αλλεργιολογος να αποφευγω τα ετοιματζιδικα επειδη περιεχουν πολλα βελτιωτικα και ισως τον ενουχλησουν... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...