Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρο με αλλεργια...Τι τρωει η μαμα?


Recommended Posts

μπεμπινι μου σαφως και ειναι ξεκαθαρη...το καταιφι..αχ!ποσο μου λειπει και αυτο...εχει ξηρους καρπους και βουτηρο...

οποτε παλι στη διαιτα...καλως μας ηρθες λοιπον και παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 725
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

bembini έγραψε:

γεια σας κοριτσια και απο μενα!σημερα ο μικρουλης εβγαλε και αιμα στα κακα του,τρεις κουκιδες και εφαγα πριν καταιφι και ειχε πανω λιγους ξηρους καρπους!ειναι ολοφανερη πλεον η αλλεργια του θα το πω και στην γιατρο την Πεμπτη που θα παμε και για εμβολιο :([/quote

μηπως το καταιφι ειχε και φρεσκο βουτυρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax....εφαγα επι δυο ημερε λιιιιιιγγγοοο μα πολυ λιιιιγγγοο καπνιστο σολομο..και ο πισινος κατακοκκινος.

Παει και αυτο!!!!

Αχ κοριτσια περιμενο τον Μαιο, να χρονησει να παμε να ξανακανουμε εξετασεις....

Δεν θα τι πιστεψετε αλλα μου ηρθε μια απιστευτη λυσσα για γιαουρτη...μπιλαξ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι.τα κανταιφια μιαμ μιαμ εχοπυν και ξηρους και βουτυρο.ολα τα σιροπιαστα εχουν βουτυρο.ο μπμπας μου δουλευει σε ζαχαροπλαστειο.κλουυυυψ.... :P ουτε ψαρι δεν μπορεις?εγω τρωω τονο και χτες εφαγα χταποδι κονσερβα.ουτε αυτα κανουν ρε παιδια?η μονο τα γαλακτοκομικα.τα αυγα κανουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πατσυ τι σου ειπα;;;;...γιατι δεν ακους....πρεπει πρωτα να ξεκινησεις με τα λιγα που σου ειπα και μετα να δοκιμαζεις αφου εχει καθαρισει το παιδι...ψαρια και αυγα ειναι αλλεργιογονα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχει απολυτο δικιο η Γιωτα...αυτες ειναι οι οδιγιε ςπου δινονται. Καθαρηζει το παιδι και μετα βαζεις μια μια τροφη..αλλα στο ψαρι που τροω εγω δεν εκανε ποτε αντιδραση...αντιθετα οταν εγλειψε μονος του χαρι ειχαμε τρεχαματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια!δυστυχώς το καταίφι μας έφαγε αντί να το φάμε!χι,χι!και βούτυρο φρέσκο είχε και ξηρούς καρπούς.Ξεκίνησα την δίαιτα πάλι,έφτιαξα καικ με χυμό μήλου χωρίς αυγό και με βιολογικό βούτυρο και έγινε τέλειο κορίτσια!

μπουρεκάκι εσείς πως τα πάτε ως τώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cesilia το βιολογικό βούτυρο επιτρέπεται είναι απο φυτικά στοιχεία καθαρά.Συμβουλέυτικα το μπουρεκάκι σε αυτό.Δοκιμασέ το και εσύ άσε που είναι τέλειο σαν γεύση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΗΜΕΝΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ.ΧΤΕΣ ΕΨΑΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΟΛΟΓΚΟ ΒΟΥΤΥΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΛΕΚΙΘΙΚΗ ΣΟΓΙΑΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΩΤΑ ΤΟ ΒΥΣΣΙΝΟ ΓΛΥΚΟ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ ΕΧΕΙ ΙΧΝΗ ΞΗΡΩΝ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΑΓΑ ΤΑΛΙΑΤΕΛΕΣ ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΑΛΙ ΑΙΜΑ.ΕΛΕΟΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟΝ ΘΗΆΣΜΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΤΙ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΙΑ..... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselinkas έγραψε:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΗΜΕΝΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ.ΧΤΕΣ ΕΨΑΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΟΛΟΓΚΟ ΒΟΥΤΥΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΛΕΚΙΘΙΚΗ ΣΟΓΙΑΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΩΤΑ ΤΟ ΒΥΣΣΙΝΟ ΓΛΥΚΟ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ ΕΧΕΙ ΙΧΝΗ ΞΗΡΩΝ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΑΓΑ ΤΑΛΙΑΤΕΛΕΣ ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΑΛΙ ΑΙΜΑ.ΕΛΕΟΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟΝ ΘΗΆΣΜΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΤΙ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΙΑ..... :(

Οι ταλιατελες ηταν σπιτικες??

Μηπως να τρως για λιγο μονο ζυμαρικα-ψωμια κλπ ολικης? :dry:

Κοιτα...Με τον θηλασμο θα τον βοηθησεις να ξεπερασει την αλλεργια...

Αν τον σταματησεις ναι μεν εσυ θα τρως οοοοοτι γουσταρεις αλλα εκεινος θα πινει ενα ψιλομπλιαχ γαλατακι(καμια σχεση τα υποαλλεργικα με τα κοινα γαλατα :S )...Επισης...μεχρι να βρεις ποιο του "ταιριαζει' κ δεν τον πειραζει...Μηπως καλυτερα να ψαξεις ποιες τροφες τον ενοχλουν??Γλιτωνεις και 10βαρελια ευρω!!! :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι ταλιατελες ηταν μισκο?γιατι?πες μου οπτι ειχαν κατι.δεν ειναι σαν τα αλλα?θα τρελαθω θα πηδηχτω απ το παραθυρο.χαχχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σιγουρα δεν θελω να κοψω τον θηλασμο

σκεψου την κορη μπυ 2 χρονια την θηλαζα.αλλα αν συνεχισουμε ετσι?εγω εδβω και μια βδομαδα ζαλιζομαι ολη την ωρα.λες και ειμαι σε καραβι με 9 μποφορ.δεν τρββ λαχανικα καθολου.δεν ξερω ποια τι να φαω για να μην ξαναδω αιμα.και να που παλι μαλλον λαθος φαγητο εφαγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν καταλαβαινω...Μισο λεπτο!!

Τα λαχανικα γτ τα εκοψες???

Δεν εχω κ πολλες γνωσεις...Φτανω μεχρι εκει που αφορα τη δικια μας αλλεργια :blush::blush::blush:

Ειπα για τις ταλιατελες...πιθανοτητα να λεω βλακεια αλλα...μηπως κ τα ζυμαρικα περιεχουν γλουτενη οπως τα αλευρια??? :huh:

Κοπελα μου κ εγω απελπισια ενιωθα στην αρχη...Οταν ομως το εψαξα λιγο κ ειδα ποσες ακομη μανουλες εχουν το ιδιο θεμα...Πηρα κουραγιο!!

Διαβασα στο παρεντς καποια κοπελα που δεν τρωει σχεδον τπτ!!!Το μωρο της εμφανιζει συνεχεια διαφορα.... :huh:

Θελει νομιζω πολυ υπομονη για να εντοπισεις καθετι που τον πειραζει...Θα παρει λιγο καιρο!Μετα απλα θα βαλεις τη φαντασια σου να κανει νοστιμους συνδιασμους με οτι απομενει!!!

Ελα!!!Ειμαστε μαζι στον αγωνα!!!

Ξερεις ποσο σημαντικο κ ευκολο ειναι το να δινουμε οτι ΑΚΡΙΒΩΣ χρειαζονται τα παιδακια μας απλα "πετωντας" το μεμεδακι εξω??? :laugh: :laugh: :laugh:

Εγω θα φοβομουν να σταματησω...Δεν ξερεις τι μπορει να συναντησετε στην πορεια...Κ αν δε σου τρωει?κ αν τα υποαλλεργικα δεν του "καθονται"????

Τρωγε ολα τα λαχανικα σε μικρες ποσοτητες(εχει πονακια?),απο τα οσπρια φακες κ ρεβυθια ειναι τα πιο ελαφρυα,φτιαξε κεικ οπως ειπαμε παραπανω...Ελαααα!!!Ολα θα πανε τελεια!!!

:):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselinkas έγραψε:

βρηκα λυση για το γαλα που θα πινουμε.το δικο μας.χαχαχα.

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :P:P:P:P

Δεν μπορεις να φανταστεις ποσα βραδια τη ζηλευα καθως απολαμβανε το ζεστο κ γλυκο γαλατακι της ενω εγω τουρτουριζα κρατωντας την!!!

Αν ειχα θηλαστρο μπορει κ να το εκανα!! :P

Εχω να φαω κορν φλεικς μηηηνες!!!! :laugh:

Για τα λαζανια κλπ να βλεπεις παντα τα συστατικα!

Μηπως ειχαν αυγο κ ον πειραζει?Λεω εγω τωρα... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΙΣΩΣ.ΝΑΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ.ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΙΜΑ ΠΙΑ.ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΘΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΑΝΟΙΓΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΝΑ ΧΕΙ ΒΛΕΝΝΗ Η ΑΙΜΑ.ΤΟΝ ΛΥΠΑΜΑΙ.Η ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΝΑ ΤΡΩΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΦΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.....ΤΕΣΠΑ.ΜΑΖΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΟΝΟ ΠΑΤΑΤΕΣ.ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧ,ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΓΙΑΤΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΑ ΤΙ ΝΑ ΦΑΩ ΑΠΟ ΤΑ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ.ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΧΡΟΝΙΑΣ ΔΙΑΡΡΟΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΗ.ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΡΓΙΑ.... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselnikas εμένα πάντως το βιολογικό βούτυρο που τρώώ δεν τον πειράζει :) απο μακαρόνια γενικά πλέον τώρα τρώω μόνο ολικής άλεσης και δεν τον πειράζουν.Επίσης μπορείς να φας κοτόπουλο να δεις αν τον πειράζει.Απο λαχανικά εγώ τρώω σιγά σιγά απο ένα την φορά και βλέπω αν τον πειράζουν.Χθές πχ έφαγα μπρόκολο και δεν τον πείραξε.Γενικά δοκιμάζοντας θα βλέπεις,μην απελπίζεσαι! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σ εολες τις αλλεργιομαμαδες....

tselinkas

κανε λιγο υπομονη...και για να σοιυ δωσω κουραγιο

εχω εξι μισυ μηνες να φαω πολλα πραγματα

και συνεχιζω..

Δεστο λεω για να στο παιξω ηρωιδα ..αλλα

για να σου δειξω οτι ολα γινονται

ακι στο τελος..δε σε νοιαζει πια

Καταχας γιατι κοβεις ολα τα λαχανικα

Αερια προκαλλουνται σε μεγαλες

ποοστητες και συνεχομενα.

Ας μην ειμαστε υπερβολικοι..

κοβψςε μια ομαδα τροφων ..εντελως αυτη

που ειναι η πιο αλλεργιογονα.

Τα γαλακτοκομικα

και την πρωτεινη του μοσχαριου..

καθολου μοσχαρι.

Στη συνεχεια τα οξινα φρουτα

οπως πορτακαλια μανταρινια.

Ξηρους καρπους οοολους γιατι ποτε δε ξες..

λενε οτι τα φυστικια ειανι τα επιφοβα.

Προσεχε με σογια και τα συναφη της.

Αλλαντικα μονο γαλοπουλας και αυτα κοιτα παντα

τα συστατικα..να μην περιεχονται ιχνη γαλακτος..

εγω σηταω παντα να διαβασω πριν μου κοψουν.

Τωρα απο οσπρια ολα αν φας λιγο

δεν πειραζουν ..δηλαδη μια φορα στις 10 μερες

φαε ενα παιτακι φακες.

Λαχανικα απεφυγε τη μεγαλη ποσοτητα

μπροκολου κουνουπιδιου και αρακα

για τα αερια..αλλα μην τα αποριπτεις εντλως.

Το ρυζι...υπαρχει το μαυρο ρυζι και αυτο μονο

αν διαπιστωσεις τοι βγαζει αιματακι .

Γενικα..προσπαθησε να απομονωνεις μια μια τις τροφες.

Εκτος των γαλκτοκομικων.

Κοιτα παντα τα συστατικα πρινα φας και γενικα εχε το ελεγχο

απλυτα γαι λιγο καιρο.

Οχι απο εξω και μονοοτι φτιαχνεις εσυ.

Μην απογοητευεσαι..ειναι νωρις ακομη...

απλα μην μπερδευεσαι και τα κοβεις ολα μαζι

σιγουρα καποια δεν φταινε.

και μην σε φοβιζουν τοσο τα αερια και οπι κολικοι.

Με λιγη προσοχη το παιρνανε πολυ ευκολα.

Εξαλλου μετα το τριμηνο εξαφανιζονται.

Παλεψε το κοπελα μου..

ειναι πολυ καλο το να θηλασεις ενα βρεφακι

ειδικα με αλλεργιες.

Υπομονη σιγα σιγα..λιγο ακομη...

δωσε του χρονο...

Συγνωμη που σε ζαλισα..

αλλα σε νιωθω..

και μενα το αιμα

μου προκαλλουσε δακρυα.

και τωρα πολλες φορες ενω εχω κοψει πολλα

ανοιγω το παμπερς και το βλεπω..και βαζω τα κλαμματα

αλλα επιμενω...και λεω ακομη λιγο ακομη λιγο!!

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πηγα σημερα σε μια πολυ καλη γιατρο.ειπε οτι εχει ο μικρος πολυτροφικη αλλεργια.μου πε να μην τρωω τα εξης..γαλα και γαλακτοκομικα,βιταμ,οτι εχει γαλακοποιητες,ξηρους καρπους,σουσαμι,πορτοκαλι,μανταρινι,λεμονι,φραουλα,φλουδα ντοματας,ψαρια,οστρακοειδη,μαλακια,μοσχαρι,χοιρινο,σοκολατα και κακαο,πιπερια.ειπε μπορω να φαω στανταρκοτοπουλο,κατσικι,αρνι,ρυζι,μακαρονια,πατατες,καροτα,κολοκυθακι,μηλο,αχλαδι και οσπρια αλλα αν δω στα οσπρια αιμα να τα κοψω.επισης αφηνε ολες τις σαλατες εκτος απο πιπεριες και ντοματα φλουδα.ολα τα αλλα φαγητα ειναι αμφιλεγομενα.οποτε δεν τα τρωω τουλαχιστον για 15 μερες μεχρι να μας ξαναδει.απο γλυκα του κουταλιου αφηνει μονο μηλο φιρικι.τιποτα αλλο.και επισης αφηνει χαλβα σιμιγδαλενιο χωρις ξηρους καρπους και σταφιδες.α.ειπε να προσεχω τα ψωμια γιατι πολλα ψωμια που ειναι αφρατα και πολυτελειας εχουν γαλα.αυτα .φιλια.α επε σε καμια περιπτωση να μην δωσω γαλα κουτι κανονικο γιατι μπορει να παθει αλλεργικο σοκ και να πεθανει.μου γραψε ενα υποαλλεργικο για πολυ ωρα αναγκης.μονοπ αν χρειαστει να φυγω α πουμε σε κανενα νοσοκομειο.αυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααα καλα εισαι!!! :P

στα εκοψε ολα μια κ εξω!! :woohoo: :huh:

Υποθετω πως μετα το 15μερο θα σου επιτρεπει 1-1 καποια πραγματα για να ελεγχετε αν τον ενοχλουν...

Καλο κουραγιο!!!

Τουλαχιστον ετσι θα βρεις μια ακρη! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...