Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μήπως είμαι υπερβολική?


Argie

Recommended Posts

XELONITSA έγραψε:

Μετά από 2 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και 2 εξωσωματικές που κατέληξαν σε παλλίνδρομες δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα μαλώσω για το όνομα. Το μόνο που είπα στον άντρα μου είναι: ας κάνω εγώ το μωράκι μας κι εσύ δώστου ότι όνομα θέλεις, δεν με απασχολεί καθόλου το θέμα.

Σας εύχομαι τα καλύτερα..με ένα σποράκι στην κοιλίτσα σας,με ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι κοπελα μου,σε καταλαβαινω απολυτα!ειχαμε ακριβως το ιδιο θεμα.δηλαδη:η αδερφη του αντρα μου εβγαλε το ονομα του πεθερου μου μια και ετυχε ο πεθερος της να εχει το ιδιο ονομα.Ετσι οταν ηρθε η ωρα να αποφασιοσυμε για νινακι συζητησαμε με τον αντρα μου και ευτυχως δεν ηταν αρνητικος,γιατι αν ηταν θα σκοτωνομασταν :laugh: :laugh: :laugh:

ετσι ειπαμε πως αν εβγαινε αγορι θα εβγαζα τον μπαμπακα μου και αν εβγαινε κοριτσακι θα βγαζαμε τη μαμα του!!!ειμαι παραδοσιακη και λεγαμε παντα οτι το 1ο καλως η κακως ειναι απο την μερια του αντρα αλλα ο πεθερος μου το ακουσε το ονομα του και το θεωρησα αδικια να ξαναβγει το ιδιο ονομα(ειναι και χαλια) :P

Αυτο το θεμα ηθελα να το συζητησουμε απο την αρχη και σε περιπτωση που καποιος απο τους δικους μας ειχε αντιρρηση εμεις να ειχαμε τη δικη μας απαντηση και να ηταν η ιδια! ;)

ετυχε τελικα το νινιμας ναναι κοριτσακι και ετσι θα βγαλουμε την πεθερα μου,χαλαλι της αφου δεν εχει ακουσει το ονομα της και της εχει μεγαλη αδυναμια ο αντρας μου,και κανει σαν παιδακι απο την χαρα του και χαιρομαι κι εγω που χαιρεται τοσο.αλλα ηταν πολυ δικαιος!ειπε απο την αρχη εγω θελω να βγαλω την μανα μου και αφου ουτε αντρικο ονομα γινεται το Ελενη τοτε θα βγαλουμε τον πατερα σου αν ειναι ΑΓΟΡΙ.

Λοιπον,πρεπει να συζητησεις και με τον πεθερο σου,γιατι αποτι καταλαβα αυτος την κανει τη ζημια.καλα ειναι δυνατον να εχει ακουσει το ονομα του και να θελει να το ξαναβγαλει κι ο αλλος ο γιος.ΕΛΕΟΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι μωρε κοριτσια το ονομα μετραει αν θα αγαπας το παιδι ;;;; εμενα δεν μου αρεσουν αυτα τα πατροπαραδωτα ας βγει με το καλο ενα ΓΕΡΟ μωρο με τοσα που ακουμε τριγυρω και ας το λενε και επαμινωνδα !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσακια μου γλυκα,λετε η κοπελα να μην θελει ενα γερο μωρο και να νοιαζεται μονο για το ονομα?ελεος,μην τα λετε ετσι λες κι εσεις επειδη ειχατε δυστυχως αυτες τις ατυχιες,νοιαζεστε μονο για την υγεια και η κοπελα που μας λεει το μικρο της προβλημα νοιαζεται μονο για το ονομα...εσεις οι καλες και αυτη η κακια...δεν ειναι ετσι!συγνωμη αν σας μιλησα σκληρα αλλα αυτη ειναι η αποψη μου.

φυσικα και πρωτα ναναι γερο και να παει πολυ καλα η εγκυμοσυνη και μετα ερχονται ολα τα αλλα.

Αυτα τα συζητας πριν την εγκυμοσυνη για να μην γρουσουζευεις και μαλωνεις μετα για χαζα.οταν ερθει το νινι σε νοιαζει μονο η υγεια του αλλα μετα απο αυτο θα ηθελες να τιμησεις και τους γονεις σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έπρεπε να μιλάς έτσι γιατί και εσύ έχεις περάσει την δική σου ιστορία.

Τα ξέχασες;

Δε την συγκρίναμε με τις δικές μας περιπτώσεις!

Απλά καταθέσαμε γεγονότα για να δει πως και να μην τα καταφέρει με το όνομα που θέλει δε πειράζει …

Μιλάω και εκ μέρους την Μαρίας και σίγουρα έχουμε τις καλύτερες προθέσεις!

Έχεις παρεξηγήσει την πρόθεση μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΛΕΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΩΤΟ ΠΟΥ ΣΤΟ ΕΠΙΒΑΛΕΙ, ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΣ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΣΟΒΑΡΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΕ ΘΑ ΣΤΡΑΒΩΣΟΥΝ Κ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΑΣ Κ ΘΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΤΕΙΤΕ ΜΕΤΑ.

ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΟΥ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΛΕΝΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΗΔΟΝΗ ΕΜΕΝΑ ΠΑΡΘΕΝΟΠΗ. :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ. ΒΑΛΕ ΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΓΩ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΑΛΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΓΗΚΕ ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ Κ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΡΙΕΨΟΥΝ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ,ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΛΟΙ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΤΙ ΠΕΙ Ο ΝΟΥΝΟΥΣ ΜΕΤΡΑΕΙ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χμμμ... Διαβάζοντας και τις περιπέτειες που είχατε πολλές από εσάς συμπεραίνω ότι το όνομα μάλλον είναι το τελευταίο που θα πρέπει να μας απασχολεί (ελπίζω να το καταλάβει κι ο άντρας μου βέβαια...) Μακάρι ναρθουν όλα καλά για όλες μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argie έγραψε:

Χμμμ... Διαβάζοντας και τις περιπέτειες που είχατε πολλές από εσάς συμπεραίνω ότι το όνομα μάλλον είναι το τελευταίο που θα πρέπει να μας απασχολεί (ελπίζω να το καταλάβει κι ο άντρας μου βέβαια...) Μακάρι ναρθουν όλα καλά για όλες μας...

Αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω και με πρόλαβες... Το όνομα είναι το τελευταίο... Να μείνεις έγκυος με το καλό, να έχεις μία καλή εγκυμοσύνη, να κάνεις ένα γερό μωράκι και μετά σκέφτεσαι τα επόμενα στάδια... Είναι πολύ νωρίς γι' αυτά ακόμη... Ναι, ούτε εγώ συμφωνώ όταν κάποιος το επιβάλει αλλά αυτό για σένα προς το παρόν είναι μελλοντικό... Σκέψου ότι μπορεί να κάνεις κόρη πρώτα... Φιλάκια!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Argie έγραψε:

ΝεφέληΠ έγραψε:

Οντως ίσως να προτρέχω, αλλά πριν από λίγο καιρό ρίξαμε έναν άσχημο καυγά γι' αυτό το θέμα με τον άντρα μου, ο οποίος, εν ολίγοις, μου είπε "Εγώ είμαι ο άντρας και εγώ αποφασίζω για το όνομα." Τι το' θελε και το' πε αυτό, είμαι που είμαι ολίγον τσαούσα, έγινε σωστός πόλεμος κείνη την ημέρα... Γι' αυτό το συζητάω τώρα, γιατί δεν θα ήθελα να είμαι έγκυος και να τσακώνομαι για τέτοια πράματα.

Ομως όντως, ίσως άμα ακούνε συνέχεια το "Κωστάκη" από τον γιο του αδερφού του άντρα μου να τους ελαττωθεί η όρεξη... Γιατί δεν πρόκειται να περάσει αυταρχικά και χωρίς ήρεμη συζήτηση η άποψη του άντρα μου, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.[/quote:10jbbvzi]

Κατα την γνωμη μου, τσαουσα οπως λες μπορει να εισαι απλα να γινεις πιο επιβλιτικη.Εαν δεν του δινεις περιθωρια(οπως εκανε και ο ιδιος )τοτε δεν θα σε βλεπει ως το αδυναμο κομματι της οικογενειας που μπορει να του επιβληθει χωρις να αντιδρασει.

Θα του ξεκαθαρισεις οτι το ονομα θα ειναι απο την μερια σου μιας και απο την μερια του υπαρχει ηδη.Και εφοσον καλυφθηκαν και οι δυο μεριες το επομενο δεν θα ειναι κανενος.Εαν σε αγαπαει...θα πνιξει τον εγωισμο του και θα σκεφτει οτι το σημαντικο ειναι το παιδι και το να ειναι καλα.ΑΠλα μην δινεις πολυ αερα...δεν εχεις να τον φοβηθεις.

Εγω προσωπικα δεν θα εδινα το ονομα κανενος απο τους γονεις...θα εβρισκα ενα ομορφο και σπανιο ονοματακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...