Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μήπως είμαι υπερβολική?


Argie

Recommended Posts

Μανούλες καλησπέρα! Είμαι νέα στο φόρουμ κι ακόμα δεν έχουμε αποκτήσει παιδιά. Ο καιρός όμως σιγά σιγά πιστεύω ότι έφτασε και έχουμε αρχίσει τις σκέψεις. Θέλω να σας εκμυστηρευτώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, το οποίο μπορεί να ακούγεται ανόητο αλλά συνέχεια διαφωνούμε γι' αυτό. Εχω πει στον άντρα μου ότι, πριν αποφασίσουμε να αρχίσουμε τις προσπάθειες για παιδί, θα πρέπει να έχουμε συμφωνήσει σε κάποια θέματα. Ενα από αυτά είναι και το όνομα του παιδιού. Εδώ έρχεται η διαφωνία μας...

Ο αδερφός του άντρα μου έχει ένα αγοράκι που θα το βαφτίσει σε ένα μήνα με το όνομα του πεθερού μου (Κωστάκη). Ο άντρας μου ,λοιπόν, θεωρεί δεδομένο ότι αν κάνουμε αγόρι αυτό θα ονομαστεί Κώστας. Εδώ διαφωνώ. Του λέω ότι είναι πλεονεξία να έχουν και τα 2 αδέρφια γιο με το ίδιο όνομα, τι πάει να πει ακολουθώ την παράδοση? Δηλαδή δεν θα είναι χαζό να βρεθούν τα 2 αδέρφια με τους γιους τους και να φωνάζει ο ένας "Κωστάκη" και να απαντάνε και τα δύο μαζί? Δεν του έβαλα το μαχαίρι στο λαιμό ότι θέλω να πάρει το όνομα του δικού μου πατέρα, δεν έχω πρόβλημα να του δώσουμε άσχετο όνομα, γενικά δεν έχω κόλλημα με την "παράδοση". Ομως το όλο θέμα το θεωρώ γελοίο. Οπως επίσης ενοχλήθηκα όταν ο πεθερός μου (με τον οποίο έχω άριστες σχέσεις) σε κάποια άσχετη φάση μου είπε "Αντε, εσύ πότε θα κάνεις Κωστάκη Junior?" Γενικά δεν μ' αρέσει να θεωρούνται κάποια πράματα δεδομένα, δεν μ' αρέσει να μου επιβάλλουν τι θα κάνω στην δικιά μου οικογένεια και όταν αυτό το είπα στον σύζυγο αυτός έκανε τον κινέζο!

Βρε κορίτσια, πραγματικά θέλω την γνώμη σας, είμαι παράλογη σ' αυτά που λέω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είσαι παράλογη αλλά ως προς το θέμα των ονομάτων πιστεύω ότι δεν αξίζει να χαλάμε τις καρδιές των παπούδων και γιαγιάδων(εκτός και αν το όνομα είναι απαράδεκτο ή δεν σου μιλάνε και δεν σου φέρονται καλά).

Εφόσον έχεις άριστες σχέσεις με τον πεθερό και μετά από συζητήσεις που θα κάνεις με τον άντρα σου δεν αλλάζει γνώμη κάνε του το χατήρι.

Μπορείς να πεις την άποψή σου και στον πεθερό.Μετά την άλλη βάφτιση αν αρχίσει να ακούει το όνομα του μπορεί να μη θέλει να μπει έτσι και το δικό σας.

Ξέρω ζευγάρια που είχαν κάνει συμφωνίες για τα ονόματα και μετά αλλάξαν γνώμη και τζάμπα οι συζητήσεις.

Αλλά νομίζω ότι προτρέχεις.Μείνε έγκυος με το καλό,κάνε αγόρι και μετά συζητάμε πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...Καλώς ήρθες στην παρέα του mammyland... :)

To να προσπαθεί ένα ζευγάρι, πριν ακόμα αποφασίσει να κάνει παιδιά, να συμφωνήσουν στον τρόπο διαπεδαγώγησης που θα ακολουθήσουν για τα παιδάκια που θα αποκτήσουν, το θεωρώ πολύ ώριμο !!!

..Το να σκέφτονται όμως τι όνομα θα δώσουν στο παιδάκι τους (πριν ακόμα και από την εγκυμοσύνη), το θεωρώ εντελώς ανώριμο!

...Εύχομαι όλα τα κορίτσια του mammyland, που προσπαθούν να κάνουν παιδάκι, ο Θεός να της βοηθήσει να κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα....να φουσκώσουν όλες οι κοιλίτσες και όλα τα μωράκια να είναι ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ....

..Και όταν το κρατήσεις στην αγκαλιά σου και κοιτάζεις τα ματάκια του, θα έχεις όλο το χρόνο δικό σου για να αποφασίσεις το όνομα που θα του δώσετε!!!!!

Φιλιά πολλά και ελπίζω να τα λέμε συχνά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝεφέληΠ έγραψε:

Αλλά νομίζω ότι προτρέχεις.Μείνε έγκυος με το καλό,κάνε αγόρι και μετά συζητάμε πάλι.

Οντως ίσως να προτρέχω, αλλά πριν από λίγο καιρό ρίξαμε έναν άσχημο καυγά γι' αυτό το θέμα με τον άντρα μου, ο οποίος, εν ολίγοις, μου είπε "Εγώ είμαι ο άντρας και εγώ αποφασίζω για το όνομα." Τι το' θελε και το' πε αυτό, είμαι που είμαι ολίγον τσαούσα, έγινε σωστός πόλεμος κείνη την ημέρα... Γι' αυτό το συζητάω τώρα, γιατί δεν θα ήθελα να είμαι έγκυος και να τσακώνομαι για τέτοια πράματα.

Ομως όντως, ίσως άμα ακούνε συνέχεια το "Κωστάκη" από τον γιο του αδερφού του άντρα μου να τους ελαττωθεί η όρεξη... Γιατί δεν πρόκειται να περάσει αυταρχικά και χωρίς ήρεμη συζήτηση η άποψη του άντρα μου, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ηρθες! :)

Ειναι οντως ενα μεγαλο θεμα και ορισμενες φορες προβλημα η επιλογη του ονοματος... Εγω ειμαι ελληνογερμανιδα και αυτα τα εθιμα υπαρχουν μονο στην Ελλαδα και μου την δινει πολυ! Αυτη τη στιγμη εχουμε και εμεις αυτο το διλλημα.. αν πρεπει να παρει το ονομα ο γιος μας του πεθερου μου...αλλα θα το εκανα μονο αν μαρεσε το ονομα..και ΜΟΝΟ..και οχι επειδη ΠΡΕΠΕΙ. αυτα τα πρεπει δεν τα σηκωνω... Επισης δεν μπορω τους κομπλεξισμους των παππουδων.. και καλα τι θα πει ο κοσμος που ο γιος μου δεν εδωσε το ονομα μου στο εγγονι μου κτλπ.. Δηλ αντι να μας νοιαζει η υγεια του μωρου ασχολουμαστε με τετοιες μικροπρεπειες...

Αν τελικα δεν διαλεξουμε το ονομα του πεθερου μου..και τσατιστει η αυτος η οποιοσδηποτε.. πιστεψε με ..και σπιτι μου να μην ξανα ρθουν το ιδιο μου κανει! Ελεος με αυτο το ζητημα ποια! στο 2010 ζουμε!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silia26 έγραψε:

To να προσπαθεί ένα ζευγάρι, πριν ακόμα αποφασίσει να κάνει παιδιά, να συμφωνήσουν στον τρόπο διαπεδαγώγησης που θα ακολουθήσουν για τα παιδάκια που θα αποκτήσουν, το θεωρώ πολύ ώριμο !!!

..Το να σκέφτονται όμως τι όνομα θα δώσουν στο παιδάκι τους (πριν ακόμα και από την εγκυμοσύνη), το θεωρώ εντελώς ανώριμο!

Silia26 με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη σ' αυτό. Ισως δεν μπορώ να εκφράσω σωστά μέσω του γραπτού λόγου αυτά που πραγματικά θέλω να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε ας ερθει εκεινη η ωρα με το καλο και θα τα βρειτε ολα. Η αληθεια ειναι οτι και εγω το πρωτο μου παιδι το ονομα του παθερου μου εβγαλα,τωρα ειμαι εγκυως στο 2ο θα βγαλω τον πατερα μου οποτε ολα καλα. υγεια πανω απ ολα και τα ονοματα δεν ειναι τιποτα.Και γιατι σε πειραζει αν το πειτε κωνσταντινο ποια η διαφορα απο ενα ασχετο ονομα ισα ισα που θα ευχαριστηθουν και οι δυο.Και ο αντρας και ο πεθερος. Μην μουλαρωνεις σε τετοια ζητηματα γιατι οι μεγαλοι ανθρωποι τα μετρανε και ισως μακροπροθεσμα γυρισει μπουμερανγκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παραλογίζεσται λιγάκι και οι δύο...... :blink:

κάνε με το καλό ένα αγοράκι και μέχρι τότε μπορεί να έχετε αλλάξει γνώμη και οι δύο!!! Λίγο νωρίς δεν τα σκέφτεστε αυτά??? Και να δεν τα βρείτε στο όνομα δεν θα κάνετε παιδιά???

Εμείς δεν είχαμε κανένα πρόβλημα ....το πρώτο δικό του και το δεύτερο δικό μου ;) , μόνο που ήρθαν ανάποδα και έτσι η κόρη μου πήρε το όνομα της πεθεράς μου και ο γιός μου το όνομα που μπαμπά μου!!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Εννοείται ότι το όνομα δεν πρόκειται να σταθεί εμπόδιο στη δημιουργία οικογένειας, προς Θεού! Απλά κάθε τι καινούριο έχει και τις δυσκολίες του :) Μάλλον υπερβάλλουμε και οι δυο μας τελικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? :woohoo: :woohoo:

ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΣΧΕΤΟ ΟΝΟΜΑ? :unsure:

ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΞΑΔΕΡΦΑΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ? :unsure:

ΚΑΤΣΕ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΩΡΟ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΤΕ!

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΣΥ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κωνσταντινος ειναι το ονομα του αντρα μου και ειναι θεικο.αλλα εγω θα συμφωνησω μαζι σου.ειναι βλακεις τα ονοματα.εμεις δωσαμε στην κορη μου ασχετο και στον γιο θα δωσουμε το ονομα του πεθερου μου γιατι καναμε συμφωνια απο την αρχη.αν ηταν κοριτσι θα επαιρνε το ονομα της μαμας μου που πεθανε και αν ηταν αγορι το ονομα του πεθερου μου που πεθανε.τελικα ειναι αγορι.αν και στους 2 μας δεν αρεσει το ονομα πετρος.αλλα ετσι αποφασισαμε ετσι θα κανουμε.αν ζουσαν ομως δεν θα διναμε κανενα.θα διναμε ασχετο.αλλα δεν αξιζει να θυμωνεις γι αυτο.να ναι καλα το μωρο και εσεις θα τα βρειτε...αυτο ειναι το λιγοτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mirlitsa έγραψε:

Παραλογίζεσται λιγάκι και οι δύο...... :blink:

κάνε με το καλό ένα αγοράκι και μέχρι τότε μπορεί να έχετε αλλάξει γνώμη και οι δύο!!! Λίγο νωρίς δεν τα σκέφτεστε αυτά??? Και να δεν τα βρείτε στο όνομα δεν θα κάνετε παιδιά???

Εμείς δεν είχαμε κανένα πρόβλημα ....το πρώτο δικό του και το δεύτερο δικό μου ;) , μόνο που ήρθαν ανάποδα και έτσι η κόρη μου πήρε το όνομα της πεθεράς μου και ο γιός μου το όνομα που μπαμπά μου!!! :lol::lol:

Συμφωνω! Κανε πρωτα το παιδακι κ τοτε βλεπετε...τι ονομα θα δωσετε...

Mirlitsa κ εμενα η κορη μου πηρε το ονομα της πεθερας μου κ αν το δευτερο βγει αγορι θα παρει της μανας μου (γιατι προτιμω το Αλεξανδρος απο το Γιαννης)!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και καλωςηρθες στη τεραστια παρεα μας!!!εγω παλι αντιθετα με τις αλλες κοπελες δε σε βρισκω και τοσο υπερβολικη.1ον και εγω και ο αντρας μου ειμαστε αντιθετοι αν το ονομα εχει βγει να πρεπει να το ξαναβγαλουμε.για ποιο λογο να γινεται αυτο?εμενα εχει αλλα 2 μεγαλυτερα αδερφια που βγαλανε τα ονοματα δηλαδη θα πρεπει να τους ξαναβγαλω?γιατι?η και το αλλο που λενε οιαντρες(ευτυχως οχι ολοι αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο)¨το 1οπαιδι ειναι δικο μου΄γιατι ειναι δικο σου?δεν ειναι 'δικο μας'???μονος σου το εκανες?εσυ τρΑβηξες 9μηνες ναυτιες εμετους κραμπες καουρες συσπασεις ζαλαδες?αυτο δεν ξερω ποιος το εβγαλε παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι ηταν αντρας!!! :laugh: οσο για το θεμα σου μην αγχωνεσαι θα τα βρειτε στη πορεια...μεινε με το καλο πρωτα εγκυος και ολα τα αλλα βολευονται.μονο μην αφησεις κανεναν αλλο να ανακατευτει ειναι καθαρα δικο σας θεμα.αντε ελπιζω να δω την ανακοινωση της εγκυμοσυνης σου εδω στο μαμμυ!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και καλωςηρθες στη τεραστια παρεα μας!!!εγω παλι αντιθετα με τις αλλες κοπελες δε σε βρισκω και τοσο υπερβολικη.1ον και εγω και ο αντρας μου ειμαστε αντιθετοι αν το ονομα εχει βγει να πρεπει να το ξαναβγαλουμε.για ποιο λογο να γινεται αυτο?εμενα εχει αλλα 2 μεγαλυτερα αδερφια που βγαλανε τα ονοματα δηλαδη θα πρεπει να τους ξαναβγαλω?γιατι?η και το αλλο που λενε οιαντρες(ευτυχως οχι ολοι αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο)¨το 1οπαιδι ειναι δικο μου΄γιατι ειναι δικο σου?δεν ειναι 'δικο μας'???μονος σου το εκανες?εσυ τρΑβηξες 9μηνες ναυτιες εμετους κραμπες καουρες συσπασεις ζαλαδες?αυτο δεν ξερω ποιος το εβγαλε παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι ηταν αντρας!!! :laugh: οσο για το θεμα σου μην αγχωνεσαι θα τα βρειτε στη πορεια...μεινε με το καλο πρωτα εγκυος και ολα τα αλλα βολευονται.μονο μην αφησεις κανεναν αλλο να ανακατευτει ειναι καθαρα δικο σας θεμα.αντε ελπιζω να δω την ανακοινωση της εγκυμοσυνης σου εδω στο μαμμυ!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και καλωςηρθες στη τεραστια παρεα μας!!!εγω παλι αντιθετα με τις αλλες κοπελες δε σε βρισκω και τοσο υπερβολικη.1ον και εγω και ο αντρας μου ειμαστε αντιθετοι αν το ονομα εχει βγει να πρεπει να το ξαναβγαλουμε.για ποιο λογο να γινεται αυτο?εμενα εχει αλλα 2 μεγαλυτερα αδερφια που βγαλανε τα ονοματα δηλαδη θα πρεπει να τους ξαναβγαλω?γιατι?η και το αλλο που λενε οιαντρες(ευτυχως οχι ολοι αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο)¨το 1οπαιδι ειναι δικο μου΄γιατι ειναι δικο σου?δεν ειναι 'δικο μας'???μονος σου το εκανες?εσυ τρΑβηξες 9μηνες ναυτιες εμετους κραμπες καουρες συσπασεις ζαλαδες?αυτο δεν ξερω ποιος το εβγαλε παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι ηταν αντρας!!! :laugh: οσο για το θεμα σου μην αγχωνεσαι θα τα βρειτε στη πορεια...μεινε με το καλο πρωτα εγκυος και ολα τα αλλα βολευονται.μονο μην αφησεις κανεναν αλλο να ανακατευτει ειναι καθαρα δικο σας θεμα.αντε ελπιζω να δω την ανακοινωση της εγκυμοσυνης σου εδω στο μαμμυ!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silia26 έγραψε:

...Καλώς ήρθες στην παρέα του mammyland... :)

..Το να σκέφτονται όμως τι όνομα θα δώσουν στο παιδάκι τους (πριν ακόμα και από την εγκυμοσύνη), το θεωρώ εντελώς ανώριμο!

Συμφωνώ!!!

Όπως λέει:Ακόμη δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε!

Με το καλό να αποκτήσεις παιδάκι, να εύχεσαι μόνο υγεία!!! :);)

Όλα τα υπόλοιπα περιττά...

Καλώς ήρθες!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οτι ονομα και αν εχει το παιδι σου το συνηθιζεις και το αγαπας Γιατι ειναι το παιδι σου :)

Να ευχεσαι να σου ερθουν ολα ευκολα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maggy έγραψε:

οτι ονομα και αν εχει το παιδι σου το συνηθιζεις και το αγαπας Γιατι ειναι το παιδι σου :)

Να ευχεσαι να σου ερθουν ολα ευκολα :)

Πόσο δίκαιο έχεις!!

Υπομονή κ όλα στην ώρα τους με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΗΝ Ιδια συζητηση ειχαμε κ μαλωναμε με τον αντρα μου προτου παντρευτουμε ,ηταν ανενδοτος στο ονομα που θα παρει το παιδι του,το αποτελεσμα αφου συμφωνησα οτι θα βαλυμε ονομα των δικων του?οταν μαθαμεοτι εχουμε κοριτσι η πεθερα μου η ιδια ειπε να βαλουμε της μανας μου γτ αυτοι θελουν το αγορι!!!!χαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά από 2 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και 2 εξωσωματικές που κατέληξαν σε παλλίνδρομες δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα μαλώσω για το όνομα. Το μόνο που είπα στον άντρα μου είναι: ας κάνω εγώ το μωράκι μας κι εσύ δώστου ότι όνομα θέλεις, δεν με απασχολεί καθόλου το θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ έλεγα … το παιδί μου δε θέλω να το βγάλω έτσι, ούτε έτσι αλλά να του δώσω ένα όνομα που θα είναι όμορφο!

Δε θέλω αγόρι αλλά θέλω κορίτσι.

Μετά από μια αποβολή και τη δεύτερη εγκυμοσύνη που δεν έρχεται με τίποτα εδώ και πάνω από 1,5 χρόνο, λέω ας έρθει και ας είναι και αγόρι. Ας έρθει και ας το βγάλω και Ναβουχοδονόσορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...