Μετάβαση σε περιεχόμενο

2 ΟΝΟΜΑΤΑ, ΑΠΟΡΙΑ


Athena

Recommended Posts

ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΘΑ ΒΑΦΤΗΣΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ,ΚΑΙΘΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΟΡΕΣΤΗ ΘΩΜΑ.ΘΑ ΤΟΝ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΟΡΕΣΤΗ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΝΩ ΤΟ ΘΩΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΟΥ.ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΗΜΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΟΝ 2 ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΑΣΑΡΙΕΣ.Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ ΠΟΙΟ ΟΝΟΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

de paizei nomizv rolo..to θemα einai oti ua talaipvreitαi to paidi σε οποιαδηποτε υπηρεσια να γραφει 2 ονοματα..λοικα το πρωτο πρεπει να ειναι αυτο που θα το φωναζουν κιολας..λεω εγω τωρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογικά το πρώτο θα είναι αυτό που θα το φωνάζετε.Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να φτάσω σε αυτό το σημείο,αλλά αν δεν έχεις άλλη επιλογή τι να πω.Το θέμα είναι γιατί να πεις κάτι που δεν θα σου αρέσει.Δεν γίνεται εσύ να το φωνάζεις Ορέστη κ οι παππούδες π.χ. Θωμά.Θα είναι άσχημο.Πριν κάνεις την βάπτιση ξανασκέψου το.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΠΠΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΣΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΠΛΕΟΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ..ΡΩΤΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ Κ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΤΟΝ ΠΑΠΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

neni86 έγραψε:

Λογικά το πρώτο θα είναι αυτό που θα το φωνάζετε.Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να φτάσω σε αυτό το σημείο,αλλά αν δεν έχεις άλλη επιλογή τι να πω.Το θέμα είναι γιατί να πεις κάτι που δεν θα σου αρέσει.Δεν γίνεται εσύ να το φωνάζεις Ορέστη κ οι παππούδες π.χ. Θωμά.Θα είναι άσχημο.Πριν κάνεις την βάπτιση ξανασκέψου το.

ΝΕΝΙ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΟΝ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΟΡΕΣΤΗ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ.ΙΔΟΜΕΝ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yiotaki!!!! έγραψε:

ΠΑΠΠΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΣΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΠΛΕΟΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ..ΡΩΤΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ Κ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΤΟΝ ΠΑΠΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ!

εεε? τι κουλό είναι αυτό πάλι?

μέχρι να φτάσουν τα μωρά μας να πάνε στρατό...

ίσως έχει καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση...

κι εγώ 2 ονόματα θα δώσω στον μπέμπη μου

το πρώτο λόγω πεθερού και το δεύτερο

λόγω που όταν γεννήθηκε ήταν της Παναγίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΠΠΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΛΕΝΕ...

ΕΜΕΝΑ 2 ΠΑΠΠΑΔΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΥΤΟ Κ ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΑΠΤΗΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ'

ΕΝΩ ΗΘΕΛΑ 2.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΠΠΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΛΕΝΕ...

ΕΜΕΝΑ 2 ΠΑΠΠΑΔΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΥΤΟ Κ ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΑΠΤΗΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ'

ΕΝΩ ΗΘΕΛΑ 2.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου,ποιός ο λόγος να πεις ένα όνομα που δεν σου αρέσει,που δεν θα το φωνάζετε,που δεν θα ακούγεται,που δεν θα το γιορτάζετε και πάντα θα έρχεται δεύτερο;;Ας σεβαστούν οι παππούδες την επιθυμία του ζευγαριού,τόσο κολλημένοι είναι;Δεν ξέρω αν "πάτησες πόδι" αλλά αν δεν το έκανες να το κάνεις.Αμάν πια με αυτά τα ηλίθια κολλήματα.Το πρώτο σας είναι;Το "Θωμάς" είναι του πεθερού σου;Ο σύζυγος τι γνώμη έχει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΠΤΙΣΤΗΚΕ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΩΝ ΑΓ,ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑΜΑ.

ΜΕ ΧΑΛΑΣΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ 2 ΠΑΠΠΑΔΕΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Athena δεν παιζει κανενα ρολο ποιο ονομα θα ειναι πρωτο αυτο που πειραζει,βασει θρησκιας λεμε παντα,ειναι να μην δε το φωναζεις και με τα δυο ονοματα.Όποια παιδια τα ονομαζουμε με 2 ονοματα πρεπει και να τα φωναζουμε και με τα δυο και αυτο γιατι τιμας τον αγιο που εχει το παιδι σου το ονομα του,(αμαρτια δεν ειναι να τιμας μονο τον ενα αγιο και οχι τον αλλο;;;)καλυτερα να βαλεις 1 ονομα αν μπορεις και αν δεν γινετε αυτο να το φωναζετε και με τα δυο του ονοματα,και πρωτο αυτο που θελετε.Αυτη η γνωμη μου καλη αποφαση....:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΩΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΟΡΕΣΤΗΣ.ΜΑΛΗΣΤΑ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ.ΜΕ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΤΗΣΕΙ ΠΟΔΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΗΡΘΑΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ.ΕΙΠΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΛΑΔΙ ΣΤΟ ΚΡΑΣΙ ΜΑΣ.Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ.ΓΙΑΥΤΟ ΠΗΡΑΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΑ ΜΙΑ ΜΕΣΗ ΛΥΣΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα θα κανετε να βαλετε και το ονομα που θελετε εσεις οι δυο,απλα καλο θα ηταν να τον φωναζετε και με τα δυο ονοματα τον μικρουλι σου,αν δεν σας πειραζει βεβαια.Το εχω ψαξει το θεμα γιατι και γω ειχα αναλογο προβλημα σαν το δικο σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω συμφωνω με τα 2 ονοματα και καλο θα ειναι να το φωναζετε οπως σας βγαινει καλυτερα!τωρα αν οι παππουδες θελουν να το φωναζουν διαφορετικα απο τους υπολοιπους αυτο ειναι προβλημα τους!

και τελικα το παιδι θα εχει την επιλογη οταν μεγαλωσει!και γω παντα ηθελα να εχω 2ο ονομα απο μικρη!! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω βαπτισα τον γιο μου τον Ιουνιο και του εδωσα 2 ονοματα... Μιχαηλ Αγγελος... το πρωτο ειναι του πεθερου μου και του αντρα μου και το δευτερο δικο μας... μου αεσουν πολυ τα 2 ονοματα και παντα ηθελα το παιδι μου να εχει 2 ονοματα... αν ο παπας εφερνε αντιρρηση θα εκανα αλλου την βαπτιση... μπορεις να το φωναζεις οπως θελεις το παιδακι... δεν προκειται να σου πει κανενας τιποτα...!!! Με το καλο η βαπτιση...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕΜΑΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΟΥ Η ΒΑΠΤΙΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ

ΚΑΝΕΙ ΤΑΜΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΩ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω... εγω απλα το ανεφερα σαν επιλογη... δεν εχουν ολοι οι παπαδες τις ιδιες αποψεις οπως φαινεται... μαλιστα ο παπας μας ειχε ρωτησει εαν θελουμε να ειναι 2 ονοματα η να το κανουμε ενα... οπως θελουμε λεει το κανουμε το ονομα... τοσο συνεργασιμο παππα δεν εχω ξαναδει...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν ημουν 8 ημερων λεχωνα ηρε ο πνευματικος της πεθερας μυ να μου δωσε ευχη επειδη αναγκαζομουν να βγαινω εξω τομωρο οχι .Λοποιν μας εδωσε την ευχη καιμε ρβτησε αν εχω αποφασισει το ονομα και του εια :ΣΤΑΥΡΟΣ-ΝΙΚΟΣ εκεινος εδωσε την ευχη και μου ειπε το εξης :τωρα που ακουστηαν και τα δυο ονοματα δνε εισαι υποχρεωμενη στη βαφτιση α τα δωσεις και τα δυο γιατι αουστηκαν στον Αγιο!Του ειπε και εγω οτι δνε με απασχολει να ακουστηκαν στο σπιτι αλλα εγω θα εβγαζα και τα δυο αφενως γιατι το Σταυρος ειναι του πεθερου μου και ιναι ενα ελαχιστο δειγμα ανταποδωσης αι το Νικος το εχω ταξει στο Αγιο νικολαο ο οποιος ειναι ο προστατη του παιδιου μου εκεινος ο παππας το χαβα του επεμενε καιμαλιστα μου ειε οτι οταν παει φανταρος θα μπερδευτει και θα εχει προβληματα .Καλα ρε πατερ του λεω εως οτου φανταροε θελει τουλαχιστον 18 χρονια μεχρι τοτε μπορει ο στρατοε να ει καταργηθει !ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΕΙΛΕΨΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΤΟ νΙΚΟς ΘΑ ΒΓΕΙ ΟΟΣΔΗΠΟΤΕ .εΚΕΙ η πεθερα κοκκινισε και καταλαβα οτι αυτη τον ειχε βαλει .Μαλλον γιωτακι ο ιδιος παπας θα ηταν ! Τωρα οσο γα το Ορεστης και το Θωμα πες τους θα βγει πρωτα το Ορεστης καιμετα το θωμας και να θελεις πηγαινε στο ληξιαρχειο και δηλωσε μονο το ενα αλλωστε σε ρωτανε .Εγω τα εβαλα και τα δυο .

Θα πιασεις και το πεθεο σου και θα του πεις εμενα το παιδ θα το βγαλουμε Οορεστη αλλα μπορεις να το γιορταζεις του Θωμα 1ΕΤΣΙ ΘΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΘΟΥΝ ΟΛΟΙ.

μΠΟΡς ΝΑ ΤΟΝ ΦΩΝΑΖΕΙς ΚΑΙΜΕΤΑ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ .εΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ :ΣΤΑΥΡΟΝΙΚΟΛΑς ΜΠΟΙΑΖΕΙ ΕΜ ΨΑΡΟΒΑΡΚΑ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις απο την ονομασια τους οταν γινανε 8 ημερων και τα πηγαμε στην εκκλησια φωναζουμε το μπεμπη Σπυρο, το ονομα του πεθερου μου. Είναι τελειος ανθωπος και δεν υπηρχε περιπτωση να μην πω το ονομα του, αν και ο πατερας μπυ εχει πεθανει. ισως να κανουμε 3ο, να ειναι αγορι και να το βαλουμα του μπαμπα μου. τη μπεμπα θελαμε να την πουμε Μαρια-Άννα, να τη φωναζουμε Μαριαννα αλλα να γιορταζει της Παναγίας. εκτος απο ονοματα της Παναγιας και τησ Μητερας της, η μαμα μου ειναι Μαρία και η νουνα μου που εχουμε στενες σχεσεις, μενει στη διπλανη απο τη μαμα μου οικοδομη και ειναι ανυπαντρη, λεγεται Άννα. ηθελα να το κανω και σαν δωρο και σ' αυτην και χαρηκε παρα πολυ.

ο παππας που τα διαβασε, ειναι και πνευματικος μας και μας παντρεψε, και ειναι μορφωμενος ανθρωπος με πτυχια και εχει γραψει και βιβλια ειπε οτι τα δυο ονοματα δεν ειναι σωστο οταν ειναι ασχετα και δεν μπορεις να τα φωναζεισ μαζι. αν εχεις κανει καποιο ταμα, βαζεις του Αγιου και αντι για 2 ονοματα ειπε: καντε περισσοτερα παιδια να τα βαλετε ολα οσα θελετε! γιατι τα παιδακια μπερδευονται και υπηρξαν μικρα που τον ρωτουσαν: εγω παππουλη ποτε γιορταζω;

ευτυχως για το Μαρια-Άννα δεν ειχε προβλημα, συμφωνα με τα παραπανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...