Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΙΝΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!! (maryloo28)


Recommended Posts

Να σου ζησει!!!

οτι επιθυμεις για το μπεμπακι σου!!

εγινες μανουλα και αυτο ο πλασματακι γιος!!!!δεν ειναι απιστευτο?

καλη διασκεδαση!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει ο μπεμπακος σου!!!!Να τον χαίρεσαι γερος και δυνατος παντα και να τον δεις οπως επιθυμεις!!!!!καλη λοχεια και παλι να σας ζησει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα σταματησω να συγκινουμαι οταν διαβαζω αυτες τις πιο γλυκες ιστοριες που περιγραφουν την γεννηση των λουλουδιων μας που τοοοοοσο πολυ περιμενουμε!!! μαριλου μου,σου ευχομαι να ειναι καλα το αγγελακι σου,υγιεστατο και χαρουμενο!!!!καλη λοχεια να εχεις!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει κοριτσάκι μου, εύχομαι να είναι πάντα υγιής και ευτυχισμένος στη ζωή του!!! Τα λόγια σου με συγκίνησαν πάρα πολύ...

Και πάλι συγχαρητήρια!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσει το μπεμπακι σας!

Η περιγραφη σου και οι ευχες σου μας δινουν δύναμη!

Καλή λοχεία και καλη προσαρμογη στη νεα σας ομορφη πραγματικότητα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταπληκτική η περιγραφή σου και πολύ συγκινητική!!!!!!!!!!!

Να σας ζήσει ο τζουτζούκος σας να είναι γερό και δυνατός σε όλη του τη ζωή και να είστε πάντα μια ευτυχισμένη οικογένεια!!!!!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγαπη μου να σου ζησει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τι ωραια περιγραφη! Σαν να την ζουσα! Γερο και καλοτυχο το θαυματακι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαριτήρια κοπέλα μου να σου ζησει το μωράκι σου!Να 'ναι υγιές και δυνατό, ευτυχισμένο,καλότυχο πάντα! Καλή λοχεία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Axxxxx τι μας έκανες Μαριλου/???? Πάλι με πήραν τα ζουμιά! Κάθε σας επιθυμία, μια ευχή μου!!!!!!!!! Να σας ζήσει κοπέλα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει ο μπέμπη σας. Η ιστορία σου ήταν πολύ συγκυνιτική , ήταν πραγματικά πολύ όμορφη και η ιστορία αλλα και η προσωπική στιγμή σας.

Να είστε πάντα ετσι ευτυχισμένη και αγαπημένη.

:):cheer:

Να σας ζήση !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo28 έγραψε:

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και μέλλουσες μανούλες!!!!!!

Την περασμένη Παρασκευή 29/01/2010 στις 20:10 έγινα μανούλα! :woohoo:

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

Πέμπτη βράδυ κάνω εισαγωγή στο νοσοκομείο για να με προετοιμάσουν και να κάνουμε πρόκληση τοκετού την Παρασκευή. Η πητ μου ήταν 10 μέρες μετά.

Είχα λίγες πιθανότητες να γεννήσω φυσιολογικά γιατί το μωρό ήταν ήδη μεγάλο και δεν είχε ακόμα εμπεδοθεί. Ο γιατρός μου παρόλο που είναι κατά της καισαρικής ήταν σχεδόν σίγουρος πως δεν θα την γλυτώναμε.

Παρασκευή πρωί στις 06:30 μου βάζει ο γιατρός μια "κορδελίτσα" στον κόλπο όπου είχε την ουσία που θα προκαλούσε τους τεχνιτούς πόνους. Στις 11:00 περίπου άρχισα να έχω μια ενόχληση χαμηλά σαν πόνο περιόδου. Είχα ξαπλώσει και στις 13:30 το μεσημέρι ένιωσα ένα "τακ" στην κοιλιά μου και σηκωθηκα να δω τί ήταν και είχαν σπάσει τα νερά! Πασίχαρη εγώ, μέσα στην τρελή χαρά ειδοποιώ τον γιατρό, έρχεται και με βλέπει. Είχα διαστολή 2 αλλά το μωρό ακόμα στα ύψη. Μου κάνουν την κατάλληλη προετοιμασία και πάω στο χειρουργείο και ξαπλώνω στο κρεβάτι της γέννας. Άρχισαν 3λεπτοι έντονοι αλλά υποφερτοί πόνοι στις 14:00. Ο άντρας μου ήταν δίπλα μου από την αρχή. Μου έδωσε πολύ κουράγιο και έζησε την κάθε στιγμή μαζί μου. Κάναμε μαζί τις αναπνοές και με βοήθησε πολύ η παρουσία του. Κανονικά το νοσοκομείο δεν επέτρεπε την παραμονή του πατέρα στον τοκετό αλλά μας έκαναν την χάρη.

Μετά από 2 ώρες δηλαδή στις 16:00, οι πόνοι έγιναν εντονότεροι και ήταν ανά λεπτό. Κορίτσια πονούσα αφόρητα.... ήξερα οτι οι τεχνητοί πόνοι είναι πιο δυνατοι από τους φυσιολογικούς αλλά δεν ήξερα οτι έχουν τέτοια συχνότητα από την αρχή. Δεν προλάβαινα να ξεκουραστώ και ερχόταν ο επόμενος πόνος.... διαστολή 4 και ο μπέμπης ψηλά. Ο γιατρός απογοητευμένος μου έστειλε τον αναισθησιολόγο να μου πάρει ιστορικό και να ετοιμαστούμε για καισαρική.

Δεν ήθελα, ούτε και ο γιατρός και είπαμε να κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια. Ώρα 18:00, διαστολή 8 και ο μπέμπης ακόμα ψηλά. Φώναξε άλλον ένα γιατρό και όταν ο δικός μου θα μου έσπαγε τα υπόλοιπα νερά (γιατί δεν είχαν σπάσει εντελώς) ο άλλος γιατρός θα έσπρωχνε την κοιλιά μου μπας και κατέβαινε ο μπέμπης να πάει στην θέση του..... και έγινε!!! :laugh: Όταν είχα διαστολή 10 έπρεπε να σπρώξω... αλλά οι δυνάμεις μου είχαν εξαντληθεί.... δεν είχα κουράγιο. Σε αυτή τη φάση ο γιατρός έβγαλε έξω τον άντρα μου (αλλά εκείνος έβλεπε από την μισάνοιχτη πόρτα :) ) Ο πόνος φρικτός και να πρέπει να σπρώξω 2-3 φορές συνεχόμενα με μια αναπνοή.... ουφ... ένιωθα οτι δεν θα τα κατάφερνα... τελικά το κεφαλάκι του μωρού βγήκε...! Ώρα 20:10. Μετά με μια εξώθηση έβγαλα και το υπόλοιπο σώμα και τότε ένιωσα μια απόλυτη ανακούφηση, έφυγε όλος ο πόνος εντελώς μαγικά και όταν είδα το μωρο μου πλημμύρισαν τα μάτια μου από δάκρυα χαράς και ευτυχίας!! :woohoo: :silly: :woohoo: Τόσο κλάμα χαράς ποτέ δεν το έχω ρίξει...

Έκανα έναν μπέμπαρο 3.830γρ και 53εκ!

Είχε ορθάνοιχτα τα ματάκια του και από το πρώτο λεπτό που το έβαλαν δίπλα μου, έψαχνε να φάει!!! Όσο με έφτιαχνε ο γιατρός εγώ κοιτούσα με τόση λαχτάρα αυτό το μωράκι και προσπαθούσα να συνειδητοποιήσω πως είναι δικό μου... κατάδικό μου.... Μετά που τακτοποιήθηκα, μπήκε μέσα και ο άντρας μου, με φίλησε τόσο τρυφερά και γλυκά όπως ποτέ δεν το έχει κάνει.... σαν να εισέπρατα από το φιλί του ένα τεράστιο ευχαριστώ!

Είμαι τόσο ευτυχισμένη και πραγματικά για το παιδί μου θα ξαναπερνούσα όλη την διαδικασία χωρίς καμία αλλαγή. Αξίζει και ο μεγαλύτερος πόνος.... τον λατρεύω τον τζουτζούκο μου...!!!!!!!

Ευχαριστώ το Θεό που με αξίωσε να ζήσω αυτή τη χαρά....

Σημείωση: δεν έγινε επισκληρίδιος...

Στις κοπέλες που περιμένουν τα μωράκια τους (και ιδιαίτερα στα "Μωράκια Φεβρουαρίου - Μαρτίου 2010" ) δεν θα ευχηθώ με έναν πόνο.... είναι τόσο γλυκός ο πόνος αυτός που τον ζεις μόνο όταν γεννάς... αξίζει να τον ζήσετε σε όλο του το μεγαλείο... Αυτό που εύχομαι είναι να κάνετε υγιή μωράκια!

Σε όσες κοπέλες περιμένουν τον πελαργό να τους δώσει το σποράκι τους εύχομαι σύντομα να γίνει το θαυματάκι!!!!!

Και σε όλες τις ήδη μανούλες εύχομαι καλή ανατροφή και πάντα να υπάρχει υγεία και αγάπη!!!!!!!!!

Σας φιλώ γλυκά!!! :kiss:

Nα σου ζησει ο μπεμπαρος σου, παντα υγεια και ευτυχια να εχετε. Φιλακια
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπούλες μου.....

σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας!!!

Εύχομαι και σε σας οτι καλύτερο για τα μωρούλια σας!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η περιγραφη σου ηταν τελεια!! συγκινηθηκα παρα πολυ!!!

καλη λοχεια να'χεις και ευχομαι οτι καλυτερο για το μωρακι σας!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...