Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΠΑΜΠΑ


Βανια

Recommended Posts

Bania lipamai poli..ehasa ki ego ton mpampa mou ena xrono kai kati prin..kai o ponos einai polis akoma..kai tora pou sou grafo me pianoun ta klamata..se niotho..ego ton ehasa otan itan 60..kai itan apo tous pio agapimenous mou anthropous pano sti gi...eixe mono ena ogo ston egefalo alla oli i ipoloipi tou igeia itan teleia..ponaei poli..alla prpei na eugnomonoume pou eixame ena mpampa kalo kai mexri tora..alloi anthropoi den tous gnorisan i tous ehasan stin paidiki tous ilikia..esi tou xarises kai ena egonaki..to paidi sou ton gnorise..esto kai liga xronia..ego den mporesa na tou doso auti ti xara..mporesa mono na ton eho sto gamo pou ton ekana grigora gia na ton eho konta mou...kai giana tou doso ki autou ti xara...kai tora to mono pou euxomai einai ena paidaki me ta prasina matia tou...to poso mou leipei..kane kouragio..einai diskoli i apoleia..alla steile tou oli sou tin agapi..skepsou oti tora einai kala kai xaroumenos..den einai pia arostos kai na xereis pos tha einai dipla sou opote ton xreiasteis...kai oi stigmes pou ezises iparxoun se auto pou eisai simera..kai se kathe ti pou kaneis tha angnorizeis ki ena komati apo ton mpampa sou...kouragio kai silipitiria..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάνια μου τα συλληπητήρια μου...όταν είδα το θέμα είπα μην το διαβάσεις μην απαντάς μην ασχοληθείς...κι αυτό γιατί ήρθα αντιμέτωπη με το ίδιο το Σεπτέμβρη που μας πέρασε και πονάει πολύ..ο δικός μου πατέρας έφυγε με καρκίνο σε ηλικία 63 χρ.και άφησε την τελευταία του ανάσα μέσα στην αγκαλιά μου..ο λόγος που αποφάσισα να σου απαντήσω είναι γιατί όταν περνάς κάτι τέτοιο χρειάζεσαι όση συμπαράσταση σου προσφέρεται και ακόμα περισσότερη..Μόλις έχασα τον πατέρα μου έμαθα ότι ήμουν έγκυος και αυτό δε με άφησε ούτε να τον θρηνήσω από φόβο για το μωρό μου..Βάνια μου τα πράγματα θα είναι δύσκολα και όσο περνά ο καιρός θα σου λείπει ακόμα περισσότερο, σε γενέθλια, γιορτές θα τον ψάχνεις είναι ένας πόνος που δε φεύγει απλώς τον αφήνουμε κάπου κλειδωμένο και ελπίζουμε ότι εκεί που είναι τώρα είναι καλύτερα για αυτόν...να σου πω κάτι που μου είπε κάποιος άνθρωπος που εκτιμώ πολύ..όταν στεναχωριόμαστε και κλαίμε για αυτούς που φεύγουν δεν τους αφήνουμε να φύγουν και να πάνε σε ανώτερα επίπεδα τους ταλαιπωρούμε, να προσεύχεσαι στο θεό και να παρακαλάς να τον ελεήσει και όταν πηγαίνεις στην εκκλησία να ανάβεις και ένα κεράκι για τον πατέρα σου.Τα συλληπητήρια μου και πάλι κουράγιο κοπέλα μου σε σένα και σε όλη την οικογένεια σου.Με όλη μου την ειλικρίνια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ki ego to idio pisteuo..sti n kideia apla tou elega kalo taxidi ..se agapo kai prospathousa na min klaio..na min ton kratao..na figei eutuxismenos....steile tou mono oli sou tin agapi..anapse to keraki sou kai steiltou mia omorfi skepsi..lipamai kai gia sena marina..lene episis oti me ta paidakia mas einai san kai ena diko tous komati na xanazei kai pali..kai isxiei auto pou les..osos perna o kairos sou leipei perisotero

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ για τα λογια συμπαραστασης και παρηγοριας.Ειναι σκληρο να βλεπεις τον δικοσ σου ανθρωπο να σβηνει καινα μην μπορεις να κανεις τιποτα και τελικα καποια στιγμη ερχετε ο αβασταχτο επονος γιασενα αλλα η λυτρωση για εκεινον.Τις τελευταιες ημερες η μορφη του ειχε γινει χαλια δεν αναγνωριζοταν και οταν εκεινη την τελευταια στιγμη τον ειδα πριν το δεχτει η γη ειδα τον μπαμπα μου πανεμορφο νεο στο μυαλο μου ηρθε εκεινη τη στιγμη η εικονα που ηταν 50 χρονων εκει καταλαβα οτι ησυχασε .Ποναει το γεγονοςοτι δεν θα το ξαναδω και οταν ειεπ αστο Σαυρο οτι ο παππους ηταν στο νοσοκομειο αυτο το ηξερε του ειπ οτι οι γιατροι προσπαθησαν να τον κανουν καλα αλλα η καρδουλα του δεν αντεξη και πηγε στον ουρανο εγεινε ενα λαμπερο αστερι , .Ξεσπασε σε κλαματα φωναξε και εκλαιγε με λυγμους εκλαιγα και εγω και ο μπαμπας του καιτου ειπαμε οτι εχει απολυτο δικιο να νιωθει ετσι μετα αυτο εκελιγε γιατι δεν θα το ξαναδεικαι τοτε σηκωσε τα ματακια του ψηλα στον ουρανο ειδε ενα αστερι και φωναξε δυνατα :ΠΑΠΠΟΥ !ηταν σπαρακτικο απο την Τεταρτη καθε βραδυ κοιταει στον ουρανο να βρει το αστερισει στ φωτο ειδε μο ειπε :μαμα ο παππους δνε φαινετε γιατι παιζει κρυφτο.

Προσπαθω να ειμαι δυνατη αλλα καποιες στιγμες δεν αντεχω ακομα δεν εχω κλαψει ετσι οπως οταν εχεια μια τρτοια απωλεια απλα νιωθω κενη αδεια μονο την ωρα που εκλιγε ο Σταυρος ενιωσα σαν να μου ειχαν καρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΝΙΑ ΜΟΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΡΘΟΥΝ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΣΑΙ..Ο ΣΤΑΥΡΑΚΟΣ ΨΙΧΟΥΛΑ ΓΛΥΚΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ..Η ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΑΝΑΤΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΟ ΟΤΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΚΑΣ ΖΕΙ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ...ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙΣ ΒΑΝΙΑ ΜΟΥ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ..ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΑΓΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΨΥΧΟΥΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΘΩΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕΙΣ ΞΑΝΑ..ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ..ΣΠΑΡΑΚΤΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βανια μου τα θερμα μου συλληπητηρια. δεν εχω ξαναμιλησει μαζι σου,αλλα ο πονος λενε φερνει κοντα τους ανθρωπους.

πραγματικα δεν ξερω ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να χειριστεις μια απωλεια.

πιστευω ομως πως οσο πιο νωρις την συνειδητοποιησεις τοσο περισσοτερο θα καταφερεις να απαλυνεις την οδυνη σου.

ποτε δεν ξεχναμε τα προσωπα που φευγουνκαι περισσοτερο τους γονεις μας.

κρατα ζωντανες στη μνημη σου τις ευτυχισμενες στιγμες που ζησατε μαζι και παρολλο που εφυγε μην αποφευγεις να μιλας για αυτον στο παιδι σου,γιατι σιγουρα θ το εχει αναγκη.

μην κλειδωνεις τα συναισθηματα σου,κλαψε,φωναξε ,μιλα στο ¨"αστερι"εκει ψηλα(ισως για πραγματα που δεν τολμησες να του πεις ποτε)και να σκεφτεσαι παντα οτι καθε γονιος θελει το παιδι του ευτιχισμενο και χαμογελαστο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεωρειτε λογικο το γεγονος οτι δνε μπορω να κλαψω ; η αδερφη μου καθο ολ τη διαρκεα που ηταν στο νοσοκομειο ο μπαμπας μου εκλαιγε δεν μπορουσε να σταματησει ξερετε εκεινη εμενε και κοντα και ειχε τραβηξει τη μελυτερη ταλαιπωρια μετα τη μαμα μου προσπαθουσα να της δωσω δυναμη να την κανω να δει πως ειχε η καταστασηβλεπαμε εναν ανθρωπο που αγαπουσαμε ο οποιοςαγαπουσε τηζωη το καλο φαι το κρασι τη παρεα , λατρευε τα παιδια του σε σημειο να μας πνιγει με αυτη την αγαπη θεωρουσε τα εγγονια του ακομα μωρα και ας ηταν απο 18-22 εκτος το Σταυρο που ηταν εξι χονων σχεδον .Και αντι να τον βλεπουμε ορθιο ηταν κατω και δνε μπορουσε να μας μιλησει μονο το χερακι του κουναγε μας χαιρεταγε μαλλον.

Εγω καθόλη τη διαρκεια του νοσκομειου ημουν ψυχραιμη ηξερα μεσα μου οτι ο πατερας μου δνε θα εφευγε ζωντανος απο εκει μεσα δνε χρειαζοουν την ενημερωση των γιατρων ενω η αδερφη μου απο μια κουβεντα που της εδειναν επαιρνε ελπιδα .Τη Δευτερ μονο βγηκα εξω γιατι ο αερας μου ειχε τελειωσει ακι δν μπορουσα αλλο ηθελα αν αναπνευσω δεν ηθελα να συνεχισει αυτη η ταλαιπωρια γα αυτον τον ανθρωπο.

Η αδερφη μου εκλαιγε συεχεια και τωρα δειχνειπιο ηρεμη εγω δεν μπορω νιωθω απλα οτιειμαι θεατης σε ενα ασχημο ονειρο , ξεσπαω σε μενα .Χτες μαλωσα το Σταυρο επειδη ειε φερει παιχνιδια στο σαλονι κατι συνηθισμενο μετα τσακωθηκα με το αντρα μου νιωθω μπλεγμενη κοιμαμε ελαχιστα και ξυπανω τοσο κουρασμενη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια μου είναι απολύτως λογικό. Όλοι θέλουν το χρόνο τους, λίγο ή πολύ, για να συνειδητοποιήσουν...

Επίσης, όταν "κρατιέσαι", όταν προσπαθείς να'σαι ψύχραιμη και δυνατή για τους άλλους, μπλοκάρεις τον εαυτό σου από το να ξεσπάσει. Το'χω βιώσει αυτό όταν χάσαμε τον αδελφό του πατέρα μου μετά από ολιγόμηνη μάχη με τον καρκίνο. Ήμασταν δίπλα του όλοι. Τον είδα να αφήνει την τελευταία του πνοή. Και τότε έκανα ακριβώς αυτό. Έκλαψα ελάχιστα, ουσιαστικά καταπιεζόμουν για να μη δημιουργώ επιπλέον ένταση στον πατέρα μου.

Κάποιους μήνες μετά πέθανε η πεθερά μου. Εκεί πλέον ξέσπασα. Εκεί δεν μ' ένοιαζε πια το ποιος με βλέπει να κλαίω κλπ. Και έκλαψα και για τους δύο. Τέτοιο κλάμα δεν έχω ρίξει ποτέ στη ζωή μου, αφού να φανταστείς το σχολίασαν κιόλας στο χωριό (είδες κλάμα η νύφη κλπ...).

Όχι ότι δεν αγαπούσα την πεθερά μου και δε θα έκλαιγα γι'αυτήν όταν πέθανε, ίσα ίσα. Είχαμε πολύ καλή σχέση, την αγαπούσα πολύ και μου λείπει.

Αλλά αυτό μου το ξέσπασμα ήταν διπλό. Ένιωσα να βγαίνει από μέσα μου ένα τεράστιο βάρος.. ήταν όλα αυτά τα καταπιεσμένα συναισθήματα που τόσο καιρό είχα στριμώξει στη γωνία...

Γι'αυτό προσπάθησε να αφεθείς λίγο.. σταμάτα να προσπαθείς να'σαι δυνατή για όλους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βενια μου,συλληπητηρια!!!Ξερω τα χεις ακουσει πολλες φορες αυτες τις μερες...οτι και να σου πω δεν εχει νοημα... ο πονος για τον ανθρωπο που χανουμε ειναι τοσο μεγαλος που δεν ακουμε...δεν μπορουμε να ακουσουμε τα λογια παρηγοριας...το μυαλο μας ειναι θολο και ναι πολλες φορες δεν μπορουμε ουτε να κλαψουμε...δεν ειναι κακο αυτο..ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος...μην νιωθεις ασχημα λοιπον...

Θα ρθει η στιγμη που θα ξεσπασεις κ εσυ με τον δικο σου τροπο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax έγραψε:

Bania μου δεν υπαρχουν λογια να πω...

Ο Θεος να σου δινει δυναμη κ κουραγιο κ να ξερεις πως αυτοι που αγαπαμε βαθεια δεν χανονται , απλα δεν τους βλεπουμε.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια θα έρθει η ώρα που θα κλάψεις και δε θα έχεις σταματημό, όταν περάσει η ένταση το σοκ τα πρέπει και τα μη θα αφεθείς στο μόνο που θα σε συμβούλευα να καταπιέσεις τον εαυτό σου είναι απέναντι στο Σταύρο σου, μην κάνεις πράγματα που θα τα μετανιώσεις στο μέλλον ούτε ο πατέρας σου θα το ήθελε αυτό και μη ξεχνάς και το παιδάκι θέλει τον παππού του, τώρα πρέπει να δίνεται δύναμη ο ένας στον άλλο...για όλα τα άλλα μη νιάζεσαι δεν έχεις την πολυτέλεια για να το κάνεις δες τον εαυτό σου το παιδάκι σου και τον άντρα σου για το καλό της ψυχής του πατέρα σου κοπέλα μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marina. έγραψε:

Βάνια θα έρθει η ώρα που θα κλάψεις και δε θα έχεις σταματημό, όταν περάσει η ένταση το σοκ τα πρέπει και τα μη θα αφεθείς στο μόνο που θα σε συμβούλευα να καταπιέσεις τον εαυτό σου είναι απέναντι στο Σταύρο σου, μην κάνεις πράγματα που θα τα μετανιώσεις στο μέλλον ούτε ο πατέρας σου θα το ήθελε αυτό και μη ξεχνάς και το παιδάκι θέλει τον παππού του, τώρα πρέπει να δίνεται δύναμη ο ένας στον άλλο...για όλα τα άλλα μη νιάζεσαι δεν έχεις την πολυτέλεια για να το κάνεις δες τον εαυτό σου το παιδάκι σου και τον άντρα σου για το καλό της ψυχής του πατέρα σου κοπέλα μου...

Μαρινα μου εχεις αολυτο δικιο χτες το πρωι ο μικρος ξυπνησε και ηρθε καιμου ειπε :ΜΑΜΑ ειδα τον παππου στον υπνο μου μην φυγεις εσυ και ομπαμπας καιμε αφησετε μονο μου -τρελαθηκα εχει επηρεστει τοσο πολυ που δεν θελει ν φευγει απο κοντα μου σημερα εβλεπε στις ειδησεις τη Νικολουλη που ελεγε γα καποιον που εξαφανιστηκε και μου λεε :ΜΑΜΑ μιλαω με τον παππου τωρα και του λεω για τα αυτοκινητα τα παλια .Ει΄λεικρινα προαπαθω αν ειμαι πολυηρεμη απεναντι του καικαθε φορα που με ρωταει το οτιδηποτε του απανταω οσοπιο κατανοητα γινετε για αυτη την ηλικια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συλληπητήρια Βάνια μου! Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν ξέρω τι να πω και πραγματικά τα λόγια είναι περιττά... :(

Καλόν παράδεισο να έχει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βανια μου να ζησετε να τον θυμοσαστε..προσπαθησε να εισαι οσο μπορεισ ψυχραιμη για να μην στεναχοριεται το παιδακι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα ηθελα να ευχαριστησω ολα τα μελοι του mammyland γιατα μυνηματα συμπαραστασης που εχω λαβει τοσο εδω οσ και στα προσωπικα μυνηματα .

Ειλικρινα ειναι πολυ σημαντικο ν εχεις συμπαρασταση απο ατομα τα οποια δνε εχεις δει ποτε και ομως σε βοηθανε σε μια τοσο δυσκολη στιγμη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια μου αυτό μας διαχωρίζει από τα υπόλοιπα ζώα για αυτό και ονομαζόμαστε άνθρωποι, είναι το λιγότερο που μπορούμε όλοι να προσφέρουμε στο συνάνθρωπο μας, ελπίζω να είστε όλοι καλύτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...