Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕ ΠΕΡΙΟΔΟ?


Goldy2308

Recommended Posts

Νυχτοπούλι έχω γίνει τελευταία από το άγχος και την αγωνία... :unsure::S

Λοιπόν, ας τα πάρουμε πάλι από την αρχή. Περίοδος 19/12/09 κανονικά,(ο κύκλος μου είναι 28-30 μέρες), επαφές 14η,16η.19η. Τα συμπτώματα ξεκινούν από την 21η μέρα με συσπάσεις χαμηλά, πρωινές αδιαθεσίες, πρησμένο στήθος, υγρά, λιγούρες και καούρες. Και στις 17/01/10 με τρομέρούς πόνους βλέπω αίμα :S . Λέω, πάει ο πελαργός κι αυτό το μήνα. :(

Ωστόσο,συμβαίνουν τα εξής παράξενα:

1ον, το στήθος μου πάντα 1-2 μέρες πριν την περίοδο ξεφουσκώνει, κάτι που δεν συνέβει αυτή τη φορά. Υποχώρησε λίγο την μέρα που είδα αίμα, αλλά μετά από 2-3 μέρες άρχισε πάλι να πρήζεται, χωρίς να πονάει ιδιαίτερα, περισσότερο το νιώθω βαρύ.

2ον, η περίοδος μου, κρατάει 4-5 μέρες. Αυτή τη φορά είχα πολύ αίμα τη πρώτη μέρα, λιγότερο τη δευτερη και αυτό ήταν. :dry:

3ον, 2-3 μέρες μετά την υποτειθέμενη περίοδο, έχω συνεχώς υγρά,(άοσμα και διάφανα) και απαλά τραβηγματάκια χαμηλά.

4ον, έχω συνεχώς καούρες στο στομάχι, λιγουρίτσες,δυσπεψία, το στόμα μου έχει μια περίεργη γεύση και στεγνώνει και πίνω νερό και εννοείται συχνοουρία όλες αυτές τις μέρες.

Επίσης, παρατήρησα ότι η θερμοκασία μου έσπεσε λίγο τις 2 μέρες που είχα αίμα, αλλά παραμένει λίγο ανεβασμένη ως τώρα και με πονάει λιγάκι η μέση μου όταν στέκομαι πολύ ώρα.

Σκέφτηκα να κάνω χοριακή, αλλά, 1ον φοβάμαι ένα ακόμα αρνητικό αποτέλεσμα και 2ον, τη Δευτέρα έχω ήδη ραντεβού με τη γιατρό μου, (το είχαμε κανονίσει από το Δεκέμβρη, σε περίπτωση μη-εγκυμοσύνης, να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε...), οπότε αν είμαι έγκυος, (μακάρι Θεούλη μου!!! :silly: :silly: :silly: ), πιθανόν, να φανεί.

Διάβασα ότι αρκετές κοπέλες, ένώ ήταν έγκυες, είχαν περίοδο τους πρώτους μήνες. Γνωρίζει κάποια κάτι σχετικό με το θέμα? Συπμτώματα κτλ? Διαφωτίστε με κορίτσια, γιατί θα λαλήσω :blink::S:pinch: !!!

Η ώρα έχει πάει 6. Λέω να πάω να ξαπλώσω και λίγο :P .άντε καληνύχτα/μέρα ;) :silly: :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ,βρε φιλεναδιτσα μου...τι αγωνια ειναι αυτη που περνας...σε νοιωθω,σε καταλαβαινω....

Τι να σου απαντησω ομως τωρα;;;Απο πρωσοπικη εμπειρια δεν μου εχει συμβει κατι παρομοιο,δηλ.οταν ειμουν εγγυος στην κορη μου,δεν ειχα ουτε σταλλα αιμα...μονο οταν με επιασαν οι πονοι να γεννησω...

Η μανα μου απο την αλλη,οταν ηταν εγκυος σε εμενα,καταλαβε οτι κατι συμβαινει...οταν ειχε φτασει σχεδον 4 μηνων!!!Ναι,αληθεια λεω...κ αυτο γιατι καθε μηνα,ειχε περιοδο..οχι κανονικη,αλλα ειχε.Εκεινα τα χρονια,δεν ξεραν κ πολλα,δεν ψαχνοντουσαν κ πολυ...κ καταλαβαινεις..ψιλιαστηκε οτι κατι τρεχει επειδη αρχισε να τρωει σαν τρελλη,κ μεσα σε 3 μηνες ειχε παρει αρκετα κιλα(ειταν παντα τρομερα αδυνατη).

Εδω μεσα παλι,πολλες φορες κοπελες εχουν πει οτι ηταν εγγυες,αλλα ειχαν λιγο αιμα.

Το θεμα ειναι,αυτο το αιμα που σου ηρθε ηταν πολυ;;;σε ποσοτητα εννοω.

Δεν θελω,ουτε να σε εππηρεασω,ουτε να σου κοψω τις ελπιδες σου.Αλλα αυτα τα πραγματα ειναι τοσο μπερδεμενα καμια φορα...

Εγω περσι το καλοκαιρι,τον Ιουλιο ειχα καθυστερηση κ οταν τελικα ηρθε η περιοδος ηταν ελαχιστη,3 μερες μονο κ οχι αιμα,καφε υγρα.Αλλα δυστηχως δεν ηταν κατι...απλα επειδη την ημερα που περιμενα πηγα στη θαλασσα κ το νερο ηταν απιστευτα παγωμενο...ψιλοκρυωσα κ το αποτελεσμα ηταν αυτο.Ασε το τι φρικη εφαγα...ετρεχα σαν τη μουρλη απο τον Πυργο(πελοπονησος),στο ΜΗΤΕΡΑ για να κανω χοριακη,αφησαμε τις διακοπες στη μεση...τελος παντων...

Εγω λεω να μην ξενυχτας αλλο γιατι μια μερα εμεινε!!!Μεθαυριο θα πας στο γιατρο κ θα ξεκαθαρισει το τοπιο!!!

Οτι ευχομαι να εχει γινει το θαυμα,το ξερεις!!!!Δεν χρειαζετε να στο πω!Παντως θα περιμενω με τρελη αγωνια κ εγω να δω,τι θα σου πει..

Μακαρι βρε κουκλιτσα μου,μακαρι!!!!!!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι έγραψε:

Αχ,βρε φιλεναδιτσα μου...τι αγωνια ειναι αυτη που περνας...σε νοιωθω,σε καταλαβαινω....

Τι να σου απαντησω ομως τωρα;;;Απο πρωσοπικη εμπειρια δεν μου εχει συμβει κατι παρομοιο,δηλ.οταν ειμουν εγγυος στην κορη μου,δεν ειχα ουτε σταλλα αιμα...μονο οταν με επιασαν οι πονοι να γεννησω...

Η μανα μου απο την αλλη,οταν ηταν εγκυος σε εμενα,καταλαβε οτι κατι συμβαινει...οταν ειχε φτασει σχεδον 4 μηνων!!!Ναι,αληθεια λεω...κ αυτο γιατι καθε μηνα,ειχε περιοδο..οχι κανονικη,αλλα ειχε.Εκεινα τα χρονια,δεν ξεραν κ πολλα,δεν ψαχνοντουσαν κ πολυ...κ καταλαβαινεις..ψιλιαστηκε οτι κατι τρεχει επειδη αρχισε να τρωει σαν τρελλη,κ μεσα σε 3 μηνες ειχε παρει αρκετα κιλα(ειταν παντα τρομερα αδυνατη).

Εδω μεσα παλι,πολλες φορες κοπελες εχουν πει οτι ηταν εγγυες,αλλα ειχαν λιγο αιμα.

Το θεμα ειναι,αυτο το αιμα που σου ηρθε ηταν πολυ;;;σε ποσοτητα εννοω.

Δεν θελω,ουτε να σε εππηρεασω,ουτε να σου κοψω τις ελπιδες σου.Αλλα αυτα τα πραγματα ειναι τοσο μπερδεμενα καμια φορα...

Εγω περσι το καλοκαιρι,τον Ιουλιο ειχα καθυστερηση κ οταν τελικα ηρθε η περιοδος ηταν ελαχιστη,3 μερες μονο κ οχι αιμα,καφε υγρα.Αλλα δυστηχως δεν ηταν κατι...απλα επειδη την ημερα που περιμενα πηγα στη θαλασσα κ το νερο ηταν απιστευτα παγωμενο...ψιλοκρυωσα κ το αποτελεσμα ηταν αυτο.Ασε το τι φρικη εφαγα...ετρεχα σαν τη μουρλη απο τον Πυργο(πελοπονησος),στο ΜΗΤΕΡΑ για να κανω χοριακη,αφησαμε τις διακοπες στη μεση...τελος παντων...

Εγω λεω να μην ξενυχτας αλλο γιατι μια μερα εμεινε!!!Μεθαυριο θα πας στο γιατρο κ θα ξεκαθαρισει το τοπιο!!!

Οτι ευχομαι να εχει γινει το θαυμα,το ξερεις!!!!Δεν χρειαζετε να στο πω!Παντως θα περιμενω με τρελη αγωνια κ εγω να δω,τι θα σου πει..

Μακαρι βρε κουκλιτσα μου,μακαρι!!!!!!!! :kiss::kiss::kiss:

Ευχαριστώ πολύ ζούμπι μου! Και μόνο που τα μοιράζομαι όλα αυτά, με βοηθάει κάπως να ηρεμώ. Γιατί στον άντρα μου δεν λέω και πολλά. Τον είχα τρελάνει τον άνθρωπο τις προηγούμενες φορές και προτιμώ να μην τον σκοτίζω άλλο με αυτό το θέμα.

Τέλοσπάντων, 2 μέρες έμειναν μέχρι να λυθεί το μυστήριο. Τι άλλο να κάνω από υπομονή και να προσεύχομαι να δω κι εγώ την πολυπόθητη εκείνη κουκιδίτσα!! :woohoo: :silly: :lol::unsure::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα η μαμα μου ειχε περιοδο μεχρι σχεδον το τελος,εγω βεβαια δεν ειχα καθολου περιοδο απο την αρχη αλλα μαλλον εισαι κατα τα 70%.πανε κατευθιαν για υπεριχο και εγω το ιδιοεκανα και ειμουν σηγουρη απο την αρχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι πολυ συνηθες εγκυμοσυνη με περιοδο...αυτο συμβαινει γιατι καθε μηνα η μητρα επειδη εχει συνηθισει να αδιαθετει συνεχιζει και το κανει και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, απλα η διαφορα ειναι οτι δεν αδειαζει το ενδομητριο, αλλα ξυνει τα τοιχωματα της η μητρα, και ξεγελιεται μιας και μεσα ειναι το νινι και ο τραχηλος ειναι πλεον σκληρος και κλειστος, και δεν το αποβαλλει με τυχον συσπασεις....ετσι τυχαινει να κατεβαινει λιγο αιμα στις εγκυμονουσες που μας τρελαινει αν εχει δεσει ομως το μωρο...μην μασατεεεεε κουκλεεεεεεςςςςςςςς!!!!!μακαρι να ειναι τζαναμπετισσα και η δικη σου η μητρα βρε και να σε ξεγελαει και το νινι σου να αναπτυσσεται ησυχο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Goldy μου και εγω τωρα που εμεινα εγκυος, ειχα λιγο πονους και ειχα κατι ακαθαρσιουλες την ημερα που μεριμενα περιοδο οι οποιες κρατησαν 3-4 μερες και επειδη εμενα ποτε δεν μου ειχε ερθει ετσι περιοδος πηρα ενα τεστ φαρμακειου και βγηκε θετικο!!! :woohoo: :silly: και μετα την επομενη μερα πηγα στο μικροβιολογο και εκανα χοριακη και το επιβεβαιωσα!! ;) ευχομαι και εσυ να εισαι εγκυουλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΘΗΛΑΖΩ ΑΚΟΜΗ ΕΧΩ ΑΚΑΝΟΝΙΣΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΗΛ ΚΑΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑΤΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΘΑ ΘΗΛΑΖΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΚΟΛΛΗΣΕ ΑΥΤΗ Η ΙΔΕΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ πιθανό να είσαι έγκυος! Κι εγώ δεν το πίστευα, αλλά έχει τύχει σε 2 φίλες μου να είχαν κανονική περίοδο και τελικά να ήταν έγκυες! Το μόνο που με προβλήμάτισε είναι ότι ξεπρήστηκε το στήθος σου...θα έλεγα να το πεις στο γιατρό σου κι αυτός ξέρει τί θα κάνει!

Καλά αποτελέσματα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το μυστήριο θα λυθεί αύριο. Ωστόσο, επειδή ήμουν πάντα σταθερή, όσον αφορά τα συμπτώματα της περιόδου μου, αυτά τα ξαφνικά μου λένε ότι μάλλον είμαι έγκυος :woohoo: :woohoo: :woohoo: . Ευσεβής πόθοι ή όχι θα σας πω αύριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χάλια είμαι κορίτσια, χάλια! :( Με τον κολπικό υπέρηχο δεν είδε τίποτα στη μήτρα. Βρήκε όμως μια κύστη στην ωοθήκη που λέει ότι αυτό έχει προκαλέσει τις ανωμαλίες στον κύκλο μου,(πρήξιμο στήθους, πονάκια, καούρες, μειωμένη περίοδο στις 17/01 κτλ). Μου είπε ότι η κύστη θα απορόφηθεί από τον οργανισμό και δεν είναι ανησυχητικό. Ζήτησε να κάνω υπέρηχο εσω γεννητικών οργάνων μέσα στην περίοδο-το έχει κάνει καμιά σας αυτό να μου πει τι γίνεται?-, σπερμογράφημμα για τον άντρα μου-κόλπος του ήρθε όταν του εξήγησα τι...πρέπει να κάνει ;) ..- και άμεσα μια χοριακή για να είμαστε σίγουρη. Αύριο το απόγευμα θα πάω για χοριακή, αν και δεν έχω ελπίδες για διαφορετικό αποτέλεσμα. Ωστόσο, το στήθος μου δεν το παλέυω, οι καούρες συνεχίζονται,καθώς και τα πονάκια χαμηλά και η θερμοκρασία μου σταθερά 37.0-37.2! :dry:

Τι γίνεται ρε παιδιά :S ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως σου ειπε κ ο γιατρος σου...τιποτα το τρομερο,μια ανωμαλια του κυκλου σου ειναι λογω της κυστης.

Ελα φιλεναδα!!!!Δεν απογοητευομαστε!!!!!Δεν το βαζουμε κατω!!!!Δες το σαν.....μια περιπετεια,σαν ενα ταξιδι για τον τελικο προορισμο...

Μην νοιωθεις ετσι....χαμογελα :) ,ολα θα πανε καλα!!!

Να χαιρεσε που ειναι ολα καλα κ δεν σου συμβαινει κατι σοβαρο!!

Η ζωη ειναι ωραια,καθε μερα δινουμε κ μια μαχη,ολες κ ολοι.....οσο ειμαστε γεροι κ δυνατοι κ επιμενουμε να ξερεις πως στο τελος θα ειμαστε οι νικητες!!!!!!!

Οσον αφορα την εξεταση που θα κανει ο αντρουλης σου,ειναι απολυτα δικαιολογημενος να νοιωσει ετσι...μην τον πιεσεις,αυτα για τους αντρες ειναι πολυ λεπτα θεματα...με το μαλακο....

:kiss::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...