Μετάβαση σε περιεχόμενο

να 'μαι και 'γω στο club "ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ"


Recommended Posts

Ακριβώς όπως τα γράφει η happy bebaki!! Το μόνο που μου έχει φανεί ως τώρα πολύ χρήσιμο στο ΙΚΑ και στο κεντρο μανας -παιδιού σου κλείνουν σύντομα ραντεβού.Να τις γράφεις οπωσδήποτε γιατι είναι ακριβούλες(περίπου 9και κάτι οι 2 ενέσεις...υπολόγισε!! :angry: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εννοείται πως θα τις γράφω γι'αυτό άλλωστε και ρώτησα.

η αλήθεια είναι πως το ΙΚΑ συνήθως είναι σκέτη ταλαιπωρία, αλλά σε θέματα εγκυμοσύνης τουλάχιστον εγώ ήμουν τυχερή, πέτυχα καλό γιατρό και όπως είπατε και σεις 0% συμμετοχή σε όλα τα φάρμακα... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας ειμαι και εγω νεα στο club πριν εναμιση χρονο εμαθα και εγω οτι εχω το συνδρομο της θρομβοφιλιας...Αφου εχασα βεβαια το μωρακι μου ενα μηνα και κατι πριν γεννησω...Ετσι το ψαξαμε λιγο παραπανο για να δουμε και τι εφταιγε και βρηκαμε τη θρομβοφιλια...τωρα 1 βδομαδα περιπου χασαμε αλλο ενα βεβαια αυτο πολυ νωρις{2 μηνων}αλλα το αποτελεσμα το ιδιο...μηδεν...εκανα τις ενεσεις μου κανονικα αλλα τελικα αυτο δεν ειχε σωστη αναπτυξη και απεβαλα...δεν ξερω τι να πω τωρα βλεπω οτι δεν ειμαστε λιγες αυτες που το εχουμε αλλα γιατι πρωτα να χανουμε παιδια και μετα ολα τα αλλα???τωρα ετοιμαζομαστε να φυγουμε Αθηνα[ειμαι απο νησι] να μιλησουμε με πιο ειδικους μηπως βρουμε καποια λυση και κανουμε επιτελους ενα μωρακι και εμεις...συγνωμη αν σας κουρασα αλλα οι αποριες μου ειναι ακομα πολλες..και ειδικα πανω στο θεμα της φαρμακευτικης αγωγης την ωρα της κυησης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανά λυπάμαι για τις περιπέτειες που πέρσες ως τώρα!Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο σκληρό είναι να χάνεις μωρό σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη!Ολες λίγο πολύ με θρομβοφιλία κάπως έτσι το ψάξαμε και το ανακαλύψαμε δυστυχώς...

Καλά κάνεις και το ψάχνεις περισσότερο τώρα.Μην απελπίζεσαι όμως, μπορεί η ατυχία με το δεύτερο παιδί να ήταν κάτι που θα συνέβαινε άσχετα με την θρομβοφιλία, η φύση έχει τις άμυνες τις για να προστατεύει πλασματάκια που δεν αναπτύσσονται όπως πρέπει.Ισως να έτυχε.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να έχουμε καλά νεα απο σένα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Madrid05...σ'ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου απλα επειδη εχω διαβασει αρκετα αρθρα στο ιντερνετ για την θρομβοφιλια και την εγκυμοασυνη καπου διαβασα οτι ενας λογος ποθ μπορει να μην εχει σωστη αναπτυξη ενα εμβρυο μπορει να ωφειλεται και στην θρομβοφιλια...Τι να πω δεν ξερω μακαρι να μην συνεβαιναν τετοια πραγματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια τι εξετάσεις πρέπει να κάνει κάποιος για να δει εάν πάσχει απο θρομβοφιλία;;;

Είπα τη γυναικολόγο μου να το δούμε λιγάκι το θέμα αλλά μου είπε οτι δεν υπάρχει λόγος εφόσον απο την ιστολογική της προηγούμενης παλλίνδρομης μου δεν φάνηκε κάτι τέτοιο...

Πείτε μου εάν είναι να το ψάξω μόνη μου...

π.χ. σκέφτομαι να πάω σε έναν αιματολόγο και του πω οτι θέλω να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία...Πόσο κοστίζουν στο περίπου;Μπορώ να τις δικαιολογησω στο ΙΚΑ;;;

Sorry αλλα ψιλοαγχώνομαι... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω μου καλά κάνεις και το σκέφτεσαι - κι εγώ στη θέση σου μάλλον το ίδιο θα'κανα! Δεν ξέρω να σου πω ακριβώς περί κόστους γιατί εγώ είχα κάνει τις εξετάσεις για καθ' έξιν αποβολές και νομίζω πως περιλαμβάνουν κι άλλες εξετάσεις εκτός από αυτές που σχετίζονται με τη θρομβοφιλία. Ενδεικτικά να σου πω ότι αυτές τις είχα πληρώσει 485 ευρώ το 2008 στο ιασω. Ήταν 19 εξετάσεις!!!

Μετά επανέλαβα 6-7 από αυτές στο Λαϊκό νοσοκομείο, στην πανεπιστημιακή κλινική (μου είπε ο γιατρός μου να πάω εκεί) και πλήρωσα 120 ευρώ.

Τώρα όσον αφορά το ΙΚΑ δεν ξέρω αν τις δικαιολογεί... αλλά δεν ξέρω κι αν το εμπιστεύομαι το ΙΚΑ για εξετάσεις τέτοιες... :unsure:

Πληρώνουμε ένα κάρο λεφτά και τελικά καταλήγουμε και τα κάνουμε όλα στα ιδιωτικά ιατρεία... τπ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nάνα μου κατ'αρχήν να σου πω οτι είναι ιδιαίτερα σοκαριστιά τα όσα πέρασες...τι να πω κορίτσι μου!? Ψυχραιμία και αισιοδοξία, θα βρεις άκρη,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μη βρεις και σύντομα θα μας ανακοινώνεις τα χαρμόσυνα!

Επίσης απ'όσο ξέρω η θρομβοφιλία μπορεί να εκδηλωθει και στην διάρκεια της ζωής μας, δηλ.ίσως στην πρώτης σου εγκυμοσύνη να βγήκε στην πορέια, τώρα δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται αυτό εφόσων είναι γονιδιακό το ζήτημα, πάντως έτσι γνωρίζω.

Vasomits, μην αφήνεις τιποτα στην τύχη του, να το ψάξεις μόνη σου! Κι εμένα έτσι μου έλεγε ο παλιός μου γυναικολόγος και έχασα 2 παιδάκια! Ακριβώς όπως σου είπε και η crazy για το πακέτο εξετάσεων καθ'έξιν αποβολών κάπου 500 είχα δώσει αλλα είχε μέσα και κάτι για καρυότυπο κλπ, αν πας σε αιματολόγο θα σου πάρουν κατ'ευθείαν εκεί αίμα και θα σου πουν, τουλάχιστον έτσι πράττει ο δικός μου, και νομίζω πως την 1η φορά που πήγα κι εγω 120 είχα δώσει.

Κορίτσια μην ανησυχείται για τίποτα, αν είναι η θρομβοφιλία το πρόβλημα τα πράγματα είναι πολύ απλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την Δευτέρα κιόλας θα πάω σε αιματολόγο...

Οσο κοστίζει!!!Δεν θέλω με τίποτα να ρισκάρω τη ζωή του μωρού μου!!!

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

O καρυότυπος είναι άλλου είδους εξέταση, γίνεται σε γενετιστή.

Κι αυτήν την κάναμε το καλοκαίρι του 2008 και μας κόστισε 500 ευρώ.. Καρυότυπος συζύγων... ευτυχώς ήταν εντάξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γρήγορα!!!!...αλλα χωρίς άγχος ε? Τα έχουμε πει αυτα,αμα αγχωνόμαστε...βράστα!

Crazy μου είχες πληρώσει χωριστά καρυοτύπους και θρομβοφιλίες?Εμενα συμπεριλαμβάνονταν όλα αυτα στο ίδιο πακέτο των καθ'έξην και πλήρωσα 500-και κάτι όλα μαζι!Σε διαγνωστικό κέντρο τις είχα κάνει, τύπου Βιοιατρικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Alexdim μου, δε μου έκαναν καρυότυπο στο ιασω! Δεν ήταν μέσα στο πακέτο, δεν ξέρω αν το κάνουν κιόλας σαν εξέταση...

Είσαι σίγουρη ότι ήταν μέσα στο πακέτο;; Μπορείς να το δεις;

Μου φαίνεται λίγο απίθανο, μόνο και μόνο γιατί είναι ακριβή εξέταση... σου είπα, μόνο για καρυότυπο συζύγων (πήραν κι από τους δυο μας αίμα) πληρώσαμε 500 ευρώ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ'ευχαριστω πολυ κι εσενα...απλα το θεμα δεν ειναι να εχω ευχαριστα νεα μονο αλλα και ευχάριστο τελος γιατι οκ το 2 ηταν μικρο λες στις περισοτερες γυναικες εχει συμβει ανεξαρτητα αν εχει θρομβοφιλια η οχι αλλα το 1 ηταν μεγαλο και αλλο ενα τετοιο πιστευω οτι δεν θα το αντεξω...και κατι αλλο εμεις εξεταση για καρυοτυπο δεν εχουμε κανει λες να τοεπιδειοξουμε να την κανουμε???ευχαριστω φιλια πολλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανά μου, διάβασα τώρα την ιστορία σου.

Λυπάμαι πολύ για τα παιδάκια σου που χάθηκαν... :(

Και το δεύτερο, αλλά κυρίως το πρώτο.. τραγικό.. :(

Όσον αφορά το θέμα του καρυότυπου, θέλω να δεις ένα σχετικό ποστ που είχα γράψει πριν κάποιους μήνες, για μια φίλη μου: http://www.mammyland.com/index.php?opti ... &id=124922

Εμάς ο γιατρός μου, μετά από μια αποβολή και μια παλίνδρομη, μας έστειλε για την εξέταση αυτή. Ευτυχώς ήταν εντάξει τα αποτελέσματα - το δικό μου πρόβλημα εντοπίζεται αλλού, σε αυτοάνοσο νόσημα που έχω που μοιάζει με τη θρομβοφιλία (εδώ είχα γράψει και γι'αυτό: http://www.mammyland.com/index.php?opti ... 5&id=49400).

Κατά τη γνώμη μου καλό θα'ταν να γίνεται εξέταση καρυότυπου, αν όχι σε όλους, τουλάχιστον στα ζευγάρια που έχουν αποβολή/παλίνδρομη στο ιστορικό τους.

Τελικά.. και μετά από τέτοιου είδους καταστάσεις και απώλειες, καλύτερα να ψάχνουμε τα πάντα με το όποιο κόστος, παρά να ρισκάρουμε μια επόμενη δυσάρεστη εξέλιξη. Σε τελική ανάλυση, αν είχα κάνει τις εξετάσεις μετά την αποβολή, ίσως είχα γλιτώσει το δεύτερο παιδάκι μου...

Εύχομαι όλα να πάνε καλά την επόμενη φορά και μέχρι τέλους... και σε σένα και σε μένα και σε όλες τις κοπέλες... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια και απο εμένα!!

Ξέρω καλα τι περνας αλλα μην αγχωνεσαι καθολου εγω μετα απο δύο αποβολες (η μία προχορημενη) ειμαι έγκυος πάλι και πάω παρα πολύ καλα,

κανω καθημερινά ενέσεις ηπαρινης απο την πρώτη και όλας μερα καθυστέρησης και με εξετάσεις παρακολουθώ την πορεία μου κάθε μήνα.

Ολο αυτό το διαστήμα διαπίστωσα ότι η θρομβοφιλία είναι κάτι παρα πολύ συχνό μην σε ανησηχεί λοιπόν αφού ξέρεις την αιτία είμαι σίγουρη ότι η επομένη εγκυμοσύνη σου θα είναι τέλεια !!!

'Οτι πληροφορίες θέλεις να σου δώσω στείλε μου μηνύμα.

Σου εύχομαι το καλύτερο !!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasomits μου εγώ στη θέση σου δε θα το σκεφτόμουν καθόλου να κάνω την εξέταση για θρομβοφιλία. Ειλικρινά με όσα έχουμε ακούσει πλέον την θεωρώ απαραίτητη εξέταση.

Νανά μου λυπάμαι πάρα πολύ για ότι σου συνέβει... :(

Εύχομαι κοριτσάκι μου να έχεις σύντομα μια εγκυμοσύνη και να πάνε όλα καλά ώστε να αποκτήσεις και εσύ το πολυπόθητο μωράκι σου... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crazy..να'σαι καλα για τα καλα σου λογια..το θεμα δεν ειναι τα λεφτα[αν και δεν ειμαστε οι Βαρδινογαννηδες αλλα οκ]το θεμα ειναι να βρουμε τελικα ολα τα προβληματα αν υπαρχουν κιαλλα και να μπορεσουμε να κανουμε επιτελους ολες μας υγιες και γερα παιδακια πανω απ'ολα σε λιγες μερες ανεβαινω Αθηνα και ελπιζω να τα βρουμε ολα..πολλες πολλες ευχες για το καλυτερο σε ολες εννοειτε και πολλα φιλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου...συγνωμη κιολας αλλα επειδη δεν τα ξερω ακομα καλα τα πραγματα οι ενεσεις ηπαρινης ειναι οι ενεσεις που κανεις για την θρμβοφιλια οπως αυτες που εκανα εγω[στο 2 πια] ???π.χ. οι clexane?? και κατι αλλο τι παρακολουθεις καθε μηνα???εμενα δεν μου ειχαν κατι τετοιο ισως να μην προλαβαμε κιολας δεν ξερω τι να πω???σ'ευχαριστω πολυ...φιλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy μου & μωράκια, σας ξύρισαν κανονικά στο ΙΑΣΩ! Δεν το πιστεύω ρε κορίτσια!Πραγματικά παίζουν με τον πόνο μας...Είμαι σίγουρη οτι είναι όλο το πακέτο και περαν αυτού σήμερα ρώτησα τον κουνιάδο μου που είναι γεννετιστής και μου είπε οτι το πακέτο των καθ'έξην τις περιλαμβάνει αυτες...τι να πω?Εκτος αν ήμου εγω τόσο τυχερη και εκεί που τις έκανα με τιμολόγησαν λάθος (για καλή μου τύχη). Και μάλιστα είχαν πάρει αίμα και απο τον άντρα μου την ίδια μέρα για τον καρυότυπο, είχαμε πάει μια φορά δλδ και οι 2, το θυμάμαι πολύ καλα!

Νάνα μου για τη θρομβοφιλία κάνεις ηπαρίνη, αυτό είναι το φάρμακο δηλαδη της θρομβοφιλίας. Κάθε μήνα και κάτι (ίσως κάθε 2 μήνες) κάνεις μια εξέταση αίματος που λέγεται anti-ha και σου αυξομοιώνει τη δοσολογία ο αιματολόγος.Εγω απο την αρχή που ξεκίνησα άλλαξα 3 φορές την δόση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια χρειάζομαι την βοήθειά σας!!!

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ πείτε μου ποιές εξετάσεις πρέπει να κάνω για την θρομβοφιλία;

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ!!!

Η γυναικολόγος μου τα θεωρεί περιττά και δεν μου λεει και με το ΙΚΑ δεν θέλω να ξαναμπλέξω...

Είναι εύκολο να μου πειτε ποιές τιμές πρέπει να ελέγξω;;;

Σας παρακαλώωωωωωωω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου άσε την γυναικολόγο σου να λέει ότι θέλει...

Αφού το πήρες απόφαση να την κάνεις την εξέταση κάνε την. Πήγαινε όμως καλύτερα σε έναν αιματολόγο για να σε προσέξει καλύτερα. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω συμφωνώ με τη fatsoula. Βρες έναν αιματολόγο και πήγαινε, αυτοί ασχολούνται με αυτά!!! Αλλά ψυχραιμία!! Σε βλέπω αγχωμένη και δεν πρέπει... Κανόνισε να πας να κάνεις κι αυτές για να ηρεμήσεις... Φιλάκια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια...

Ξύλο θέλω...Εχω αγχωθεί αρκετά και δεν πρέπει...

Απο αύριο θα ψάξω για αιματολόγο!!!

Οπότε θα ηρεμήσω...Ουφφφφ!!!

Φιλάκια σε όλες σας!!!

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...