Μετάβαση σε περιεχόμενο

να 'μαι και 'γω στο club "ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ"


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

Για όσες δεν με γνωρίζετε είμαι η Κατερίνα που πριν από 3 μήνες περίπου έγινα μέλος του mammyland, και πριν από 3 1/2 μήνες περίπου έχασα το μωράκι μου (θέμα "έχασα το μωράκι μου 1 βδομάδα πριν το γάμο μου").

Μόλις τελείωσα με τις έξετάσεις μου και αυτό που μου βρήκανε είναι ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ. Είμαι λοιπόν και εγώ πλέον σε αυτό το club. Δεν ξέρω πως να αισθανθώ αν θα πρέπει να χαρώ που τουλάχιστον ξέρω πως αντιμετωπίζεται ή να στεναχωρηθώ που έχω κάτι που θα με συνοδεύει για όλη μου τη ζωή.

Έχω πολύ άγχος για την επόμενη εγκυμοσύνη μου, αν θα πάει καλά, πώς θα βάζω μόνη μου τις ενέσεις κάθε μέρα (δεν τις μπορώ καθόλου τις ενέσεις) και διάφορες άλλες σκέψεις. Ψυχολογικά είμαι χάλια, τόσο χάλια όσο όταν το έχασα το μωράκι μου. Κλαίω συνέχεια και δεν έχω όρεξη για τίποτα. Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα που αφορούσαν τη θρομβοφιλία και έχω μάθει πολλά αλλά ακόμα δεν έχω καθυσηχαστεί.

Συγνώμη για την πολυλογία αλλά φαντάζομαι πως όσες έχετε βρεθεί στη θέση μου με καταλαβαίνεται πως νιώθω, κάτι που είναι πολύ δύσκολο να το περιγράψεις με λόγια...

Το μόνο που θέλω είναι ένα τουλάχιστον υγιές παιδάκι, είναι πολύ???

:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοπελα μου καλο σου βραδυ, θυμαμαι την ιστορια σου την ειχα διαβασει κ δε σου κρυβω πως λυπηθηκα πολυ :(

οσο για το προβλημα που λες πως εχεις δε γνωριζω κατι γιατι απλα δεν χρειαστεικε να το ψαξω κ ν'ασχοληθω, εσυ ομως που ξερεις τι ειναι κ πως αντιμετωπιζετε δεν πρεπει να φοβασαι, νομιζω πως αν μεινεις εγκυος θα κανεις καποιες ενεσεις; σωστα;

εγω για παραδειγμα εχω διαβητη τυπου 2 κ περνω φαρμακα κ σε ολη εγκυμοσηνη εκανα ενεσεις ινσουλινης 3 φορες την ημερα κ μετρουσα αλλες τοσες μονη μου το ζαχαρο αλλα ηξερα πως επρεπε για το καλο του μωρου μου,γι'αυτο λοιπον η γνωμη μου ειναι να ξεπερασεις τους φοβους σου κ απο τη στιγμη που γνωριζεις το προβλημα θα ξερεις κ τι πρεπει να κανεις....σου στελνω λοιπον πολλες ευχες κ ενα καρματακι κ σου ευχομαι συντομα φουσκωμενη κοιλιτσα... :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΟ CLUB...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ Κ ΝΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣΑΙ.

ΑΦΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ ΤΟ "ΠΡΟΒΛΗΜΑ" ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ.

ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Κ ΕΓΩ ΤΙΣ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΥΠΗΡΧΑΝ Κ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα μου κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα έχω. Ένα αυτοάνοσο που λέγεται "αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο" αλλά έχει συμπτώματα θρομβοφιλίας σε περίοδο εγκυμοσύνης... οπότε κι εγώ σε επόμενη εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνω ενέσεις ηπαρίνης, να παίρνω ασπιρινούλα και κορτιζόνη..

Ξέρεις τι λέω; Είμαστε τυχερές μέσα στην ατυχία μας... τουλάχιστον εμείς βρήκαμε τι έφταιξε... άλλες κοπέλες δεν βρίσκουν καν το τι έφταιξε... Να σκεφτόμαστε θετικά κι όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά!!!! ;):)

Βρε Βούλα.. βουνό μου φαίνεται κι εμένα αυτό με τις ενέσεις.. πως τις έκανες μόνη σου;;; :unsure::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΟΥΛAKI MOY ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ...

ΤΥΧΕΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΜΑΣ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΥΠΗΡΧΑΝ Κ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ Κ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ...

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΖΟΡΙΣΤΗΚΑ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ Κ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ...

ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΗΡΑ ΦΟΡΑ...ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κοριτσάκια μου για τα ενθαρυντικά σας λόγια.

Απλά δεν ξέρω τι με έχει πιάσει και αντί να σκέφτομαι όπως και εσείς ότι είμαι δηλαδή τυχερή μέσα στην ατυχία μου, είμαι πάρα πολύ χάλια.

Αυτό που με αγχώνει είναι πώς θα κάνω τις ενέσεις γιατί να βάλω τον άντρα μου να μου τις κάνει δεν μπορώ να τον εμπιστευτώ σε κάτι τέτοιο αλλά ούτε και τον εαυτό μου και ειδικότερα επειδή θα πρέπει να τις κάνω στην κοιλιά απ'ότι έχω ακούσει. Δεν γίνεται να τις κάνω σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης στα μπούτια και όχι μόνο μετά που θα μεγαλώσει η κοιλίτσα?

Θέλω μωράκι μόνο αυτό έχω στο μυαλό μου...

Ένα υγιές μωράκι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MHN AΓΧΩΝΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΒΡΕ....

ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΓΩ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ(ΧΑΜΗΛΑ)

ΑΦΟΥ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ!!!

ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ...

ΤΟΣΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω ένα μυστικό που μου'χουν πει για τις ενέσεις; Αλλά δεν το'χω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν ισχύει. Βούλα ίσως το ξέρεις εσύ.

Πρώτα παγάκι από πάνω για μερικά λεπτά να "αναισθητοποιηθεί" και να μην πονάει και μετά την ένεση.

Κατερίνα, τις έχω δει κι εγώ τις ενέσεις, πολύ μικρούλες είναι και δεν θα'ναι πρόβλημα, έχει δίκιο η Βούλα..

Το τελευταίο που θα πρέπει να μας απασχολεί είναι αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΑΚΙ...

ΑΛΛΑ ΕΓΩ Κ ΧΩΡΙΣ ΠΑΓΑΚΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΠΟΝΟΥΣΑ.

ΜΗΝ ΣΑΣ ΦΟΒΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι κοριτσάκια μου γιατί φοβάμαι πως αντί για καλό θα κάνω κανένα κακό στο μωράκι μου...

Ποιος σας έμαθε να τις κάνετε?

Ο άντρας μου έχει έναν ξάδερφο στο ΕΚΑΒ που θα μπορέσει να με βοηθήσει, αλλά δεν θέλω στην επόμενη εγκυμοσύνη μου να το πω σε όλους από την αρχή και ειδικά αν το πω σε αυτόν θα το μάθουν όλοι... :)

Γαμώτο αν ήξερα ότι κάποια μέρα θα έκανα ενέσεις πού στον ίδιο μου τον εαυτό, θα πήγαινα για ιατρική. Ειλικρινά ήταν το μόνο που με εμπόδιζε.

Είναι και μια κοπέλα πολύ καλή στο φαρμακείο της γειτονιάς μου. Λέτε να την αγγαρέψω να μου τις κάνει αυτή? Έστω στην αρχή μέχρι να πάρω το κολάι... :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγά να μην κολλήσουμε στις ενέσεις!!!!

Άλλα είναι τα σημαντικά!!

Το πολύ πολύ, θα πηγαίνω στο φαρμακοποιό της γειτονιάς μου να τις κάνω! ;)

Φέρτε μου ενέσεις!!!! :P

Θέλω να χρειαστώ επιτέλους αυτές τις ενέσεις λέμεεεεεεεε!!!! :P :laugh:

Κατερίνα, εύχομαι να είμαστε σύντομα μαζί εγκυούλες και να μετράμε μέρα τη μέρα, ένεση την ένεση, μέχρι να κρατήσουμε το μωράκι μας αγκαλιά!!!

Μη φοβάσαι τίποτα!!! Θα τα καταφέρουμε! :);):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΝΑ ΣΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ.

ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ Κ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ.

Η ΒΕΛΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗ ΠΟΥ Κ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα δε νομίζω ότι είναι δύσκολο να γίνονται αυτές οι ενέσεις. Δημιουργείς μια πτύχωση στην κοιλιά με τα δάκτυλα και τη χώνεις υποδόρια.. δηλαδή μέσα στο λιπάκι.. ;):P

Είναι πολύ μικρές, δεν πάνε βαθιά, οπότε δεν υπάρχει φόβος να κάνεις ζημιά. Θα μας δείξουν βέβαια πως ακριβώς, απλά σου περιγράφω αυτό που είδα σε φίλη μου που έκανε εξωσωματική κι έκανε τις ίδιες ενέσεις...

Σου λέω, μην αγχώνεσαι για τις ενέσεις! Κι εγώ χέζομαι :P μετά συγχωρήσεως με κάθε είδους ενέσεις, αλλά τι στο καλό;;;; Θα τα καταφέρουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για την στήριξή σας τόσο καιρό εδώ στο mammyland.

ninina μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια κι από μένα ένα καρματάκι...

Ρούλα μου μακάρι να μείνουμε σύντομα εγκυούλες νομίζω πως θα είναι το μόνο που θα με κάνει να νιώσω λίγο καλύτερα. Και φυσικά αυτό που θα με κάνει τρισευτυχισμένη είναι να γεννήσω το υγιές μωράκι μου.

Τhouli μου σε ευχαριστώ πολύ, εσύ τι κάνεις? το παιδάκι σου? φιλάκια

Βούλα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο? Πές ότι ξεκινάω και κάνω τις ενέσεις το πρωί, αν δεν με βολέυει τελικά πρωί θα μπορέσω να τις αλλάξω ώρα και να τις μεταφέρω για παράδειγμα το απόγευμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα χαλάρωσεεεεεεεεεεεεεεεε!!! Τι αγχώνεσαι από τώρα;;;;;

Όταν έρθει εκείνη η ευλογημένη ώρα, θα τα ρωτήσουμε όλα στο γιατρό μας!!!! ;) ;)

Προς το παρόν, μετράω γραμμούλες!!! :laugh: :silly: :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλάκι μου δεν είναι ότι αγχώνομαι από τώρα απλά προσπαθώ να ηρεμήσω και να το πάρω πιο χαλαρά λύνοντας τις απορίες μου.

Κορίτσια εμένα μου έδωσε ο αιματολόγος να παίρνω εφόρου ζωής παιδική ασπιρίνη κάθε μέρα μια. Ο γυναικολόγος μου είπε πως με την πρώτη καθυστέρηση να πάω κατευθείαν σε αυτόν να διαπιστώσουμε τυχόν εγκυμοσύνη, να ξεκινήσω κατευθείαν τις ενέσεις και να σταματήσω ίσως για το πρώτο διάστημα τις ασπιρίνες αλλά πάντα με τις οδηγίες του αιματολόγου. Ο συγκεκριμένος αιματολόγος μου είπε πως από πολύ νέος και αυτός και η γυναίκα του έπαιρναν την παιδική ασπιρίνη γιατί κάνει ούτως ή άλλος καλό.

Εσείς τι λέτε για τις παιδικές ασπιρίνες? Πήρε καμιά από εσάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκιο έτσι που το σκέφτεσαι... το'χεις και πρόσφατο, εγώ το ξέρω σχεδόν 1,5 χρόνο τώρα και το'χω ρίξει λίγο στην πλάκα για να μην αγχώνομαι...

Εμένα ο ρευματολόγος μου είπε πως θα κάνω τις ηπαρίνες και θα παίρνω και παιδική ασπιρίνη κάθε μέρα. Επίσης ο γιατρός μου, μου είπε πως στην αρχή της εγκυμοσύνης θα παίρνω και μικρή δόση κορτιζόνης για ανοσοκαταστολή. Αλλά αυτό επειδή το δικό μου είναι αυτοάνοσο νόσημα.

Επίσης να σου πω ότι όλο αυτό το εφάρμοσε στην γυναίκα του πρόσφατα γιατί κι εκείνη είχε παρόμοιο πρόβλημα και έχουν τώρα μια ζουζούνα! Αυτό με κάνει να'χω λίγο περισσότερο θάρρος! Αφού ο γιατρός το εφάρμοσε στη γυναίκα του και στο παιδί του, εγώ γιατί να αγχωθώ για μένα και το δικό μου παιδί;;;;

Όσον αφορά την παιδική ασπιρίνη, ξέρω πως πολλοί γιατροί τη δίνουν έτσι κι αλλιώς προληπτικά στην αρχή της εγκυμοσύνης, μαζί με το φιλισίν κλπ. Το θυμάμαι κι από τη συνάδελφό μου στο γραφείο, που'χει κάνει δυο παιδάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι εμένα δεν μου έχει πει η αιματολόγος μου για ασπιρίνες, ξέρω όμως οτι στην εγυμοσύνη η ασπιρίνη δεν επιτρέπεται.

Οσο για τις ενέσεις μην τις σκέφτεσαι καθόλου.Να πάνε όλα καλά και αυτό ειναι το μικρότερο τίμημα!

Εγώ κάνω κάθε μέρα ις ενεσούλες μου και θα συνεχισω μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης.Θα σου δείξει μια δυο φορές ο φαρμακοποιός και μέτα θα κάνεις μόνη σου με την ησυχία σου.Πιάνεις λίγο το δέρμα και την κάνεις με κλιση περίπου 45 μοίρες(ούτε πολύ κάθετα-ούτε και εντελώς παράλληλα).Δεν πονάει καθόλου-περισσότερο η ιδέα είναι που μας ανατριχιάζει.Είναι μικρή η βελόνα και είναι δύσκολο να την κάνεις λάθος.

Η ιδέα με το παγάκι δεν ξέρω αν είναι καλή...είχα προσπαθήσει αλλά το κρύο στην κοιλιά είναι χειρότερο...έτσι κι αλλιώς δεν πονάει.

Καλό είναι να έχεις σταθερή ώρα που την κάνεις.Α!Και κάθε μήνα θα πρέπει να το παρακολουθείς με εξέταση αίματος(θα σου πει ο αιματολόγος)που θα πρέπει να γίνεται σε ώρα 3-5 ώρες μετά την ένεση.

Ολά είναι λεπτομέριούλες που δεν έχεις λόγο να σκέφτεσαι από τώρα.Είναι πολύ σημαντικο που βρήκες τι φταίει και όλα αντιμετωπίζονται.Μην αγχώνεσαι και όλα θα έρθουν ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλάκι μου προσπάθησε να μην αγχώνεσαι, μην έρχεσαι συστηματικά σε επαφή με τον άντρα σου, πιστεύω πως καλύτερα είναι να είναι τυχαίες οι συνεβρέσεις. Όσο το προγραμματίζεις και μετράς τις γόνιμες και θερμοκρασίες και τα λοιπά τόσο θα το σκέφτεσαι και θα σε αγχώνει. Γνώμη μου είναι κάθε κοπέλα που θέλει να μείνει εγκυούλα να μην ασχολείται σχολαστικά με αυτό γιατί καταστρέφει κάθε προσπάθεια.

madrid05 μου σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. Ασχολούμαι όπως προείπα γιατί με έχει πιάσει μια στεναχώρια και προσπαθώ να αισθανθώ λίγο καλύτερα ακούγοντας εμπειρίες άλλων που βρέθηκαν στην ίδια κατάσταση με μένα. Μακάρι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου και να κάνεις ένα υγιέστατο μωράκι! :) Εσύ πότε ξεκίνησες τις ενέσεις? Σε ποια εβδομάδα είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.

ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ...

Η ΠΑΙΔΙΚΗ ΑΣΠΙΡΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SALOSPIR??????????

ΕΓΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΝΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 7-8 ΜΗΝΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βούλα μου ο γιατρός μου'χε πει ή παιδική ασπιρίνη ή salospir. Είναι παρόμοια απ' ότι έχω καταλάβει, αλλά δεν ξέρω τι τελικά καθορίζει το τι θα πάρεις.

Όσον αφορά αυτό που λες, το πόσο γρήγορα θα το καταλάβω αν είμαι... είναι μια σκέτη τρέλα! Όσες φορές είχα υποψία ότι μπορεί και να είμαι, ήμουν ένα σκέτο νευρόσπαστο... Αλλά πλέον έχω πει θα πηγαίνω για χοριακή εκεί γύρω στην 25η μέρα κι ότι κι αν είναι θα δείξει... έστω και λίγη χοριακή αν έχω, τουλάχιστον να ξεκινήσω με τις ενέσεις κι ότι γίνει...

Κατερίνα μου δεν αγχώνομαι για το αν θα μείνω έγκυος - και τις δυο φορές που έμεινα, έμεινα πανεύκολα, οπότε θεωρώ (ελπίζω) πως δε θα'χω πρόβλημα σ'αυτόν τον τομέα... τουλάχιστον όχι ακόμα! Αγχώνομαι για το πότε επιτέλους θα το πάρει απόφαση ο άντρας μου... περνάει μια δύσκολη περίοδο και προς το παρόν... το'χουμε ξεχάσει τελείως το "σπορ".. :( :(

Ίσως πρέπει ν'ανοίξω ένα θέμα κάποια στιγμή να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά μ'αυτό το θέμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι το salospir. Είναι η ασπιρίνη η οποία είναι σε ίδιο αλλά μικρότερο κουτάκι από την κανονική ασπιρίνη και είναι μικρό ροζ χαπάκι το οποίο έχει γεύση φράουλα.

Εμένα μου είπε να παίρνω ένα την ημέρα το απόγευμα και να το λιώνω στο στόμα. Δεν μπορώ να πω η γεύση του είναι τέλεια, αν και δεν ξέρω αν θα την αντέξω στην εγκυμοσύνη γιατί ψιλοξινίζει και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη να ξινά και τα όξινα δεν τα άντεχε το στομάχι μου. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρούλα μου η καλύτερη λύση στο πρόβλημα με τον άντρα σου ίσως είναι μια συζήτηση μαζί του για το συγκεκριμένο θέμα. Εκτός αν έχει ήδη γίνει και δεν άλλαξε κάτι.

Και κάτι ακόμα, ενώ ο κύκλος μου ήταν 28-30 μέρες τους τελευταίους 2 μήνες είναι 24-25 μέρες. Τον ρώτησα σήμερα τον γυναικολόγο μου και μου είπε πως δεν είναι πρόβλημα. Εσάς άλλαξε ο κύκλος σας μετά από την αποβολή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...