Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΣ ΠΟΛΥΠΟΔΑΣ???????


spirin

Recommended Posts

κοριτσια μου βοηθειστε με αν ξερετε κατι...

τα πραγματα εχουν ως εξης...

5 ιανουαριου εκανα σαλπιγγογραφια στο μητερα ολα καλα εκτος του οτι εχω 2 πολυποδακια λεει ο γιατρος μου....

στον υπερηχο του γιατρου μου οταν με εξετασε ενα μηνα πριν δεν ειδε κατι λεει...

τι ειναι αυτο τωρα???κατι κακο????γιατι εμενα παει το μυαλο μου στο πολυ κακο ξερετε τι εννοω...... και δεν μου το λενε.

μου ειπε πρεπει να τα βγαλουμε γιατι μπορει να ειναι ο λογος που δεν ερχεται το νινι...

πανω που λεω τελειωσαμε με τις εξετασεις ολο και κατι αλλο βγαινει και με παιρνει απο κατω...

υπαρχει περιπτωση να μην γινεται συλληψη γι αυτο το λογο???

επισης υπαρχει περιπτωση να ειναι.....κατι κακο???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί το γεγονός ότι οι πολύποδες δεν φαίνονται στον υπέρηχο, συνήθως φαίνονται στην υστεροσκόπηση (δεν ήξερα για την σαλπιγγογραφία), άρα δεν θα μπορούσε να το δει ο γιατρός σου...

Οσο για τον πολύποδα δεν είναι απολύτως τίποτα, πάρα πολλές φίλες μου είχαν και τους έβγαλαν και μείνανε και έγγυες ακριβώς μετά (γιατί είναι και αιτία υπογονιμότητας από ότι έχω καταλάβει)... Δεν είναι τίποτα αλλά μιας και το ξέρεις ότι τους έχεις να τους βγάλεις...Αντε και περαστικά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα σου γραψω την εμπειρια μου μηπως σε βοηθησει.Προσπαθουσα με τον αντρα μου τρια χρονια περιπου και μωρο δεν ερχοταν κανω εναν υπερηχο και βρισκουμε ενδομητριο πολυποδα,κανω σαλπιγγογραφια και βρισκουμε και τον δευτερο το ιασω ηθελε 1800 ευρω για να το αφαιρεσει και το μητερα 2500.Τελικα με το βιβλιαριο του ικα πηγα στο αλεξανδρα οπου μου εκαναν στην αρχη διαγνωστικη υστεροσκοπηση φωτογραφισαν τους πολυποδες και αμεσως μετα κανονισαμε αφαιρεση με υστεροσκοπηση.Δεν πληρωσα τιποτα ουτε φακελακια στο αλεξανδρα εντωμεταξυ ειδικευονται στην υστεροσκοπηση.Μου φερθηκαν ολοι πολυ καλα οι γιατροι,νοσηλευτες καλυτερα απο ιδιωτικο νοσοκομειο.Aποτελεσμα? 2 μηνες μετα εμεινα εγκυος.Ελπιζω να σε βοηθησε η εμπειρια μου και συντομα και εσυ να μεινεις εγκυος.Αν θες στειλε μου πρωσοπικο μην.να σου δωσω το τηλεφωνο μου να σε κατατοπισω σχετικα με την διαδικασια του αλεξανδρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μένα!

Δεν είναι κάτι σοβαρό μην ανησυχείς.

Κι εγώ είχα και του έβγαλα στο ΓΕΝΝΕΣΙΣ.

1700 ΕΥΡΏ για 30 λεπτά.

Νάρκωση (μέθη) ελαφριά, τους έβγαλαν και μετά με ξύπνησαν

και ήμουν φρέσκια φρέσκια.

Μου κάνει εντύπωση όμως που δεν το είδε ο γιατρός σου

και μου κάνει κι εντύπωση που το είπε κι η Irene.

Εμένα μου έκανε κολπικό υπέρηχο και τους βρήκε.

Εγώ είχα και αιμορραγίες εσύ?

Πήγαινε να τους βγάλεις για να τελειώνεις.

Όντως οι πολύποδες εμποδίζουν τη σύλληψη.

Εγώ βέβαια δεν τα κατάφερα ακόμη αλλά ελπίζω.

Καλή επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

milina έγραψε:

Καλημέρα κι από μένα!

Δεν είναι κάτι σοβαρό μην ανησυχείς.

Κι εγώ είχα και του έβγαλα στο ΓΕΝΝΕΣΙΣ.

1700 ΕΥΡΏ για 30 λεπτά.

Νάρκωση (μέθη) ελαφριά, τους έβγαλαν και μετά με ξύπνησαν

και ήμουν φρέσκια φρέσκια.

Μου κάνει εντύπωση όμως που δεν το είδε ο γιατρός σου

και μου κάνει κι εντύπωση που το είπε κι η Irene.

Εμένα μου έκανε κολπικό υπέρηχο και τους βρήκε.

Εγώ είχα και αιμορραγίες εσύ?

Πήγαινε να τους βγάλεις για να τελειώνεις.

Όντως οι πολύποδες εμποδίζουν τη σύλληψη.

Εγώ βέβαια δεν τα κατάφερα ακόμη αλλά ελπίζω.

Καλή επιτυχία!!

καλημερα milina

εγω δεν εχω αιμοραγιες ουτε καποια αλλη ενοχληση.

στο γεννεσις εκανα μια σπερματεγχυση με τον γιατρο μου που συνεργαζεται με τηυν κλινικη.

την αφαιρεση πολυποδα θα μου την κανει στο μητερα και μου ειπε οτι το κοστος ειναι 650 ευρω...διαβαζω τωρα και τις τιμες που μου γραφετε και δεν μπορω να καταλαβω που οφειλεται η τοση μεγαλη διαφορα.

η μεθη ειναι πολυ ελαφρια???δηλαδη θα καταλαβαινω τα παντα αλλα δεν θα ποναω???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο για τις τιμές, και εμένα μου φένεται περίεργο.

Ο δικός μου συνεργαζόταν και με το ΜΗΤΕΡΑ και μου ζητούσαν 2000.

Παρόλο που το ΓΕΝΝΕΣΙΣ είχε πιο σύγχρονο μηχάνημα υστεροσκόπησης.

Γι' αυτό και πήγα.

Πολύ περίεργο, αλλά μην τη ψάχνεις και πολύ

παίζονται διάφορα.

Για τη νάρκωση. Τη λένε μέθη αλλά σε πληροφορώ ότι

κοιμάσαι κανονικότατα. Απλά είναι ελαφριά, ξυπνάς πολύ εύκολα

και μετά από λίγη ώρα είσαι έτοιμη να φύγεις.

Δεν νιώθεις τίποτα απολύτως!

Ό,τι χρειαστείς είμαι εδώ..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ εχω κάνει 2 γιατί ως γνωστό πολλές φορές ξαναεμφανίζονται αν έχεις προδιάθεση. Τη πρωτη φορά πέρυσι το καλοκαίρι έβγαλα ενα πολύ μικρό 3.4 χιλιοστά .Η σαινυστερογραφία κάπως έτσι λέγεται,κάνει για να το επιβεβαιώσεις. (έκχυση υγρού στη μήτρα που σκιαγραφει ότι πρόβλημα υπάρχει)

Τη δευτερη φορά πριν 3 μήνες είδε στη σαλπιγγογραφία μια υποτιθέμενη φυσαλιδα που δε του άρεσε και με την εξέταση που γραφω πιο πάνω το επιβεβαίωσε. Και ο 2ος ήταν πολύ μικρός. Κορίτσια δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες για το αν φαινεται με υπέρηχο έχει να κάνει κ το μέγεθος κα η θέση....

Κόστος με ολική νάρκωση, περιπου 800Ε γιατρός αναισθησιολόγος και κλινική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eirini μην ανησυχείς είναι συνήθως καλοήθεις όγκοι και το στέλνουν βιοψία για επιβεβαίωση. Αν είναι λόγος υπογονιμότητας έχω μπερδευτεί, γιατί κ γυναίκες έχουν μείνει έγκυος με πολύποδα και πριν την εξωσωματική το βγάζουν απαραίτητα. Εγω δυστυχώς κ που τα έβγαλα δεν κατάφερα τίποτα. Καλό είναι να είναι καθαρή η μήτρα.

Καλή επιτυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξερετα αν υπαρχει και καποια αλλη εξεταση πριν την αφαιρεση

που να δειχνει οτι οντως προκειται για πολυποδα,χιλιοστα κλπ

γιατι τα ειδαμε τυχαια οταν εκανα σαλπιγγογραφια

δηλαδη εαν δεν εκανα δεν θα το μαθαινα ποτε????

και αυτο θα επηρεαζε την γονιμοτητα ετσι δεν ειναι????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη πρώτη φορά το είδε απο υπέρηχο....δηλ κάτι που δεν ήταν κ σίγουρος..δεν είχα κάνει σαλπιγγογραφία τότε...... Με την εξέταση που σου είπα βλέπεις το εσωτερικό της κοιλότητας της μήτρας....όπως στη σαλπιγγογραφία σου βάλανε υγρό και είδαν αν περνάει ή αν συναντάει εμπόδια έτσι κ με αυτή ....μόνο που το υγρό είναι μόνο για μήτρα όχι σάλπιγγες και καθόλου επώδυνο...με καθετήρα...

Ο γιατρός μου θεωρεί ότι δεν είναι απαραίτητα αιτία υπογονιμότητας, αλλά δεν το συζήταγε κ να τα αφήσω...

Πέρα απο γονιμότητα ευθύνονται κ για αποβολές....

Μη ψάχνεις για σίγουρες απαντήσεις έχω καταλάβει 2 χρόνια ότι ουτε οι γιατροί είναι απόλυτοι για πολλά πράγματα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωχ αυτο για αποβολες το διαβασα χθες και φοβαμαι πολυ

γιατι καναμε σπερματεγχυση στις 7 ιανουαριου και ακιμη περιμενω

και διαβασα για πολλες κοπελες που ειχαν πολυποδα οτι απεβαλαν

ο γιατρος μου ειπε αν μεινεις εγκυος τωρα ειρηνη τον ξεχναμε

αν οχι θα τον βγαλουμε για να ειμαστε σιγουροι..

για αποβολη ομως δεν μου ειπε κατι....

δεν μπορω να τους καταλαβω μια τα λενε ετσι μια αλλιως

αλλα σκεφτονται αλλα λενε αλλα κανουν

:( :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μολις χθες μου ειπε η κουμπαρα οτι εχει πολυ ποδα στη μητρα...το ειδαν με απλο υπερυχο...και αυτο γιατι εχει περιοδο 34 μερες...δηλαδη αφυσικο..θα το αφαιρεσει και αυτη αλλα δεν της ειπε ποσο ακομα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΠΟΛΥΠΟΔΑ Κ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΣΤΥΛ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕ..ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΟΤΙ Η ANAST ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΟΥ ΙΚΑ.ΜΗΠΩς ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ? Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...