Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.....


ΜΑΝΝΟΥΛΑ

Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα.

ΈΧΩ με τον άντρα μου το εξης θεμα: Πριν 15 μερες γεννησε η γυναικα ενος θειου του αντρα μου. Πηγαμε στο μαιευτηριο να τους δουμε, υπαρχει αμοιβαια συμπαθεια μεταξυ μας, ολα καλα.

Το θεμα ειναι τωρα οτι εμαθα απο την πεθερα μου κρυφα οτι σκεφτεται το ζευγαρι να μας προτεινει να βαφτισουμε το παιδακι τους, αν δεν δεχτει ο κουμπαρος που τους παντρεψε. Σε μια συζητηση που ειχαμε με τον αντρα μου εκεινος διαφωνει στο να δεχτουμε να βαφτισουμε το παιδι λογω οικονομικων, δεδομενου οτι εχουμε και εμεις ενα παιδακι 2 ετων και περιμενουμε ηδη το δευτερο παιδακι μας και τα εξοδα ειναι ηδη αρκετα.

Εγω του ειπα οτι δεν παιζει ρολο το ποσο ακριβα δωρα κανουν οι νονοι στο παιδι, αλλα η αγαπη και το ενδιαφερουν που δειχνουν. Εκεινος διαφωνει μαζι μου και θεωρει οτι απο την στιγμη που αναλαμβανεις την ευθυνη να γινεις νονος του παιδιου πρεπει να το γεμιζεις με ακριβα δωρα στις γιορτες, γενεθλια και Χριστουγεννα.

Οι γονεις δεν μας εχουν κανει ακομα την προταση, δεν γνωριζουν καν οτι το ξερουμε, και μου ειπε ο αντρας μου να συνεννοηθουμε απο πριν για να αρνηθουμε, να μη λεμε αλλα εγω και αλλα εκεινος εκεινη τη στιγμη. Προς το παρον δεν εχουμε παρει ακομα καποια αποφαση, αλλα ο αντρας μου λεει οτι επειδη ειναι απο το δικο του σοι, βαραινει πιο πολυ η δικη του αποψη. Μεταξυ μας, νομιζω οτι φοβαται πιο πολυ οτι αν δεν κανει ακριβα δωρα, το σοι ολο θα τον κακοχαρακτηρισει και θα τον κρινει.

Να πω και κατι αλλο, που ισως ειναι και σημαντικο. Το ζευγαρι ειναι αρκετα ευκαταστατο, οποτε δεν θα του λειψει κατι τουλαχιστον απο την πλευρα των γονιων του. Θελω να πω οτι δεν θα περιμενει εμας για το ακριβο δωρο...

Αυτα και περιμενω να μου πειτε τη γνωμη σας μπας και βγαλω καποια ακρη, να μη τσακωθω με τον αντρα μου και να μην παρεξηγηθω και με το ζευγαρι, γιατι ενας λογος παραπανω ειναι οτι ειναι συγγενεις και πολυ περισσοτερο οτι εχουμε δημιουργησει μια καλη σχεση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατ' αρχήν, ο ρόλος του νοννού μέσα στην Εκκλησία είναι η κατήχηση του παιδιού και η φροντίδα για την πνευματική του προκοπή. Δηλαδή, ο νοννός φροντίζει το παιδί να πηγαίνει στην εκκλησία, να κοινωνεί και μεγαλώνοντας, να μάθει τα δόγματα της χριστιανικής πίστης. Επίσης, είναι πάντα δίπλα του και το συμβουλεύει σε όλα του τα προβλήματα. Έχει, δηλαδή, μαζί του μια σχέη ζωντανή και διαρκή. Γι' αυτό ονομάζεται και πνευματικός πατέρας (ή πνευματική μητέρα).

Όλα αυτά, βέβαια, δεν έχουν καμία σχέση με δώρα, κ.λπ. Εννοείται, βέβαια, ότι θα πας δώρο στο βαφτιστήρι σου, αλλά αυτό είναι παρεπόμενο, όχι ο βασικός ρόλος του νοννού.

Τώρα, τα θέματα που προκύπτουν είναι δύο:

1. Τι είδους νοννό θέλει το ζευγάρι αυτό για το παιδί του; Αν θέλει τον πρώτο (που πολύ αμφιβάλλω) δεν τίθεται οικονομικό πρόβλημα, αλλά πρέπει εσείς να αναλογιστείτε αν είστε διατεθειμένοι να αναλάβετε τέτοιο ρόλο. Αν θέλει τον δεύτερο, δηλ.τα δώρα, τότε είναι οικονομικό το θέμα.

2. Μπορείτε να αντεπεξέλθετε στα έξοδα του μυστηρίου; Δεν ξέρω τι πρέπει να πληρώσουν οι νοννοί, αλλά νομίζω είναι αρκετά. Το μυστήριο καθαυτο δεν κοστίζει πολλά, αλλά οι φωτογράφοι, οι μπμπονιέρες, τα βαφτιστικά, και δε συμμαζεύεται, κοστίζουν αρκετά, και δεν ξέρω τι πληρώνει ο νοννός. Φυσικά, δε χρειάζεται να κάνετε βάφτιση-υπερπραγωγή!

Ελπίζω να βοήθησα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιταξε να δεις δεν μετραει τα χρηματα που θα του δωσει και τα ακριβα παιχνιδια αλλα η αγαπη και η υποστηριξη που θα λαβει το παιδι απο το νονο του

Με βαφτισε μια πολυ καλη γυναικα και η νονα μου ηταν παντα κοντα μου και την εμπιστευομουν περισοτερο πολλες φορες και απο τη μανα μου

Τωρα για την βαφτιση της κορης μου εμεις το εχουμε αναβαλει αν και μας εχουν γινει 2 προτασεις που ομως ειναι απο ατομα που δεν εχουμε πολλες επαφες και λεμε να περιμενουμε μηπως βρεθει καποια καλυτερη

δεν θελω το παιδι μου να το βαφτισω με καποιον που θα το βλεπει 2-3 φορες το χρονο μονο

Προχθες μας εγινε μια συμπαθητικη καπως προταση αλλα δεν βιαζομαι

θα το αφησω λιγο μιας και οι ολοι μας οι στενοι φιλοι ειναι αυτη τη στιγμη σε μια περιεργη οικονομικη κατασταση στενεματος και σκεφτονται οπως τον αντρα σου

αν και ο αντρας σου εχει ενα παραπανο λογο γιατι οσο να ναι προτιμαει να τα δωσει στο παιδι σας που θα γεννηθει σε λιγους μηνες

πιστευω οτι την καταλληλη στιγμη θα βρεθει και ο καταλληλος ανθρωπος

βεβαια το λουκι δεν ειναι τα δωρα μετα την βαφτιση αλλα τα εξοδα της βαφτισης

πχ ενας καλος και οικονομικος σταυρος για βαφτιση κανει τουλαχιστον 300 ευρο στην καλυτερη περιπτωση

+ φορεματακι αλλα 200 μια 500αρα ο νονος θα πρεπει να τη δωσει σιγουρα οποτε οποτε το σκεφτονται για να τα δωσουν μαζεμενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

2. Μπορείτε να αντεπεξέλθετε στα έξοδα του μυστηρίου; Δεν ξέρω τι πρέπει να πληρώσουν οι νοννοί, αλλά νομίζω είναι αρκετά. Το μυστήριο καθαυτο δεν κοστίζει πολλά, αλλά οι φωτογράφοι, οι μπμπονιέρες, τα βαφτιστικά, και δε συμμαζεύεται, κοστίζουν αρκετά, και δεν ξέρω τι πληρώνει ο νοννός. Φυσικά, δε χρειάζεται να κάνετε βάφτιση-υπερπραγωγή!

Ελπίζω να βοήθησα!!!

φωτογραφους και μπομπονιερες δεν τα πληρωνουν οι γονεις?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

φωτογραφους και μπομπονιερες δεν τα πληρωνουν οι γονεις?????[/quote:340gu15i]

Δεν ξέρω, το λέω άλλωστε, μια που ούτε γονιός είμαι, ούτε νοννά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις καθως η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη!

Να ρωτησω ομως και κατι αλλο, μπορειτε να μου πειτε οσες κοπελες εχετε βαφτισει παιδακια και ξερετε, ποιες ειναι οι (οικονομικες) υποχρεωσεις του νονου στο μυστηριο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ γλυκιά μου μανούλα. Μέσα στο άγχος είσαι και συ! Να το βαπτίσετε είναι η γνώμη μου. Και να είστε και περήφανοι αν θα σας γίνει η πρόταση. Είναι προς τιμή σας. Μακάρι να μου κάνανε και εμένα πρόταση να κάνω χριστιανό κάποιο μωράκι. Ολοι μας πάντα έχουμε κάποιο οικονομικό πρόβλημα. Δεν είναι αυτό το πρόβλημά σας, αλλά περισσότερο ο οικογενειακός δεσμός σας. Νομίζω όμως ότι αν θα σας γίνει προταση και αρνηθείτε θα αποκτήσετε περισσότερα προβλήματα, διότι καταβάθος και ο σύζυγός σου θέλει, αλλά κάτω από καλύτερες προυποθέσεις (οικονομικές)και αυτό θα του δημιουργήσει περισσότερο άγχος, ίσως και τύψεις. Πάντως αν τελικά πείτε όχι πρέπει να το χειριστείτε έτσι ώστε να μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις. Τέλος μια βάπτιση υπολογίζω να σου κοστίσε γύρω στα χίλια ευρώ. Οι μπομπονιέρες είναι ή της νονάς ή μισές μισές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το πακέτο των βαπτιστικών και του ξελαδώματος μετά. Αυτά έκανε η δική μου κουμπάρα. Όλα τα άλλα είναι των γονιών : πληρωμή εκκλησίας, δώρο για το νονό, μπομπονιέρες, τραπέζι, προσκλητήρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στολισμος- σταυρος - βαφτηστικα - λαμπαδα - εκκλησια .

Δωρο η χαρτζιλικι Χριστουγεννα-Πασχα-γιορτη -Γενε8λια.

Ουτε να το διαννοη8ω , εχω ηδη 2 (15 και 7 ) κ 8ελει να μου ζητησει (εχω μα8ει κ μια φιλη ) αλλα με τιποτα ...

Οσο 8υμαμαι τον εαυτο μου χριστουγεννα κ πασχα ουτε τσιχλα για μενα... κ εχω και μωρο , εσυ που περιμενεις κ δευτερο σκεψου το καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw tha simfwnisw me ton antra sou kai oxi sto oti thelei akriba dwra....alla einai ipoxrewseis pou den mporeis na paraleipseis...xristougenna pasxa giortes genethlika....bale kai kati na pas tin koumpara sto spiti den mporeis na pigaineis mono me ena dwro sto paidaKI

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια θα συμφωνησω μαζι σας οτι δεν εχει σημασια ποσο βαθυ ειναι το πορτοφολι, σημασια εχει ο νονος να ειναι κοντα στο παιδι, διπλα του, και αυτο το αποδεικνυει οτι τον μεγαλο μου γιο τον εχει βαφτισει ο αδερφος μου, ο οποιος ειναι 20 χρονων, φανταστειτε τι οικονομικη ανεση εχει! Ο οποιος λατρευει τον γιο μου, ασχολειται μαζι του, τον παει βολτες και με βοηθαει μεχρι και στην παιδιατρο να παμε γιατι δουλευει ο αντρας μου! Οικονομικα βεβαια να προσφερει πολλα δεν μπορει,το ξεραμε ηδη πριν δεχτουμε να το βαφτισει, σημασια εχει η αγαπη που του δειχνει και οχι να το βλεπει 2 φορες το χρονο και ας του προσφερει τα παντα απο υλικα αγαθα!

Ο αντρας μου εχει παρει σχεδον την αποφαση, δεν θελω να ερθουμε σε διαφωνια, ομως και εγω, αν και θελω, καπου πιστευω εχει δικιο...Οι καιροι ειναι δυσκολοι, γιατι να μην ζησουν τα 2 μας παιδακια λιιιιιγο πιο ανετα? Βεβαια θα μου πειτε απο ενα βαφτηστηρι θα σωθουνε????

Η αληθεια ειναι, οπως ειπα και πριν, οτι το ζευγαρι ακομα δεν μας εχει κανει την προταση, σκοπευει ομως, και δεν εχουμε συζητησει μαζι τους, οπως ειπε και η "Θελω να γινω μαμα" τι ειδους νονο θελουν για το παιδι τους, αφου φανταζομαι λιγο-πολυ ξερουν για την οικογενειακη και οικονομικη μας κατασταση. Αν ειναι διατεθειμενοι να καλυψουν ενα μεγαλυτερο ποσο για τα εξοδα της βαφτισης (ξερω οτι ειναι αρκετα ευκαταστατοι) απο αυτο που τους αναλογει (εννοω και μερος απο τα δικα μας)εγω θα χαιρομουν να βαφτισω αυτο το παιδακι...

Η πεθερα μου ας πουμε εχει βαφτισει τον γιο της αδερφης της. Οταν της ζητηθηκε να το βαφτισει, ξεκαθαρισε οτι θα ηθελε πολυ, αλλα λεφτα δεν ειχε. Η μητερα του παιδιου καλυψε ΟΛΑ τα εξοδα της βαφτισης (τα δικα της και της νονας). Επειδη η πεθερα μου δεν πληρωςσε τιποτα σημαινει οτι δεν ειναι καλη νονα ή οτι δεν αγαπαει το παιδι?

Τεσπα, ας γινει η προταση και ας συζητησουμε τα σχετικα και βλεπουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, και κατι αλλο να ρωτησω.

Αν τελικα αρνηθουμε (που για κατα κει το βλεπω δυστυχως) :blush: πως να τους το φερουμε με τροπο, για να μην παρεξηγηθουμε? Γιατι θεωρω οτι μας κανουνε μεγαλη τιμη με την προταση να βαφτισουμε το παιδι τους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαννούλα, θα τους πείτε ότι τα οικονομικά σας δε σας επιτρέπουν κάτι τέτοιο. Αυτή η δικαιολογία, που είναι και αληθινή, είναι νομίζω σεβαστή. Τώρα, αν σας πούνε ότι είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν αυτοί όλα τα έξοδα της βάφτισης, 4-5 δώρα το χρόνο δε νομίζω ότι είναι κα τεράστια επιβάρυνση. Όλα αυτά όσον αφορά το οικονομικό, βέβαια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω ότι κάτω από 500 ευρώ θα είναι πολύ δύσκολο να ξοδέψεις. Στη βάπτιση της μπέμπας μου πλήρωσε η νονά τα βαπτιστικά, λαδόπανα, λαμπάδα, στολισμό της κολυμπήθρας και τον σταυρό. Εγώ της είχα πει όσο πιο λιτά τόσο πιο καλά. Και τον στολισμό δεν τον θεωρούσα απαραίτητο, όπως επίσης της είπα ότι δεν χρειάζεται να πάρει μαρτυρικά και δεν είχαμε καθόλου.

Πολλοί γονείς έχουν κάποιες απαιτήσεις. Μια συγγενής που μου είχε προτείνει να βαπτίσω το παιδάκι της πριν κάποια χρόνια μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να ασχοληθώ καθόλου. Μόνο 200.000 δρχ (!!!) ήθελε για να βαφτίσω το παιδί. Δεν το βάπτισα τελικά.

Προσωπικά πιστεύω ότι για να βαπτίσεις το παιδάκι θα ξοδέψεις ένα σεβαστό ποσό, όσο κι αν θέλεις να κάνεις κράτει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...