Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΤΡΩΜΑ ΓΙΑ ΛΙΚΝΟ_ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ;


Recommended Posts

Γεια σας, κορίτσια!

Επειδή ο καιρός περνάει κι εγώ αισίως διανύω την 33η εβδομάδα μου, έχω αρχίσει να οργανώνομαι από πλευράς αγορών.

Έχω όμως μπερδευτεί σχετικά με το στρωματάκι του λίκνου... Συγκεκριμένα, μου έχουν δανείσει λίκνο και στρώμα, όπου έχουν κοιμηθεί άλλα δύο παιδάκια, για κανένα εννιάμηνο συνολική διάρκεια. Οι απορίες μου έχουν ως εξής:

1. Θα ήταν καλύτερο να αγοράσω καινούριο στρώμα; Έχω ακούσει πώς τα στρώματα - και ειδικά από κοκοφοίνικα, όπως αυτό εδώ - μαζεύουν βακτήρια. Εξωτερικά σε καλή κατάσταση το βλέπω, αλλά το αγόρασαν και πριν 2,5 χρόνια, ξέρω 'γώ... Αν το κρατήσω, πώς να το φρεσκάρω;

2. Ο κοκοφοίνικας είναι καλό υλικό για νεογέννητα; Ή κάποιο άλλο είναι προτιμότερο;

3. Εσείς τι στρώμα χρησιμοποιήσατε, από τι υλικό, καινούριο ή δανεικό; Είχατε ρωτήσει παιδίατρο;

Αν ξέρετε κάτι παραπάνω, πολύ θα το εκτιμήσω αν το μοιραστείτε μαζί μου!

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυτερα να το αλλαξεις το στρωμα 20 -50 ευρω εχει ενα καινουργιο ;);)

ΝΟμιζω δεν εχει λατεξ για λικνο εγω κοκκοφοινικα ειχα παρει αλλα και καποιες προικες εχουν στρωματακι μεσα αν και στην αρχη το λατεξ ειναι καλυτερο τουλαχιστον για το κανονικο το κρεβατακι :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σ,καλητερα να παρεις καινουριο στρομα πιστευω θα ειναι καλυτερα για το μωρακι σ εξαλλου ο υπνος ειναι πολυ σημαντικος για ενα μωρο σκεψου αν δεν χαιρετε και δεν ευχαριστιετε τον υπνο του ουτε κ εσυ θα ευχαριστιεσαι τον δικο σ γιατι θα σε ξυπναει συνεχεια.

Εσυ αν θες κρατα αυτο που εχεις και δοκιμασε το αν το μικρουλι σ δεν εχει προβλημα και κοιματε μια χαρα κρατατο αλλιος καλυτερα να το αλλαξεις. :):)

ευχομαι γερο να ναι το μορακι σ. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εαν δεν θελεις να αγορασεις καινουριο ,η λυση ειναι να βγαλεις εξω το στρωματακι στο μπαλκονιγια αρκετες μερες2-3 με αυτο το τροπο σκοτωνονται πολλα απο τα μικροβια και τα ακαραια σκονης.καλο θα ηταν λιγο πριν να το τιναξεις και μετα να το αφησεις στο κρυο εξω.τα μικροβια δεν τρεφονται εφοσον δεν ξαπλωνει καποιος πανω στο στρωματακι.ολα αυτα που βρισκονται μεσα στο στρωμα τρεφονται απο εμας. ;)

βεβαι ειμαι της αποψης για 50 ευρω να μην αναλωθεις σε αυτο και να παρεις ενα νεο αλλα και το παλιο να αφησεις δεν θα παθει κατι το νινακι σου.φιλακια και καλη λευτερια!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επιβαλλεται να το αλλαξεις μιας και ειναι χρησιμοποιημενο!

και για τα μικροβια αλλα και το ..."στημα" του! οσο να'ναι σιγουρα δεν συγκρινεται με τα ολοκαινουρια! ετσι λενε οι παιδιατροι!

οσο για το υλικο σιγουρα το καλυτερο ειναι να ρωτησεις τον παιδιατρο σου!

το στρωμα δεν ειναι τοσο ακριβο οσο νομιζουμε! γυρω στα 50 ευρω νομιζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...