Μετάβαση σε περιεχόμενο

πως κοιμιζετε τα μωρα σας;;;;;


Recommended Posts

Mary78 έγραψε:

Να ρωτήσω τις μανούλες που τα χουν "καταφερει" με τα μωρα τους γιατι πρεπει τα παιδακια οπως δη και δηποτε να κοιμούνται μόνα τους?? Οι ίδιες εχουν αξιολογήσει αν ειναι σωστό ή όχι, να πιέζουν τα παιδιά τους στο θέμα του ύπνου??? Ειλικρινά ακόμη και σήμερα, ύστερα απο 11 μήνες δεν έχω δώσει απάντηση σε αυτό το ανόητο "πρέπει".

Εχω αναλωθεί με αυτό το θέμα όσο δεν πάει άλλο. Με απασχολούσε απο την αρχή. Με ενδιέφερε όμως ο ρόλος της επίδρασης αυτού του "πρέπει" στην ψυχοσύνθεση του παιδιού μετέπειτα και καθόλου η "βόλεψη" μου. Διάβαζα στο internet, "συμβουλευόμουν", μου το τόνιζε και η παιδίατρος "Η μικρή σώνει και ντε πρέπει να μάθει να κοιμάται μόνη της"!!

Και γω βάλθηκα να ακολουθήσω όλους τους πιθανούς τρόπους ώστε να καταφέρει η μικρή μου να κοιμάται μόνη της. Την αφησα πολλές φορές να κλα΄ψει και για πολύ ώρα, παρά τις όποιες διαφωνίες με τον σύζυγο. Το μόνο που κατάφερα ήταν, να δημιουργήσω φοβίες στην μικρή. Να κλαίει και να οδύρεται κάθε φορά που την άφηνα στην κούνια της, να βήχει σε σημείο του να κάνει εμετό και να κοιμάται ύστερα απο εξάντληση κρατώντας με απο το χέρι. Κρεμόμενη κυριολεκτικά απο τον λαιμό μου. Κάθε ύπνος ήταν μια ωριαία (πάντα) υστερία, με μένα να σπάνε στο τέλος τα νεύρα μου, και να κάνω ανεκδιήγητα μπροστά στο παιδί μου.

Γιατί????? Γιατι έτσι έπρεπε!!!!

Σήμερα η μιρκή κοιμάται στο 5' μαζί μου στον καναπέ και την πάω μετά στο κρεβάτι της. Και ειλικρινά διόλου δεν με νοιάζει αν μάθει και στο κρεβάτι μας.

Πιστεύω κάθε παιδί θέλει διαφορετική αντιμετώπιση. Επίσης πιστεύω ότι κάποια πράγματα κόβονται "διπλωματικα" και όχι δια της βίας, πόσο μάλιστα όταν το παιδί δεν μπορεί να κατανοήσει τον λόγο λόγο ηλικίας.

Ας μας δώσουν οι πιο έμπειρες μάνες τα φώτα τους παρακαλώ.

Πιο εμπειρη δεν ειμαι αλλα ουτε εγω συμφωνω με τις βλακειες τυπου "θα συνηθισει","ετσι εμαθε" κλπ!!!

Κ μου τη δινει στα νευρα οταν ακουω τετοια!!!

"Εσυ το εμαθες να θελει αγκαλιες"!!!!!!

Δλδ το φυσιολογικο ειναι να μην θελει??????????Θα επρεπε μηπως να θελει να καθεται με τις ωρες κοιτωντας το ταβανι???? :blink::blink:

Ειναι φυσιολογικο να αφηνεις ενα βρεφος στο δωματιο του να σπαραζει κ να κλεινεις κ την πορτα για να μη σ'ενοχλει????Για να το εκπαιδευσεις?????? :angry::angry::angry:

Μονο ψυχικα τραυματα μπορεις να του προκαλεσεις ετσι!!!

Συμφωνω λοιπον μαζι σου Μαιρη πως πρεπει να "ακουμε" τις αναγκες του παιδιου μας κ ΟΧΙ τις μακακιες του καθενος!!! ;);)

Και ειμαι κ καθετη σ'αυτο!!Εχω απαντησει καταλληλως σε πολλους ασχετους που τολμησαν να εκφερουν αποψη για το ΔΙΚΟ ΜΟΥ παιδι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mairi μου εμένα ακόμα μου τη λένε που κοιμάται στο κρεβάτι μου. Μωρέ δεν με χ^%$^$#%$ουν ότι θέλω εγώ θα κάνω. Αφού δεν ενοχλεί ούτε εμένα ούτε τον μπαμπά του, τι τους κόφτει αυτούς. Θα γίνει μαμόθρευτο κτλ. Ας γίνει λέω εγώ. Αν ένα παιδί που το αφήνεις στο γείτονα που δεν τον ξέρει, που απλώνει τα χέρια στον οποιονδήποτε να τον πάρει αγκαλιά, που γελάει και παίζει με τον καθένα, που μπορεί μακριά μου ώρες, λέγεται μαμόθρευτο τότε ας μου δείξουν ένα που δεν είναι. Τι να κάνουμε? Θέλει να μας νιώθει. Αυτό που παρατηρώ είναι οτί από μόνος του αλλάζει συνήθειες όσο μεγαλώνει. Γίνεται πιο βολικός στον ύπνο χωρίς να τον πιέσω εγώ σε κάτι. Το παιδί θέλει το χρόνο του, να νιώθει ασφαλής και στην τελική δε θα μείνει για πάντα παιδί. Κάποια στιγμή θα πάει και στο δωμάτιο του (που εγώ δεν θέλω μια χαρά κοιμόμαστε όλοι μαζί αγκαλίτσα :blush:). Με τον πατέρα του ούτως ή άλλως στο #@$#@Χ δεν ήμασταν του κρεβατιού οπότε δεν μας έκανε κατάληψη :woohoo: :kiss::P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ δεν είπα ότι "πρέπει" το παιδί να κοιμάται οπωσδήποτε στο κρεβάτι του..Εγώ είπα ότι το δικό μου το κοριτσάκι κοιμάται χωρίς κανενα πρόβλημα στο κρεβατάκι του...(Εκτός από την 1η φορά που έκλαιγε συνέχεια)

Κι εγώ και ο άντρας μου όταν δε δουλεύουμε την παίρνουμε τα μεσημέρια να κοιμηθεί μαζί μας..Εγώ δεν καταφέρνω να την κοιμίσω στο κρεβάτι μου... :blush::blush: Ο πατέρας της πάντα... :angry::angry:

Εμείς το καλοκαίρι που είχαμε πάει διακοπές και ήταν μόλις 2,5 μηνών τα μεσημέρια κοιμόματσαν 2-3 ώρες στο κρεβάτι μας..Κι όμως δεν της έμεινε..Απλώς πιστεύω ότι ξεκουράζεται καλύτερα στην κούνια της και είναι και πιο ασφαλές...Τουλάχιστον για εμένα και τον άντρα μου που κοιμόμαστε σαν ζώα...

Απλώς εγώ χαίρομαι που κοιμάται μόνη της, χωρίς κουνήματα χωρίς κλάματα και φασαρίες...

Και οι μανούλες που τα κοιμίζουν στο κρεβάτι τους, καλά κάνουν...Μωράκια είναι..Κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν τα παιδάκια μας και θα τα παρακαλάμε να κοιμηθούν μαζί μας και δε θα θέλουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μικρος μου το βραδυ νανουριζεται και κοιμαται με το γαλατακι του... μετα τον βαζω στο κρεβατακι του και κοιμαται για κανα δυο ωρες. Το προβλημα μας ειναι απο εκει κ μετα... Ολο σηκωνεται,τη μια θελει αγκαλια, την αλλη θελει νερακι, την αλλη θελει γαλα,την αλλη θελει βολτες.... Ουφ αυτο το παιδι!! Φυσικα οταν τον παιρνουμε στο κρεβατι μας ΟΛΑ αυτα δεν υπαρχουν!!! Μια χαρα κοιμαται,ουτε πλευρο δεν αλλαζει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 έγραψε:

Κορίτσια εγώ δεν είπα ότι "πρέπει" το παιδί να κοιμάται οπωσδήποτε στο κρεβάτι του..Εγώ είπα ότι το δικό μου το κοριτσάκι κοιμάται χωρίς κανενα πρόβλημα στο κρεβατάκι του...(Εκτός από την 1η φορά που έκλαιγε συνέχεια)

Κι εγώ και ο άντρας μου όταν δε δουλεύουμε την παίρνουμε τα μεσημέρια να κοιμηθεί μαζί μας..Εγώ δεν καταφέρνω να την κοιμίσω στο κρεβάτι μου... :blush::blush: Ο πατέρας της πάντα... :angry::angry:

Εμείς το καλοκαίρι που είχαμε πάει διακοπές και ήταν μόλις 2,5 μηνών τα μεσημέρια κοιμόματσαν 2-3 ώρες στο κρεβάτι μας..Κι όμως δεν της έμεινε..Απλώς πιστεύω ότι ξεκουράζεται καλύτερα στην κούνια της και είναι και πιο ασφαλές...Τουλάχιστον για εμένα και τον άντρα μου που κοιμόμαστε σαν ζώα...

Απλώς εγώ χαίρομαι που κοιμάται μόνη της, χωρίς κουνήματα χωρίς κλάματα και φασαρίες...

Και οι μανούλες που τα κοιμίζουν στο κρεβάτι τους, καλά κάνουν...Μωράκια είναι..Κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν τα παιδάκια μας και θα τα παρακαλάμε να κοιμηθούν μαζί μας και δε θα θέλουν..

mpempoula16 θα θελα κι εγώ παρα πολύ να κοιμάται το παίδί μου κατευθείαν στο κρεβατάκι του και οχι να ξεκινάμε απο τον καναπέ. Κάπου όμως "δεν έπιασε η συνταγή" και είανι λιγότερο "αιματηρή" και ψυχοφθόρα από αυτήν που μου συνιστούσαν οι ειδικοί!! Θεωρώ ότι εισαι πολυυυυ τυχερή που η μέθοδος σου "έπιασε" απο την πρώτη φορά και δεν την κατακρίνω όταν μάλιστα έχω βρεθεί στην θέση σου. Εχοντας τα ελαφρυντικά μιας ανίδεης πρωτομάνας, επεχείρησα και γω πολλές φορές με τον ίδιο τρόπο να "εκπαιδεύσω" την δική μου. Γιατί? Γιατί έτσι μου συνιστούσαν οι ειδήμονες!! Τελικα μετα απο τις τόσες απόπειρες "συναιτισμού" διαπίστωσα οτι το παιδι αλλάζει πολλές φορες συνήθειες και ότι κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει το παιδί σου καλύτερα απο σένα. Δεν μπαίνουν όλα τα παιδιά στο ίδιο καλούπι...

Διαπίστωσα επίσης ότι αυτά του είδους τα "πρέπει" είναι του κώλου (σόρρυ για την έκφραση) και δεν αναιρούν τον τρόπο ώστε να μάθει το παιδί που ακριβώς είναι τα όρια.

Υ.Γ Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου και να το βλέπεις όπως ποθείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν υπάρχουν πρέπει και μια μαική συνταγή για να κοιμηθούν τα μωράκια μας..Κάθε παιδί είναι διαφορετικό!!!

Εγώ την πρώτη φορά που έβαλα τη μικρή μου στην κούνια της να κοιμηθεί έκλαιγε επί 2 ώρες..Με κάποια μικρά διαλείμματα..Κι όμως δεν τη σήκωσα από το κρεβατάκι της..Την άφησα περίπου 10 λεπτά να κλαίει, είδα ότι δε σταματάει και με το που με είδε ως δια μαγείας σταμάτησε και άρχισε τα γέλια...Κάθε φορά που πήγαινα να φύγω από το δωμάτιο έκλαιγε..Ήμουν από πάνω της, της μιλούσα, τη χαιδευα, αλλά δεν τη σήκωνα..Εκλαιγε, την ηρεμούσα, μέχρι που κάποια στιγμή κουράστηκε και κοιμήθηκε...Την επόμενη μέρα την έβαζα στο κραβατάκι της, γκρίνιαζε κανα 5 λεπτο και μετά κοιμόταν...Έτσι, έμαθε να κοιμάται στο κρεβατάκι της..Δεν το έκανα για μενα..Επειδή με κούραζε..Εξάλλου εγώ καθόμουν ώρες ατελείωτες με το θήλαστρο παραμάσχαλα..Προτιμούσα να την έχω αγκαλιά από το να την ακούω να κλαίει και να στενοχωριέμαι..Απλώς μέχρι τότε κοιμόταν μόνο στο πορτ μπεμπε και ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ..Όμως δε χώραγε πια, ζεσταινόταν και αφού ούτε στο λίκνο που ήταν δίπλα μου κοιμόταν (εκεί να δεις πόσο έκλαιγε όταν την έβαζα), είπα τέλος...Πάμε στο κρεβατάκι!!Για να μην κλαίει κάθε βράδυ και να απολμβάνει τον ύπνο..

Για τη "μεθοδό" μου κατακρίθηκα..Αλλά δε με νοιάζει..Χαίρομαι μόνο που το παιδάκι μου κοιμάται χωρίς γκρίνιες και απολαμβάνει τον ύπνο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 έγραψε:

Molly μου δε θέλω να ζηλέψεις, αλλά εμένα κοιμάται κατά τις 10 το βραδυ και ξυπνάει 9.30-10 το πρωί.. :P:P:P Ομολογουμένως είμαστε πολύ τυχερές!!!

Εμένα από 2,5-3 μηνών κοιμόταν 10.30 το βράδυ-11.30 το πρωί...Κοιμόμασταν και οι δύο σαν μοσχάρες...Και φυσικά χωρίς κούνημα, χωρίς τίποτα!!!!!Απλώς είχα δει μια ξαδέρφη μου που δεινοπαθούσε με το κούνημα του καροτσιού μπρος πίσω και είχα πει ότι όταν κάνω παιδί, δε θα το κάνω ποτέ αυτό!!!!!Το έκανε όμως η πεθερά μου τις 40 πρώτες ημέρες και μετά τέλος..

Γάλα, μπάνιο, μουσικούλα (fisher price περιστρεφόμενο) και νάνι... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Και φτύνω κι εγώ τον κούκλο σου!!!Φτύσε μας κι εσύ!!!!!!Όχι ροχάλα... :laugh: :laugh:

ΦΤΟΥ ΣΑΣ ΦΤΟΥ ΣΑΣ!!!!(Στεγνό έτσι?) :laugh:

ΜΠΡΑΒΟ!!!Είδες αμα δεν την πατήσεις στις αρχές με τα κουνήματα,πόσο

εύκολη γίνεται η ζωή σου μετά? ;)

Εγώ βέβαια για να το πετύχω αυτό έκανα ΤΟΥΣ καβγάδες με τον άντρα

μου που μου έλεγε οτι "εδώ δεν είναι το σχολείο που εκπαιδεύεις τους μαθητές σου.Εδώ έχουμε να κάνουμε με νεογέννητο και πρέπει να του κάνεις όλα του τα χατήρια!" :angry:

Σώπα καλέ,γιατί το κούνημα το ξερε κι από την κοιλιά μου και θα του το κάνω τώρα????? ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Molly μου εμένα την κουνούσε η πεθερά μου στο πορτ μπεμπε για να την κοιμίσει..Την έπαιρνε ο υπνος, σταματούσε το κούνημα και ξυπνούσε κι έκλαιγε..Άρχισε και φώναζε ο άντρας μου..Πώς το μάθατε έτσι το παιδί κλπ..Μας έβγαιναν τα χέρια μέχρι να κοιμηθεί...Κούνημα μπρος πίσω...Ατελείωτες ώρες..

Άσε που η πεθερά μου της έβαζε πιπίλα συνέχεια, κοιμόταν, της έπεφτε η πιπίλα, ούρλιαζε...Τότε είπα στην πεθερά μου τέλος η πιπίλα..Αν της ξαναβάλεις, θα φύγεις από το σπίτι...Κι έτσι συνήθισε να κοιμάται χωρίς πιπίλα..Τώρα που της τη βάζω,δεν τη θέλει..Τη φτύνει και βάζει το δάχτυλο!! :laugh: :laugh:

Πάντως το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό..Κι εγώ αν έβλεπα ότι δεν κοιμάται αλλιώς μπορεί να συνέχιζα το κούνημα, την πιπίλα ακόμα και στη μέση του δικού μας κρεβατιού..Απλώς δοκίμασα διάφορα και μου βγήκαν..Αν και κατά καιρούς έχει κάνει διάφορα..όταν έβγαζε τα πάνω τα δοντάκια, ξυπνούσε 2-3 φορές τη νύχτα με κλάματα..Μια φορά την πήρα αγκαλιά και δεν μπορούσε να ηρεμήσει με τίποτα..Μελάνιασε από το κλάμα..Τη 2η φορά που το έκανε τη χάιδεψα στην πλατούλα, της έβαλα τη μουσικούλα της, την πιπίλα της και κοιμήθηκε σε δευτερόλεπτα..Επομένως είναι θέμα παιδιού..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mary78 έγραψε:

Να ρωτήσω τις μανούλες που τα χουν "καταφερει" με τα μωρα τους γιατι πρεπει τα παιδακια οπως δη και δηποτε να κοιμούνται μόνα τους?? Οι ίδιες εχουν αξιολογήσει αν ειναι σωστό ή όχι, να πιέζουν τα παιδιά τους στο θέμα του ύπνου??? Ειλικρινά ακόμη και σήμερα, ύστερα απο 11 μήνες δεν έχω δώσει απάντηση σε αυτό το ανόητο "πρέπει".

Εχω αναλωθεί με αυτό το θέμα όσο δεν πάει άλλο. Με απασχολούσε απο την αρχή. Με ενδιέφερε όμως ο ρόλος της επίδρασης αυτού του "πρέπει" στην ψυχοσύνθεση του παιδιού μετέπειτα και καθόλου η "βόλεψη" μου. Διάβαζα στο internet, "συμβουλευόμουν", μου το τόνιζε και η παιδίατρος "Η μικρή σώνει και ντε πρέπει να μάθει να κοιμάται μόνη της"!!

Και γω βάλθηκα να ακολουθήσω όλους τους πιθανούς τρόπους ώστε να καταφέρει η μικρή μου να κοιμάται μόνη της. Την αφησα πολλές φορές να κλα΄ψει και για πολύ ώρα, παρά τις όποιες διαφωνίες με τον σύζυγο. Το μόνο που κατάφερα ήταν, να δημιουργήσω φοβίες στην μικρή. Να κλαίει και να οδύρεται κάθε φορά που την άφηνα στην κούνια της, να βήχει σε σημείο του να κάνει εμετό και να κοιμάται ύστερα απο εξάντληση κρατώντας με απο το χέρι. Κρεμόμενη κυριολεκτικά απο τον λαιμό μου. Κάθε ύπνος ήταν μια ωριαία (πάντα) υστερία, με μένα να σπάνε στο τέλος τα νεύρα μου, και να κάνω ανεκδιήγητα μπροστά στο παιδί μου.

Γιατί????? Γιατι έτσι έπρεπε!!!!

Σήμερα η μιρκή κοιμάται στο 5' μαζί μου στον καναπέ και την πάω μετά στο κρεβάτι της. Και ειλικρινά διόλου δεν με νοιάζει αν μάθει και στο κρεβάτι μας.

Πιστεύω κάθε παιδί θέλει διαφορετική αντιμετώπιση. Επίσης πιστεύω ότι κάποια πράγματα κόβονται "διπλωματικα" και όχι δια της βίας, πόσο μάλιστα όταν το παιδί δεν μπορεί να κατανοήσει τον λόγο λόγο ηλικίας.

Ας μας δώσουν οι πιο έμπειρες μάνες τα φώτα τους παρακαλώ.

Κατ αρχήν η κάθε μητέρα επιλέγει τον τρόπο με τον οποίο θα

μεγαλώσει το παιδί της.Το οτι εγώ τα "κατάφερα" δε σημαίνει οτι

αισθάνομαι ανώτερη από κάποιες άλλες μαμάδες!

Δεν έχω αφήσει ΠΟΤΕ το παιδί μου να κλάψει πάνω από

10 δεπτερόλεπτα.

Οταν ήταν νεογέννητο και το έβαζα να κοιμηθεί κι εκείνο διαμαρτυρόταν έγω απλώς πήγαινα πάνω από το πορτ μπεμπε και το κοίταζα καθησυχάζοντας το,τρυφερά!Στο δικό μου παιδί ήταν τόσο απλό!

Σε άλλα μπορεί να θέλει πιο πολύ κόπο.

Οταν έγραψα πιο πάνω οτι πατάει τη τσιρίδα εννοούσα οτι κάποιες φορές την ώρα που τον ακουμπάω στο κρεβάτι μπορεί να κλάψει αλλά μόλις τον σκεπάσω και νιώσει στο πρόσωπο του την κουβέρτα του,ηρεμεί και κοιμάται!

Δεν είμαστε δα και βασανίστριες που βγάζουμε τ αποθημένα μας επάνω στα παιδιά μας!!!!

Δε θέλω να παρεξηγηθώ και ούτε κάνω επίθεση σε καμία κοπέλα αλλά

θεωρώ οτι έτσι είναι πιο εύκολο και για μένα και για το παιδί μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

Αυτο που με πειραζει ειναι οτι αυτα τα λενε νεες κοπελες που αφηνουν τα παιδια τους να κλαινε κ οχι γιατι δεν προλαβαινουν αλλα για να πιουν καφε με τις φιλεναδες τους....

Ολα τα παιδακια θα κλαψουν αλλα οχι γιατι καποιες προτιμουν να κουτσομπολεψουν κ να αφησουν ενα μωρο ωρες στο ριλαξ....το κανουν πολλες....

Ξέρω οτι δεν αναφέρεσαι σ εμένα!

Εγώ πάντως έχω γεννήσει πριν 6 περίπου μήνες και έχω βγει μόνο μια φορά για καφέ χωρίς το παιδί μου και συνολικά 7 φορές όλο αυτό το διάστημα!

Απλά όλη τη μέρα ασχολούμαι αποκλειστικά και ολοκληρωτικά με το μωρό μου,προλαβαίνοντας μόνο να μαγειρέψω και να κάνω μπάνιο και αυτό μόνο όταν κοιμάται.Επομένως περιμένω πώς και πώς το βράδυ να κοιμηθεί,για να μπορέσω κι εγώ να κάνω τις υπόλοιπες δουλειές μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

molly έγραψε:

Σώπα καλέ,γιατί το κούνημα το ξερε κι από την κοιλιά μου και θα του το κάνω τώρα????? ;)

Αν και δεν ηθελα να παρω μερος στη συζήτηση γιατι νομιζω πλεον το θεμα εχει εξαντληθει , επεσε στο ματι μου (πραγματικά εντελως τυχαια) αυτη η φραση .

Αγαπητη μου molly ΣΑΦΩΣ και το μωρο ξερει την αγκαλια και το κουνημα απο την κοιλια . Μεσα στην κοιλιά ήταν σαν σε μια αγκαλια και οταν περπατουσες , εκανες δουλειες , πηγαινες βολτες κλπ αυτο κουνιοταν ρυθμικά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

molly έγραψε:

Αν και δεν ηθελα να παρω μερος στη συζήτηση γιατι νομιζω πλεον το θεμα εχει εξαντληθει , επεσε στο ματι μου (πραγματικά εντελως τυχαια) αυτη η φραση .

Αγαπητη μου molly ΣΑΦΩΣ και το μωρο ξερει την αγκαλια και το κουνημα απο την κοιλια . Μεσα στην κοιλιά ήταν σαν σε μια αγκαλια και οταν περπατουσες , εκανες δουλειες , πηγαινες βολτες κλπ αυτο κουνιοταν ρυθμικά .[/quote:qufzeft9]Και εγω που χορευα τσιφτεντελι στα μπαρακια?

Πως πρεπει να το κουναω τωρα? :laugh:

Πλακα κανω!

Εχεις δικιο! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 έγραψε:

Molly μου εμένα την κουνούσε η πεθερά μου στο πορτ μπεμπε για να την κοιμίσει..Την έπαιρνε ο υπνος, σταματούσε το κούνημα και ξυπνούσε κι έκλαιγε..Άρχισε και φώναζε ο άντρας μου..Πώς το μάθατε έτσι το παιδί κλπ..Μας έβγαιναν τα χέρια μέχρι να κοιμηθεί...Κούνημα μπρος πίσω...Ατελείωτες ώρες..

Κάπως έτσι ξεκινανε όλα τα κακα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mary78 έγραψε:

mpempoula16 έγραψε:

Κάπως έτσι ξεκινανε όλα τα κακα!!![/quote:k5u65ssp]

Καλά που δεν έχω πεθερά!!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Γι αυτό είπα πιο πάνω οτι η κάθε μανούλα πρέπει να

μεγαλώνει το παιδί της όπως κρίνει εκείνη!

Δεν υπάρχουν κανόνες!Αλλωστε δεν είναι όλα τα παιδιά τα ίδια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μmolly εχω ριξει κατι τρελα ξενυχτια....μιας που ημουν μονη κ εγκυος για να προλαβω να σιδερωσω.....αχ η το κορμακι μου το ξερει κ μετα κουτουλουσα....ευτυχως το νινι στην κοιλια μου ηταν πολυ ησυχο κ με αφηνε να κανω δουλειες....βεβαια δεν γεννηθηκε αλλα...ηταν ησυχο το ψυχουλινι μου....και 10 παιδια να ειναι ολα στην αγκαλια μου θα τα χωρουσα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΚΑΘΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΗΣ...Κ ΕΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΥΖΙ..ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΥΖΑΚΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΚΕΦΙΑ ΤΗΣ..ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΘΕΙ Κ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ...Κ ΟΤΙ Κ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ 10 ΛΕΠΤΟ & ΔΕΝ ΗΡΕΜΕΙ ΜΕ ΤΠΤ..ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ & ΤΗΝ ΚΟΥΝΑΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΗΣ & ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ..

ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ..ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ Κ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΟ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ..ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ Κ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ!!!Κ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΘΟΣ Κ ΣΩΣΤΟ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Molly μου εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με την πεθερά μου..Είναι πολύ καλή και με βοηθάει απίστευτα...Τις πρώτες 40 ημέρες την είχα σπίτι για να με βοηθάει, γιατί ο μπαμπάς μου είναι άρρωστος και η μανούλα μου δεν μπορούσε να έρθει να με βοηθήσει...

Και από τότε που γύρισα στη δουλειά, μου κρατάει τη μικρή..Αυτή και το κούνημα και την πιπίλα για καλό το έκανε, αλλά το μωρό κουραζόταν περισσότερο!!!Γιατί εκεί που πήγαινε να ξεκουραστεί και να χαλαρώσει,τσουπ ξυπνούσε και ούρλιαζε...

Σκέψου ότι υπήρχαν μέρες που κοιμόμουν με το χέρι μέσα στο πορτ μπεμπε να της κρατάω την πιπίλα..Και μπορεί σαν νινάκι να ξυπνούσε μια φορά τη νύχτα για γαλατάκι, αλλά εγώ ξυπνούσα 3 φορές από 2 ώρες, επειδή έβγαζα το γάλα με θήλαστρο...Μαρτύρησα!!! :angry::angry::angry:

Franita μου σε ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ..Τώρα που μεγαλώσαμε, έχουμε ομορφύνει κι άλλο...Αυτές οι φωτογραφίες είναι 2 μήνες πριν..

Και ναι, τώρα που μεγάλωσε μοιάζει περισσότερο σε μενα...Μικρή ήταν ίδια ο πατέρας της!!!!Γιούπι!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα αν ποτέ νυσταξει , πραγμα σπανιο, τον βαζω στο πορτ-μπεμπε τον κουναω περα δωθε και κοιμαται. Ομως τις περισσοτερες φορες αποκοιμιεται στο στηθος μου, παω τον αφηνω στην κουνια κι αμεσως ξυπναει!!!! Την τελευταια βδομαδα κοιμαται μετα τις 1 και τον παιρνω στο κρεβατι μας και τον θηλαζω ξαπλα μεσα στη νυχτα.

Αχ μπεμπουλα κι εμενα οδικος μου τον μπαμπα του μοιαζει κι ευχομαι να αλλαξει κ να παρει κατι κι απο μενα! Μακαρι θεουλη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...