Μετάβαση σε περιεχόμενο

πως κοιμιζετε τα μωρα σας;;;;;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το βράδυ με πέρα δώθε όρθιος στον ώμο μου μέχρι τελικής πτώσεως (δικής μου ή του μπαμπά του) και με το που τον βάζουμε στην κούνια τσαντίζεται και φωνάζει....

Οποιαδήποτε άλλη ώρα της μέρας αποκοιμιέται στάνταρ στο καρότσι ή στο αυτοκίνητο... (Έχω σκεφτεί πολλές φορές να βγω με την πυτζάμα και το μουφάν νυχτιάτικα να κάνουμε ένα γύρω το τερτάγωνο μπας και αποκοιμηθεί :P )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τους πρώτους μήνες τον κοιμίζαμε συνέχεια στην αγκαλιά μας (χαζεμένοι και οι δύοι φανταστείτε οτι τσακωνόμασταν ποιανού σειρά είναι σημερα) τώρα για λίγο αγκαλιά και κοιμάται στην κούνια μόνος του αφού παίξει για λίγο με την κουβέρτα του. Κάποιες φορές του βάζω και τα ζωάκια με μουσική και κοιμάται (ξέρετε αυτο που γυρίζει πανω απο την κούνια).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frosaki έγραψε:

Το βράδυ με πέρα δώθε όρθιος στον ώμο μου μέχρι τελικής πτώσεως (δικής μου ή του μπαμπά του) και με το που τον βάζουμε στην κούνια τσαντίζεται και φωνάζει....

Οποιαδήποτε άλλη ώρα της μέρας αποκοιμιέται στάνταρ στο καρότσι ή στο αυτοκίνητο... (Έχω σκεφτεί πολλές φορές να βγω με την πυτζάμα και το μουφάν νυχτιάτικα να κάνουμε ένα γύρω το τερτάγωνο μπας και αποκοιμηθεί :P )

μην το γελασ.με τον μεγαλο περασαμε αυτη την φαση,νυχτιατικα με πιτζαμεσ να κανουμε βολτεσ με το αμαξι για να κοιμηθει :ohmy: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια και εμενα αναλογα τη μερα και τα κεφια του..

αλλες φορες κοιμαται πανω στη θηλη μου ή στο μπουκαλι αλλες στην κουνια με ευκολια μετα από κανενα τεταρτακι με τη μουσικη από πανω και τα παιχνιδια να στριφογυριζουν..

αλλα υπέρχουν κα εκεινες οι φορες που το ματι ειναι τελειως γαριδα και δεν κλεινει με τιποτα αν δεν παει η ωρα 3 το πρωι..

τα Χριστουγεννα ειχα βαλει σε ενα βαζο μεγαλο δαπέδου πολλα μικρα φωτακια και παρατηρησα ότι τα κοιτουσε εντονα και μετα κοιμηθηκε..εντωμεταξυ τον ειχα στο καροτσι(εχω μεγαλο χωρο και χωραει ευτυχως)..περιττο να σας πω ότι τα αφησα γιατι αποδειχθηκαν καλο εργαλειο.. όταν δυσκολευομαστε τον βαζω καροτσι, τον κουναω λιγο κοιτωντας τα φωτακι και αυτο ηταν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ΣΩΣΩ μπραβο πολυ καλο θεμα....με βασανιζε για αρκετους μηνες γιατι δυσκολευτηκα πανω στον υπνο ή νομιζα οτι μονο το δικο μου μωρο εκλαιγε πολυ...Τωρα πια ειναι ενταξει πινει το γαλα του μονος κ απλως καθομαι για λιγο διπλα στην κουνια του γιατι θλει να με βλεπει....Αλλα ήταν πολυ δυσκολη ή περιοδος απο 3 μην μεχρι 5,5 περιπου.Δεν μπορω κοριτσια να το ξεχασω,καθε βραδυ μολις αρχιζε να νυσταζει ξεκιναγε η γκρινια οπου κατεληγε σε εντονο κλαμα για πολυ ωρα,κουνηματα, βολτες, καροτσι ολα τα δοκιμαζαμε.Θυμαμαι που μου λεγαν κοπελες απο δω οτι ειναι φαση κ θα περασει κ μαλλον ετσι ηταν...Σορυ που το ανεφερα τωρα αλλα δεμ μπορω να το ξεχασω με τιποτα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα κι απο μενα και καλη χρονια.

Κι εγω υπεφερα πολυ με τον μικρο.Ποτε στηθος να κοιμηθει πανω στον θηλασμο μετα κουνηματα καροτσια κλαματα.....

Τελικα στην αδεια του αντρα μου το καλοκαιρι περιπου 5 μηνων

αρχισαμε εκπαιδευση.Με κλαματα κι απο τις δυο πλευρες

καταφεραμε πρωτα τον βραδυνο και μετα τον μεσημεριανο υπνο ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ

Επισης καλο ειναι και το βιβλιο ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ

αλλα θελει γερο στομαχι και ΥΠΟΜΟΝΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρά εγώ να απαντήσω σ αυτό το θέμα ή όχι?

Φοβάμαι ότι ή θα με βρίσετε ή θα με ματιάσετε :laugh: :laugh: :laugh:

Ο πριγκιπάκος μου ανάλογα με τη μέρα,κοιμάται κατά τις 9:30 με 10:30.

Αφού τον έχω κάνει μπάνιο πίνει το γαλατάκι του που είναι κατά 30 γρ

περισσότερο από αυτό που πίνει κατά τη διάρκεια της μέρας,τον βάζω στο κρεβάτι του και ...κοιμάται!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Αντε το πολύ πολύ να βάλει μια τσιρίδα,οπότε αφήνω ανοιχτό το φως και βάζω το μουσικό περιστρεφόμενο που έχει στην κούνια του,σε λειτουργία(ας είναι καλά η fisher price) :lol:

Α!Και μια δυο φορές δε μπορούσε να κοιμηθεί και τον κρατησα στην αγκαλιά μου ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΥΝΑΩ,καθιστη,μέχρι να τον πάρει ο ύπνος!!!

Ναι,είναι καλό το παιδάκι μου αλλά προσπάθησα από την αρχή όπου μπορούσα να τον βάλλω σε ένα πρόγραμμα για να μην την πατήσω με κουνήματα και νανουρίσματα!!! :lol:

Κάτι έμαθα κι εγώ απ το επάγγελμα :lol::lol::lol:

Και κάτι τελευταίο:

Παρακαλώ όσες μανούλες διαβάσουν τα παραπάνω να "φτύσουν" το παιδί μου,να μη μου το ματιάσουν!!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

molly εγραψε

Και κάτι τελευταίο:

Παρακαλώ όσες μανούλες διαβάσουν τα παραπάνω να "φτύσουν" το παιδί μου,να μη μου το ματιάσουν!!!!!!!

Και το δικο μου :silly: :blink: :woohoo: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεναλιγεσ μερεσ πριν κλεισει χρονο την κουνουσα στο καροτσι.τησ εδινα την πιπιλα κ με λιγο κουνιμα κοιμοτανε.μετα ειπα δεν παει αλλο κατι πρεπει να κανω μεχρι ποτε θα συνεχιστει αυτο?οποτε την εβαζα στο κρεβατακι τησ με την πιπιλα να κοιμηθει αλλα αυτη τιποτα.μια δυο τρεισ εκλαψε εκλαψε τελικα την επαιρνε ο υπνοσ εκει.πλεον οταν ρχετε η ωρα τησ τησ δινω φιλακι την βαζω την πιπιλα τη γυριζω στο πλαι τη σκεπαζω κ κοιμαται.κ ουτα κλαματα ουτε τιποτα!α!κ το μεσημερι την εχω στο παρκο να παιζει με τα παιχνιδια κ κοιμαται εκει παλι μονη τησ.οπωσ τα μα8εισ τα παιδια!!κουραζεσαι μεν ωσπου να καταφερεισ αυτο που 8εσ αλλα το αποτελεσμα ειναι επυ8υμιτο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Molly μου δε θέλω να ζηλέψεις, αλλά εμένα κοιμάται κατά τις 10 το βραδυ και ξυπνάει 9.30-10 το πρωί.. :P:P:P Ομολογουμένως είμαστε πολύ τυχερές!!!

Εμένα από 2,5-3 μηνών κοιμόταν 10.30 το βράδυ-11.30 το πρωί...Κοιμόμασταν και οι δύο σαν μοσχάρες...Και φυσικά χωρίς κούνημα, χωρίς τίποτα!!!!!Απλώς είχα δει μια ξαδέρφη μου που δεινοπαθούσε με το κούνημα του καροτσιού μπρος πίσω και είχα πει ότι όταν κάνω παιδί, δε θα το κάνω ποτέ αυτό!!!!!Το έκανε όμως η πεθερά μου τις 40 πρώτες ημέρες και μετά τέλος..

Γάλα, μπάνιο, μουσικούλα (fisher price περιστρεφόμενο) και νάνι... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Και φτύνω κι εγώ τον κούκλο σου!!!Φτύσε μας κι εσύ!!!!!!Όχι ροχάλα... :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χμμ...Εμείς είμαστε λίγο βασιλιάδες. Καταρχάς κοιμάται στο κρεβάτι του μπαμπά και της μαμάς όλες τις ώρες της ημέρας. Το κρεβατάκι είναι διακοσμητικό. Το μεσημέρι κοιμάται στο στήθος γιατί θηλάζουμε ξαπλωμένοι από την ημέρα που γεννήθηκε. Το βράδυ θηλάζει και μετά τον πιάνει κρίση ενέργειας, κάνει διάφορες τρέλλες μέχρι που ξερένεται. Απαραίτητη προύποθεση να είμαι και γω εκεί μέχρι να κοιμηθεί.

Αν λείπω εγώ κοιμάται με κούνημα μες το καρότσι ή σε μαξιλάρι αλλιώς μόνος δεν παίζει να κοιμηθεί με τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω τις μανούλες που τα χουν "καταφερει" με τα μωρα τους γιατι πρεπει τα παιδακια οπως δη και δηποτε να κοιμούνται μόνα τους?? Οι ίδιες εχουν αξιολογήσει αν ειναι σωστό ή όχι, να πιέζουν τα παιδιά τους στο θέμα του ύπνου??? Ειλικρινά ακόμη και σήμερα, ύστερα απο 11 μήνες δεν έχω δώσει απάντηση σε αυτό το ανόητο "πρέπει".

Εχω αναλωθεί με αυτό το θέμα όσο δεν πάει άλλο. Με απασχολούσε απο την αρχή. Με ενδιέφερε όμως ο ρόλος της επίδρασης αυτού του "πρέπει" στην ψυχοσύνθεση του παιδιού μετέπειτα και καθόλου η "βόλεψη" μου. Διάβαζα στο internet, "συμβουλευόμουν", μου το τόνιζε και η παιδίατρος "Η μικρή σώνει και ντε πρέπει να μάθει να κοιμάται μόνη της"!!

Και γω βάλθηκα να ακολουθήσω όλους τους πιθανούς τρόπους ώστε να καταφέρει η μικρή μου να κοιμάται μόνη της. Την αφησα πολλές φορές να κλα΄ψει και για πολύ ώρα, παρά τις όποιες διαφωνίες με τον σύζυγο. Το μόνο που κατάφερα ήταν, να δημιουργήσω φοβίες στην μικρή. Να κλαίει και να οδύρεται κάθε φορά που την άφηνα στην κούνια της, να βήχει σε σημείο του να κάνει εμετό και να κοιμάται ύστερα απο εξάντληση κρατώντας με απο το χέρι. Κρεμόμενη κυριολεκτικά απο τον λαιμό μου. Κάθε ύπνος ήταν μια ωριαία (πάντα) υστερία, με μένα να σπάνε στο τέλος τα νεύρα μου, και να κάνω ανεκδιήγητα μπροστά στο παιδί μου.

Γιατί????? Γιατι έτσι έπρεπε!!!!

Σήμερα η μιρκή κοιμάται στο 5' μαζί μου στον καναπέ και την πάω μετά στο κρεβάτι της. Και ειλικρινά διόλου δεν με νοιάζει αν μάθει και στο κρεβάτι μας.

Πιστεύω κάθε παιδί θέλει διαφορετική αντιμετώπιση. Επίσης πιστεύω ότι κάποια πράγματα κόβονται "διπλωματικα" και όχι δια της βίας, πόσο μάλιστα όταν το παιδί δεν μπορεί να κατανοήσει τον λόγο λόγο ηλικίας.

Ας μας δώσουν οι πιο έμπειρες μάνες τα φώτα τους παρακαλώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις παλι ειμαστε πολυ ευκολες στον υπνο ευτυχως!

Τωρα ειναι 6 μηνων κ απο πριν κλεισει τους 2 κοιμαται ολη νυχτα!

Μολις πιει το γαλατακι της την βαζω στο κρεβατι της κ αν οχι αμεσως,μετα απο λιγο κοιμαται μονη της χωρις γκρινια!

Το μονο που θελει ειναι λιγο την πιπιλα στην αρχη,σκοταδι κ να τριβει το σεντονακι στη μουριτσα της!Της βαζω κ μουσικουλα πανω απο το κρεβατακι κ ξεραινεται!Την κανω κ μπανιο πρωτα καθε βραδυ κ μετα μασαζακι για να χαλαρωσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mary εγω δεν αφησα ποτε τον γιο μου αν κοιμηθει μονος του...απλα ξαπλωνει στην κοιλια μου κ κοιμαται...δεν ειχα αγχος να κοιμηθει μονος του ποτε...

ο γιος μου μεχρι 6 μηνων κοιμοταν στην καλαθουνα του κ μεχρι 15 στο κρεβατι μου...και οχι επειδη εκλαιγε αλλα επειδη ο συζηγος ελειπε κ φοβομουν εγω...χωρις κανενα αγχος για το ποτε θα φυγει απο το κρεβατι μου τον εβαλα στην κουνια του κ κοιμαται μεχρι σημερα που ειναι 21 μηνων.Ειναι το μοναδικο πραγμα που δεν με απασχολει...δεν θελω να κλαιει το μωρο μου χωρις λογο....κ δεν με νοιαζει ποτε θα μαθει να κοιμαται μονος του....η μανα μου 5 παιδια μας κοιμιζε αυτη κ ολα μαθαμε κ κοιμομαστε μονα μας....

αχ κ οταν μου λεγαν καποιες αχ το εχεις συνεχεια στην αγκαλια σου κ θα μαθει.....μονο που τον κυνηγαω τωρα για να με αγκαλιασει....το κοιμιζεις κ θα μαθει.....μονο που κοιμαται κ δεν ξυπνησε ποτε μες την νυχτα ουρλιαζοντας κ οταν ξυπναει το πρωι φωναζει mammy λαλα.Συγνωμη αλλα οταν τα λεω καποιες σκανε απο την ζηλεια τους που μου τα επρηξαν γιατι θα μαθει.....θα μαθει....θα μαθει....αααα ασχετο κ που το θηλαζα τους πειραζε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

κ δεν με νοιαζει ποτε θα μαθει να κοιμαται μονος του....η μανα μου 5 παιδια μας κοιμιζε αυτη κ ολα μαθαμε κ κοιμομαστε μονα μας....

quote]

Για ψαχτείτε βρε Ραφαέλ μου... κάποιο κουσούρι θα σας εχει αφήσει η αγκαλιά της μάνας......!!! :S

Και μένα έτσι με "βομβαρδίζανε" οι δίάφοροι ειδήμονες "θα μάθει".... Απο τότε που έπαψε να με απασχολεί η γνώμη του οποιουδήποτε τυχάρπαστου ή μη, θεωρώ ότι μεγαλώνω το παιδί μου καλύτερα οδηγούμενη απο το έντσικτό μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο που με πειραζει ειναι οτι αυτα τα λενε νεες κοπελες που αφηνουν τα παιδια τους να κλαινε κ οχι γιατι δεν προλαβαινουν αλλα για να πιουν καφε με τις φιλεναδες τους....

Ολα τα παιδακια θα κλαψουν αλλα οχι γιατι καποιες προτιμουν να κουτσομπολεψουν κ να αφησουν ενα μωρο ωρες στο ριλαξ....το κανουν πολλες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πως κοιμιζουμε τα μωρα μας??? :laugh:

μονο στο lap top μπροστα με edward maya κ stereo love το γνωστο hi του καλοκαιριου!

ανεβαζει κ τα παδαρακια της ψηλα στο γραφειο ,ξαπλωνει στην αγκαλια μου κ παρακολουθει το κλιπ,μετα ριχνει εναν αναστεναγμο κ αυτο ητανε ,ονειρα γλυκα! :P

το θεμα ειναι πως δεν κοιμαται αλλιως!

δεν ειμαστε κ πολυ του υπνου...

κ πως θα την κοψουμε την συνηθεια δεν ξερω... :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας εγω ευτηχως εχω ενα πολυ βολικο παιδακι :cheer: το μεσημερι κ το βραδυ μετα το γαλα μας κραταει ο μπαμπας αγκαλια να ρευτουμε κ σε 10 λεπτα στην αγκαλια του μπαμπα κανουμε νανι :) κοιμομαστε γυρω στις 9,30 το βραδυ κ ξυπναμε 6,κ κατι τα χαραματα τρωμε το γαλα μας κ τον βαζω ξυπνιο στο κρεβατι του παιρνει την πιπιλα του κ ενα αρκουδακι αγκαλια κ αφου σηκωθω δυο φορες γιατι του φευγει η πιπιλα κοιμαται μονος τους κανα 2ωρο ακομη,επισης τωρα μετα τις κρεμες κ το πρωι κ το απογευμα μου κοιμαται κανενα μισαωρο κ φυσικα στο αυτοκινητο ειναι ικανος σε διαδρομη 5 λεπτων να τον παρει ο υπνος.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε θα ήθελα με τίποτα... Αλλά με τίποτα... Το μωρό να μάθει να κοιμάται στο κρεβάτι του μπαμπά και της μαμάς (για διάφορους αυτονόητους και μη λόγους -ροχαλίζουμε, αεριζόμαστε, θέλουμε να κάνουμε αγκαλιές και δεν μπορούμε :blush: ). Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα την άφηνα να σπαράζει από το κλάμα στην κούνια της ή ότι εμένα θα μου πιανόταν η μέση να είμαι σκυμένη πάνω από την κούνια της να προσπαθώ να την κοιμήσω αν αυτή ήθελε να κοιμάται μαζί μας. Απλά θα το έκανα, θα την κοίμιζα μαζί μας, για να είμαστε όλοι φυχικά και σωματικά καλά, και θα περίμενα καρτερικά να έρθει η εποχή που θα πήγαινε εθελοντικά στο δωμάτιό της για ύπνο!

Ίσως μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί δε χρειάστηκε ποτέ να ασχοληθώ με το θέμα αυτό. Και καμιά φορά τα μεσημέρια θέλω να κοιμάται μαζί μας, έτσι, να ξυπνήσω με τη μυρωδιά της και η μικρή είναι αυτή που δε θέλει. Στο κρεβάτι της βολεύεται καλύτερα.

Τα Σ/Κ τα πρωινά αν δεν έχουμε υπηρεσία ο μπαμπάς της κι εγώ, περνάμε ώωωωωρες στο κρεβάτι χουζουρεύοντας και παίζοντας. Είναι οι καλύτερες στιγμές για όλους μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...