Μετάβαση σε περιεχόμενο

προγεννητικός έλεγχος - πότε γίνεται?


Recommended Posts

Κορίτσια ίσως θεωρήσετε χαζή την ερώτησή μου αλλά είμαι λίγο μπερδεμένη. :)

Είχα την εντύπωση ότι ο προγεννητικός έλεγχος γίνεται πριν από την εγκυμοσύνη, αλλά διάβασα σε ένα site τις εξετάσεις που γίνονται σε αυτόν τον έλεγχο, τις οποίες παρεπιπτόντως τις είχα κάνει εγώ μόλις έμαθα για την εγκυμοσύνη μου και στο συγκεκριμένο site έλεγε ότι γίνονται και κατά την διάρκεια της κύησης.

αυτό είναι το site :

http://www.metropolitan-hospital.gr/ind ... 16〈=el

Άρα τελικά γίνεται ο προγεννητικός έλεγχος και κατά τη διάρκεια μιας εγκυμοσύνης και πριν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν καταλαβα οτι ειμαι εγκυος κ πηγα 1η φορα στο γιατρο,μου εγραψε να κανω τις εξετασεις του προγεννητικου ελεγχου!!Οσες εγκυες ξερω,τις εκανα στην αρχη της εγκυμοσυνης!

Αρχικα κ εγω νομιζα οτι τις κανεις πριν την εγκυμοσυνη ,να δεις αν ολα πανε καλα .Ισως μπορει η καθε γυναικα αν το θελει να τις κανει για προσωπικη της επιλογη.Δε ξερω πολυ καλα αν υπαρχει κατι αλλο,ισως καποια αλλη κοπελα ξερει περισσοτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το που αποφασισαμε να κανουμε μωρακι, πριν αρχισουμε τις προσπαθειες, πηγα στον γιατρο για ενα check-up, τεστ Παπ... με ελεγξε και μου'πε να αρχισω τις προσπαθειες. δεν εκανα καμια αναλυση.

με το που εμεινα εγκυος με εβαλε και εκανα ενα σωρο αναλυσεις αιματος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι θέμα γιατρού και γυναίκας.

Π.χ. αν έχεις θυρεοειδή ή θρομβοφιλια γιατί να ταλαιπωρηθείς με μία εγκυμοσύνη δύσκολή ή και ακόμα με κακό τέλος?

Οπότε καλό είναι αν θες και το προτείνει ο γιατρός σου να κάνεις αυτόν τον έλεγχο πριν την εγκυμοσύνη.

Καλή επιτυχία και Καλή Χρονιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

IreneValadia επειδή περιμένω τώρα αποτελέσματα για το αν είμαι θρομβοφιλική ή όχι, τι μου προτείνεις? πριν ξεκινήσω τις προσπαθειες ξανά να κάνω πρώτα τις εξετάσεις προγεννετικού ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...