Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τη βοηθεια σας..παρακαλώωω καλες μου μαμάδες....


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!!Θελω και πάλο την βοηθεια σας....

Μηπως μπορείτε να μου πειτε τι χρειαζομαι γαι βραφαναπτυξη αρχικα(μπιμπερο ποσα??-πιπιλες??-θερμομετρο -για το μπανιο-σαμπουαν κτλ.)Η κουμπάρα μου ειναι φαρμακοποιος και θέλω να τα παραγγελουμε απο εκει.Το προβλημα ειναι οτι οταν πηγα στο καταστημα να ακουσω και καλα την λιστα δεν προλαβα να κατραγράψω τιποτα...πελαγωσα....Και φυσικα επειδη μαλλον δεν θα παραγγειλω απο εκει δεν σου λενε... :side::side:

Ξέρω οτι θα χρειαστω(δηλαδη αυτα προλαβα να θυμηθω :P ):

1.Αποστειρωτη μπιμπερο

2.Θερμομετρο Μπανιο-Δωματιου

3.θερμομετρο για το μωρο.

4.Υγραντηρα(ειναι απαραιτητος???)

5.Ψαλιδακι ασφαλειας για τα νυχακια

6.Θηλαστρο για να βγαζω γαλα(Mandela η Aventis???)

7.Ζυγαρια

8.1 σετ βουρτσα κτλ.

9.1 φυσικο σφουγγαρι

Και τωρα ποσες πιπιλες?μπιμπερο??βρεφικα καλλυντικα???

Κοριτσια ειναι τοσα...πολλα..Την βοηθεια σας αν μου πειτε και καμια προτιμηση σε μαρκα :ohmy::ohmy: Ευχαριστωωω...και συγνωμη για το μεγαλο post!!!! :woohoo: :woohoo: Βρηκα το παρακάτω της chicco ειναι ολα απαραιτητα????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nομιζω οτι θυμασαι τα περισσοτερα!!

Εγω ειχα παρει 4 μεγαλα γυαλινα μιμπερο κ 2 μικρα.

Αποστειρωτη εχω της AVENT ,μου εχει βγει πολυ καλος!

Κρεμα για συγκαματα,κρεμα σωματος,αφρολουτρο κ σαμπουαν(εγω χρησιμοποιω ολα της Bepanthol).Μπατονετες για μωρακια.

Μια βουρτσα για να πλενεις τα μπιμπερο!

Εγω για αρχη ειχα 3-4 πιπιλες(μας βολεψαν της NUK K της chicco αυτη που ειναι ολη απο καοτσουκ,δε κανει σημαδι,οτι πρεπει για τον υπνο) κ μια θηκη για να τις βαζω.

Α!Να σου πω να μην ξεχασεις αυτο που εγω ξεχασa...PAMPERS :woohoo: !!!!

Αν θυμηθω κατι ακομα θα σου ξαναγραψω!!

Με το καλο να υποδεχτειτε το μωρακι σας :) !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν εχεις σκοπο να θηλασεις καποια απο αυτα θα τα αγορασεις αδικα!

Επισης η ζυγαρια δε νομιζω πως χρειαζεται!Θα ζυγιζει το μωρακι σου ο γιατρος καθε μηνα!

Θηλαστρο για τον 1ο καιρο(1-3 μηνες μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια)

μονο νοσοκομειακο!Κ μην το νοικιασεςι απο τωρα!Θα δεις πως θα παει κ ΑΝ το χρειαστεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α!!Και οινοπνευμα κ βαμβακιή αποστειρωμενες γαζουλες για τον αφαλο κ φυσιολογικο ορο σε αμπουλιτσες για τη μυτουλα!!Εγω ειχα παρει κ ενα μικρο σα φουσκα(δε θυμαμαι πως ακριβως το λενε)της NUK για να τραβαω τις μυξουλες αφου εχω βαλει τον ορο!!

Να'σαι καλα ;)

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an θελεις να θηλασεις θα αφησεις εξω απο την λιστα θηλαστο πιπιλες και μπιμπερο

ζυγαρια πεταμενα λεφτα μονο αγχος θα σου προσφερει

υγραντηρα δεν εχω παρει

μπανακι ειδικο καθισματακι για το μπανιο

νυχοκοπτη παιδικο αντι για ψαλιδακι

κρεμα για συγκαμα

κρεμα ενυδατωσης για το μωρο

ειδικο σαμπουαν αν κανει νινιδα

αποφρακτηρα μυτης και φυσιολογικους ορους για την μυτουλα

ενδοεποικοινωνια αν σκοπευεις να το βαλεις γρηγορα στο δικο του δωματιο

εγω την εχω ακομα στο δικο μου οποτε δεν την χρειαστικα ακομα

αν θηλασεις παρε μπολικα επιθεματα!!!!κατα προτιμηση

νυκ η κικκο

αν θελεις στην αρχη να το εχεις στο δικο σου δωματιο δες και και αυτο http://www.letoshop.gr/default.asp?pid= ... mConID=191

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yolle έγραψε:

Καλησπέρα!!!!Θελω και πάλο την βοηθεια σας....

Μηπως μπορείτε να μου πειτε τι χρειαζομαι γαι βραφαναπτυξη αρχικα(μπιμπερο ποσα??-πιπιλες??-θερμομετρο -για το μπανιο-σαμπουαν κτλ.)Η κουμπάρα μου ειναι φαρμακοποιος και θέλω να τα παραγγελουμε απο εκει.Το προβλημα ειναι οτι οταν πηγα στο καταστημα να ακουσω και καλα την λιστα δεν προλαβα να κατραγράψω τιποτα...πελαγωσα....Και φυσικα επειδη μαλλον δεν θα παραγγειλω απο εκει δεν σου λενε... :side::side:

Ξέρω οτι θα χρειαστω(δηλαδη αυτα προλαβα να θυμηθω :P ):

1.Αποστειρωτη μπιμπερο

2.Θερμομετρο Μπανιο-Δωματιου

3.θερμομετρο για το μωρο.

4.Υγραντηρα(ειναι απαραιτητος???)

5.Ψαλιδακι ασφαλειας για τα νυχακια

6.Θηλαστρο για να βγαζω γαλα(Mandela η Aventis???)

7.Ζυγαρια

8.1 σετ βουρτσα κτλ.

9.1 φυσικο σφουγγαρι

Και τωρα ποσες πιπιλες?μπιμπερο??βρεφικα καλλυντικα???

Κοριτσια ειναι τοσα...πολλα..Την βοηθεια σας αν μου πειτε και καμια προτιμηση σε μαρκα :ohmy::ohmy: Ευχαριστωωω...και συγνωμη για το μεγαλο post!!!! :woohoo: :woohoo: Βρηκα το παρακάτω της chicco ειναι ολα απαραιτητα????

οπως ειπαν και παραπανω η ζυγαρια δεν χρειαζεται,θα το ζυγιζει ο παιδιατρος καθε μηνα που θα το βλεπει.

-Τα καλλυντικα του μπανιου ειναι αυτα που γραφεις συν αφρολουτρο/σαμπουαν,μετα λαδακι για ενυδατωση,κρεμα για την αλλαγη της πανας,ψαλιδακι ή νυχοκοπτη.

-Επισης εχε στο σπιτι και γαζες αποστειρωμενες και καθαρο οινοπνευμα (μπορει να αργησει να πεσει ο αφαλος και θα πρεπει να τον καθαριζεις προσεκτικα εσυ μεχρι να φυγει).

-Φυσιολογικους ορους και αποφρακτηρα για την μυτη .

-Υγραντηρα εγω δεν πηρα,αν παρεις θα πρεπει να χεις και ενα υγρομετρο (πως αλλιως θα ξερεις αν χρειαζεται να βαλεις ή οχι υγραντηρα στο δωματιο του παιδιου?)

-θερμομετρο μπανιου παρε γνωστης εταιρειας,εμας μας εφεραν ενα δωρο μαρκα αγνωστη και μας εσπασε μεσα στη μπανιερα...

-Αποστειρωτη κ πιπιλες ισως ειναι βιαστικο να παρεις,εκτος αν δεν σκοπευεις να θηλασεις.Αν θηλασεις ειναι αχρηστος ο αποστηρωτης,πιπιλες επισης αν θηλασεις θα δωσεις λιγο πιο μετα (θα στα πουνε και οι θηλαζουσες εμπειρες),και τις αποστηρωνεις σε ενα κατσαρολακι.

-Για θηλαστρο επισης καλυτερα να ενημερωθεις στο μαιευτηριο απο τις μαιες.

-μικρα βαμβακερα πετσετακια για οταν ακουμπας το μωρο στον ωμο σου να ρευτει,γενικα καλο ειναι να εχεις μικρα σεντονακια/πανες αγκαλιας μονο για το μωρο.

-μπιμπερο μην παρεις πολλα (παλι αν θηλασεις ασκοπο ειναι),γιατι μπορει να μην σας κανουν και να χρειαστει να αλλαξεις (εχω πεταξει διψηφιο νουμερο chicco κ nuk,μεχρι να κλαταληξω στα drBrown που ηταν ιδανικα για τον μικρο μου).

Αυτα!δεν θυμαμαι αλλα! :)

Με το καλο!

υγ για τα υπολοιπα θα σε ενημερωσει ο/η παιδιατρος,για το φαρμακειο του παιδιου εννοω.Μια συμβουλη,βρειτε παιδιατρο λιγο πριν γενησετε,μην περιμενετε τελευταια στιγμη και ρωτηστε για το τι πρεπει να υπαρχει στο σπιτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου. Σου γράφω τι θα χρειαστείς για αρχή και τις μάρκες που πήρα εγώ και έμεινα ευχαριστημένη.

1) ένα ζακετάκι για νεογέννητο

2) 6-8 φορμάκια με μακρύ μανίκι εσωτερικά (να πάρεις απο αυτά που κουμπώνουν απο κάτω)

3) 6-8 φορμάκια εξωτερικά

4) καλτσάκια

5) γαντάκια

6) πετσέτες

7) τρια μπιμπερό(γυάλινα) της Nuk

8) πάνες και μωρομάντηλα καθαρισμού pamperw new born

9) δύο πιπίλες και θήκη NUK με σιλικόνη

10) κουβερτα

11) 3-4 πάνες (αυτές που το τυλίγεις)

12) 2 ζευγ. σεντονάκια

13) καλάθι

14) λεκάνη που θα το κάνεις μπάνιο-αφρόλουτρο, σαμπουάν Προδέρμ -σφουγγαράκι

15) σαλιώρες και πετσετούλες μικρές καθαρισμού

16) ψαλιδάκι για τα νυχάκια του

17) κρέμα για τα συγκάματα sudocream

18) Αρκάδι πράσινο σαπούνι (όλα τα ρουχαλάκια του μωρού πετσετες,σεντόνια κτλ θα τα πλύνεις με αυτό και δεν θα βάλεις μαλακτικό)Να πάρεις αυτό για το πλυντήριο.

19) επιθέματα θηλασμού NUK ή CHICO

20) 2 νυχτικά δικά σου και παντόφλες

21) εσώρουχα (θα πάρεις ή βαμβακερά μεγάλο μέγεθος ή μιάς χρήσεως εσώρουχα απο τα μαγαζιά με είδη εγκυμοσύνης)

22) βάση αλλαγής πάνας (είναι ένα ειδικό υποαλλεργικό που το στρωνεις και πάνω σε αυτό αλλάζεις το μωρό)

23) αποστειρωτή μπουκαλιών

Υγραντήρα και ζυγαριά εγω δεν αγόρασα γιατί δεν τα θεώρησα απαραίτητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με καλυψε απολυτα η konstantinast μονο που αν θηλασεις δεν θα χρειαστεις το 7 το 9 και το 23 χιχι

με το καλο!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα παρει

για την κλινική νυχτικιες αλλα τελικα ηταν μικρο το νουμερο και μου πηρε ο αντρας μου πυτζαμες...αρα ειτε παρεις νυχτικιες ειτε πυτζαμες προσεξε το νουμερο που θα παρεις...

4-5 φορμακια εσωτερικα και 4-5 εξωτερικα αλλα υπολογισε να παρεις και για το σπιτι...

επισης 3-4 πετσετουλες μπανιου για το μωρο...

εγω στην κλινικη εκτος απο πανακια, πανες ειχα παρει και σεντονακια...

σε συμβουλευω να παρεις και μπιμπερα και πιπιλες στην κλινικη...

μπιμπερα και αποστειρωτη πηρα της avent...δεν χρειαστηκε να αγορασω μπιμπερα γιατι ειχε μεσα ο αποστειρωτης...αργοτερα πηρα μεγαλα μπιμπερα...(μην τα παρεις απο τωρα τα μεγαλα μπιμπερα)...πιπιλες πηρα της nuk...μια φιλη με συμβουλεψα να παρω απο σιλικονη...και εμεινα ευχαριστημενη μονο που το μωρο μου δεν παιρνει πιπιλα αλλα εχω 4 μονο...

σαμπουαν, κρεμα προληπτικη για το συγκαμα, αφρολουτρο...κ.α πηρα της mustela ειδικα η προληπτικη την χρησιμοποιω καθε φορα που την αλλαζω και ουτε που συγκαψε το μωρο...ειναι η καλυτερη...τωρα πανες ξεκινησα αρχικα με τα libero αλλα δεν κολλουσαν και ετσι πηρα pampers και βρηκα την ησυχια μου γιατι δεν λερωνεται το μωρο το βραδι...ειναι φοβερα...

α!θηλαστρο μην παρεις απο τωρα...γεννησε με το καλο ξεκινα το θηλασμο και μετα...αυτο εκανα εγω..της nuk πηρα αρχικα θηλαστρο και τον πεταξα!χειροτερος δεν υπηρχε... της mendela μου συστησε η νυφη μου και οι μαιες στην κλινικη και εμεινα απολυτα ευχαριστημενη...τον ηλεκτρονικο οχι το χειροκινητο...

σουτιεν εγω ειχα παρει οταν ημουν εγκυος και οταν γεννησα χρησιμοποιουσα μεχρι που σταματησα τον θηλασμο τα ιδια...υγραντηρα και ζυγαρια δεν πηρα...

θερμομετρο για το μωρο πηρα της braun πανακριβος αλλα τελειος!!!κανει και για μεγαλους..

τελος κουβερτουλες...και λεπτες και χοντρες...σκουφακια και γαντακια του μωρου για την κλινικη.εγω επιθεματα στηθους αγορασα και με επιασε σαν αλλεργια...αρα προσεχε τι θα παρεις...εχω ακουσει οτι της johnson ειναι καλα...

ρουχαλακια του μωρου μην παρεις πολλα γιατι θα σου φερουν πολλα οι συγγενεις και φιλοι...και το μωρο μεγαλωνει αποτομα...εμενα ειναι 5 μηνων και ολα οσα της εφεραν της μικραναν και φοραει 6-9...ειναι ψιλη...72 ποντους...

επισης τις πανες που τυλιγουν τα μωρα πηρα παραπανω γιατι χρειαζονται και μετα στο σπιτι...οπου ξαπλωνει το μωρο βαζεις πρωτα και την πανα...

εκεινο που δεν με βολεψε ειναι η καλαθα γιατι εμεινε εκει το μωρο λιγοτερο απο σαραντα μερες...ηταν πολυ ψιλη και δεν την χωρουσε..αυτα αν θελεις κατι αλλο να ρωτησεις ειμαι στη διαθεση σου...εχω ψαξει πολυ αυτα τα θεματα...διαβασα και πολλα βιβλια...και τρελανα και τον παιδιατρο και εμπειρες μανουλες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειστε καταπληκτικες!!!Ευχαριστω ολες...νομιζω οτι θα τα αντιγραψω σε ενα Word και θα το φυλαξω...καλα ειναι εξαιρετικο τι μπορεις να μαθεις!!!!Πραγματακα βοηθατε οσες δεν εχουμε εμπειρια ...και δεν εχουμε αλλες φιλες κοντινες μαμαδες:)))))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια δηλαδη να το ξεχασω τον υγραντηρα και την ζυγαρια???τον αποστειρωτη της αvent htan σε προσφορα και ειχε και τα μπιμπερο μεσα η οχι 110183

????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου τον εκανε δωρο η αδερφη μου και ειχε μεσα αρκετα μπιμπερα...δεδν αγορασα αλλα μονο αργοτερα αγορασα μεγαλα(παλι της avent αλλα επειδη ηταν πολυ πιχτο το γαλα αγορασα και της nuk).παντως ειναι καλος ο αποστειρωτης αυτος..να προσεχεις τις πιπελες και τις θηλες των μπιμπερων...ειναι αναλογα με την ηλικια του μωρου σου...και κατι χρησιμο...το γαλα δεν ξαναζεσταινεται...και το τσαι παει μεχρι 2 ωρες...και μπανακι του μωρου σου παντα βραδι..στην αρχη να εχεις καποιον κοντα σου για βοηθεια...μετα μην στηριζεσαι σε αλλους...να το κανεις μονη σου..εγω μπανιο το εκανα μονη μου(αν και μου ελεγαν να το κανουν δεν ηθελα απλα μονο δεχομουν την βοηθεια)...εκλαιγε συνεχεια το μωρο και αγχωνομουν...αλλα τωρα που ειναι 5 μηνων της αρεσει..τρελαινεται...αν χρειαζεσαι οτιδηποτε εδω ειμαστε..αληθεια ποτε γεννας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα αργω 110183 μου μεσα Απριλιου με καισαρικη λογω προβλήματος (που μάλλον απο τοτε που θα βαρύνω δεν θα κίνούμε :(

Κάνω ερευνα απο τώρα για να ανοίξω την λίστα μέσα Ιανουαρίου αλλα θέλω να δώ το κόστος σε ένα γειτονικό μου καταστημα για βρεφανάπτυξη και στην κουμπάρα μου>Η λιστα θα περιέχει και αλλα (δηλάδή ολα)και θα εχω καποια χρηματα δώρο και κοιτάω τωρα το κόστος...Να αρχισουμε να μαζευουμε !!!Αλλα οπως μου είπε και ο ορθοπεδικός μου(εχω προβλημα στην μεση ) μαλλον απο τον 8ο και μετά θα κανω παρεα στο κρεβατακι μου αρα θα πρεπει να βιαστω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yolle έγραψε:

Καλα αργω 110183 μου μεσα Απριλιου με καισαρικη λογω προβλήματος (που μάλλον απο τοτε που θα βαρύνω δεν θα κίνούμε :(

quote]

αφου λοιπον θα κανεις καισαρικη,τοτε στο μαιευτηριο να εχεις μαζι σου νυχτικο.Θα χεις καθετηρα το πρωτο 24ωρο σιγουρα,οποτε η πυζαμα ειναι αβολη (απο εμπειρια στο λεω).

επισης,εχει στα super market σερβιετες λοχειας (tena ειναι η μαρκα),παρε ενα πακετακι (να εχεις μαζι στο μαιευτηριο) γιατι μπορει να εχεις αρκετο αιμα και οι κοινες δεν σε καλυπτουν.

Ζυγαρια σου λεμε ολες να μην παρεις γιατι δεν υπαρχει λογος να ζυγιζεις το παιδι μονη σου,ειναι δουλεια του παιδιατρου αυτη και ετσι κι αλλιως 1 φορα το μηνα τα ζυγιζουμε,ασε που μονο αγχος θα σου προσθεσει...

Να μην ξεχνας να σαπουνιζεις καλα τα χερακια σου πριν πιασεις το μικρουλι (εννοειται οτι δεν χρειαζεται να το πιανουν ολοι,κ οποιος το πιανει εχει ειδικα υγρα απολυμανσης για τα χερια στα μαιευτηρια).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο μενα κ με το καλο το μωρακισου......Βασικα τα κοριτσια με καλυψαν,το μονο που νομιζω οτι δεν ανεφεραν ειναι σουτιεν θηλασμου,παρε αρχικα ενα κ αν θηλασεις αγοραζεις κ αλλο.Αν παλι δεν θηλασεις δεν παει χαμενο γιατι ειναι πολυ ανετο για τον πρωτο καιρο στο σπιτι....Επισης,θα σου προτεινα κ τα βρακακια μιας χρησης για το μαιευτηριο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!Υγραντηρα ουτε κ εγω πηρα!Ζυγαρια νοικιασα για 4 μηνες γιατι η παιδιατρος ερχοταν σπιτι μας τους πρωτους μηνες οποτε επρεπε να τη ζυγιζουμε!Αν πηγαινετε εσεις στο γιατρο ή αν ο γιατρος σας φερνει μαζι του,μην παρεις!

Τον αποστειρωτη μου τον εχει δανεισει η νυφη μου,δεν ξερω αν οταν τον αγορασε της εδωσαν κ μπιμπερο μαζι.

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

barbie έγραψε:

καλημερα κ απο μενα κ με το καλο το μωρακισου......Βασικα τα κοριτσια με καλυψαν,το μονο που νομιζω οτι δεν ανεφεραν ειναι σουτιεν θηλασμου,παρε αρχικα ενα κ αν θηλασεις αγοραζεις κ αλλο.Αν παλι δεν θηλασεις δεν παει χαμενο γιατι ειναι πολυ ανετο για τον πρωτο καιρο στο σπιτι....Επισης,θα σου προτεινα κ τα βρακακια μιας χρησης για το μαιευτηριο...

barbie αυτο με τα βρακακια οντως ειναι καλη λυση!και γω ειχα παρει απο το φαρμακειο αυτα τα δυχτακια (σαν ρολο κοτοπουλο ειχε γινει ο πωπως μου :P )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θερμαντηρα μπιμπερο το χρησιμοποιουμε?? :Οτο χρειαζομαι απ την αρχη ???

ΚΑΙ παλι σας ευχαριστω ολες(αλλα μαλλον το ξαναειπα αυτο) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δυστυχως δε καταφερα να θηλασω πολυ οποτε εμπλεξα απο νωρις με τα μπιμπερο!Δεν ειχα παρει θερμαντηρα κ ολο το σκεφτομουν,ειδικα για τις βραδινες ωρες που ξυπναγε η μικρη να φαει για να εχω ετοιμο το νερο κ να μην καθυστερω!Οταν αποφασισα να τον παρω,στο 2ο μηνα(της chicco),η μικρη αποφασισε να κοιμαται ολη νυχτα :cheer::cheer: !!

Οποτε πρωσοπικα τον πηρα ψιλοαδικα,δε προλαβα να τον χρησιμοποιησω!

Α!μονο κανα 2 φορες σε κατι βολτες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θερμαντηρας κ θερμος ειναι το ιδιο??Μπερδευτηκα λιγο τωρα!

Εγω θερμο ειχα παρει!Εβραζα το νερο ,το εβαζα στο μπιμπερο κ μετα το μπιμπερο στο θερμος για να το διατηρει ζεστο κ οταν ερχοταν η ωρα για μαμ εριχνα το γαλα.Αν θηλασεις νομιζω πως δε σου χρειαζεται καθολου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1.Αποστειρωτη μπιμπερο -->>περιττος αν θηλαζεις

2.Θερμομετρο Μπανιο-Δωματιου-->>πηρα ένα της chicco δωματίου

3.θερμομετρο για το μωρο.->>πάρε αυτά του λεπτού από τα φαρμακεία.

4.Υγραντηρα(ειναι απαραιτητος???)-->>ένα μπολάκι με νερό πάνω στο καλοριφέρ είναι μια χαρά

5.Ψαλιδακι ασφαλειας για τα νυχακια-->>πήρα ένα της NUK

6.Θηλαστρο για να βγαζω γαλα(Mandela η Aventis???)-->> αρχικά πρέπει να έχεις νοσοκομειακό αν θες να βγάζεις γάλα. Για περιστασιακή χρήση είναι το swing medela. Εγώ έχω αυτό και δεν το χρησιμοποίησα ποτέ γιατί δεν χρειάστηκε.

7.Ζυγαρια-->>περιττότατη

8.1 σετ βουρτσα κτλ.-->>αν δεν έχει μαλλιά όπως το δικό μου είναι πάλι περιττό. Ακόμα δεν τον έχω χτενίσει

9.1 φυσικο σφουγγαρι-->>Εγώ έχω πλαστικό σαν μπάλα που είναι αυτά τα γυναικεία και το αλλάζω κάθε μήνα γιατί τα άλλα πιάνουν βακτήρια.

Και τωρα ποσες πιπιλες?μπιμπερο??βρεφικα καλλυντικα???-->>Αν θηλάζεις για 2 μήνες καλό είναι να μην δώσεις πιπίλα. Εμένα δεν πήρε ποτέ. Μπιμπερό επίσης. Δεν ξέρει τι σημαίνει. Τα χάρισα αυτά που είχα.

Κοριτσια ειναι τοσα...πολλα..Την βοηθεια σας αν μου πειτε και καμια προτιμηση σε μαρκα :ohmy::ohmy: Ευχαριστωωω...και συγνωμη για το μεγαλο post!!!! :woohoo: :woohoo: Βρηκα το παρακάτω της chicco ειναι ολα απαραιτητα????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στον ποπουδάκο του βάζω λαδάκι (ελαιόλαδο ή σπαθόλαδο) , στο μπάνιο τον έλουζα με το σαμπουάν της weleda και τώρα το γύρισα στο φυσικό σαπούνι με ελαιόλαδο (απέφυγε το kloran,fissan,proderm).

Αν θες τη γνώμη μου πάρε το μπανάκι της fisherprice με το διχτάκι από πάνω. Θα σου λύσει τα χέρια.

Για να ρουφάς τις μυξούλες του είναι το σωτήριο ortisalin από τα φαρμακεία. Μετά το μπάνιο που θα έχουν μαλακώσει οι μυξούλες είναι το καλύτερο και δεν παιδεύεις και το μωρό.

Αν δεις το στήθος σου να πετρώνει για να μην κάνεις καυτό μπάνιο όλη την ώρα εγώ είχα μια θερμοφόρα. Με έσωσε.

Purelan medela για τις θηλές αν ερεθιστούν. Όχι νερό συνέχεια ούτε τσαγάκια (που δίνουν στις κλινικες). Ξέπλυμα με καθαρό νεράκι και όχι σαπούνι μια φορά τη μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με αυτα που γραφει η Μαρια(παπακι)!

Μονο σε ενα...Αυτο για την χτενα!

Το κεφαλακι δεν το χτενιζουμε μονο οταν εχει μαλλακια!!

Το χτενιζουμε προς ολες τις κατευθυνσεις αντι για μασαζακι!!!

Κ τα φαλακρομπεκατσα εχουν ψυχη!!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

ΥΓ.Παντως ξανασκεψου τις περιττες αγορες!!

Τσαμπα λεφτα!

Εγω λεω να ξεχασεις ζυγαρια,αποστειρωτες,θερμαντηρα,θηλαστρα,μπιμπερο,πιπιλες,υγραντηρα.....

Αν τα χρειαστεις(που το απευχομαι!) τα αγοραζεις αργοτερα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...