Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιες έγκυες έχετε κάνει το εμβόλιο και ποιες όχι;


Recommended Posts

Συμφωνω και εγώ με αυτα που λέει η TASOULA ΚΑΙ ΟΎΤΕ ΚΑΙ ΕΓΏ ΠΟΥ ΕΊΜΑΙ 11 ΕΒΔΟΜΆΔΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΆΝΩ ΤΟ ΕΜΒΌΛΙΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΜΕΙΩΣΕΙ ΑΙΣΘΗΤΑ ΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΜΟΥ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ κορίτσια δεν θα κάνω το εμβόλιο, ο γιατρός μου γενικώς δεν είναι ιδιαίτερα θετικός στο να το κάνω, η αλήθεια είναι πως εγώ και να μου έλεγε δεν θα ήθελα να μπω σε αυτη τη διαδικασία...

Είμαι στην 18η εβδομάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!

Είμαι στην 30η εβδομάδα, πολύ πρόσφατα ανακάλυψα το forum σας και θα ήθελα να πω ότι βοηθάει πολύ. :laugh:

Αν μου επιτρέπετε, σχετικά με το εμβόλιο, τυχαίνει να έχω 8 φίλες και γνωστές που είναι έγκυοι και φυσικά μιλάμε γι' αυτό. (ναι, ξέρω, έγινε baby boom στην παρέα... ;) ) Μια το έκανε.Οι υπόλοιπες μαζί κι εγώ όχι. Οι απόψεις των γιατρών ποικίλουν από το "δεν μπορω να πάρω θέση, είναι προσωπική η ευθύνη" εως "όχι, να μην το κάνεις, δεν το συνιστω."

Η κοπέλα που το έκανε είχε απλές παρενέργειες (τύπου δεκατα, λιγο πόνο στους μυες) για 2 μέρες. Ο γιατρός της ήταν θετικός στο να το κάνει.

Αυτά σε ότι έχει να κάνει με τα γεγονότα. Τώρα, από θέμα τοποθέτησης, εγώ προσωπικά έχω μέσα μου μια Ρένα και μια Αννίτα από τον Ιούνιο. (Κορίτσια διάβασα όλα τα post) Από όταν έμαθα για την εγκυμοσύνη μου έχω τρελαθεί ακούγοντας, διαβάζοντας, ρωτώντας ειδικούς. Έφτασα οριακά να το κάνω να ξεμπερδεύω και τελικά ένα ερώτημα αναπάντητο με γύρισε πίσω... Αφού είναι ακίνδυνο, αφού κατά 99% είναι το ίδιο με της κοινής γρίπης, γιατί κανείς δεν παιρνει την ευθύνη, βρε κορίτσια?

Και αφού αυτό το 1% αντιγόνο κάνει τη διαφορά, πώς γίνεται να θεωρείται αμελητέο και να λέμε ότι είναι ασφαλές βάσει του 99% που είναι το ίδιο? Γιατί, αν μου επιτρεπετε, έγώ για παράδειγμα, έκανα της κοινής γρίπης. Γιατί δε με καλύπτει λοιπόν το 99% αυτό και χρειάζομαι τόσο αυτό το 1% για να προστατευτω?

Χαζές απορίες, αλλά σας είπα κουβαλάω και τις 2 απόψεις μέσα μου. Αυτά που λέει η Ρένα τα έχω διαβάσει και συζητήσει με γιατρό. Αυτά που διατύπωσε ως απορίες η Αννίτα τα έχω ακούσει και τα δικαιολογώ.

Δεν ξέρω αν πήρα τη σωστή απόφαση.Ξέρω ότι 1% των εγκύων στη χώρα μας έκανε το εμβόλιο (το πιστεύω λόγω της προσωπικής στατιστικής που σας ανεφερα στην αρχή, οχι τόσο από την πληροφόρηση των ΜΜΕ) και αν είχαμε ως έγκυοι τόσο μεγάλο πρόβλημα μάλλον θα ακούγαμε μόνο δυσάρεστα στα ΜΜΕ. Ξέρετε πόσο ψοφάνε για τέτοια.

Και κάτι τελευταίο. Μη νομίζετε ότι κατέληξα σ' αυτο εύκολα. Σε άλλο post έγραψα για τις κρίσεις πανικού που έπαθα το καλοκαίρι. Αυτές μάλλον έκαναν μεγαλύτερο κακό στο μπεμπούλη μου από ότι η γρίπη αυτή καθαυτή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...