Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιες έγκυες έχετε κάνει το εμβόλιο και ποιες όχι;


Recommended Posts

rena79 θελω να συγχαρω την ομαδα των γιατρων με τους οποιους συνεργαζεσαι που ειναι λαμπροι επιστημονες, σιγουροι κ αξιοπιστοι ενω ολοι οι υπολοιποι επιστημονες υγειας,γιατροι, μικροβιολογοι, νοσηλευτεςκτλ που διατηρουν τις επιφυλαξεις τους ειναι κομπογιαννητες κ αχρηστοι.Με εκπλησει η σιγουρια με την οποια δινεις συμβουλες σε εγκυους παραθετοντας ασχετα πραγματα μεταξυ τους οπως πχ τα εμβολια που κανουμε στα παιδια που ειναι δοκιμασμενα εδω κ πολλα χρονια ή τα φαρμακα που παιρνουμε οταν ειμαστε αρρωστοι ή ακομα κ το ασυρματο internet!!!(Αναφεροντας οτι εισαι κ μοριακη βιολογος)Προσωπικα μου δινεις την εντυπωση πωλητριας στη φαρμακοβιομηχανια που προωθει το εμβολιο.Αφου λοιπον εισαι τοσο σιγουρη για αυτα που λες μηπως θελεις να παρεις κ την ευθυνη στην περιπτωση που τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι οπως τα περιγραφεις?Γιατι δεν γραφεις κ για την δεκαετια του 70 που εμφανιστηκε μια παρομοια γριππη κ πεθαναν κ εμειναν παραλυτοι απο το τοτε εμβολιο πολλοι περισσοτεροι απο αυτους που νοσησαν?Το εμβολιο δεν ηταν δοκιμασμενο τοτε?Οπως τα 100 τελευταια χρονια?Εγω δεν ειμαι ουτε γιατρος ουτε μοριακη βιολογος αποφοιτος ΤΕΙ ειμαι μηπως εσυ που εισαι επρεπε να προσεχεις λιγο περισσοτερο?Ευχομαι να ειμαι εγω κ οσοι διατηρουμε τις επιφυλαξεις μας λαθος γιατι στην αντιθετη περιπτωση πολλα μπορει να συμβουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αννιτα έγραψε:

rena79 θελω να συγχαρω την ομαδα των γιατρων με τους οποιους συνεργαζεσαι που ειναι λαμπροι επιστημονες, σιγουροι κ αξιοπιστοι ενω ολοι οι υπολοιποι επιστημονες υγειας,γιατροι, μικροβιολογοι, νοσηλευτεςκτλ που διατηρουν τις επιφυλαξεις τους ειναι κομπογιαννητες κ αχρηστοι.Με εκπλησει η σιγουρια με την οποια δινεις συμβουλες σε εγκυους παραθετοντας ασχετα πραγματα μεταξυ τους οπως πχ τα εμβολια που κανουμε στα παιδια που ειναι δοκιμασμενα εδω κ πολλα χρονια ή τα φαρμακα που παιρνουμε οταν ειμαστε αρρωστοι ή ακομα κ το ασυρματο internet!!!(Αναφεροντας οτι εισαι κ μοριακη βιολογος)Προσωπικα μου δινεις την εντυπωση πωλητριας στη φαρμακοβιομηχανια που προωθει το εμβολιο.Αφου λοιπον εισαι τοσο σιγουρη για αυτα που λες μηπως θελεις να παρεις κ την ευθυνη στην περιπτωση που τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι οπως τα περιγραφεις?Γιατι δεν γραφεις κ για την δεκαετια του 70 που εμφανιστηκε μια παρομοια γριππη κ πεθαναν κ εμειναν παραλυτοι απο το τοτε εμβολιο πολλοι περισσοτεροι απο αυτους που νοσησαν?Το εμβολιο δεν ηταν δοκιμασμενο τοτε?Οπως τα 100 τελευταια χρονια?Εγω δεν ειμαι ουτε γιατρος ουτε μοριακη βιολογος αποφοιτος ΤΕΙ ειμαι μηπως εσυ που εισαι επρεπε να προσεχεις λιγο περισσοτερο?Ευχομαι να ειμαι εγω κ οσοι διατηρουμε τις επιφυλαξεις μας λαθος γιατι στην αντιθετη περιπτωση πολλα μπορει να συμβουν

Θα συμφωνήσω μαζί σου Αννίτα,και σου βγάζω το καπέλο για την εύστοχη τοποθέτηση σου...Βέβαια,Ρένα μου,σέβομαι και την άποψή σου,αλλά είναι δυνατόν να βρέθηκε μέσα σε 20 ημέρες εμβόλιο;Που το δοκίμασαν;Σε Barbie;

Τελοσπάντων,ο καθένας υπεύθυνος των πράξεών του,κάνει ότι θέλει με τον εαυτό και το μωρό του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχετε αδικο κοριτσια...δικαιωμά σας να μην θέλετε να κάνετε το εμβόλιο, άλλωστε κι εγώ μέχρι πριν λίγο καιρό αρνητική ημουν...όμως..έχει απόλυτο δίκιο που τα παραθέτει όλα αυτά που εσάς σας φαίνονται περιέργα..καταρχην κάτι σημαντικό που ίσως δε γνωρίζατε...κανένα μα κανένα εμβόλιο δεν δοκιμάζεται πρώτα μερικές δεκάδες χρόνια για να δεις τι παρενέργειες θα έχει στο ίδιο το άτομο ή στο παιδί του...μιλάμε για 6 μηνο δοκιμών και μετά βγαίνει στην αγορά..μην απατάστε λοιπόν ότι τα δοκιμασμένα δεν μπορουν να έχουν παρενέργειες πχ στο dna μας ώστε να πάθουν κάτι τα παιδιά μας..επίσης οι παρενέργειες είναι κάτι που το άτομο εμφανίζει άμεσα..και όχι σε βάθος χρόνου..γιατί τότε ολα όσα τρώμε , πίνουμε ή έχουμε σαν φάρμακα είναι πάρα μα πάρα πολύ πιθανό να έχουν παρενέργειες που ουτε καν τις συνδέουμε με την κίνηση πουτο προκάλεσε..πχ..φρουτο με υπερβολική δόση φυτοφαρμάκου ή κάποιο άλλο εμβόλιο που έχετε ήδη κάνει..ή κινητο! Για τίποτε δεν μπορεί να είμαστε σίγουροι. ΟΜΩΣ..τα συστατικά του συγκεκριμένου εμβολίου έχουν ξαναχρησιμοποιηθεί και είναι κατα 99% ίδιο με το εμβόλιο της κοινής γρίπης και γι αυτό βγήκε τόσο γρήφορα..άλλωστε κάθε χρόνο όπως είπε και η Ρένα το εμβόλιο της κοινής γρίπης είναι ολοκαίνουριο χωρίς ιδιαίτερες δοκιμες!! γιατί πολύ απλά ο ιός κάθε χρόνο μεταλάσσεται κι έτσι πάντα πρέπει να αλλάζει το αντιγόνο.Όλα τα άλλα μένουν ίδια..έτσι και το νέο εμβόλιο..είναι ολόιδιο με το κοινο απλώς αλλάζει το αντιγόνο..επίσης ο φόβος για τις παρενέργειες έχει προέλθει από τα ανοσοενισχυτικά τα οπόια είναι φυτικά και σαν φυτικά προκαλουν αλλεργικές αντιδράσεις ή άλλες παρενέργειες οι οποίες όμως εξαφανίζονται στο άμεσο μέλλον καθώς οι ουσίες αυτές αποβάλλονται από τον οργανισμό. Τέλος η παραλυτική νόσος που αναφέρθηκε τότε στην Αμερική(εκτός του ότι έχει αλλάξει ο τρόπος που παράγονται τα εμβόλια από τότε) είναι πιο πιθανό να την πάθεις από την γρίπη παρά από το εμβόλιο..λόγια γιατρών και επιστημών..όχι δικά μου...έτσι λοιπόν προχώρησα και το έκανα..ααα...και τα ανοσοενισχυτικά βοηθουν τα αντισώματα να μείνουν περισσότερο στον οργανισμό μας και να μείνουμε περισσότεορ καιρό προσταρευμένοι από τον ιο της γρίπης..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki που ακριβως εχω αδικο?Δεν εγραψα πουθενα οτι τα δοκιμασμενα εμβολια δεν εχουν παρενεργειες,δεν εγραψα πουθενα οτι τα φυτοφαρμακα δεν εχουν παρενεργειες,δεν εγραψα πουθενα οτι το κινητο δεν εχει παρενεργειες απλα ειπα οτι ειναι ασχετα με το νεο εμβολιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιτα έγραψε:

rena79 θελω να συγχαρω την ομαδα των γιατρων με τους οποιους συνεργαζεσαι που ειναι λαμπροι επιστημονες, σιγουροι κ αξιοπιστοι ενω ολοι οι υπολοιποι επιστημονες υγειας,γιατροι, μικροβιολογοι, νοσηλευτεςκτλ που διατηρουν τις επιφυλαξεις τους ειναι κομπογιαννητες κ αχρηστοι.Με εκπλησει η σιγουρια με την οποια δινεις συμβουλες σε εγκυους παραθετοντας ασχετα πραγματα μεταξυ τους οπως πχ τα εμβολια που κανουμε στα παιδια που ειναι δοκιμασμενα εδω κ πολλα χρονια ή τα φαρμακα που παιρνουμε οταν ειμαστε αρρωστοι ή ακομα κ το ασυρματο internet!!!(Αναφεροντας οτι εισαι κ μοριακη βιολογος)Προσωπικα μου δινεις την εντυπωση πωλητριας στη φαρμακοβιομηχανια που προωθει το εμβολιο.Αφου λοιπον εισαι τοσο σιγουρη για αυτα που λες μηπως θελεις να παρεις κ την ευθυνη στην περιπτωση που τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι οπως τα περιγραφεις?Γιατι δεν γραφεις κ για την δεκαετια του 70 που εμφανιστηκε μια παρομοια γριππη κ πεθαναν κ εμειναν παραλυτοι απο το τοτε εμβολιο πολλοι περισσοτεροι απο αυτους που νοσησαν?Το εμβολιο δεν ηταν δοκιμασμενο τοτε?Οπως τα 100 τελευταια χρονια?Εγω δεν ειμαι ουτε γιατρος ουτε μοριακη βιολογος αποφοιτος ΤΕΙ ειμαι μηπως εσυ που εισαι επρεπε να προσεχεις λιγο περισσοτερο?Ευχομαι να ειμαι εγω κ οσοι διατηρουμε τις επιφυλαξεις μας λαθος γιατι στην αντιθετη περιπτωση πολλα μπορει να συμβουν

Αγαπημένη μου Αννίτα!!!!

ακου λοιπόν τους υπέρλαμπτους επιστήμονες που εσύ τόσο πολύ εκτιμάς, και άσε τους λοιμωξιολόγους, το ΚΕΕΛ, τον Παγκοσμιο οργανισμό υγείας, τον κ. Τσιοδρα, τον Ευρωπαικό οργανισμό φαρμάκων να λένε τα δικά τους κομπογιαννξίτικα πράγματα, επειδή έχουν όλοι μπλεχτεί σε μια τεράστια συνωμοσία ειδικά για να αφανίσουν εσένα και το αγγένητο μωρό σου... ένα τεράστιο σχέδιο συνομωσίας ειδικά για αυτό τον σκοπο... Κιαν αγάπη μου νομίζεις οτι απλά εργάζομαι πωλήτρια σε φαρμακοβιομηχανία που προωθεί το εμβολιο, τότε σε προκαλώ πριν μιλάς έτσι όπως μιλάς (εγώ δεν είρωνευτηκα κανέναν όπως εσυ!!!!) να στρώσεις τον Κ_ΛΟ σου κάτω και αν καταφέρεις να πάρεις τα πτυχία που έχω εγω να έρθεις για να μιλήσουμε επί ίσης όροις.... εγώ δεν σε ειρωνευτηκα, δεν ειρωνευτηκα κανέναν, ούτε και πίεσα κανεναν να κάνει το εμβόλιο... εγώ από την πλευρά που βρίσκομαι και σίγουρα γνωρίζω 100 πράγματα πιο πολλά από σενα γι αυτο το θέμα, θέλησα να τα αναφέρω, για να μην ακούγεται μόνο η πλευρά των υπέρλαμπρων επιστημόνων που τόσο εσύ εκτιμας και φέρνουν την καταστροφή... ομώς τέτοια θυματα σαν και σενα επιλέγουν για να σπέρνουν το σπόρο αυτό... και άμα θέλεις εσύ να μην το κάνεις, τότε μπράβο σου.. προτείνω επίσης να μην παιρνεις αντιβιώσεις, να μην ξαναπάς νοσοκομειο, να μην κάνεις κανένα εμβόλιο στα παιδια σου και όταν ξανααρρωστησεις, να πάς στον μάγο της φυλής να σε κάνει καλά!!!! αυτό σου αξίζει.,.,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γράψω κι αλλά, γιατί το τελευταίο μήνυμα της αννίτας με εκνευρισε πολύ, αλλά δεν έχει νόημα... Σορυ που πήρα μέρος σε αυτή την συζήτηση βλέπω τώρα ότι δεν άξιζε τον κόπο... ανοίξτε τις τηλεοράσεις και ενημερωθήτε από εκει... Ισως πραγματικά να έχουν τα παράθυρα δίκιο και ο κάθε παθολόγος που βγαίνει στο γυαλί να πεί την έγκυρη αποψη του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κρίμα που έφτασε εδώ η κατάσταση.... Συμφωνω ότι δεν χρειάζεται η ειρωνία ούτε οι προσβολές.... Επειδή αναφέρθηκε το αν παίρνει κάποιος την ευθύνη για τις παρενέργειες του εμβολίου, αντιστοίχως ρωτάω παίρνουν όσοι το δυσφημούν την ευθύνη για τους θανάτους από τη γρίπη; Αυτοί οι θάνατοι είναι γεγονός και αν το προσέξατε αυξάνονται ραγδαία αυτές τις μέρες και στην μικρή και ζεστή Ελλάδα.... Δεν μπορούμε να τους υποτιμούμε. Ούτε να μηδενίζουμε τις αρμόδιες και εξειδικευμένες αρχές παγκοσμίως που συνιστούν το εμβόλιο....

Γεγονός είναι ότι η γρίπη χτυπάει το αναπνευστικό και οι έγκυοι,όσο προχωρά η εγκυμοσύνη κινδυνεύουν πιο πολύ γιατί "στριμώχνονται" οι πνεύμνονές τους. Ειδικά η σύσταση προς τις εγκύους οι οποίες αποτελούν μικρή ομάδα του πληθυσμού είναι μόνο για το δικό τους καλό - όχι για τη δημιουργία ασπίδας για το καλό του κοινωνικού συνόλου το οποίο ενδεχομένως κάποιους να τους συγκινεί λιγότερο από το ατομικό.

Επιπλέον, παρενέργειες έχουν τα πάντα!!!!! Οι δοκιμές και η πολύχρονη χρήση αυτό έχουν αποδείξει - ακόμα και για την ασπιρινούλα... Είναι η χαμηλή πιθανότητα παρενεργειών που κάνει τους γιατρούς να τα συνιστούν και εμάς να τα παίρνουμε - κάνουμε. Οχι ο αποκλεισμός.... Συν ότι πράγματι το εμβόλιο της εποχιακής γρίπης αλλάζει κάθε χρονο, συν ότι και το νέο αυτό εμβόλιο νομίζω ότι περιέχει ως επι το πλείστον γνωστά συστατικά.

Επαναλαμβάνω ότι εγώ δεν το έχω κάνει ακόμα. Επιμένω όμως ότι δεν πρέπει να εκφραζόμαστε τόσο απόλυτα ούτε να προσπαθούμε να επηρεάσουμε τρίτους.

Τέλος, δεν πιστεύω ότι οι φαρμακευτικές (αλλά και ο ΠΟΥ και οι κυβερνήσεις της Αγγλίας κλπ) θέλουν να αφανίσουν τον πληθυσμό της γης. Μου φαίνεται αστείο το σενάριο... Αλλά αν είμαι στον κόσμο μου και αν όντως αυτός είναι ο σκοπός τους (Σπήλμπεργκ....) τότε έχουν χίλιους τρόπους να το κάνουν πέραν από το εμβόλιο αφού όλοι κάποια στιγμή χρειαζόμαστε τα σκευάσματά τους - είτε πρόκειται για την αντιβίωση, είτε τις διάφορες ενέσεις που κάνουν κατά και μετά τη γ΄΄εννα και ούτε που βλέπουμε πώς λε΄γεται το φάρμακο που έχουν μέσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ που πήγα μόνο οαέδ και δεν σπούδασα σε τει και σε πανεπιστήμια μπορώ να πω την αποψή μου? :laugh: :laugh: :laugh: είμαι μια ταπινή πλιν τίμια κομμώτρια πειράζη !!! :laugh: :laugh: :laugh:

καλημέρα κορίτσια !!!! Εγώ κορίτσια δεν το έκανα γιατι δεν με άφησε ο γιατρός μου.

Τον είχα ρωτήσει απο τον 6 μήνα και μου είχε πει κατηγοριματικά όχι.

Τώρα να σου πω την αλήθεια επικρατεί ενα μπάχαλο και δεν έχω καταλαβει το λόγο που υπάρχουν τόσες αντίθετες απόψεις. Είναι λογικό πάντως πολλοί να φοβούντε και να αντδρούν αρνητικά γιατι έχει συζητηθεί πολυ η αρνητική πλευρα του εμβολίου!

Πάντως καλό είναι να ακούμε την γνώμη ειδικών και την γνώμη ανρθώπων που μπορούν να έχουν λόγο σε αυτα που λενε, απο εκει και ύστερα ο καθένας μπορεί να κρατήσει ότι θέλει και να πράξει όπως θέλει!!

τα φιλια μου και την καλημέρα μου σε όλες :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!!

Προτείνω να είμαστε φειδωλές στους χαρακτηρισμούς μας και να σεβόμαστε την αντίθετη άποψη. :)

Τώρα θα μου πείτε ποια είμαι εγω?? είμαι η καμία που περνάει όμορφα σε αυτό το φόρουμ και θέλει τα πράγματα να παραμείνουν όμορφα και πολιτισμένα. :)

Είναι λογικό να υπάρχουν αντίθετες απόψεις..και είναι όλες σεβαστές .. Εδώ οι επιστήμονες διχάζονται δεν θα διχαστούμε εμείς ....

Από όπου και αν ενημερωθεί η κάθε μία μας, καλό είναι να αποφασίσει τι είναι καλύτερο για το παιδάκι της και για τον εαυτό της...

Με πολύ πολύ αγάπη σας τα λέω αυτά και χωρίς να θέλω να κάνω την έξυπνη...ευχομένη το θέμα να λήξει εδώ (αν δεν υπάρχει αντίρρηση :laugh: ) και να συνεχίσουμε να λέμε τις αιτιολογημένες απόψεις μας πάνω στο θέμα.. μπορεί να βοηθήσει κάποιον...Εμένα προσωπικά με βοήθησαν και σας ευχαριστώ..

Σας φιλώ .. :kiss: :woohoo: :kiss: :silly: :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια πραγματικά συγγνώμη που παραφέρθηκα και είπα κάποια λόγια, δεν ήθελα να ακουστώ έτσι τουλάχιστον στις υπόλοιπες κοπέλες.

Και ο καθένας βεβαια έχει την ευθύνη για τις πράξεις του, και ο καθένας μόνος του παιρνει την ευθύνη να εμβολιαστεί ή όχι... κανένας δεν μπορεί να πιέσει κάποιον να εμβολιαστεί αλλά ούτε και να τον αποτρέψει...το θέμα είναι να μην διαδίδονται αβάσιμες κατηγορίες για το εμβόλιο, που έχει ήδη βοηθήσει πάρα πολύ κόσμο. Η ιατρική μας προσφέρει τα εργαλεία της για την αντιμετώπιση και την πρόληψη των ασθενειών, και το μπαλάκι πεφτει στους γιατρούς για να πληροφορήσουν σωστά τον κόσμο για τις οφέλειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα!

Είχα αποφασίσει να μη συμμετέχω πλέον στη συζήτηση καθόσον, δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο. Οφείλω όμως να πω, αν και με πρόλαβε η χρύσα78, ότι καλό είναι σε μία πολιτισμένη συζήτηση να εκφράζονται όλες οι απόψεις χωρίς άνευ λόγου και αιτίας διαξιφισμούς, αντεγκλήσεις και προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

Ειδικά όσες επικαλούμαστε και τίτλους σπουδών, οφείλουμε ένα παραπάνω να σεβόμαστε τις βασικές αρχές του διαλόγου και το συνομιλητή μας και να μην εκφραζόμαστε απόλυτα και απαξιωτικά για όποιους τυχόν έχουν την αντίθετη άποψη.

Υπάρχουν όντως καταξιωμένοι ειδικοί επιστήμονες, αρμόδιοι να εκφέρουν γνώμη επί του θέματος που έχουν ένθεν κακείθεν εκφράσει εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις σε ό,τι αφορά το εμβόλιο. Όσοι άλλωστε συναναστρεφόμαστε καθημερινά με ιατρούς και φαρμακοποιούς, θα έχουμε ακούσει ότι στην ιατρική επιστήμη πολλές φορές το απόλυτο είναι και λίγο σχετικό.... Και για να μην αναφερθούμε στο εμβόλιο και υπάρξει πάλι παρεξήγηση, πιστεύω θυμάστε όλες την περίφημη υπόθεση της θαλιδομίδης και άπειρα άλλα περιστατικά...

Η απόφαση που θα πάρει κάθε μια από μας συνεκτιμώντας τις οδηγίες των θεραπόντων ιατρών, είναι προσωπική της υπόθεση και δε σημαίνει αυτό ότι θα πρέπει να την επιβάλλει στους άλλους. Προσωπικά ή ίδια μετά από συζητήσεις που είχα με την γυναικολόγο μου και φίλους και συγγενείς μου που ασκούν το ιατρικό επάγγελμα, αποφάσισα να μην κάνω το εμβόλιο, δεχόμενη ότι η απόφαση μου εμπεριέχει ένα ρίσκο, το οποίο όμως ανέλαβα συνειδητά να πάρω, διότι αξιολογώντας τις εκτιμήσεις που άκουσα, έκρινα ότι ήταν μικρότερο από το ρίσκο του εμβολίου. Αυτό βέβαια μπορεί να είναι και λάθος εκτίμηση... Το μέλλον θα δείξει....

Η ουσία είναι ότι όταν οι ειδικοί επιστήμονες με πολυετή εμπειρία δεν είναι απόλυτοι, είναι κάπως οξύμωρο να είμαστε απόλυτες εμείς!

Ας ευχηθούμε όσες περιμένουμε μωράκια ή έχουμε μωράκια κάτω των 6 μηνών στο σπίτι, να μην έχουμε καμμιά απολύτως συνέπεια όποια επιλογή και αν ακολουθήσουμε...

Την καλημέρα μου και πάλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εκφράζονται όλες οι απόψεις χωρίς άνευ λόγου και αιτίας διαξιφισμούς, αντεγκλήσεις και προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

Vivianka μου συμφωνώ απόλυτα, αν και η απάντηση μου και η ένταη δεν απευθυνόταν καταρχήν στις υπόλοιπες κοπέλες, και δεύτερον δεν ήταν δίχως λόγο και αιτία... νομίζω ότι αν κάποιος απευθυνόταν προσωπικά και σε εσένα με τέτοια ειρωνία θα του απαντούσες... έτσι δεν είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rena79 έγραψε:

εκφράζονται όλες οι απόψεις χωρίς άνευ λόγου και αιτίας διαξιφισμούς, αντεγκλήσεις και προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

Vivianka μου συμφωνώ απόλυτα, αν και η απάντηση μου και η ένταη δεν απευθυνόταν καταρχήν στις υπόλοιπες κοπέλες, και δεύτερον δεν ήταν δίχως λόγο και αιτία... νομίζω ότι αν κάποιος απευθυνόταν προσωπικά και σε εσένα με τέτοια ειρωνία θα του απαντούσες... έτσι δεν είναι?

Αφού με ρωτάς rena μου (αν και δε θα ήθελα να απαντήσω, αλλά πάλι δε θέλω μια και απευθύνεσαι σε μένα να σε αγνοήσω), σου λέω ότι πράγματι το σχόλιο της Ανίτας περί φαρμακοβιομηχανιών ήταν σε κάπως επιθετικό τόνο, αλλά παρόλα αυτά εγώ δε θα απαντούσα σε προσωπικό επίπεδο- ίσως γιατί λόγω της δικής μου δουλειάς έχω μάθει να επικεντρώνομαι απλώς στην ουσία.

Το θέμα όμως δεν είναι τί θα έκανα εγώ, άλλωστε κάθε άνθρωπος έχει την προσωπικότητα του και αυτό τον κάνει ξεχωριστό. Το θέμα είναι ότι είναι κρίμα σε μια τόσο όμορφη κι ενδιαφέρουσα συζήτηση, που ακούστηκαν επιχειρήματα από όλες τις πλευρές και κυρίως από κοπέλλες που βρίσκονται στην ίδια θέση με μας (δηλαδή σε προχωρημένη ή μη κύηση) να χαλάμε τις καρδιές μας παίρνοντας πράγματα προσωπικά. Και αυτό γιατί όπως προείπε η χρύσα78, τα εκατέρωθεν επιχειρήματα μας βοηθούν στη λήψη της τελικής απόφασης.

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περιμενα μια διαφορετικη απαντηση.Τελοσπαντων.Δεν μιλησα ποτε ποτε για αφανισμο του ανθρωπινου γενους,ουτε για μαγους ουτε για αντιβιωσεις....εσυ τα λες κ τα τονιζεις.Εγω ειπα απλα την αποψη μου χωρις να προσπαθησω να πεισω κανεναν να το κανει ή οχι γιατι δεν ειμαι σιγουρη.Ο γιατρος που συνεργαζεται με το site επισης δεν μπορει να δωσει ασφαλη απαντηση.Αντιθετως εσυ εισαι αυτη που απανταει σε ολες τις κοπελες προτρεποντας να το κανουν.Σαν επιστημονας που εισαι θα περιμενε κανεις να αναφερθεις εστω κ ελαχιστα στις προφυλαξεις περαν του εμβολιου που μπορει να παρει καποιος αλλα ... πουθενα η λογικη του αφου παιρνω αντιβιωση και εχει παρενεργειες ας παω να κανω κ οποιο εμβολιο μου πασαρουν μονο επιστημονικη δεν ακουγεται.Εγω ευχομαι να ειμαι το θυμα που κανει λαθος εσυ?Κατα τ'αλλα περα απο την επιθεση σε εμενα κ στον Κ_ΛΟ μου δεν απαντησες ουτε σε μια απο τις ερωτησεις μου.Ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μα δεν έκανες κορίτσι μου καμμια ερώτηση... μόνο κριτική... οπότε μάλλον βγάζουμε τα συμπεράσματα μας... και εγώ δεν προέτρεψα καμμια κοπέλα εδώ να κάνει το εμβόλιο. Μαζί με το Τυρογαριδάκι απλά μεταφέραμε τις απόψεις των γιατρών που προτρέπουν για το εμβόλιο. τιποτα πιο πολύ... εσύ το πήρες προσωπικά, εξάλου δεν ήρθε κανενας με καμμια συριγγα να σου κάνει το εμβόλιο... ή μήπως δεν μπορεί να ακούγεται και η διαφορετική άποψη? δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση επίθεση αννίτα μου... αν διαβάσεις όλα όσα έγραψα στα προηγούμενα ποστ, απλά αναφέρω και κάποιες πληροφορίες προς την κατευθυνση υπέρ του εμβολίου.Δεν πιέζω κανεναν ουτε προωθω κανένα εμβόλιο ή φάρμακο. απλά έχω την δική μου άποψη που δεν την στηρίζω στα παράθυρα της τηλεόρασης. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια, καταρχας δεν ειναι καθολου μα καθολου ομορφο οταν η συζητηση φτανει σε τετοια επιπεδα, οι εντασεις και οι επιθεσεις δε βοηθουν κανενα.

Η αποψη της καθεμιας μας για το εμβολιο ειναι προσωπικη και μονο, δεν ειναι σωστο να προσπαθουμε να επιβαλλουμε τη γνωμη μας σε καποιον αλλο μονο και μονο επειδη διαφωνει μαζι μας. Για αυτο γινεται διαλογος, ασχετα αν οι αποψεις διιστανται. Εγω προσωπικα - και μιλαω μονο για μενα - δεν εχω πειστει απο κανεναν για την ασφαλεια του εμβολιου, εχω πολυ αγαπητο προσωπο που δουλευει σε φαρμακευτικη και αλλο σε νοσοκομειο και ειναι και οι δυο πολυ επιφυλακτικη. Δε μπορω να κανω το εμβολιο στηριζομενοι σε προτροπες γιατρων ε αφου τοσα εμβολια κανεις κανε αλλο ενα ή του στυλ ολα χημικα εχουν που τρως και πινεις τι πειραζει αυτο. Αφου μπορω να περιορισω η να αποφυγω κατι γιατι να μην το κανω στην τελικη? Δεν ειναι επιχειρηματα αυτα..

Η καθεμια μας ας κανει οτι θεωρει αυτη σωστο για τον εαυτο της και για τα παιδια της. Απο εκει και περα δεν υπαρχει νοημα πιστευω να προσπαθουμε να πεισουμε τον αλλο για τιποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως Αννίτα, δε θέλω να υπερασπιστώ κανέναν και θέλω να είμαι αμερόληπτη, δεν φάνηκε να τονίζει ότι πρέπει να το κάνουμε αλλά ότι γίνεται μεγάλη φασαρία γύρω από ένα εμβόλιο , τόσες φήμες, τόσα βίντεο τόσα αρνητικά για ένα απλό εμβόλιο!! Αυτό τονισε η Ρένα και έχει δίκιο..και θα σου πω γιατί λένε ότι δεν έχει δοκιμαστεί...κανένα μα κανένα εμβόλιο αλλά και φάρμακο δνε περνάει χρόνια δοκιμασιών . Όλα πρέπει όμως να περάσουν ένα εξάμηνο(φαντάσου πόσο σίγουρη μπορείς να νιώθεις για τις μετέπειτα παρενέργειες στα παιδιά μας!!!!!!)το συγκεκριμένο εμβόλιο λοιπόν δεν πέρασε το εξάμηνο επειδή επρόκειτο για πανδημία(δηλαδή όλοι μα όλοι θα αρρωστήσουμε, ένα ποσοστό θα χρειαστεί νοσηλεία και έν ποσοστό θα πεθάνει. ) Όλα αυτά θα γίνουν πολύ γρήγορα, οι εντατικές θα μπλοκάρουν και κάποιοι θα πάνε άδικα...έτσι το εμβόλιο , που είναι ίδιο με τα υπόλοιπα όπως προείπα απλώς αλλαζει το αντιγόνο(ο ιος δηλαδή) βγήκε πολύ γρήγορα στην αγορα, το πήραν οι χώρες με ευθύνης τους και όχι με ευθύνη των φαρμακοβιομηχανιών, όχι ότι είναι κάτι άγνωστο σαν εμβόλιο και μη δοκιμασμένο..όλα του τα συστατικά είναι δοκιμασμένα. Γι αυτό και το πήραν έτσι οι χώρες, γιανα προστατέψουν κυρίως τις ευπαθείς ομάδες..να μειώσουν δηλαδή τις πιθανότητες να αρρωστήσει τόσος κόσμος δημιουργώντας ένα φράγμα μέσω του εμβολιασμου. Κάποιες λοιπόν φαρμακοβιομηχανίες που κερδίζουν μέσα από τα φάρμακα της νέας γρίπης τα έβγαλαν αυτά στη φόρα γιατί δεν τις συνέφερε...φυσικά και τα εμβόλια και οτιδήποτε βάζουμε στο σώμα μας και στον οργανισμό μας μπορε΄να έχει επιπτώσεις στα παιδιά μας..ένα σωρό μπορώ να σου απαριθμήσω..αλλά δε σημαίνει ότι το εμβόλιο αυτό δημιουργήθηκε για να μας καταστρέψει...τις ίδιες παπα...ρουνιες είαν βγάλει και για το εμβόλιο του τραχήλου της μήτρας!! Μάλιστα μια γνωστή μου όταν πήγε να το κάνει στην κόρη της ο γιατρός της είπε <<τον ίδιο τον καρκίνο πας να βάλεις στο παιδί σου;;;>> και άλλα λογια που ειπώθηκαν από τις φαρμακοβιομηχανίες που κέρδιζαν με τον καρκίνο αυτό..τόσα και τόσα παίζονται..ας μάθουμε και την άλλη πλευρά κι ας απόφασίσουμε πάλι όπως εμείς νομίζουμε..κι εγώ που το έκανα ώρες ωρες ευχομαι να μπορουσα να το είχα αποφυγει αλλά τι να κάνουμε...έγκυος είμαι..συγκαταλέγομαι στις ευπαθείς ομάδες...κι επειδή πέθαναν πρόσφατα και δυο νεά παιδιά 18 και 19 ετών..είπα να προστατεύσω και το γιο μου...έτσι..τόσα εμβόλια του έχω βάλει..σε ακόμη ένα θα τσιγκουνευτώ;;;; :Ρ Ας πάει το παλιάμπελο...τουλάχιστον μου έφυγε ένα άγχος ..ότι δε θα κολλήσω και άν κολλήσω πως θα την περάσω, τι φάρμακα θα πάρω, πόσο θα επηρεάσουν τα φάρμακα καιη νοσηλεία μου το αγέννητο παιδί μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tyrogaridaki και μην ξεχνάς ότι είναι τόσα τα σκάνδαλα στον χώρο του φαρμάκου που μπορούμε έυκολα να καταλάβουμε γιατί έχει ξεκινήσει όλος αυτός ο πόλεμος. Τα συμφέροντα είναι τεράστια και μας ξεπερνούν. Και όσο για τα μέτρα προστασίας που ανέφερε η αννίτα, και με κατηγόρησε ότι δεν τα ανέφερα... καλό πλύσιμο των χεριών, αντισηπτικά, μάσκες. όμως μιλάμε για την γρίπη, και ξέρουμε όλοι μας από πρώτο χέρι πόσο ευκολα κολλάει. η πιο ιδανική προστασία είναι το να κλειστούμε στο σπίτι μας... ακόμα και αυτό δεν είναι όμως αρκετό. Άσε που πχ. εγώ αλλά και άλλες κοπέλες είμαι σίγουρη, δεν την έχουμε αυτή την πολυτέλεια...εγώ λόγω δουλειας είμαι συνέχεια σε περιβάλλον με πολύ κόσμο που δεν μπορώ να ελέγξω αν κάποιος 10 γραφεία μακριά από μένα έχει συμπτώματα. έιναι πολύ δύσκολο για μένα, γιατί δεν μπορώ να κάνω το εμβόλιο και να ηρεμήσω... σήμερα ρώτησα για το εμβόλιο το εισπνεόμενο που γίνεται στην Αμερική και δεν φτιάχνεται σε αυγά. Τεσπα... αυτή η συζήτηση πήγε σε άκρα που δεν θα έπρεπε αλλά όπως σωστά προείπε μια κοπέλα... εδώ διχάζει ολόκληρους επιστήμονες δεν θα διχάσει εμάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rena79 εκανα ερωτησεις που μαλλον σε συμφερει να τις δεις ως κριτικη για να μην απαντησεις.Το Τυρογαριδακι δεν ειπε οτι εργαζεται στο χωρο της υγειας οποτε καταλαβαινεις πως οι 2 αποψεις εχουν διαφορετικη επιρροη σε αυτους που διαβαζουν.Με εκπλησει η σιγουρια που απαντας στις κοπελες μια-μια προτρεποντας τες να κανουν το εμβολιο προσπαθωντας να "τρομοκρατησεις" εμας που διατηρουμε επιφυλαξεις.Αν θελεις διαβασε ξανα-οπου εχει ερωτηματικο ειναι ερωτηση-αν θελεις απαντας αν δεν θελεις οχι δικαιωμα σου' σε παρακαλω ομως θερμα σταματα να κανεις διαφημιση σε ενα σκευασμα που ακομα η επιστημονικη κοινοτητα δεν εχει δωσει ασφαλη εκτιμηση προβαλοντας τις γνωσεις κ το επαγγγελμα σου-ενας λογος παραπανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ξεκαθαρισω οτι δεν "επιτιθεμαι"σε προσωπικο επιπεδο αλλα οταν καποιος επικαλειται το επαγγελμα του για ενα τοσο σοβαρο ζητημα ας αναλαβει κ την ευθυνη των οσων λεει.Απο οτι φαινεται κανενας δεν ειναι διατεθιμενος να παρει καμια ευθυνη οσων αφορα αυτο το εμβολιο.Ξερω οτι στα ζητηματα που εθεσα δεν προκειται να παρω ευθεια απαντηση αλλα θα συνεχισουμε να μιλαμε για αφανισμους μαγους αντιβιωσεις κτλ.Με τον κινδυνο να φανω γραφικη προτεινω να προσεχουμε την ατομικη μας υγιεινη κ να παιρνουμε τις κλασσικες προφυλαξεις οσο για το εμβολιο ας αποφασισει ο καθενας για την οικογενεια του(οσο εχει ακομα αυτο το δικαιωμα).Συγγνωμη για την ενταση-ειλικρινα δεν ηταν σκοπος μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν εννοείς ότι το μόνο που δεν σου απάντησα είναι το τι έχω να πώ για την περίπτωση του 70, τότε η απάντηση μου είναι αυτή : υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις που θα μπορούσες να φέρεις σαν παράδειγμα από τοτε και παλιότερα (όπως πχ η θαλιδομήδη). Τοτε η ιατρική και η βιολογία ήταν σαν να λέμε αιώνες πίσω σε σχέση με τώρα, η μοριακή βιολογία στα σπάργανα και η σηπτικές τεχνικές πολύ διαφορετικές. δεν μπορείς να συγκρίνεις τις 2 εποχές σε επίπεδο τεχνολογίας και γνώσεων ιατρικών. πολλά λάθη είχαν γίνει τότε...αν διαβάσεις τι ακριβώς είχε γίνει με εκείνο το εμβόλιο θα δείς ότι δεν ήταν αρκετά "καθαρισμένο" και περιέιχε πολλές ουσίες που δεν μπορούσαν να απομονωθούν με επιτυχία. δεν έφταιγε η παραγωγή και η σχεδίαση αλλά η έλλειψη τεχνικών να ελέγξουν για την ασφάλεια και την "καθαρότητα" του εμβολίου. Τεσπα. Εσύ συνεχίζεις να είσαι ειρωνική και να μιλάς με πολύ επικριτικό τόνο και εγώ δεν μπορώ να συνεχίσω αυτό το τριπάκι... δεν πίεσα καμμία να κάνει το εμβόλιο, είπα την γνώμη μου έχουμε εξάλλου δημοκρατία. αν εχεις κάποιο πρόβλημα με αυτό τι να σου πώ... δεν κάνω διαφήμηση σε κανενα σκευασμα και αν αυτό δεν το καταλαβαίνεις πρόβλημα σου. Μέχρι που μπήκες εσύ στο thread είχαμε μια πολιτισμένη συζήτηση νομίζω...

Τεσπα, να ξέρεις ότι δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο με την δική σου επιθυμία για ένταση...Και για να έχουμε και καλό ερώτημα... Εσύ είσαι Εγκυος? ή όχι? γιατί αν είσαι έξω από τον χορό λες πολλά πολλά τραγούδια όπως λέει και η παροιμία. Αν πάλι είσαι τότε βεβαια και έχεις κάνει την επιλογή σου. Δεν αποκλείει αυτό όμως να έχουμε άλλη αποψη από σένα και επίσης να την εκφράζουμε... και να μην αφήνουμε κάποια πράγματα να διαστρεβλώνονται... αυτά.. ΑΝΤΙΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βεβαια και επικαλούμαι το επάγγελμά μου... λέω αυτά που γνωρίζω και που διαβάζω σε επιστημονικά περιοδικά και σε συνέδρια για το θέμα - έχεις άρα πάει να ακούσεις σε ένα συνέδριο την γνώμη των ειδικών? είμαι πολύ περήφανη για το επάγγελμα μου και δεν θέλω να πιέσω κανέναν... αλλά θέλω να πώ την γνώμη μου και νομίζω ότι είμαι ελέυθερη να το κάνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια μου,ήμαρτον,ας μην δώσουμε άλλο σημασία..Πλέον ο καθένας θα κάνει αυτό που νιώθει και που του έχει πει ο γιατρός του,ίσως.

Βέβαια,με καλύπτει η τοποθέτηση της Αννίτας πλήρως,αλλά αν δεν ήταν κι η Ρένα δεν θα με βοηθούσε να κρίνω τί θα κάνω!Όλα χρειάζονται,εδώ κάνουμε διάλογο,κι ο καθένας λέει την άποψή του.Διαφορετικά το φορουμ θα ήταν απλά αρχεία προς ανάγνωση,όχι μηνύματα που μπορούμε να πούμε όλοι την γνώμη μας.Ισως να είναι κάποιες φορές ρηξικέλευθες οι απόψεις μας,αλλά και πάλι μπορούμε χωρίς υβριστικό τρόπο να τις καταθέσουμε.

Δε μιλάω ποτέ για "πολιτισμένους ανθρώπους",είναι ταμπέλα που κανείς δεν μπορεί να κρίνει.Κι αν κρίνει,καλύτερα να κρίνει την ίδια του την κριτική.Μιλάω απλά για ανθρώπους.Σκέτο.

Όποια απόφαση κι αν πάρει ή πήρε ο καθένας,ένα είναι το σίγουρο:Μακάρι να είμαστε καλά κι εμείς και τα μωρά μας,και να μην υπάρξουν αρνητικές συνέπειες για καμιά ομάδα ανθρώπων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια γεια σας εγώ την άποψή μου την είπα..αυτό που θα σας πω είναι ότι ο γυναικολόγος μου επιμένει να μην κάνω το εμβόλιο επ ουδενί το ίδιο και ο παιδίατρος για τον 4χρονο γιο μου.Η ανηψούλα μου 18 μηνών πριν 1 μήνα πέρασε πνευμονία πήραμε τηλέφωνο στο Μακάρειο (εδώ στην Κύπρο είναι το Δημόσιο Νοσοκομείο για παιδιά)και μας είπαν η απόφαση δική σας, οι μόνες περιπτώσεις που λένε κάντε το είναι σε παιδιά με λευχαιμία..Ρένα μπορεί να είσαι ότι είσαι αλλά και οι γιατροί δεν είναι τυχαίοι μην τα ισοπεδώνουμε όλα..σεβαστή η αποψή σου όπως και όλων των κοριτσιών, αλλά για τρομολαγνεία και για δήθεν γιατρούς πρώτη εσύ μίλησες.Επίσης αν το 77 η ιατρική ήταν στα σπάργανα τα ίδια θα λέμε και σε 30 χρόνια από σήμερα , η ιατρική καθέ μέρα εξελίσσεται όπως και η τεχνολογία..θα το ξαναπώ λοιπόν ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του.Τέρμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν είμαι έγκυος κι έτσι δεν μπήκα καθόλου στο δίλημμα να κάνω ή όχι το εμβόλιο. Γενικά δεν κάνω ποτέ μου το εμβόλιο της κοινής γρίππης, και δεν αρρωσταίνω παρά σπάνια, και τις περισσότερες φορές τη γρίππη ή το κρύωμα τα περνάω στο πόδι. Το ίδιο και ο άντρας μου, ο οποίος έχει και βρογχικό άσθμα, και έχει περίπου δέκα χρόνια να αρρωστήσει με πυρετό.

Αντιθετα, οι γονείς μου κάνουν κάθε χρόνο το εμβόλιο, και κάθε χρόνο αρρωσταίνουν, και κάποιες φορές καταλήγουν και στο νοσοκομείο.

Έχω λοιπόν, δύο απορίες:

1. Σε περίπτωση που κάνω το εμβόλιο, σημαίνει ότι αυτόματα δεν μπορώ να κολλήσω τη γρίππη; Και μου εγγυάται κανείς ότι αν την κολλήσω, θα την περάσω ελαφριά; Κι ότι δε θα χρειαστώ φάρμακα;

2. Οι θάνατοι που σημειώθηκαν από την νέα γρίππη, είναι θάνατοι ανθρώπων υγιών με δυνατό οργανισμό ή ανθρώπων οι οποιοι θα πέθαιναν και από κανονική γρίππη;

Και κάτι ακόμα: Αυτά που διαβάζω είναι απαράδεκτα! Η κάθε μία έχει την ελευθερία της άποψής της, αλλά πιστεύω ότι μπορεί να την εκφράζει με τρόπο κόσμιο και ευγενικό! Έχουν γίνει κι άλλοτε μαλλιοτραβήγματα στο φόρουμ, αλλά όχι σε τέτοιο επίπεδο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...