Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιες έγκυες έχετε κάνει το εμβόλιο και ποιες όχι;


Recommended Posts

Ούτε εγώ έχω κάνει το εμβόλιο και δεν πρόκειται να το κάνω. Η γιατρός μου είναι κατά. Οι γονείς μου το έκαναν, αλλά συμφωνούν να μην το κάνω εγώ. Ο κουνιάδος μου που είναι γιατρός το έκανε, αλλά στον άνδρα μου είπε να περιμένει ακόμη και να μην το κάνει προς το παρόν.

Δυστυχώς ο νους μας πάντα πάει στο κακό, αλλά ακόμα και να κολλήσουμε μπορεί να περάσουμε με ελαφριά συμπτώματα ή μπορεί και να την έχουμε περάσει τη γρίπη και να μην καταλάβαμε τίποτα.

Τυρογαριδάκι, κάνει αυτό που εσύ νιώθεις καλύτερο για σένα και το μωρό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κορίτσια γεια σας

εγώ είμαι υπέρ του εμβολίου, δεν το έχω κάνει, γιατί έχω αλλεργία στα αυγά, και όλα τα εμβόλια δημιουργούνται μέσα σε αυγα... αλλά θα σας πω την δική μου γνώμη όπως έχει διαμορφωθεί μετά από συζήτηση με πολλους πολλους μικροβιολόγους και λοιμωξιολόγους (λόγω δουλειας - είμαι μοριακή βιολόγος). Δεν μπορώ όλα αυτά τα τρελλά που ακούω ότι δεν έχει δοκιμαστει και9 βγήκε σε μια νύχτα το εμβόλιο... κάθε χρόνο το εμβόλιο της κοινής γρίπης είναι καινούριο, γιατί κάθε χρόνο ο ιος μεταλλάσεται... οπότε κάθε χρόνο το εμβόλιο είναι καινουριο και το φτιάχνουν σε πολύ λίγους μήνες... η μέθοδος παραγωγής του είναι μια μέθοδος που χρησιμοποιείται τα τελευταία 100 χρόνια για παραγωγή εμβολίων και είναι δοκιμασμένη. και αυτό με τις παρενέργειες και τα βιντεάκια στο ιντερνετ. Δηλαδή δεν θα κάνετε κανένα από τα εμβόλια στα παιδάκια σας μετά? γιατί όλα έχουν παρενέργειες... ΟΛΑ!!! ακόμα και τα φάρμακα, αν διαβάσετε τις οδηγίες τους θα τρελλαθήτε με τις παρενέργειες που αναφέρει μια απλή αντιβίωση... όμως είναι σπάνιες... τα εμβόλια έχουν φτιαχτεί για να μας προστατευσουν και όχι να μας αφανίσουν όπως λένε διάφορα συνομωσιολογικά βιντεάκια... αν ήθελαν να μας αφανίσουν υπάρχουν πολλοι πιο ευκολοι τρόποι!!! και πολλοι γιατροι είναι αρνητικοί γενικά με τα εμβόλια... οι περισσότεροι γιατροι όμως το κάνουν για άλλους λόγους να διαδιδουν όλες αυτες τις φήμες στα κανάλια και στα ραδιόφωνα...

γι αυτό, κάθε φορά που λέτε κάτι τετοιο για το εμβόλιο της γρίπης απλά αναρωτηθητε... Ολα τα υπόλοιπα εμβόλια? Δεν θα τα κάνετε στα παιδάκι σας επειδή κάποιοι διαδίδουν φήμες και συνομωσιολογίες στο ιντερνετ? και επίσης.... που ξέρουμε ότι ας πούμε ένα σωρό πράγματα που υπάρχουν στο περιβάλλον μας (μικροκύματα... wireless ιντερνετ.. καθαριστικά... και εγώ δεν ξέρω τι άλλο... που ξέρουμε τι θα μπορεί να προκαλέσει σε 10-15-20 χρόνια???? ελεος βρε κορίτσια... κανέις δεν το ξέρει αυτό, ούτε πρόκειται κανένεας να πει ότι για αυτό έφταιγε εκείνο που έκανες στην εγκυμοσύνη.... Σορυ αν τσάντισα μερικούς, αλλά δεν μπορώ να διαστρεβλόνονται π΄ραγματα που γνωρίζω τοσο καλά!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρένα ακριβώς γι όλα αυτά που αναφέρεις πήγα΄με και κάναμε σήμερα οικογενειακως...ολα αυτά που λες μου τα είπε και ο θείος μου (παιδίατρος) και εκτοτε πείστηκα...σαμπως τα λαχανικά τίγκα στα φυτοφάρμακα και όλα τα υπόλοιπα που τρώμ;;Είμαστε σίγουροι 100% ακόμη και για το νερό που πίνουμε;;;; ¨Οχι...οπότε..προκείμένου να αρρωστήσω και να χρειαστώ νοσηλεια με βαριές αντιβιώσεις κα δεν ξέρω καν και αν θα επιβιώσω ή το μωρό μου κυοφορώ , δεν το ρίσκαρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι Τυρογαριδάκι και εγώ αν μπορούσα, μακάρι να μπορούσα, να το κάνω θα το έκανα... γιατί πλέον είναι όλοι άρρωστοι τριγύρω και δεν μπορώ να σταματήσω την δουλειά μου και όλες τις δραστηριότητες μου... αλλά δεν θέλω να ριψοκινδυνευσω κιολας.... εγώ νομίζω καλά έκανες και το έκανες .... φιλια πολλα σε σένα και στην κοιλίτσα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Τελικά Φανή το κάνατε!!! εύχομαι να μην έχετε καμμιά παρενέργεια οικογενειακώς!

δεν θα έχουν καμμία παρενέργεια εκτός από τις πολύ καλσσικές... λίγο πόνο στο σημείο του τσιμπήματος, λίγη φαγούρα, λίγο πρήξιμο!!!! μην σας τρομάζουν άδικα !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το τελευταίο εμβόλιο που έκανα ήταν της ηπατίτιδας Β πριν 6 χρόνια και μου έκανε πόνο στο χέρι και λίγη φαγούρα... τίποτα άλλο!!! αλλά τα εμβόλια της γρίπης φτιάχνονται στα αυγά και έχω αλλεργία στα αυγά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργκι μου σε ευχαριτώ αλλά από όσο ξέρω και ενημερώθηκα τελευταία δεν θα έχουμε παρενέργειες εκτό από τις συνήθεις..οι παρενέργειες είναι οι ιδιες με το εμβόλιο της κοινής γρίπης..όπως και οι προφυλάξεις που μας έδωσε ο γιατρός δε διαφέρουν από τα κοινά εμβολια..όχι αυγό, σοκολάτες και γάλα..μια χαρά είμαστε και θα είμαστε...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΥΡΟΓΑΡΙΔΑΚΙ!!!!!! ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ Ε? ΑΝΤΕ ΝΑ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΟΠΕΛΙΤΣΑ...RENA 79 ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΣΑ ΛΕΝΕ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ.ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ. ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΤΙΣ ΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΣΑΣ! :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rena79, epeidh o antras mou einai paidiatros kai ton rwthsa epautou den exeis kanena provlhma na kaneis to emvolio para mono sthn preiptwsh pou h allergia sou dhmiourghsei kapoia anafulaksia..diaforetika den paizei rolo pou ftiaxnontai se auga an den sou prokalei kati allo ektos apo auto pou sou anefera.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΟΡΟΦΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΑΛΛΑ ΠΕΡΑΣΕ ΤΗ ΓΡΙΠΗ. ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΑ. ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΤΕΣΤ. ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΒΗΧΑ ΚΑΙ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ. ΠΟΛΥ ΒΗΧΑ ΟΜΩΣ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΗΣ Η ΚΟΡΗ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

ΕΓΩ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ. ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΕΓΚΥΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την ιδια σκεψη εχω κ εγω τα εγραψα κ εγω σε αλλο ποστ...εμενα το εκανε ο συζηγος πριν 15 ημερες κ οι γονεις μας...επειδη εκανα το απλο αντιγριπικο πρεπει να περασουν λιγες ημερες κ θα το κανω κ εγω....για το παιδι περιμενω να μου απαντησει ο παιδιατρος αν ειναι να του το κανω σε λιγες ημερες...δηλαδη ελεος πια...ολα παρενεργειες...παντως δεν ακουσαμε θανατο απο εμβολιο παρα μονο θανατους απο την γριπη....εγω δουλεψα σε φαρμακοβιομηχανια κ ξερω αρκετα πραγματα...κ ποτε δεν ακουω μη αρμοδιους για ενα θεμα....π.χ αρμοδιοι για τα εμβολια ειναι οι λοιμωξιολογοι κ μονο...κ βγαινουν στα ΜΜΕ απο δημοσιογραφοι, καρδιολογοι παθολογοι....κτλ....όλοι οι ασχετοι κ πανικοβαλουν τον κοσμο....

ολα τα αντιικα εμβολια εχουν τις ιδιες παρενεργειες...π..χ ηπατιτιδας, MMR, αντιγριπικο ανεμοβλογιας...με αυτη την λογικη ολα τα παιδακια ειναι ανεμβολιαστα....

εγω οταν εκανα το MMR λογω της αλλεργιας ειχαμε φοβηθει αλλα μου εξηγησε ο γιατρος οτι τα επωασουν μεσα σε αυγο κ μετα ττα καυθαριζουν πολυ καλα...δηλαδη μεσα γραφουν οτι μπορει να υπαρχει ψυγμα αυγου μιλαμε για απεριοελαχιστη ποσοτητα...τελικα κοκκινισε το χερι κ εκανε κατι παναδες μικρες μολις καναμε το εμβολιο καθησαμε 1 ωρα στο γιατρο κ απλα τον παρακολουθουσα...για τα 2 24ωρα...ισως ηταν εκεινη την στιγμη λογω του φαρμακου αλλα φοβομουν εγω....τωρα που εκανε το αντιγριπικο δεν ειχαμε κανενα προβλημα...

ακουω μονο την γνωμη επιστημονων κ αν μου πει ο γιατρος να κανω το Η1Ν1 στο μικρο μου θα το κανω...γιατι αν κολλησει κ χρειαστει εντατικη δεν ξερω πως θα ειναι τα πραγματα...και καλα να την περασει ελαφρια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Μπεμπουλίνα κυκλοφορείς δηλαδή με μάσκα; Δε σε κοιτάνε σαν εξωγήινο;;

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΜΑΣΚΑ ΠΑΩ ΟΠΟΥ ΠΑΩ!! :laugh:

ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΝΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΝΗ ΜΟΥ ΜΗΝ Σ ΝΟΙΑΖΕΙ ;)

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.... :huh::huh:

ΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΩΓΙΟ ΜΟΥ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ??? ΟΥΤΕ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ,Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΓΚΥΕΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΤΕΠΟΝ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΜΒΟΛΙΟ??? :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΟΡΟΦΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΑΛΛΑ ΠΕΡΑΣΕ ΤΗ ΓΡΙΠΗ. ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΑ. ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΤΕΣΤ. ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΒΗΧΑ ΚΑΙ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ. ΠΟΛΥ ΒΗΧΑ ΟΜΩΣ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΗΣ Η ΚΟΡΗ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

ΕΓΩ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ. ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΕΓΚΥΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ;;

ναι βρε Ανθή μου, αλλά αν δεν την περάσει μια έγγυος ελαφρά, και χρειαστεί να νοσηλευτεί ή να πάρει αντιβιωτικά, είναι να το ρισκάρεις??? πώς μπορείς να ξέρεις από πριν πόσο ελαφρά η βαριά θα την περάσεις, αν την περάσεις? όλες τις ασθένειες μπορεί να τις περάσεις ελαφρά, αλλά μπορεί και να σου στοιχίσουν. Γι αυτό ανακαλύφθηκαν τα Εμβόλια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

την ιδια σκεψη εχω κ εγω τα εγραψα κ εγω σε αλλο ποστ...εμενα το εκανε ο συζηγος πριν 15 ημερες κ οι γονεις μας...επειδη εκανα το απλο αντιγριπικο πρεπει να περασουν λιγες ημερες κ θα το κανω κ εγω....για το παιδι περιμενω να μου απαντησει ο παιδιατρος αν ειναι να του το κανω σε λιγες ημερες...δηλαδη ελεος πια...ολα παρενεργειες...παντως δεν ακουσαμε θανατο απο εμβολιο παρα μονο θανατους απο την γριπη....εγω δουλεψα σε φαρμακοβιομηχανια κ ξερω αρκετα πραγματα...κ ποτε δεν ακουω μη αρμοδιους για ενα θεμα....π.χ αρμοδιοι για τα εμβολια ειναι οι λοιμωξιολογοι κ μονο...κ βγαινουν στα ΜΜΕ απο δημοσιογραφοι, καρδιολογοι παθολογοι....κτλ....όλοι οι ασχετοι κ πανικοβαλουν τον κοσμο....

Συμφωνώ και επαυξάνω Ραφαέλ!!! Ειναι να το ρισκάρουμε βρε παιδιά???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

RUBELA έγραψε:

tirogaridaki έγραψε:

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΜΑΣΚΑ ΠΑΩ ΟΠΟΥ ΠΑΩ!! :laugh:

ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΝΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΝΗ ΜΟΥ ΜΗΝ Σ ΝΟΙΑΖΕΙ ;)

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.... :huh::huh:

ΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΩΓΙΟ ΜΟΥ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ??? ΟΥΤΕ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ,Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΓΚΥΕΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΤΕΠΟΝ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΜΒΟΛΙΟ??? :dry:[/quote:sfjpsa95]

Δηλαδή ρουμπέλα μου, αν ανέβει ο πυρετός σου (φτου φτου μακριά ... αλλά λέω) δεν θα πάρεις ντεπόν?

η μετά όταν το μωγιο σου θα γίνει 1 και θα πρέπει να του κάνεις το MMR ή κάποιο άλλο εμβόλιο, θα το αρνηθείς? δεν ξέρω αυτές οι απόψεις κορίτσια είναι επικύνδινες... και να πώ και κάτι... οι γυναικολόγοι δεν είναι υπέρ του εμβολίου... στην πλειοψηφία τους.. αλλά δεν είναι και οι καλύτεροι γιατροί του κόσμου όταν έρχεται σε ζητήματα άλλα από την εγκυμοσύνη.. ούτε οι πιο ηθικοί... η κάνω λάθος????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

RUBELA έγραψε:

tirogaridaki έγραψε:

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΜΑΣΚΑ ΠΑΩ ΟΠΟΥ ΠΑΩ!! :laugh:

ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΝΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΝΗ ΜΟΥ ΜΗΝ Σ ΝΟΙΑΖΕΙ ;)

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.... :huh::huh:

ΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΩΓΙΟ ΜΟΥ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ??? ΟΥΤΕ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ,Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΓΚΥΕΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΤΕΠΟΝ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΜΒΟΛΙΟ??? :dry:[/quote:3mksdtmy]

Λάθος το έθεσες Ρουμπέλα μου...ουτε καν ντεπόν δεν μπορουν να πάρουν..τιθα πάρουν αν αρρωστήσουν όμως;; Ο γιατρός μου το είπε ξεκάθαρα...έχετε δεκαπλάσιο κίνδυνο να πάθετε πνευμονία..είστε στις ευπαθεις ομάδες...10 έγκυες έχουμε στην εντατική με κοκταίηλ φαρμάκων για να πέσει ο πυρετός και μια διασωληνωμένη...μάλιστα μία έκανε και έκτρωση γιατί πολύ απλά δεν ξέρει με τόσα φάρμακα τι παιδί θα βγάλει..ο θείος μου μου το είπε επισης..<<ξέρεις πόσα λεφτά θα έβγαζα αν έλεγα στις μανες να μην κάνουν το εμβόλιο;;Αλλά δεν το διακινδυνευω...εγώ το έκανα από την πρώτη μέρα..είναι τ ίδιο με το εμβόλιο της κοινής γρίπης..>> και άλλα πολλά΄ίδια με αυτά που ΄γραψε η Ρένα. Επίσης μου είπε πως οι φαρμακοβιομηχανίες που θα χάσουν αν κάνουμε το εμβόλιο;; Προτιμουν να αρρωστήσουμε και να πάρουμε τα σιροπάκια του βήχα, τα αντιπυρετικά...τις αντιβιώσεις παρά να κάνουμε το εμβόλιο...τόσα χρήματα χαμένα!! ¨ολες αυτές οι εταιρείες λοιπόν βγάζουν τη φήμη πως το εμβόλιο έχει παρενέργειες λες και δενέχουν τις ίδιε΄ς όλα τα εμβόλια ή τα δικά τους φάρμακα...Ήμουν κάθετα αρνητική στην αρχή....άκουσα όμως πολλές γνώμες ειδικών..και δεν άκουσα κάτι διαφορετικό...έτσι λοιπόν άλλαξα τελείως γνώμη και το κάναμε...το ότι μια γυναίκα έγκυος την πέρασε ελαφρά δεν μπορεί να μου εγγυηθεί κανείς ότι εγώ θα την περάσω επίσης ελαφρα..ή ότι η αντιβιωση που θα μου δώσει ο γιατρός επίσης δε θα έχει παρενέργειες στο παιδί μου ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης θα πω το άλλο..όσον αφορά το τι παιδί θα βγάλει μετά εξ αιτίας των παρενεργειών που λέτε...όταν ήμουν έγκυος στο Δημη΄τράκη και πριν το μάθω εκανα ακτινογραφία θωρακος!! Ξέρετε τι θα πει αυτό έτσι;; Πάνω στην οργανογένεση πήρε μεγάλη δόση ακτινοβολίας...παρόλα αυτά κανένας μα κανενας γιατρός δεν μου είπε ότι θα κινδυνεύσει τοπαιδί μου...ακόμη φοβάμαι αλλά βλέπω ότι το παιδί μου είναι γε΄ρο και δυνατό και εύχομαινα είνι έτσι χίλια χρόνια! Θα κολλήσω τώρα σε ένα εμβολιάκι;;;;; Που το λένε αρκετοι γυναικολόγοι να το κάνουμε..όχι όπβς την ακτινογραφια που απαγορευεται δια ροπάλου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

RUBELA έγραψε:

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ!! ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδώ ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας είναι διχασμένος για το συγκεκριμμένο εμβόλιο, εκεί που δεν έλεγαν θανάτους για να μην τρομοκρατούν τον κόσμο τώρα κάθε μέρα μας λένε πόσοι πέθαναν και πόσοι είναι διασοληνωμένοι στα νοσοκομεία..Αν αυτό δεν είναι τρομολαγνεία τότε τί είναι?Γιατί δε μας λένε και πόσοι πεθαίνουν από την κοινή γρίππη?Η ιατρική κοινότητα είναι διχασμένη άλλοι λένε κάντε το άλλοι λένε όχι.Θεωρώ όσο εγκληματικό είναι να λες μην το κάνεις άλλο τόσο είναι να λες κάντε το. Οι μελέτες για το εν λόγω εμβόλιο δε θα ολοκληρωθούν πριν το καλοκαίρι, μη το βάζεται λοιπόν στην ίδια κατηγορία με τα υπάρχοντα εδώ και χρόνια δοκιμασμένα εμβόλια.Γιατί οι φαρμακοβιομηχανίες δεν αναλαμβάνουν καμμία ευθύνη σε περίπτωση παρενεργείων και μάλιστα η νομοθεσία τους καλύπτει?Γιατί κύρηξαν πανδημία ξέρετε? Γιατί μόνο έτσι θα μπορούσε να κυκλοφορήσει το εμβόλιο προτού ολοκληρωθούν οι μελετές του και μόνο τότε θα μπορούσαν οι φαρμακοβιομηχανίες να μην είναι υπόλογες σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.Ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του και είναι απόλυτα σεβαστές μη μας λέτε όμως τρομολάγνους όταν δεν μπορούμε να εμπιστευτούμε ένα χημικό σκεύασμα που δεν είναι ακόμα δοκιμασμένο.Γιατί αυτό είναι γεγονός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα η μητέρα μου επιμένει να το κάνω (δουλεύει σε εντατική παίδων). Εγώ διστάζω μέχρι σήμερα (είμαι 25η εβδομάδα) ΑΛΛΑ δεν είμαι καθόλου περήφανη για τη στάση μου αυτή και επ' ουδενί θα προσπαθούσα να την περάσω σε κάποια άλλη. Μου φάινεται τρομερό ότι όλο και περισσότεροι άνθρωποι που δεν είναι γιατροί εκφράζονται με απόλυτο τρόπο σχετικά με το εμβόλιο και προσπαθούν να επηρεάσουν και άλλους. Για φανταστείτε να το κάναμε αυτό με όλα τα ιατρικά θέματα.... Να αποφασίζαμε εμείς ερήμην των γιατρών για τα φάρμακα που παίρνουμε εμείς ή τα παιδιά μας, για τις θεραπείες που κάνουμε κλπ. Γιατί όλα τα φάρμακα και πολλές εξετάσεις έχουν παρενέργειες και όμως οι γιατροί μετράνε τα υπέρ και τα κατά και προτείνουν. Τα πιο πολλά φάρμακα λένε ότι δεν έχουν δοκιμαστεί επαρκώς σε εγκύους - άρα δεν έχει αποδειχθεί αν κάνουν κακό. Και ίσως να μην αποδειχθεί ούτε σε 100 χρόνια, γιατί λογικό είναι οι έγκυοι να τα αποφεύγουν πάντα για καλό και για κακό. Ομως, υπάρχουν φάρμακα όπως το Ουτροζεστάν που το παίρνουν΄κατά κόρον όσες έγκυοι έχουν αποκόλληση, ή έλλειψη προγεστερόνης ή κάνουν εξωσωματική, παρόλο που έχει πολλε΄ς παρενέργειες.

Η απόφαση είναι προσωπική. ΟΦείλουμε να ακούμε τον γιατρό μας αν τον εμπιστευόμαστε, τις επίσημες οδηγίες των αρμοδίων αρχών και δικαιούμαστε να ακολουθήσουμε το ένστικτό μας - αλλά όχι να επηρεάζουμε τρίτους. Εγώ που διστάζω να το κάνω, δεν ξέρω πώς θα συγχωρήσω τον εατυό μου αν τυχόν κολλήσω και βρεθώ στην εντατική θέτοντας σε κίνδυνο και το μωρό μου. ίσως κάποτε να φοβόταν ο κόσμος και το εμβόλιο της ερυθρα΄ς και τώρα αν κάποια δεν το έχει κάνει, τρέμει μήπως αρρωστήσει στην εγκυμοσύνη...

Ας κάνει ο καθένας ό,τι αποφασίσει και ας ευχηθούμε να είμαστε τυχεροί και να μην κολλήσουμε ή να μην νοσήσουμε βαριά και γενικώς να εκτονωθεί γρήγορα αυτή η κατάσταση με τα λιγότερα δυνατά θύματα.

tirogaridaki έγραψε:

΄Σήμερα παλι τσακώθηκα με τη μητέρα μου γι αυτό..θεωρεί στενοκεφαλιά και ότι φοράω παρωπίδες το γεγονός ότι δεν κάνω το εμβόλιο...δεν ξέρω έχω αρχίσει και πείθομαι αλλά από την άλλη δε θέλω να το κάνω..δε θέλω! Ο θείος μου μου λέει πως κατα 99% είναι ακριβώς ίδιο με το παλιό της γρίπης και πως μόνο ένα στέεχος αλλάξανε. ΕΠίσης ο γιατρός μου΄είπε στην κοπέλα του αδεφού μου για μένα <<κακό του κεφαλιού της που δεν το κάνει...>> κάποια στιγμή αρχίζεις και αναρωτιέσαι ή στραβός είναι ο γιαλός..ή στραβά αρμένίζω...΄!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιζα μου έχεις απόλυτο δίκιο... είναι καθενός απόφαση να το κάνει ή όχι, αλλά το να λέμε ότι είναι επικίνδυνο και μπορεί σε 15 χρόνια εξαιτίας του το παιδί μας να πάθει και εγώ δεν ξέρω τι είναι πολύ άσχημο. Εσένα σε σέβομαι που παίρνεις την απόφαση γνωρίζοντας το ρίσκο.. και εγώ το ίδιο κάνω γιατί μπορεί να πάθω αναφυλαξία αν το κάνω.. δεν έχω επιλογές. και όπως είπες και εσύ... τόσα φάρμακα παιρνουμε στην εγκυμοσύνη που έχουν πολλές παρενέργειες...

δεν ξέρω κορίτσια, αλλά αυτό που ξέρω και επειδή με αυτά ασχολούμαι όλη μέρα λόγω δουλειάς, σας λέω ότι ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας προτείνει να το κάνουν όλοι οι ανθρωποι... Μπειτε μέσα στο site και δείτε το... Αυτό για την κοπέλα που έγραψε για τον ΠΟΥ.. τα πράγματα δεν είναι όπως μας τα παρουσιάζουν στα δελτια...

και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι εδώ στην ελλάδα είμαστε πάντα γιατροι... πόσες από μας ή της μαμαδες μας δεν πήγαν στο φαρμακείο να πάρουν αντιβίωση χωρίς συνταγή??? πόσες απο μας λένε ότι α πονάει ο λαιμός έχω μια ίωση ας πάρω το τάδε φάρμακο....έχετε διαβάσει τις παρενέργειες σε μια αντιβίωση??? διαβάστε τες αναλυτικά και πείτε μου αν μετά δεν θα φοβηθήτε να την πάρετε... και βεβαια πάντα μπορεί να γίνουν παρενέργειες οι οποίες αναφέρονται στον ΕΟΦ στο κίτρινο έντυπο....έτσι γίνεται πάντα...μερικοι δυστυχώς θα πάθουν κάποιες παρενέργειες. όπως και μερικοί θα νοσήσουν βαριά από την γρίπη. πάντως εγώ που πηγα με τον άντρα μου και το έκανε, απλά τον ενημέρωσαν για τις παρενέργειες και αυτό... Δεν υπέγραψε τιποτα...και αυτό είναι ένα παραμύθι των ΜΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...