Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θα κανατε 2ο παιδακι?


Αννιώ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ραφαέλ έγραψε:

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΓΡΑΨΕ ΛΑΘΟΣ...ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΕΓΩ....ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙς ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ...ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΜΟΥ ΤΥΧΕΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ....ΝΑ ΜΟΥ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΕΝΝΟΩ...ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ?

Λ Α Θ Ο Σ :laugh: :laugh: :laugh:

ΤΙ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΤΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ "ΝΑ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ"

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΧΑΠΙΑ... ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ "ΞΕΧΑΣΕΙΣ" ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΜΙΣΑ... ΟΛΟ ΜΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΝΕΥΡΑ...

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ "ΤΑΚΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ" :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ... ΤΩΡΑ ΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ POST...

ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟΝ ΙΑΣΟΝΑΚΟ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΤΟΥ... ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο ΚΑΤΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ!!!

ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΑΣΙΣΤΩ ΣΤΑ ΞΑΔΕΡΦΑΚΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΠΑΡΕΑ...

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΣΠΙΡΑΛ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΕΤΙΑ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ Ο ΙΑΣΟΝΑΣ 1,5 ΕΤΩΝ, ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ... ΜΑΛΟΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ!!!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑ 2 ΑΔΕΛΦΙΑ.

ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΟ 2ο ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ...

ΩΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΑΜΑ, Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΕΡΗ "ΔΟΥΛΕΙΑ" ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ... ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑΜΑ...

ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΧΡΩΣΤΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΣΠΟΥΔΕΣ, ΧΡΩΣΤΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ ΕΠΕΛΕΞΑ... ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ!!!

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΨΑΞΩ ΣΟΒΑΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΥΙΟΘΕΣΙΑΣ... ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ, ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΟ ΓΙΟΚΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ, ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ, ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΩ ΚΙ ΕΝΑ ΑΔΕΛΦΑΚΙ ΕΓΚΑΙΡΩΣ!!!

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΑΤΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΣΟ ΗΘΕΛΑ... :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικη μου αμα περιμενεις να ιυοθετησεις...κλαυτα. Καλυτερα κανε αλλο ενα δικο σου. Στην Ελλαδα ζεις- δυστιχως. Αν δινανε τοσο ευκολα παιδια- δεβ ζηταω μωρο, παιδι..θα επερνα σηγουρα αλλο ενα.

Τελος παντων εγω ο σκρουτζ και ο γκριντσ των Χριστουγεννων ευχομαι σε ολλες τις μανουλες να αποκτησουν οσα παιδια θελλουν. Να να δουνε να μεγαλωνουν γερα δυνατα και υγιεστατα. Να τους δινουν πολλες χαρες και λιγες λυπες. Ολες οι αρρωστιες να ειναι περαστικες. Να τα καμαρωσουν γαμπρους και νυφες. Αυτα. Οσες μπορουν και εχουν την δυνατοτητα,να κανουν παιδια, πολλα παιδια. Οσες παλλη δεν μπορουν και δεν εχουν την δυνατοτητα να δουν αυτο το παιδι που εχουν προπαντων ευτυχησμενο. Αυτη πρεπει να ειναι η αποστολη μας. να μςγαλωσουμε χαρουμενους και ευτυχησμενουν ανθρωπους με λιγα η πολλα υλικα αγαθα αλλα προπαντων με πολυ πολυ αγαπη-ειναι το σημαντικοτερο!!!

Ασχετο αλλα η μαμα μου παντα ελεγε οτι οταν γενηθηκε ο αδελφος μου εγω αδιαφορουσα τελειως..ουτε επεζα μαζι του ουτε ζηλευα ουτε μαλλωναμε ...τιποτα...μονο τον χαστουκιζα γιατι οταν εκανε ζημιες...την πληρωνα παντα εγω ως μεγαλυτερη. Τωρα που μεγαωσαμε και οι δυο αρχησαμε να κανουμε καπως παρεα. Αλλα τον λατρευα και τον λατρευω παντα.

Μακαρι να με αξιωσει και εμενα ο θεος να ειμαι γερη και δυνατη( κυριως ψυχολογικα) να κανω αλλο ενα παιδακι. Δεν ξερω ποτε, για μενα η διαφορα δεν εχει και πολη σημασια, αρκει να μπορω να του προσφαιρω οσα και στο πρωτο

Ευακη...Αβαρια του κατασκευαστη την πρωτη ορα ε...και εμενα με επειλει ο καλος μου με αβαρια χιχιχιχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια θα σας πω τωρα για μια γνωστη μου...

ειχε 2 παιδακια κ στην εφηβεια τους εχασε το ενα :(

εκεινη εμεινε με ενα παδι,αλλα το αλλο παιδακι εμεινε χωρις αδερφακι,μονο του... :( πολυ στεναχωρηθηκα τωρα που το θυμηθηκα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην κάνουμε αρνητικές σκέψεις καλέ για τα παιδιά μας!

Εγώ δηλαδή ένα έχω :blush: αλλά σκεφτόμαστε και για 2ο και 3ο.

Βέβαια στην αρχή της 1ης εγκυμοσύνης είχα κατι ψιλοπροβληματάκια

αλλά μετά πήγαν όλα καλά, είχα και καλο τοκετό και έτσι δεν έχω

πρόβλημα για 2ο.Αν τώρα και η 2η εγκυμοσύνη έχει προβλήματα θα πάψω να σκέφτομαι το 3ο παιδάκι :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera kai apo emena ..ego ótan hmoun eguos kai ligo meta pou gennhsa oute pou hthela na to akouso to thema gia 2 bebe..tora omos arxizo kai to skeftomai..mou rxete krima pou ton blepo monaxouli tou..Basika eixa poly diskoli egymosyni kai metaxirish apo to edo systhma kai gia na kano 2 tha to kano mono sthn ellada...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

Ifigeneia έγραψε:

ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ τελεια φωτο!!!!!!!ψωφοκρυο στον Εβρο ε?βουρ για δευτερο φιλεναδα μου Άννα ,το θελω πολυ (φοβαμαι οτι αμα μεγαλωσει πολυ η Κωνσταντινα δεν θα θελω αλλο)[/quote:xeb3d72d]

Θενκς μπέιμπι!!! Ψωφόκρυο δε λες τίποτα! Χθες ήμουν Μ.Τ. 2,5 ώρες κάτω από το χιονόνερο! Με αδιάβροχο, οκ, αλλά βράχηκε μέχρι και το μπιπ μου! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselinkas έγραψε:

ΕΓΩ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟ 2 ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΧΕ ΤΟΟΟΟΟΟΟΣΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.....

Μπράβο με το καλό! δλδ θα είναι "χριστουγεννιάτικο"

το μωράκι σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!! :) :)

Κι εγώ κάποτε έλεγα 2-3 παιδάκια πως θέλω..

Αλλά τώρα στα 36 μου και χωρίς παιδί ακόμα, έχω καταντήσει να λέω ας καταφέρω να κάνω ένα και θα'μαι και ευχαριστημένη...

Αυτό που δεν ήθελα καθόλου, να'χω μεγάλη διαφορά ηλικίας με το παιδί μου, τελικά το "λούζομαι"... αν έρθει δηλαδή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sissio έγραψε:

De thelo na akouo tetoia!!!

Aisiodoksia den eipame. Mi les tetoia giati simera eidika de tha to apofugeis to ksulo!!! :D :D :D

Καλά.. καλά.. το βουλώνω!! :P:P :laugh: :laugh:

Φιλάκια, τα λέμε αργότερα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rinoula* έγραψε:

tselinkas έγραψε:

Μπράβο με το καλό! δλδ θα είναι "χριστουγεννιάτικο"

το μωράκι σου?[/quote:nqvkxdr4]

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΝΑΙ ΝΑ ΤΕΛεΙΩΝΩ.ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΕ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoula3 έγραψε:

αννιω καλημερα κ απο μενα!!! :)

εγω το σκεφτομαι κ για 4ο κ για 5ο!!!!! :) με περιοριζουν λιγο οι 3 καισαρικες που εκανα...αλλα που θα μου παει θα βρω λυση!!! :)

πρωτα ο θεος θα θελα κ αλλα παιδακια!! :)

εχω ηδη τρια κ ειμαι τοσο μα τοσο ευτυχισμενη!! :)

ενταξει ειναι πολλες οι φορες που χανω την υπομονη μου...αλλα οι ωραιες στιγμες ειναι πολυ πολυ περισσοτερες!! :)

πιστευω θα ηταν πολυ ωραια να κανεις κ δευτερο παιδακι!!κ συ θα νιωθεις πιο γεματη κ το παιδακι σου θ'αποκτησει αδερφακι!! ;)

θα νιωθεις την απολυτη ευτυχια βλεποντας τα να παιζουν κ να γελανε!!

το πρωι που ξυπνανε κ μπαινω στο δωματιο,οταν τα βλεπω κ τα 3 μαζι κ μου χαμογελανε λιωνω...νιωθω οτι αγγιζω τα ορια της γαληνης κ της ευτυχιας!!!!!!!!!!

τωρα βεβαια παιζει ρολο κ η ψυχολογια της καθε γυναικας κ το ποτε νιωθει ετοιμη!!

αν νιωθεις οτι πρεπει να περιμενεις λιγο ακομα περιμενε...γιατι αν κανεις επιπολαιες κινησεις θα ''τρομοκρατηθεις''! :woohoo: :silly:

ΑDRIANA MOY MAI SOY!!!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγγελικη δεν περνουμε καμια επιστημονικη προφυλαξη...απλα τελευταια στιγμη...ξουτ εξω.....9 χρονια δεν εμεινα καταλαθος...οταν αποφασισαμε εμεινα....τωρα ομως θελω αλλα ο συζηγος φοβαται....κ λεω να τον μεθυσω αλλα λες να βγει μεθυσμενο το μωρο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoula3 έγραψε:

κοριτσια θα σας πω τωρα για μια γνωστη μου...

ειχε 2 παιδακια κ στην εφηβεια τους εχασε το ενα :(

εκεινη εμεινε με ενα παδι,αλλα το αλλο παιδακι εμεινε χωρις αδερφακι,μονο του... :( πολυ στεναχωρηθηκα τωρα που το θυμηθηκα :(

:blink: Δηλαδη τωρα τι θελεις να πεις μ΄αυτο ? Να κανουμε μπολικα παιδια για να χουμε και αποθεμα????

Υπάρχουν και παιδακια που χανουν τον εναν απο τους δυο γονεις ή και τους δυο σε πολυ μικρη ηλικια και μεγαλωνουν μονα . Να το σκεφτουμε μηπως να χουμε καβατζα κανεναν για να μας αντικαταστησει τον μπαμπα αν τυχει ??

Συγνωμη που ειμαι αποτομη αλλα αυτο που λες ειναι εξωφρενικό !

Σε συγχαιρω για τα 3 αγγελουδια σου και την ομορφη οικογενεια σου . Δεξου ομως οτι αυτη ειναι η δικη σου σταση προς τη ζωη και δεν γινεται να ασπαζομαστε ολοι το ιδιο .

Να μπω και στο θεμα ... Δε μου αρεσει ο τιτλος . Τι σημαινει "θα κανατε"?

Παντως εμενα δεν με πτοει ουτε το οικονομικό , ουτε διαφορα υλικά ζητήματα . Τα συναισθηματικα με απασχολουν και δεν ξερω ποτε θα μπορουσα να κανω δευτερο και τριτο μωράκι :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

manoula3 έγραψε:

:blink: Δηλαδη τωρα τι θελεις να πεις μ΄αυτο ? Να κανουμε μπολικα παιδια για να χουμε και αποθεμα????

Υπάρχουν και παιδακια που χανουν τον εναν απο τους δυο γονεις ή και τους δυο σε πολυ μικρη ηλικια και μεγαλωνουν μονα . Να το σκεφτουμε μηπως να χουμε καβατζα κανεναν για να μας αντικαταστησει τον μπαμπα αν τυχει ??

Συγνωμη που ειμαι αποτομη αλλα αυτο που λες ειναι εξωφρενικό !

Σε συγχαιρω για τα 3 αγγελουδια σου και την ομορφη οικογενεια σου . Δεξου ομως οτι αυτη ειναι η δικη σου σταση προς τη ζωη και δεν γινεται να ασπαζομαστε ολοι το ιδιο .

Να μπω και στο θεμα ... Δε μου αρεσει ο τιτλος . Τι σημαινει "θα κανατε"?

Παντως εμενα δεν με πτοει ουτε το οικονομικό , ουτε διαφορα υλικά ζητήματα . Τα συναισθηματικα με απασχολουν και δεν ξερω ποτε θα μπορουσα να κανω δευτερο και τριτο μωράκι :unsure:[/quote:2plonvqr]

lala μου απλα το ανεφερα! :unsure: κ φυσικα δεν εννοω να κανουμε παιδια για να υπαρχει αποθεμα... :Sπρος θεου! απλα απο πολλες πλευρες ειναι καλυτερο να υπαρχουν αδερφακια(αν γινεται βεβαια)! :)

κ δεν προσπαθω να κανω κανεναν να ασπαστει τη γνωμη μου,ετσι κ αλλιως ισως να μην ειναι σωστη...εγω τα βλεπω ετσι τα πραγματα κ το λεω!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crazy έγραψε:

Κορίτσια να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!! :) :)

Κι εγώ κάποτε έλεγα 2-3 παιδάκια πως θέλω..

Αλλά τώρα στα 36 μου και χωρίς παιδί ακόμα, έχω καταντήσει να λέω ας καταφέρω να κάνω ένα και θα'μαι και ευχαριστημένη...

Αυτό που δεν ήθελα καθόλου, να'χω μεγάλη διαφορά ηλικίας με το παιδί μου, τελικά το "λούζομαι"... αν έρθει δηλαδή...

δηλαδη και τι εγεινε αν εχεις μεγαλη διαφορα απο το παιδι σου ; και μενα ο πατερας μου οταν με εφερε στο κοσμο αυο ηταν 40 ετων οχι καιμικρος και λοιπον και με ειδε να παντρευομαι και να αποκτω παιδι και να δημιουργω .

Εχουμε δει και τοι μικρομαμμαδες μου οταν ειναι στα 40-45 και οι κορες τους γυρω στα 20-25 που συνανγωνιζονται αν φτασουν τις κορες αν ειναι δυνατον αν συγκριθει το μπουμπουκι :kiss: με το κακτο ! :angry:

εΧΩ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ Η ΜΑΝΑ ΤΗς ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΜΙΚΡΗ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 19 καποια στιγμη που η φιλη μου εφθασε στα 22 και ημανα ειχε ξεπερασει τα 40 νενα γυναικα ομορφη και θα λεγες οτι επρεπε οι αντιληψεις της να ειναι συγχρονες κοντα στη κορη της το αντιθετο ηταν μια μεγγαιρα σχολιαζε το ντυσιμο της φιλης μου καικαθε φορα που γινοταν ενα κοπλιμεντο στη κοπελα εκεινη σαν να ζηλευε .

Αα το αν εισια ηλικακα με μικρη διαφορα απο το παιδι σου δνε λεει και τιποτα.

Εκτος απο το γεγεονος οτι να μεγαλωνουν τα παιδια και μπορεις να κανεις καποια πραγματα οταν ηλικακα εισια και εσυ καλα πιο αμνετα .

Αλλα ρουλακι μου μην τρελλαινεσε εμεις και 70 θα πηγαινουεμ αν πηξνουμε καφε με το μελη του Κ.α.π.η GRANMAMMYLAND~ :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

δηλαδη και τι εγεινε αν εχεις μεγαλη διαφορα απο το παιδι σου ; και μενα ο πατερας μου οταν με εφερε στο κοσμο αυο ηταν 40 ετων οχι καιμικρος και λοιπον και με ειδε να παντρευομαι και να αποκτω παιδι και να δημιουργω .

Εχουμε δει και τοι μικρομαμμαδες μου οταν ειναι στα 40-45 και οι κορες τους γυρω στα 20-25 που συνανγωνιζονται αν φτασουν τις κορες αν ειναι δυνατον αν συγκριθει το μπουμπουκι :kiss: με το κακτο ! :angry:

εΧΩ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ Η ΜΑΝΑ ΤΗς ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΜΙΚΡΗ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 19 καποια στιγμη που η φιλη μου εφθασε στα 22 και ημανα ειχε ξεπερασει τα 40 νενα γυναικα ομορφη και θα λεγες οτι επρεπε οι αντιληψεις της να ειναι συγχρονες κοντα στη κορη της το αντιθετο ηταν μια μεγγαιρα σχολιαζε το ντυσιμο της φιλης μου καικαθε φορα που γινοταν ενα κοπλιμεντο στη κοπελα εκεινη σαν να ζηλευε .

Αα το αν εισια ηλικακα με μικρη διαφορα απο το παιδι σου δνε λεει και τιποτα.

Εκτος απο το γεγεονος οτι να μεγαλωνουν τα παιδια και μπορεις να κανεις καποια πραγματα οταν ηλικακα εισια και εσυ καλα πιο αμνετα .

Αλλα ρουλακι μου μην τρελλαινεσε εμεις και 70 θα πηγαινουεμ αν πηξνουμε καφε με το μελη του Κ.α.π.η GRANMAMMYLAND~ :woohoo:

Βάνια μου,καταλαβαίνω τον τόνο σου όταν έγραψες το μήνυμα,αλλά δεν είναι σωστό να γενικεύουμε. :) Και έγω έγινα μανούλα στα 20 και έχω κοριτσάκι.Δεν σημαίνει πως θα της κάνω ποτέ κριτική για το ντύσιμο,θα προσπαθήσω να μπω στις παρέες της ή το οτιδήποτε άλλο.Θεωρώ πως αυτά γίνονται όταν η μητέρα είναι ανώριμη και έχει απωθημένα.Δεν είναι όμως κανόνας... ;)

***Το αναφέρω γενικά και όχι προσωπικά.Ξαναλέω πως κατάλαβα τον τόνο σου και το τί ήθελες να πεις ;) Έχω και εγώ περιπτώσεις φίλων μου που οι μαμάδες είχαν έναν...παλιπαιδισμό να τον πω! Δεν είναι όμως γενικό και δεν πρέπει να το γενικεύουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ξέφυγε λιγο το θεμα! Μέχρι τωρα - περα ελαχίστων περιπτώσεων- είπαμε οτι θέλουμε να κάνουμε 2ο παιδι, 3ο, 4ο. Απλα η καθεμια για τους δικους της λόγους δεν νιώθει έτοιμη! Το να βάζουμε τέτοιες παραμέτρους manoula3 μου το θεωρώ αυτοκαταστροφικό. Παρ' ολα αυτα αν οντως υπαρχουν ανθρωποι που σκεφτονται ετσι δεν νομιζω οτι η απώλεια αναπληρώνεται οσα παιδιά και να εχεις! Αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitroula29 έγραψε:

Νομίζω ξέφυγε λιγο το θεμα! Μέχρι τωρα - περα ελαχίστων περιπτώσεων- είπαμε οτι θέλουμε να κάνουμε 2ο παιδι, 3ο, 4ο. Απλα η καθεμια για τους δικους της λόγους δεν νιώθει έτοιμη! Το να βάζουμε τέτοιες παραμέτρους manoula3 μου το θεωρώ αυτοκαταστροφικό. Παρ' ολα αυτα αν οντως υπαρχουν ανθρωποι που σκεφτονται ετσι δεν νομιζω οτι η απώλεια αναπληρώνεται οσα παιδιά και να εχεις! Αυτά!

δημητρα δεν εννοουσα οτι αν εχεις πολλα παιδια θ'αναπληρωθει ο χαμος του ενος...με τιποτα δεν εννοουσα αυτο :( μα πως με παρεξηγησατε ετσι?? :( εννοω οτι ετσι και αλλιως οπως κ να το κανουμε ειναι καλο για τα ιδια τα παιδια να εχουν αδερφακι!!!!κ δεν ειναι καν παραμετρος η ιστοριουλα που ανεφερα..ουτε γι'αυτο θελω πολλα παιδια μηπως παθει κατι καποιο...ελεος δηλαδη :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενα αδερφακι ειναι στηριγμα, αγαπη,παιχνιδι,χαμογελα,συμπαρασταση,κουραγιο,ειναι το καλυτερο "παρεακι" για ενα παιδι για πολλους λογους!! :) δεν θελω να επιβαλλω σε κανεναν τη γνωμη μου,ειναι καθαρα δικη μ η αποψη! :) ο καθενας εχει διαφορετικο χαρακτηρα κ ψυχισμο! :) μαλλον εγινα η αιτια να παρει τετοιες διαστασεις το θεμα κ ζηταω συγνωμη!κ αν προσεβαλλα καποια κ παλι ζηταω συγνωμη!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Για εμένα, μπορεί και τσάμπα να το σκέφτεσαι.. μετά από τρίμηνη καταστολή των ενδογενών ορμονών δεν ξέρεις αν θα είναι καλές οι ορμόνες στην πρώτη εμμηνόρροια για να προχωρήσετε σε διέγερση.. μίλα με το γιατρό σου κάνε τις εξετάσεις σου δείτε πως θα είναι ο κύκλος σου και το αποφασίζετε τότε με το γιατρό σου..! Εγώ τουλάχιστον και σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφέρει κορίτσια στο παρελθόν με ενδομητριωση, αν έπαιρνα το οκ από το γιατρό μου να προχωρήσουμε θα το έκανα τώρα που θεωρητικά η ενδομητριωση είναι σε ύφεση και οι πιθανότητες καλύτερες..
    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...