Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θα κανατε 2ο παιδακι?


Αννιώ

Recommended Posts

eisaste para polu tixeres pou exete diko sas spiti .makari na eixa kai egw :(

einai para polu kalitera ta pragmata otan thn stegh den thn plironeis ;)

kai ekeis etsi tha eixame alh oikonomikh dinatothta kai de tha anxonomastan .distixos den mporoume oloi na exoume ena spiti etsi pou na mhn plironoume tipota .otan o misos misthos paei h sto stegastiko h sto enikio den exeis poles epiloges .....

kale giati na thimosoume koubentoula kanoume kai leme tis diafores mas . :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτο με το ενοικιο....αχ εχουμε δανειο σπιτιου κ τωρα που θα παμε ροδο θα εχουμε κ ενοικιο....κ δεν δουλευω.....αχ θα ειμαστε να μας κλαινε οι ρεγγες..αλλα πανω απ ολα υγεια...ευτυχως ακομα περνω κ επιδομα ανεργιας....αν ημουν προθυπουργος θα εδινα στις μαναδες πολλα λευτα.....αυτο ειναι το μονο σιγουρο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα ειδαμε μεσα απο το πολυ καλο θεμα που ανοιξε η φλη μας οτι σχεδον όλες επιθυμουμε ενα δευτερο παιδι αλλα ειναι ο παραγοντας οικονομικο κατα κυριο λογο που μας βαζει φρενο.

Μιλαγα με μια φιλη εχει και αυτη ενα παιδακι ειναι τριων ετων εργαζετε μονο ο συζυγος οικονομικα δνε μπορω να πω οτι χρωστανε περα απο το ενα δανειο που εχουν παρει για το σπιτι τους οταν λοιπν μιλαγαμε καιλεγαμε για το αν θα κανουμε δευτερο παιδι μου ειπε οτι θελει αλλα δνε ξερει αν θα μπορεσει αν διατηρησει να εχει αυτο που θελει την ανεση που μπορει τωρα να βγει για καφε η για ποτο η για φαι και επισης η αληθεια ειναι οτι ο μικρο ειναι πολυ ζωηρος και εχει κουραστει .Βεβαια πιο πολυ σταθηκε στο πρωτο και μετα στο δευτερο.Μου εξηγησε οτι δεν θελει να άλλαξει τον τροπο ζωης της με τις οποιες ανεσεις εχει για αυτην ειναι απαραιτητο να βαγιενι εξω καθε εβδομαδα εγω απο την άλλη δνε το θεωρω απαραιτηο οπως επισης θελεικαι ναπηγαινει να ψωνιζει τα ρουχα της καθε δυο μηνες ενω εγω θααρκεστω σε αυτα πο εχω η σεκατι που θα βαλει προσφορα και βεβαια κοιταω πανω απο όλα αν καλυψω τις αναγκες του Σταυρου.

Δεν ξερω αν την κρινετε λαθος εγω δνε μπορω να τη κρινω αυτη ειναι και δνε ξερω γιατι πρπεπει να θεωρησω λαθος τις ανγκες καποιου ανθρωπου που ειναι διαφορετικες απο τις δικες μου .

Ενα άλλο θεμα ειναι το κουραγιο και η σχεση του ζευγαριου οταν μιαμαμα η οποια καθεται στο σπιτι για να μεγαλωσει τα παιδια και οταν όλη τη ημερα ειναι μεταξυ σφουγγαριστρας και ξεσκονοπανος και οταν μετα απο 3 ωρες βλεπεις οτι αυτα που ειχες κανει εχουν γινει χαλια οταν εχεις δυο παιδια να κλαινε η να μαλωνουν και ενα συζυγο να ερχετε καινα λεει βαλε μου να φαω το οποιο ειναι φυσικολογικοτταο αλλα εσυ εισια κουρασμενη ολη μερα και λες :βαλε μονος ου!μα καλα δεν ζητησε τιποτα τρελο να φαει θελει και εκει λες μα και εγω δνε ζητησα κατι τρελο να κατσω 5 λεπτα να κανω ενα τσιγαρο.

Δεν ξερω κοριτσια χωτην αισθηση οτιμετα απο χρονια αντιλαμβανεσε οτι κατι λειπει η κατι δνε εχει γιενι σωστα καιαν παλι μεινεις στο Ενα παιδι λες μα τι εκανα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoula3 ακριβώς έτσι μας έκατσε και εμάς η 3η εγκυμοσύνη. Αν ρωτήσεις τον άντρα μου, ακόμα ψάχνεται πώς έγινε. Όσο για το θέμα της ηλικίας, τον Απρίλη κλείνω τα 35, δεν είχα πολλά περιθώρια να καθυστερήσω το 3ο. Ελπίζω να μας πάνε όλα καλά και να καταφέρουμε να μεγαλώσουμε τα παιδάκια μας ήρεμα και με τα λίγο παραπάνω απο τα απαραίτητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΕΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΤΕ!

ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΧΕΔΙΑ Ο ΘΕΟΣ ΓΕΛΑΕΙ!

ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ!

ΜΟΥ ΠΕΤΟΥΣΕ ΣΠΟΝΤΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ?

ΑΠΑΠΑΠΑ! ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟΛΑ, ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ Η ΓΡΙΠΗ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ! ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ!

ΚΩΣΤΑΚΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ Η ΓΙΑΝΝΑ (ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ) ΣΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΜΠΑΝΟ! ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΑΠΟΕΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΔΡΑΣΤΙΚΟ ΦΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙ! ΕΤΣΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ! ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΙΟ ΨΥΧΡΑΙΜΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΑΠΟ ΜΕΝΑ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΒΛΕΠΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα...

Διάβασα όλες τις απαντήσεις,λίγο βιαστικά όμως :blush:

Συμφωνώ με την κοπέλα που είπε οτι τα παιδιά δεν τα στέλνει ο Θέος.Οκ,κάποιες το πιστεύουμε κάποιες άλλες όχι.Προσωπικά το θεωρώ ανόητο να φέρω ένα παιδί στον κόσμο και να βασίζομαι στον Θεό :blink:

Θέλω να κάνω τέσσερα,ή και παραπάνω παιδιά.Θέλω.Τώρα το άν θα τα κάνω είναι άλλο θέμα.Με την μικρή μου δεν έχω κουραστεί καθόλου.Είναι ένα ήσυχο μωράκι που θα το χαρακτήριζα άνετα και ''αθόρυβο''.Σίγουρα,είναι δύσκολο να κάνεις ένα δεύτερο ή ένα τρίτο παιδί όταν είσαι κουρασμένη...

Απο την άλλη,πάντα έλεγα πως τα παιδιά μου θέλω να έχουν μικρή διαφορά.Το ιδανικότερο για εμένα ήταν και είναι το ένα έτος.Είναι μεν κουραστικό αλλά εγώ σκέφτομαι το πόσο κοντά θα είναι τα παιδάκια όταν μεγαλώσουν λίγο.Όχι πως τα αδέρφια με 3 ή 5 χρόνια διαφορα δεν θα είναι...Απλά εγώ θα ηθελα αυτή την διαφορά στα παιδιά μου.

Τα κοριτσάκια μου θα είχαν 11 μήνες διαφορά...Ειλικρινά,δεν σκεφτόμουνα την κούραση για ήθελα το δεύτερο μωρό πάρα μα πάρα πολύ!Οικονομικά θα μπορούσαμε να τα βγάλουμε πέρα,για αρκετά χρόνια τουλάχιστον.Απο εκεί και πέρα,δεν μπορώ να προβλεψω τι θα γινόταν σε 10 ή 15 χρόνια...

Οι απαιτήσεις των παιδιών είναι τεράστιες,αν κρίνω τουλάχιστον εμένα και τις αδερφές μου.Και δεν μιλάω για ρούχα ή παππούτσια.Αυτά μπορούν να τα πάρουν τα ίδια τα παιδιά μαζεύοντας το χαρτζιλίκι τους.Πρέπει να σκεφτόμαστε κυρίως την μόρφωση.Τι θα κάνουμε αν ένα παιδί δεν τα καταφερνει στα μαθηματα και χρειάζεται ιδιαίτερα ή φροντιστήριο;Θα του πόυμε ''όχι,δεν μπορώ'';Οι ξένες γλώσσες;Προσωπικά θεωρώ απαραίτητη των γνώση τουλάχιστον δύο..Στο μόνο πράγμα που θα ''επέμβω'' και θα ''πιέσω'' την κόρη μου είναι η μόρφωση.Οι εποχές είναι πάρα πολύ δύσκολες,δυστυχώς.

Άρα,όταν αποφασίζουμε να κάνουμε ένα παιδιά πρέπει να ξέρουμε οτι μπορούμε να του προσφέρουμε τα απαραίτητα σε υλική και ψυχολογική μορφή.

Ελπίζω να καταφέρω να γίνω μανούλα αρκετών παιδιών.Δυστυχώς δεν κατάφερα να φέρω στον κόσμο το δεύτερο και με έχει αποδυναμώσει πολύ ψυχολογικά...Αμφιβάλλω αν θα κάνω τελικά δεύτερο.Θέλω όσο τίποτα άλλο μια μεγάλη οικογένεια.Επειδή όμως είμαι και λίγο πρακτική,θέλω να αισθάνομαι ασφάλεια.Να ξέρω οτι τουλάχιστον μέχρι να ενηλικιωθούν τα παιδιά μου,θα έχω δουλειά,θα μπορώ να τα στηρίξω.Αν το μέλλον ήταν αβέβαιο δεν ξέρω κάτα πόσο θα αποφάσιζα να κάνω δεύτερο παιδί,ειδικά τώρα που είμαι μαμά και ξέρω τι ανάγκες έχουν τα παιδάκια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

εγω ειμαι 29 κ θελω πολλα παιδακια...μαλλον χτυπησε το βιολογικο μου ρολοι κ δεν λεει να σταματησει...κ σας ειπα πειτε μου το κολπο...αλλα δεν μου το λετε....

ΞΕΡΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΟΛΠΟ... ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ...

ΞΕΧΑΣΕ ΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ, ΤΟ ΜΩΡΟ... ΕΝΤΕΛΩΣ!!!

ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΟΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ...

ΠΗΓΑΙΝΕ ΡΟΜΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΣΟΥ...

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΦΡΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ, ΕΤΣΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΩΡΑ...

ΞΕΡΩ ΗΔΗ 2 ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΑΠΟΚΤΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥΣ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΡΕΛΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ... ΕΜΕΙΝΑΝ ΕΓΚΥΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ!!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΥΣΗ... ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΔΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΧΡΟΝΟ.

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΓΡΑΨΕ ΛΑΘΟΣ...ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΕΓΩ....ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙς ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ...ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΜΟΥ ΤΥΧΕΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ....ΝΑ ΜΟΥ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΕΝΝΟΩ...ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωργια έγραψε:

ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΕΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΤΕ!

ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΧΕΔΙΑ Ο ΘΕΟΣ ΓΕΛΑΕΙ!

συμφωνω απολυτα!!!!!!!! :) :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριστια μου σημερα πηγα σε ενα μαγαζι εδω στηνγειτονια, να παρω μερικα ρουχαλακια στον μικρο- καθημερινα ξερετε. Πιασαμε συζητηση μετην κοπελα...και τη μου λεει, συζητουσαμε για το τι κανουν αν μηλαει αν περπαταει κλπ...μου λεει...σου εφχομαι οταν θα περπατησει ο γιος σου να εισαι σπιτι..να μην σε παρουν τηλεφωνο να σου το πουν!!! Αχ παιδια μονο τα κλαματα που δεν εβαλα.

Περαν αυτων που εχω πει...πιστευω οτι αν κανω τωρα συντομα ακομα ενα παιδι, δεν θα μπορω να του προσφαιρω οσα προσφαιρα στο μωρο μου. Δεν θα μπορω να το θηλασω αποκλειστια. Θα μου πεις υτο ειναι το προβληαμ σου. Οχι αλλα τους προβληματισμους μου τους ειπα.

Παντως μπραβο μεγαλο σε οσες κοπελες κανουν και δυο και τρια και τεσσερα παιδια. Ειστε αξιες μανες γιατι βαζετε πισω πολλα δικα σας πραγματα για τα παιδια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω το μονο που ηθελα απο μικρη,ηταν να κανω μια μεγαλη οικογενεια(με 3-4)πιτσιρικια,αλλα...η μοιρα αλλα ειχε γραμμενα για μενα...τρελλαινομαι απο χαρα οταν βλεπω μανες με τοσα παιδια,τις ζηλευω για την ευτηχια τους κ τις θαυμαζω για τη δυναμη τους.Ευχαριστω το Θεο για το παιδακι που μου εδωσε κ ευχομαι με ολη μου την ψυχη να μου δωσει αλλο ενα κ χαλαλι οτι ειναι να περασω για να το αποκτησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωργια έγραψε:

ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΕΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΤΕ!

ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΧΕΔΙΑ Ο ΘΕΟΣ ΓΕΛΑΕΙ!

ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ!

ΜΟΥ ΠΕΤΟΥΣΕ ΣΠΟΝΤΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ?

ΑΠΑΠΑΠΑ! ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟΛΑ, ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ Η ΓΡΙΠΗ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ! ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ!

ΚΩΣΤΑΚΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ Η ΓΙΑΝΝΑ (ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ) ΣΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΜΠΑΝΟ! ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΑΠΟΕΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΔΡΑΣΤΙΚΟ ΦΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙ! ΕΤΣΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ! ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΙΟ ΨΥΧΡΑΙΜΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΑΠΟ ΜΕΝΑ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΒΛΕΠΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ!

Γεωργία , μα ακριβώς το ίδιο σκέφτονται οι άντρες μας????

Μόνο που εμένα με ξεγέλασε την πρώτη φορά ( και ήταν το καλύτερο πράγμα που θα μπορούσε να κάνει) και τώρα αρχίζει και ρωτάει για το δευτερο....Μεταξύ μας αν δεν αναλάβει δράση αυτός και περιμένει εμένα...παει,θα γεράσουμε( απάντησα στις πρώτες σελίδες!)

Ρε Γεωργία γέννησες 09/05/2008? η μπερδευομαι?Τα παιδάκια μας είναιγεννημένα μαζί!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεγα ερωτημα!!! :unsure:

Απο τη μια σκεφτομαι ολα αυτα που προειπωθηκαν απο cesilia,pebi,κασση, Ανθη, συν οτι περασα μια κακη εγκυμοσυνη και 6 εφιαλτικους πρωτους μηνες(με σταυρωσε το μαιμουνι! :silly: )...δε ξερω πως θα τα ξαναζησω... :(

Απο την αλλη ερχεται στο μυαλο μου μια σκηνη προ ημερων,με τη βαφτισιμια μου (9χρ,μοναχοπαιδι) η οποια εκει που επαιζε με τις κουκλες της αρχισε να κλαιει με αναφιλητα και να λεει σπαρακτικα..

"εγω γιατι δεν εχω αδερφακι;γιατι η μαμα μου δε μου εκανε; γιατι να ειμαι μονη μου;καθε βραδυ προσευχομαι και θερμοπαρακαλαω το θεο να μου στειλει ενα αδερφακι!"

Πονεσε η ψυχη μου ετσι που τα ελεγε! :(

Οπως και μια συμμαθητρια μου η οποια μου ελεγε συνεχεια ποσο θυμωμενη ειναι με τους γονεις της που την αφησαν μονη...

Οποτε οπως λεει και η Ανθη εγω ειμαι καλυμμενη με το 1,αλλα θα κανω 2ο για να εχει παρεα ο Αλεξανδρος...απλως δε ξερω το ποτε... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανούλα συγνώμη αν διαβάστηκα και φάνηκα κάπως..προς θεού σε μενα δεν εχεις υποχρεωση να απολογηθείς..!Σου ευχομαι τα καλύτερα.....!!!!!!!!! (για την τιμωρια εννοειται δεν εννουσα αυτο που κατλαβες...αλλά ότι καποιες οικογενειες πολυμελεις μπορει να εχουν 6 παιδιά αλλα δε μπορουν να τα ζησουν...τα μισα πανε στα φαναρια..ή στα ιδρυματα..και οι γονεις τιμωρουνται για παραμεληση και αμελεια..ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ και σε καμια περιπτωση εσενα!!!!!!!!!!!!! παναγια μου!

Θεωρώ οτι οταν λέμε κάνω παιδιά πρέπει να στηριζόμαστε αλλού και όχι στον Θεό...βεβαια παιζει ρολο γιατι καποιος κανει παιδιά...ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΤΑ ΑΓΑΠΑΜΕ..αν απο αγαπη καναμε παιδιά...ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΟΛΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...καμια 5αρια μινιμουμ..

Εγω περνάω πολυ χρόνο με τον μικρό μου όντας αυτοκολλητοι σε όλα (εχουμε μολις 4 ωρες δε μπορω να τον αφηνω να κανω δουλειες)..ως εργαζομενη...κάνω μπάνιο 12 με 12.30 η ωρα το βραδυ...αφου εχω κανει δουλειες..μεχρι αργα..και εχοντας κοιμισει τον μικρό στις 10 και κατι!κοιμαμαι 1 το νωριτερο..και ξανα προς τη δοξα τραβα...

Ακούω αυτο για τα 2 με 2.5 οτι ειναι καλά...Μα αυτη η ηλικία οκ ειναι καλύτερη ...αλλα σε πολλά είναι και χειροτερη ...για την ελευση ενος δευτερου παιδιού...Εμενα ο αγγελάκος πλεον ειναι στην πιο σημαντικη φαση ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ...ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΗΘΙΣΗΣ...ΤΗΣ ΔΙΕΡΩΤΗΣΗΣ..ΤΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ..Ειναι ενα πλασματάκι...γεματο αποριες και ΤΡΕΛΗ ΟΡΕΞΗ ...αν είχα ενα μωράκι τωρα που ας πουμε...το θηλαζα...και ας πουμε...το ειχα ολη μερα αγκαλιτσα...και του ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΑ ΚΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΟΣΑ ΕΚΑΝΑ και στον αγγελάκο...Ο αγγελάκος δεν θα ηταν σχετικά παραμελημενος...??? Δε μπροω να φανταστω οτι ΘΑ ΣΤΕΡΗΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ..απο ολα οσα εκανα και στον αγγελάκο..Θελω να εχω την ιδια ορεξη και αναγκη να του χαρισω στιγμες αφοσιωσης..οπως και στο πρωτο μου...Δικες μου ανησυχιες...αυτες..για να σας δωσω να καταλαβετε πως σκεφτομαι...

Και ναι θα συμφωνησω και με καποιες κοπέλες ...οτι εχω βρει τον παλιο καλο ευατό μου...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΝΩΘΟΥΜΕ ΚΑΛΑ..καλά ενωθα και πριν..και απολυτα ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ...αλλα και τωρα ειμαι απολυτα ευτυχισμενη αλλα εχω χασει και ολα τα κιλά...και ειμαι σε θεση πια να φτιχανομαι λιγο παραπανω...να πηγαινω και καμια βολτα ...να φτιανχω και το μαλλί μου ..και όλα.τα .ΠΡΑΓΜΑΤΑ που ειχα ξεχασι μεχρι 1.5 να παει ο αγγελος..και ναι ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.....ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ...ΔΕ ΚΟΜΠΛΑΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΕΞΩ..ΚΑΙ ΝΑ ΝΩΘΩ ΧΟΝΤΡΗ ΚΑΙ ΑΤΗΜΕΛΗΤΗ...δε λεω οτι καταπιεζομουν απλα ειχα αλλες προταιρεοτητες ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ να κατσω με τον μικρο μου παρα να παω κομμωτηριο...ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ..και το λεω εγω που περασα ΤΕΛΗ ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΑΦΗΣΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟΝ ΕΑυΤΟ ΜΟΥ ..

Τελος να πω οτι η μανα ειναι μανα ειτε κανει 1 ειτε κανει 13 παιδιά..Και το οτι κανεις παιδιά δε σημαινει οτι εισαι καλή μαμά...

τι εννοώ..εγω εχω φίλη που εχει 4 ...ΖΗΤΗΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΟ 1.5 ????????????

Ο μπαμπάς ...η γιαγιά...η θεία...ΚΑΛΑ ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ 5!!!!!!

Ευχαριστω δεν θα παρω..

Ασε που εμεις που εργαζομαστε εχουμε να σκεφτουμε και ποιος θα μας τα καρτησει πάλι ..γιατι σταθμο πριν τα 2 εγω παιδι δε στελνω..!

Γεωργθα συμφωνω με τα σχεδια και το γελιο ...και καμια φορα νιωθω ΤΥΨΕΙΣ που σχεδιαζω το ποτε θα ερθει το δευτερο μωρό...ΑΛΛΑ ΔΕ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ...ΜΑΜΩΤΟ ..οι συνθηκες..!Ευχομαι να μην τιμωρηθω..!

ΠΟΠΟ ΠΟΛΥΛΟΓΟΥ ...ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΜΟΥ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

Μανούλα συγνώμη αν διαβάστηκα και φάνηκα κάπως..προς θεού σε μενα δεν εχεις υποχρεωση να απολογηθείς..!Σου ευχομαι τα καλύτερα.....!!!!!!!!! (για την τιμωρια εννοειται δεν εννουσα αυτο που κατλαβες...αλλά ότι καποιες οικογενειες πολυμελεις μπορει να εχουν 6 παιδιά αλλα δε μπορουν να τα ζησουν...τα μισα πανε στα φαναρια..ή στα ιδρυματα..και οι γονεις τιμωρουνται για παραμεληση και αμελεια..ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ και σε καμια περιπτωση εσενα!!!!!!!!!!!!! παναγια μου!

Θεωρώ οτι οταν λέμε κάνω παιδιά πρέπει να στηριζόμαστε αλλού και όχι στον Θεό...βεβαια παιζει ρολο γιατι καποιος κανει παιδιά...ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΤΑ ΑΓΑΠΑΜΕ..αν απο αγαπη καναμε παιδιά...ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΟΛΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...καμια 5αρια μινιμουμ..

Εγω περνάω πολυ χρόνο με τον μικρό μου όντας αυτοκολλητοι σε όλα (εχουμε μολις 4 ωρες δε μπορω να τον αφηνω να κανω δουλειες)..ως εργαζομενη...κάνω μπάνιο 12 με 12.30 η ωρα το βραδυ...αφου εχω κανει δουλειες..μεχρι αργα..και εχοντας κοιμισει τον μικρό στις 10 και κατι!κοιμαμαι 1 το νωριτερο..και ξανα προς τη δοξα τραβα...

Ακούω αυτο για τα 2 με 2.5 οτι ειναι καλά...Μα αυτη η ηλικία οκ ειναι καλύτερη ...αλλα σε πολλά είναι και χειροτερη ...για την ελευση ενος δευτερου παιδιού...Εμενα ο αγγελάκος πλεον ειναι στην πιο σημαντικη φαση ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ...ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΗΘΙΣΗΣ...ΤΗΣ ΔΙΕΡΩΤΗΣΗΣ..ΤΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ..Ειναι ενα πλασματάκι...γεματο αποριες και ΤΡΕΛΗ ΟΡΕΞΗ ...αν είχα ενα μωράκι τωρα που ας πουμε...το θηλαζα...και ας πουμε...το ειχα ολη μερα αγκαλιτσα...και του ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΑ ΚΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΟΣΑ ΕΚΑΝΑ και στον αγγελάκο...Ο αγγελάκος δεν θα ηταν σχετικά παραμελημενος...??? Δε μπροω να φανταστω οτι ΘΑ ΣΤΕΡΗΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ..απο ολα οσα εκανα και στον αγγελάκο..Θελω να εχω την ιδια ορεξη και αναγκη να του χαρισω στιγμες αφοσιωσης..οπως και στο πρωτο μου...Δικες μου ανησυχιες...αυτες..για να σας δωσω να καταλαβετε πως σκεφτομαι...

Και ναι θα συμφωνησω και με καποιες κοπέλες ...οτι εχω βρει τον παλιο καλο ευατό μου...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΝΩΘΟΥΜΕ ΚΑΛΑ..καλά ενωθα και πριν..και απολυτα ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ...αλλα και τωρα ειμαι απολυτα ευτυχισμενη αλλα εχω χασει και ολα τα κιλά...και ειμαι σε θεση πια να φτιχανομαι λιγο παραπανω...να πηγαινω και καμια βολτα ...να φτιανχω και το μαλλί μου ..και όλα.τα .ΠΡΑΓΜΑΤΑ που ειχα ξεχασι μεχρι 1.5 να παει ο αγγελος..και ναι ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.....ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ...ΔΕ ΚΟΜΠΛΑΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΕΞΩ..ΚΑΙ ΝΑ ΝΩΘΩ ΧΟΝΤΡΗ ΚΑΙ ΑΤΗΜΕΛΗΤΗ...δε λεω οτι καταπιεζομουν απλα ειχα αλλες προταιρεοτητες ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ να κατσω με τον μικρο μου παρα να παω κομμωτηριο...ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ..και το λεω εγω που περασα ΤΕΛΗ ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΑΦΗΣΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟΝ ΕΑυΤΟ ΜΟΥ ..

Τελος να πω οτι η μανα ειναι μανα ειτε κανει 1 ειτε κανει 13 παιδιά..Και το οτι κανεις παιδιά δε σημαινει οτι εισαι καλή μαμά...

τι εννοώ..εγω εχω φίλη που εχει 4 ...ΖΗΤΗΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΟ 1.5 ????????????

Ο μπαμπάς ...η γιαγιά...η θεία...ΚΑΛΑ ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ 5!!!!!!

Ευχαριστω δεν θα παρω..

Ασε που εμεις που εργαζομαστε εχουμε να σκεφτουμε και ποιος θα μας τα καρτησει πάλι ..γιατι σταθμο πριν τα 2 εγω παιδι δε στελνω..!

Γεωργθα συμφωνω με τα σχεδια και το γελιο ...και καμια φορα νιωθω ΤΥΨΕΙΣ που σχεδιαζω το ποτε θα ερθει το δευτερο μωρό...ΑΛΛΑ ΔΕ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ...ΜΑΜΩΤΟ ..οι συνθηκες..!Ευχομαι να μην τιμωρηθω..!

ΠΟΠΟ ΠΟΛΥΛΟΓΟΥ ...ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΜΟΥ!!!!!!!!!

χαχαχαχα κασση μου πολυ σε συμπαθω!!! :) εισαι πολυ γλυκια!! :)

δεν νιωθω να παραμελω καποιο απ'τα παιδια μου..προσπαθω οσο μπορω να μοιραζω το χρονο μου!!κ συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι αν ειναι να κανει καποια παιδια κ να βαριεται να τα μεγαλωσει κ να τ'άφηνει μια στη μαμα μια στην πεθερα...ε τοτε αστα...δεν υπαρχει ουσια οταν τα κανεις κ μετα τα μεγαλωνουν αλλοι :(

εγω δεν εχω σχεδον καθολου βοηθεια απο συγγενεις(μονο η μαμα μου μου σιδερωνει κανα ρουχο) κ δεν θα θελα με τιποτα μα με τιποτα να μεγαλωνουν τα παιδια σ χερια συγγενων... :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonia28 έγραψε:

Οποτε οπως λεει και η Ανθη εγω ειμαι καλυμμενη με το 1,αλλα θα κανω 2ο για να εχει παρεα ο Αλεξανδρος...απλως δε ξερω το ποτε... :)

ΤΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΚΙΝΗΣΕΙΣ..ΤΩΡΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Θέλουμε 3...

Ελπίζω να μας αξιώσει...

ΤΡΙΑ ΘΕΣ ΦΙΛΕΝΑΔΑ;;;;;; ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΟΥ!!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΣΕ ΑΞΙΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ 2 ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ ΜΩΡΟΥΛΙΝΙΑ!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διάβασα όλα τα posts αν και μου πήρε πολλή ώρα...

Σκεπτόμουν πόσο έγκυρη μπορεί να είναι η δική μου άποψη, αφού δεν έχει γεννηθεί ακόμη το μωράκι μου, οπότε η γνώση μου για τους πρώτους μήνες της λοχείας είναι λεπτομερής μεν, θεωρητική δε. Ωστόσο, επειδή έχω κι εγώ φίλες και γνωστές που τα έζησαν και παρακολούθησα από κοντά και τα τρία πρώτα χρόνια του ανηψιού μου, θα πω τα εξής:

Καταλαβαίνω απόλυτα τις μαμάδες που προβληματίζονται σχετικά με τον ερχομό ενός δεύτερου παιδιού. Οι μαμάδες μας και πολύ περισσότερο οι γιαγιάδες μας άφηναν τον αριθμό των μελών της οικογένειας στο Θεό, όχι με την έννοια ότι περίμεναν τη θεία παρέμβαση να ορίσει πόσα παιδιά θα εχει η οικογένεια, αλλά πιστεύοντας ότι όσα παιδάκια και αν έρθουν θα βρεθεί λύση. Άλλωστε όλων μας οι γιαγιάδες μεγάλωσαν τουλάχιστον 5 ή 6 παιδιά χωρίς να έχουν περισσότερα προβλήματα από τη φίλη ή τη γειτόνισσα (γιατί βέβαια προβλήματα δόξα τω Θεώ πάντα υπάρχουν και δεν το αρνούνται και όσοι πεισματικά δηλώνουν ευτυχισμένοι γονείς). Ωστόσο, τότε τα πράγματα ήταν διαφορετικά... Τα χρήματα μπορεί να ήταν λιγότερα, οι άνθρωποι όμως ήταν περισσότερο αυτάρκεις. Σήμερα τα παιδιά πρέπει οπωσδήποτε να γνωρίζουν δύο ξένες γλώσσες, τότε η εκμάθηση ξένης γλώσσας ήταν πολυτέλεια. Σήμερα, η επαγγελματική εξειδίκευση είναι επιβεβλημένη. Τότε και μ' ένα απολυτήριο λυκείου μπορούσες να έχεις καλή εξέλιξη. Σήμερα, το ΙΧΕ είναι είδος πρώτης ανάγκης. Τότε κι αν δεν το είχες, ε, δεν πείραζε και τόσο.. κ.ο.κ Δεν είναι λοιπόν τόσο αυτή καθαυτή η οικονομική δυνατότητα όσο οι ανάγκες που έχουμε τη σήμερον ημέρα. Κάποιες από αυτές υπαρκτές, κάποιες γιατί έτσι επιβλήθηκαν από τα καταναλωτικά πρότυπα. Η ουσία είναι ότι είμαστε μέλη μιας κοινωνίας και αναγκαστικά πορευόμαστε μέσα σε αυτήν, αντλώντας πρότυπα από αυτήν.

Ιδανικές συνθήκες βέβαια για τη δημιουργία οικογένειας δεν υπάρχουν ποτέ. Κι εγώ περίμενα πολλά χρόνια για να δημιουργηθούν αυτές οι ιδανικές συνθήκες. Αποφάσισα να γίνω μητέρα για πρώτη φορά στα 39 μου χρόνια και αυτό γιατί πλέον το βιολογικό μου ρολόι άρχισε να χτυπά δυνατά και απειλητικά. Οι ιδανικές συνθήκες ακόμα δεν έχουν δημιουργηθεί!!! Γιατί ναι μεν έκανα καριέρα, αλλά η δουλειά μου είναι πολύ απαιτητική. Έχω πια ένα πολύ καλό εισόδημα ν' αντιμετωπίσω τις ανάγκες που θα παρουσιαστούν, πιθανόν όμως όπως είπε και πιο πάνω η Cecilia να μην είμαι παρούσα στις πρώτες λεξούλες του γιου μου.... οπότε τζίφος! Αν βέβαια έκανα το παιδί μου στα 25 θα ήμουν εκεί παρούσα να ακούσω όλα τα πρώτα του λογάκια, αλλά τα οικονομικά μας θα ήταν χάλια. Τί από τα δύο είναι καλύτερο; Ειλικρινά, δεν ξέρω....

Με αυτά τα δεδομένα, ο ερχομός κι άλλου παιδιού, δημιουργεί προβληματισμό. Πώς θα μεγαλώσουν αυτά τα παιδιά με μια μάνα που δουλεύει τόσες ώρες και πρέπει να το κάνει γιατί σε αυτήν στηρίζεται ο οικογενειακός προϋπολογισμός; Δύσκολο ερώτημα, δύσκολη απάντηση. Και ακόμα πιο δύσκολη η πρακτική αντιμετώπιση του ζητήματος....

Παρόλα αυτά, επειδή η ίδια μεγάλωσα ως μοναχοπαίδι (έχοντας 10 χρόνια διαφορά από την αδελφή μου), δε θέλω ν' απορρίψω την ιδέα να χαρίσω ένα αδελφάκι στο παιδί μου. Και καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που είπε η tonia28 για το παιδάκι που έπαιζε μόνο του. Τα έζησα η ίδια... Πότε όμως θα είναι οι ιδανικές συνθήκες, τη στιγμή μάλιστα που λόγω της ηλικίας μου τα περιθώρια έχουν στενέψει δραματικά; Τελικά, μετά από πάρα πολλή σκέψη, αποφάσισα ότι επάνω στο χρόνο και μόλις επανέλθει λίγο ο οργανισμός μου από τη γέννα, θα επιχειρήσω ξανά να γίνω μητέρα (εκτός απροόπτου πάντα γιατί κανείς δεν ξέρει αύριο η μέρα τί θα φέρει). Με ό,τι και αν αυτό συνεπάγεται...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Καλός είναι ο προβληματισμός και ο προγραμματισμός. Βοηθάνε πολύ. Όλα με μέτρο όμως... Οι ιδανικές συνθήκες δε θα δημιουργηθούν ποτέ. Αν οι συνθήκες είναι σχετικά καλές, τότε τα παιδιά είναι ευτυχία. Αρκεί βέβαια, να βλέπουν γύρω τους χαμογελαστά πρόσωπα και να μη νοιώθουν ότι στερούνται βασικά πράγματα συγκριτικά με τ' άλλα παιδάκια της ηλικία τους. Το ταξίδι στη Disneyland δεν είναι απαραίτητο. Μια αξιοπρεπής διαβίωση όμως και δυνατότητα καλής επαγγελματικής επιμόρφωσης είναι επιβεβλημένη. Τα μικροπροβλήματα της καθημερινότητας θα λυθούν. Αρκεί κανείς να βλέπει το ποτήρι μισο-γεμάτο...

Ευχαριστώ όσες είχατε την Ιώβειο υπομονή να με διαβάσετε και συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoula3 να χαίρεσαι την οικογένεια σου και τα κουκλάκια παιδάκια σου!

katrina έγραψε:

Θέλουμε 3...

Ελπίζω να μας αξιώσει...

Γιατί να μη σε αξιώσει καλή μου; Θα σε αξιώσει σίγουρα! Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

2o?Ουτε για αστειο.Δεν αντεχω ουτε καν στη σκεψη μιας 2ης εγκυμοσυνης τοκετου,λοχειας κτλ.Μαλλον ηταν η χειροτερη περιοδος της ζωης μου.Λατρευω το αγορακι μου ομως ακομα κ τωρα που δουλευω ημιαπασχοληση ο ποιοτικος χρονος που περναω με το παιδι ειναι περιορισμενος.Το οικονομικο?Τοσο -Οσο κ με δυσκολια.Απιστευτος ρατσισμος στη δουλεια κ ας βγαζω την περισσοτερη δουλεια εγω εχω παιδι δεν μπορω να κατσω υπερωριες δεν μπορω εκτακτα εγινα κακια κ ανικανη ξαφνικα κ απολυομαι στο τελος του μηνα.Το μελλον αβεβαιο ακομα κ με ενα παιδι αναρωτιεμαι αν θα μπορεσω να του εξασφαλισω τα φροντιστηρια τις σπουδες του.Βοηθεια απο πουθενα προς το παρον δουλευουμε διαφορετικες βαρδιες κ βρισκομαστε τη νυχτα.Δεν ξερω τι ειναι πιο εγωιστικο να προσφερω ενα αδελφακι στο γιο μου ή να σκεφτω οτι δεν εχω να προσφερω εγω σε ενα ακομη παιδι?Προσευχομαι να δωσει ο θεος παιδι σε μια οικογενεια που προσπαθει κ ας με βοηθησει κ εμενα να μεγαλωσω σωστα το παιδακι μου-συν Αθηνα και χειρα κινει βεβαια αλλα...αλλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Annoula geia sou kai apo emena!

Opws ksereis h mikrh einai 13 mhnwn kai molis prin liges

meres epese sto trapezi h idea kai epithymia enos deyterou

paidiou.Eimai kai egw ths apopshs pws kalytera na to kanw

twra pou eimai mesa kleismenh,me mpoimpero,niania fagita

ktl. para na perimenw na perasoun 2-3 xronakia kai meta

xana mana apo thn arxh! To mono pou me travaei ligo pisw

einai to zori pou traviksa tous prwtous 2 mhnes toulaxiston

kai to zori ths kaisarikhs! Makari na mporesw na gennhsw fysiologika

aythn thn fora, prwta o theos! Apofasisame loipon meta ta Xristougenna

na kanoume akoma mia ekswswmatikh kai oti vrexei as katevasei!

Ayto pali pou mou dinei dynamh einai oti twra kserw kapoia

pragmata parapanw kai etsi tha mporesw na megalswsw to mwraki

mou me perissoterh anesh! Kai ennoeitai pws h xara mou otan

tha vlepw ta 2 adelfakia na paizoun metaxy tous den tha perigrafete!

Arage tha ta kataferw? :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...