Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ..ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ!


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΔΙΑΝΥΩ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ..!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ(ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ):1ον,ΑΝ ΘΕΛΗΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ,ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?2ον,ΑΝ ΠΑΡΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ Ή ΟΧΙ?ΠΕΙΤΕ ΟΣΕΣ ΞΕΡΕΤΕ,ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχας σηγχαρητηρια και με το καλο!!!!

αν θελησεις να παρεις αναρρωτικη θα πας σε γυναικολογο σε ικα και εκει θα σου γραψει αδεια η οποια ειναι συνολικα 15 μερες μεσα στον χρονο(απο εκει και περα αν θελεις αλλη περνας απο επιτροπη)

οι αναρρωτικες πληρωνωνται και απο το ικα και απο τον εργοδοτη εκτος απο τις πρωτες 3 μερες βεβαια να εχεις υποψιν σου οτι τα χρηματα ειναι πολυ λιγοτερα απο το μισθολογιο μας μιας και το ικα εχει αλλο ημερομισθιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mk23 έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΔΙΑΝΥΩ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ..!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ(ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ):1ον,ΑΝ ΘΕΛΗΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ,ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?2ον,ΑΝ ΠΑΡΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ Ή ΟΧΙ?ΠΕΙΤΕ ΟΣΕΣ ΞΕΡΕΤΕ,ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

ti asfaleia exeis;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mk23 έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΔΙΑΝΥΩ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ..!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ(ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ):1ον,ΑΝ ΘΕΛΗΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ,ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?2ον,ΑΝ ΠΑΡΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ Ή ΟΧΙ?ΠΕΙΤΕ ΟΣΕΣ ΞΕΡΕΤΕ,ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

ti asfaleia exeis;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι το ιδιο ειναι γιατι και εγω επαιρνα αδειες λογω προβληματων που ειχα στην εγκυμοσυνη.

δυστυχως αντιμετωπιζουν την εγκυμοσυνη σαν ασθενια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ,ΠΛΗΡΩΝΟΣΟΥΝ?ΥΠΟΘΕΤΩ ΔΕΝ ΕΠΕΡΝΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΙΣΘΟ..ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΕΡΝΕΣ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγώ είμαι στην 28η εβδομάδα,και λόγω του ότι η δουλειά μου είναι καθαρά μέσα στην ορθοστασία κι έχω υπόταση και πέφτω κάθε τρεις και λίγο,παίρνω άδειες από τον τρίτο μήνα,ως εξής:

Πηγαίνω στον γυναικολόγο μου στο Αλεξάνδρα και μου την γράφει,κλείνω ραντεβού στο ΙΚΑ στο κέντρο μάνας και παιδιού,κι εκεί μου την γράφει κι ο γιατρός στο ΙΚΑ.Αν είναι η πρώτη σου άδεια μέσα στον χρόνο,δεν περνάς από επιτροπή(εφόσον είναι δεκαπενθήμερη,διαφορετικά περνάς από επιτροπή).Έπειτα,κλείνω ραντεβού κατευθείαν με την επιτροπή,πηγαίνω την ημέρα του ραντεβού,περνάω,μου την σφραγίζουν στο βιβλιάριο(Αν όντως έχεις πρόβλημα υγείας,μπορείς να στείλεις κι άλλον να περάσει για σένα,εγώ στέλνω τον άντρα μου).

Τέλος,πηγαίνεις στις παροχές του ΙΚΑ μία μέρα αφού έχεις περάσει από την επιτροπή,και πληρώνεσαι.Εγώ χάνω ελάχιστα χρήματα κάθε φορά,ενώ συνεχώς άκουγα ότι δεν θα πληρωνόμουν.Αν πάει κάποιος άλλος για σένα να πληρωθεί από τις παροχές,χρειάζεται εξουσιοδότηση από τα ΚΕΠ.Αυτά..!

Εύχομαι ό,τι καλύτερο,να είσαι καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!!!

πληρωνομουνα κανονικα τις αδειες μου μονο που επαιρνα λιγο λιγοτερα απο οτι θα επαιρνα αν εργαζομουν κανονικα(δυστυχως)

εγω ξεκινησα αδειες απο τον 3ο μεχρι τον 7ο που γεννησα.

μολις συμπληρωσα το πρωτο δεκαπενθημερο περναγα απο επιτροπη λογω επικυνδυνης κυησης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mk23 έγραψε:

Καλημερα,κοριτσια!!!!μπεμπουλινα,σε ευχαριστω!!!

Kαλημέρα και σε σένα...!

Να είσαι καλά,και καλά ξεμπερδέματα κοριτσάκι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΚ23 όπως τα λένε τα κορίτσια είναι τα πράγματα και να σου πω και κάτι

δεν αξιζει για 100 με 150 ευρώ διαφορά,ανάλογα με την συλλογική συμβαση που εχουν υπογράψει εργοδότης και ικα , να τραβας τέτοια κούραση και ταλαιπωρία στην δουλειά σου ,δεν λέω οτι μας περισσεύουν τα χρήματα

αλλά πιστεψέ με καλύτερα να ξέρεις οτι πληρώνεσαι απο την ασφάλεια σου

παρά να πηγαίνεις για δουλειά και να μην αισθάνεσαι καλά να φεύγεις στο ενδιάμεσο και να μην πληρώνεσαι και καλά απο τον εργοδότη σου ,και να μην μπορείς να βγάλεις άκρη με το ικα γιατί δεν θα έχεις τις αντοχές .

Για μένα σπίτι και πάλι σπίτι και με την γρίπη ,ξανά σπίτι και σπίτι .

Καλη δύναμη και στην επιτροπή στείλε το συζυγο όπως λέει και η mpempoulina.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω επειδή ειμαι ασφαλισμένη είμαι σε άδεια απο τον 3ο μήνα. Μου δίνει ο γιατρός μου χαρτί για 'Απειλούμενη αποβολή' και κλεινω ραντεβου στο γιατρο του ικα οπου παει η πεθερα μου με το χαρτι του γιατρου μου και της δίνει αυτός το παραπεμπτικό για το ικα. Στο ικα κλεινει ραντεβου για να περασει απο επιτροπη και μετα με εξουσιοδότηση παίρνει τα λεφτα απο το ταμείο των παροχων.

Το ποσό που θα πάρεις έχει ως εξης :

Υπολογίζεις το τεκμαρτο σου ημερομήσθιο :

Μικτές αποδοχες / 25 και βρισκεις σε πια κλαση ανήκεις (http://www.taxheaven.gr/show_law.php?id=6923) και αντιστοιχα το ημερομήσθιο της κλασης σου. π.χ. μικτες αποδοχεσ 1000€

1000/25 = 40 αρα κλαση 12η οποτε τεκμαρτο :40,45€

οι πρωτες 3 μερες δεν πληρωνεσαι απο το ικα.

τις επομενες 15 θα πληρωθεις 40,45/4=10,1125*15=151,69 και

τις υπολοιπες 12 40,45/2=20,225*12=242,70€

Συνολο : 394,39€ απο το ικα και καποιο ποσο απο τον εργοδότη σου.

Για τους επομενους μήνες θα υπολογίζεις 30 η 31 μέρες ,αναλογα το μηνα : π.χ. 40,45/2=20,225 * 30 = 606,75€

Ελπίζω να βοηθησα ,οπου μπερδευτεις απλα ρωτα. Ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!ΕΙΠΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΧΑΛΑΡΑ..ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΙΚΟΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑ 99,9% ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ.ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ!ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΠΙΤΙ!!

ΣΤΑΣΑ,ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ?ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΛΑΣΗ ΕΙΜΑΙ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Χεχε τυχερούλα..οκ εντάξει δεν είναι και κάτι τρομερό αλλά ούτε και ευχάριστο.. @Χρύσακι στη σύσπαση θα νιώσεις ότι η κοιλιά σου γίνεται πολύ σκληρή σε εκείνο το σημείο σαν πέτρα και ότι σε πιέζει και μπορεί να νιώσεις σα να σου κόβεται η αναπνοή.. δε νομίζω ότι η σύσπαση braxton hick συνοδεύεται με πόνο... Τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ τις συσπάσεις.. πλέον τις έχω συνηθίσει και αφού είναι ακανόνιστες και λίγες είναι φυσιολογικό..όταν γίνουν τακτικές και αρχίζει να αυξάνει η συχνότητά τους λογικά είναι συσπάσεις τοκετού και εκεί θα υπάρχει έντονη δυσφορία και πόνος..
    • Είμαι σε σοκ δεν το πιστεύω πως είχε τέτοια εξέλιξη η εγκυμοσύνη σου πραγματικά δεν το πίστευα και στην βδομαδα που είσαι λυπάμαι παρά παρά πολύ δεν ξέρω γιατί πρέπει να μείνεις τόσο στο νοσοκομείο, γνωρίζω κοπέλα που πήγε για αυχενική την βρήκαν θέμα με το μωρακι και έπρεπε να το πάρουν πήγε στο ΡΕΑ το έκανε και βγήκε την ίδια μέρα  επειδή μπαίνω και διαβάζω στην ομάδα που είσαι διάβασα όλο το στορι με τα πεθερικά σου και την ανησυχία σου για την αρνητική ενέργεια που έβγαλαν για το μωρακι σου πως δεν χάρηκαν και ότι μπήκατε νωρίς στην διαδικασία για δεύτερο μωρακι + τα έξοδα που θα έχετε και στεναχωρέθηκα όταν διάβασα το πως ένιωθες και ότι είχες ένα φόβο πως θα πας για αυχενική και δεν θα ακούσεις καρδούλα.. αλλά πραγματικά πίστευα πως οι ορμόνες που σε επηρεάζει να νιώθεις έτσι και ότι πιέστηκες που ήσουν σε έναν περιβάλλον που δεν ένιωθες άνετα και ευχάριστα..  Αλλά δυστηχως έκανα τόσο λαθος.. το είχες καταλαβει ότι κάτι δεν πάει καλά το ένστικτο σου έπεσε μέσα πραγματικά στεναχωρέθηκα σου στέλνω μια αγκαλιά παρε τον χρόνο σου κορίτσι μου να ξέρεις δεν εκανες τίποτα λαθος εσυ είσαι μια υπέροχη μανούλα για την κόρη σου και πολύ πολύ δυνατή θα δωσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά 
    • Κορίτσι μου σε νιώθω τόσο πολύ και πραγματικά λυπάμαι που το βιώνεις και πάλι αυτό το πραγματικά δυσβάχτο και άδικο γεγονός.... Γνώμη μου, επειδή σε μένα δεν έδωσαν την επιλογή της απόξεσης τότε και πήρα τα χάπια (χ2 γιατί το πρώτο πρωτόκολλο δεν έπιασε γιατί ήμουν κι εγώ σχεδόν 11εβδ τότε), χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, είναι πολύ επώδυνη και κυρίως ψυχολογικά βαριά διαδικασία... Μπορώ να σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα την εμπειρία μου, αλλά να είσαι προετοιμασμένη ότι ίσως αυτή η οδός πολύ πιθανόν να σε κάνει χειρότερα ψυχολογικά και σωματικά... 😢  
    • Εγω έχω πάρει ένα που λέγεται "Η βίβλος της φροντίδας του μωρού"..Καλό είναι,πιάνει αρκετά θέματα και για την αρχή κ αργότερα..
    • Αυτό το έχω απορία κ εγώ..συσπάσεις ακούω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι..Με πιάνουν καμιά φορά τπτ περίεργα κ λέω λες να είναι;;;🤔
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...