Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τιμές χοριακής και εβδομάδα κύησης...


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Εχω έν θέμα όπου θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας..

Τη Δευτέρα έκανα εξέταση χοριακής και βγήκε 361 μονάδες οπότε και σύμφωνα με το γιατρό ήμουν στην 4η προς 5η.. Χθές έκανα πάλι άλλη μια και βγήκε με 2757 μονάδες οπότε και ήμουν σύμφωνα με το γιατρό στην 3η προς 4η!!!! Πως γίνεται πάλι αυτό;;; Ότι θέλει λέει ο καθένας;;

Ορίστε και οι τιμές που έδωσαν ο καθένας μέχρι την 7η εβδομάδα(τις υπόλοιπες τις θεωρώ περιττές και δεν σας τις γράφω)

1ος γιατρός.

3η-4η εβδ.= 16-156 μον.

4η-5η εβδ.= 101-4870 μον

5η-6η εβ= 1100-31500 μον.

6η-7η εβδ.=1560-82300 μον..

2ος γιατρός.

2η-3η εβδ.= μέση τιμή 363= όρια 335-392

3η-4η εβδ.=μέση τιμή 1130=όρια 335-1925

4η-5η εβδ.=μέση τιμή 7400= όρια 1500-23.000

5η-6η εβδ.=μέση τιμή 32800=όρια 3.400-135.300

6η-7η εβδ.=μέση τιμη 52.000=όρια 10500-161.000

Σε ποια έιμαι τελοσπάντων;;; Εσεις έχετε κάποια εμπειρία να με φωτίσετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να σου πώ βρε Φανή μου, δεν ξέρω εγώ πήγα στην 12η εβδομάδα στον γιατρό, χοριακή από μόνη μου δεν έκανα....υπέρηχο δεν έκανες? εκεί φαίνεται σύμφωνα με τις μετρήσεις τους κλπ.

Τι ανησυχείς όμως, αφού έγκυος είσαι και όλα πάνε καλά, άλλωστε θα φανεί με τις υπόλοιπες εξετάσεις!!

Πόσους γιατρούς έχεις? :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki εγκυμοσύνη δεν έχω ακόμα, αλλά ξέρω πως κάποιοι γιατροί μετράνε την κύηση απο το τέλος της προηγούμενης περιόδου και κάποιοι απο την ωορρηξία. Γι'αυτο ισως κ διαφορές. Ρωτησε τους πως μετράνε την εγκυμοσύνη. :dry:

Εγω ετσι μπερδευόμουν στην εγκυμοσυνη της κουμπαρας μου κ τη αδερφής μου. Ενω μεινανε μαζί εγκυος και γεννήσανε μαζί, μονίμως είχαν 2 εβδομάδε ς διαφορά :silly: συμφωνα με τους γιατρούς τους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φανη αφου το ticker που εβαλες σε δειχνει συμφωνα με την τελευταια σου περιοδο 4η προς 5η βδομαδα και συνηθως τα ticker συμπιπτουν και με τις μετρησεις του γιατρου στον υπερηχο, οποτε εγω λεω οτι αυριο κλεινεις την 5η βδομαδα αφου θα εισαι 4 βdομαδων και 7 ημερων συμφωνα με το ticker σου.

φανταζομαι σε καμια 10 μερες θα πας να δεις και στον υπερηχο το νινι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή έχω ταλαιπωρηθεί με εξετάσεις επί εξετάσεων χοριακής, κάτι που έμαθα είναι ότι πρέπει πάντα να κάνεις τις εξετάσεις σου στο ίδιο κέντρο! Το κρίσιμο είναι ανά 2 μέρες να διπλασιάζεται τουλάχιστον!

Επίσης για την βδομάδα, νομίζω ότι θα βεβαιωθεί μόνο όταν κάνεις τον 1ο εξειδικευμένο υπέρηχο (ποιος είναι ο β' επιπέδου;)...

Φιλάκια! Μην αγχώνεσαι και ξεκουράσου όλα πάνε τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη το τικεράκι το έκανα σύμφωνα με την ημέρα σύλληψης και δείχνει τόσο σε συγκεκριμένο μηχάνημα υπολογισμού του ίντερνετ, αν με ρωτήσεις τώρα δε θυμάμαι που. Σύμφωνα με την τελευταία περίοδο είμαι 6 εβδομάδων μη σου πω 7.

Αργκι δεν έκανα υπέρηχο ακόμη γιατί μου είπε ότι είναι νωρίς και μου πρότεινε να κάνω άλλη μια χοριακή για να δούμε. Σήμερα θα τον πάρω τηλέφωνο να δούμε πότε θα κανονίσουμε. Εναν γυναικολόγο έχω αλλά πήγα σε δυο διαφορετικά μικροβιολογικά εργαστήρια με αποτέλεσμα να μου λένε πως βρίσκομαι σε διαφορετική εβδομάδα κύησης.

Ειρήνη δηλαδή δεν μπορούν δυο διαφορετικά μικροβιολογικά εργαστήρια να συμφωνούν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα η γιατρός μου την υπολόγισε σύμφωνα με την τελευταία περίοδο, όπως και το μικροβιολογικό. Την επόμενη φορά που θα πας στο γιατρό ίσως σου πει και την ΠΗΤ σου, οπότε θα σου πει πόσων εβδομάδων είσαι. Αυτό που πρέπει μόνο να σου μείνει τώρα είναι ότι η τιμή της χωριακής σου υπερτριπλασιάστηκε σε μια μέρα, πράγμα πολύ καλό! Βέβαια, το ότι πήγες σε άλλο μικροβιολογικό ίσως έχει σημασία στις μονάδες, αλλά πόση διαφορά πια; Για μένα είναι πολύ θετική η χωριακή σου! Άντε, εύχομαι όλες οι εξετάσεις να σου βγαίνουν τέλειες!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη με αχγώνεις βρε Μπουρικ μου...δηλαδή μπορεί να και να μην διπλασιάστηκε όπως λάει και η πεπίτα;; Τόσο μεγάλη απόκλιση πια;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγω αυτο δεν μπορω να το καταλαβω η τελευταια χωριακη μου ηταν 2040 με τελευταια περιοδο 11-8 μηπωσ καταλαβενει κανεισ απο την χωριακη ποσο βδομαδων ειμαι?γιατι δεν τα ξερω καθολου αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Ειρήνη δηλαδή δεν μπορούν δυο διαφορετικά μικροβιολογικά εργαστήρια να συμφωνούν;

Οχι!!!!! γιατί υπάρχουν διάφορα συστήματα μέτρησης!!! Μου το χει πει γιατρός, πρέπει πάντα να την κάνεις στο ίδιο εργαστήριο για να έχεις μέτρο σύγκρισης! Το βασικό στην χοριακή δεν είναι η τιμή που θα σου βγάλει η μία εξέταση αλλά το να συγκρίνεις 2 μετρήσεις ίδιου εργαστηρίου με 2 μέρες απόσταση η μία με την άλλη και οι τιμές να υπερδιπλασσιαστούν...

Βέβαια σε σένα τριπλασσιάστηκε οπότε δεν έχεις πρόβλημα (δεν παίζουν και τόσο πια), αν όμως σου έδειχνε λιγότερο ή περίπου το ίδιο ή λιγότερο από το διπλάσιο (όπως σε μένα και αυτό ήταν κρίσιμο)θα χες τρελαθεί και θα έτρεχες να ξανακάνεις......και άσε δεν θέλω να το θυμάμαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχώς που τριπλασιάστηκε δηλαδή...Δεν το ήξερα καθόλου αυτό με τα εργαστήρια..και μου το ειπε η γυναίκα εκεί αλλά είπα έλα μωρέ δεν πειράζει..δεν περίμενα να είναι τόσο σημαντικό..

Λουκίτσα..τι να σου πω..σύμφωνα με το χαρτί που κρατάω στα ΄χερια μου είσαι στην 4η εβδομάδα. Αλλά αυτο πρέπει να στο λέει και στο δικό σου χαρτι χοριακής..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αν σας βοηθάω να σας πω οτι: τις εβδομάδες κύησης τις μετράμε α) ημερολογιάκα (σύμφωνα με τη ΤΕΡ τελευταία περίοδο)εφόσον έχουμε σταθερό κύκλο και β)υπερηχογραφικά όταν το έμβρυο είναι ορατό στον υπέρηχο και μπορεί να μετρηθεί. Όταν μια κοπέλα είχε περίοδο 11-8-09 που ήταν τρίτη, τότε κάθε τρίτη αλλάζει βδομάδα και αν το μετρήσει κανείς σήμερα είναι 6 εβδ. και 3 ημερών. Οι χοριακές διαφέρουν από εργαστήριο σε εργαστήριο και για να έχεις ένα μέτρο σύγκρησεις πρέπει να γίνει η μέτρηση στο ίδιο κέντρο. Πάντος γίνεται περίπου ένας διπλασιασμός ανα δυο μέρες. Ελπίζω να βοήθησα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια σε αυτα δεν ξερω τιποτα.την δευτερα που πηγα στο γιατρο ξεχασα να των ρωτησω παντωσ ειδαμε σακο 4,5 χιλιοστα.το χαρτι μου δεν το καταλαβαινω.παντωσ επιδει ειχα ενα θεματακι εκανα αρκετεσ χωριακεσ ανα δυο μερεσ κ αν οι τρεισ πρωτεσ δεν διπλασιαστηκαν οι επομενεσ διπλασιαστηκαν.σημερα εχω παλι ραντεβου με το γυναικολογο θα των ρωτησω.αλλα εχω περιεργεια γιατι απο συπτωματα δεν εχω τιποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

loukitsa2 κανονικά, ημερολογιακά δηλαδη, σήμερα πρέπει να δείτε και καρδιακή λειτουργία στο έμβρυο. Αν όμως η εμφύτευση έγινε αργότερα, μπορεί να αργήσει να φανεί. Μην αγχώνεσαι εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Full weeks after conception

1w. 0-50

2w. 20-500

3w. 500-5000

4w. 3000-19000

8w. 14000-169000

12w. 16000-160000

Αυτο γραφει σε ενα υπομνημα στη δικη μου εξεταση χοριακης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε συ bell..αν ειδες μπορεί στην 3η εβδομάδα να έχεις χοριακή μέχρι 5000 και στην 4η από 3000...δεν σε κατατοπίζουν καθόλου...αν ξέρω ότι η σύλληψη έγινε 5 Σεπτεμβρίου πως μπορώ να υπολογίσω τις εβδομάδες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki mu oi xoriakes su einai apsoges!!!!!

oson afora tis evdomades min paideueste..otan kanete auxeniki diladi peripou tin 11 tha sas poun akrivos poso eiste giati akoma einai noris na ypologistei i mera sulipsis...stin auxeniki tha sas poun akrivos!!!

me to kalo koritsaki mu...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανμ..να'σαι καλα!Απλώς ήθελα να ξέρω από τώρα..δεν μπορεί στον πρώτο υπέρηχο να φανεί; Γιατί πρέπει να φτάσει αυχενική; Δε φαίνεται το μέγεθος του μωρού από τον πρώτο υπέρηχο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Ρε συ bell..αν ειδες μπορεί στην 3η εβδομάδα να έχεις χοριακή μέχρι 5000 και στην 4η από 3000...δεν σε κατατοπίζουν καθόλου...αν ξέρω ότι η σύλληψη έγινε 5 Σεπτεμβρίου πως μπορώ να υπολογίσω τις εβδομάδες;

αν εγινε στις 5/9 τοτε εισαι 3 εβδομαδων κ κατι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοπέλες μου..Εγώ είχα τελευταία περίοδο 28/9 κ χθες έκανα τεστ κ είναι θετικό. Την Τρίτη θα πάω στο γιατρό αλλά νομίζω πως το υπολογίζουν από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου. Να ρωτήσω κ κάτι άλλο? Τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν στην αρχή της εγκυμοσύνης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η εβδομάδα της εγκυμοσύνης υπολογίζεται από την τελευταία περίοδο και όχι από την ημερομηνία της σύλληψης. Και εγώ γνώριζα την ημερομηνία σύλληψης αλλά αυτό δεν είχε να κανει με την ΠΗΤ μου που έβγαινε στις 31 Δεκεμβρίου και με τη διόρθωση που έγινε μεταφέρθηκε στις 3 Ιανουαρίου. Αυτά είναι λεπτομέρειες...

Εξετάσεις στην αρχή της εγκυμοσύνης;;; ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ!!!! Πάει καιρός και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φαίνεται το μέγεθος, αλλά και πάλι στο περίπου θα σου πουν. Εμένα στον πρώτο υπέρηχο ήταν μια εβδομάδα μεγαλύτερο απ' ότι το υπολόγιζε η γιατρός μου! Πιστεύω ότι θα μου πουν κι εμένα στην αυχενική, εκτός αν βγει πανύψηλο σαν το μπαμπά του...μακάρι γιατί εγώ είμαι ζούμπικο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Παρασκευούλα.Ξεκιναω σήμερα το φαρμακευτικό μου πρωτόκολλο.Πρωτος υπέρηχος 8 Μαϊου.Ευχομαι η δεύτερη ετ να είναι η τυχερή ♥️🙏♥️
    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...