Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιδόματα τοκετού & λοχείας για δίδυμη κυηση


Recommended Posts

Κυοφορώ δίδυμα με ΠΗΤ 11/4/2008. Φυσικά δεν πρόκειται να φθάσω μέχρι εκείνη την μέρα και κατά πάσα πιθανότητα θα γεννήσω τουλάχιστον 2 εβδομάδες νωρίτερα.

Το θέμα είναι ότι έχω σταματήσει την δουλειά μου από τον πέμπτο μήνα περίπου (αρχές Νοεμβρίου 2007) με χαρτί από τον γιατρό του ΙΚΑ και από τότε κάθε μήνα περίπου ανανεώνω την ασθένεια μου και εισπράττω από το ΙΚΑ ένα ποσό περίπου στο ύψος των 2/3 του μισθού που έπαιρνα.

Τώρα όμως έχει φθάσει ο καιρός που πρέπει να καταθέσω τα χαρτιά μου με την ΠΗΤ έτσι ώστε να πάρω ότι δικαιούμαι από τα επιδόματα τοκετού και λοχείας. Τις προϋποθέσεις τις πληρώ. Πριν μείνω έγκυος εργαζόμουν τουλάχιστον 3-3,5 χρόνια στον ίδιο εργοδότη.

Αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τα εξής:

Το ότι κυοφορώ δίδυμα και το ότι τελικά θα γεννήσω με καισαρική έχει καμιά διαφορά στο θέμα των χρημάτων που έχω να λαμβάνω?

Το ότι ο τοκετός μου θα είναι πρόωρος έναντι της ΠΗΤ θα έχει κάποια διαφορά ως προς το τι δικαιούμαι?

Εχω να παίρνω κάποιο μέρος των ποσών που δικαιούμαι από τον εργοδότη μου?

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι έχω να λαμβάνω ακριβώς με δεδομένο ότι καθαρά ο μηνιαίος μου μισθός ήταν 930€?

Από άλλες σχετικές απαντήσεις που διάβασα, κατάλαβα χονδρικά, ότι έχω να λαμβάνω τα 880 που είναι το επίδομα τοκετού (κάπου διάβασα ότι πάει εις διπλούν αν πρόκειται για δίδυμα. Αληθεύει?) και 3,5 Χ τον μισθό που έπαιρνα?

Θα εκτιμούσα πολύ αν γνωρίζει κάποιος κάτι από όλα αυτά να με διαφωτίσει σχετικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...