Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν τρώει το μοσχαρι και γενικά περί διατροφής


Recommended Posts

Να μαι  πάλι με καινούριο προβληματισμό...,?

Καμιά ιδέα πως να φάει το παιδί μου μοσχάρι ;Του δίνω ακόμα αλεσμένα.Μολις το μυρίσει δεν το θέλει με τίποτα.Ενω κοτόπουλο κατσικάκι τα τρώει μια χαρά. Η παιδιατρος λέει ότι το μοσχάρι είναι καλή πηγή σιδήρου.Σκεφτηκα να του κάνω γιουβαρλάκια ,κάποια κοπέλα το χε αναφέρει κάπου , αλλά αν και χρονίζει  όπου  να ναι ,φοβάμαι ακόμα μην πνίγει με τα κομματάκια. Αχ Παναγία μου πότε θα περάσουν αυτοί οι φόβοι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοπέλα μου. Δοκίμασε να του τ δώσεις σε μπιφτέκι στο φούρνο. Κομματάκι κομματάκι. Δ πνίγονται μη φοβάσαι. Επίσης δ ξερω αν τ βραζεις η αν τ βάζεις σρομ ατμο κτλ. Αν τ βραζεις βρασε το με καρότο κ κολοκύθι. Βάλτα στο μπλέντερ με λίγο ζουμακι κ μισή ντομάτα κ αλεσε τα να γίνει σάλτσα εται λίγο πηχτή. Βάλε κ λίγο κους κους η αστρακι βρασμένο κ δοκίμασε του το. Τα ζυμαρικά κανονικα Όχι αλεσμενα. Όπως τρώμε Εμείς μακαρόνια με σάλτσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνήθως τα Φαγητα όπως τα προτείνουν οι παιδίατροι δεν τα πολυτρωνε όπως πχ να τ βράσεις με κολοκύθι καρότο και μετά να βάλεις τ λάδι χωρίς αλάτι και όλα αυτά... Εμένα έτσι δεν μου τα έφαγε ποτέ... Της τα έκανα πάντα κανονικά απλά με αρκετά λιγότερο αλάτι από ότι τρώμε εμείς... 

Εγώ είχα θέμα με το κοτόπουλο μέχρι που της τα έκανα κοκκινιστα με φρέσκια ντομάτα όμως να ναι ελαφρύ και από τότε δεν είχα πρόβλημα... 

Εγώ λίγο πριν τον χρόνο... Κάνα μήνα μην φανταστείς σταμάτησα να της τα αλεθω τα φαγητά απλά της τα έκοβα μπουκιτσες και τα τρώει καλύτερα... Δεν πνίγονται πίστεψε με είναι πιο έξυπνα από εμάς ??

Δοκίμασε το μοσχάρι όπως λες σε κιμά ή καντο με ζυμαρικά όπως λέει η  diwni... Η ακόμα κ κοκκινιστό με φρέσκια ντομάτα όμως να αλλάξει λίγο γεύσει... Και θα στο φάει ♥ 

Ααχχχ αυτά τα πλασματακια έχουν και προτιμήσεις ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο μικρός μου τον κιμά και το κοτόπουλο τα τσακίζει! Μοσχάρι και χοιρινό τοιν δυσκολέυουν ακόμα αρκετά και ας έχει 16 δόντια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εμένα ο μικρός μου τον κιμά και το κοτόπουλο τα τσακίζει! Μοσχάρι και χοιρινό τοιν δυσκολέυουν ακόμα αρκετά και ας έχει 16 δόντια!

Εμένα παλι π έχει 10 Δν έχει πρόβλημα κι αρνί τρώει κι όλα είναι παμφαγο ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι αν το κανεις σε σουπα;

κι εμενα τωρα μου εβγαλε θεμα με το μοσχαρι αν και δε μπορω να πω οτι τρωει τρελλα και τα υπολοια 

ναι παρε μοσχαρισιο κειμα η στο κατω κατω ψαξε αλλες πηγες σιδηρου και το μοσχαρι δοκιμασε το ξανα πιο μετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@malio να μην αγχώνεσαι για το μοσχάρι. Το κατσικάκι έχει περισσότερο σίδηρο και λιγότερες ορμόνες!

Επίσης περνάνε πολλές φάσιες τα μικρά...

Αστον να το ξεχάσει για λίγο, ή κάνε καινούριες συνταγούλες. Ο κιμάς είναι μια εύκολη λύση είτε με μακαρόνια, είτε σε μπιφτεκια, γιουβαρλάκια κλπ.

Επίσης μπορεί να βαρέθηκε την υφή των αλεσμένων, είναι ήδη μεγάλο αγόρι, μια χαρά μπορεί να φάει κομματάκια! Εμπιστεύσου τον και θα εκπλαγείς θετικά!

Γενικά στο χρόνο το παιδί μπάινει στην ουσία στο διατροφικό τραπέζι της οικογένεις, με μία προσοχή στο αλάτι και τη ζάχαρη για ευνόητους λόγους.. 

Είναι καιρός να μάθει να μασάει, ξεπέρασε το φόβο σου και μην τον πας πίσω:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κοριτσια..Θα τη κάνω τη δοκιμή με κομματάκια αλλά αν γίνει τίποτα αλίμονο σας...Εσείς θα τη πληρώσετε ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κορίτσι μου. Ξεκινά με μπανάνα π είναι πιο μαλακή. Δώσε του σε κομμάτι Όχι πολύ μικρό, μια κανονική μπουκιά τ μωρου για να μπορέσει να τ διαχειριστεί. Η Σπάσε λίγη μπανάνα Κ δωαε την στο χεράκι του να τ επεξεργαστεί μόνος του. Για τ μήλο δ ξερω η δικιά μ 16 μηνων κ δ τ καλό τρώει αε κομμάτια. Αλλά τ αχλάδι τσακιζει. Της τ κόβω σε κομματια-λωρίδες κ τα τρώει μόνη της. Όπως κ τη μπανάνα. Αλλά από 9 10 μηνων της τα έδινα σε κομματάκια. Τότε είχαμε κ άλλες επιλογές της έκοβα κεράσι, νεκταρινι, σταφυλακι της τα έβαζα σε πιατάκι κ έπαιρνε με τ χεράκι της κ δοκιμαζε.  Βέβαια τα μισά ρα πετούσε κάτω άλλα αλλο αυτο χαχα. Άρχισε όμως να εξοικιωνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@malio φυσικά μπορείς και πρέπει να δώσεις και φρούτα σε κομμάτια, να εξοικειώνεται με τις διαφορετικές υφές και γεύσεις. Η μπανάνα είναι η πιο ευκολη επιλογη για αρχή. Μπορείς να του την δωσεις και ολοκληρη, να την κραταει οπως εμεις στο χεράκι του και να κοβει μονος του τις μπουκιές. Ετσι δε γλιστραει και τόσο. Μήλο και αχλάδι, αν ειναι πολυ σκληρο για αρχη μπορεις να το βαζεις για λίγο στον ατμο ή στο φουρνο να μαλακώνει λίγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...