Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυσκολία με τον ύπνο. Βοήθεια!


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου, τα φωτα σας! Θηλάζω τον μπέμπη μου απ την πρωτη μερα αλλα δυστυχώς λίγο μετά τις 20 μερες δεν έπαιρνε βαρος κ δωσαμε συμπλήρωμα συνεχίζω ομως κ με τον θηλασμο χωρις να έχει δημιουργήσει καποιο πρόβλημα το μπιμπερό. Τωρα ειμαστε λιγο πριν σαραντισουμε. Το θεμα ειναι το εξης οταν του δίνω το βράδυ το συμπλήρωμα κοιμάται κανονικά προφανώς σαν πουλάκι, τον βαζω στην κούνια του αφου ρευτει κ ξυπναει οταν ξανα πεινασει δλδ συνήθως γυρω στις 3 μετα όμως ξεκινάει το μαρτύριο καθως ο μικρος μ θηλαζει πολυ λιγο κ συνέχεια δλδ δεν χορταίνει ποτε. Η παιδιατρος μου εχει πει οτι δεν πειράζει κ να τον αφήνω να θηλαζει οπως θέλει αυτος απλα ετσι το βράδυ αναγκαστικά τον εχω συνέχεια πανω μου καθως κάνει το πολυ 20-30 λεπτα αναμεσα στους θηλασμους. Τι μου προτείνετε; θελω να μάθει στην κουνια του αλλα δεν ξερω πως οταν τρώει τοαο συχνά!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρέπει να σηκώνεσαι συνέχεια και να θηλάζεις. Εγώ σηκωνομουν κάθε 3 ώρες. Θυλαζα τον 6 μήνες περίπου. Με το 2 μωράκι ένα μήνα και μετά μπουκαλάκι και κοιμόταν όλη νύχτα. Όταν μεγαλώσει λίγο θα έχει πιο πολύ δύναμη και θα τρώει περισσότερα. Μόνο μην βάζεις στο κρεβάτι σου μετά δεν θα φύγει. Τον μικρό έβαλα με τα δοντακια που πονάνε, μόλις τώρα που είναι 4 χρόνων κοιμάται στο παιδικό. Η μικρη από την αρχή κοιμάται εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ELENAAPARAD είπε:

Πρέπει να σηκώνεσαι συνέχεια και να θηλάζεις. Εγώ σηκωνομουν κάθε 3 ώρες. Θυλαζα τον 6 μήνες περίπου. Με το 2 μωράκι ένα μήνα και μετά μπουκαλάκι και κοιμόταν όλη νύχτα. Όταν μεγαλώσει λίγο θα έχει πιο πολύ δύναμη και θα τρώει περισσότερα. Μόνο μην βάζεις στο κρεβάτι σου μετά δεν θα φύγει. Τον μικρό έβαλα με τα δοντακια που πονάνε, μόλις τώρα που είναι 4 χρόνων κοιμάται στο παιδικό. Η μικρη από την αρχή κοιμάται εκεί.

Καθε 3 ωρες θα σηκωνομουν κ εγω ανετα! Απλα μιλαμε για 10λεπτα δλδ μαλλον προτιμώ απλα να μενω ξύπνια παρα να κοιμαμαι κ να σε σηκωνομαι καθε 10 λεπτα αντε 20 στην καλύτερη. Αισθανομαι οτι αυτη τη στιγμή η θα θηλαζω κ θα ειναι πανω μου ή θα του δινω μονο μπουκαλι το βράδυ. Σκέφτηκα να αντλησω ωστε να πίνει μια κανονική ποσοτητα με το μπιμπερό κ να κοιμαται αλλα προς το παρόν με το θήλαστρο δεν τα καταφερα να βγάλω περισσότερο απο σταγόνες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπλε κορίτσι μου κατ αρχας μπραβο σου που το παλευεις με το θηλασμο! Θεωρω πολυ σημαντικοτερο το δωρο αυτο για το μωρακι σου απ' το να μαθει να κοιμαται στην κουνια του απο τοσο μικρο και να του στερησεις το μητρικο γαλα. Εγω στη θεση σου θα τον επαιρνα διπλα μου (εμας μας βολεψε για την αρχη το λικνο next to me) αλλα και αυτο να μην ειχα πάλι δίπλα μου θα τον έβαζα. Τα μωράκια κοιμούνται πολύ καλύτερα έτσι και οι μαμάδες πολύ περισσότερο. Από ένα σημείο και μετά δεν καταλαβαίνεις αν ξύπνησες καθόλου ή οχι...οι κινήσεις θα γίνονται ρομποτικά και ήρεμα. Είναι αρχή ακόμη. Και ο ύπνος βέβαια είναι πολύτιμος για τη μαμά. Με το θηλαστρο θεωρω το ιδιο πραγμα θα ειναι, ισα ισα που δε θα αντλεις οσο γαλα πραγματικα εχεις. Ασε που θα εχεις να αποστειρωνεις κλπ μεσα στο μαυρο σκοταδι....ενω με το στηθος τσουπ κατευθεαν στο στοματακι! Θελει πολλη υπομονη τον πρωτο καιρο, μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος και να ρυθμιστει το γαλα στην ποσοτητα που εχει αναγκη το μωρακι σου! Αξιζει ομως τον κοπο πραγματικα! Καλό κουράγιο και καλές αγκαλίτσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ELENAAPARAD είπε:

Πιπίλα?

Η πιπίλα δεν θα βοηθήσει νομίζω γτ εκτος απ το οτι δεν την θελει κ πολυ ειναι κ οτι πειναει το παιδι δεν ειναι οτι εχει απλα γκρίνια κ ακομα και αν τον ξεγελασω με την πιπίλα θα χασω γεύματα.

 

@Vivi.Nik. μου εχει κοστισει καθώς ηθελα και πίστευα οτι θα θηλασω τουλάχιστον για 6 μηνες κ τωρα παλεύουμε εστω για το δίμηνο η αληθεια ειναι οτι δεν ήμουν απ τις τυχερές με την υπερπαραγωγή γάλατος π το παιδι χορταινει γαλα να τρεχει αβερτα . Εγω ποτε δεν εχω λερωσει μπλουζα ή σουτιεν, δεν εχω χρειαστει επιθεματα , δεν εχω δει να τρεχει απ το στοματακι του γαλα και δεν εχω ακουσει ποτε να κατεβαζει καλες γουλιτσες. Τα γραφω αυτα τωρα κ με πιάνει το παράπονο το οποιο ξέρω οτι ειναι χαζο και ξερω ότι πολλές κοπελες ειναι σαν εμενα κ τα καταφεραν αλλα δεν ξερω δεν μπορω να καταλάβω τι πρεπει να κανω τελικά καθως οι μισοι μ λενε αυτο π λες κ οι μισοι το ανάποδο κ εγω τελικά μαλλον απ την στεναχώρια μου δεν εχω δικη μου αποψη. Εγώ το μονο π ξερω ειναι οτι εχω ενα μωρο π πειναει ολη μερα κ δεν χορταίνει ποτε κ νοιώθω οτι φταίω εγω κ πανω απ ολα φοβαμαι μην το πλακωσω κιόλας στον υπνο μου που τον εχω μαζι για να θηλαζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου, ούτε εγώ είχα υπερπαραγωγή, ούτε λέρωνα μπλούζες και σουτιέν από το γάλα (δεν φορούσα βέβαια σουτιέν τότε, δεν προλάβαινα!) αλλά επέμεινα με τον θηλασμό όπως κάνεις και εσύ και το παιδί μου τρεφόταν ικανοποιητικά. Βέβαια είχαμε και εμείς τρελά βράδυα που θήλαζε ένα τέταρτο, κοιμότανε μισή ώρα και ξυπνούσε πεινασμένος και τον ξαναθήλαζα...Στα λέω όλα αυτά για να πάρεις κουράγιο και να συνεχίσεις την προσπάθειά σου, να πίνεις αρκετό νεράκι για να έχεις γάλα, αν σε βολέυει για να ξεκουράζεσαι περισσότερο στείλε τον αντρούλη σου για λίγο καιρό στον καναπέ ώστε να κοιμάσαι δίπλα στο μωρό (είναι για καλό σκοπό, καταλαβαίνω ότι δεν είναι ευχάριστη λύση) και όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπλε μου, δεν υπάρχει μυστική συνταγή!! Όλες οι μανούλες τα περάσαμε κ τα περνάμε ακόμα..

Απλα να είσαι σίγουρη ότι σε 1 μήνα θα είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα.. Ασε που κ εσύ θα έχεις άλλες αντοχές. 

Όσο για τα υπόλοιπα.... 

Αν θέλεις όντως να θηλάσεις, θα τα καταφέρεις. Για αρχή μείωνε το ξένο. Όσο πιο πολύ ξενό δίνεις, τόσο θα μειώνεται το δικό σου. Επίσης αν θεωρείς ότι έχεις λίγο γάλα μπορείς μετά τον θηλασμό να αντλείς λίγο γάλα με το χέρι στο στηθος το οποίο θηλασες. 

Επίσης συμφωνώ με την Vivi, όσο πιο κοντά κοιμάσαι με το μωρό σου, τόση μεγαλύτερη ασφάλεια νιώθει οπότε θα κοιμάται και καλύτερα! 

Κάνε υπομονή, είναι αρχή ακόμα κ είναι λογικό να νιώθεις έτσι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@Μπλε κορίτσι μου κατ αρχας μπραβο σου που το παλευεις με το θηλασμο! Θεωρω πολυ σημαντικοτερο το δωρο αυτο για το μωρακι σου απ' το να μαθει να κοιμαται στην κουνια του απο τοσο μικρο και να του στερησεις το μητρικο γαλα. Εγω στη θεση σου θα τον επαιρνα διπλα μου (εμας μας βολεψε για την αρχη το λικνο next to me) αλλα και αυτο να μην ειχα πάλι δίπλα μου θα τον έβαζα. Τα μωράκια κοιμούνται πολύ καλύτερα έτσι και οι μαμάδες πολύ περισσότερο. Από ένα σημείο και μετά δεν καταλαβαίνεις αν ξύπνησες καθόλου ή οχι...οι κινήσεις θα γίνονται ρομποτικά και ήρεμα. Είναι αρχή ακόμη. Και ο ύπνος βέβαια είναι πολύτιμος για τη μαμά. Με το θηλαστρο θεωρω το ιδιο πραγμα θα ειναι, ισα ισα που δε θα αντλεις οσο γαλα πραγματικα εχεις. Ασε που θα εχεις να αποστειρωνεις κλπ μεσα στο μαυρο σκοταδι....ενω με το στηθος τσουπ κατευθεαν στο στοματακι! Θελει πολλη υπομονη τον πρωτο καιρο, μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος και να ρυθμιστει το γαλα στην ποσοτητα που εχει αναγκη το μωρακι σου! Αξιζει ομως τον κοπο πραγματικα! Καλό κουράγιο και καλές αγκαλίτσες!

Συμφωνώ απόλυτα!!!

Και τα δυο μου παιδιά στην αρχή τα είχα στο κρεβάτι μου και μια χαρά πήγαν μετα στο δικό τους κρεβατάκι!

Στο δεύτερο μωρό μου που μου επιτρεπόταν να θηλάσω (γιατί στο πρώτο γεννήθηκε με προεκλαμψία και μου δώσανε φαρμακευτική αγωγή για πολλές ημέρες), δεν τα κατάφερα γιατί είχα πολύ λίγο γάλα οπως εσύ και εναν τόσο φαγανό μπέμπη που στο μαιευτήριο τρέχανε οι επισκέπτες των απέναντι γυναικών που είχαν γεννήσει να μου φέρουν γάλα γιατί ούρλιαζε σπαρακτικά!! Δεν κατάφερα ποτέ να κατεβάσω γάλα όπως έπρεπε γιατί  αναγκαστικά του έδινα και φόρμουλα μαζί για να μην ουρλιάζει! Περιττό να σας πω ότι βγήκε απο το μαιευτήριο πιο βαρύς από ότι γεννήθηκε..... ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Η πιπίλα δεν θα βοηθήσει νομίζω γτ εκτος απ το οτι δεν την θελει κ πολυ ειναι κ οτι πειναει το παιδι δεν ειναι οτι εχει απλα γκρίνια κ ακομα και αν τον ξεγελασω με την πιπίλα θα χασω γεύματα.

 

@Vivi.Nik. μου εχει κοστισει καθώς ηθελα και πίστευα οτι θα θηλασω τουλάχιστον για 6 μηνες κ τωρα παλεύουμε εστω για το δίμηνο η αληθεια ειναι οτι δεν ήμουν απ τις τυχερές με την υπερπαραγωγή γάλατος π το παιδι χορταινει γαλα να τρεχει αβερτα . Εγω ποτε δεν εχω λερωσει μπλουζα ή σουτιεν, δεν εχω χρειαστει επιθεματα , δεν εχω δει να τρεχει απ το στοματακι του γαλα και δεν εχω ακουσει ποτε να κατεβαζει καλες γουλιτσες. Τα γραφω αυτα τωρα κ με πιάνει το παράπονο το οποιο ξέρω οτι ειναι χαζο και ξερω ότι πολλές κοπελες ειναι σαν εμενα κ τα καταφεραν αλλα δεν ξερω δεν μπορω να καταλάβω τι πρεπει να κανω τελικά καθως οι μισοι μ λενε αυτο π λες κ οι μισοι το ανάποδο κ εγω τελικά μαλλον απ την στεναχώρια μου δεν εχω δικη μου αποψη. Εγώ το μονο π ξερω ειναι οτι εχω ενα μωρο π πειναει ολη μερα κ δεν χορταίνει ποτε κ νοιώθω οτι φταίω εγω κ πανω απ ολα φοβαμαι μην το πλακωσω κιόλας στον υπνο μου που τον εχω μαζι για να θηλαζει.

Κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Εγώ που άρχισα να δινω στην μικρή μπουκαλάκι κοιμόταν όλη νύχτα και ξύπναγε 8 το πρωι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ELENAAPARAD είπε:

Κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Εγώ που άρχισα να δινω στην μικρή μπουκαλάκι κοιμόταν όλη νύχτα και ξύπναγε 8 το πρωι

Μπουκαλάκι με δικό σου ή με ξένο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολυ για το κουράγιο! Κ εγω ελπιζω πως θα βελτιωθεί η κατάσταση σιγα σιγα απλα αν μπορουσα έστω το βραδυ να του δινω μπουκαλι απ το δικο μου ομως ωστε να χορταίνει κ να κοιμαται εστω 2ωρα η εεστω 1 ωρα θα βοηθουσε πολυ παααρα πολυ αλλα οπως σας ειπα προς το παρον με το θηλαστρο δεν εχω καταφερει. Εκτος αν εχετε να μ προτείνετε κάποιο καλυτερο εσεις. Επισης δεν ξέρω αν φταίει κ το οτι το ενα μ στηθος δεν γεμίζει ποτε αρκετα μαλλον απο ενα χειρουργείο π εχω κανει. Αλλα τον βαζω κ σ αυτο κανονικά για να μην κοπει απο κει το γαλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπλε μου πιστεύω είτε με μπουκαλι μητρικό γάλα είτε με στήθος δε θα δεις ιδιαίτερη διαφορά στον ύπνο...θα ξυπνάς έτσι κι αλλιώς μόλις ξυπνήσει το μωράκι σου και ο υπνος του θα εχει ακριβως την ιδια διαρκεια. Το γάλα της φόρμουλας είναι πιο βαρύ και δύσπεπτο, γι αυτο πολλες φορες τα μωρακια ναρκώνονται και κοιμουνται σερί...  Οσο για το θηλαστρο εγω προσωπικά δεν χρησιμοποίησα καθόλου, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό της medela... Ωστόσο δεν προκειται να βγαλεις τόσο μεγάλη ποσότητα ειδικά στην αρχή και εχοντας ηδη αγχος με το θεμα αυτο, νομιζω πιο πολυ θα σου ριξει την ψυχολογια... Ειναι χαρακτηριστικη η ιστορια μιας μαμας που ειχε γεννησει προωρα και παλευε στο μαιευτηριο να βγαλει γαλα με το θηλαστρο και δεν εβγαζε σταγονα...εκλαιγε, γιατι ηθελε πολυ να θηλασει και τελικα μια μαια της προτεινε να πάει να δει το μωρό της και να το πάρει αγκαλίτσα...και με το που το είδε και το άκουσε να κλαίει άρχισαν να τρέχουν σταγόνες, νόμιζε ότι ηταν δάκρυα, αλλα τελικά ήταν το γαλα... καλύτερος ρυθμιστής ποσότητας από το μωράκι της κάθε μαμάς δεν υπάρχει. Ειμαι σιγουρη οτι μετά από μερικό καιρό θα τα θυμάσαι όλα αυτά πολύ πιο ξεκούραστη και ήρεμη. Μόνο μην μπεις στο φαυλο κυκλο του συμπληρωματος και αρχισεις να δινεις ολο και περισσοτερο απ αυτο σε βαρος του δικου σου... Διατροφικα ισως σε βοηθησουν τα πολλα υγρα:νερά, σούπες, ρόφημα γλυκάνισου... Και το μωρο να θηλάζει εννοείται χωρίς ωράριο μεχρι να εδριαωθει τουλαχιστον ο θηλασμός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπλε: Ακριβως οπως εισαι εσυ ημουν και εγω οταν γεννησα.οταν σε πολιορκουν απο παντου για τον αποκλειστικο θηλασμο φυσικο ειναι μετα να σε πιανει καταθλιψη και αισθημα ανικανοτητας ..ουτε εγω ειχα αρκετο γαλα ειδιξα απο τον ενα μαστο θηλαζα και μετα εδινα ξενο οσο ηθελε...το βραδυ παλι ξυπνουσε ανα 3 ωρες θηλασμος και ξενο.ακομα ειναι μικρο για να κοιμαται περισσοτερες ωρες .εγω την εβαλα στους δυο μηνες στο κρεβατι της αλλα ειχα καμερα.επισης θεωρω τεραστιο λαθος τη συγκοιμηση γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει αποβτην συνεχομενη κουραση.στους δυο μηνες θελησα και εγω να το κοψω αλλα ο γυναικολογος μου μου ειπε κατι πολυ σημαντικο εσυ του δινεις τα αντισωματα και ολα τα απαραιτητα συστατικα και ας παρει τις θερμιδες απο το ξενο.τελικα θηλασα 4μηνες μετα δεν ειχα αλλο αλλα ξερω οτι εκανα οτι καλυτερο μπορουσα και πλεον δεν το ματανιωνω καθολου γιατι και ο μικτος εχει πολλα πλεονεκτηματα που θα τα καταλαβεις στο μελλον..συνεχισε ετσι και μην τα παρατας ..οσο εχεις και μετα ξενο..αλλα αν σταματισεις τελειως το βραδυ θα σου μειωθει ακομα περισσοτερο και πανω απο ολα δεν χρειαζεται να στεναχωριεσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω κάτι, με το χέρι στην καρδιά? 

Συμβουλές του τύπου "δώσε ξένο" σε μια μανούλα που προσπαθεί να εδραιώσει τον θηλασμό της, σε μια τόσο ευάλωτη στιγμή της, θα έλεγα Πως εγκυμονούν τον κίνδυνο να δυσκολευτεί ακόμη περισσότερο με τον θηλασμό, ακόμη και για οδηγηθεί σε προωρο από θηλασμό, με ό, τι αυτό συνεπάγεται στην ψυχολογία της νέας μανούλας. Οι περισσότερες γυναίκες-ακόμα κ οι πιο υπέρμαχες του θηλασμού  είχαν Τις δύσκολες στιγμές τους και φλέρταραν με το φόβο του από θηλασμού κ της παράνοιας που προκαλεί η τόση κούραση, η τόση αϋπνία τα κλάματα και αυτή η τεράστια αλλαγή γενικά. 

Αν θες να συνεχίσεις με θηλασμό ενημερώσου σωστά κ από έγκυρες πηγές. Θα καταλάβεις πώς το θήλαστρο ούτε αυξάνει την παραγωγή ούτε αποδίδει περισσότερο γάλα... αντιθέτως δίνει εντολή για την παραγωγή λιγότερου γάλακτος, σε σχέση με την παραγωγή που θα είχες αν αυτήν την χρονική στιγμή που εσύ αντλείς έβαζες το μωρό στο στήθος. 

Και για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω ότι μία μητέρα που δίνει ξένο γάλα είναι λιγότερο καλή μητέρα από μία που θηλάζει, αλλά τουλάχιστον αξίζει μία στήριξη η θηλάζουσα μαμά σε αυτήν της την προσπάθεια. 

Σε λίγο καιρό μπλε όλα θα είναι καλύτερα!

Και κλείνω με το σλόγκαν.... 

"για να είναι καλά η μαμά πρέπει να είναι καλά και το μωρό" (γιατί συνήθως ακούμε το ανάποδο) 

και το μωρό είναι θα καλά οσο πιο κοντά νιώθει μαμά του..! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Να πω κάτι, με το χέρι στην καρδιά? 

Συμβουλές του τύπου "δώσε ξένο" σε μια μανούλα που προσπαθεί να εδραιώσει τον θηλασμό της, σε μια τόσο ευάλωτη στιγμή της, θα έλεγα Πως εγκυμονούν τον κίνδυνο να δυσκολευτεί ακόμη περισσότερο με τον θηλασμό, ακόμη και για οδηγηθεί σε προωρο από θηλασμό, με ό, τι αυτό συνεπάγεται στην ψυχολογία της νέας μανούλας. Οι περισσότερες γυναίκες-ακόμα κ οι πιο υπέρμαχες του θηλασμού  είχαν Τις δύσκολες στιγμές τους και φλέρταραν με το φόβο του από θηλασμού κ της παράνοιας που προκαλεί η τόση κούραση, η τόση αϋπνία τα κλάματα και αυτή η τεράστια αλλαγή γενικά. 

Αν θες να συνεχίσεις με θηλασμό ενημερώσου σωστά κ από έγκυρες πηγές. Θα καταλάβεις πώς το θήλαστρο ούτε αυξάνει την παραγωγή ούτε αποδίδει περισσότερο γάλα... αντιθέτως δίνει εντολή για την παραγωγή λιγότερου γάλακτος, σε σχέση με την παραγωγή που θα είχες αν αυτήν την χρονική στιγμή που εσύ αντλείς έβαζες το μωρό στο στήθος. 

Και για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω ότι μία μητέρα που δίνει ξένο γάλα είναι λιγότερο καλή μητέρα από μία που θηλάζει, αλλά τουλάχιστον αξίζει μία στήριξη η θηλάζουσα μαμά σε αυτήν της την προσπάθεια. 

Σε λίγο καιρό μπλε όλα θα είναι καλύτερα!

Και κλείνω με το σλόγκαν.... 

"για να είναι καλά η μαμά πρέπει να είναι καλά και το μωρό" (γιατί συνήθως ακούμε το ανάποδο) 

και το μωρό είναι θα καλά οσο πιο κοντά νιώθει μαμά του..! 

Εγώ και με τα δύο παιδιά είχα πολύ γάλα. Θυλαζα 6 και 1 μήνα. Έχω μεγάλο στήθος από μόνη μου είμαι 65 κιλά. Είχα πολύ ταλαιπωρία, γέμιζε, ποναγα, έβγαζα εκτός από ότι επιναν. Δεν μπορούσα να βαλω ρούχο, πολύ μεγάλο. Και σταμάτησα να θυλαζω. Θέλω να πω ότι εγώ είχα τόσο γάλα και διαβάζω εδώ πολλές κοπέλες να προσπαθούν. Μπράβο σας. Ότι και αν είναι η θυλαζουμε η όχι πρέπει να είμαστε καλά εμείς και ηρεμες. Τώρα αν δεν νιώθουμε καλά για κάποιο λόγο η δεν κοιμόμαστε την νύχτα δεν νομίζω να μπορούμε να δώσουμε στα παιδιά μας κατι να είναι καλά. Πιο καλά ξένο γάλα και ηρεμία και χαμόγελο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι γεγονός οτι τα τελευταία χρόνια γίνεται πολλή συζήτηση, σεμινάρια, ενημέρωση προς τους νέους γονείς σχετικά με την αξία του μητρικού θηλασμού. Γνώμη μου είναι πως καλώς γίνεται όλο αυτό, όχι για να αγχώσει τη νέα μαμά, αλλά για να ενημερωθεί και να είναι έτοιμη να αποφύγει τις κακοτοπιές και την ξερολίαση ειδιικά της προηγούμενης γενιάς σε σχέση με τα προβλήματα του θηλασμού που οδηγούν στο ένα και μοναδικό συμπέρασμα: το μωρό χρειάζεται φόρμουλα.  Ο μητρικός θηλασμός είναι ο φυσιολογικός τρόπος ανατροφής των μωρών και τα οφέλη του είναι ατελείωτα για μαμά και παιδί. Αυτο προφανώς δε σημαίνει ότι όποια μαμά δεν καταφερε να θηλάσει για δικούς της λόγους, ελλιπούς ενημέρωσης κλπ δεν ειναι καλή μαμα και δεν αγαπάει το παιδί της. Αυτό ομως δεν ακυρωνει απ την αλλη πλευρα την ανωτεροτητα του μητρικου γαλατος από αυτό του εμπορίου. Επομένως αξίζει τον κόπο να στηρίξουμε μια νέα μαμά σ'συτην της την προσπάθεια [smilie=love7.gif]

@Μπλε μανούλα μπράβο σου που κάνεις το πιο φυσιολογικο πραγμα σ ολο τον κοσμο των θηλαστικών και που προσπαθεις να λύσεις όποια προβληματα υπάρχουν τώρα στην αρχή. Αν ζοριστεις μη διστασεις να μιλησεις και με συμβουλο θηλασμου! Καλή συνέχεια κορίτσι μου!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικα ξανα λεω ευχαριστώ για τις συμβουλές οντως. Προσωπικά κανενα σεμιναριο δεν με ειχε προετοιμάσει για 24ωρους μαραθωνιους θηλασμους. Φυσικά κ δεν μου αρέσει κ φυσικά δεν μπορω να είμαι με εναα μωρο κρεμασμένο πανω μου ολη μερα κ απλα κανω υπομονή την οποία ομως καποια στιγμή αρχίζω να χανω γιατι δεν είμαι τέλεια. Θεωρώ νορμαλ να σου στρίβει λιγο οταν ο ενας θηλασμος απ τον επόμενο δεν απεχει αρκετα ουτε για να κανεις ενα μπάνιο ή αν κάνεις θα το κάνεις με το μωρο να σπαραζει στο κλαμα απ την πεινα....Αλλα το θεμα μου ηταν ο υπνος κ βασικα πιο συγκεκριμένα το οτι φοβαμαι που κοιμαμαι μαζι με το μωρο αλλα δεν βρισκω τελικά μια λυση ωστε και να θηλάζω και να κοιμάται διπλα μου μεν στο κρεβατι του δε.  Καταλαβαίνω πως ο θηλασμός ειναι πολυ ευαίσθητο θεμα για πολλες μανουλες κ υπάρχουν πολλες διαφορετικές αποψεις κ φυσικά στο τελος της ημερας η καθεμια κάνει αυτο που ταιριαζει σε αυτήν κ το μωρο της. Κανεις δεν αμφισβητεί βέβαια τα καλα του θηλασμου. Προσωπικά η μικτή διατροφή με βοήθησε κ σκοπεύω να την συνεχισω οχι ομως εις βαρος του θηλασμού. Δεν εχω σκοπο να αρνηθώ ποτε το στηθος μου στο μωρο μου ακομα κ αν θέλει απλα παρηγοριά κ ξερω ότι κ αυτο πολλοι το θεωρούν λάθος. Δεν υπάρχει τιποτα καλυτερο απ το να εχει κολικους κ με το που ακουμπαει το στηθος να του περνάνε ολα. Ακομα κ αν τον "κακομαθω" Οσο για τον βραδινό θηλασμο θα το παλέψω λιγο ακομα σιγουρα περιμένοντας καποια βελτιωση μεσα στον 2ο μηνα. Με βοηθησατε πάντως κ ευχαριστω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι εχει γινει τοσο μεγαλη προσπαθεια για ενημερωση που πιστευω εχουμε φτασει στο αλλο ακρο..αλλο να υπαρχει ενημερωση και αλλο να σε κανουν να αισθανεσαι ενοχη και αχρηστη που δεν θηλαζεις..εγω προσωπικα με τοσο βομβαρδισμο για τον αποκλειστιξο το ειχα τοδο δεδομενο ειχα παρει και επιθεματα και σακουλακια και τα παντα..και οταν εβλεπα οτι δεν τα καταφερνα με επιασε καταθλιψη και εκλαιγα ολη μερα ε ουτε αυτο εναι καλο για μια μαμα.. Δηλαδη ειναι καλυτερα να παθει μια κοπελα καταθλιψη απο το να δωσει ξενο .καποιες εχουν πιο πολυ γαλα καποιες λιγοτερο

Μπλε: Να κανεις οτιβθεωρεις εσυ σωστο και μην ακους κανεναν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε καλά μην αναφερόμαστε στην φόρμουλα σαν να είναι κάποιο μαγικό φίλτρο. Θέλω να πω, πως τα παιδισ που πίνουν φόρμουλα, κ αυτά κλαίνε, κ αυτά ξυπνάνε, έχουν κολικούς κλπ. 

Αυτό που περιπεριγράφεις πάντως  flower ότι γίνεται για ενημέρωση, δεν είναι σωστή ενημέρωση. Επίσης κατάθλιψη μπορεί να πάθει κ μια γυναίκα που δίνει φόρμουλα, επειδή δεν κατάφερε να θηλάσει (όχι μόνο που θηλάζει επειδή δεν κατάφερε να κοιμηθεί). 

2 μήνες θέλει συνήθως να εδραιωθει ο θηλασμός. Αν το δεις από μακριά δεν είναι τόσο τελικα τραγικό σε σχέση με τα οφέλη αλλά κ τις ευκολίες που προσφέρει. 

Μπλε, πόσο είναι τώρα το μωρό?

Ξεκινα μια υποτυπώδη ρουτίνα για αρχή. Πχ μπάνκα πριν τον ύπνο για χαλάρωση, βόλτες κλπ. Επίσης τις νύχτες δοκίμασε να βάζεις το παιδι στο στήθος με το που ακούς τον πρώτο θόρυβο.. Το πιο πιθανό είναι σε λίγα λεπτά να ξανακοιμηθείστο στήθος σου. Ενώ αν δε σηκωθείς κατευθείαν  (ελπίζοντας ότι μπορεί να ξανακοιμηθει από μόνο τουι, τελικά δημιουργεί υπερένταση, ξυπνάει για τα καλά κ κάνει περισσότερη ώρα μέχρι να κοιμηθει..  Τέλος δίνε στο παιδί ερεθίσματα. Η βόλτα, τα χρώματα, τα φωτάκια του γυμναστηρίου.... Oλα αυτά το ε θυσιάζουν  κ συγχρόνως το "κουράζουν".

Αληθεια σου λέω, περνάν πάρα πολύ γρήγορα όλα αυτά! 

Μετά θα έχεις αλλά δε θα σε ενοχλούν τόσο πια!! Ορίστε, 2:30 τη νύχτα κ εγώ ξεσκατιζω...! Που ούτε νεογέννητο δεν τα έκανε τέτοιες ώρες!! Πα πα πα πα πα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...