Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κοριτσια υπαρχει καποια που να παιρνει η να επαιρνε στην εγκυμοσυνη της το συγκεκριμενο σκευασμα μαγνησιου;;; orbimag 300 ετσι λεγεται!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ! Και μάλλον είμαστε πολλές! 

1 την ημέρα (βραδυ) από την 16έβδομαδα και τώρα μου το έκανε 2 την ημέρα λόγω αυξημένων πετρωμάτων. Εσυ; Σε προβληματίζει κατι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω το παιρνω απο την 10η εβδομαδα επειδη ειχα κραμπες... ειμαι στην 25 τωρα... εχω ομως δυο βδομαδες νιωθω πολυ κουραση... και διαβασα στο χαρτι γραφει να το παιρνουμε απο 3-6 εβδομαδες... και οτι η παρατεταμενη χρηση μπορει να δημιουργησει κοπωση... σκεφτομαι μηπως ανεβηκαν αρκετα τα επιπεδα μαγνησιου στο αιμα μου... γτ ακουω ολες να παιρνουν 2-3 trofocard τη μερα το οποιο ειναι των 60 mg.. ενω το orbimag ειναι 300... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύλογη η ανησυχία σου! Και εμένα μου φαίνεται μεγάλη η δόση, ειδικά τώρα που παίρνω διπλο. Ωστόσο το έχω ψάξει και είδα ότι η υπερμαγνησιαιμία είναι πολύ σπάνια και πάντα αναστρέψιμη.

Σκεψου τα εξης: Η σημερινή διατροφή έχει λιγότερο μαγνήσιο από το απαιτούμενο. Επίσης στην κύηση οι ανάγκες είναι αυξημένες. Σε αυτά πρόσθεσε ότι η περίσσεια μαγνησίου αποβάλλεται με τα ούρα. Ο οργανισμός μας έχει φυσικούς μηχανισμούς ρύθμισης. Πρακτικά μόνο σε νεφρική ανεπάρκεια έχουν διαπιστωθεί τοξικά επίπεδα μαγνησίου.

Ο έμπειρος γιατρός ζυγίζει πάντα τους κινδύνους με τα οφέλη. Στη δική μου περίπτωση πχ που είχα και μια αιμορραγια στην 22εβδ, ο κίνδυνος από τις συσπάσεις ήταν πολύ μεγαλύτερος από τον κίνδυνο για υπερμαγνησιαιμια. 

Τωρα για την κόπωση που λες ότι αισθάνεσαι, ναι μεν το Mg προκαλεί καταστολή αλλά για να μιλάμε για τοξικά επίπεδα θα είχε ήδη δώσει συμπτώματα από γαστρντερικο (διάρροιας, εμετούς κλπ). Ελέγχεις θυρεοειδη; Πιο υποπτος μου φαινεται.

Σε κάθε περίπτωση συζήτα με το γυναικολόγο σου τους προβληματισμούς σου. Και πες μας αν σου έκανε κάποια αλλαγή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση... κ ομως ειχα διαρροιες.. και ο γιατρος μ ειχε πει να το παιρνω μεσημερι αντι για βραδυ!!!οντως καπως μειωθηκε η διαρροια... τον θυροειδη τον ελεγχω καθε μηνα και τον εχω ρυθμισμενο!!!! Τωρα ειπα να το σταματησω καποιες μερες να δω μηπως δω διαφορα... και να πω στο γιατρο μηπως μου γραψει να ελεγξω τα επιπεδα μαγνησιου στο αιμα μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τότε ναι! Καλά θα κάνεις να το κοιτάξεις παραπάνω. Θα τον ρωτήσω κι εγώ πότε θα το μειωσω γιατί τώρα παίρνω μεγαδόση! Περιμένω εξελίξεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου γραψω συντομα νεοτερα να σου πω!!! Οντως τα δυο τη μερα μου φαινεται παρα πολυ!!! Εγω σκεφτομαι να του πω μηπως μου δωσει τα trofocard που ειναι τα πιο συχνα μηπως με πειραζουν τα συγκεκριμενα..θα δω τωρα 2-3 μερες αν δω διαφορα ππυ δεν θα τα παρω καθολου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια...παίρνω κ εγώ το orbimag, ένα την ημέρα από τον 5ο μήνα περίπου και τώρα είμαι στον 8ο, σε μια εβδομάδα μπαίνω στον μήνα μου!!αυτό που μου φέρνει κατά διαστήματα είναι κάτι σαν διάρροια..δλδ δεν τρέχω συνέχεια, απλά είναι μια κ καλή!!το συζήτησα με τον γιατρό και εκείνο το διάστημα το είχα κόψει για 1 εβδομάδα ή άλλη φορά το έπαιρνα μέρα παρά μέρα...τώρα τελευταία μου είπε να παίρνω 2 για μια εβδομάδα, επειδή είχα κάτι πονάκια περιόδου, αλλά μόνο 3 μέρες μπόρεσα να πάρω 2..μου δημιουργήθηκε πάλι το γνωστό θέμα με το έντερο. ευτυχώς οι πόνοι ήταν από κούραση και είμαι καλύτερα και με καλύπτει μια χαρά το ένα. Πάντως όταν του είπα να μου αλλάξει σκεύασμα μου είπε ότι όλα το ίδιο είναι, δλδ πάλι μαγνήσιο θα παίρνω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο να μπεις στο μήνα σου @Smurf88 και να τον πάρεις κι όλο! Και φυσικα να προσεχεις και να μην κουραζεσαι (τα λεω σε εσενα για να τα ακουω κι εγω)! Να σου πω, εγώ μια διάρροια μπορεί και να την ήθελα μια στο τόσο γιατί ταλαιπωρούμαι από το αντίθετο πρόβλημα! ?

Δηλαδή θα το παίρνεις μέχρι να γεννησεις; Προς το τέλος δεν είναι που τις θέλουμε τις συσπάσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Με το καλο να μπεις στο μήνα σου @Smurf88 και να τον πάρεις κι όλο! Και φυσικα να προσεχεις και να μην κουραζεσαι (τα λεω σε εσενα για να τα ακουω κι εγω)! Να σου πω, εγώ μια διάρροια μπορεί και να την ήθελα μια στο τόσο γιατί ταλαιπωρούμαι από το αντίθετο πρόβλημα! ?

Δηλαδή θα το παίρνεις μέχρι να γεννησεις; Προς το τέλος δεν είναι που τις θέλουμε τις συσπάσεις;

Αχ κ εγώ το ίδιο έλεγα κ γι αυτό άλλωστε ξεκίνησα το μαγνήσιο αλλά κ η διάρροια δεν παλεύεται!!γενικά δεν είχα θέμα με το έντερο όμως..ήταν ανα περιόδους.. την άλλη εβδομάδα που έχω ραντεβού φαντάζομαι θα μου το κόψει γιατί κ εγώ την είχα την απορία!!σε ποιον μήνα είσαι εσύ;;θυμάμαι ότι τα λέγαμε κ στις προσπάθειές μας..πάντως όσο φτάνεις προς το τέλος κ να θέλεις δεν μπορείς να κάνεις πολλά??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Αχ κ εγώ το ίδιο έλεγα κ γι αυτό άλλωστε ξεκίνησα το μαγνήσιο αλλά κ η διάρροια δεν παλεύεται!!γενικά δεν είχα θέμα με το έντερο όμως..ήταν ανα περιόδους.. την άλλη εβδομάδα που έχω ραντεβού φαντάζομαι θα μου το κόψει γιατί κ εγώ την είχα την απορία!!σε ποιον μήνα είσαι εσύ;;θυμάμαι ότι τα λέγαμε κ στις προσπάθειές μας..πάντως όσο φτάνεις προς το τέλος κ να θέλεις δεν μπορείς να κάνεις πολλά??

Ναι βέβαια! Στις προσπάθειες του Ιανουαρίου! Ήταν η πρώτη δική μου προσπάθεια (αποτυχημένη), τότε που πίστευα ότι δεν θα τα καταφέρω ποτέ! Και ευτυχώς, υπήρχατε εσείς οι λαμπρές εξαιρέσεις, σαν ηλιαχτίδες στη μαυρίλα εκείνου του μήνα... Δεν φαντάζεσαι πόσο κουράγιο μας έδινες! Και τώρα να που ετοιμάζεσαι να πάρεις αγκαλίτσα εκείνο το σποράκι που μας έδειξε το δρόμο της ελπίδας! Μέσα στα άπειρα φιλιά που θα του δώσεις, να το φιλήσεις κι από όλες εμάς!

Πολύ ποιητικά τα λέω βρε παιδί μου, αλλά, δεν είναι και συγκινητικά ταυτόχρονα;

Η δεύτερη προσπάθειά μου έγινε μετά από 3 κύκλους και τώρα είμαι αισίως στον 6ο! Έχω αγοράκι και νιώθω ήδη ερωτευμένη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Ναι βέβαια! Στις προσπάθειες του Ιανουαρίου! Ήταν η πρώτη δική μου προσπάθεια (αποτυχημένη), τότε που πίστευα ότι δεν θα τα καταφέρω ποτέ! Και ευτυχώς, υπήρχατε εσείς οι λαμπρές εξαιρέσεις, σαν ηλιαχτίδες στη μαυρίλα εκείνου του μήνα... Δεν φαντάζεσαι πόσο κουράγιο μας έδινες! Και τώρα να που ετοιμάζεσαι να πάρεις αγκαλίτσα εκείνο το σποράκι που μας έδειξε το δρόμο της ελπίδας! Μέσα στα άπειρα φιλιά που θα του δώσεις, να το φιλήσεις κι από όλες εμάς!

Πολύ ποιητικά τα λέω βρε παιδί μου, αλλά, δεν είναι και συγκινητικά ταυτόχρονα;

Η δεύτερη προσπάθειά μου έγινε μετά από 3 κύκλους και τώρα είμαι αισίως στον 6ο! Έχω αγοράκι και νιώθω ήδη ερωτευμένη!

Αχ δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι...??κ που τα κατάφερες κ εσύ κ πολλές άλλες κοπέλες κ που έβαλα κ εγώ το χεράκι μου χωρίς να το καταλάβω!!??είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να βοηθήσω όποια κοπέλα μπορώ γιατί κ εγώ δεν προσπάθησα λίγο..ποιος να μου το έλεγε ότι εκείνη η χοριακή με το 7,6 θα εξελισόταν έτσι..μόνο εγώ το πίστευα..χαχα!!μα δεν είναι πολύ ωραίος αυτός ο έρωτας που νιώθεις;;σαν ραντεβού στα τυφλά!!χαζομαμάδες από τώρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...