Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυχενικη και τροφοβλαστη


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάκια!!! 

εξαφανίστηκα το ξέρω, αλλά ειχα διάφορα οικογενειακά και χάθηκα από προσώπου γης... 

Την Παρασκευη έκανα επιτέλους αυχενική, την οποία έτρεμα, λόγω της προηγοούμενης εγκυμοσύνης και είχε αρκετά καλά αποτελέσματα. Ωστόσο κάναμε και τροφοβλάστη με μοριακό καρυότυπο, ακριβώς επειδή η προηγούμενη εγκυμοσύνη τερματίστηκε άδοξα, λόγω ανωμαλιών του μωρού.  μονο ο πλακουντας δε μου αρεσε που ειναι προσθιος υψηλος και δε ξερω τι σημαινει αυτο. 

οσο για τις πιθανοτητες 

Τρισωμια 21 1:766

Τρισωμια 18 1:1836

Τρισωμια 13 1:5769

το ανησυχητικο ειναι η πιθανοτητα προεκλαμψιας 1:167 και η πιθανοτητα περιορισμου εμβρυικης αναπτυξης πριν τις 37 βδομαδες 1:74. η προεκλαμψια φανταζομαι επειδη ειμαι παχυσαρκη, αλλα η αναπτυξη του μωρου γιατι; 

ο γιατρος εντωμεταξυ εκανε προβλεψη για κοριτσακι, αλλα μου ειπε δεν ειναι καθολου σιγουρο και με την τροφοβλαστη θα ξερουμε 100%. 

για πειτε βρε κοριτσια, να αγχωθω;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης ρε παιδια, τι σημαινουν ολα αυτα;;; 

ΡΙ αριστερης μητριαιας αρτηριας 1,990
δεξια 1,880
μεσος ορος 1,935
ισοδυναμο με 1,237 ΜοΜ
τραχηλος 34 mm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, Melina! Έκανα κι εγώ λήψη τροφοβλάστης και μοριακό καρυότυπο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ειλικρινά, δεν ξέρω να σου πω όλες αυτές τις λεπτομέρειες. Ίσως θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου ή αυτόν που σου έκανε την εξέταση. Πάντως, αν ήταν κάτι ανησυχητικό, θα σου το είχαν πει πιστεύω. 
Εμένα, ας πούμε, μου ανακοίνωσαν ότι είναι καθαρή από Down κλπ, αλλά είναι φορέας Κυστικής Ίνωσης και κάνουμε νέο κύκλο εξετάσεων.... Πάρε και ρώτα. Εγώ το έκανα και δεν ντρέπομαι. Πρέπει να ξέρουμε, για να μας φεύγουν οι αμφιβολίες. 
(Συγχώρεσέ με, αν γίνομαι αδιάκριτη, αλλά στην προηγούμενη εγκυμοσύνη τί ανωμαλίες είχε το μωρό; Φοβάμαι μην μου πουν κι εμένα τίποτα τέτοιο.....)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου οτιδηποτε απορια και να εχεις θα ρωτησεις το γιατρο σου και θα αγχωνεσαι εκτος αν καποια απο εμας ειναι γυναικολογς δεν μπορει καμια με σιγουρια να σου λυσει τις αποριες σου:)

ευχομαι να πανε ολα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Melina_P είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια!!! 

εξαφανίστηκα το ξέρω, αλλά ειχα διάφορα οικογενειακά και χάθηκα από προσώπου γης... 

Την Παρασκευη έκανα επιτέλους αυχενική, την οποία έτρεμα, λόγω της προηγοούμενης εγκυμοσύνης και είχε αρκετά καλά αποτελέσματα. Ωστόσο κάναμε και τροφοβλάστη με μοριακό καρυότυπο, ακριβώς επειδή η προηγούμενη εγκυμοσύνη τερματίστηκε άδοξα, λόγω ανωμαλιών του μωρού.  μονο ο πλακουντας δε μου αρεσε που ειναι προσθιος υψηλος και δε ξερω τι σημαινει αυτο. 

οσο για τις πιθανοτητες 

Τρισωμια 21 1:766

Τρισωμια 18 1:1836

Τρισωμια 13 1:5769

το ανησυχητικο ειναι η πιθανοτητα προεκλαμψιας 1:167 και η πιθανοτητα περιορισμου εμβρυικης αναπτυξης πριν τις 37 βδομαδες 1:74. η προεκλαμψια φανταζομαι επειδη ειμαι παχυσαρκη, αλλα η αναπτυξη του μωρου γιατι; 

ο γιατρος εντωμεταξυ εκανε προβλεψη για κοριτσακι, αλλα μου ειπε δεν ειναι καθολου σιγουρο και με την τροφοβλαστη θα ξερουμε 100%. 

για πειτε βρε κοριτσια, να αγχωθω;;; 

Καλησπέρα! εγω στη θεση σου θα εκανα προγραμματισμενη καισαρικη στην 36η εβδομαδα για να αποφυγω κατι κακο...

μαλιστα απο την 32η θα πηγαινα διαρκως σε ενημερωμενο και εξειδικευμενο εμβρυομητρικο που μπορει να προλαβει να δει σημαδια για ξαφνικο εμβρυικο θανατο.

 

την 36η το μωρο ειναι πληρως ανεπτυγμενο για να το γεννησεις. Ετσι αποφευγεις κακοτοπιες!

Για την προεκλαμψια αναλυτικες εξετασεις διαρκως , κοψε αλατι και χασε λιγο βαρος!

Νομιζω για τον πλακουντα σε καλυπτει η καισαρικη....

Για την τρισωμια δυστυχως δε γνωριζω... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το προηγουμενο μωρο δεν ξερουμε ακριβως, θα μοορουσε να είναι οτιδηποτε, αυτο που αναφερθηκε κυριως ειναι το νταουν... 

νομιζω θα περιμενω τα πρώτα αποτελέσματα την Τετάρτη και θα μιλησω με τον γυναικολογο μου 

ο γυναικολόγος που εκανε την αυχενικη μου ειπε οτι ειναι όλα καλα πάντως και μαλιστα το απιστευτο ειναθ οτι ειχε κάνει και την προηγούμενη αυχενική στο Ρέα (ενω τωρα πηγα στο ιατρειο του) και θυμοταν ολες τις λεπτομέρειες από το περιστατικό! 

προγραμματισμενη καισαρικη ε; δε ξερω βρε κορίτσια, αγχωθηκα πια έλεος ουτε σε μια εγκυμοσύνη δε μπορουμε να ηρεμήσουμε... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@konstantinaVE δε γινεσαι καθολου αδιακριτη και γενικα, απο ότι μου ειπε κι ο γιατρος που εκανε τη δικη μου τροφοβλαστη, αν η αυχενικη ειναι καλή, υο ενδεχομενο να έχεις ασχημα αποτελεσματα στην τροφοβλαστη ειναι σανα πετυχαινεις τζόκερ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Melina_P είπε:

το προηγουμενο μωρο δεν ξερουμε ακριβως, θα μοορουσε να είναι οτιδηποτε, αυτο που αναφερθηκε κυριως ειναι το νταουν... 

νομιζω θα περιμενω τα πρώτα αποτελέσματα την Τετάρτη και θα μιλησω με τον γυναικολογο μου 

ο γυναικολόγος που εκανε την αυχενικη μου ειπε οτι ειναι όλα καλα πάντως και μαλιστα το απιστευτο ειναθ οτι ειχε κάνει και την προηγούμενη αυχενική στο Ρέα (ενω τωρα πηγα στο ιατρειο του) και θυμοταν ολες τις λεπτομέρειες από το περιστατικό! 

προγραμματισμενη καισαρικη ε; δε ξερω βρε κορίτσια, αγχωθηκα πια έλεος ουτε σε μια εγκυμοσύνη δε μπορουμε να ηρεμήσουμε... ?

Δεν ειναι τπτ η καισαρικη , ισα ισα δε θα πονεσεις κιολας. Ακουμε πολλες φορες για ξαφνικο αναιτιο θανατο σε τελειομηνα...Αυτο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Φαινονται σημαδια...αμα κανεις υπερηχο και το ελεγχεις και προγραμματισεις καισαρικη νωριτερα εισαι καλυμενη.

Γενικα πολλες εχουν στηγματισει την καισαρικη αλλα μερικες φορες ...χρειαζεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η melisanthi drakou είπε:

Δεν ειναι τπτ η καισαρικη , ισα ισα δε θα πονεσεις κιολας. Ακουμε πολλες φορες για ξαφνικο αναιτιο θανατο σε τελειομηνα...Αυτο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Φαινονται σημαδια...αμα κανεις υπερηχο και το ελεγχεις και προγραμματισεις καισαρικη νωριτερα εισαι καλυμενη.

Γενικα πολλες εχουν στηγματισει την καισαρικη αλλα μερικες φορες ...χρειαζεται!

κοιτά εχεις δικιο οτι εχει στιγματιστει η καισαρικη, αλλα νταξει ο λογος ειναι ο προφανης, αφου τοσοι γιατροι πια την προτιμουν για τα λεφτα κλπ κλπ, ευτυχως δεν εχω τετοιο γιατρο, ουτε κακη γνωμη για την καισαρικη, ο,τι χρειαστει θα καν εκεινη την ωρα, το πρωτο και μοναδικο μελημα μου ειναι ενα γερο μωρο και τιποτα αλλο. η προεκλαμψια θετει σε κινδυνο και τους δυο μας κι αρα δεν θα ρισκαρω με τιποτα ουτε το παιδι μου, ουτε τη ζωη μου. θα μιλησω αμεσα με τον γυναικολογο, δεν το συζητω, να δω κι αυτη η ρημαδο τροφοβλαστη τι θα δειξει με τις τρισωμιες και ολα τα υπολοιπα, τα οποια κιολας δεν ξερω..! 

μηπως ξερετε τι αλλο δειχνει η τροφοβλαστη βρε κοριτσια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Melina_P είπε:

κοιτά εχεις δικιο οτι εχει στιγματιστει η καισαρικη, αλλα νταξει ο λογος ειναι ο προφανης, αφου τοσοι γιατροι πια την προτιμουν για τα λεφτα κλπ κλπ, ευτυχως δεν εχω τετοιο γιατρο, ουτε κακη γνωμη για την καισαρικη, ο,τι χρειαστει θα καν εκεινη την ωρα, το πρωτο και μοναδικο μελημα μου ειναι ενα γερο μωρο και τιποτα αλλο. η προεκλαμψια θετει σε κινδυνο και τους δυο μας κι αρα δεν θα ρισκαρω με τιποτα ουτε το παιδι μου, ουτε τη ζωη μου. θα μιλησω αμεσα με τον γυναικολογο, δεν το συζητω, να δω κι αυτη η ρημαδο τροφοβλαστη τι θα δειξει με τις τρισωμιες και ολα τα υπολοιπα, τα οποια κιολας δεν ξερω..! 

μηπως ξερετε τι αλλο δειχνει η τροφοβλαστη βρε κοριτσια; 

Μπραβο σου και καλη επιτυχια! Να επισκεφτεις παντως και καποιον καλο εμβρυομητρικο ή καποιον γνωστη ειδικο στη παθολογια της κυησης.

Η ληψη τροφ δειχνει πληθος γενετικων συνδρομων!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η melisanthi drakou είπε:

Μπραβο σου και καλη επιτυχια! Να επισκεφτεις παντως και καποιον καλο εμβρυομητρικο ή καποιον γνωστη ειδικο στη παθολογια της κυησης.

Η ληψη τροφ δειχνει πληθος γενετικων συνδρομων!!!

να σου πω, την αυχενικη την εκανα στον Εμβρυοκοσμο, η αλλιως στον Μιχαλη Ρωτα, που θεωρειται απο τους πολυ καλους απο οτι καταλαβα οντως ειναι δηλαδη, απιστευτα βοηθητικος και ηρεμος και απο ολα, ασε που θυμοταν με καθε λεπτομερεια την προηγουμενη αυχενικη αλλα και εμενα και τον συντροφο μου, μονο ονοματα δεν ειπε χαχα! δηλαδη ειλικρινα χαλαλι τα λεφτα που δωσαμε!

οταν θα μου στειλει τα αποτελεσματα την Τεταρτη, σκεφτομαι να παρω κι εκεινον πριν τον γυναικολογο μου, γιατι φανταζομαι δεδομενου οτι ειναι ειδικευμενος σε ολες αυτες τις εξετασεις θα εχει παραπανω γνωσεις απο τον γυναικολογο μου επι του θεματος για να με κατατοπισει... και μετα θα αρχισει το... τρεεεεξιμο για να μας προστατευσω μαμα και μωρο...! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Melina_P είπε:

να σου πω, την αυχενικη την εκανα στον Εμβρυοκοσμο, η αλλιως στον Μιχαλη Ρωτα, που θεωρειται απο τους πολυ καλους απο οτι καταλαβα οντως ειναι δηλαδη, απιστευτα βοηθητικος και ηρεμος και απο ολα, ασε που θυμοταν με καθε λεπτομερεια την προηγουμενη αυχενικη αλλα και εμενα και τον συντροφο μου, μονο ονοματα δεν ειπε χαχα! δηλαδη ειλικρινα χαλαλι τα λεφτα που δωσαμε!

οταν θα μου στειλει τα αποτελεσματα την Τεταρτη, σκεφτομαι να παρω κι εκεινον πριν τον γυναικολογο μου, γιατι φανταζομαι δεδομενου οτι ειναι ειδικευμενος σε ολες αυτες τις εξετασεις θα εχει παραπανω γνωσεις απο τον γυναικολογο μου επι του θεματος για να με κατατοπισει... και μετα θα αρχισει το... τρεεεεξιμο για να μας προστατευσω μαμα και μωρο...! 

Δεν τον γνωριζω αλλα ναι να τον παρεις!!!

Ολα καλα θα σου πανε μη φοβασαι! 

Απλα να εισαι οργανωμενη και να μιλας διαρκως με τους γιατρους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέεεεερα! 

μόλις πήρα τα πρώτα αποτελέσματα της τροφοβλάστης και είναι όλα καλά ευτυχώς, γιατί φοβόμουν και την κυστική ίνωση επειδή στην οικογένειά μου, υπάρχει ιστορικό απο γιαγιάδες και παππούδες και έμαθα και το φύλο και εντάξει τώρα άλλη αγωνία μέχρι τα επόμενα αποτελέσματα, αλλά θέλω να ελπίζω οτι όλα θα είναι καλά... 

έχω μιλήσει και με τους δύο γιατρούς, με καθησύχασαν και οι δύο για προεκλαμψία κλπ και μάλιστα ο γυναικολόγος που μου έκανε την αυχενική, μου είπε οτι δε χρειάζεται να ανησυχώ, εφόσον από μόνη μου γνωρίζω ποιο είναι το θέμα και προσέχω. και ο γυναικολόγος μου ο τακτικός θα με δει μάλλον την άλλη βδομάδα οπότε θα τα συζητήσουμε όλα πάλι αναλυτικά... 

αα ξέχασα να σας πω οτι το μωρό είναι κοριτσάκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tιπουα δε θα κάνεις! Θα ακούς το γιατρό σου! Η προγραμματισμένη καισαρική δε γίνεται για τέτοιους λόγους εγώ στο παπ-α είχα 1/12 για προεκλαμψία..τίποτα δεν έπαθα.ελεγχει απλά πιο συχνά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 29/8/2018 at 11:29 ΠΜ, ο/η Finally είπε:

Tιπουα δε θα κάνεις! Θα ακούς το γιατρό σου! Η προγραμματισμένη καισαρική δε γίνεται για τέτοιους λόγους εγώ στο παπ-α είχα 1/12 για προεκλαμψία..τίποτα δεν έπαθα.ελεγχει απλά πιο συχνά..

ο γιατρός μου δεν αναφέρθηκε καν στο θέμα την Δευτέρα που πήγα για υπέρηχο, βέβαια υπάρχει περίπτωση να μην συνεχίσω μαζί του για λόγους οικονομικούς και μόνο, γιατί εκείνος είναι μόνο στο Ιασώ (το οποίο από ότι έμαθα είναι Μετροπόλιταν πλέον;!) και ενδεχομένως να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο και άρα διαφορετικό γυναικολόγο, που καθόλου δε θα το ήθελα... άσε που σα να υπεννόησε ότι μάλλον δε θέλει να με αναλάβει κιόλας, αλλά μπορεί να είναι και στο μυαλό μου.. 

έενιγουει-έχεις δίκιο, εγώ απλά πρέπει να σταματήσω να βάζω όλο με το νου μου το κακό - εννοείται δεν αναφέρομαι στην καισαρική ως κακό - και να χαρώ επιτέλους την εγκυμοσύνη μου! να πάρω και τα υπόλοιπα αποτελέσματα από την τροφοβλάστη να ανακουφιστώ μόνο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...