Μετάβαση σε περιεχόμενο

1η εξέταση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!!! Πήγα σήμερα στο νοσοκομείο να δω τον γυναικολόγο για να τον ρωτήσω κάποια πράγματα και να μου πει τι εξετασεις πρέπει να γίνουν. Ελληνικό δημόσιο!!!δεν με δέχτηκε (ούτε καν να ρωτησω δυο πράγματα) και μου είπε να κλείσω ραντεβού, Οκ λέω. Πάω να κλείσω ραντεβού και μου λένε μετά τα μέσα Σεπτέμβρη!!! Τότε εγω θα είμαι με βαση ΤΕΠ 12 εβδομάδων!!! Μα λέω πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις πιο πριν κανονικά και μου λεει η κοπέλα στα ραντεβού τι να σου πω, αν θέλεις κλείσε με τον ίδιο ραντεβού (δηλαδή να τον ξέρεις!!). Βέβαια εγώ δεν θα γεννήσω εδώ (στο νησι) αλλά θα πάω Θεσ/νικη. Αλλά και εδώ θα πρέπει να με παρακολουθούν για τους πρώτους μήνες... Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη.  Οπότε θα πάω έξω σε ιδιωτικό να κάνω υπέρηχο. Ξέρει καμία πόσο θα μου κοστίσει;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!! Πήγα σήμερα στο νοσοκομείο να δω τον γυναικολόγο για να τον ρωτήσω κάποια πράγματα και να μου πει τι εξετασεις πρέπει να γίνουν. Ελληνικό δημόσιο!!!δεν με δέχτηκε (ούτε καν να ρωτησω δυο πράγματα) και μου είπε να κλείσω ραντεβού, Οκ λέω. Πάω να κλείσω ραντεβού και μου λένε μετά τα μέσα Σεπτέμβρη!!! Τότε εγω θα είμαι με βαση ΤΕΠ 12 εβδομάδων!!! Μα λέω πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις πιο πριν κανονικά και μου λεει η κοπέλα στα ραντεβού τι να σου πω, αν θέλεις κλείσε με τον ίδιο ραντεβού (δηλαδή να τον ξέρεις!!). Βέβαια εγώ δεν θα γεννήσω εδώ (στο νησι) αλλά θα πάω Θεσ/νικη. Αλλά και εδώ θα πρέπει να με παρακολουθούν για τους πρώτους μήνες... Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη.  Οπότε θα πάω έξω σε ιδιωτικό να κάνω υπέρηχο. Ξέρει καμία πόσο θα μου κοστίσει;;

 

Γεια σου @AlKate και με το καλο το μωράκι σου ? πραγματικά απαράδεκτοι.. είναι να μην πέσεις στην ανάγκη τους.. εγώ που πάω στη γιατρό μου για την επίσκεψη που μου κάνει υπέρηχο και μου γράφει εξετάσεις κλπ της δίνω 50ε.. εκεί έχω ακούσει και για άλλους. 40-50.. Κάνε κάποια τηλέφωνα σε κάποιους ιδιώτες γιατρούς που ίσως σου συστήσουν κάποιες γνωστές σου και παίρνεις μια ιδέα.. εσένα μέχρι τώρα δεν σε παρακολουθούσε κάποιος για Παπ κλπ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι μου δυστυχως εμας εδω δεν εχουν καν υπερηχους παρα πονο τους μεγαλους και στην πρωτευουσα και πρεπει να κλεισεις απο μηνες πριν ραντεβου γιαυτο φροντισε το

εχεις καποια ασφαλεια; συνηθως οι γυναικολογοι παιρνουν 40-50 ευρω αλλα μετα ειναι και καπιες αναλυσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@PanB δεν έχω κάποιον όχι. Έκανα βέβαια τεστ Παπ μέχρι τώρα αλλά όχι σε κάποιον συγκεκριμένο. Μέχρι ΄τωρα δεν έιχα κάποιο πρόβλημα οπότε δεν είχα κάποιον συγκεκριμένα. Δυστυχώς εδώ που είμαι δεν έχω και πολλές επιλογες.... @egw

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@egw έχω κλείσει ραντεβού θεσσαλονίκη για να ανοίξω και καρτέλα. Αν μπορείς εξηγησέ μου αυτο που λες με τις εξετάσεις αν είναι να κλείσω ραντεβού για τους επόμενους μήνες! χαχαχα. Έχω ασφάλεια ναι.

Ευχαριστώ πολύ και τις δύο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον κοπελα μου ακου θα σου πω πως γινεται εδω (οτι ξερω βεβαια γιατι εγω τα εκανα ολα σε ιδιωτη ) και εχε στο νου να ρωτησεις πως παει στη θεσσαλονικη

καταρχην εδω απλα ανοιγουν καρτελα και  μετα καθε δυο μηνες πανε και ακουνε το μωρο και πιανουν νομιζω και πιεση της μαμας μεχρι τον εκτο μηνα και απ εκει και μπρος νομιζω βλεπουν καθε μηνα αλλα δεν ξερω αν κανουν υπερηχο καν 

ετσι ολες τους εδω πανε σε ιδιωτη και στο δημοσιο παραλληλα 

καθε μηνα θα πρεπει να κανεις καποιες αιματολογικες εξετασες και ουρων αυτες η τις γραφει ο γιατρος και πληρωνεις συμμετοχη ελαχιστα πραγματα η μπορεις ισως να της κανεις και στο νοσοκομειο

ομως ειναι και καποιοι μεγαλοι υπερηχοι με αρχη του 3ου μηνα η αυχενικη διαφανεια αυτο λοιπον δεν το κανουν ουτε ολοι ιδιωτες κοστιζει καπου στα 120 και αν το κανεις σε καποιο νοσοκομειο αν υπαρχει νοσοκομειο που τις κανει στη θεσσαλονικη συνηθως εχει μεγαλη ουρα οπουε καλο ειναι μετα το τωρινο πρωτο υπερηχο να κλεισεις ραντεβου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου καλησπερα, δεν ξερω που εισαι και πως δουλευουν εκει τα πραγματα ομως τα νοσοκομεια εχουν και απογευματινα ραντεβου στα οποια φυσικα πληρωνεις αλλα αποκλειεται να μην εχει πιο συντομα. Αλλιως να πας σε καποιον ιδιωτη ψαξε στον ιντερνετ. Φυσικα ξανα λεω δεν ξερω που εισαι αλλα δεν μπορει να μην πας. Θα πρεπει οπωσδηποτε να κανεις καποιες εξετασεις , να κανεις εναν υπερηχο και φυσικα να παρεις καποια συμπληρωματα οπως φυλικο οξυ και για ολα αυτα θες αμεσα γυναικολογο. Απαραδεκτοι οι ανθρωποι παντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! @egw θα "παίζω μπάλα" αθήνα και θεσσαλονίκη οπότε έχω και την εναλλακτική της Αθήνας. Οπότε αν έχεις να μου προτείνει να κλείσω κάπου εκεί ραντεβού για τις μεγάλες εξετάσεις πες μου.... @Μπλε προς το παρών μένω Σάμο. Θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω στο νοσοκομείο αλλά αν δεν βγάλω άκρη θα πάω σε ιδιώτη (για να δούμε και τι γίνεται εκεί  μέσα ;) ) και μετά την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού στο Παπαγεωργίου για να ανοίξω και καρτέλα. Απλά πριν πάω Θεσ/νίκη θέλω να πάω για να ξέρω τι μου γίνεται, θέλω να αρχίζω να το φωνάζω!!! Φολικό οξύ έπαινα και πριν την εγκυμοσύνη οπότε νομίζω για αρχή είμαι καλά. Ο χρόνος θα δείξει βέβαια... Ευχαριστώ πολύ και τις δύο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/8/2018 at 7:38 ΠΜ, ο/η AlKate είπε:

Καλημέρα! @egw θα "παίζω μπάλα" αθήνα και θεσσαλονίκη οπότε έχω και την εναλλακτική της Αθήνας. Οπότε αν έχεις να μου προτείνει να κλείσω κάπου εκεί ραντεβού για τις μεγάλες εξετάσεις πες μου.... @Μπλε προς το παρών μένω Σάμο. Θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω στο νοσοκομείο αλλά αν δεν βγάλω άκρη θα πάω σε ιδιώτη (για να δούμε και τι γίνεται εκεί  μέσα ;) ) και μετά την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού στο Παπαγεωργίου για να ανοίξω και καρτέλα. Απλά πριν πάω Θεσ/νίκη θέλω να πάω για να ξέρω τι μου γίνεται, θέλω να αρχίζω να το φωνάζω!!! Φολικό οξύ έπαινα και πριν την εγκυμοσύνη οπότε νομίζω για αρχή είμαι καλά. Ο χρόνος θα δείξει βέβαια... Ευχαριστώ πολύ και τις δύο!

Κορίτσι αν έρθεις Αθήνα εχω να σου προτείνω τον δικό μου γιατρό. Ειναι ο καλύτερος. Για μενα τουλάχιστον ? και μου εχει πει οτι τους πρωτους εφτα μηνες θα γινονται καποιες εξςτασεις μια εξεταση τον μηνα που παει 80€ και υπαρχει μια συγκεκριμενη μονο που θα παει 100€ ευρω. Τους τελευταίους δυο μηνες οι εξετάσεις που θα γίνουν ειναι μια στις δυο βδομαδες παλι στις ίδιες τιμές. Μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ευχαριστημένη. Τον βρίσκω οτι ωρα θελω κα οποια μερα θέλω (ο ιδιος μου το χει δωσει αυτο το δικαίωμα, μου το χει πει οτι εφόσον ειμαι εγκυος ειμαι προτεραιότητα) μου λύνει οποιαδήποτε απορία και τηλεφωνικά. Φαντασου οτι εχω βγαλει καποια προβλήματα με μύκητες και οταν το ειδε στην καλλιέργεια δεν μου ειπε περνα απο εδω να σου δωσω θεραπεία και να με χρεώσει επίσκεψη αλλα με πηρε τηλεφωνο και μου την εδωσε τηλεφωνικά και ολα καλα :) εμενα άποψη μου ειναι επειδή ο γυναικολόγος σου τους επόμενους μηνες πρεπει να ειναι ο καλύτερος σου φιλος ψαξτο πολύ καλά για να βρεις εναν άνθρωπο που θα εμπιστεύεσαι απόλυτα. Εγω φαντάσου επειδή το φοβαμαι το δημόσιο εψαχνα ιδιωτικό γιατρο πριν μεινω έγκυος αλλα και πάλι άλλαξα πολλους γιατρούς για να βρω καποιον που θα εμπιστευομουν :) και σε όλους έκανα τεστ Παπ ?? γιατί δεν είχα αλλη δικαιολογία για να βρισκω καθε τρεις και λιγο καινουργιο γιατρο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου αν μπορείς πες μου ποιος είναι ο γιατρός σου και που μπορώ να τον βρω; Οι τιμές είναι η εξέταση μαζί με τις εξετάσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...