Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κοριτσια καλημέρα! εχω αντικρουόμενα συναισθηματα, από τη μια χαιρομαι πολύ που γραφω σε αυτή την ενοτητα, από την άλλη στεναχωριέμαι γιατι το μωρακι μου εχει κολικους μαλλον(?!) και υποφερει η καημενουλα....

Δεν είμαι σιγουρη ότι εχει κολικους γιατι τα πρωινα γινεται χαμουλης εδώ και δυο-τρεις  μερες, ενώ εχω ακουσει ότι οι κολικοι πιανουν κυριως το απόγευμα βραδυ, όχι ότι τοτε εκεινη είναι τερμα ηρεμη αλλα τελευταίως βγαινουμε βολτα στο μαρσιπο το απόγευμα(καποιες φορες και το πρωι, αλλα το αποφευγουμε γιατι εχει πολύ ηλιο) και με το που παταω το ποδι μου εξω ενώ στη σκαλα τρελαίνεται στο κλαμα στα δυο βηματα εξω λες και της πατας διακοπτη και κοιμαται, μετα κοιμαται λιγο και στο σπιτι, την κανουμε μπανιο, τρωει καλα και ριχνει ένα 3-4ωρο υπνο... αλλα το πρωι ή όταν δεν ειμαστε βολτα είναι απελπισια η κατασταση, είναι ωρες που εχει συνεχομενο κλαμα, άλλες που παει να κοιμηθεί ή να είναι ηρεμη και ξαφνικα παταει κλαματα δυνατα (θα νομιζουν στη γειτονια ότι την κόβουμε λιγη λιγη ετσι όπως κανει δεν παιζει...) όταν είναι σε φαση κρισης χρησιμοποιούμε την μπαλα πιλατες (συμβουλη της @Rosemary) παιρνει κάθε απογευματακι σταγονες biogaia, αλλα πολλες φορες δεν αποδιδουν ουτε αυτά και ηρεμει μονο στο στηθος, το οποιο πανω που ειχε περασει εχει ξαναπληγωθει τωρα, ερωτηση επομενη λοιπον, γαλακτοκομικα δεν τρωω, σοκολατα δεν τρωω, οξινα φρουτα δεν τρωω, με βαση την παιδιατρο είναι απλα να παρουν τον χρονο τους ότι όλα ματζουνια είναι και οι σταγονες και οι τροφες κτλ... αυτή σημερα το πρωι μαζευε τα ποδαράκια της τα τεντωνε και εκλαιγεμ της χαιδευα την κοιλιτσα κοιμοταν 2' και μετα παλι τα ιδια... με μιση ωρα υπνο ειμαστε....ολοι μαζι....επισης στα κακακια της σπανια βλεπω σπορακια πια, ή πολύ λιγα.... αυτό είναι καλο ή κακο?

και τελος, (μαλλον τελος δηλαδή γιατι από την αυπνια ουτε ειρμο εχω ουτε θυμαμαι ακριβως τι ηθελα να ρωτησω τα γραφω και γρηγορα να προλάβω που την εχει ο μπαμπας της πανω στη μπαλα και κλαιει κατ διατηματα οποτε συγχωρηστε μου το πως γραφω) πως θηλαζετε πλαι στο κρεβατι στην ξαπλωτη θεση και δεν πονατε? εμενα δεν το πιανει σχεδόν ποτε σωστα επειδή δεν εχω καλο ελεγχο του κεφαλιου της να την οδηγησω σωστα όπως όταν είμαι καθιστη... αν θυμηθώ κατι άλλο θα συνεχισω το από κατω, προς το παρον ουρλιαζζει η καημενη παλι και φυσικα ψαχνει... (χθες το πρωι πανω στο ασπρο πετσετακι της για τις γουλιες που βγαει ειχε βγαλει και λιγο αιμα, τα επαιξα η μανα και με την παιδιατρο που της εστειλα φωτο μου ειπε ότι επειδή θηλαζε 1,5ωρα το βραδυ θα ηπιε και λιγο αιμα το βαμπιρακι και το εβγαλε σε γουλια..... ενώ εξωτερικα οι θηλες δεν φαινονται να εχουν κατι, με χτυπάει ρευμα όταν τις πιανει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη μου, σε καταλαβαίνω, περνάτε πολύ δύσκολες στιγμές! Οι κολικοί πιάνουν συνήθως το απόγευμα αλλά και το δικό μου μωρό είχε πολλές φορές όλη την ημέρα και ήταν η πιο δύσκολη περίοδος της ζωής μας μέχρι τώρα. Θέλει υπομονή, αγκαλιά και πίστεψέ με θα περάσουν σε μερικές βδομάδες αυτά.

Όσον αφορά τον ξαπλωμένο θηλασμό, εγώ τον έβαζα δίπλα μου τον μικρό και ανάλογα από πιο στήθος θήλαζε ή τον είχα πάνω στο κρεβάτι αν θήλαζε από το κάτω στήθος ή τον έβαζα πάνω στο μαξιλάρι αν θήλαζε από το πάνω γιατί είχα πάθει ψύξη που δεν έλεγε να περάσει και από το άλλο πλευρό δεν μπορούσα να ξαπλώσω (δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή...). Οι θηλές μου δεν είχαν βέβαια πληγωθεί οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σχετικά με αυτό. Σου εύχομαι ολόψυχα κουράγιο και υπομονή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λευτέρης οι κ9λικοι θέλουν υπομονή.. και εμεις είχαμε 3 μήνες αλλα έπιαναν απο τις 1 το βράδυ μεχρι της 5 καααααθε βράδυ ρολόι.. μόνο αγκαλίτσα και υπομονή.. της έβαζα σταγόνες τωρα τις ειδα λέγονται infacolic και σταμάτησε μετα το τρίμηνο.. όσο για τις θηλές, όλη μέρα μην φοράς καθόλου σουτιέν, αν μπορεις να κυκλοφορείς με το στήθος έξω μην το κλείνεις με μπλούζες και φανελάκια και μετα τον θηλασμό να βάζεις παντα κρεμα με λανολινη. Σίγουρα θα εχεις πάρει αλλα μην την ξεχνάς ποτέ. Εγω είχα την Medela και έμεινα κατευχαριστημενη, παλι αυτήν πήρα. Ααα επίσης όσο μπορεις μην πλένεις το στήθος. Ακομα και μπάνιο οταν κανείς προσπάθησε να μην πέφτει καθόλου σαπουνάδα επάνω και να τα στεγνώνεις ταμποναριστα. Όσο περισσότερο νερό γενικά ρίχνεις επάνω, τόσο ποιο ξηρές τις κανείς και σου ανοίγουν. Υπομονή και σε αυτο κοριτσι μου, θα βρείτε τους ρυθμούς σας και θα περάσουν και οι κοιλικοι και το στήθος θα ειναι εντάξει!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανει κ τεντωματα σαν τοξο η μικρη σου η μονο διπλωνει? Τρωει αργα ή γρηγορα κ λαιμαργα? Βγαζει γουλιες ή κανει εμετο?

Ειναι ανωριμο το πεπτικο τους κ αυτο φταιει για ολα.

Εγω πανω στην μπαλα εβλεπα ολοκληρες ταινιες πανω! Να βαζετε παντα μαξιλαρι στα ποδια σας για να ακουμπατε πανω το χερι σας μς το μωρο γιατι αλλιως ποναει η πλατη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary κάνει και τόξο αλλά κυρίως διπλώνεται... νομίζω τρώει καλά ούτε αργά ούτε γρήγορα... γουλιές βγάζει μια φορά έχει κάνει εμετό μόνο αυτές τις μέρες που τρώει όλη μέρα 

@Mama2015 τα κάνω όλα αυτά... κι εγώ αυτή την κρέμα έχω απλά η μαία μου είπε μόνο πρωί βράδυ... 

επίσης απορία Τώρα που θηλάζα από το δεξί και σταμάτησε η μικρή πάτησα τη θηλή για να απλώσω λίγο γάλα και δεν έβγαλε τίποτα.... όσο κι αν το πατούσα... γενικά έχω την αίσθηση ότι το αριστερό έχει πιο πολύ γάλα και η μικρή πίνει και ακούγεται και αυτό στάζει και όταν φτάνει η ώρα και όταν ταΐζω από το άλλο, υπάρχει περίπτωση το δεξί να μην έχει αρκετό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

@Rosemary κάνει και τόξο αλλά κυρίως διπλώνεται... νομίζω τρώει καλά ούτε αργά ούτε γρήγορα... γουλιές βγάζει μια φορά έχει κάνει εμετό μόνο αυτές τις μέρες που τρώει όλη μέρα 

@Mama2015 τα κάνω όλα αυτά... κι εγώ αυτή την κρέμα έχω απλά η μαία μου είπε μόνο πρωί βράδυ... 

επίσης απορία Τώρα που θηλάζα από το δεξί και σταμάτησε η μικρή πάτησα τη θηλή για να απλώσω λίγο γάλα και δεν έβγαλε τίποτα.... όσο κι αν το πατούσα... γενικά έχω την αίσθηση ότι το αριστερό έχει πιο πολύ γάλα και η μικρή πίνει και ακούγεται και αυτό στάζει και όταν φτάνει η ώρα και όταν ταΐζω από το άλλο, υπάρχει περίπτωση το δεξί να μην έχει αρκετό;

Εμενα δεν μου είπαν πρωί βράδυ αλλα κάθε φορα που θηλάζω και δεν χρειαζεται ξέβγαλμα γιατι ειναι αγνό και μπορεί να το ακουμπήσει το μωράκι! Βασικά η Παιδιατρος μου είχε δώσει την κρεμα και τις οδηγιες!! Σχετικά με το ποιο στήθος εχει ποιο πολυ, να την βάζεις εναλλάξ. Τωρα δώσε της απο το δεξί και το αριστερό αστο. ΑΣΕ την ν πίνει για ενα 25 λεπτό (κανονικά λογικά θα σου είπαν οτι ανα τέταρτο θέλει εναλλαγή στήθους, δεν τρώει συνεχόμενα για πάνω απο ενα τέταρτο απο το ίδιο στήθος για να μην υπάρχει υπερπαραγωγή απο το ενα και μείωση απο το αλλο). Όπως σου ειπα ΑΣΕ την να πίνει για λιγο παραπάνω απο το δεξί και στο επόμενο τάισμα δώσε το αριστερό για 15’ και μετα κανε εναλλαγή στο δεξί! Αν και παλι δυσκολευτείς απευθυνσου στην ομαδα θηλασμού του fb ήμουν και εγω σε αυτήν οταν γέννησα την πρώτη μου κόρη και αν διαβάσεις τα άρθρα θα γίνεις εξπερ.. ολα ειναι μεχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός, μετα δεν θα εχεις τέτοια προβλήματα. Αλλα αν πίνει πολυ απο το αριστερό ειναι λογικό να στερέψει το δεξί, απο όπου πίνει εκείνο θα κατεβάσει ξανά, οχι το αλλο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

@Rosemary κάνει και τόξο αλλά κυρίως διπλώνεται... νομίζω τρώει καλά ούτε αργά ούτε γρήγορα... γουλιές βγάζει μια φορά έχει κάνει εμετό μόνο αυτές τις μέρες που τρώει όλη μέρα 

@Mama2015 τα κάνω όλα αυτά... κι εγώ αυτή την κρέμα έχω απλά η μαία μου είπε μόνο πρωί βράδυ... 

επίσης απορία Τώρα που θηλάζα από το δεξί και σταμάτησε η μικρή πάτησα τη θηλή για να απλώσω λίγο γάλα και δεν έβγαλε τίποτα.... όσο κι αν το πατούσα... γενικά έχω την αίσθηση ότι το αριστερό έχει πιο πολύ γάλα και η μικρή πίνει και ακούγεται και αυτό στάζει και όταν φτάνει η ώρα και όταν ταΐζω από το άλλο, υπάρχει περίπτωση το δεξί να μην έχει αρκετό;

 Νομιζω οτι οι κολικοι, δυσκολα αντιμετωπιζονται.. Ισως μπορεις λιγο να τους απαλυνεις. Ρευε την καλα μετα το φαι για να μην ζοριζεται κ απο αυτο. Οσο για το στηθος, ισως την ταισες λιγοτερο απο εκεινο το στηθος την προηγουμενη ημερα κ σιμερα ειχε λιγοτερο. Εγω συμφωνω με την αποψη οτι αν εδραιωθει ο θηλασμος δινουμε ενα στηθος ανα γευμα. Η δικια μου τρωει περιπου για 10-15 λεπτα κ ποτε δεν εδινα κ τα 2 στηθη (εκτος απο την πρωτη βδομαδα). Ξαναλεω παντως πως αυτο το κανεις αν εδραιωθει ο θηλασμος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λευτέρης σορρυ σου ειπα να της δωσεις δεξί ενώ λογικά τωρα της έδωσες. Στο επόμενο λοιπόν δώσε αριστερό για 15’ και μετα κατευθείαν δεξί και σε την να τρώει.  Στο επόμενο τάισμα δώσε δεξί παλι αλλα για 15’ μόνο και μετα αριστερό. Και παει λέγοντας.... να θυμάσε τις εναλλαγές και οτι με το στήθος που τελειώνεις, με το ΑΛΛΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΑΣ. Τωρα μην κοιτάς που σου ειπα να τελειώσεις με δεξί και να ξανααρχισεις με δεξί, ειναι για να αυξήσεις λιγο την παραγωγή στο δεξί και να σταθεροποιήσεις το αριστερό γιατι σκέψου να παράγει μόνο αυτο το ερμο τόσο πολυ γάλα θα κάνει υπερπαραγωγή και δεν το θελεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

@Rosemary μια χαρα τα πατε εσείς, ε??? Φτου φτου!!! Δεν ειναι μαγικό συναίσθημα??? ??

Ναι μωρε..! Ειμαστε πολυ καλα (να παιρνει κουραγιο κ η λευτερης)!! Να υπενθυμησω οτι ειχαμε τρελο θεμα με κολικους.. Ευτυχως τωρα ειναι σκετη απολαυση!!!

Αντε, πλησιαζεις κι εσυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Ναι μωρε..! Ειμαστε πολυ καλα (να παιρνει κουραγιο κ η λευτερης)!! Να υπενθυμησω οτι ειχαμε τρελο θεμα με κολικους.. Ευτυχως τωρα ειναι σκετη απολαυση!!!

Αντε, πλησιαζεις κι εσυ!!!

Παρα πολυ χαιρομαι!!!!!! Οι κολικοι ειναι δύσκολοι ξερω αλλα μόλις περάσουν ειναι όπως το λες, απόλαυση!!! Ναι κοντεύω και εγω και δεν κρατιέμαι, τουλαχιστον εχω την μεγάλη και την ζουπάω τα πατουσακια και μου φεύγει η έντονη ανυπομονησία χαχα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary θύμισε μου ποτέ σταμάτησε ο χαμος με τους κολικουσ Σας; 

Η μαία που έχω μου είχε πει ένα στήθος το τάισμα... να μην κάνω εναλλαγή εκτός αν έχω πετρώματα όποτε πρέπει να αποσυμφορησω, και γενικά δεν έκανα καθόλου, τρώει και από τα δυο το ίδιο απλά το αριστερό πρηζεται πιο πολύ πάντα (όχι κάτι μη ανεκτό) και στάζει γάλα ενώ το δεξί δεν πρηζεται αλλά κάνει σαν σκληρύνσεις τις οποίες μετά που θηλάζει φεύγουν χωρίς δικιά μου βοήθεια, εντωμεταξύ το περίεργο είναι ότι η αριστερή θηλή είναι αυτή που είχε πληγωθεί όποτε κάθε φορά που ερχόταν η ώρα της μιλάμε πάθαινα πανικό, άρα αποκλείεται να της το έδινα παραπάνω.. @Mama2015 μπήκα σε αυτή την ομάδα, εθελοντική ομάδα θηλασμού Αττική λέγεται εκτός αν εννοείς άλλη, εκεί μου είπαν ότι ίσως την πειράζει ο σιδηρος; ο γυναικολόγος μου είπε να πίνω σίδηρο και ασβέστιο όσο θηλάζω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λευτέρης όταν είχαν πληγωθεί οι θηλες μου είχα δυσκολευτεί να την θηλασω ξάπλα..Τώρα πλέον τον βραδυνο θηλασμό τον κάνω πάντα ξαπλά.με βοήθησαν βίντεο από το YouTube για να βρω τον τρόπο.ξαπλώνω.βάζω το κεφαλάκι της στο ύψος του στήθους και χρησιμοποιω το μαξιλάρι της εγκυμοσύνης που είχα. Πιάνει από την πλάτη της,ανάμεσα από τα πόδια μου και στην πλάτη μου. Με βοηθάει πολύ αυτό! 

Στα κακακια και εμάς από κάποιες μέρες και μετά στάματησαν τα σπορακια.

Για τα γαλακτοκομικα που ειπες..Δεν κατάλαβα γιατί τα έκοψες. Προσωπικά τα έχω κόψει όλα τα γαλακτοκομικα ακόμα και τα κρυφά.Όμως καταλήξαμε (με την παιδίατρο )σε αυτό όταν μου έκανε ρουκέτες. Όχι με τις γουλιτσες.

Για τους κολικούς εμείς δεν περάσαμε ιδιαίτερα..λίγες μέρες μόνο και για λίγη ώρα. Αλλά θυμάμαι ότι γουργουριζε πολύ η κοιλίτσα της.εσυ ακούς την κοιλίτσα της;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Minime είπε:

@Λευτέρης όταν είχαν πληγωθεί οι θηλες μου είχα δυσκολευτεί να την θηλασω ξάπλα..Τώρα πλέον τον βραδυνο θηλασμό τον κάνω πάντα ξαπλά.με βοήθησαν βίντεο από το YouTube για να βρω τον τρόπο.ξαπλώνω.βάζω το κεφαλάκι της στο ύψος του στήθους και χρησιμοποιω το μαξιλάρι της εγκυμοσύνης που είχα. Πιάνει από την πλάτη της,ανάμεσα από τα πόδια μου και στην πλάτη μου. Με βοηθάει πολύ αυτό! 

Στα κακακια και εμάς από κάποιες μέρες και μετά στάματησαν τα σπορακια.

Για τα γαλακτοκομικα που ειπες..Δεν κατάλαβα γιατί τα έκοψες. Προσωπικά τα έχω κόψει όλα τα γαλακτοκομικα ακόμα και τα κρυφά.Όμως καταλήξαμε (με την παιδίατρο )σε αυτό όταν μου έκανε ρουκέτες. Όχι με τις γουλιτσες.

Για τους κολικούς εμείς δεν περάσαμε ιδιαίτερα..λίγες μέρες μόνο και για λίγη ώρα. Αλλά θυμάμαι ότι γουργουριζε πολύ η κοιλίτσα της.εσυ ακούς την κοιλίτσα της;

Την ακούω ναι... και κάνει Μετά από λίγο αέρια και μετά Κακά της.  Σήμερα είναι η χειρότερη μέρα της δεν έχει σταματήσει να κλαίει από το πρωί ούτε 10' 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Την ακούω ναι... και κάνει Μετά από λίγο αέρια και μετά Κακά της.  Σήμερα είναι η χειρότερη μέρα της δεν έχει σταματήσει να κλαίει από το πρωί ούτε 10' 

Πωπωωωωω!! Σαν να το ξαναδω. Έλεγα στον κοσμο οτι κλαιει 9 ωρες ΣΕΡΙ κ δε με πιστευαν. Απορρω πως αντεχε τοση ωρα. Το τι κλαμα ειχα ριξει.. Ενας πανικος στο σπιτι... Ερχοταν ο αντρας μου απο τη δουλεια κ ακουγε απο εξω την μπεμπα, εμπαινε μεσα στο σπιτι κ εβλεπε κ εμενα να κλαιω μαζι της ενω την ειχα αγκαλια. Πολυ κουραση.. Τετοια εξαντληση δεν εχω ξαναζησει..

Ολα διαμαγειας σταματησαν 38 ημερων! Βεβαια μας ξενικησαν πολυ νωρις, 7 ημερων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Minime είπε:

@Λευτέρης όταν είχαν πληγωθεί οι θηλες μου είχα δυσκολευτεί να την θηλασω ξάπλα..Τώρα πλέον τον βραδυνο θηλασμό τον κάνω πάντα ξαπλά.με βοήθησαν βίντεο από το YouTube για να βρω τον τρόπο.ξαπλώνω.βάζω το κεφαλάκι της στο ύψος του στήθους και χρησιμοποιω το μαξιλάρι της εγκυμοσύνης που είχα. Πιάνει από την πλάτη της,ανάμεσα από τα πόδια μου και στην πλάτη μου. Με βοηθάει πολύ αυτό! 

Στα κακακια και εμάς από κάποιες μέρες και μετά στάματησαν τα σπορακια.

Για τα γαλακτοκομικα που ειπες..Δεν κατάλαβα γιατί τα έκοψες. Προσωπικά τα έχω κόψει όλα τα γαλακτοκομικα ακόμα και τα κρυφά.Όμως καταλήξαμε (με την παιδίατρο )σε αυτό όταν μου έκανε ρουκέτες. Όχι με τις γουλιτσες.

Για τους κολικούς εμείς δεν περάσαμε ιδιαίτερα..λίγες μέρες μόνο και για λίγη ώρα. Αλλά θυμάμαι ότι γουργουριζε πολύ η κοιλίτσα της.εσυ ακούς την κοιλίτσα της;

Μαξιλάρι εγκυμοσύνης το τεράστιο αυτό που πιάνει όλο το κρεβάτι; αυτό έχω εγώ αλλά το έχω βγάλει από το κρεβάτι από όταν γέννησα λες να το Ξαναβάλω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λευτέρης καλυτερα τοτε άκου την μαία σου γιατι ακομα και το κάθε στήθος ειναι διαφορετικό χαχα.. οπότε για να σου είπε έτσι, έτσι θα ειναι. Δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου πω κατι παραπάνω αλλα εύχομαι να τελειώσετε νωρίς με κολικούς και να εδραιωθεί και ο θηλασμός σας! Επίσης ναι αυτήν την ομαδα εννοω, πριν 3 χρονια που ήμουν μέλος είχε κατι αρχεία που περιείχαν τα παντα για τον θηλασμό και για οοοοοοτι μα οοοοτι μπορεί να προκύψει.. δεν εχω fb τωρα, οπότε δεν μπορω να δω αν υπάρχουν ακομα αλλα δες και εκει τι λεει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Μαξιλάρι εγκυμοσύνης το τεράστιο αυτό που πιάνει όλο το κρεβάτι; αυτό έχω εγώ αλλά το έχω βγάλει από το κρεβάτι από όταν γέννησα λες να το Ξαναβάλω; 

Χμμ ναι μεγάλο είναι...πιάνει από το κεφαλακι της μικρής,κάτω από τα πόδια μου και την πλάτη μου.βοηθάει για στηριξη.

Εγώ αυτό το μαξιλάρι το έχω καταβολευτεί..Το χρησιμοποιουσα και στο κρεβάτι της μικρής  (για να μικρηνει στην ουσία )όσο ήταν πολύ μικρή  η μπέμπα..Και για να μπορώ να την βάζω στο πλάι χωρίς να γυρνάει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης γι αυτό που έλεγες πιο πάνω για το πρησμένη πληγωμένο στήθος..Μπορεί να συμβαίνει γιατί επειδή δεν πιάνει καλα τη θηλή απο αυτό το στήθος δεν καταπίνει την ίδια ποσότητα όπως στο άλλο ..Και αυτό μετά ξαναγεμίζει και πριζεται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...