Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια :)

ηθελα να ρωτήσω για τη χρήση του buscopan plus.. η γιατρός μου μου είπε ότι μπορώ να το παίρνω άφοβα οπότε νιώθω πόνο στην κοιλιά,ακόμη και όχι πολύ δυνατό, έτσι ώστε μην έχουμε θέμα με συσπάσεις.

ωστοσο στις οδηγίες χρήσεις λέει καλύτερα να μην χρησιμοποιείται κατά την κύηση. Σας έχει πει κάτι σχετικό για το φάρμακο αυτό ο γιατρός σας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κορίτσια και μπεμπάκια!! Να θίξω ένα θέμα που ταλαιπωρεί κι εμένα;; ΗΜΙΚΡΑΝΙΕΣ!! Είχα και πριν την εγκυμοσύνη αλλά τις τελευταίες 4 μέρες με έχει τσακίσει.. έχω καθημερινά με αποτέλεσμα να θέλω να είμαι  ξαπλωμένη συνέχεια και να κοιμάμαι.. την είχα γλιτώσει τόσο καιρό αλλά τώρα είναι σε έξαρση.. έχει καμία άλλη κοπέλα;εν τω μεταξύ έχω πάρει μόνο 2 ντεπόν γιατί δεν θέλω να επιβαρύνω και το μωρό μου με φάρμακα..τώρα που σας γράφω έχω ηρεμήσει και κατάφερα να φάω κι ολας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Irene_D είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια και μπεμπάκια!! Να θίξω ένα θέμα που ταλαιπωρεί κι εμένα;; ΗΜΙΚΡΑΝΙΕΣ!! Είχα και πριν την εγκυμοσύνη αλλά τις τελευταίες 4 μέρες με έχει τσακίσει.. έχω καθημερινά με αποτέλεσμα να θέλω να είμαι  ξαπλωμένη συνέχεια και να κοιμάμαι.. την είχα γλιτώσει τόσο καιρό αλλά τώρα είναι σε έξαρση.. έχει καμία άλλη κοπέλα;εν τω μεταξύ έχω πάρει μόνο 2 ντεπόν γιατί δεν θέλω να επιβαρύνω και το μωρό μου με φάρμακα..τώρα που σας γράφω έχω ηρεμήσει και κατάφερα να φάω κι ολας..

Μπορείς να παίρνεις 4 ντεπον την ημέρα χωρίς φόβο. Στο λέω γτ πραγματικά έχω πολύ καλό γιατρό κ τον εμπιστεύομαι. 

Δεν έχω πονοκέφαλους έχω αυτά αναγούλες πολύ φούσκωμα στη κοιλιά... Κ είμαι μόνο δύο μηνών ενώ η κοιλιά είναι για οκτώ μηνών. Πολύ δυσπνοια εγώ κ φούσκωμα μου φέρνουν εκνευρισμό. 

Ο γιατρός σου τι λέει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Δήμητρα Λιγκαρου είπε:

Μπορείς να παίρνεις 4 ντεπον την ημέρα χωρίς φόβο. Στο λέω γτ πραγματικά έχω πολύ καλό γιατρό κ τον εμπιστεύομαι. 

Δεν έχω πονοκέφαλους έχω αυτά αναγούλες πολύ φούσκωμα στη κοιλιά... Κ είμαι μόνο δύο μηνών ενώ η κοιλιά είναι για οκτώ μηνών. Πολύ δυσπνοια εγώ κ φούσκωμα μου φέρνουν εκνευρισμό. 

Ο γιατρός σου τι λέει? 

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση.. Και η γιατρός μου , μου έχει πει το ίδιο .. ότι έως 4 ντεπόν επιτρέπονται μέσα στη μέρα.. όμως ενώ πηρα ένα το πρωί δεν με έπιασε.. ίσα ίσα.. χειροτέρεψε.. αναρωτιεμαι ποσο θα κρατήσει αυτό.. ελπίζω όχι πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Irene_Dελπίζω να σου περάσει γρήγορα όπως ελπίζω να φύγουν οι αναγούλες μου κ η μεταλλική γεύση να χαρούμε την εγκυμοσύνη γτ πραγματικά δε μπορείς να ευχαριστηθεις τις στιγμές τώρα με πονοκέφαλους και εμετούς.. Φφφ...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα θα πάω στο γιατρό μου κούκλες για υπέρηχο. Είμαι 8w κ 2d

Θα του ζητήσω κάτι για το υπερβολικό φούσκωμα που έχω. Μου φέρνει δυσπνοια... Θα την δει βέβαια την κοιλιά μου πόσο πρησμένη είναι. 

Είχε καμία σας τόσο φούσκωμα? Περνάει μετά? 

Κ επίσης πεινάω βρε κορίτσια. Στον πρώτο μου παιδάκι έκανα εμετό μέχρι τέλος. Υπερεμεση. Τώρα είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά όλη μέρα αίσθηση να τα βγάλω κ πείνα πολύ αίσθηση πείνα. Τρώω ότι μπορώ.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Δήμητρα Λιγκαρου είπε:

@Irene_Dελπίζω να σου περάσει γρήγορα όπως ελπίζω να φύγουν οι αναγούλες μου κ η μεταλλική γεύση να χαρούμε την εγκυμοσύνη γτ πραγματικά δε μπορείς να ευχαριστηθεις τις στιγμές τώρα με πονοκέφαλους και εμετούς.. Φφφ...

 

Μακάρι κορίτσι μου, το εύχομαι για όλες μας! Τυχερουλα θα δεις το μωρό σου.. για το φούσκωμα μήπως φταίει η δυσκοιλιότητα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Irene_D είπε:

Μακάρι κορίτσι μου, το εύχομαι για όλες μας! Τυχερουλα θα δεις το μωρό σου.. για το φούσκωμα μήπως φταίει η δυσκοιλιότητα;

Η προγεστερονη φταίει για τ φούσκωμα ναι και η δυσκοιλιοτητα. 

Το είδα το μικρούλι μου ναιιιιιι ζουζούνι μικουτσικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Irene_D είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια και μπεμπάκια!! Να θίξω ένα θέμα που ταλαιπωρεί κι εμένα;; ΗΜΙΚΡΑΝΙΕΣ!! Είχα και πριν την εγκυμοσύνη αλλά τις τελευταίες 4 μέρες με έχει τσακίσει.. έχω καθημερινά με αποτέλεσμα να θέλω να είμαι  ξαπλωμένη συνέχεια και να κοιμάμαι.. την είχα γλιτώσει τόσο καιρό αλλά τώρα είναι σε έξαρση.. έχει καμία άλλη κοπέλα;εν τω μεταξύ έχω πάρει μόνο 2 ντεπόν γιατί δεν θέλω να επιβαρύνω και το μωρό μου με φάρμακα..τώρα που σας γράφω έχω ηρεμήσει και κατάφερα να φάω κι ολας..

απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου...και δεν εχω παρει αναλγητικο ακομα, το παλευω..δεν υπαρχει λυση, περα απο ξεκουραση, σκοταδι οσο ξεκουραζεσαι και εμενα με βοηθουν και τα κρυα ντους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η zwoulini είπε:

Καλησπέρα κορίτσια :)

ηθελα να ρωτήσω για τη χρήση του buscopan plus.. η γιατρός μου μου είπε ότι μπορώ να το παίρνω άφοβα οπότε νιώθω πόνο στην κοιλιά,ακόμη και όχι πολύ δυνατό, έτσι ώστε μην έχουμε θέμα με συσπάσεις.

ωστοσο στις οδηγίες χρήσεις λέει καλύτερα να μην χρησιμοποιείται κατά την κύηση. Σας έχει πει κάτι σχετικό για το φάρμακο αυτό ο γιατρός σας; 

νομιζω εχω ξανακουσει για buscopan απο εγκυο που παιρνει..συνηθως ετσι γραφουν στις οδηγιες για να ειναι καλυμενοι, οπως στο θηλασμο που απαγορευουν στις οδηγιες 9/10 φαρμακα, ενω ειναι συμβατα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Μελούλα είπε:

Αύριο επιτέλους είναι ο υπέρηχος!! Δεν αντέχω άλλο, επιτέλους θα το δω!!

Και το φύλο!! ??

Αντε αντε να μας πεις κι εμας!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/7/2018 at 1:16 ΜΜ, ο/η Hope25 είπε:

Πόσες μέρες έκαναν να βγουν τα αποτελέσματα της NIPT και σε ποια εταιρια την εκανες; εγώ της veracity βιοϊατρική συνεργάζεται με Κύπρο και Αγγλία και μου είπαν 7-10 εργάσιμες

Εκανα το Nifty test της bgi και το δειγμα πηγε Χονγκ Κονγκ. Τα αποτελέσματα ήρθαν ακριβώς στις 10 εργάσιμες. Καλά αποτελέσματα και σε σένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλες μου συνεγκυες ?

μολις εκανα μια δημοσιευση για ενα προβλημα που εχω με μια φιλη..οσες θελετε μπορειτε να το δειτε και αν εχετε να μου πειτε και κατι, διοτι με απασχολει πολυ..δεν το εβαλα εδω, γιατι ειναι παντελως ασχετο με το θεμα της εγκυμοσυνης, το εβαλα στην κατηγορια με τα διαφορα.. ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/7/2018 at 12:23 ΠΜ, ο/η Μελούλα είπε:

απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου...και δεν εχω παρει αναλγητικο ακομα, το παλευω..δεν υπαρχει λυση, περα απο ξεκουραση, σκοταδι οσο ξεκουραζεσαι και εμενα με βοηθουν και τα κρυα ντους..

Μελουλα από την αρχή;; Χριστέ μου και πως αντέχεις;; Κι έχεις κι ένα παιδάκι.. εγώ 6 μέρες το έχω και δεν μπορώ άλλο.. έχουμε και γραφείο όποτε πρέπει να δουλεύω όποτε απελπίζομαι.. μακάρι η εβδομάδα που θα έρθει να είναι καλύτερη.. τη Δευτέρα θα δω το μικρό μου και νομίζω θα συνέλθω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Μελούλα είπε:

Αύριο επιτέλους είναι ο υπέρηχος!! Δεν αντέχω άλλο, επιτέλους θα το δω!!

Και το φύλο!! ??

Περιμένουμε νέα από τον υπέρηχοοοοο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Irene_D είπε:

Μελουλα από την αρχή;; Χριστέ μου και πως αντέχεις;; Κι έχεις κι ένα παιδάκι.. εγώ 6 μέρες το έχω και δεν μπορώ άλλο.. έχουμε και γραφείο όποτε πρέπει να δουλεύω όποτε απελπίζομαι.. μακάρι η εβδομάδα που θα έρθει να είναι καλύτερη.. τη Δευτέρα θα δω το μικρό μου και νομίζω θα συνέλθω!!

απο την αρχη..καθε δυο μερες σιγουρα..ασε..αλλα εχω καθε καλοκαιρι απο τη ζεστη..το χειμωνα ηρεμω..μου εχει πει ο γιατρος την πιεση μου να μετραω εκεινη την ωρα, αλλα ευτυχως ειναι καλη, αρα δεν εχει να κανει με κατι της εγκυμοσυνης που να μας ανησυχουσε..και το υπομενω..

μου ειπε ενα ντεπον χιλιαρι ανα εξι ωρες να παιρνω, το παλευω ακομα..θα δουμε

ναι, οντως θα συνελθεις οταν το δεις χεχε ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και ναι ειδαμε το παιδακι μας..ολα τελεια, ολα καλα, οι μετρησεις τελειες..και ειναι αγορακι!!! επεσα μεσα!!! θα τα εχω ενα κι ενα, ειμαι πολυ χαρουμενη, δεν το κρυβω!!! ? ❤️ 

στη β επιπεδου θα μου το δωσει και με υπογραφη και σφραγιδα λεει ο γιατρος χαχαχα..και το καλυτερο ειναι οτι αυτο που εβλεπα οτι ειναι πουλακι στην αυχενικη, ηταν οντως αυτο, μου το επιβεβαιωσε ο γιατρος..βεβαια τωρα ειχε μεγαλωσει πολυ (χαχαχαχ ειμαι γελοια), αλλα ηταν αυτο που ειδα..μα τι υπερηχογραφιστης, ειδικος γενετιστης, μανταμ ζαϊρα ειμαι τελος παντων?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Μελούλα είπε:

και ναι ειδαμε το παιδακι μας..ολα τελεια, ολα καλα, οι μετρησεις τελειες..και ειναι αγορακι!!! επεσα μεσα!!! θα τα εχω ενα κι ενα, ειμαι πολυ χαρουμενη, δεν το κρυβω!!! ? ❤️ 

στη β επιπεδου θα μου το δωσει και με υπογραφη και σφραγιδα λεει ο γιατρος χαχαχα..και το καλυτερο ειναι οτι αυτο που εβλεπα οτι ειναι πουλακι στην αυχενικη, ηταν οντως αυτο, μου το επιβεβαιωσε ο γιατρος..βεβαια τωρα ειχε μεγαλωσει πολυ (χαχαχαχ ειμαι γελοια), αλλα ηταν αυτο που ειδα..μα τι υπερηχογραφιστης, ειδικος γενετιστης, μανταμ ζαϊρα ειμαι τελος παντων?

αααα τι ωραια!!!! μέχρι στιγμης πανε καλα οι προβλεψεις σου! για να δουμε!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Nala_89 είπε:

αααα τι ωραια!!!! μέχρι στιγμης πανε καλα οι προβλεψεις σου! για να δουμε!!! :)

ειπα εστω και ενα 90% να βγουν σωστες, προκειται για μεγαλη ανακαλυψη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η γωγω γωγω είπε:

@Μελούλα κοριτσι μου χαρηκα παρα πολυ..!!

με το καλο..να πανε ολα καλα..❤❤

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Κι σε εσένα!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Μελούλα είπε:

και ναι ειδαμε το παιδακι μας..ολα τελεια, ολα καλα, οι μετρησεις τελειες..και ειναι αγορακι!!! επεσα μεσα!!! θα τα εχω ενα κι ενα, ειμαι πολυ χαρουμενη, δεν το κρυβω!!! ? ❤️ 

στη β επιπεδου θα μου το δωσει και με υπογραφη και σφραγιδα λεει ο γιατρος χαχαχα..και το καλυτερο ειναι οτι αυτο που εβλεπα οτι ειναι πουλακι στην αυχενικη, ηταν οντως αυτο, μου το επιβεβαιωσε ο γιατρος..βεβαια τωρα ειχε μεγαλωσει πολυ (χαχαχαχ ειμαι γελοια), αλλα ηταν αυτο που ειδα..μα τι υπερηχογραφιστης, ειδικος γενετιστης, μανταμ ζαϊρα ειμαι τελος παντων?

να το χαιρεστε το αγαπακι!! αντε και με τον γιο!!τη βλεπω τη δουλεια θα πηξουμε στα πουλακια σε αυτη την ομαδα ? εγω μαλλον θα παω τη πεμπτη και ελπίζουμε να καταφέρουμε να δουμε. συμφωνα με τις προβλεψεις σου παντως και το δικο μου αγορακι θα 'ναι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/7/2018 at 6:10 ΜΜ, ο/η Irene_D είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια και μπεμπάκια!! Να θίξω ένα θέμα που ταλαιπωρεί κι εμένα;; ΗΜΙΚΡΑΝΙΕΣ!! Είχα και πριν την εγκυμοσύνη αλλά τις τελευταίες 4 μέρες με έχει τσακίσει.. έχω καθημερινά με αποτέλεσμα να θέλω να είμαι  ξαπλωμένη συνέχεια και να κοιμάμαι.. την είχα γλιτώσει τόσο καιρό αλλά τώρα είναι σε έξαρση.. έχει καμία άλλη κοπέλα;εν τω μεταξύ έχω πάρει μόνο 2 ντεπόν γιατί δεν θέλω να επιβαρύνω και το μωρό μου με φάρμακα..τώρα που σας γράφω έχω ηρεμήσει και κατάφερα να φάω κι ολας..

αχ ποσο σε καταλαβαινω... αν με πιασει ημικρανια με κραταει 3 μερες συνηθως... εχω πει οτι δεν θα παρω φαρμακο στην εγκυμοσυνη οποτε καταλαβαινεις τι ζορι τραβαω. μεχρι και παγο βαζω στο κεφαλι μου γιατι με ανακουφιζει. αστα και εγω αν με πιασει ζω το δραμα μου (συν τους εμετους που δεν λενε να με αποχωριστουν)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...