Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες ξεκινάνε προσπάθεια τον Απρίλιο !!


ElektraGr

Recommended Posts

κοριτσια εμεις για χαζο βεβαια λογο καναμε κ απλο καρυοτυπο κ μοριακο. οταν λοιπον πηρα τα αποτελεσματα κ πηγα στον παγκαλο το γενετιστη μου ειπε τα εξης:

-οταν εχεις παλλινδρομες κ κανεις καρυοτυπο-κανεις τον απλο. γιατι αυτο που ψαχνεις ειναι τυχον μετακινησεις των γονιδιων (τα λεω λαθος μιας κ δεν ειμαι βιολογος). κατι που σε εσενα μπορει να μην δημιουργει θεμα αλλα να δημιουργει στο εμβρυο.αρα απλο κανεις οταν εισαι οκ κ απλα ψαχνεις μηπως εχεις κατι.

-απο την αλλη οταν εχουμε εμβρυακια,ειτε σε προεμφυτευτικο, ειτε στην αμνιοπαρακεντηση που εκανα εγω, κανεις μοριακο.ο.μοριακος ενος φυσιολογικου ατομου θα ειναι σιγουρα φυσιολογικος δλδ. γιατι μας δειχνει το φαινοτυπο (αυτο που ειμαστε). βλεπεις δλδ κατι περιεργο κ κανεις μοριακο για να εντοπισεις σε ποιο γονιδιο υπαρχει θεμα. γιαυτο και δεν εχει νοημα να το κανουν οι γονεις-οταν ειναι οκ.

ελπιζω να βοηθησα κ να καταλαβατε τι εννοω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 542
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η loralora είπε:

Κορίτσια κάναμε καρυότυπο ζευγους μετα την παλινδρομη που είχα τον Ιουλιο και βγήκε οκ. Μετά είχα και μαι βιοχημική. Καρυότυπο κάνατε μοριακό ή απλό? Πόσο κόστισε η εξέταση? Εγω πλήρωσα 110 το άτομο

Εμείς τον απλό 180 και οι δύο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ElektraGr είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Πώς είμαστε ?

Θα ήθελα να ρωτήσω για ποιο λόγο πάτε για εξωσωματική η κάθε μία ; Από την δική μας μεριά έχει θέμα ο σύζυγος με το σπέρμα  και μετατόπιση ενός χρωμοσώματος που σε 4 από 6 περιπτώσεις δημιουργεί αποβολή .

Από την δική μου πλευρά όλα καλά ! Εσείς ;

Γεια σας κορίτσια! Εμείς ως λόγο εξωσωματικής έχουμε ολιγοασθενοσπερμία.

Από τη δική μου πλευρά βρήκα μια ετεροζυγωτία στον έλεγχο θρομβοφιλίας (μου είπαν δεν τους πειράζει προς το παρόν) και όπως και πολλές εδώ μέσα από ό,τι είδα έχω και εγώ το Γιαπωνέζο! χεχε Χασιμότο εννοώ! Με Τ4 των 50 και σελήνιο έχει φτιάξει η TSH και έχουν πέσει τα αντισώματα (δεν το θεωρούν πρόβλημα εφόσον είναι ρυθμισμένο). Επίσης είναι και η ηλικία μου (37) που με αγχώνει εμένα, αλλά δεν την θεωρούν μεγάλη για εξωσωματική.

Μέχρι τέλος του μήνα περιμένω περίοδο και ξεκινάω! Εσείς;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η nikona είπε:

@love30 τι κανεις; Αδιαθετησες;

Καλα ειμαι κοπελα μοιυ ναι αδιαθετησα τελειωσα και αυριο παω να με δει ο γιατρος και αν ειναι ολκα καλα αρχιζω ενεσεις τα cyclacur τα περνω απο την πρωτη μερα περιοδου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η love30 είπε:

Καλα ειμαι κοπελα μοιυ ναι αδιαθετησα τελειωσα και αυριο παω να με δει ο γιατρος και αν ειναι ολκα καλα αρχιζω ενεσεις τα cyclacur τα περνω απο την πρωτη μερα περιοδου!

Καλη αρχη!!! Ολα να πανε καλααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου και εγώ αδιαθετησα χθες το βράδυ μετά τη βιοχυμικη  που  είχα..νιωθω είδη καλύτερα γιατί θέλω να έρθω σε μια ισορροπία...τωρα δεν ξέρω αν προλαβαίνω αυτόν το κύκλο γιατί ο γιατρός μου είπε μετά τις γιορτές ξεκινάμε...οποτε  με βλέπω για τον επόμενο κύκλο....καλη επιτυχία σε ολες ...?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η love30 είπε:

Καλα ειμαι κοπελα μοιυ ναι αδιαθετησα τελειωσα και αυριο παω να με δει ο γιατρος και αν ειναι ολκα καλα αρχιζω ενεσεις τα cyclacur τα περνω απο την πρωτη μερα περιοδου!

Καλή αρχή να έχεις κοπέλα μου. Εύχομαι να είναι η τυχερή σου αυτή η φορά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Gina 955 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου και εγώ αδιαθετησα χθες το βράδυ μετά τη βιοχυμικη  που  είχα..νιωθω είδη καλύτερα γιατί θέλω να έρθω σε μια ισορροπία...τωρα δεν ξέρω αν προλαβαίνω αυτόν το κύκλο γιατί ο γιατρός μου είπε μετά τις γιορτές ξεκινάμε...οποτε  με βλέπω για τον επόμενο κύκλο....καλη επιτυχία σε ολες ...?? 

Δεν ειναι τρομερη ανακούφιση όταν μετά απο μια περιπέτεια αδιαθετεις?! Εκει που δεν τη θέλουμε εκει την κυνηγάμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Δεν ειναι τρομερη ανακούφιση όταν μετά απο μια περιπέτεια αδιαθετεις?! Εκει που δεν τη θέλουμε εκει την κυνηγάμε!

Μοοονο:????? Πρώτα από ολα Αφού ξέρουμε το αποτέλεσμα  δεν υπάρχει λόγος να μην έρθει...2ον θέλουμε γρηγορα να έρθουν οι γόνιμες μέρες και ο νεος κύκλος και 3ον χρειαζόμαστε να καθαρίσουμε και να έρθουν σε ισσοροπιες οι ορμόνες μας Επιτέλους.   Εγώ αυτή τη φορά είχα και λίγο καφέ γκρι λογο της αποβολής...πρωτη φορά είδα στη ζωή μου αυτό το γκρι ..και έφυγαν Επιτέλους και τα υπολείμματα από τη κολπική γελη που έπαιρνα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Gina 955 είπε:

Μοοονο:????? Πρώτα από ολα Αφού ξέρουμε το αποτέλεσμα  δεν υπάρχει λόγος να μην έρθει...2ον θέλουμε γρηγορα να έρθουν οι γόνιμες μέρες και ο νεος κύκλος και 3ον χρειαζόμαστε να καθαρίσουμε και να έρθουν σε ισσοροπιες οι ορμόνες μας Επιτέλους.   Εγώ αυτή τη φορά είχα και λίγο καφέ γκρι λογο της αποβολής...πρωτη φορά είδα στη ζωή μου αυτό το γκρι ..και έφυγαν Επιτέλους και τα υπολείμματα από τη κολπική γελη που έπαιρνα!!!

ναι μωρε, κυριως θες να ισορροπησουν οι ορμονες βασικα, και βεβαια να ξεκινησει νεος κυκλος. Να νιωθεις οτι εχεις μπει σε "προγραμμα" κατά καποιον τροπο και οχι οτι ακομα περιμενεις και περιμενεις και περιμενεις να ρθει μια περιοδος. Αντε ελπιζω το καλοκαιρι να φερει τα καλυτερα σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kat-Cat είπε:

ναι μωρε, κυριως θες να ισορροπησουν οι ορμονες βασικα, και βεβαια να ξεκινησει νεος κυκλος. Να νιωθεις οτι εχεις μπει σε "προγραμμα" κατά καποιον τροπο και οχι οτι ακομα περιμενεις και περιμενεις και περιμενεις να ρθει μια περιοδος. Αντε ελπιζω το καλοκαιρι να φερει τα καλυτερα σε ολες.

Μακάρι    ....μα πως περνάει Έτσι ο καιρός....καθε καλοκαίρι με αυτά ασχολουμε ....περσι το καλοκαίρι θυμάμαι προετοιμαζομουν για την πρώτη προσπάθεια και έτρεχα σε  επιτροπές για τα φάρμακα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Gina 955 είπε:

Μακάρι    ....μα πως περνάει Έτσι ο καιρός....καθε καλοκαίρι με αυτά ασχολουμε ....περσι το καλοκαίρι θυμάμαι προετοιμαζομουν για την πρώτη προσπάθεια και έτρεχα σε  επιτροπές για τα φάρμακα ...

μωρε να σου πω κατι, γκρινιαζω γκρινιαζω (γιατι και εγω παλινδρομη περασα αλλα με φυσικη συλληψη που ηρθε στους 4 μηνες προσπαθειων), και μετά λεω, οτι σχεδον όλες μας περνάμε λουκι, αλλες ακόμα πιο δυσκολες καταστάσεις απο μένα (σίγουρα υπαρχουν και τα καλυτερα και αυτες που μενουν απευθειας και τερματιζουν επιτυχως εγκυμοσυνη με τη μια), αλλά εντάξει, τελικα να λεμε και μη χειροτερα καθε φορα. Να παίρνουμε και το θετικό, και να λεμε, οτι επετευχθη έστω και με την οποια ατυχία, και στο βαθμο που απλά ηταν ατυχία να προχωράμε μπροστά. Οσο για τον καιρό προχωράει πολυ γοργά. Σκέψου προσωπικά ξεκίνησα προσπάθειες Νοεμβριο περίπου, εμεινα Φελβάρη, παλινδρόμησε, και ακόμα περιμένω περίοδο. Με αυτα και με αυτα δηλαδη, από Νοέμβριο θα παω Μαιο ετσι, και χωρίς προβλημα......Οποτε περνάει, αλλά δεν εχουμε πολλες επιλογές παρα να ελπιζουμε οτι η επομενη θα ναι η τυχερη μας και παλι καλα που μπορουμε να ξεκινησουμε σχετικα αμεσα εγώ, και αμεσότατα εσυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

μωρε να σου πω κατι, γκρινιαζω γκρινιαζω (γιατι και εγω παλινδρομη περασα αλλα με φυσικη συλληψη που ηρθε στους 4 μηνες προσπαθειων), και μετά λεω, οτι σχεδον όλες μας περνάμε λουκι, αλλες ακόμα πιο δυσκολες καταστάσεις απο μένα (σίγουρα υπαρχουν και τα καλυτερα και αυτες που μενουν απευθειας και τερματιζουν επιτυχως εγκυμοσυνη με τη μια), αλλά εντάξει, τελικα να λεμε και μη χειροτερα καθε φορα. Να παίρνουμε και το θετικό, και να λεμε, οτι επετευχθη έστω και με την οποια ατυχία, και στο βαθμο που απλά ηταν ατυχία να προχωράμε μπροστά. Οσο για τον καιρό προχωράει πολυ γοργά. Σκέψου προσωπικά ξεκίνησα προσπάθειες Νοεμβριο περίπου, εμεινα Φελβάρη, παλινδρόμησε, και ακόμα περιμένω περίοδο. Με αυτα και με αυτα δηλαδη, από Νοέμβριο θα παω Μαιο ετσι, και χωρίς προβλημα......Οποτε περνάει, αλλά δεν εχουμε πολλες επιλογές παρα να ελπιζουμε οτι η επομενη θα ναι η τυχερη μας και παλι καλα που μπορουμε να ξεκινησουμε σχετικα αμεσα εγώ, και αμεσότατα εσυ!

Μπορεί να ταλαιπωριεσε λίγο πολύ λιγο καιρό αλλά με αυτό που πέρασες αναιρεί το πρώτο..πολυ δυσκολη η παλλινδρομη ...δεν θελω να το περάσω Ποτέ πραγματικά...τουλαχιστον το έζησα το όνειρο μονο 3 μέρες Εγώ ουτε καρδούλα άκουσα ουτε σάκο είδαμε...το να τα ζήσεις ολα αυτά και να το χανεις είναι ότι χειρότερο...αλλα έχεις και ενα πολύ μεγάλο θετικό...το έπιασες από μόνη σου ...μεγαλο ++++++ !!!!! Σίγουρα θα έρθει η εγκυμοσυνη που θέλεις και θα πάει και καλά θα το δεις !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Gina 955 είπε:

Μπορεί να ταλαιπωριεσε λίγο πολύ λιγο καιρό αλλά με αυτό που πέρασες αναιρεί το πρώτο..πολυ δυσκολη η παλλινδρομη ...δεν θελω να το περάσω Ποτέ πραγματικά...τουλαχιστον το έζησα το όνειρο μονο 3 μέρες Εγώ ουτε καρδούλα άκουσα ουτε σάκο είδαμε...το να τα ζήσεις ολα αυτά και να το χανεις είναι ότι χειρότερο...αλλα έχεις και ενα πολύ μεγάλο θετικό...το έπιασες από μόνη σου ...μεγαλο ++++++ !!!!! Σίγουρα θα έρθει η εγκυμοσυνη που θέλεις και θα πάει και καλά θα το δεις !!!

ναι ειναι η παλινδρομη βαρια στο στομαχι, γιατι ειναι και πιο χρονοβορα η επαναφορα του συστηματος. Τελοσπαντων, πιστευω τα καλυτερα για ολες μας! Το αξιζουμε :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η love30 είπε:

@Gina 955 @Kat-Cat μετα την παλυνδρομη οταν αδιαθετησα ημουν τοσοκομματια ημικρανια ναυτια αιμετους χαλια!!!!

αληθεια? Καλα οι ορμονες κανουν παρτυ σε τετοιες περιπτώσεις. Προσωπικά ας μου ερθει οσο πιο γρήγορα μπορεί και ας ερθει οπως θελει. χιχιχι. Να νιωσω οτι ισορροπω λιγο. Τουλαχιστον βγηκαν καλες οι ιστολογικες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kat-Cat είπε:

αληθεια? Καλα οι ορμονες κανουν παρτυ σε τετοιες περιπτώσεις. Προσωπικά ας μου ερθει οσο πιο γρήγορα μπορεί και ας ερθει οπως θελει. χιχιχι. Να νιωσω οτι ισορροπω λιγο. Τουλαχιστον βγηκαν καλες οι ιστολογικες!αστα

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kat-Cat είπε:

αληθεια? Καλα οι ορμονες κανουν παρτυ σε τετοιες περιπτώσεις. Προσωπικά ας μου ερθει οσο πιο γρήγορα μπορεί και ας ερθει οπως θελει. χιχιχι. Να νιωσω οτι ισορροπω λιγο. Τουλαχιστον βγηκαν καλες οι ιστολογικες!

Αστα να πανε μονο παρτυ ο γιατρος μου ειπε πως απκα ηταν τυχαιο που συναιβει τοτε !!! Μιαα χαρα τα αποτελεσματα ετσι να πανε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/3/2018 at 8:15 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εμείς ως λόγο εξωσωματικής έχουμε ολιγοασθενοσπερμία.

Από τη δική μου πλευρά βρήκα μια ετεροζυγωτία στον έλεγχο θρομβοφιλίας (μου είπαν δεν τους πειράζει προς το παρόν) και όπως και πολλές εδώ μέσα από ό,τι είδα έχω και εγώ το Γιαπωνέζο! χεχε Χασιμότο εννοώ! Με Τ4 των 50 και σελήνιο έχει φτιάξει η TSH και έχουν πέσει τα αντισώματα (δεν το θεωρούν πρόβλημα εφόσον είναι ρυθμισμένο). Επίσης είναι και η ηλικία μου (37) που με αγχώνει εμένα, αλλά δεν την θεωρούν μεγάλη για εξωσωματική.

Μέχρι τέλος του μήνα περιμένω περίοδο και ξεκινάω! Εσείς;

 

Antelope mou pali mazi ksekiname makari na mas pane ola kala ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα, δυστυχώς βγαίνω από την παρέα του Απριλίου. Η υστεροσκόπηση που έκανα έδειξε υπερπλασία ενδομητρίου.... Καλή επιτυχία σε όσες προσπαθήσουν ανεξάρτητα το πότε! Σας εύχομαι ολόψυχα θετικές χοριακές!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η mayra_d είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, δυστυχώς βγαίνω από την παρέα του Απριλίου. Η υστεροσκόπηση που έκανα έδειξε υπερπλασία ενδομητρίου.... Καλή επιτυχία σε όσες προσπαθήσουν ανεξάρτητα το πότε! Σας εύχομαι ολόψυχα θετικές χοριακές!!!

@mayra_d δηλαδή πώς θα προχωρήσετε τώρα;;;

Ήταν να κάνεις εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα;;

Είχα κι εγω υπερπλασία και πολυποδάκι πέρσι αλλά τότε δεν ημασταν ακομη στον χορό της εξωσωματικής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@mayra_d δηλαδή πώς θα προχωρήσετε τώρα;;;

Ήταν να κάνεις εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα;;

Είχα κι εγω υπερπλασία και πολυποδάκι πέρσι αλλά τότε δεν ημασταν ακομη στον χορό της εξωσωματικής.

Θα την κάναμε τον Απρίλιο με την επόμενη περίοδο αλλά μου είπε ότι πρέπει να περιμένουμε 2 μήνες αφού προέκυψε αυτό. Δεν  ξέρω αν είναι κάτι πολύ ανησυχητικό ή απλά παρουσιάστηκε λόγο των φαρμάκων που είχα πάρει για την προσπάθεια που κάναμε τον Φενρουάριο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...