Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες ξεκινάνε προσπάθεια τον Απρίλιο !!


ElektraGr

Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Bellaki είπε:

Γειά σας κορίτσια κι απο μένα! Χάρηκα πολύ που σας βρήκα πάλι εδώ! Τη Δευτέρα πήγα στο γιατρό μου να με δεί μετά τη βιοχημική που είχα είδε έτοιμο ωοθηλάκιο και την Τετάρτη με έβαλε για ωοληψία σε φυσικό κύκλο. Χθες με πήραν και μου είπαν ότι δείχνει σημάδια γονιμοποίησης και σήμερα μου είπαν οτι δεν προχώρησε το έμβρυο. Άλλα κλάμματα πάλι.... τουλάχιστον δεν το ήξερε και δε θα το μάθει κανένας μόνο ο γιατρός κι εγώ με τον άντρα μου. Δε θα άντεχα πάλι την αγωνία των γονιών... θα ξεκινήσουμε πάλι με ενέσεις και διέγερση τέλος Απριλίου. Τα μόνα θετικά που βρήκα από την όλη υπόθεση είναι πρώτον πως ξύπνησαν οι ωοθήκες μου και δεύτερον οτι ανακάλυψα οτι μπορώ να κάνω ωοληψία χωρίς νάρκωση!!!! Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλες με επιθυμητά αποτελέσματα!

Λογο λάθος συνεννόησης έχω κάνει ωοληψια με τοπική αναισθησία και μου έβγαλαν 17 ωαρια ..ΤΡΑΓΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ η δικιά μου !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 542
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Gina 955 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου πρώτη προσπάθεια Θα Είναι??

Καλημέρα!!!

Δυστυχως είχα μια παλινδρομη στην πρώτη προσπάθεια τον Νοέμβρη ενώ έμεινα έγκυος τον 2ο μήνα ελεύθερων επαφών. Το Φεβρουάριο αδιαθέτησα μετά την απόξεση και ξεκινήσαμε νέες προσπάθειες τον Μάρτιο χωρίς αποτέλεσμα αλλά είναι πολύ νωρίς το ξέρω.. Όποτε είμαι στα τελειώματα της περιόδου και από τον Απρίλιο μπαίνουμε δυναμικά!!! ? 

Εσυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια ! Πώς είμαστε ?

Θα ήθελα να ρωτήσω για ποιο λόγο πάτε για εξωσωματική η κάθε μία ; Από την δική μας μεριά έχει θέμα ο σύζυγος με το σπέρμα  και μετατόπιση ενός χρωμοσώματος που σε 4 από 6 περιπτώσεις δημιουργεί αποβολή .

Από την δική μου πλευρά όλα καλά ! Εσείς ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η ElektraGr είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Πώς είμαστε ?

Θα ήθελα να ρωτήσω για ποιο λόγο πάτε για εξωσωματική η κάθε μία ; Από την δική μας μεριά έχει θέμα ο σύζυγος με το σπέρμα  και μετατόπιση ενός χρωμοσώματος που σε 4 από 6 περιπτώσεις δημιουργεί αποβολή .

Από την δική μου πλευρά όλα καλά ! Εσείς ;

Εμάς υπάρχει θέμα στο σπέρμα...αλλα και στις 2 εξωσωματικες παρουσιάστηκε πρόβλημα στο ωαριο ....στην πρώτη παρουσίασαν ολα ανωμαλία και στη δεύτερη κατεληξε σε βιοχημική....εντωνεταξη έχω κάνει οοοολες τις εξετάσεις και δεν μου βρισκουν κάποιο πρόβλημα!!!!  Έχω τρελαθείιιιιι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Gina 955 είπε:

Εμάς υπάρχει θέμα στο σπέρμα...αλλα και στις 2 εξωσωματικες παρουσιάστηκε πρόβλημα στο ωαριο ....στην πρώτη παρουσίασαν ολα ανωμαλία και στη δεύτερη κατεληξε σε βιοχημική....εντωνεταξη έχω κάνει οοοολες τις εξετάσεις και δεν μου βρισκουν κάποιο πρόβλημα!!!!  Έχω τρελαθείιιιιι!!!

Ωφουυυυυυυυυυυυυ !! Τι πρόβλημα παρουσιάστηκε στο ωάριο ; Σου εξηγήσανε ;; Την ταλαιπωρία μας κυρίως την ψυχική !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η ElektraGr είπε:

Ωφουυυυυυυυυυυυυ !! Τι πρόβλημα παρουσιάστηκε στο ωάριο ; Σου εξηγήσανε ;; Την ταλαιπωρία μας κυρίως την ψυχική !!

Όχι...στην πρώτη στην αρχή μου λενε ότι έχω πρόβλημα...κανω προγεννητηκο έλεγχο και ένα σωρό άλλες αιματολογικές εξετασεις κάπου στις 90 εξετάσεις και ολες βγήκαν τέλειες...μετα το εριξαν ότι έτυχε και βγήκαν με ανωμαλια ..τωρα με τη βιοχημική πάλι μου ειπε ο γιατρός ότι εχω πρόβλημα...το έριξε στο ωαριο ...χωρις  να μου εξηγήσει τι σοι προβλημα έχω Αφού ολες οι εξετάσεις μου είναι τέλειες..υποθετουμε ότι με ενοχλούν τα φάρμακα...και μετά τις γιορτές πάμε για εμβρυομεταφορα βλαστοκυστων που εχω στη άκρη χωρις χωρίς φάρμακα σε φυσικό κύκλο!!! Β ποιότητας βέβαια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Gina 955 είπε:

Όχι...στην πρώτη στην αρχή μου λενε ότι έχω πρόβλημα...κανω προγεννητηκο έλεγχο και ένα σωρό άλλες αιματολογικές εξετασεις κάπου στις 90 εξετάσεις και ολες βγήκαν τέλειες...μετα το εριξαν ότι έτυχε και βγήκαν με ανωμαλια ..τωρα με τη βιοχημική πάλι μου ειπε ο γιατρός ότι εχω πρόβλημα...το έριξε στο ωαριο ...χωρις  να μου εξηγήσει τι σοι προβλημα έχω Αφού ολες οι εξετάσεις μου είναι τέλειες..υποθετουμε ότι με ενοχλούν τα φάρμακα...και μετά τις γιορτές πάμε για εμβρυομεταφορα βλαστοκυστων που εχω στη άκρη χωρις χωρίς φάρμακα σε φυσικό κύκλο!!! Β ποιότητας βέβαια 

Σου εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα !!!

Λίγο με νευριάζει όμως το ότι δεν εξηγούν .. Προεμφυτευτικό κάνατε στα έμβρυα ;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η ElektraGr είπε:

Σου εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα !!!

Λίγο με νευριάζει όμως το ότι δεν εξηγούν .. Προεμφυτευτικό κάνατε στα έμβρυα ;;

 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξερω τι είναι Αυτό?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ElektraGr κάτι μου θυμίζει η περίπτωση με την χρωμοσωμικη μετάθεση. Σε εμάς έχω εγώ τη μετάθεση Robertson στο 14 και 15 χρωμόσωμα που με ποσοστά κάπου 4 στα 6 και εγώ να είναι με θεματάκι και που εξηγεί τυχόν δυσκολίες στη σύλληψη και αποβολές όπως μας είπε και η γενετιστρια του κεντρου ( είχα βιοχημική στην πρώτη εμβρυομεταφορα από εξωσωματικη). Σε επόμενη εξωσωματική θα πρέπει να κάνω προεμφυτευτικο αν θέλω να έχω πιθανότητες. 

 Επίσης με είχες ρωτήσει ποιες πολυβιταμινες  παίρνω και το είδα τώρα.  Αυτό το διάστημα τις pregnacare conception  αλλά έχω δοκιμάσει και αλλά σκευάσματα για την προετοιμασία σύλληψης όλα παρόμοια. Στις τιμές γενικά στις εξετάσεις βγαίναν καλές και το σίδηρο και τα υπόλοιπα. Στην εξωσωματική καλά τα είχα πάει δεδομένου της ηλικίας αλλά τελικά μετά φάνηκε από τον καρυοτυπο ότι έχω αυτή την μετάλλαξη οπότε ήταν και λίγο ατυχές που δεν το ήξερα νωρίτερα ώστε να είχαμε κάνει προεμφυτευτικο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Dora77 είπε:

@ElektraGr κάτι μου θυμίζει η περίπτωση με την χρωμοσωμικη μετάθεση. Σε εμάς έχω εγώ τη μετάθεση Robertson στο 14 και 15 χρωμόσωμα που με ποσοστά κάπου 4 στα 6 και εγώ να είναι με θεματάκι και που εξηγεί τυχόν δυσκολίες στη σύλληψη και αποβολές όπως μας είπε και η γενετιστρια του κεντρου ( είχα βιοχημική στην πρώτη εμβρυομεταφορα από εξωσωματικη). Σε επόμενη εξωσωματική θα πρέπει να κάνω προεμφυτευτικο αν θέλω να έχω πιθανότητες. 

 Επίσης με είχες ρωτήσει ποιες πολυβιταμινες  παίρνω και το είδα τώρα.  Αυτό το διάστημα τις pregnacare conception  αλλά έχω δοκιμάσει και αλλά σκευάσματα για την προετοιμασία σύλληψης όλα παρόμοια. Στις τιμές γενικά στις εξετάσεις βγαίναν καλές και το σίδηρο και τα υπόλοιπα. Στην εξωσωματική καλά τα είχα πάει δεδομένου της ηλικίας αλλά τελικά μετά φάνηκε από τον καρυοτυπο ότι έχω αυτή την μετάλλαξη οπότε ήταν και λίγο ατυχές που δεν το ήξερα νωρίτερα ώστε να είχαμε κάνει προεμφυτευτικο .

Ελπίζω να σου πανε ολα Καλά σύντομα ...στην δικιά μου την περίπτωση ι καρυοτυπος βγήκε δεν έχουμε κάποιο θέμα και τον είχαμε κάνει πριν την βιοχημική!!!!!! Υπάρχει περίπτωση ομως το έμβρυο Παρόλ ο που δεν έχουμε τέτοιο θέμα να παρουσίασε χρωμοσωμάτικη ανωμαλία??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Dora77 είπε:

@ElektraGr κάτι μου θυμίζει η περίπτωση με την χρωμοσωμικη μετάθεση. Σε εμάς έχω εγώ τη μετάθεση Robertson στο 14 και 15 χρωμόσωμα που με ποσοστά κάπου 4 στα 6 και εγώ να είναι με θεματάκι και που εξηγεί τυχόν δυσκολίες στη σύλληψη και αποβολές όπως μας είπε και η γενετιστρια του κεντρου ( είχα βιοχημική στην πρώτη εμβρυομεταφορα από εξωσωματικη). Σε επόμενη εξωσωματική θα πρέπει να κάνω προεμφυτευτικο αν θέλω να έχω πιθανότητες. 

 Επίσης με είχες ρωτήσει ποιες πολυβιταμινες  παίρνω και το είδα τώρα.  Αυτό το διάστημα τις pregnacare conception  αλλά έχω δοκιμάσει και αλλά σκευάσματα για την προετοιμασία σύλληψης όλα παρόμοια. Στις τιμές γενικά στις εξετάσεις βγαίναν καλές και το σίδηρο και τα υπόλοιπα. Στην εξωσωματική καλά τα είχα πάει δεδομένου της ηλικίας αλλά τελικά μετά φάνηκε από τον καρυοτυπο ότι έχω αυτή την μετάλλαξη οπότε ήταν και λίγο ατυχές που δεν το ήξερα νωρίτερα ώστε να είχαμε κάνει προεμφυτευτικο .

Ε οκ .. Ο συζυγος εχει το 14 στο 13 ή το αντιστροφο... δεν θυμαμαι ακριβως ... εκανε κ μικροελλειψεςς που του πε η γιατρος αλλα εκει ειααι οκ ... Το ιδιο εχει κ ο αδερφος του .. Εμεις παμε με προεμφυτετικο μπας και

:)

Τις συγκεκριμενες βιταμινες τις επινα κ εγω . Μπορω αραγε ν τις ξαναρχισω παραλληλα με τα φαρμακα της εξωσωματικης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Gina 955 είπε:

Ελπίζω να σου πανε ολα Καλά σύντομα ...στην δικιά μου την περίπτωση ι καρυοτυπος βγήκε δεν έχουμε κάποιο θέμα και τον είχαμε κάνει πριν την βιοχημική!!!!!! Υπάρχει περίπτωση ομως το έμβρυο Παρόλ ο που δεν έχουμε τέτοιο θέμα να παρουσίασε χρωμοσωμάτικη ανωμαλία??

Θα πρεπει κατα τη γνωμη μου να κανετε προεμφυτευτικο .. Ναι κοστιζει αλλα θα στε πιο σιγουροι πιστευω εγω προσωπικα. Σιγουρα παιζει κ αυτο το ρολακι του στη  επιτυχη εμβρυομεταφορα κ στη συνεχεια μια καλη κυηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Gina 955 είπε:

Ελπίζω να σου πανε ολα Καλά σύντομα ...στην δικιά μου την περίπτωση ι καρυοτυπος βγήκε δεν έχουμε κάποιο θέμα και τον είχαμε κάνει πριν την βιοχημική!!!!!! Υπάρχει περίπτωση ομως το έμβρυο Παρόλ ο που δεν έχουμε τέτοιο θέμα να παρουσίασε χρωμοσωμάτικη ανωμαλία??

Ζευγάρια με φυσιολογικό καρυότυπο και οι δυο και μπορουν να κανουν εμβρυακι με χρωμοσωμικές ανωμαλίες... Εννοείται πως συμβαίνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gina 955 και στα ζευγάρια με φυσιολογικούς καρυοτυπους ενδέχεται να προκύψουν εμβρυακια με χρωμοσωμικη ανωμαλία. Για αυτό και άλλωστε σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν αυτόματες αποβολές η βιοχημικές χωρίς να το ξέρει πότε το ζευγάρι. Στην ένωση των χρωμοσωμάτων από κάθε γονιό ενδέχεται να δημιουργηθούν τσαχπινιες ( Έτσι μας τις είπε χαριτωμένα η γενετιστρια)   και άρα να μην προχωρά η εγκυμοσύνη η να είναι τέτοια η μετάθεση,  μετατόπιση κλπ τέτοια ώστε να προχωρά η εγκυμοσυνη και να μην υπάρχει θέμα στο παιδί η και να υπάρχει θεμα . Πότε δ3ν ξέρεις. 23 ζευγάρια από κάθε γονιό και άπειροι συνδυασμοί!

@ElektraGr εμένα μου είχε πει η γιατρός να τις παίρνω και δεν επηρεάζουν τα φάρμακα της εξωσωματικής. Θα πρέπει να ρωτήσεις όμως αν παίρνεις αλλά φάρμακα η και άλλες βιταμίνες ώστε να μην υπάρχει αλληλεπίδραση ή και φτωχή απορρόφηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ElektraGr ο αδερφός του έχει παιδιά? Και από ότι κατάλαβα αν το έχει και άλλο παιδί το πιο πιθανό είναι να κληρονομηθηκε από κάποιον γονιό και απο το ιστορικό τους να δείτε αν είχαν αποβολές κλπ. Αν οι γονείς είχαν επιτυχημένες εγκυμοσύνες ενώ είχαν και αυτή την ίδια μετάθεση οι πιθανότητες είναι να πάνε όλα καλά και να μην σημαίνει τίποτα. Καλή επιτυχία και με τον πρροεμφυτευτικο που δεν ήξερα  και που πρέπει να μάθω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@love30 μετά από βιοχημική κάναμε καρυοτυπο ζεύγους. Όπως αποδείχθηκε σε μένα υπάρχει θεματάκι και μακάρι πριν την εξωσωματική να μου την είχαν δώσει να την κάνω. Θα γλυτώνα ένα 6μηνο τουλάχιστον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Dora77 είπε:

@love30 μετά από βιοχημική κάναμε καρυοτυπο ζεύγους. Όπως αποδείχθηκε σε μένα υπάρχει θεματάκι και μακάρι πριν την εξωσωματική να μου την είχαν δώσει να την κάνω. Θα γλυτώνα ένα 6μηνο τουλάχιστον.

Ειχα κανει καρυοτυπο ζευγους μετα την τριτη εξωσωματικη αλλα παλι στην τεταρτη παλινδρομησε συγκεκρημενα ειπε οτι ηγταν μικρος ο σακος και οφειλετ σε ανωμαλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η love30 είπε:

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε? Τι εξετασεις κανατε και ειδατε αυτα με τα χρωμαοσωματα 13 14 κλπ.?

Καρυότυπο ζεύγους κάναμε κ είδαμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κάναμε καρυότυπο ζευγους μετα την παλινδρομη που είχα τον Ιουλιο και βγήκε οκ. Μετά είχα και μαι βιοχημική. Καρυότυπο κάνατε μοριακό ή απλό? Πόσο κόστισε η εξέταση? Εγω πλήρωσα 110 το άτομο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Dora77 είπε:

@ElektraGr ο αδερφός του έχει παιδιά? Και από ότι κατάλαβα αν το έχει και άλλο παιδί το πιο πιθανό είναι να κληρονομηθηκε από κάποιον γονιό και απο το ιστορικό τους να δείτε αν είχαν αποβολές κλπ. Αν οι γονείς είχαν επιτυχημένες εγκυμοσύνες ενώ είχαν και αυτή την ίδια μετάθεση οι πιθανότητες είναι να πάνε όλα καλά και να μην σημαίνει τίποτα. Καλή επιτυχία και με τον πρροεμφυτευτικο που δεν ήξερα  και που πρέπει να μάθω?

Οχι δν εχει.  Κι εκεινοι εξωσωματικη.  Λενε πως δν ειχαν αποβολες... τι να πω δν ξερω .. σιγουρα ειναι κληρονομικο ... το απο που τωρα μακαρι ν ξεραμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η ElektraGr είπε:

Καρυότυπο ζεύγους κάναμε κ είδαμε! 

Αα καλος βγηκε τι να πω δεν ξερω!!!!!!!! Οτι ειναι να γινει ας γινει δεν μπορω να κανω κατι ολα οκ και να γινοντε στραβες εεεε πια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@loralora νομίζω απλο καρυοτυπο κάναμε. Με παραπεμπτικό( νομίζω μετά τον Δεκέμβρη άρχισαν να τον συνταγογραφουν ) γύρω στα 13,50 το άτομο στη euromedica( είμαι περιοχή Θεσσαλονίκης) .   Η βιοϊατρική ήθελε 150 το ζευγάρι αλλά κάνουν άλλο τύπου καρυοτυπο μου είπαν και όχι αυτό που δικαιολογεί ο εοπυυ. Σε μικροβιολογικο μας ζήτησαν 150 το άτομο. Στη γενετιστρια που ρώτησα αν παίζει ρόλο που έκανα τον απλό μου είπε όχι. Ενδεχομένως στον πρροεμφυτευτικο να χρειάζεται ο μοριακος όμως για τα εμβρακια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προεμφυτευτικό δεν έχω κάνει. Αναρρωτιόμουν αν παίζει ρόλο που δεν είναι μοριακός και αρα πιο ευαισθητός αλλά και πιο ακριβός. Εμένα βγήκε φυσιολογικός και για τον άντρα μου. Παρόλα αυτά βιοχημική μετά. Και τα έχω τσεκάρει πιστεύω όλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...