Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σκληρη κοιλια και πονος


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια..θελω να μοιραστω μαζι σας αυτο που με ανησυχει... Εδω και 2 βδομαδες ενω η κοιλια μου ειναι μαλακη..ενα σημειο ειναι πολυ σκληρο..συχνα το εντοπιζω χαμηλα δεξια ή αριστερα... Λογικα εκει ειναι κουλουριασμενο το μωρο... Στον υπερηχο ενω συνεβει παλι..ο γιατρος με πιεσε λιγο και το μωρο αρχισε να κινειται...εχω παρατηρησει κι εγω οταν κανω μασαζ αυτο χαλαρωνει...

Χθες πηγα στον γιατρο για τις εξετασεις μου και του το ειπα..με κοιταξε απο κατω..να δει τον τραχηλο..μου ειπε οτι ειναι ολα καλα...

Σημερα 16+6 απο το πρωι πιανω χαμηλα την κοιλια μου ειναι σκληρη απο τη μια ακρη στην αλλη...αλλα πιο πανω ειναι μαλακη..δεν εχει πετρωσει οπως λενε... 

Να πω την αληθεια κουραστηκα λιγο σημερα...πως μπορω να βοηθησω το νινι να χαλαρωσει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Κατερινακι, να ελεγξεις αν αυτο που περιγραφεις κραταει λιγη (εως ενα λεπτο) ή πολυ ωρα... Αν κραταει λιγο, ειναι πολυ πιθανο να ειναι μικροσυσπασουλες. Αν κραταει πολυ ειναι πολυ πιθανο να ειναι ειτε απο κουραση (ορθοστασια, περπατημα κ.α) ειτε απο το εντερο (τυμπανισμος ή δυσκοιλιοτητα).

   Παρατηρησε τον χρονο, αλλα κ ποσο συχνα γινεται μεσα στην ημερα κ μετεφερε το στο γιατρο σου...

   Ειχα κι εγω παρομοια πραγματα (σε φιαφορετικες φασεις της κυησης) εξαιτιας κ των 3 παραπανω περιπτωσεων!!

   Υ.Γ. Εμενα ο γιατρος μου μου εχει πει οτι μπορω να αγγιζω την κοιλια μου κ να την χαιδευω αλλα σε καμια περιπτωση να μην της κανω μασαζ, καθως οδηγει σε συσπασεις...

  Τι πονο νιωθεις? Ψηλα? χαμηλα? μοιαζει με περιοδο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!! Ολες τις μερες κρατουσε λιγο..μερικα δευτερολεπτα... Χθες γιαυτο με ανησυχησε κρατησε πολλες ωρες... 

Ξεκιναει σαν να μουδιαζει εκεινο το κομματι και οταν το αγγιζω ποναει...δεν θα ελεγα οπως στην περιοδο, αλλα σαν κατι να τεντωνεται αλλα να μην εχει αλλο χωρο..δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι απλά μεγαλώνει η μήτρα σου, αν δεν είναι το έντερο σου, και απλά με την κούραση γίνεται πιο έντονη αυτή η ενόχληση. 

Ξάπλωσε σήμερα, να χαλαρώσεις....

Αν δεν υποχωρήσει πάρε τον γιατρό σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Νομίζω ότι απλά μεγαλώνει η μήτρα σου, αν δεν είναι το έντερο σου, και απλά με την κούραση γίνεται πιο έντονη αυτή η ενόχληση. 

Ξάπλωσε σήμερα, να χαλαρώσεις....

Αν δεν υποχωρήσει πάρε τον γιατρό σου...

Ναι σημερα εχει ξεκουραση..ακομα δεν εχω αισθανθεί κατι..ολα καλα! 

Λες να ειναι το εντερο?? Επειδη εχω χρονια προβλημα με τη δυσκοιλιοτητα ξερω τις κινησεις του εντερου... Υπαρχει περιπτωση τωρα που πιεζεται το εντερο να εχει αλλαγες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το έντερο στην εγκυμοσύνη είναι τοπ στους πόνους! Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη όποτε πονούσα στην κοιλιά ήταν κατά 80% από έντερο. Μόλις πήγαινα τουαλέτα μου περνούσε. 

Πως είσαι σήμερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Το έντερο στην εγκυμοσύνη είναι τοπ στους πόνους! Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη όποτε πονούσα στην κοιλιά ήταν κατά 80% από έντερο. Μόλις πήγαινα τουαλέτα μου περνούσε. 

Πως είσαι σήμερα?

Καλημερα! Ειμαι καλα!! Δεν το εχω ξανανοιωσει...τωρα περιμενω στον γιατρο για υπερηχο... Να πω την αληθεια..δυο μερες τωρα υποθερω απο δυσκοιλιοτητα...να φανταστεις πηγαινω τουαλετα καθε μισαωρο και κλαιω απο τους πονους..φοβαμαι και να ζοριστω...(συγγνωμη για την αναλυση!!!) 

Θα ρωτησω τον γιατρο μηπως υπαρχει πιο ηπιος σιδηρος να παρω... Βεβαια λογω ιστορικου δυσκοιλιοτητας τον παιρνω καθε 3 μερες..αλλα παλι δεν βοηθαει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! τι σου ειπε ο γιατρος? όλα καλα?

εμενα η μαια που προσπαθουσε να μου εξηγησει το πετρωμα ελεγε ότι δεν πετρωνει μονο ένα κομματι στην κοιλια, αλλα κατά μηκος και συνηθως λεει ψηλα, κατω από το στερνο δηλαδή αν βαλεις και τις δυο παλαμες να ακοθμπανε τα δαχτυλα σου ολο εκεινο το κομματι, δεν ξερω πως να στο δειξω χωρις φωτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Καλησπέρα! τι σου ειπε ο γιατρος? όλα καλα?

εμενα η μαια που προσπαθουσε να μου εξηγησει το πετρωμα ελεγε ότι δεν πετρωνει μονο ένα κομματι στην κοιλια, αλλα κατά μηκος και συνηθως λεει ψηλα, κατω από το στερνο δηλαδή αν βαλεις και τις δυο παλαμες να ακοθμπανε τα δαχτυλα σου ολο εκεινο το κομματι, δεν ξερω πως να στο δειξω χωρις φωτο...

Καλησπερα!! Καταλαβα τι εννοεις...μου ειπε οτι ειναι παρα πολυ νωρις για συσπασεις... Και σημερα στον υπερηχο το ενιωσα παλι..οποτε βρηκα ευκαιρια και του το εδειξα...εβαλε το χερι του και μου ειπε οτι απλα ειναι η μητρα μου...και τεντωνονται οι συνδεσμοι...ολα καλα!! Μου εφυγε ενα αγχος...φοβομουν μην κανω κακο στο μωρακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Καλησπερα!! Καταλαβα τι εννοεις...μου ειπε οτι ειναι παρα πολυ νωρις για συσπασεις... Και σημερα στον υπερηχο το ενιωσα παλι..οποτε βρηκα ευκαιρια και του το εδειξα...εβαλε το χερι του και μου ειπε οτι απλα ειναι η μητρα μου...και τεντωνονται οι συνδεσμοι...ολα καλα!! Μου εφυγε ενα αγχος...φοβομουν μην κανω κακο στο μωρακι...

Ωραια! πολύ καλα αρα!

με το καλο και καλη εγκυμοσυνη μακρια από συσπασεις μεχρι να είναι η ωρα τους :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...