Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!! Με το καλό σε όλες μας, με έναν πόνο :x

Εγώ έχω ΠΗΤ 25/06 και σήμερα είμαι 24w5d.... Έκανα β επιπέδου πριν 2 εβδομάδες και όλα ήταν καλά δόξα τω Θεό :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Marina84 με το καλο και σε σένα ..ειμαστε πολύ κοντά εγώ 05/07..ειμαι 23 εβδ+2 ημ..  @babybaby και @ΜΠΟΜΠΑΚΙ μπράβο κορίτσια είδατε πόσο γρήγορα κυλάει ο καιρός? !!σε λίγο θα έχουμε τις κορίτσαρες μας αγκαλιά ..εγω ειμαι καλύτερα από τα πονακια..λεω σιγά σιγά να κοιτάζω πραγματάκια για τη νέα μπε μπα αν και έχω ήδη πολλα..απο την 1η..οσο για το πότε νιώθεις το μωρο...ειναι σχετικό στην κάθε κοπέλα ..εγω τώρα τη νιώθω από πολύ νωρίς σε σχέση με την 1η κ.πολυ πιο έντονα..απο τη μια χαίρομαι π.ξερω ότι είναι καλα.περναει καλά ...απο την άλλη όταν κλωτσάει έντερα κύστη κ θέλω τουαλέτα κάθε 5 ' είναι λίγο κάπως...αλλα χαλάλι όλα για τα μωράκια μας!!Την επόμενη Δευτέρα όχι αύριο  έχω την καμπύλη σακχάρου..☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτές τις μερες κορίτσια άρχισε να με απασχολεί το δωμάτιο της μικρής, πως θα το οργανώσουμε, τι θα πρεπει να αγοράσουμε και τα σχετικα.

ειμαι απο τις τυχερές που εχω ανήψια και βαφτηστηρια και ολες οι μαμάδες εχουν να μου προτείνουν κι απο κάτι. Η απορία μου βασικά ειναι που ειναι καλύτερα να κοιμάται το μωράκι τους πρώτους μήνες;; να επιλέξω την καλαθουνα, το λίκνο, το πορτ μπεμπέ;;; μήπως κατευθείαν στην κούνια του;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλώς σας βρήκα! 

Εμάς μας κάνανε δώρο ένα λικνο οπότε λέω να μην πάρω ούτε καλαθουνα ούτε πορτ-μπεμπε και να έχω το μωρό στο λικνο δίπλα μου τους πρώτους μήνες (για όσο χωράει δλδ) και μετά στην κούνια του στο παιδικό δωμάτιο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μέρα...!!!!

Ένα λίκνο είναι καλό για την αρχή    !!!! Διπλα σου γτ αν θηλάζει εκ ξυπνάει κάθε μια ώρα τα μέρα δώθε δεν είναι ότι καλύτερο...

@Marina84

Και Εγώ έτσι έλεγα στη αρχή μαζί κ μετά στ κούνια του . Τ κάναμε από πριν γεννηθεί ένα υπέροχο δωμάτιο με τα πάντα  .. Και ήμαστε 20 μηνών τώρα ν κοιμάται ακόμα μαζί μας... χαχχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα σε καταλαβαίνω, φαντάζομαι θα είναι δύσκολο αυτό το κομμάτι της αλλαγής αλλά εμείς δεν θα έχουμε επιλογή γτ δεν χωράει κούνια στην κρεβατοκαμαρα... 

@elenian εγώ έχω κάνει εξεταση για βιταμίνη D και μου την είχε γράψει κανονικά... Να είσαι προετοιμασμενη, είναι πολύ ιδανικό να έχεις φυσιολογικη τιμή... Εμένα ο γιατρός μου την δίνει συμπλήρωμα σε όλες τις εγκυουλες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα μανούλες θελω να κανω μια ερωτηση... Την παρασκευη ενιωσα πρωτη φορα τη μπουμπού μας και το σαββατο επισης αλλα χθες κ σημερα οχι να ανησυχω;; ειμαι 17 και6 σημερα... Την παρασκευη ειχαμε Παει και στο γιατρο και ολα τα βρηκε οκ... Σας εχει συμβεί κατι ανάλογο;;  επισης ολο το βραδυ δεν κοιμήθηκα ριχα θεμα με το έντερο και τα ξημερώματα με έπιασαν πόνοι οπως στην περιοδο... Ισως επειδη αλλάζω κ μηνα τι να πω.. Αλλα ανησυχω που, δεν την εχω νιώσει... Εχει συμβει σε καποια απο εσας;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Καλησπερα μανούλες θελω να κανω μια ερωτηση... Την παρασκευη ενιωσα πρωτη φορα τη μπουμπού μας και το σαββατο επισης αλλα χθες κ σημερα οχι να ανησυχω;; ειμαι 17 και6 σημερα... Την παρασκευη ειχαμε Παει και στο γιατρο και ολα τα βρηκε οκ... Σας εχει συμβεί κατι ανάλογο;;  επισης ολο το βραδυ δεν κοιμήθηκα ριχα θεμα με το έντερο και τα ξημερώματα με έπιασαν πόνοι οπως στην περιοδο... Ισως επειδη αλλάζω κ μηνα τι να πω.. Αλλα ανησυχω που, δεν την εχω νιώσει... Εχει συμβει σε καποια απο εσας;;; 

@ΜΠΟΜΠΑΚΙ αν θες να παρεις το γιατρο για να ηρεμησεις παρτον καλυτερα.

Παντως ξαναλεω ο δικος μου γιατρος ηταν καθετος οτι αποκλειεται να ακουσω το μωρο τοσο νωρις (μετα την 19η εβδομαδα στην πρωτη κυηση) και μαλιστα οταν του ελεγα οτι κατι ακουω μου ειπε οτι ειναι σιγουρα το εντερο που χτυπαει και παντως σιγουρα οχι το μωρο.

Απο την αλλη στη θεση σου θα επαιρνα να του κανω μια ερωτηση για να φυγει απο το μυαλο μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΜΠΟΜΠΑΚΙ κορίτσι μ με τ καλό ρ μωράκι σου. Μην ανησυχείς καθόλου. Μετά την 20 + βδιμαδα θα τ νιώθεις σχεδόν καθημερινά. Πχ μπορεί να τ νιώσεις σήμερα, μπορεί αύριο μπορεί ο μετα απο μια βδομάδα. Μην ανησυχείς είναι πολύ μικρό ακόμη για να τ νιώθεις κάθε μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Καλησπερα μανούλες θελω να κανω μια ερωτηση... Την παρασκευη ενιωσα πρωτη φορα τη μπουμπού μας και το σαββατο επισης αλλα χθες κ σημερα οχι να ανησυχω;; ειμαι 17 και6 σημερα... Την παρασκευη ειχαμε Παει και στο γιατρο και ολα τα βρηκε οκ... Σας εχει συμβεί κατι ανάλογο;;  επισης ολο το βραδυ δεν κοιμήθηκα ριχα θεμα με το έντερο και τα ξημερώματα με έπιασαν πόνοι οπως στην περιοδο... Ισως επειδη αλλάζω κ μηνα τι να πω.. Αλλα ανησυχω που, δεν την εχω νιώσει... Εχει συμβει σε καποια απο εσας;;; 

Γεια σου μπομπακι!! Ακριβώς οπως τα λεει η γλυκια μας @Diwni! Και εγω στην εβδομάδα που εισαι εσυ τωρα το ενιωθα αραια και που και υπήρχαν μερες που δεν αισθανόμουν τίποτα..εννοείται, πως φρικαρα με το παραμικρό για αυτο και σε καταλαβαίνω! Ομως ειλικρινά ειναι απολυτα φφυσιολογικό! Εγω μετα την 21η αρχισα να το αισθάνομαι καθημερινά...Τώρα είμαι 27η, το αισθάνομαι καθημερινα αλλα αλλες μέρες ειναι πιο ζωηρη και αλλες πιο ησηχη.... μην ανησυχεις καθολου, οσο δύσκολο και να ναι!

Με το καλο το μωρακι σου! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni και @Petalouditsa28 σας ευχαριστω πολυ... Μου εφυγε λιγο το αγχος.. Αλλα φοβήθηκα γιατι σε συνδυασμό εχω και πόνους και τραβηγματα χαμηλά απο χθες βραδυ... Ειχατε η εχετε κατι ανάλογο;;την παρασκευή που πηγα ηταν ολα οκ απο την μια θελω να τον παρω απο την αλλη θα με περασει για χαζη... Αφου τα ειδαμε ολα οκ... Με το καλο τα μωράκια σας!!! ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

@Diwni και @Petalouditsa28 σας ευχαριστω πολυ... Μου εφυγε λιγο το αγχος.. Αλλα φοβήθηκα γιατι σε συνδυασμό εχω και πόνους και τραβηγματα χαμηλά απο χθες βραδυ... Ειχατε η εχετε κατι ανάλογο;;την παρασκευή που πηγα ηταν ολα οκ απο την μια θελω να τον παρω απο την αλλη θα με περασει για χαζη... Αφου τα ειδαμε ολα οκ... Με το καλο τα μωράκια σας!!! ????

Γεια σου μπομπακι! Εγω να σου πω με τη σειρα μου οτι την ενιωσα πρωτη φορα στισ 23 εβδομαδες περιπου, οταν στισ 26 δενντηννενιωθα γισ μια μερα ρωτησα τον γιατρο μου κ μου ειπε οτι μετα τισ 34βεβδομαδες αξιολογουμε κινησεις κ σασ βαζουμε να το παρακολουθειτε. Τωρα ειμσι 31 κ απο την 28 την αισθανομαι καθε μερα, αν περασουν ωρες κ δεν την εχω νιωσει, μιυνεχει πει να φαω μια σοκολατα να πιω ενα ποτηρι κρυο νερο κ να ξαπλωσω ανασκελα με ησυχια να την περιμενω. Εν κατακλειδι, εισαι σε λιγες εβδομαδες για να την αισθσνεσαι καθε μερα, βασιξσ εισαι τυχερη που την εχεις αισθανθει απο τωρα!

Πονουσ κ τραβηγματα θα εχεις σε ολη την εγκυμοσυνη εφοσον μεγαλωνει η μητρα, αν ειναι πολυ εντονα να παρεις το γιατρο σου, συνηθως δινουν μπουσκοπαν κ ηρεμει. 

Ολα καλα σου ευχομαι ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

@Diwni και @Petalouditsa28 σας ευχαριστω πολυ... Μου εφυγε λιγο το αγχος.. Αλλα φοβήθηκα γιατι σε συνδυασμό εχω και πόνους και τραβηγματα χαμηλά απο χθες βραδυ... Ειχατε η εχετε κατι ανάλογο;;την παρασκευή που πηγα ηταν ολα οκ απο την μια θελω να τον παρω απο την αλλη θα με περασει για χαζη... Αφου τα ειδαμε ολα οκ... Με το καλο τα μωράκια σας!!! ????

Τα τραβηγματα συνήθως ειναι επειδη μεγαλώνει ο χώρος εκει κατω....παρολα αυτα μιλησε στο γιατρο σου για να σε ηρεμησει και εκείνος! Να μη ντρέπεσαι! Κ εγω τον ειχα ζαλισει αλλα τουλάχιστον μετα ημουν πιο ηρεμη..μη ντρεπεσαι καθολου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Γεια σου μπομπακι! Εγω να σου πω με τη σειρα μου οτι την ενιωσα πρωτη φορα στισ 23 εβδομαδες περιπου, οταν στισ 26 δενντηννενιωθα γισ μια μερα ρωτησα τον γιατρο μου κ μου ειπε οτι μετα τισ 34βεβδομαδες αξιολογουμε κινησεις κ σασ βαζουμε να το παρακολουθειτε. Τωρα ειμσι 31 κ απο την 28 την αισθανομαι καθε μερα, αν περασουν ωρες κ δεν την εχω νιωσει, μιυνεχει πει να φαω μια σοκολατα να πιω ενα ποτηρι κρυο νερο κ να ξαπλωσω ανασκελα με ησυχια να την περιμενω. Εν κατακλειδι, εισαι σε λιγες εβδομαδες για να την αισθσνεσαι καθε μερα, βασιξσ εισαι τυχερη που την εχεις αισθανθει απο τωρα!

Πονουσ κ τραβηγματα θα εχεις σε ολη την εγκυμοσυνη εφοσον μεγαλωνει η μητρα, αν ειναι πολυ εντονα να παρεις το γιατρο σου, συνηθως δινουν μπουσκοπαν κ ηρεμει. 

Ολα καλα σου ευχομαι ??

@Λευτέρης σε ευχαριστω πολυ με κάλυψες!!!!! Με το κακλο το μωρακι σου!!!! ??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Τα τραβηγματα συνήθως ειναι επειδη μεγαλώνει ο χώρος εκει κατω....παρολα αυτα μιλησε στο γιατρο σου για να σε ηρεμησει και εκείνος! Να μη ντρέπεσαι! Κ εγω τον ειχα ζαλισει αλλα τουλάχιστον μετα ημουν πιο ηρεμη..μη ντρεπεσαι καθολου!

Απλα φρίκαρα σχεδον ολη μερα σημερα ειμαι ετσι ισως επειδη αλλάζω και μηνα και μπαινω στο 5...τι να κανω θα τον παρω...!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

οταν στισ 26 δενντηννενιωθα γισ μια μερα ρωτησα τον γιατρο μου κ μου ειπε οτι μετα τισ 34βεβδομαδες αξιολογουμε κινησεις κ σασ βαζουμε να το παρακολουθειτε. Τωρα ειμσι 31 κ απο την 28 την αισθανομαι καθε μερα, αν περασουν ωρες κ δεν την εχω νιωσει, μιυνεχει πει να φαω μια σοκολατα να πιω ενα ποτηρι κρυο νερο κ να ξαπλωσω ανασκελα με ησυχια να την περιμενω.  

Το ιδιο μου εχει πει και μενα, πως πολυ αργότερα εχει νοημα να μετραμε κινησεις...

Εδω, επισης, εχω να δηλώσω οτι καπως ετσι πήρα τα παραπανω κιλα γιατί αγχωνομουν που δε την ενιωθα για πολυ ωρα και ετρωγα! ?

Αγχωνομουν ομως επειδή κ εγω νομιζα οτι Πρέπει να τη νιωθω ολη μερα καθε μερα  non stop! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Απλα φρίκαρα σχεδον ολη μερα σημερα ειμαι ετσι ισως επειδη αλλάζω και μηνα και μπαινω στο 5...τι να κανω θα τον παρω...!!! 

Φυσικά και να τον παρεις! Θα δεις ποσο θα σε ηρεμησει.... αντε, μη ντρεπεσαι! ✌

Αν κ πραγματικά δε νομιζω να ναι κατι σοβαρό..απλα παρτον για να σαι ηρεμη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον πηρα ε αφου μου είπε να παρω δύο μπουσκοπαν μου ειπε μετα να δω τι αλλο θα μας βγάλεις... Οκ τον γνωριζω χρόνια τον εμπιστεύομαι αλλα στη φαση που ειμαι οχι δεν με ησύχασε αλλα εβαλα και τα κλάματα... (Μπορει απο την μια να χει δικιο γιατι στην αρχη έπαθα κριση σκωληκοειδίτιδας και απο τοτε φοβαμαι πολυ και τον έπαιρνα στις αρχες συνεχεια... Αλλα οκ δεν ειμαι και κατα φαντασίαν ασθενής)  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μηπως σου εκανε πλακιτσα κ επειδη εισαι αγχωμενη το παρεξηγησες?

Εγω στις 16 εβδομαδες ειχα νοσηλευτει και απο το αγχος μου μιλαμε τι ελεγε το στομα μου για τον ανθρωπο..... αστο ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΜΠΟΜΠΑΚΙ κάποιες μερες θα το ακούω και κάποιες όχι, έτσι μου είχε πει κι εμένα ο γιατρος! Κι έτσι συμβαινει! Ειμαι στη 19η και χθες πχ δεν το άκουσα καθόλου, σήμερα όμως κάτι κανει! Όπως λένε και τα υπόλοιπα κορίτσια, μην ανησυχείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω ειχα νοσηλευτεί 4 βδομαδων... Αλλα ακομα με ταλαιπωρεί η σκωληκοειδίτιδα.. Επειδη εχω θεμα και με έντερο χτυπαει πανω σε αυτή και σε συνεργασια με χειρουργό και γαστρεντερολογο αποφάσισαν καθε 2 βδομαδα να κανω crp για να ελέγχουμε την φλεγμονή... Τι να σου πω... Απο κοντα δεν με πειραζει να μου τα λεει αλλα οκ τωρα θα με δει σε ενα μηνα δηλ να φοβαμαι να παρω τηλ να πω αν κατι με ενοχλεί;;; Δεν τον κατηγορώ ίσα ισα αυτος ηταν ο πρωτος που με εστειλε στο νοσοκομειο γαι σκωληκοειδίτιδας χωρις καν να με δει... Γενικα στα παντα απο παλια που παω πεφτει μεσα γι αυτο τον εμπιστεύομαι αλλα κάποιες φορες τον θεωρω λιγο απότομο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η The Baby To Be είπε:

@ΜΠΟΜΠΑΚΙ κάποιες μερες θα το ακούω και κάποιες όχι, έτσι μου είχε πει κι εμένα ο γιατρος! Κι έτσι συμβαινει! Ειμαι στη 19η και χθες πχ δεν το άκουσα καθόλου, σήμερα όμως κάτι κανει! Όπως λένε και τα υπόλοιπα κορίτσια, μην ανησυχείς!

Σε ευχαριστώ πολυ... Ναι γι αυτο με ενημέρωσε και μενα μολις τωρα ο γιατρός μου!!! Αντε να αρχίσουν να μας κλωτσάνε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Τον πηρα ε αφου μου είπε να παρω δύο μπουσκοπαν μου ειπε μετα να δω τι αλλο θα μας βγάλεις... Οκ τον γνωριζω χρόνια τον εμπιστεύομαι αλλα στη φαση που ειμαι οχι δεν με ησύχασε αλλα εβαλα και τα κλάματα... (Μπορει απο την μια να χει δικιο γιατι στην αρχη έπαθα κριση σκωληκοειδίτιδας και απο τοτε φοβαμαι πολυ και τον έπαιρνα στις αρχες συνεχεια... Αλλα οκ δεν ειμαι και κατα φαντασίαν ασθενής)  

Μπομπακι μου μη σκας.. καταλαβαίνω τι εννοεις αλλα να σ πω κατι.. αυτοι εχουν δει και ακουσει τοσα, εχουν παθει πλέον ανοσια και το χουν δει πολυ χαλαρα.. εμεις, εχουμε την αγωνια μας..κ στη τελική για αυτη εινα η δουλεια τους..αλλα μη σκας...θα σ πω ενα σκηνικο..λόγω ιστορικου (βιοχημικη και στα καπακια παλινδρομμη) κάθε φορα που πήγαινα να με δει και ακουγαμς τη καρδούλα του τον ρωτούσα στο τέλος: ειναι καλα ε???!!

Εε μια μερατο μου λεει: μας δουλευεις??? Τοση ωρα δεν ακούς τη καρδούλα του?? Χαλαεωσε γιατι εχεις αλλους τοσους μηνες μπροστά σου..

Εε μια που τα ελεγε κ μια που τα ακουγε μονος του....Αφού ειχα τα αγχη μου, τι να κανω....κ φυσικα αλλες τοσες που του εστελνα μηνυμα κ τον ρωτουσα χαζομαρουλες..

Μη στεναχωριεσαι...για αυτο είναι οι γιατροί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...