Μετάβαση σε περιεχόμενο
Λευτέρης

Επίδομα ΙΚΑ-αναρρωτική άδεια εγκυμοσύνης

Recommended Posts

στις πριν 11 ώρες, ο/η ΡΑΝΤΟΥ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Βρίσκομαι κ εγώ ακριβώς στην ίδια κατάσταση.. Δεν θα την παλέψω πολύ ακόμα στη δουλειά.. κ σκέφτομαι, να πάρω τις ημέρες κανονικής άδειας που δικαιούμαι για το 2018 πριν την άδεια εγκυμοσύνης ή να τις κρατήσω για όταν γεννηθεί το παιδάκι μου κ να πάρω κάποια αναρρωτική τώρα; Απλώς δεν ξέρω αν αξίζει η ταλαιπωρία της αναρρωτικής με όλα αυτά που διαβάζω..μπορώ να μου γράψει ο γιατρός π.χ. 20ημέρες αναρρωτική;;

Καλημέρα!!Εγώ με είμαι με αναρρωτική από την αρχή της κύησης η πρώτη άδεια ήταν 15 ημέρες και μετά ακολουθούσαν μηνιαίες. Προσωπικά είχα θέματα με την εγκυμοσηνη η πρώτη πληρώθηκα από τον εργοδότη μου 3 ημέρες και άλλες 12 από το ΙΚΑ δεν είχα μεγάλη διαφορά στα χρήματα αλλά αυτό εξαρτάτε από το μισθό που σε δηλώνουν και βγαίνει περίπου το 75% του ημερομίσθιο σου από την εργασία στης επόμενες άδειες με φώναξαν στην επιτροπή. Εσύ από τι κατάλαβα χρειάζεσαι λίγες μέρες αν δεν σε πειράζει όσο αφορά τα ένσημα θεωρώ καλύτερα να βγεις σε άδεια μόνο φρόντισε ο γιατρός που θα σου γράψει της άδειες να είναι συμβεβλημενος με τον εοππυ για να μην αργήσουν οι πληρωμές.

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΡΑΝΤΟΥΕμένα μάλλον επειδή ήταν του δημοσίου γιατρός, μου μπήκε από το ΙΚΑ κανονικά όλο το ποσό... απλά άργησε η αλήθεια είναι. Αν έχεις τη δυνατότητα να σου αργήσει λίγο ο μισθός τότε για μένα δεν αξίζει να πάρεις την κανονική σου άδεια, σίγουρα θα την χρειαστείς αργότερα που δεν θα μπορείς αντί για αυτήν να πάρεις αναρρωτική... 

Μα νομίζω πως δεν γίνεται να πάρεις και την κανονική τώρα. Πάντα 56 μέρες πριν την ΠΗΤ δεν είναι;

Η άδεια τοκετού είναι 56 μέρες πριν τον τοκετό, το αν θα πάρει κανονική είναι άλλο θέμα, εξαρτάται από την καλή διάθεση του εργοδότη βασικά, δεν θα ζητήσει 70 μέρες άδεια τοκετού για να μην επιτρέπεται... 

στις On 2/2/2018 at 8:42 ΜΜ, ο/η Λευτέρης είπε:

Και αν το πιστεύεις με πήραν χθες τηλέφωνο και μου έκλεισαν ραντεβού για αυτό το μήνα να περάσω επιτροπή, επιτέλους! Έχω ήδη αναρρωτικές από το Νοέμβριο! Και ακόμα τίποτα από λεφτά! Άντε να περάσω επιτροπή, να αρχίσουν να μπαίνουν τα χρήματα, γιατί με ένα μισθό ζορίζει το θέμα όλο αυτό τον καιρό! 

Εμενα μου έχει γράψει ότι έχω κολπική αιμορραγία στο πρώτο τρίμηνο, στο δεύτερο τρίμηνο κτλ... είναι ευτυχώς και σε δημόσιο νοσοκομείο (το ΓΝΑεροποριας) όποτε δεν χρειάζεται να βρω έξτρα γιατρό.... 

θυμασαι τι πρέπει να γράφει στη γνωμάτευση κι αν χρειάζεται και υπέρηχος μαζί που να αποδυκνυει την αιμορραγία ή τους καλύπτει απλά το χαρτί που λέει για ποιο λόγο δεν μπορούσα να εργαστώ; 

Καλημέρα κορίτσι μου.. σημερα ψάχνω το τι δικαιούμαι απο το ΙΚΑ μετα το πρώτο μηνα αναρρωτικής.. Τελικά εσένα τι σ έβαλε τ ΙΚΑ? Επειδή κ εγώ φοβάμαι μήπως παρω κατα πολύ λιγότερα απο αυτά που με δηλώνει ο εργοδότης κ οπως ειπες κ εσυ πιο πάνω ειναι πολύ δύσκολο με έναν μονο μισθό.. ξέρω οτι πανε μήνες απο αυτήν την ανάρτηση και ελπίζω εσύ και το παιδακι σου να ειστε καλά.. απλά με καίει οπως καταλαβαίνεις το θεμα 😕

στις πριν 3 ώρες, ο/η Viktwria είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.. σημερα ψάχνω το τι δικαιούμαι απο το ΙΚΑ μετα το πρώτο μηνα αναρρωτικής.. Τελικά εσένα τι σ έβαλε τ ΙΚΑ? Επειδή κ εγώ φοβάμαι μήπως παρω κατα πολύ λιγότερα απο αυτά που με δηλώνει ο εργοδότης κ οπως ειπες κ εσυ πιο πάνω ειναι πολύ δύσκολο με έναν μονο μισθό.. ξέρω οτι πανε μήνες απο αυτήν την ανάρτηση και ελπίζω εσύ και το παιδακι σου να ειστε καλά.. απλά με καίει οπως καταλαβαίνεις το θεμα 😕

Καλησπέρα! Και με το καλό! 

Εμενα ο γιατρός μου μου έδινε αναρρωτικές από δημόσιο νοσοκομείο όποτε έπαιρνα κανονικά όλο το μισθό μου, αν είναι σε κάποιο δημόσιο ο γιατρός σου ζητά να σου δίνει από εκεί χαρτί με σφραγίδα δημοσίου! 

στις πριν 11 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Καλησπέρα! Και με το καλό! 

Εμενα ο γιατρός μου μου έδινε αναρρωτικές από δημόσιο νοσοκομείο όποτε έπαιρνα κανονικά όλο το μισθό μου, αν είναι σε κάποιο δημόσιο ο γιατρός σου ζητά να σου δίνει από εκεί χαρτί με σφραγίδα δημοσίου! 

Ειναι ιδιωτικός 😕 αλλα περναω Επιτροπή.. δεν μου χουν μπει ομως ακομα τ λεφτά 😕

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• αχ ελα μου ντε!!!!ας ειναι καλα και ας μας παιδευουν!!!την προηγούμενη βδομάδα εκανα 4 μερες αυτην ακομα δεν εχω ξεκινησει...την πιο προηγμένη 3 μερες..υπομονη κορίτσι θα στρωσουμε και εμεις οι τελευταίες! !
    • Εμείς να δω πότε θα νιώσουμε αυτό το υπέροχο δεύτερο τρίμηνο. Χαχαχα! Κι εμένα έχουν μειωθεί πολύ οι εμετοί (αν και κάνω ακόμα που και που) αλλά οι καούρες κάθε μέρα με ταλαιπωρούν. Κατά τ' αλλά όλα καλά. 
    • Εμένα πάντως η σοκολατόπιτα δεν έπιασε!! Ενώ η μπουγάτσα που επειδή πείνασα έφαγα πριν την αυχενική έπιασε με το παραπάνω.... Μάλλον έχει βόρειο αέρα το παιδί μου! Χαχαχα
    • επισης κορίτσια μπορει να μην  ειμαι τελειος καλα αλλα εχω αρχισει και τρωω αυγα και πιτσα που μεχρι πριν λιγες μερες ουτε να τα δω δεν ηθελα!με εχει πιασει και το αγχος να ειναι ολα καλα αύριο... αααα δεν ξερω αν ειμαι η μονη αλλα εχω τρομερες αϋπνίες! !καλα υπάρχουν και φορες οπως χθες που κοιμηθηκα 4 η ωρα απο τις καουρες και τις ενοχλήσεις στο στομαχι.. και το μωρακι μου ακομα δεν το καταλαβαίνω  περα απο τη φορά που νομιζα πως ηταν κατι εχει περασει μια βδομαδα και δε  εχω καταλαβει κατι...😡😡
    • καθολου σαν να μην εφαγα ηταν!!στην αυχενική ειχα φαει μια σοκοφρετα πριν μπουμε και εκανε σαν παλαβό!αυριο εχουμε επίσκεψη και μου λεει ο άντρας μου σοκοφρετα μαξι θα παρουμε η σοκολατα δεν πιάνει! !χαχαχαχα
  • Νέες συζητήσεις