Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επίδομα ΙΚΑ-αναρρωτική άδεια εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! 

Ηθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε, εργάζομαι σε μια ΝΠΙΔ 6ωρη, επειδή έχω τμήμα δικό μου με παιδιά Αμεα, το αφεντικό πήρε καινούργια μέχρι να επιστρέψω εγώ από την εγκυμοσύνη γιατί είχα αιματακι και μετά εντονουσ Πόνους και μου έγραψε ο γιατρός 15 μέρες αναρρωτική, όποτε αυτοί τρόμαξαν ότι θα μείνει το τμήμα άδειο και αντί να χρησιμοποιήσει τους υπαλλήλους που ήδη έχει εκεί πήραν άλλη....

τωρα ο Λογιστης με παρακαλάει να την πάρω σερί αναρρωτική άδεια για να μην πληρώνει και τις δυο μας, δεν έχω ιδέα τι χρήματα παίρνω από το ΙΚΑ μόνο αν αποφασίσω να του κάνω την απαράδεκτη χάρη που μου ζητάει. 

Αν κανόνια γνωρίζει ποσά είναι τα χρήματα που παίρνουμε από το ΙΚΑ σε αναρρωτική άδεια εγκυμοσύνης θα με βοηθούσε πολύ! 

Ευχαριστω πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο να πανε ολα καλα!!! Εγω πηρα αδεια δυο δεκαπενθυμερα και μου εβγαλε το ικα για το πρωτο 44€ αλλα τις τρεις πρωτες μερες της πληρωνει ο εργοδοτης!τωρα για το αλλο δεκαπενθυμερο δεν ξερω ειναι γενηκα λιγι μπερδεμα!! Εμενα ομως με εχει σαν τετραωρη αλλα δουλευω 7ωρο! Δουλευω σε super market και ειχα παρει αδεια εγκυμοσηνης αλλα δυστηχως παλινδρομησε και ετσι μετα με απελησε μη ξανα μεινω !!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Λευτερη, εχω αναρρωτικη απο την αρχη της κυηση... Φανταζομαι η ΝΠΙΔ εχουν παρομοιο καθεστως με τον ιδιωτικο τομεα... Λοιπον, τις πρωτες 25 μερες αναρρωτικης αδειας, σου τις πληρωνει κυριως ο εργοδοτης κ ενα ποσοστο το ικα. Απο 'κει περα ο εργοδοτης δεν ασχολειται καθολου. Απο το ικα παιρνεις λιγο λιγοτερα απο τα καθαρα της συμβασης σου (αν πχ τα καθαρα της συμβασης ειναι 500, παιρνεις γυρω στα 470).  Δηλ, δεν ειναι ασχημα να καθησεις κι εσυ λιγο ρε αδερφακι μου κ επιτελους να σου δωσει το κρατος λεφτα που τοσο καιρο στα παιρνει!! Η διαδικασια ειναι σχετικα ευκολη, το μεγαλο αρνητικο ομως ειναι οτι δεν παιρνεις κατευθειαν τα λεφτα... Μπορει δηλ να αρχισουν να μπαινουν στον λογαριασμο σου ακομη κ μετα απο 2-3 μηνες-ειναι αναλογα με την περιοχη του ΙΚΑ.. Εννοειται οτι για την αναρρωτικη θα πηγαινει ο αντρας σου κ οχι εσυ ποθ υποτιθεται οτι θα εχεις αποκολληση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η love30 είπε:

Με το καλο να πανε ολα καλα!!! Εγω πηρα αδεια δυο δεκαπενθυμερα και μου εβγαλε το ικα για το πρωτο 44€ αλλα τις τρεις πρωτες μερες της πληρωνει ο εργοδοτης!τωρα για το αλλο δεκαπενθυμερο δεν ξερω ειναι γενηκα λιγι μπερδεμα!! Εμενα ομως με εχει σαν τετραωρη αλλα δουλευω 7ωρο! Δουλευω σε super market και ειχα παρει αδεια εγκυμοσηνης αλλα δυστηχως παλινδρομησε και ετσι μετα με απελησε μη ξανα μεινω !!!!!!!!!!

Απαράδεκτος ο εργοδότης άκου εκεί σε απείλησε!!!!! 

Ευχομαι να τον γράψεις στα @@ σου και να σου έρθει μια γερή και καλή εγκυμοσύνη <3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

 Λευτερη, εχω αναρρωτικη απο την αρχη της κυηση... Φανταζομαι η ΝΠΙΔ εχουν παρομοιο καθεστως με τον ιδιωτικο τομεα... Λοιπον, τις πρωτες 25 μερες αναρρωτικης αδειας, σου τις πληρωνει κυριως ο εργοδοτης κ ενα ποσοστο το ικα. Απο 'κει περα ο εργοδοτης δεν ασχολειται καθολου. Απο το ικα παιρνεις λιγο λιγοτερα απο τα καθαρα της συμβασης σου (αν πχ τα καθαρα της συμβασης ειναι 500, παιρνεις γυρω στα 470).  Δηλ, δεν ειναι ασχημα να καθησεις κι εσυ λιγο ρε αδερφακι μου κ επιτελους να σου δωσει το κρατος λεφτα που τοσο καιρο στα παιρνει!! Η διαδικασια ειναι σχετικα ευκολη, το μεγαλο αρνητικο ομως ειναι οτι δεν παιρνεις κατευθειαν τα λεφτα... Μπορει δηλ να αρχισουν να μπαινουν στον λογαριασμο σου ακομη κ μετα απο 2-3 μηνες-ειναι αναλογα με την περιοχη του ΙΚΑ.. Εννοειται οτι για την αναρρωτικη θα πηγαινει ο αντρας σου κ οχι εσυ ποθ υποτιθεται οτι θα εχεις αποκολληση!!

Μου έλεγε μια γνωστή ότι από 1.000€ που έπαιρνε μισθό έπαιρνε 500€ το διάστημα με τις σερί αναρρωτικές εγκυμοσύνης και αγχώθηκα γιατί εκτός από τα κλασσικά έξοδα που θα έχουμε λόγω του μπεμπέ και των γιατρών μετακομίζουμε κιόλας σε μεγαλύτερο σπίτι γιατί εδώ ίσα που χωράμε δυο άτομα... όποτε δεν με παίρνει να παίρνω ξαφνικά 200-300€ :( 

ελπιζω να έχεις δίκιο! 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεχασα να σου πω οτι εχει σημασια ποσο καιρο εισαι στη δουλεια... νομιζω οτι για να ισχυουν ολα αυτα πρεπει να εισαι σιγουρα πανω απο 6μηνο.. οσο για τη φιλη σου, μηπως δουλευε μαυρα?? Χοντρικα ειναι ετσι οπως σου ειπα.. τωρα βεβαια αν καποιος εχει μισθο 2500 ευρω, δε νομιζω το ικα να του δινει 2000.  Εκανα λαθος παραπανω. 470 περιπου περνω εγω που τα καθαρα μου ηταν 600 (κ οχι 500 οπως εγραψα). Καλυτερα ομως ρωτα στο ικα (αν κ εγω δεν επαιρνα σαφεις απαντησεις).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Μου έλεγε μια γνωστή ότι από 1.000€ που έπαιρνε μισθό έπαιρνε 500€ το διάστημα με τις σερί αναρρωτικές εγκυμοσύνης και αγχώθηκα γιατί εκτός από τα κλασσικά έξοδα που θα έχουμε λόγω του μπεμπέ και των γιατρών μετακομίζουμε κιόλας σε μεγαλύτερο σπίτι γιατί εδώ ίσα που χωράμε δυο άτομα... όποτε δεν με παίρνει να παίρνω ξαφνικά 200-300€ :( 

ελπιζω να έχεις δίκιο! 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! 

Help help.....ειμαι αυπνη ολη την νυχτα απο το αγχος μου μην κανω τπτ λαθος.ολο το βραδυ διαβαζω απο δω και απο κει τι μπορω να κανω.εχω ακομα 40 μερες για την αδεια λοχιας και πραγματικα δεν αντεχω αλλο στην δουλεια ψυχολογικα και σωματικα.τι αδεια μπορω να παρω για να κατσω σπιτι μου μεχρι να ξεκινησουν οι 56 μερες του ικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Garyfallia3337 είπε:

Help help.....ειμαι αυπνη ολη την νυχτα απο το αγχος μου μην κανω τπτ λαθος.ολο το βραδυ διαβαζω απο δω και απο κει τι μπορω να κανω.εχω ακομα 40 μερες για την αδεια λοχιας και πραγματικα δεν αντεχω αλλο στην δουλεια ψυχολογικα και σωματικα.τι αδεια μπορω να παρω για να κατσω σπιτι μου μεχρι να ξεκινησουν οι 56 μερες του ικα?

Στον ιδιωτικο τομεα εισαι? Ειναι απλο. Παιρνεις τηλ εναν ιδιωτικο γυναικολογο του εοπυυ κ του λες οτι θες να περασεις για να σου γραψει μια αναρρωτικη κυησης. Σου εκτυπωνει εναν ψευτικο υπερηχο που λεει οτι υπαρχει αποκολληση κ σου γραφει ενα χαρτι που αναφερει οτι απαιτειται 30ημερη αναρρωτικη. Δεν πληρωνεις εννοειται τιμη ραντεβου.  Πας αυτο το χαρτι στις παροχες του ικα (οχι εσυ, ο αντρας σου) κ εκει του δινουν κ ενα χαρτι για να το υπογραψει ο εργοδοτης. Να εχει μαζι του κ την ταυτοτητα σου, το βιβλιαρ κ αντιγραφο του λογαριασμου τραπεζης που εχεις δηλωνενο στο ικα. Αν εισαι στο δημοσιο τα πραγματα ειναι πιο απλα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...
στις On 4/11/2017 at 1:19 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

 Λευτερη, εχω αναρρωτικη απο την αρχη της κυηση... Φανταζομαι η ΝΠΙΔ εχουν παρομοιο καθεστως με τον ιδιωτικο τομεα... Λοιπον, τις πρωτες 25 μερες αναρρωτικης αδειας, σου τις πληρωνει κυριως ο εργοδοτης κ ενα ποσοστο το ικα. Απο 'κει περα ο εργοδοτης δεν ασχολειται καθολου. Απο το ικα παιρνεις λιγο λιγοτερα απο τα καθαρα της συμβασης σου (αν πχ τα καθαρα της συμβασης ειναι 500, παιρνεις γυρω στα 470).  Δηλ, δεν ειναι ασχημα να καθησεις κι εσυ λιγο ρε αδερφακι μου κ επιτελους να σου δωσει το κρατος λεφτα που τοσο καιρο στα παιρνει!! Η διαδικασια ειναι σχετικα ευκολη, το μεγαλο αρνητικο ομως ειναι οτι δεν παιρνεις κατευθειαν τα λεφτα... Μπορει δηλ να αρχισουν να μπαινουν στον λογαριασμο σου ακομη κ μετα απο 2-3 μηνες-ειναι αναλογα με την περιοχη του ΙΚΑ.. Εννοειται οτι για την αναρρωτικη θα πηγαινει ο αντρας σου κ οχι εσυ ποθ υποτιθεται οτι θα εχεις αποκολληση!!

Πήγε στο ΙΚΑ σήμερα το πρωί ο άντρας μου, όντως εύκολη διαδικασία αν έχεις τα χαρτιά μου χρειάζονται, του είπαν Ότι θα μας πάρουν τηλ σε 1 1/2 μήνα για να κλείσουμε ραντεβού με επιτροπή και μετά από 1 1/2-2 μήνες θα πιστωθούν τα χρήματα. Εσυ είχες περάσει επιτροπή; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Πήγε στο ΙΚΑ σήμερα το πρωί ο άντρας μου, όντως εύκολη διαδικασία αν έχεις τα χαρτιά μου χρειάζονται, του είπαν Ότι θα μας πάρουν τηλ σε 1 1/2 μήνα για να κλείσουμε ραντεβού με επιτροπή και μετά από 1 1/2-2 μήνες θα πιστωθούν τα χρήματα. Εσυ είχες περάσει επιτροπή; 

   Περασα αλλα μαρτυρησα μεχρι να περασω!! Ειχα αναρρωτικη απο ιουλη κ περασα απο επιτροπη μετα απο 4 μηνες!!!!!!!!!!!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! Απο τον Ιουλη μεχρι τωρα εχω πληρωθει 1 φορα! Ημασταν δηλαδη τοσους μηνες με εναν μισθο. Ευτυχως τις επομενες ημερες θα μπουν μαζεμενα τα υπολοιπα...

   Παντως εχει σχεση κ το ΙΚΑ που εισαι... Συνηθως δεν ακουω για πανω απο διμηνες καθυστερησεις... Εγω ημουν περιπτωση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

   Περασα αλλα μαρτυρησα μεχρι να περασω!! Ειχα αναρρωτικη απο ιουλη κ περασα απο επιτροπη μετα απο 4 μηνες!!!!!!!!!!!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! Απο τον Ιουλη μεχρι τωρα εχω πληρωθει 1 φορα! Ημασταν δηλαδη τοσους μηνες με εναν μισθο. Ευτυχως τις επομενες ημερες θα μπουν μαζεμενα τα υπολοιπα...

   Παντως εχει σχεση κ το ΙΚΑ που εισαι... Συνηθως δεν ακουω για πανω απο διμηνες καθυστερησεις... Εγω ημουν περιπτωση!!

Πω πω ρε συ έλεος δηλαδή! Αυτό λέγαμε κι εμείς, θα είμαστε με ένα μισθό ΚΑΙ μετακομίζουμε κιόλας!!!! Θα μαρτυρησουμε :( στην επιτροπή τι χαρτιά έπρεπε να έχεις; σε εξετάζουν;;;; 

και περνάς μια φορά ή κάθε φορά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Πω πω ρε συ έλεος δηλαδή! Αυτό λέγαμε κι εμείς, θα είμαστε με ένα μισθό ΚΑΙ μετακομίζουμε κιόλας!!!! Θα μαρτυρησουμε :( στην επιτροπή τι χαρτιά έπρεπε να έχεις; σε εξετάζουν;;;; 

   Δε σε εξεταζουν. Παει ο συζυγος-οχι εσυ με τα χαρτια που του εδωσαν στο ικα κ τα χαρτια του γιατρου... Να εχει παντα μαζι του εναν φακελο με ολα τα χαρτια γιατι μπορει να σας περασουν κ 2 αναρρωτικες μαζι!! Για καλο κ για κακο να εχει μαζι του κ το βιβλιαρειο σου κ την ταυτοτητα σου.  Σε εμας ουτε που τα κοιταξαν παντως. Απλα να εχετε το νου σας στο τηλ γιατι μπορει να σας καλεσουν ανα πασα στιγμη.

   Μετα που θα περασεις απο την επιτροπη, θα σου δωσουν ενα χαρτι κ με αυτο θα πας στο ΙΚΑ. Επειτα τα λεφτα μπαινουν σε 15 ημερες.

  ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Οταν περασεις απο επιτροπη κ πας στο ΙΚΑ, πρεπει να εχεις μαζι σου εκτος απο το χαρτι της επιτροπης κ εναν χαρτι υπογεγραμμενο απο τον εργοδοτη που λεει οτι ελειπες τις ημερες που αναφερονται στο χαρτι της επιτροπης. Αυτο το χαρτι το παιρνεις απο το ΙΚΑ. Εμεις δεν το ξεραμε κ ειχαμε παει τσαμπα την 1η φορα...

   Ειναι απλη διαδικασια κ ας ακουγεται βουνο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

   Δε σε εξεταζουν. Παει ο συζυγος-οχι εσυ με τα χαρτια που του εδωσαν στο ικα κ τα χαρτια του γιατρου... Να εχει παντα μαζι του εναν φακελο με ολα τα χαρτια γιατι μπορει να σας περασουν κ 2 αναρρωτικες μαζι!! Για καλο κ για κακο να εχει μαζι του κ το βιβλιαρειο σου κ την ταυτοτητα σου.  Σε εμας ουτε που τα κοιταξαν παντως. Απλα να εχετε το νου σας στο τηλ γιατι μπορει να σας καλεσουν ανα πασα στιγμη.

   Μετα που θα περασεις απο την επιτροπη, θα σου δωσουν ενα χαρτι κ με αυτο θα πας στο ΙΚΑ. Επειτα τα λεφτα μπαινουν σε 15 ημερες.

  ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Οταν περασεις απο επιτροπη κ πας στο ΙΚΑ, πρεπει να εχεις μαζι σου εκτος απο το χαρτι της επιτροπης κ εναν χαρτι υπογεγραμμενο απο τον εργοδοτη που λεει οτι ελειπες τις ημερες που αναφερονται στο χαρτι της επιτροπης. Αυτο το χαρτι το παιρνεις απο το ΙΚΑ. Εμεις δεν το ξεραμε κ ειχαμε παει τσαμπα την 1η φορα...

   Ειναι απλη διαδικασια κ ας ακουγεται βουνο!!

Και επιτροπή περνάς κάθε φορά με κάθε νέα αναρρωτική; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Και επιτροπή περνάς κάθε φορά με κάθε νέα αναρρωτική; 

  Αναλογα το ΙΚΑ... Εγω ειχα παρει ηδη 4 αναρρωτικες μεχρι να με παρουν το πρωτο τηλ-για αυτο σου λεω οτι ημασταν για μηνες με εναν μισθο. Οταν ομως πηγα στην επιτροπη μου περασαν 1,5 μηνα (κ οχι εναν). Τωρα που ξαναπηγα πριν λιγες μερες μου περασαν μαζεμενους 3 μηνες εφοσων ο αντρας μου ψιλοδιαμαρτυρηθηκε οτι απο τον ιουλη εχουμε πληρωθει μονο μια φορα κ ειναι πια δεκεμρης!!!!

   Εγω ειμαι σε πολυ κεντρικο ΙΚΑ. Αν πχ βρισκεσαι επαρχια νομιζω θα ειναι πιο απλα τα πραγματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

  Αναλογα το ΙΚΑ... Εγω ειχα παρει ηδη 4 αναρρωτικες μεχρι να με παρουν το πρωτο τηλ-για αυτο σου λεω οτι ημασταν για μηνες με εναν μισθο. Οταν ομως πηγα στην επιτροπη μου περασαν 1,5 μηνα (κ οχι εναν). Τωρα που ξαναπηγα πριν λιγες μερες μου περασαν μαζεμενους 3 μηνες εφοσων ο αντρας μου ψιλοδιαμαρτυρηθηκε οτι απο τον ιουλη εχουμε πληρωθει μονο μια φορα κ ειναι πια δεκεμρης!!!!

   Εγω ειμαι σε πολυ κεντρικο ΙΚΑ. Αν πχ βρισκεσαι επαρχια νομιζω θα ειναι πιο απλα τα πραγματα!!

Όχι δεν είμαι επαρχία... είμαι στο ΙΚΑ νέας Ιωνίας που εξυπηρετεί και το νέο ηράκλειο που μένουμε... ελπίζω να προχωρήσει γρήγορα γιατί αυτό με τον ένα μισθό είναι μεγάλο ζόρι και ήδη όντας απλήρωτη 6 μήνες από τη δουλειά το έχω νιώσει στο πετσι μου! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Όχι δεν είμαι επαρχία... είμαι στο ΙΚΑ νέας Ιωνίας που εξυπηρετεί και το νέο ηράκλειο που μένουμε... ελπίζω να προχωρήσει γρήγορα γιατί αυτό με τον ένα μισθό είναι μεγάλο ζόρι και ήδη όντας απλήρωτη 6 μήνες από τη δουλειά το έχω νιώσει στο πετσι μου! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι :) 

 Δε νομιζω να εχεις μεγαλο θεμα... Εγω ειμαι στης αθηνας-ΚΟΛΑΣΗ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

 Δε νομιζω να εχεις μεγαλο θεμα... Εγω ειμαι στης αθηνας-ΚΟΛΑΣΗ!!!!!!!

Πωωωωω φαντάζομαι..... φρίκη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 5/12/2017 at 10:46 ΠΜ, ο/η Rosemary είπε:

  Αναλογα το ΙΚΑ... Εγω ειχα παρει ηδη 4 αναρρωτικες μεχρι να με παρουν το πρωτο τηλ-για αυτο σου λεω οτι ημασταν για μηνες με εναν μισθο. Οταν ομως πηγα στην επιτροπη μου περασαν 1,5 μηνα (κ οχι εναν). Τωρα που ξαναπηγα πριν λιγες μερες μου περασαν μαζεμενους 3 μηνες εφοσων ο αντρας μου ψιλοδιαμαρτυρηθηκε οτι απο τον ιουλη εχουμε πληρωθει μονο μια φορα κ ειναι πια δεκεμρης!!!!

   Εγω ειμαι σε πολυ κεντρικο ΙΚΑ. Αν πχ βρισκεσαι επαρχια νομιζω θα ειναι πιο απλα τα πραγματα!!

Και αν το πιστεύεις με πήραν χθες τηλέφωνο και μου έκλεισαν ραντεβού για αυτό το μήνα να περάσω επιτροπή, επιτέλους! Έχω ήδη αναρρωτικές από το Νοέμβριο! Και ακόμα τίποτα από λεφτά! Άντε να περάσω επιτροπή, να αρχίσουν να μπαίνουν τα χρήματα, γιατί με ένα μισθό ζορίζει το θέμα όλο αυτό τον καιρό! 

Εμενα μου έχει γράψει ότι έχω κολπική αιμορραγία στο πρώτο τρίμηνο, στο δεύτερο τρίμηνο κτλ... είναι ευτυχώς και σε δημόσιο νοσοκομείο (το ΓΝΑεροποριας) όποτε δεν χρειάζεται να βρω έξτρα γιατρό.... 

θυμασαι τι πρέπει να γράφει στη γνωμάτευση κι αν χρειάζεται και υπέρηχος μαζί που να αποδυκνυει την αιμορραγία ή τους καλύπτει απλά το χαρτί που λέει για ποιο λόγο δεν μπορούσα να εργαστώ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Και αν το πιστεύεις με πήραν χθες τηλέφωνο και μου έκλεισαν ραντεβού για αυτό το μήνα να περάσω επιτροπή, επιτέλους! Έχω ήδη αναρρωτικές από το Νοέμβριο! Και ακόμα τίποτα από λεφτά! Άντε να περάσω επιτροπή, να αρχίσουν να μπαίνουν τα χρήματα, γιατί με ένα μισθό ζορίζει το θέμα όλο αυτό τον καιρό! 

Εμενα μου έχει γράψει ότι έχω κολπική αιμορραγία στο πρώτο τρίμηνο, στο δεύτερο τρίμηνο κτλ... είναι ευτυχώς και σε δημόσιο νοσοκομείο (το ΓΝΑεροποριας) όποτε δεν χρειάζεται να βρω έξτρα γιατρό.... 

θυμασαι τι πρέπει να γράφει στη γνωμάτευση κι αν χρειάζεται και υπέρηχος μαζί που να αποδυκνυει την αιμορραγία ή τους καλύπτει απλά το χαρτί που λέει για ποιο λόγο δεν μπορούσα να εργαστώ; 

Aχαχα!! Ρε εδω σου λεω σε εμενα καναν 4-5 μηνες που μεσολαβουσε κ καλοκαιρι. Εμενα πηγε ο αντρας μου στην επιτροπη κ ειχε την γνωματευση κ τον κ καλα υπερηχο που εδειχνε την αποκολληση. Φυσικα κ τα χαρτια που που σας ειχαν δωσει στο ΙΚΑ. ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΟΥ ΤΑ ΚΟΙΤΑΞΑΝ αλλα εσεις να τα εχετε για καλο κ για κακο!! Επισης παρτε μαζι σας ολες τις αναρωτικες γιατι μπορει να στα δωσουν ολα μαζι. Κ επισης δικαιουσαι κ δωρο χριστουγεννων αβ ειχες τοτε αναρρωτικη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Aχαχα!! Ρε εδω σου λεω σε εμενα καναν 4-5 μηνες που μεσολαβουσε κ καλοκαιρι. Εμενα πηγε ο αντρας μου στην επιτροπη κ ειχε την γνωματευση κ τον κ καλα υπερηχο που εδειχνε την αποκολληση. Φυσικα κ τα χαρτια που που σας ειχαν δωσει στο ΙΚΑ. ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΟΥ ΤΑ ΚΟΙΤΑΞΑΝ αλλα εσεις να τα εχετε για καλο κ για κακο!! Επισης παρτε μαζι σας ολες τις αναρωτικες γιατι μπορει να στα δωσουν ολα μαζι. Κ επισης δικαιουσαι κ δωρο χριστουγεννων αβ ειχες τοτε αναρρωτικη!!

Αυτόν τον και καλά υπέρηχο που τόν βρήκε; επίσης σου έγραφε αποκόλληση πάνω στις αναρρωτικές; γιατί εμένα μου γράφει αιμορραγία (πρώτου τριμήνου, δεύτερου τριμήνου κτλ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Αυτόν τον και καλά υπέρηχο που τόν βρήκε; επίσης σου έγραφε αποκόλληση πάνω στις αναρρωτικές; γιατί εμένα μου γράφει αιμορραγία (πρώτου τριμήνου, δεύτερου τριμήνου κτλ) 

Ναι, εμενα μου εγραφε απολολληση.. Αργοτερα κοντος τραχηλος (ειναι κ αληθεια).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Ναι, εμενα μου εγραφε απολολληση.. Αργοτερα κοντος τραχηλος (ειναι κ αληθεια).

Και τον υπέρηχο; είναι άλλης; ή είναι δικός σου αλλά το έκανε να φαιβεται αποκόλληση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Και τον υπέρηχο; είναι άλλης; ή είναι δικός σου αλλά το έκανε να φαιβεται αποκόλληση; 

Ειναι κανονικος υπερηχος χωρις εικονα. Δειχνει διαγραμματα με μετρησεις. Μπορουν να στον φτιαξουν σε 1 λεπτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Ειναι κανονικος υπερηχος χωρις εικονα. Δειχνει διαγραμματα με μετρησεις. Μπορουν να στον φτιαξουν σε 1 λεπτο!

Όποτε μπορέσεις μπορείς να μου το στείλεις μια φωτό να καταλάβω, είτε εδώ είτε στο inbox? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...
στις On 5/11/2017 at 6:23 ΠΜ, ο/η Garyfallia3337 είπε:

Help help.....ειμαι αυπνη ολη την νυχτα απο το αγχος μου μην κανω τπτ λαθος.ολο το βραδυ διαβαζω απο δω και απο κει τι μπορω να κανω.εχω ακομα 40 μερες για την αδεια λοχιας και πραγματικα δεν αντεχω αλλο στην δουλεια ψυχολογικα και σωματικα.τι αδεια μπορω να παρω για να κατσω σπιτι μου μεχρι να ξεκινησουν οι 56 μερες του ικα?

Καλησπέρα κορίτσια! Βρίσκομαι κ εγώ ακριβώς στην ίδια κατάσταση.. Δεν θα την παλέψω πολύ ακόμα στη δουλειά.. κ σκέφτομαι, να πάρω τις ημέρες κανονικής άδειας που δικαιούμαι για το 2018 πριν την άδεια εγκυμοσύνης ή να τις κρατήσω για όταν γεννηθεί το παιδάκι μου κ να πάρω κάποια αναρρωτική τώρα; Απλώς δεν ξέρω αν αξίζει η ταλαιπωρία της αναρρωτικής με όλα αυτά που διαβάζω..μπορώ να μου γράψει ο γιατρός π.χ. 20ημέρες αναρρωτική;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...