Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΟ-ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΚΙΝΗΣΕΙΣ


Recommended Posts

Μανούλες γεια σας!! Έχω ένα μπεμπάκο 4,5 μηνών ακριβώς. Είναι πολύ ζωηρούλης, φωνάζει πολύ, μας γελάει από δέκα ημερών και είναι αρκετά δεμένος, έχει δύναμη στα χεράκια και στα ποδαράκια. Όμως είμαι προβληματισμένη γιατί δεν κάνει κίνηση να απλώσει να πιάσει αντικείμενα. Αν τα βάλεις στο χεράκι του τα κρατάει σφιχτά όμως από μόνος του δεν απλώνει τα χεράκια του. Δεν έχω πει κάτι ακόμη στην παιδίατρο, γιατί τώρα διάβασα στο ίντερνετ ότι θα έπρεπε να κάνει αυτές τις κινήσεις.:(:(:((

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοπέλα μου! Να σου ζήσει ο μικρός σου! Μην αγχώνεσαι,το κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Άλλα μπουσουλάνε πιο γρήγορα, άλλα μιλάνε πιο γρήγορα. Αυτό δεν σημαίνει ότι όποιο παιδί αργήσει να κάνει κάτι έχει πρόβλημα, θέλει τον χρόνο του, εξάσκηση και υπομονή. Ο δικός μου εδώ και 20 μέρες περπατάει (είναι 10 μηνών) αλλά δεν χαιρετάει και δεν κάνει κουπεπε κλπ. Άλλα παιδάκια κάνουν κουπεπε από 6 μηνών και περπατάνε πάνω από 1 έτους. Γνώμη μου και στάση μου εδώ και λίγους μήνες: ακούμε την παιδίατρο ως εκεί που πρέπει και δεν εμπιστευόμαστε τον ίντερνετ για τέτοια θέματα, ούτε την κάθε μαμά που θέλει να βγάλει το παιδί της "παιδί - θαύμα" και να αγχωνόμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου! Να σου ζήσει ο μικρός σου! Μην αγχώνεσαι,το κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Άλλα μπουσουλάνε πιο γρήγορα, άλλα μιλάνε πιο γρήγορα. Αυτό δεν σημαίνει ότι όποιο παιδί αργήσει να κάνει κάτι έχει πρόβλημα, θέλει τον χρόνο του, εξάσκηση και υπομονή. Ο δικός μου εδώ και 20 μέρες περπατάει (είναι 10 μηνών) αλλά δεν χαιρετάει και δεν κάνει κουπεπε κλπ. Άλλα παιδάκια κάνουν κουπεπε από 6 μηνών και περπατάνε πάνω από 1 έτους. Γνώμη μου και στάση μου εδώ και λίγους μήνες: ακούμε την παιδίατρο ως εκεί που πρέπει και δεν εμπιστευόμαστε τον ίντερνετ για τέτοια θέματα, ούτε την κάθε μαμά που θέλει να βγάλει το παιδί της "παιδί - θαύμα" και να αγχωνόμαστε!

Σε ευχαριστώ!! Έτσι πιστεύω κι εγώ...Αλλά όταν διαβάζεις κάτι στο ίντερνετ πάντα επηρεάζεσαι! Όπως τα λες είναι...ελπίζω κι εγώ να χαλαρώσω και να αφήσω το παιδάκι μου να εξελιχθεί και να μεγαλώσει με το ρυθμό του... να σου ζήσει κι εσένα!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχουν κάποια χρονικά ορόσημα ανά ηληκία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε παιδί, θα τα κάνει όλα στον ίδιο μήνα με τα άλλα. 

Γενικά αν υπήρχε θέμα, θα το είχε δει η παιδίατρος, γιατί σε κάθε εξέταση, τους κάνουν και ψυχοκινητικά τεστ, για να ελέγχουν την ανάπτυξη τους. Το ότι πιάνει είναι πολύ καλό. Τώρα αν θες μπορείς να το παροτρύνεις με διάφορα παιχνίδια που θα κάνετε μαζί. Επίσης τα παιχνίδια τύπου γυμναστήρια βοηθάνε πολύ. 

Και τέλος...ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ....το ιντερνετ γράφει πολλά αλλά το 1/1000 είναι οκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/10/2017 at 1:56 ΜΜ, ο/η ditaki είπε:

Υπάρχουν κάποια χρονικά ορόσημα ανά ηληκία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε παιδί, θα τα κάνει όλα στον ίδιο μήνα με τα άλλα. 

Γενικά αν υπήρχε θέμα, θα το είχε δει η παιδίατρος, γιατί σε κάθε εξέταση, τους κάνουν και ψυχοκινητικά τεστ, για να ελέγχουν την ανάπτυξη τους. Το ότι πιάνει είναι πολύ καλό. Τώρα αν θες μπορείς να το παροτρύνεις με διάφορα παιχνίδια που θα κάνετε μαζί. Επίσης τα παιχνίδια τύπου γυμναστήρια βοηθάνε πολύ. 

Και τέλος...ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ....το ιντερνετ γράφει πολλά αλλά το 1/1000 είναι οκ!

Ήδη υπάρχει μια βελτίωση! αντιδρά περισσότερο στα αντικείμενα που έχει μπροστά του! Κάθε μωράκι έχει το ρυθμό του τελικά....! Σε ευχαριστώ πολύ !!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...