Μετάβαση σε περιεχόμενο
Rosemary

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ, ΥΓΕΙΑΣ κ.α. ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΜΗ!!

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Ωωωω... τωρα εχω τυψεις για τα νυχια γιατι επειδη ολοι λεγαν οτι δεν υπαρχει θεμα, δε ρωτησα καν τη γιατρο... οσο για τα κιλα κ εγω ξεκινησα 58 κ την 12η ημουν 59. Τωρα, στην 15η ειμαι 60!! Εχω ακουσει κ αλλες οτι στην αρχη χασαν συνηθως λογω εμετων.. μαρη, μηπως δεν τρως??? Με την κοιλια ειχα ακριβως το ιδιο θεμα αλλα την 14η ξεπεταχτηκε αποτομα!!

Τρώω κανονικά όπως έτρωγα..εσείς παρατηρήσατε να τρώτε παραπάνω;

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

Εγώ κορίτσια το μόνο που πήρα σε πολύ μεγάλο νούμερο ήταν μπουφάν! Γεννούσα Δεκέμβρη και αναγκάστικα να αγοράσω ένα μπουφάν γιατί το στενό το μεσάτο του μπουφάν....για κανέναν λόγο δεν έμπαινε! Τώρα που το είδα πάλι στην ντουλάπα κάνει και για αντίσκοινο!

• Like 1
  • Haha 2

στις πριν 3 ώρες, ο/η Minime είπε:

Τρώω κανονικά όπως έτρωγα..εσείς παρατηρήσατε να τρώτε παραπάνω;

Να σου πω την αλήθεια εγώ ότι έτρωγα... τα ίδια τρώω... με τη διαφορά ότι κάθε μέρα έκανα γυμναστική 1μιση ώρα.  Κ από 58 ... έφτασα 64 κιλά...  Όλα τα ρούχα μου με κάνουν απλά τα παντελόνια δεν κουμπωνουν... στον 4ο μήνα.  

Τώρα που θα πάω στο γιατρό θα τον ρωτήσω αν μπορώ πάλι να γυμναζομαι... εννοείται ελαφριά... Γιατί μου το είχε απαγορεύσει ακόμη και να πηγαινω για περπάτημα. 

στις πριν 5 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εγώ κορίτσια το μόνο που πήρα σε πολύ μεγάλο νούμερο ήταν μπουφάν! Γεννούσα Δεκέμβρη και αναγκάστικα να αγοράσω ένα μπουφάν γιατί το στενό το μεσάτο του μπουφάν....για κανέναν λόγο δεν έμπαινε! Τώρα που το είδα πάλι στην ντουλάπα κάνει και για αντίσκοινο!

Αχαχαχαχα!!! Ενταξει, το εκανα εικονα!!!! Πωωωωωω !! Δεν το ειχα σκεφτει αυτο..! εγω γενναω μαρτιο αρα θα φαω ολον τον χειμωνα κ αν κ δε φορουσα ποτε χοντρα μπουφαν, φανταζομαι οτι στην κοιλια τουλαχιστον θα πρεπει να κλεινουν..!! Θα πρεπει να βρω ενα "καμπυλωτο" μπουφαν.. κ μαλλον μπορει να μην το ξαναχρησιμοποιησω (μηπως να δανειστω ενα απο το μπαμπα μου??).. 

• Haha 1

στις πριν 18 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Αχαχαχαχα!!! Ενταξει, το εκανα εικονα!!!! Πωωωωωω !! Δεν το ειχα σκεφτει αυτο..! εγω γενναω μαρτιο αρα θα φαω ολον τον χειμωνα κ αν κ δε φορουσα ποτε χοντρα μπουφαν, φανταζομαι οτι στην κοιλια τουλαχιστον θα πρεπει να κλεινουν..!! Θα πρεπει να βρω ενα "καμπυλωτο" μπουφαν.. κ μαλλον μπορει να μην το ξαναχρησιμοποιησω (μηπως να δανειστω ενα απο το μπαμπα μου??).. 

Και παω που λες να φύγω από το νοσοκομείο την 3η μέρα και βάζω το μπουφάν - αερόστατο....γέλασε μέχρι και το μωρό!!!! Ευτυχώς το είχα πάρει μόνο 20 ευρώ αλλιώς θα με πονούσε πολύ....

• Haha 3

Κορίτσια καλημέρα! 

Στα h&m η κολλητή μου έχει ψωνίσει φανταστικά ρούχα εγκυμοσύνης πάντως πολύ στυλατα και οικονομικά σχετικά... απλά δεν έχει σε όλα τα καταστήματα τους εγκυμοσύνης 

• Like 2

Εγώ μπουφάν είχα δανειστεί από μια φίλη μου. Γενικά αν μπορείτε να βρείτε οτιδήποτε από κάποιον άλλο....μην το σκέφτεστε.

Για τα παντελόνια σας, για να κλείνουν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα χοντρό λάστιχο. Στην μία μεριά θα ράψετε ένα κουμπί και στην άλλη θα ανοίξετε μία τρύπα. Και θα τα κουμπώσετε αντίστοιχα στου παντελονιού σας. 

• Like 1

Επιστρεφω στα......καυτα γυναικεια θεματα!!!

Λοιπον, εχω να δηλωσω οτι σε λιγες μερες μπαινω στον 6ο κ δεν εχω κανει προς το παρον καμια ραγαδα!! Οπως ειπα σε προηγουμενες αναρτησεις χρησιμοποιουσα κ χρησιμοποιω λαδι καρυδας (τελειο) αλλα μολις μπηκα στον 5ο (επειδη δεν ηθελα να το ρισκαρω) ξεκινησα κ την prevenstria οπου εχω ακουσει τα καλυτερα κ μ΄αρεσει πολυ κ η μυρωδια της!! Βεβαια, παιρνω κ βιταμινη Ε που σιγουρα βοηθαει στην προληψη των ραγαδων...

Θελω να ρωτησω ομως τι κανετε με την διατροφη σας για να μην ξεφυγετε... Με ενδιαφερει παρα πολυ οχι μονο γιατι δε θελω να "ξεφυγω" κ να χαλασω το σωμα μου, αλλα κυριως για την υγεια του μωρου μου... Εγω τους πρωτους μηνες πηρα αντε 1,5 κιλο κ τωρα μεσα σε ενα μηνα πηρα σχεδον............. 4!!! (ΣΟΥΖΗ, ΤΡΩΣ)!!! Δε μου φαινεται πολυ (τωρα ειμαι 64) αλλα ο γιατρος μου με τη φορα που πηρα με εβαλε σε διαιτα (μαλλον ειδε το μελλον μου κ φοβηθηκε).. Αφηστε που μου ειπε (χωρις καν να εχω θεμα) να μετραω κ 2 φορες τη βδομαδα το σακχαρο μου μετα τα γευματα για να μην ξεφυγω ποτε..

Τι τρωτε ρε κοριτσια?? Πειναωωωω  :roll: ..! Μου εκοψε τα γλυκα κ το ψωμι το εχω κυριολεκτικα με το σταγονομετρο (2 φετες την ημερα). Τι να κανω για να ξεχαστω?? Για γλυκο τρωω φρυγανια με μελι, αλλα πραγματικα, δε με καλυπτει... Εσεις πως την παλευετε?

• Haha 2

Να κάνεις ότι σου λέει, και να παρακολουθείς και το σάκχαρο σου προληπτικά, για να μην έχεις θέμα.

4 κιλά σε ένα μήνα στον 5ο μήνα είναι κάπως πολλά....λίγο κρατήσου!

Όσο για τις ραγάδες, είναι και θέμα δέρματος, αλλά συνέχισε να βάζεις κρέμα γιατί βοηθάς στην ελαστικότητα του δέρματος.

• Thanks 1

@Rosemary κοίτα μόνο να μην ψεύδεσαι! αχαχαχαχα! Λοιπόν, επειδή είμαι παθούσα από διαβήτη κύησης, καλά σε είπε ο γιατρός σου να προσέχεις με την διατροφή. Εγώ δεν πήρα πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη και ήταν κυρίως κατακράτηση αλλά είχα μια καμπύλη ζαχάρου παθολογική και έτσι ξεκίνησα να μετράω 4 φορές την ημέρα και να προσέχω τι συνδυασμούς τροφίμων τρώω. Ευτυχώς μείναμε στην προσεκτική διατροφή και δεν πήγαμε στην ινσουλίνη.

• Like 1
  • Thanks 1

Εγω στη εγκυμοσυνη μου οταν πεινουσα πολυ ετρωγα σκετες σαλατες... Οτιδηποτε ειχα.. καροτο με λεμονι, μαρουλι με βαλσαμικο, βραστα λαχανικα. Ετσι ξεγελουσα τη πεινα μου. Επισης για γλυκο ετρωγα οταν ειχα ορεξη η δημητριακα με μελι κ λιγη σοκολατα η γιαουρτι με μελι η με γλυκο του κουταλιου οποτε και χορταινα κ καλυπτα την αναγκη μου για γλυκο

στις πριν 3 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Rosemary κοίτα μόνο να μην ψεύδεσαι! αχαχαχαχα! Λοιπόν, επειδή είμαι παθούσα από διαβήτη κύησης, καλά σε είπε ο γιατρός σου να προσέχεις με την διατροφή. Εγώ δεν πήρα πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη και ήταν κυρίως κατακράτηση αλλά είχα μια καμπύλη ζαχάρου παθολογική και έτσι ξεκίνησα να μετράω 4 φορές την ημέρα και να προσέχω τι συνδυασμούς τροφίμων τρώω. Ευτυχώς μείναμε στην προσεκτική διατροφή και δεν πήγαμε στην ινσουλίνη.

Εγώ ομοιοπαθούσα με την Κωνσταντίνα μόνο που έκανα και ινσουλίνη δύο φορές την ημέρα και πάλι δεν το ρύθμισα. Θέλει προσοχή η διατροφή γενικά. Εγώ επειδή γλυκό δεν επιτρέπονταν να φάω, όταν ήθελα πολύ, έτρωγα λίγες σταφίδες.

στις πριν 19 ώρες, ο/η Lila..! είπε:

Εγω στη εγκυμοσυνη μου οταν πεινουσα πολυ ετρωγα σκετες σαλατες... Οτιδηποτε ειχα.. καροτο με λεμονι, μαρουλι με βαλσαμικο, βραστα λαχανικα. Ετσι ξεγελουσα τη πεινα μου. Επισης για γλυκο ετρωγα οταν ειχα ορεξη η δημητριακα με μελι κ λιγη σοκολατα η γιαουρτι με μελι η με γλυκο του κουταλιου οποτε και χορταινα κ καλυπτα την αναγκη μου για γλυκο

Αυτο με τις σαλατες το κανω κ εγω αλλα θα τρωω κ γιαουρτι με μαρμελαδα τωρα που το ειδα!!! Κ υγιεινο, κ καλυπτει καπως την ορεξη για γλυκο. Δημητριακα μου εχει πει να τρωω μονο τα σκετα ολικης χωρις μελια κ σοκολατες αλλα βρικα προσφατα αυτα με την μαυρη σοκολατα που ειναι κ ολικης κ κατι γινεται..!

Τωρα για τις σαλατες....βοσκω κανονικα!!!

στις πριν 7 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Κι εγω το μετραω 2-3 φορες τη βδομαδα απο 4 φορες..παντως ειναι σε πολυ καλα επιπεδα προς το παρον... δηλ νηστικο ποτε δεν ειχα πανω απο 89 κ μετα τα γευματα μου πηγε μια φορα 128 που εφαγα απειρα μακαρονια.. οι τιμες μου ειναι πολυ καλες αλλα κ ο γιατρος υπεραυστηρος (αγαπω)!! Με ειχε βαλει απο 2,5 μηνων να κανω καμπυλη!!! 

89 λέει....μια χαρά ρε είσαι με τέτοιες τιμές!

Που να έβλεπες κάτι 102 πρωί πρωί και κάτι 149 μεταγευματικά. 

στις πριν 2 ώρες, ο/η ditaki είπε:

89 λέει....μια χαρά ρε είσαι με τέτοιες τιμές!

Που να έβλεπες κάτι 102 πρωί πρωί και κάτι 149 μεταγευματικά. 

Πωωω ειναι αγχωτικο ε? Εχω χαμηλο, γιατι παλαιοτερα ειχα το αντιθετο προβλημα απο το δικο σου... Δηλ το νηστικο μου ηταν πχ 89 κ μια ωρα μετα το φαγητο επεφτε στα 71 αντι να ανεβαινει... Εδειχνε μια ταση δηλαδη για υπογλυκαιμια η οποια θεωρειται κι αυτη προδιαβητικο σταδιο-ειδικα στην κυηση που σε ολα πια ειμαστε πιο επιρρεπεις..! Τωρα ευτυχως ειναι μια χαρα..!

• Like 1

Ευτυχώς μπορεί εύκολα να ρυθμιστεί με διατροφή, εκτός και αν είναι παθολογικό, οπού εκεί πάει αλλού η κουβέντα.

Συνέχισε την καλή διατροφή, καλό θα σου κάνει και σε σένα και στο μωρό, και θα σου είναι και πιο εύκολο μετά να το συνεχίσεις, για τον θηλασμό.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Να σε ρωτήσω κάτι αν επιτρέπεται...γιατι αργησες να κανεις την εξωσωματική;προέκυψε κατι άλλο;
    • @NikhNikh @babybaby Ναι τα τραπέζια ίσως επειδή δεν είμαι σίγουρη για τα φαγητά μου... Χααχα όλη μέρα έκανα δουλειές κορίτσια βαρέθηκα! Καληνύχτα φιλιά πολλά.. Νωρίς νωρίς αύριο Κυριακή έχουμε κουσκούς χαχαχ 
    • γεια σου μαμα16...δε το ηξερα για τι φυσικοθεραπειες..λες να θεωρηθουν απαραιτητες?δηλ. αν καποιο παιδακι δε τις κανει απλα θα αργησει ακομα παραπανω να περπατησει η να σηκωθει ετσι?υα τη ρωτησω οπωσδηποτε να δω τι εχει να μου πει κ η ιδια...
    • γεια σου Ρενα..στα παντα εχει ορεξη κ στο φαι κ στην ομιλια κ πολλα γελια γενικα ανταποκρινεται σε ολα..το μονο που με εχει προβληματισει ειναι το οτι "τεμπελιαζει "ισως στο να σηκωθει..ναι θα τη ρωτησω πολυ αναλυτικα οταν βρεθουμε για το εμβολιο...
    • καλησπερα Κωνσταντια..σημερα φαντασου εκανε 2 βηματα παροτι κ βαρυ το παπουτσακι του..το προσπαθησε πολυ,αναμενω μπας κ θελησει να σηκωθει.η αληθεια ειναι οτι το προσπαθει πολυ,αλλα αν δει οτι δε μπορει επαναπαυεται..ελπιζω να μην ειναι κατι σημαντικο,μακαρι να ειναι απλα μια τεμπελια..εσενα ο δικος σου αν του πεις που ειναι πχ το αυτοκινητακι θα στο δειξει/?εγω τωρα ξεκιναω να σου πω την αληθεια να τον μαθαινω πραγματακια..τα πιανει γρηγορα αυτα δε μπορω να πω..κ απο ομιλια ειμαστε φουλ..δε βαζει γλωσσα μεσα του ανακαταμενα τα λεει ολα εκτος απο μπαμπα μαμα γιαγια κ καποια ονοματα ολα τ αλλα ειναι αχταρμας αλλα γενικα μιλαει..απο πολυ νωρις θα ελεγα..20 ημερων ειπε αγκου φαντασου..
  • Νέες συζητήσεις