Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξετάσεις υπογονιμότητας


Sofia35

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Σοφακι καλως ηρθες..ευχομαι συντομα να γίνει το ονειρο ζωης μας πραγματικοτητα!!Εγω θα σου πω την γνώμη μου,φυσικά διαφωνώντας με το "τα περιθώρια στενεύουν" που έγραψες..ειμαι 32 χρόνων..και απο τα 28 εχουμε ελεύθερες επαφες με τον σύζυγο αλλα δεν εχει προκύψει κατι..στα 29 μου στον ετήσιο έλεγχο μου στον γυναικολογο εξέφρασα την επιθυμία να κανουμε μωρο..οποτε εκεινος που έγραψε τον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ προγεννητικό έλεγχο που χρειάζεται καθε γυναικα να κανει οταν μπαίνει ε αυτη την φάση της ζωης της..δλδ ορμονολογικές εξετάσεις,καλλιέργεια κολπικού υγρού,και γενικές αίματος..εγω ίδια θέμα με τον θυρεοειδή μου που επρεπε να ρυθμίσω..και επισης μου ανιχνεύτηκε μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα στην καλλιέργεια και εκανα αγωγή με αντιβίωση..εμας δεν μας έκατσε ακομη για εναν χρόνο στα οποτε μπήκαμε σε άλλες διαδικασίες και μας εστειλε ο γιατρός για περαιτέρω εξετάσεις..οποτε γνώμη μου ειναι να κλείσεις ενα ραντεβού με τον ιατρό σου,να σου γράψει εναν προγεννητικό ολα για να βεβαιωθείς οτι ολα ειναι  καλα..γιατι αν υπαρχει ας πούμε ενα ενδοκρινολογικο θέμα η κάποιο μικροβιο γιατι μην το ρυθμίσεις και μου περιμένεις πρωτα να περασει ο χρόνος?σε καμια περίπτωση δεν αναφέρομαι σε εξετασεις υπογονημοτητας όμως..το διευκρινιζω..υπογόνιμο θεωρειτε ενα ζευγάρι ταν προσπαθει πάνω απο 1 χρόνο χωρις αποτελεσμα,η 6 μήνες οταν η γυναικα ειναι άνω των 35 ετων..

IMG_5937.PNG

Κατερινάκι χίλια συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω σε τι είδους ορμονολογικές αναφέρεσαι στον προγεννητικό; Τις υπόλοιπες εξετάσεις τις έχω επαναλάβει πολλές φορές , λόγω του προβλήματος του συζύγου, αλλά από ορμονολογικές έχω κάνει μόνο αυτες που σχετίζονται με το θυρειδή... υπάρχει και κάτι άλλο στον προγεννητικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ditaki είπε:

@joy2 ευχαριστούμε για την διόρθωση, αλλά τι είναι? 

ινομυώματα είναι καλοήθεις όγκοι στη περιοχή της μήτρας. Ανιχνεύονται είτε σε κυτταρικό επίπεδο είτε σε όγκους χιλιοστών ή ακόμα και  εκατοστών.Αν μία γυναίκα είναι συνεπής στον ετήσιο έλεγχο της με ΠΑΠ, υπέρηχο μήτρας και ωοθηκών δεν χρειάζεται να αγχώνεται... Παρόλα αυτά βέβαια, επειδή δυστυχώς υπάρχει και ο αστάθμιτος παράγοντας, αν μια γυναίκα διαπιστώσει οποιαδήποτε ΣΟΒΑΡΗ ΑΛΛΑΓΗ στον κύκλο της εννοείται ότι ενημερώνει άμεσα τον γιατρό της..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η ditaki είπε:

@joy2 ευχαριστούμε για την διόρθωση, αλλά τι είναι? 

Είναι μάζες μέσα στη μήτρα που ποικίλλουν σε μέγεθος κ σχήμα, κάτι σαν καλοηθεις  όγκοι φαντάσου τα! Δεν σημαίνουν απαραίτητα υπογονιμοτητα γιατί πολλές γυναίκες συλλαμβανουν  κανονικά κ γεννάνε με ινομυωματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Μήπως εννοεί ινομυωμα?? Κορίτσια οινο=κρασί άρα όχι οινομυομα! 

Sorry απο ταχυτητα το εγραψα λαθος! Ετσι ακριβως ειναι οπως το εγραψες !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχω κάνει ορμονολογικές ( 2η έως 4η μέρα του κύκλου) αλλά όπως μου είπε οι συγκεκριμένες εξετάσεις σχετίζονται κυρίως με τη λειτουργία του θυροειδούς. Αν και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τον θυροειδή μου είπε ότι τις κάνουμε προληπτικά...Από κει και έπειτα υπάρχει κάποια επιπλέον ορμονολογική εξέταση που έχεις κάνει στον προγεννητικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σου πω Σοφακι μου εκανα και αυτες που λες για το θυροειδη αλλα και καποιες που τις εκανα 12η μερα νομιζω αλλα τοσε που εκανα που να θυμαμε θα κοιταξω το απογευμα και θα σου πω !!!! Ειχα κανει και καρυοτυπο ζευγους και αυστραλιανο !!!!θα το δω και θα σου πω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η love30 είπε:

Τι να σου πω Σοφακι μου εκανα και αυτες που λες για το θυροειδη αλλα και καποιες που τις εκανα 12η μερα νομιζω αλλα τοσε που εκανα που να θυμαμε θα κοιταξω το απογευμα και θα σου πω !!!! Ειχα κανει και καρυοτυπο ζευγους και αυστραλιανο !!!!θα το δω και θα σου πω!

χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και συγγνώμη αν σε έχω ζαλίσει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και συγγνώμη αν σε έχω ζαλίσει!!!

Δεν με ζαλιζεις μην ανχονεσε εγω οταν ειχα ξεκηνισει ολο αυτο δεν ειχα κανεναν να ρωτησω και την πατησα !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/9/2017 at 1:30 ΜΜ, ο/η Sofia35 είπε:

Κατερινάκι χίλια συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω σε τι είδους ορμονολογικές αναφέρεσαι στον προγεννητικό; Τις υπόλοιπες εξετάσεις τις έχω επαναλάβει πολλές φορές , λόγω του προβλήματος του συζύγου, αλλά από ορμονολογικές έχω κάνει μόνο αυτες που σχετίζονται με το θυρειδή... υπάρχει και κάτι άλλο στον προγεννητικό;

Δεν γινεσαι κουραστική!!μην το ξαναπείς!!αναφερομαι στην LH,fsh οιστραδιολη,και καποιες άλλες που δεν θυμάμαι τωρα..αν θες κοιτάζω και σου λεω..καποιες τις κανεις 2-3 μερα του κυκλου και καποιες την 20 η

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Δεν γινεσαι κουραστική!!μην το ξαναπείς!!αναφερομαι στην LH,fsh οιστραδιολη,και καποιες άλλες που δεν θυμάμαι τωρα..αν θες κοιτάζω και σου λεω..καποιες τις κανεις 2-3 μερα του κυκλου και καποιες την 20 η

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!!!!

Θα ρωτήσω σήμερα και τον γιατρό μου γιατί περιμένω σήμερα να αδιαθετήσω και είναι ευκαιρία να τις κάνω αυτό τον μήνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/9/2017 at 10:45 ΠΜ, ο/η Sofia35 είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!!!!

Θα ρωτήσω σήμερα και τον γιατρό μου γιατί περιμένω σήμερα να αδιαθετήσω και είναι ευκαιρία να τις κάνω αυτό τον μήνα...

Καλα αποτελέσματα να εχεις γλυκια μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...