Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

Όλες τα ίδια κορίτσια! Εμένα στο μαιευτήριο ήρθε μια Θεια του άντρα μου, έχω κατέβει εγώ κάτω στο μαγαζάκι να κάνω μια βόλτα να αλλάξω και μια χαζομάρα που μου έφεραν και ανεβαίνω και βλέπω την τυπισα με το μωρό αγκαλιά, με την πετσέτα μου (αυτή του μαιευτηρίου που έκανα εγώ μπάνιο) και το δάχτυλο της με τη νυχαρα στο πηγούνι του μωρού! Παιδιά πήρα κάτι ανάποδες, έκανα ανάσες ηρεμίας, της λέω σας παρακαλώ όχι από χέρια σας στο πρόσωπο της είναι νεογέννητο, και τι γυρίζει και μου λέει, τα έπλυνα κορίτσι μου, όλη την Αθήνα γύρισα σήμερα έτσι θα το Επιάνα; πωπωπωπωπω ξανά λαμπάκια! Όλη την Αθήνα βρε βλήμα και έρχεσαι και πιάνεις το παιδί; και το λες κιόλας;!;!;! Την άφησε κάτω με χίλια ζόρια πήγα μέσα και  Είπα στις μαίες  να το πάρουν με δικαιολογία παιδίατρο και έμαθα μετά ότι τα έλεγε στην κομμώτρια της την οποία έχουν ίδια με τη μαμά του άντρα μου και της έριξε ένα χέσιμο ότι τι δουλειά έχεις εσύ να πιάνεις το νεογέννητο Κι αν όλοι όσοι πέρασαν από το μαιευτήριο το έπιαναν καταλαβαίνεις πόσες αγκαλιές θα έχει αλλάξει και της έριξε τρελό χέσιμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντωμεταξύ άσχετο, Έχει κολικούς η μικρή πονάει η κοιλιά της και μας έχει στα καγκελα, θηλάζει όλη μέρα όποτε εμένα με έχει εξαντλήσει τελείως και σα να μην έφταναν αυτά έκανα και 6 φορές διάρροια χθες, η Παιδιατρος που της το είπα μου είπε είναι από την  κούραση. Παίζει λέτε να είναι από κούραση;;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Witch Hunt πολυ χαιρομαι που εμαθα νεα σου!!

Lini μου, που μενεις κ εχει τοσο κρυο???

Οσο για τα υπολοιπα.... Ολα θα περασουν κοριτσια. Εμενα ο πρωτος μηνας ηταν μαρτυριο.. Κολικοι, παλλινδρομηση... Τα ειχα παιξει. ΟΛΑ ΠΕΡΝΑΝΕ!!!

Οσο για τον υπνο... Εγω αν την βαλω μισοκοιμισμενη στο κρεβατακι δε παιζει να κοιμηθει!! Οταν ηταν μικρακι ομως εβαζα στα γονατα μου ενα μαξιλαρι κ την κρατουσα σε σταση θηλασμου ακουμπωντας πανω στο μαξιλαρι.. Φυσικα κουναγα.. Σιγα σιγα την αφηνα ολη πανω στο μαξιλαρι κ οταν κοιμωταν την εβαζα μαζι με το μαξιλαρι στο κρεβατι.. Φυσικα τωρα 3 μηνων παρα 1 βδομαδα δε μας χοραει το μαξιλαρι..

Εμενα το βρδυ κοιμαται πολυ καλα.. Συνηθως ξυπναει 1 φορα για να θηλασει κ κοιμαται αμεσως ή καμια! Την ημερα ομως με το ζορι κοιμαται μιση ωρα.

Πλεον μου κλαιει μονο οταν την βγαζω απο το μπανιο το ψαρακι μου (βεβαια κι εγω δεν την αφηνω να κλαψει)!!

Τραγουδαει συνεχεια. Οταν εγω της τραγουδω αυτη κανει "ααααα" κ με συνοδευει για πολυ ωρα!!! Πριν καμμια βδομαδα αρχισε να σηκωνει με τα δυο της χερια ενα παιχνιδι (χωρις να της το δωσω εγω) κ να το φερνει στο στομα της. Η γιατρος μας ειπς οτι αυτο συνηθως το κανουν μισο με 1 μηνα μετα κ τοτε εγω κ ο μπαμπας της αρχισαμε να κορδωνομαστε!! Δηλ αν παρει 10 στα μαθηματικα τι θα κανουμε??? Αχαχα!!

Απο κιλα ειμαστε ακριβως στον μεσο ορο της καμπυλης, δηλ 5,5 ενω στο υψος....εχουμε μποι!!!

Κανω πλεον ολες μου τις δουλειες γιατι η μικρη καθεται στο ριλαξ κ κοιταει. Φυσικα συνεχεια οσο δουλευω της μιλαω ή της τραγουδαω οποτε δε βαριεται!!

Αυτα τα νεα μας!! Καθε μερα ειναι κ ομορφοτερη κοριτσια!!

Σας φιλω ολες..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Witch Hunt σας περνάμε 2 μερες! 14/3 γεννησα εγώ! 

Εμενα κοριτσια έχει λίγες μέρες που της κανουμε οοοοο και σηκώνει και αυτή το κεφάλι σαν το λύκο και κάνει οο...Μετά της κάνουμε ααα και γελάει και κάνει αα σαν να ξεφυσαει..Έχουμε ξετρελαθει..Αφού λέω στον άντρα μου όταν πει μαμά-μπαμπά τι θα κάνουμε;;;

Rosemary και εγώ με το relax την έχω κατά βρει..

Εγώ σήμερα τη βρήκα μπρούμυτα σχεδόν με πλακωμενο το ένα χεράκι ενώ την είχα βάλει ανάσκελα λίγο στο πλάι..ευτυχώς είχε μόνο ένα τεταρτακι που την είχα ξαπλωσει..Και επίσης έχει 3 μέρες να μου κάνει κακακια..πηρα την παιδίατρο με καθησυχασε αλλα την βλέπω κάπως ζορίζεται και κάνει μόνο πριτς..Σας έχει τύχει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια εμένα η μπέμπα θηλάζει το βράδυ όταν την πάρει ο ύπνος τη βάζω στην κούνια της. Μετά ξυπνάει πάλι το πρωί μετά από περίπου 8 ωρες. Τη Δευτέρα είχαμε το δεύτερο εμβόλιο μας έκλεψε πάρα πολύ μαζί και ο μπαμπάς της! η καημενούλα μου! Είναι 7,100 κιλα και 66 πόντους! Μου λέει ο παιδίατρος πόσες ώρες Κοιμάται το βράδυ? Και του λέω 8.. μου λέει δεν μου αρέσει αυτό θα δούμε μήπως χρειαστεί να την ξυπνάς το βράδυ θα της ζυγίσω και θα σου πω.. και όταν τη ζυγισε μου λέει ok μην την ξυπνάς παίρνει πολυ καλο βαρος! Ηταν μεγάλη ανταμοιβη για μένα κοριτσια!

Και εγώ στο ριλάξ την αφήνω και κάνω όλες μου τις δουλειές ευτυχώς κάθεται! Είναι υπέροχη ολο βόλτες πάμε ολο γελάει σε όλους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Όλες τα ίδια κορίτσια! Εμένα στο μαιευτήριο ήρθε μια Θεια του άντρα μου, έχω κατέβει εγώ κάτω στο μαγαζάκι να κάνω μια βόλτα να αλλάξω και μια χαζομάρα που μου έφεραν και ανεβαίνω και βλέπω την τυπισα με το μωρό αγκαλιά, με την πετσέτα μου (αυτή του μαιευτηρίου που έκανα εγώ μπάνιο) και το δάχτυλο της με τη νυχαρα στο πηγούνι του μωρού! Παιδιά πήρα κάτι ανάποδες, έκανα ανάσες ηρεμίας, της λέω σας παρακαλώ όχι από χέρια σας στο πρόσωπο της είναι νεογέννητο, και τι γυρίζει και μου λέει, τα έπλυνα κορίτσι μου, όλη την Αθήνα γύρισα σήμερα έτσι θα το Επιάνα; πωπωπωπωπω ξανά λαμπάκια! Όλη την Αθήνα βρε βλήμα και έρχεσαι και πιάνεις το παιδί; και το λες κιόλας;!;!;! Την άφησε κάτω με χίλια ζόρια πήγα μέσα και  Είπα στις μαίες  να το πάρουν με δικαιολογία παιδίατρο και έμαθα μετά ότι τα έλεγε στην κομμώτρια της την οποία έχουν ίδια με τη μαμά του άντρα μου και της έριξε ένα χέσιμο ότι τι δουλειά έχεις εσύ να πιάνεις το νεογέννητο Κι αν όλοι όσοι πέρασαν από το μαιευτήριο το έπιαναν καταλαβαίνεις πόσες αγκαλιές θα έχει αλλάξει και της έριξε τρελό χέσιμο

έλεος! και μένα μπούκαρε στο δωμάτιο μια θεία μου πριν την ώρα του επισκεπτηρίου την ώρα που θήλαζα τον μικρό και ερχόταν από πάνω μας. Φυσικά ήρθε νωρίτερα από το επισκεπτήριο για να πετύχει το μωρό μέσα και να μη το έχουν πάρει οι μαίες. Και μου άρχισε την ανάκριση...είχα το άγχος μου με τον θηλασμό είχα και τη ρεπόρτερ..εκείνη τη στιγμή τα είχα πάιξει αλλά μετά που το σκεφτόμουν τα είχα πάρει. Ένας από τους λόγους που δεν έκανα rooming in είναι αυτός...γιατί θα πλάκωναν όλοι στο επισκεπτήριο και κάποιοι είναι απαράδεκτοι. Εδώ στη διπλανή μου ήρθαν δυο γνωστές της με μάσκα γιατί ήταν άρρωστες με ίωση. Τι έρχεσαι ρε κοπελιά έστω και με μάσκα σε μαιευτήριο γεμάτο νεογέννητα και λεχώνες? Θα πάθεις κάτι αν δεν πας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Minime, μπρουμυτα κιολας??? Τι παιδι θαυμα ειναι αυτο?? Εμας κλωτσαει σαν αλογακι αλλα ακομα δεν εχει γυρισει μπρουμυτα. Μονο απο το πλευρο παει ανασκελα κ αλλαζει θεσεις (δεξια,αριστερα,πανω,κατω) στο κρεβατακι της!!

Love, τι τρυφερο αυτο με τον αντρα σουουου!!! Μωρε...! Αυτοι τρελαινονται οσο περναει ο καιρος!! Η δικια μου οταν ο μπαμπας της ερχεται απο τη δουλεια, μολις τον βλεπει βγαζει ενα διαπλατο χαμογελο κ αυτος λιωνει!! Επισης ειναι πολυ καλο το οτι το μωρο σου εχει απο τωρα προγραμμα. Κι εμενα ειναι πολυ ευκολη το βραδυ.

Εμεις μεχρι στιγμης εχουμε παρει 2,5 κιλα κ σε κανα 10ημερο γινομαστε 3 μηνων. Η μικρη μου τρωει αρκετα αποδοτικα (δηλ για κανα 10λεπτο). Πολυ σπανια πιπιλιζει-μονο αμα κοιμηθει στο στηθος. Δε μου κλαιει σχεδον ποτε για να φαει καθως την ταιζω πριν πεινασει ωστε να τρωει πιο μικρα κ συχνα γευματα (αυτο μας βοηθησε πολυ στην παλλινδρομηση). Την ημερα τρωει ανα 1,5-2 ωρες κ την νυχτα μπορει να κοιμηθει απο 6 εως 8,5 ωρες σερι.

Σημερα καναμε εμβολιο (το πρωτο 5πλο). Εκλαψε 5 δευτερολεπτα κ μετα γελουσε το σκατουλι μας!! Ειναι ιδια ο μπαμπας της αλλα οπως εχω ξαναπει θα παρει το μυαλο μου (τσαντιζεται ο αντρας μου οταν το λεω αυτο)!!

Πωπω, μπορω να μιλαω ωρες για την ζουζουνα μου..!

Α, δεν ξερω αν σας το ειπα... Οταν ημουν εγκυος ελεγα συνεχεια "η μπουμπου μου" κ "η μπουμπου μου".. Τελικα δεν ειναι καθολου μπουμπου. Θεωρω πως τα παιδια δειχνουν απο την αρχη εναν χαρακτηρα.. Ειναι αλανακι, ζουζουλο, μαιμουνι!! Κοριτσια της εβαλα μια φορα φορεμα κ ηταν σαν αλλο παιδι...εξω απ'τα νερα της.. Απο τοτε, μονο κολανακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Minime είπε:

Witch Hunt σας περνάμε 2 μερες! 14/3 γεννησα εγώ! 

Εμενα κοριτσια έχει λίγες μέρες που της κανουμε οοοοο και σηκώνει και αυτή το κεφάλι σαν το λύκο και κάνει οο...Μετά της κάνουμε ααα και γελάει και κάνει αα σαν να ξεφυσαει..Έχουμε ξετρελαθει..Αφού λέω στον άντρα μου όταν πει μαμά-μπαμπά τι θα κάνουμε;;;

Rosemary και εγώ με το relax την έχω κατά βρει..

Εγώ σήμερα τη βρήκα μπρούμυτα σχεδόν με πλακωμενο το ένα χεράκι ενώ την είχα βάλει ανάσκελα λίγο στο πλάι..ευτυχώς είχε μόνο ένα τεταρτακι που την είχα ξαπλωσει..Και επίσης έχει 3 μέρες να μου κάνει κακακια..πηρα την παιδίατρο με καθησυχασε αλλα την βλέπω κάπως ζορίζεται και κάνει μόνο πριτς..Σας έχει τύχει;

Τέλεια!!χιχι! Να σου ζήσει το μπουμπουκάκι σου!

και μένα μου έτυχε αυτό με τα κακακια και μου είπε ο παιδίατρος δεν υπάρχει πρόβλημα! Και μένα ο δικός μου από πριτς προυτς άλλο τίποτα! Κάποιες φορές έχει γέλιο γιατί αν τον έχω αγκαλιά και του κρατάω τον ποπό ανασηκώνεται λίγο για να την αφήσει χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Witch Hunt πολυ χαιρομαι που εμαθα νεα σου!!

Lini μου, που μενεις κ εχει τοσο κρυο???

Οσο για τα υπολοιπα.... Ολα θα περασουν κοριτσια. Εμενα ο πρωτος μηνας ηταν μαρτυριο.. Κολικοι, παλλινδρομηση... Τα ειχα παιξει. ΟΛΑ ΠΕΡΝΑΝΕ!!!

Οσο για τον υπνο... Εγω αν την βαλω μισοκοιμισμενη στο κρεβατακι δε παιζει να κοιμηθει!! Οταν ηταν μικρακι ομως εβαζα στα γονατα μου ενα μαξιλαρι κ την κρατουσα σε σταση θηλασμου ακουμπωντας πανω στο μαξιλαρι.. Φυσικα κουναγα.. Σιγα σιγα την αφηνα ολη πανω στο μαξιλαρι κ οταν κοιμωταν την εβαζα μαζι με το μαξιλαρι στο κρεβατι.. Φυσικα τωρα 3 μηνων παρα 1 βδομαδα δε μας χοραει το μαξιλαρι..

Εμενα το βρδυ κοιμαται πολυ καλα.. Συνηθως ξυπναει 1 φορα για να θηλασει κ κοιμαται αμεσως ή καμια! Την ημερα ομως με το ζορι κοιμαται μιση ωρα.

Πλεον μου κλαιει μονο οταν την βγαζω απο το μπανιο το ψαρακι μου (βεβαια κι εγω δεν την αφηνω να κλαψει)!!

Τραγουδαει συνεχεια. Οταν εγω της τραγουδω αυτη κανει "ααααα" κ με συνοδευει για πολυ ωρα!!! Πριν καμμια βδομαδα αρχισε να σηκωνει με τα δυο της χερια ενα παιχνιδι (χωρις να της το δωσω εγω) κ να το φερνει στο στομα της. Η γιατρος μας ειπς οτι αυτο συνηθως το κανουν μισο με 1 μηνα μετα κ τοτε εγω κ ο μπαμπας της αρχισαμε να κορδωνομαστε!! Δηλ αν παρει 10 στα μαθηματικα τι θα κανουμε??? Αχαχα!!

Απο κιλα ειμαστε ακριβως στον μεσο ορο της καμπυλης, δηλ 5,5 ενω στο υψος....εχουμε μποι!!!

Κανω πλεον ολες μου τις δουλειες γιατι η μικρη καθεται στο ριλαξ κε κοιταει. Φυσικα συνεχεια οσο δουλευω της μιλαω ή της τραγουδαω οποτε δε βαριεται!!

Αυτα τα νεα μας!! Καθε μερα ειναι κ ομορφοτερη κοριτσια!!

Σας φιλω ολες..!

Να σου ζήσει Rosemary!

Τώρα πως πάτε με τη παλινδρόμηση? Και μένα έχει και κάνει πιο μικρά γεύματα,δεν τον πιέζω ότι θέλει. Στην αρχή στεναχωρίομουν που δεν έτρωγε πολύ αλλά μετά είπα ας ακολουθήσω αυτό που θέλει το παιδίμου! Έτσι και αλλιώς αναπτύσσεται μια χαρά!

Σας έχει πει η γιατρός μέχρι πότε έχουν τη παλινδρόμηση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρελαίνομαι! Εγώ της φοράω και κορδέλες και φρου φρου..Ο άντρας μου όλο πριγκίπισσα μου και πριγκίπισσα μου είναι! Χαχαχα?

Σήμερα κλείσαμε και ημερομηνία για την γαμοβάφτιση! 4/11!ήθελα να κάνουμε χώρια την βάφτιση, τον Αύγουστο,αλλά τα διπλά έξοδα μας σταματάνε!

Εμένα βρε κορίτσια η μικρή έχει αλλεργια στα γαλακτοκομικα..Και τα έχω κόψει τελείως πλέον..Πολύ δύσκολο..Αλλά συνηθίζεται...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Witch Hunt είπε:

Να σου ζήσει Rosemary!

Τώρα πως πάτε με τη παλινδρόμηση? Και μένα έχει και κάνει πιο μικρά γεύματα,δεν τον πιέζω ότι θέλει. Στην αρχή στεναχωρίομουν που δεν έτρωγε πολύ αλλά μετά είπα ας ακολουθήσω αυτό που θέλει το παιδίμου! Έτσι και αλλιώς αναπτύσσεται μια χαρά!

Σας έχει πει η γιατρός μέχρι πότε έχουν τη παλινδρόμηση?

Εμας οφειλοταν σε αλλεργια στην πρωτεινη γαλακτος.. Εκοψα μαχαιρι τα γαλακτοκομικα-ακομα κ τα κρυφα κ ειδα τρομερη βελτιωση.. Επειτα αρχισα να τα επαναεντασσω λιγα λιγα στην διατροφη μου για να δω αν ανεχεται καποιες μορφες το παιδι. Τελικα πλεον τρωω τα παντα εκτος απο γαλα κ κρεμα γαλακτος. Η γιατρος που ειπε οτι η παλλινδρομηση γενικα κορυφωνεται τον 3ο μηνα κ μετα καλυτερευει. Παντως εγω οταν αναφερομαι σε παλλινδρομησεις δεν μιλω για απλες γουλιες, αλλα για εμετους με τεραστιες ποσοτητες, ρουκετες, τεντωματα του μωρου σαν τοξο, κοκκινισμα κ βογγητα καθε φορα που ξαπλωνε κ.α. Πραγματικα τον πρωτο μηνα εκλαιγα καθε μερα μαζι της επειδη πονουσα να την ακουω να τυρρανιεται κ να μην μπορω να κανω τιποτα. Γρυλιζε η μικρουλα μου, υπεφερε.. Δεν ξερεις ποσο ανακουφισμενη νιωθω που περασε αυτη η περιοδος.

Στους πονους των κολικων κ των παλλινδρομισεων μας βοηθησε απειρα η μπαλα του πιλατες αλλα δυστυχως την ανακαλυψαμε αφου υπεφερε 20 μερες το παιδι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Εμας οφειλοταν σε αλλεργια στην πρωτεινη γαλακτος.. Εκοψα μαχαιρι τα γαλακτοκομικα-ακομα κ τα κρυφα κ ειδα τρομερη βελτιωση.. Επειτα αρχισα να τα επαναεντασσω λιγα λιγα στην διατροφη μου για να δω αν ανεχεται καποιες μορφες το παιδι. Τελικα πλεον τρωω τα παντα εκτος απο γαλα κ κρεμα γαλακτος. Η γιατρος που ειπε οτι η παλλινδρομηση γενικα κορυφωνεται τον 3ο μηνα κ μετα καλυτερευει. Παντως εγω οταν αναφερομαι σε παλλινδρομησεις δεν μιλω για απλες γουλιες, αλλα για εμετους με τεραστιες ποσοτητες, ρουκετες, τεντωματα του μωρου σαν τοξο, κοκκινισμα κ βογγητα καθε φορα που ξαπλωνε κ.α. Πραγματικα τον πρωτο μηνα εκλαιγα καθε μερα μαζι της επειδη πονουσα να την ακουω να τυρρανιεται κ να μην μπορω να κανω τιποτα. Γρυλιζε η μικρουλα μου, υπεφερε.. Δεν ξερεις ποσο ανακουφισμενη νιωθω που περασε αυτη η περιοδος.

Στους πονους των κολικων κ των παλλινδρομισεων μας βοηθησε απειρα η μπαλα του πιλατες αλλα δυστυχως την ανακαλυψαμε αφου υπεφερε 20 μερες το παιδι..

Τα μικρούλια μωρέ...ταλαιπωρούντε τους πρώτους μήνες...και που το καταλάβατε ότι πρόκειται για αλλεργία και όχι για απλή παλλινδρόμηση. Ρωτάω και γιατί φοβάμαι μην έχει και ο δικός μου και δεν το έχω καταλάβει. Ο παιδίατρος βέβαια που τον παρακολουθεί δε μου ανέφερε κάτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Witch Hunt είπε:

Τα μικρούλια μωρέ...ταλαιπωρούντε τους πρώτους μήνες...και που το καταλάβατε ότι πρόκειται για αλλεργία και όχι για απλή παλλινδρόμηση. Ρωτάω και γιατί φοβάμαι μην έχει και ο δικός μου και δεν το έχω καταλάβει. Ο παιδίατρος βέβαια που τον παρακολουθεί δε μου ανέφερε κάτι

Στην πρωτη της κιολας επισκεψη της γιατρου (οταν η μικρη ηταν 7 ημερων ή γιατρος μας ειπε οτι η μικρη εχει παλλινδρομηση. Εμεις δεν το ειχαμε καταλαβει ακομα (γιατι δεν ειχαν ξεκινησει οι εμετοι) αυτη ομως την ακουγε.. Μας ειπε πως ειναι πιθανο να εχει αλεργια γιατι ή απλα παλλινδρομηση εμφανιζεται καποιες βδομαδες αργοτερα κ συνηθως τα βρεφη που την εμφανιζουν τοσο νωρις εχουν πιθανοτητα να εχουν αλεργια στην πρωτεινη γαλακτος. Μετα απο 2-3 μερες η κατασταση ξεφυγε. Εμετοι κλαμματα, βογγητα. Μου ειπε να κοψω μαχαιρι γαλακτοκομικα (για 2 βδομαδες-γιατι αργουν τα συστατικα του γαλακτος να φυγουν απο τον οργανισμο) για να δουμε αν θ βελτιωθει η κατασταση. Οντως βελτιωθηκε. Επειδη ειχα ομως την αμφιμολια οτι μπορει να ηταν τυχαιο ξαναεφαγα για 1 βδομαδα κ ειχαμε παλι τα ιδια. Ξανα εκανα αποχη κ ξανακαλυτερεψε το παιδι οποτε σιγουρεψαμε τι την ενοχλουσε. Δεν ηθελα ομως να κανω πληρης αποχη εχοντας διαβασει για τις επιπτωσεις της. Το συζητησα με την γιατρο κ μου ειπε για αρχη να τρωω το γάλα σε ψημενη μορφη (πχ κεικ, πιτσα). Το παιδι ηταν μια χαρα. Επειτα αρχισα να τρωω τυρια σε κανονικη μορφη. Παλι ηταν μια χαρα. Οταν ομως τολμησα να πιω κρεμα γαλακτος κ γαλα, εγινε πανικος. Πλεον τρωω τα παντα εκτος απο γαλα κ κρεμα γαλακτος κ αποφευγω γιαουρτι ρυζογαλο, παγωτο.

Εσεις τι συμπτωματα εχετε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Στην πρωτη της κιολας επισκεψη της γιατρου (οταν η μικρη ηταν 7 ημερων ή γιατρος μας ειπε οτι η μικρη εχει παλλινδρομηση. Εμεις δεν το ειχαμε καταλαβει ακομα (γιατι δεν ειχαν ξεκινησει οι εμετοι) αυτη ομως την ακουγε.. Μας ειπε πως ειναι πιθανο να εχει αλεργια γιατι ή απλα παλλινδρομηση εμφανιζεται καποιες βδομαδες αργοτερα κ συνηθως τα βρεφη που την εμφανιζουν τοσο νωρις εχουν πιθανοτητα να εχουν αλεργια στην πρωτεινη γαλακτος. Μετα απο 2-3 μερες η κατασταση ξεφυγε. Εμετοι κλαμματα, βογγητα. Μου ειπε να κοψω μαχαιρι γαλακτοκομικα (για 2 βδομαδες-γιατι αργουν τα συστατικα του γαλακτος να φυγουν απο τον οργανισμο) για να δουμε αν θ βελτιωθει η κατασταση. Οντως βελτιωθηκε. Επειδη ειχα ομως την αμφιμολια οτι μπορει να ηταν τυχαιο ξαναεφαγα για 1 βδομαδα κ ειχαμε παλι τα ιδια. Ξανα εκανα αποχη κ ξανακαλυτερεψε το παιδι οποτε σιγουρεψαμε τι την ενοχλουσε. Δεν ηθελα ομως να κανω πληρης αποχη εχοντας διαβασει για τις επιπτωσεις της. Το συζητησα με την γιατρο κ μου ειπε για αρχη να τρωω το γάλα σε ψημενη μορφη (πχ κεικ, πιτσα). Το παιδι ηταν μια χαρα. Επειτα αρχισα να τρωω τυρια σε κανονικη μορφη. Παλι ηταν μια χαρα. Οταν ομως τολμησα να πιω κρεμα γαλακτος κ γαλα, εγινε πανικος. Πλεον τρωω τα παντα εκτος απο γαλα κ κρεμα γαλακτος κ αποφευγω γιαουρτι ρυζογαλο, παγωτο.

Εσεις τι συμπτωματα εχετε??

Εμένα τον πρώτο μήνα είχε γουλιές όχι κάτι τρομερό και όχι πάντα και είχε κάνει και 2-3 φορές εμετό. Όταν πήγε 1,5 μηνών ήταν δυο μέρες που ήταν πολύ ανήσυχος,έκλαιγε όταν έτρωγε έβγαζε πιο πολλές γουλιές και κάποιες φορές τον άκουγα σα να καταπίνει κάτι χωρίς όμως να τρώει εκείνη τη στιγμή. Πήρα το γιατρό και μου ειπε ότι έχει παλινδρόμηση και να τον κρατάω όρθιο αρκετή ώρα όταν τρώει. Δε μου ανέφερε κάτι για αλλεργία. Έχεικαλυτερέψει τώρα εμετό δεν έχει ξανακάνει,γουλιές βγάζει πιο σπάνια και αυτό που τον ακούω να καταπίνει το έχω ξανακούσει. Γενικά έχει ανησυχία όταν πχ δεν έχει κάνει κακά του. Του κάνω μασαζάκι στη κοιλιά και ασκησούλες να τον βοηθήσω. Φαντάζομαι η αποχή είναι ζόρικο πράγμα. Αλλά χαλάλι για τα μωράκια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Witch Hunt είπε:

Εμένα τον πρώτο μήνα είχε γουλιές όχι κάτι τρομερό και όχι πάντα και είχε κάνει και 2-3 φορές εμετό. Όταν πήγε 1,5 μηνών ήταν δυο μέρες που ήταν πολύ ανήσυχος,έκλαιγε όταν έτρωγε έβγαζε πιο πολλές γουλιές και κάποιες φορές τον άκουγα σα να καταπίνει κάτι χωρίς όμως να τρώει εκείνη τη στιγμή. Πήρα το γιατρό και μου ειπε ότι έχει παλινδρόμηση και να τον κρατάω όρθιο αρκετή ώρα όταν τρώει. Δε μου ανέφερε κάτι για αλλεργία. Έχεικαλυτερέψει τώρα εμετό δεν έχει ξανακάνει,γουλιές βγάζει πιο σπάνια και αυτό που τον ακούω να καταπίνει το έχω ξανακούσει. Γενικά έχει ανησυχία όταν πχ δεν έχει κάνει κακά του. Του κάνω μασαζάκι στη κοιλιά και ασκησούλες να τον βοηθήσω. Φαντάζομαι η αποχή είναι ζόρικο πράγμα. Αλλά χαλάλι για τα μωράκια μας!

Δε νομιζω να εχετε αλλεργια παντως.. Αυτα τα παθαινουν πολλα βρεφακια επειδη ειναι ανωριμο το πεπτικο τους. Να δεις που οσο μεγαλωνει θα καλυτερευει...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσιαα σημερα κλείνουμε 4η μέρα χωρίς κακακια!πήρα την παιδίατρο προχθές αλλά ακόμα ήταν νωρίς και μου είπε θα ξαναμιλησουμε..Θα την πάρω και σήμερα..Όμως σας έχει συμβεί ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Minime είπε:

Κοριτσιαα σημερα κλείνουμε 4η μέρα χωρίς κακακια!πήρα την παιδίατρο προχθές αλλά ακόμα ήταν νωρίς και μου είπε θα ξαναμιλησουμε..Θα την πάρω και σήμερα..Όμως σας έχει συμβεί ;

Καλημερα! Δε μας εχει συμβει αλλα σε μια φιλη μου συμβαινει συχνα. Μην ανησυχεις, σε μωρα που θηλαζουν ειναι φυσιολογικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μ καλησπερααα!! Τ κανετε; εμεις τ σκ θ κανουμε εμβολιο...τ δευτερο...

τ βραδυ ξυπναμε πλεον στις 6-7 ωρες περιπου...

κανουμε αγκου..κανουμε κχ...κ νευριαζουμε αν δν μας μιλανε!!!

κουναμε χερια ποδια παρα πολυ κ προσπαθει ν πιασει σιγα σιγα..

τν αφηνω γ πολυ λιγο μπρουμιτα κ τ κεφαλι τ σηκωνει πολυ κ εκει ζοριζεται κ θελει ν γυρισει..

ο γιατρος π μιλησαμε γ ν πουμε γ τ εμβολιο κ τ τ ειπα μ ειπε οως ειμαστε σ πολυ καλο αναπτυξιακο σταδιο..

 

αλλα ξεχασα ν τν ρωτησω κ φυσικα θ τ κανω μολις τν βρω...

τ κανετε μ τ κουνουπια; κερω πως δν βαζουμε κρεμα ή κτ τετοιο..

εχουμε παντου κουνουπιερες(καροτσι αυγο κουνια)... σκεφτομαι γ τ τσιροτα ειτε αν μπαινουν στα ρουχα τς ή στο καροτσι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Minime είπε:

Κοριτσιαα σημερα κλείνουμε 4η μέρα χωρίς κακακια!πήρα την παιδίατρο προχθές αλλά ακόμα ήταν νωρίς και μου είπε θα ξαναμιλησουμε..Θα την πάρω και σήμερα..Όμως σας έχει συμβεί ;

Καλησπέρα! Ούτε εμένα μου έχει τύχει αλλά έχω διαβάσει τα μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά μπορεί να κάνουν και 10 μέρες να κάνουν κακάκια. Αν δε ζορίζεται το μωράκι δεν υπάρχει θέμα. Μίλα και με τη γιατρό σου και πες μας τι σου είπε!

Πάντως ο δικός μου εμπνέεται και τα κάνει πάντα στο γυμναστήριό του. Δε ξέρω γιατί με το που τον βάζω μετά από κανένα 10λεπτο έχει γίνει η δουλειά!!χαχα! Μάλλον επειδή κουνά τα ποδαράκια του γρήγορα όπως παίζει τι να πω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerinant95 και μένα μου είπε η παιδίατρος όχι κάτι πάνω στο μωρό..κουνουπιερα όπως είπες και στιροτο στο καρότσι..

Εμένα βρε κορίτσια μου είπε και όχι το αντηλιακό και μου φάνηκε περίεργο γιατί προσέχω πολύ να είναι στη σκιά αλλά καμια φορα εκτίθεται πχ μέχρι την πάω στο αμάξι..

Για τα κακά μου είπε να της βάλω λίγο μπατονετα με λαδάκι στον πωπουδακο.να της κάνω μασάζ με τη φορά του ρολογιού την κοιλίτσα και να της πιέσω τα ποδαρακια προς τα πάνω λίγο..Μου είπε γενικά ότι τα θηλάζοντα δεν είναι δυσκοιλια άλλα αν τη δω να ζορίζεται πολύ να της βάλω υπόθετο γλυκερινης για βρέφη! Ευτυχώς όμως μόλις μου τα έκανε..Και όχι απλώς τα έκανε..χαχαχααχα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Minime είπε:

katerinant95 και μένα μου είπε η παιδίατρος όχι κάτι πάνω στο μωρό..κουνουπιερα όπως είπες και στιροτο στο καρότσι..

Εμένα βρε κορίτσια μου είπε και όχι το αντηλιακό και μου φάνηκε περίεργο γιατί προσέχω πολύ να είναι στη σκιά αλλά καμια φορα εκτίθεται πχ μέχρι την πάω στο αμάξι..

Για τα κακά μου είπε να της βάλω λίγο μπατονετα με λαδάκι στον πωπουδακο.να της κάνω μασάζ με τη φορά του ρολογιού την κοιλίτσα και να της πιέσω τα ποδαρακια προς τα πάνω λίγο..Μου είπε γενικά ότι τα θηλάζοντα δεν είναι δυσκοιλια άλλα αν τη δω να ζορίζεται πολύ να της βάλω υπόθετο γλυκερινης για βρέφη! Ευτυχώς όμως μόλις μου τα έκανε..Και όχι απλώς τα έκανε..χαχαχααχα..

Βρε, ειναι πολυ μικρα για αντιηλιακα!! Εδω σε εμας κ καθονται βαρια.. Δε θα παθουν τιποτα με 1 λεπτο εκθεση στον ηλιο αλλα γενικα καλυτερα να αποφευγετε τον ηλιο μεταξυ 11 κ 5μμ.

Κοριτσια η δικια μου ενω ολη μερα γελαει κ τραγουδαει, μολις την βγαλω απο το μπανιο παταει κατι κλαμματα χειροτερα κ απο αυτα των κολικων. Αφου πνιγεται απο το κλαμα της. Για να την ντυσω την σηκωνω 3 φορες αγκαλια. Εσας κλαινε μετα το μπανιο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rosemary εμένα όχι..συνήθως χαλαρώνει πααρα πολύ..της κάνω και μασάζ μετά το μπανακι..Την ντύνω την ταΐζω και κοιμάται αμέσως! Είναι η καλύτερη μας ώρα!

Την ντύνεις σε αλλο δωματιο;μήπως την ενοχλεί η αλλαγή θερμοκρασίας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς ο παιδίατρος μας έχει ειδίκευση στην παιδική δερματολογια..μας εχει δώσει αντηλιακό της avene χωρίς χημικά φίλτρα. Και μου εέχει πει να αποφεύγω τις επικίνδυνες ώρες έκθεσης στον ήλιο. Επίσης μου έχει γράψει μια ενυδατική προσώπου για μωρά. Άσχετο αυτό με τον ήλιο αυτή τη βάζουμε κάθε μέρα. 

Μετά το μπάνιο δεν κλαίει. Δεν ξέρω αν της αρέσει το μπάνιο ούτε κλαίει ουτε γελάει κατά τις διάρκεια. Εμάς εδώ έπιασαν οι ζέστες κ σήμερα ολη μέρα ήμασταν έξω εκτός απο το μεσημέρι. Ειναι τοσο γλυκιά τι να σας λέω! Τα μαλλάκια μας σχεδόν έφυγαν όλα ειμαστε καραφλουλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!! 3μηνων κ 5ημερων ειμαστε 60εκ. Κ 5600... γενικα ο γιατρος μ ειπε πολυ καλα λογια,γεννηθηκε η μπεμπα μια γραμμη κατω απο τ μεσο ορο κ τωρα ειναι πανω απο τν μεσο ορο τ μπουλουκακι μ...!

καναμε εμβολιο κ ουτε κιχ εκανε..  μας επετρεψε τσιροτο κ ταμπλετα αοσμη γ τ δωματιο...αντιλιακο ειπε μετα τς 6μηνες  τουλαχιστον... αποφευγουμε τν ηλιο... 

θ τς παρω κ πισισνουλα κ θ κανουμε εκει μπανιο μεχρι τν αυγουστο π θ παμε θαλασσα...κ μ είπε πως γυρω στον 5ο θ ξεκινησουμε σιτηρα γ ν δουμε αν θ βγαλουμε αλλεργιες κ γ μειωσουμε τς γουλιτσες π κανουμε( δν αρκουν γ ν παρουμε  ειδικο γαλα)... η δικια μ γελαει ολη μα ολη τν μερα,λεει αγκου ααα κ κτ τετοια..κανουμε μπανιο κ γελαμε. Κ μολις σταταμε γ ν βγουμε παταει ενα κλαμα,αν ομως τς ξαναριξεις νερο ειναι ολα τελεια στη στιγμη..αν δν τς ριξεις απλα γκρινιαζει γ κανα λεπτο,τν κουναμε λιγο κ τελος.. εγω δν τς εχω παρει ακομη γυμναστηριο αλλα λατρευει τ ριλαξ τς...  αρχισαμε τραβαμε τ μαλλακια τς μαμας κ γνκ πιανει σιγα σιγα...

αχ ποσο γρηγορα μεγαλωνουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On ‎25‎/‎5‎/‎2018 at 10:56 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

Δε νομιζω να εχετε αλλεργια παντως.. Αυτα τα παθαινουν πολλα βρεφακια επειδη ειναι ανωριμο το πεπτικο τους. Να δεις που οσο μεγαλωνει θα καλυτερευει...!

Πολυ συγκινητικη η φωρογραφια που εβαλες στο προφιλ σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...