Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΚΟΛΠΙΤΙΔΕΣ


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια μ!!ευχομαι να ειστε ολες καλα!!οπως εχετε δει προσπαθουμε εδω κ 13 μηνες με τν αντρα μ γ μωρακι κ ακομα δν εχει ερθει.κ μεσα σ ολο αυτο εδω κ 3 μηνες εχουμε:τν πρωτο μηνα επαθα ουρολοιμωξη,τν δευτερο ειχα δυσοσμα υγρα κ φαγουρα πηρα τηλ τν γιατρο μας εδωσε αντιβιωση.κ τωρα παλι τ ιδια.τν ξαναπηρα τ εκανε εντυπωση π παλι τ παθαμε κ μ συστησε μια κολπικη κρεμα γ λιγες μερες.μ σταματησαν αφησαμε λιγες μερες κενό ειχαμε χθεσ επαφη κ παλι τ ιδια επαθα!!!τ γινεται???εχουμε τρελαθει με τν αντρα μ!!!ειναι δυνατν 3 μηνεσ συνεχομενους!!!εννοειται οτι θα παω στ γιατρο μ ουτως ή αλλως θα παω κ γ σαλπιγγογραφια αυτν τν μηνα.συγνωμη γ το κατεβατο αν καποια ειχε παρομοια εμπειρια ας μ πει κατι εχω τρελαθει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Έλενα μου. Τα τελευταια 3 χρονια παθαίνω τέτοιες μυκητιάσεις περίπου 1 φορά το χρόνο οπότε ξέρω καλά τι θα πει αυτό..Πόνος, τσούξιμο, φαγούρα... Πολυ ενοχλητικα συμπτωματα... Ειναι όντως περίεργο το γεγονός ότι ταλαιπωρεισαι με αυτο το θεμα  3 μηνες συνεχόμενους.. Μήπως χρησιμοποιείς καθημερινα σε μεγάλο βαθμό ειδικά κολπικα σαπούνια;;; Είναι μια παγίδα στην οποία πέφτουν πολλές γυναίκες οι οποίες το παρακάνουν με τη φροντίδα της ευαίσθητης περιοχής με αποτέλεσμα να καταστρέφουν τη λεγόμενη "φυσικη" χλωρίδα και έτσι δεν έχουν καμία άμυνα σε μικρόβια, μικροργανισμούς κλπ. Ο γυναικολογος μου είναι κατηγορηματικός, όχι ειδικά προϊόντα όχι ειδικές κρέμες στα καλά καθούμενα.. Απλο καθημερινό πλύσιμο με το αφρόλουτρο που χρησιμοποιουμε στο υπόλοιπο σώμα και τιποτα αλλο. Τη θεραπεία που σας εδωσε ο γιατρος την κάνατε σωστά και ολοκληρωμενα;; Τι σας εγραψε;; Εμείς είχαμε πάρει και οι δυο σπορανοξ (2 χαπια την ημερα για 5-6 μερες)  και εγω κολπικο υποθετο λομεξιν μερα παρα μερα για 6μερες αν θυμάμαι καλα.. Γενικα δεν είναι επικινδυνες οι κολπιτιδες, μυκητιάσεις ή οπως αλλιώς λέγονται τέλος πάντων απλά καλό είναι να ξεμπερδέψεις από αυτές γιατι μολις με το καλό μείνεις εγκυος (πράγμα που εύχομαι να συμβεί συντομα) δε θα επιτρέπονται τα υποθετα, οι κρέμες και τα χαπακια για την αντιμετώπιση του φαινομένου.. Επίσης να έχεις στο μυαλό σου πως η σαλπιγγογραφια προκαλεί συχνότατα τέτοια "θεματακια" για αυτο πολλά νοσοκομεία και διαγνωστικά κεντρα που αναλαμβάνουν σαλπιγγογραφια συνιστούν στις γυναίκες βιμπραμισιν (αντιβιοτικο) 1-2 μερες πριν και 2-3 μερες μετα τη διεξαγωγή της εξέτασης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gelie είπε:

Γεια σου Έλενα μου. Τα τελευταια 3 χρονια παθαίνω τέτοιες μυκητιάσεις περίπου 1 φορά το χρόνο οπότε ξέρω καλά τι θα πει αυτό..Πόνος, τσούξιμο, φαγούρα... Πολυ ενοχλητικα συμπτωματα... Ειναι όντως περίεργο το γεγονός ότι ταλαιπωρεισαι με αυτο το θεμα  3 μηνες συνεχόμενους.. Μήπως χρησιμοποιείς καθημερινα σε μεγάλο βαθμό ειδικά κολπικα σαπούνια;;; Είναι μια παγίδα στην οποία πέφτουν πολλές γυναίκες οι οποίες το παρακάνουν με τη φροντίδα της ευαίσθητης περιοχής με αποτέλεσμα να καταστρέφουν τη λεγόμενη "φυσικη" χλωρίδα και έτσι δεν έχουν καμία άμυνα σε μικρόβια, μικροργανισμούς κλπ. Ο γυναικολογος μου είναι κατηγορηματικός, όχι ειδικά προϊόντα όχι ειδικές κρέμες στα καλά καθούμενα.. Απλο καθημερινό πλύσιμο με το αφρόλουτρο που χρησιμοποιουμε στο υπόλοιπο σώμα και τιποτα αλλο. Τη θεραπεία που σας εδωσε ο γιατρος την κάνατε σωστά και ολοκληρωμενα;; Τι σας εγραψε;; Εμείς είχαμε πάρει και οι δυο σπορανοξ (2 χαπια την ημερα για 5-6 μερες)  και εγω κολπικο υποθετο λομεξιν μερα παρα μερα για 6μερες αν θυμάμαι καλα.. Γενικα δεν είναι επικινδυνες οι κολπιτιδες, μυκητιάσεις ή οπως αλλιώς λέγονται τέλος πάντων απλά καλό είναι να ξεμπερδέψεις από αυτές γιατι μολις με το καλό μείνεις εγκυος (πράγμα που εύχομαι να συμβεί συντομα) δε θα επιτρέπονται τα υποθετα, οι κρέμες και τα χαπακια για την αντιμετώπιση του φαινομένου.. Επίσης να έχεις στο μυαλό σου πως η σαλπιγγογραφια προκαλεί συχνότατα τέτοια "θεματακια" για αυτο πολλά νοσοκομεία και διαγνωστικά κεντρα που αναλαμβάνουν σαλπιγγογραφια συνιστούν στις γυναίκες βιμπραμισιν (αντιβιοτικο) 1-2 μερες πριν και 2-3 μερες μετα τη διεξαγωγή της εξέτασης.

Σ ευχαριστω γ την απαντηση.δν πλενομαι ποτε με ειδικα σαπουνια σκετο νερακι..αντιβιωση μας εδωσε νομιζω αμοξιλ..κ αυτν τν μηνα τν κρεμα την travogen καναμε κανονικα οτι μας ειπε..αναρρωτιεμαι μηπως επειδη καθημερινα χρησιμοποιω σερβιετακια δν κανουν καλο?δν παώ πουθενα χωρις αυτα..δν ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κι απο μένα. Ήμουν κι εγώ απο αυτές που ταλαιπωρούνταν απο υποτροπιάζουσες μηκυτιάσεις, οπότε να σου πω τις γνώσεις μου στο θέμα. Σερβιετάκια απαγορεύονται, προτίμησε εσώρουχα βαμβακερά και μάλιστα συχνή αλλαγή όταν έχεις έξαρση. Τώρα για την αμοξίλ είσαι σίγουρη; Μήπως μπερδεύτηκες; Η αμοξιλ είναι αντιβίωση και ως γνωστόν τα αντιβιωτικά προκαλούν μηκυτιάσεις, δεν τις καταπολεμούν. Μήπως σου έδωσε κάποιο αντιμηκυτισιακό; 

Κατά τα άλλα οι πλύσεις στην περιοχή γίνονται με χαμόμηλο ή νερό. Στις περιόδους έξαρσης  μπορείς να χρησιμοποιείς κολπικές πλύσεις με σόδα, (υπάρχουν και στα φαρμακεία σε μονοδόσεις). Για να ανακουφίζεσαι δοκίμασε μαζί με τη θεραπεία να βάζεις στην περιοχή ξυνόγαλο. Το απλώνεις με βαμβάκι, εμένα με ανακούφιζε πολύ.

Τέλος, προσπάθησε να φτιάξεις την χλωρίδα του εντέρου, πάρε προβιοτικά, φάε γιαούρτι πρόβειο (την πέτσα), πιες ξυνόγαλο ή αριάνι, κλπ.

Καλή επιτυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Titti είπε:

Γεια σου κι απο μένα. Ήμουν κι εγώ απο αυτές που ταλαιπωρούνταν απο υποτροπιάζουσες μηκυτιάσεις, οπότε να σου πω τις γνώσεις μου στο θέμα. Σερβιετάκια απαγορεύονται, προτίμησε εσώρουχα βαμβακερά και μάλιστα συχνή αλλαγή όταν έχεις έξαρση. Τώρα για την αμοξίλ είσαι σίγουρη; Μήπως μπερδεύτηκες; Η αμοξιλ είναι αντιβίωση και ως γνωστόν τα αντιβιωτικά προκαλούν μηκυτιάσεις, δεν τις καταπολεμούν. Μήπως σου έδωσε κάποιο αντιμηκυτισιακό; 

Κατά τα άλλα οι πλύσεις στην περιοχή γίνονται με χαμόμηλο ή νερό. Στις περιόδους έξαρσης  μπορείς να χρησιμοποιείς κολπικές πλύσεις με σόδα, (υπάρχουν και στα φαρμακεία σε μονοδόσεις). Για να ανακουφίζεσαι δοκίμασε μαζί με τη θεραπεία να βάζεις στην περιοχή ξυνόγαλο. Το απλώνεις με βαμβάκι, εμένα με ανακούφιζε πολύ.

Τέλος, προσπάθησε να φτιάξεις την χλωρίδα του εντέρου, πάρε προβιοτικά, φάε γιαούρτι πρόβειο (την πέτσα), πιες ξυνόγαλο ή αριάνι, κλπ.

Καλή επιτυχία.

Σε ευχαριστω πολυ.δν θυμαμαι σγρ τι μ ειχε δωσει παντως ηταν απλη αντιβιωση.η αληθεια ειναι οτι εχω προβλημα με το εντερο μ χρονια.δν ξερω πως συνδεονται αυτα τα δυο αλλα  βλεπω στ ιντερνετ  οτι ειναι αιτια γ μυκητιασεις..πρεπει να παρω κ βαμβακερα εσωρουχα γτ δ εχω κ μαλλν κανω κ μεγαλο λαθος με τ σερβιετακια!!δν ξερω τ να πω.θα ξεκινησω παλι αποψε αυτν τ κολπικη κρεμα κ θα κανω υπομονη μηπως πρεπει να μ παρουν κολπικα υγρα να δουμε τ ακριβως εχω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενακι  μου σε καμια περιπτωση δε θα περάσουν οι μύκητες απλα με την κολπική κρέμα. Αν αυτό ήταν εφικτό δε θα έδινε ο γιατρος θεραπεία από το στόμα και στους δυο συντρόφους. Όταν λες ότι ταλαιπωρείσαι 3 μηνες απο τους μύκητες εννοείς ότι μόνο την πρωτη φορα πήρατε χάπια και τις αλλες δυο φορες προσπαθησες να το αντιμετωπίσεις μονο με την κρεμα;; Αν συνέβη αυτό, είναι προφανής η αιτία του επαναλαμβανόμενου προβλήματος.. Έχετε κολλήσει και δυο μηκυτες αλλά εσυ κανεις ελλιπή θεραπεία και ο συζυγος σου καθόλου. Ετσι σου ξαναμεταφέρει τους μύκητες και δημιουργείται φαύλος κύκλος. Στους άντρες δεν δημιουργουν συμπτώματα όλες οι λοιμώξεις όμως αυτό δε σημαίνει πως δε μεταδίδονται στη γυναίκα. Πηγαινε αμεσα στον γιατρό να σας δώσει αγωγή γιατι άδικα υποφέρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα... Ακριβώς το ιδιο ειχα και εγω!!!! Οπως ειπαν και οι κοπέλες πριν πρέπει να κανετε και οι δυο ταυτόχρονα θεραπεία για να μην το μεταδίδεται συνέχεια ο ενας στον αλλο.. Εμείς χρησιμοποιουμε παντα προφυλακτικά και δν χρειαστικε να κανει ο άνδρας μου αλλα μονο εγω... Κατι που με βοηθησε πολυ ηταν καθε φορά που πηγαινα για να ουρισω πλενομουν με νερακι και αλλαζα εσωρουχο... Ακομα κ τωρα που δν εχω θεμα το κανω και πραγματικα δεν το ξανα επαθα..  Βαμβακερα εσώρουχα και οχι συχνη χρηση αρωματικων σαπουνιων και οχι σερβιετα οταν δεν εισαι αδιάθετη... Μην αγχώνεσαι με την σωστη θεραπεία και το σωστο πρόγραμμα θα απαλαχτεις μια και καλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια μ!!κ εγω πιστευω οτι δν ηταν σωστη η αντιμετωπιση δν εφυγε απ τν αρχη τ μικροβιο κ γ αυτο ταλαιπωρουμαι ακομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η elena90 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ.δν θυμαμαι σγρ τι μ ειχε δωσει παντως ηταν απλη αντιβιωση.η αληθεια ειναι οτι εχω προβλημα με το εντερο μ χρονια.δν ξερω πως συνδεονται αυτα τα δυο αλλα  βλεπω στ ιντερνετ  οτι ειναι αιτια γ μυκητιασεις..πρεπει να παρω κ βαμβακερα εσωρουχα γτ δ εχω κ μαλλν κανω κ μεγαλο λαθος με τ σερβιετακια!!δν ξερω τ να πω.θα ξεκινησω παλι αποψε αυτν τ κολπικη κρεμα κ θα κανω υπομονη μηπως πρεπει να μ παρουν κολπικα υγρα να δουμε τ ακριβως εχω

Κοριτσακι μου επικοινώνησε ξανά με τον γιατρό,συνηθως στις μυκητιάσεις δεν δίνουν τέτοιου είδους αντιβιωσεις..εχω πάθει και εγω στο παρελθόν αρκετές φορές..και μια εξ αυτών ηταν απο αντιβιωςη..δεν θυμάμαι τα φαρμακα,έβαζα όμως και κολπικά αλοιφή..δεν θυμάμαι τι μου ειχε δωσει ο γιατρός..κάναμε αγωγή και οι δυο μας..τα προβιοτικά που σου είπε η κοπελα πιο πάνω θα σε βοηθήσουν πολυ..παρε ultra levure απο το φαρμακειο(και να περνεις παντα οταν περνεις αντιβίωση) και θα φτιάξει και η χλωρίδα του εντέρου και του κόλπου..και οπωσδήποτε γιαούρτι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Κοριτσακι μου επικοινώνησε ξανά με τον γιατρό,συνηθως στις μυκητιάσεις δεν δίνουν τέτοιου είδους αντιβιωσεις..εχω πάθει και εγω στο παρελθόν αρκετές φορές..και μια εξ αυτών ηταν απο αντιβιωςη..δεν θυμάμαι τα φαρμακα,έβαζα όμως και κολπικά αλοιφή..δεν θυμάμαι τι μου ειχε δωσει ο γιατρός..κάναμε αγωγή και οι δυο μας..τα προβιοτικά που σου είπε η κοπελα πιο πάνω θα σε βοηθήσουν πολυ..παρε ultra levure απο το φαρμακειο(και να περνεις παντα οταν περνεις αντιβίωση) και θα φτιάξει και η χλωρίδα του εντέρου και του κόλπου..και οπωσδήποτε γιαούρτι!!

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μ εννοειται θα παω στ γιατρο κ ολα θα φτιαξουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...