Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυτοανοσα και εγκυμοσύνη..Ότι έχετε ακούσει ή βιώνετε οι ίδιες.


Recommended Posts

Εγώ έχω σκλήρυνση κατά πλάκας τωρα βρίσκομαι χωρίς θεραπεία εδώ και αρκετό καιρό για να κάνουμε προσπάθειες. Αλλά κουράζομαι ,κουράζομαι πολύ και σωματικά και ψυχικα.Κάποιες στιγμές απογοητεύομαι...Αλλά περιμένω..

Δε ξέρω πιστεύω αν μιλήσουμε θα είναι καλο...θα βοηθήσει και εμάς και άλλους.

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Valouk Καλημερα!!!Εγω δεν γνωριζω για τα αυτοανοσα αλλα θα η8ελα να σου δωσω τις καλυτερες ευχες μου και την θετικη μου ενεργεια για να πετυχεις το στοχο σου το ξερω ψυχη μου οτι κουραζεσαι και λογικο ειναι αλλα ΜΗΝ απογοητευεσαι ΜΗΝ πεφτεις ψυχολογικα ΜΗΝ λυγιζεις  απεφυγε το αγχος και την κοπωση,με ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ολα γινονται!!!:x:x:xΣου ευχομαι οτι καλυτερο...ΦΙΛΙΑΑΑΑΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VALOUK ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΌ ΜΈΝΑ.ΔΕΝ ΘΈΛΩ ΝΑ ΤΟ ΒΆΖΕΙΣ ΚΆΤΩ.ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΦΥΛΙΑ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ. ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΌΛΙΣ 20 ΜΗΝΏΝ.ΠΡΟΣΠΑΘΟΎΣΑΜΕ 6 ΧΡΌΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΉΣΟΥΜΕ ΈΝΑ ΠΑΙΔΆΚΙ ΚΑΙ ΕΚΕΊ ΠΟΥ ΕΊΧΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΊ.ΉΡΘΕ.ΣΤΑ 40.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΕΣ  ΚΥΗΣΕΙΣ.ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΝΧΥΣΗ ΚΑΙ ΜΌΛΙΣ ΑΡΧΙΝΗΣΑ ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΈΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΏΤΗ ΕΝΕΣΗ.ΚΑΤΆΛΑΒΑ ΠΩΣ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ. ΜΕ ΠΟΛΎ ΚΌΠΟ ΚΑΤΑΦΈΡΑΜΕ  ΝΑ ΦΤΆΣΩ ΣΤΟΝ ΌΓΔΟΟ  ΜΉΝΑ ΚΑΙ ΓΈΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ 1500ΓΡ ΜΗΝΑΜΕ ΕΝΆΜΙΣΗ  ΜΉΝΑ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΗΤΟΙΔΑ.ΞΈΡΩ ΕΊΝΑΙ ΔΎΣΚΟΛΑ.ΑΛΛΆ ΝΑ ΞΈΡΕΙΣ ΌΤΙ ΌΛΑ ΤΑ ΑΥΤΟΑΝΟΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΟΙΜΟΎΝΤΑΙ ΌΠΩΣ ΛΈΕΙ ΚΑΙ Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ.ΠΟΥ ΆΜΑ ΔΕΝ ΉΤΑΝ ΑΥΤΗ ΠΑΙΔΆΚΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΊΧΑ.ΝΑ ΣΚΈΦΤΕΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ.ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΎΤΕΡΟΚΑΙ ΆΜΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΊΣ ΚΑΤΙ ΕΔΩ ΕΊΜΑΣΤΕ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Karen  σ ευχαριστώ πολύ,
το μηνυμα σου πραγματικά μου έδωσε τη θετική σου ενεργεια και σίγουρα με έκανε να χαμογελασω...και ναι με πίστη και δύναμη έτσι ακριβώς προχωράμε!☺
Σου εύχομαι και εσένα ότι καλύτερο!!!! Να είσαι καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zaxou1 χαίρομαι πολύ για σένα και να χαίρεσαι το παιδάκι σου.
Αυτό το "Όχι άγχος" είναι μεγάλο θέμα
γενικότερα, πόσο μάλλον και όταν έχεις και ενα πρόβλημα και νιώθεις να σε κυνηγάει ο χρόνος!

Αλλά Ναι προσπαθώ να το βλέπω θετικά ,πέφτω μεν πολλές φορές αλλά επιστρέφω και παλι. Σ'ευχαριστώ πολύ ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης zaxou1  σκεφτόμουν αυτό που είπες ότι σε βοηθησε η γιατρός σου,έχω να πω ότι ήσουν τυχερή.Η δική μου γιατρός ήταν εντελώς αδιάφορη έως Ριψοκίνδυνη αφου μου έδινε θεραπείες που θα έβλεπαν το έμβρυο και δόξα τω Θεώ που δεν είχα μείνει τότε.τώρα άλλαξα γιατρό μεν αλλά δε παύει να χάθηκαν κάποια χρόνια. ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω εαν ο αιματολογος μπορει να βοηθησει σε ολα τα αυτοανοσα,εαν ναι μηπως να ρωτησεις αιματολογο ΑΛΛΑ να ειναι ειδικευμενος πανω στην εγκυμοσυνη,γιατα και εγω στην αρχη ειχα πελαγωσει,οτι να ναι,πολυ γυναικολογοι δεν ηξεραν.και ο δικος μου συνεργαστηκε με την αιματολογο,ουτε και ο απλος αιματολογος ηξερε.κατα τυχη μου ανεφεραν την αιματολογο που πηγαινω.ειμουν τυχερη γιατι οτι μου προτεινε για την περιπτωση μου,μου βγηκαν σε καλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα δυστυχώς δεν ήταν τόσο προσεκτική η προηγούμενη και ας πούμε εξελίχθηκε πράγμα που με δυσκολεύει.

Αιματολογος δεν ενδείκνυται για τη σκπ μονο νευρολόγος, αυτή  που βρήκα τώρα είναι ευτυχώς κατά των φαρμάκων όσο προσπαθώ και εχει ο Θεός εκεί τα έχω στηρίξει όλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η valouk είπε:

Karen  σ ευχαριστώ πολύ,
το μηνυμα σου πραγματικά μου έδωσε τη θετική σου ενεργεια και σίγουρα με έκανε να χαμογελασω...και ναι με πίστη και δύναμη έτσι ακριβώς προχωράμε!☺
Σου εύχομαι και εσένα ότι καλύτερο!!!! Να είσαι καλά!!

ΧΕΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ  ΟΛΟΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΜΑΣΑΛΛΕΣ ΠΙΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ , ΑΛΛΑ ΣΤΟΣ ΤΕΛΟΣ ΟΛΑ ΞΕΠΕΡΝΙΟΥΝΤΑΙ Κ ΟΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑ Ι ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΡΚΕΙΣ

:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η zaxou1 είπε:

VALOUK ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΌ ΜΈΝΑ.ΔΕΝ ΘΈΛΩ ΝΑ ΤΟ ΒΆΖΕΙΣ ΚΆΤΩ.ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΦΥΛΙΑ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ. ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΌΛΙΣ 20 ΜΗΝΏΝ.ΠΡΟΣΠΑΘΟΎΣΑΜΕ 6 ΧΡΌΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΉΣΟΥΜΕ ΈΝΑ ΠΑΙΔΆΚΙ ΚΑΙ ΕΚΕΊ ΠΟΥ ΕΊΧΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΊ.ΉΡΘΕ.ΣΤΑ 40.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΕΣ  ΚΥΗΣΕΙΣ.ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΝΧΥΣΗ ΚΑΙ ΜΌΛΙΣ ΑΡΧΙΝΗΣΑ ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΈΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΏΤΗ ΕΝΕΣΗ.ΚΑΤΆΛΑΒΑ ΠΩΣ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ. ΜΕ ΠΟΛΎ ΚΌΠΟ ΚΑΤΑΦΈΡΑΜΕ  ΝΑ ΦΤΆΣΩ ΣΤΟΝ ΌΓΔΟΟ  ΜΉΝΑ ΚΑΙ ΓΈΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ 1500ΓΡ ΜΗΝΑΜΕ ΕΝΆΜΙΣΗ  ΜΉΝΑ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΗΤΟΙΔΑ.ΞΈΡΩ ΕΊΝΑΙ ΔΎΣΚΟΛΑ.ΑΛΛΆ ΝΑ ΞΈΡΕΙΣ ΌΤΙ ΌΛΑ ΤΑ ΑΥΤΟΑΝΟΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΟΙΜΟΎΝΤΑΙ ΌΠΩΣ ΛΈΕΙ ΚΑΙ Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ.ΠΟΥ ΆΜΑ ΔΕΝ ΉΤΑΝ ΑΥΤΗ ΠΑΙΔΆΚΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΊΧΑ.ΝΑ ΣΚΈΦΤΕΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ.ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΎΤΕΡΟΚΑΙ ΆΜΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΊΣ ΚΑΤΙ ΕΔΩ ΕΊΜΑΣΤΕ.

 

Ζaxoy μου γειά σου!!!Διαβαζω και συγκινουμαι ΜΠΡΑΒΟ+ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ,να χαιρεσαι  το πριγκιπα σου να ειναι γερος δυνατος και καλοτυχος σε ολη του τη ζωη και εσυ με το μπαμπα να τον καμαρωνεται!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η karen είπε:

ΧΕΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ  ΟΛΟΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΜΑΣΑΛΛΕΣ ΠΙΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ , ΑΛΛΑ ΣΤΟΣ ΤΕΛΟΣ ΟΛΑ ΞΕΠΕΡΝΙΟΥΝΤΑΙ Κ ΟΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑ Ι ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΡΚΕΙΣ

:x

Καλημέρα Karen ,πόσο δίκιο έχεις όλες περνάμε δοκιμασίες και μακάρι εύχομαι και σε εμάς και σε όλες τις γυναίκες να έρθει το ποθούμενο γρήγορα και όσο γίνεται πιο αβασάνιστα. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 valouk ευχομαι,να εισαι καλα,εσυ και ολα τα κοριτσακια,που παρακουλουθουν,αυτο που επιθυμουν να γινει γρηγορα πραγματικοτητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η zaxou1 είπε:

 valouk ευχομαι,να εισαι καλα,εσυ και ολα τα κοριτσακια,που παρακουλουθουν,αυτο που επιθυμουν να γινει γρηγορα πραγματικοτητα.

αμήν γλυκιά μου zaxou1 αμήν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα εγω εχω 2 αυτοανοσα ( χασιμοτο κ αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο) εχω ενα παιδακι κ τον Ιουλη θα γεννησω το δευτερο..με εξωσωματικη κ τα 2! Δεν ξερω τι ισχυει σε σενα αλλα εμενα ολο το βαρος επεσε στην αιματολογο ανοσολογο..ρυθμισαμε κ σταθροποιησαμε τα αυτοανοσα κ πηρα αγωγη κατα τη διαρκεια της προσπαθειας κ τωρα..ολα πηγαν περιφημα..ελπιζω κ αυτη τη φορα...μη φοβασαι κοριτσι μου μια χαρα θα τα καταφερεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλος ηρθες,στην παρεα μας,σου ευχομαι οτι καλητερο....χαιρομαι οταν ακουα κοπελες που πεδευονται με αυτοανοσα,να καταφερνουν να γινονται γονεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

finally να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με το καλό να έρθει και το 2 .και η zaxou1 είπε ότι την βοήθησε η Αιματολογος για να κάνει το παιδάκι της,απλά θα ήθελα να ρωτήσω και τις δύο σας να μου πείτε αν μπορείτε τι θεραπεία κάνατε; με χάπια; για να πέσουν τα λευκά; ή και ορμονική; η αιματολογος θεωρείται η βασική γιατρός για τις παθήσεις σας ή συμπληρωματικά πήγατε και σας βγήκε σε καλό...Γιατί εμένα η ουσιαστική γιατρός μου είναι η νευρολόγος,δε μοιάζει να μπορεί να με βοήθησε κάπου ενεργά πέρα από το να προσπαθούμε εμείς και κάθε 6μήνες να κάνω εξετάσεις για να βλέπουμε την κατάσταση εκτός κι αν υπάρξει καμία υποτροπή(μακριά από μας)....

ευχαριστώ πάντως πολύ για τα μηνύματά σας,είναι ωραίο να βλέπεις γυναίκες που σε καταλαβαίνουν όσο γίνεται η κάθε μία στο πρόβλημα της και φυσικά το καλύτερο που μου δίνει δυναμη Τα Καταφέρατε!!!! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου valouk τι κανεις;η αιματολογος ειναι η βασικη γιατρος για την παθηση αλλα θα πρεπει να ειναι και ειδικιβμενος επανω στην εγκυμοσυνη,εγω εμεινα φυσιολογικα,αν και καθυστερημενα λογο της νοσου.ενας  γυναικολογος πιστευω πως ξερει τι εξετασεις πρεπει να γινουν,και τι θεραπεια να κανεις αν φυσικα χρειαζετε μπορει και τιποτα απο ολα αυτα απλα να μηνεις εγκυος,ασχετα με την ασθενεια,γιατι απο οτι διαβασα,στην δικη σου περιπτωση,δεν επηρεζει την γονιμοτητα,η γνωμη μου ειναι να βρεις ενα καλο γυναικολογο.φιλακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μενα γλυκιά μου zaxou1 ,πράγματι η σκπ δεν επηρεάζει τη γονιμότητα αμεσα, τα συμπτώματα της ανάλογα το βαθμό και τη περίπτωση επηρεάζουν τον/την ασθενη και τον δυσκολευουν.Πάντως είμαι καλά και σ ευχαριστώ πολύ που ρώτησες.εύχομαι και εσυ να είσαι πολύ καλα με τα ζουζούνια σου(σύζυγό και μπέμπη) ??? φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...