Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ...


Recommended Posts

Καλημερα και καλη χρονια!

Εκανα κατι εξετασεις για θυρεοειδη και η ορμονη TSH ειναι πολυ λιγο πιο ψηλα απο τα επιπεδα που πρεπει, ενω οι αλλες 2 ορμονες ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα. Θα κανονισω να παω σε ενδοκρινολογο, να δω τι γινεται.

Το εχει παθει καμια σας ; Ειναι επικινδυνο; Θα μπορεσω να μεινω εγκυος με αυτο; Ειμαι πολυ φοβιτσιαρα και επειδη τους τελευταιους μηνες μου πανε ολα στραβα, νομιζω οτι θα παθω κατι πολυ κακο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και Καλή Χρονιά! Παρακολουθώ το θυροειδή μου από 15 χρονών, εδώ και 12 χρόνια! Δε χρειάζεται λόγος ανησυχίας! Και εμένα η TSH αρχικά είχε ξεφύγει και μάλιστα κατά πολύ! Είχα πρηστεί και είχα πάρει κιλά, χωρίς να το καταλάβω! Αφού πήγα στον ενδοκρινολόγο το ρύθμισα αμέσως με καθημερινό χαπάκι και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με την εγκυμοσύνη. Το θέμα είναι να το παρακολουθείς και να το ρυθμίσεις. Απλά αν μείνεις έγκυος πρέπει να το ελέχγεις, γιατί ίσως χρειαστεί αύξηση ή μείωση της δόσης σου. Εγώ προς το παρόν δεν έχω πρόβλημα, απλά εδώ και τόσα χρόνια και εφ' όρου ζωής παίρνω ένα χαπάκι κάθε πρωί νηστηκή. Έχει γίνει πλέον συνήθεια. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ν' ανησυχείς, πήγαινε μόνο στον ενδοκρινολόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου!

Να ρωτησω κατι ακομα; Σε εβαλε να κανεις υπερηχο ή καμια αλλη περιεργη εξεταση; Γιατι μου εχουν πει κατι τρελα κατι συγγενεις και με εχουν τρομοκρατησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω κάνει ποτέ άλλη εξέταση πέραν του αίματος. Πραγματοποιείται το γνωστό σπινθηρογράφημα, είναι υπέρηχος αλλά αυτό όταν είναι οι τιμές τρελαμένες και όταν ο γιατρός πιάσει κάτι σαν οζίδιο. Πάντα θα σου πιάνει το λαιμό για να εξετάζει το θυροειδή αδένα. Δε νομίζω να χρειαστείς να κάνεις αλλά και πάλι δεν είναι κάτι ανησυχητικό! Απλά λόγω ακτινοβολίας δεν επιτρέπεται σε εγκύους και έπειτα από την εξέταση απομονώνεσαι από τους άλλους, λόγω της ακτινοβολίας. Η εκτός ορίων TSH συνήθως δε δηλώνει υπερ-υποθυροειδισμό. είναι συνήθως βρογχοκήλη. Όταν εξεταστείς ενημέρωσέ μας. Καλή συνέχεια και μην αγχώνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΘΥΡΟΕΙΔΗ,ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΑΝ ΘΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΕΣΑΙ ΚΑΝΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλιτσα, αν θελεις μπορεις να μπεις σ'αυτη την διευθυνση και να περεις καποιε πληροφοριες....

http://www.gyn.gr/searchme.asp?cx=partn ... E7%F2#1111

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΡΙΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΣΠΙΝΘΗΡΟΓΡΑΦΗΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ.Η ΨΗΛΑΦΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΡΚΕΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΖΟΣ Η ΟΧΙ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

ΚΑΤΡΙΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΣΠΙΝΘΗΡΟΓΡΑΦΗΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ.Η ΨΗΛΑΦΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΡΚΕΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΖΟΣ Η ΟΧΙ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ.

Ναι έχεις δίκιο bourique! Απλά εννοούσα ότι είναι κάτι σαν υπέρηχος, για να μην την τρομάξω. Και τον υπέρηχο αν χρειαστεί θα τον συστήσει ο γιατρός. Εγώ δεν χρειάστηκε να κάνω τόσα χρόνια. Βέβαια αφού γεννήσω ίσως χρειαστεί και φυσικά μαζί όλες οι περαιτέρω εξετάσεις. Όπως και να έχει δεν χρειάζεται πανικός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Την επομενη εβδομαδα εχω ραντεβου με ενδοκρινολογο. Απλα εχω αγχωθει πολυ, γιατι μου πανε ολα στραβα τελευταια και νομιζω οτι θα παθω κατι κακο. Μακαρι να μην ειναι κατι. Παντως ο παθολογος και ο γυναικολογος που ειδαν τις εξετασεις, ηταν πολυ χαλαροι. Μαλιστα ο γυναικολογος μου ειπε οτι το πιο πιθανο ειναι απλα να παρω ενα χαπακι και οτι μπορω να κανω αμεσα παιδακι. Μακαρι βρε παιδια να πανε ολα καλα. Δε μπορω αλλο τους γιατρους. Μακαρι να παρω μονο ενα χαπακι και να τελειωνει. Κυριως να μην κανω σπινθηρογραφημα (με την ραδιενεργια), γιατι μετα ενας θεος ξερει ποσο θα τραβηξει και ποτε θα μπορεσω να προσπαθησω για μωρο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ, ΠΡΙΝ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΘΥΡΟΕΙΔΗ. ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΤΑΝ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΣ ΜΟΥ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΟΒΑΡΟ ΑΠΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΗΝ TSH ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟ 4,25. ΜΗΝ ΑΝΥΣΥΧΕΙΣ.

Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ Η TSH ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 1,32 ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ Ή ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πίστεψέ με δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα απολύτως για εγκυμοσύνη! Είναι φυσιολογικότατη τιμή! 0,3-5 νομίζω είναι τα όρια της TSH.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Πήγα στον ενδοκρινολογο. Με ψηλαφισε και μου ειπε οτι δεν βρισκει κατι αλλα προληπτικα να κανω ενα υπερηχογραφημα και ξανα εξεταση αιματος TSH.Μου ειπε επισης οτι ειναι πολυ μικρη η διαφορα και πιθανον να ειναι θεμα εργαστηριου και να μην εχω καθολου προβλημα. Θα δουμε με τον υπερηχο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κουκλίτσα! Με παρακολούθηση όλα ελέγχονται! Εγώ αφού γεννήσω και έπειτα από 40 ημέρες έχω ολόκληρη ''επισκευή''! Από ορμονικά-μετρήσεις σακχάρου και όλα τα υπόλοιπα! Η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια .Το θεμα θυρωειδης το εχω μαθει πολυ καλα . Παρακατω σας δινω τις κανονικες τιμες που πρεπει να εχει μια γυναικα:

ΤΤ3-ΤΡΙΙΩΔΟΘΥΡΟΝΙΝΗ ΕΝΗΛΙΚΕΣ: 0,6-1,65 ΠΑΙΔΙΑ: 0,7-2,0

Τ4 -ΘΥΡΟΞΙΝΗ 4,40-11,00

ΤΣΗ ΘΥΡΕΟΕΟΔΟΤΡΟΠΟΣ ΟΡΜΟΝΗ 0,25-5,00

FT3 ΤΡΙΙΩΔΟΘΥΡΟΝΙΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ 2,10-3,80

FT4 ΘΥΡΩΞΙΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ 0,70-1,70

ΑΝΤΙΤΡΟ- ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΤΡΟ <60,00

ΑΝΤΙ-TG <120,00

Αυτες ειναι οι τιμες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλίτσα έγραψε:

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου!

Να ρωτησω κατι ακομα; Σε εβαλε να κανεις υπερηχο ή καμια αλλη περιεργη εξεταση; Γιατι μου εχουν πει κατι τρελα κατι συγγενεις και με εχουν τhttp://www.thyro.gr/brogxokili.htmlρομοκρατησει.[/quoteγΛΥΚΕΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΒΡΟΧΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ .Για να σε καθησυχασω θα σου πω οτι ειμαι 38 ετων εχω απο τα 23 μου θυρωειδη ειχα οζους και τοξικη βροχοκηλη ειχε γυρισει σε κακοηθεια εκανα εγχειρηση πηρα ραδιενεργο ιωδειο περιμενα ενα διαστημα 3 χρονια για να γυγει η ραδιενεργεια και μετα εκανα ενα αγορακι που τωρα ειναι 5 ετων και χερι ακρας υγειας οπως και εγω. κανω μια φορα το χρονο τις εξετασεις πινω καθημερινα τα χαπια μου και ειμαι καλα . ο Θυρεωειδης ελεγχει ολο μας το οργανισμο αν καποια στιγμη λοιπον κουραστει γιατι δεν δουλευει πολυ η δουλευει τρελα χρειαζετε βοηθεια που θα στη πει ο ενδοκρινολογος . Μην ακους κανενα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη σου το λεω εγω που ημουν 23 οταν μου ανακοινωσαν οτι ειχα μαλλον καρκινο και στα 29 μου το επιβεβαιωσαν . Ομως δε το εβαλα κατω γιατι ημουν και ειμαι νεα ειχα ονειρα και στοχους για τη ζωη και κανενας δεν θα εμαπινε εμποδιο . Το καλυτερο φαρμακο για το θυρωειγη ειναι η αμυνα και η καλη ψυχολογια αν τα εχεις αυτα μην σε νοιαζει τιποτα . Εγω εγεινα κολληταρι του και τελευται που η TSH ΕΙΝΑΙ 17,09 ΕΝΩ θα επρεπε να ειναι απο 0,25-5,00 ειπα α μου την εκανες και το παλευω γιανα μπορεσω να κανω και ενα δευτρο παιδακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κουκλιτσα και σε ολα τα κοριτσια...

Να πω κι εγω την δικη μου ιστορια....πριν κανενα χρονο περιπου σε εξεταση αιματος ειχα την TSH παρα πολυ χαμηλη σε σχεση με τα φυσιολογικα και FT4 πιο υψηλα σε αλλες εξετασεις μια οι Anti TPO+ η Anti TG poly χαμηλες μια η Anti TG παρα πολυ υψηλη....γενικα τα χε παιξει ο θυρεοειδης μου...τωρα εχω μονο την Anti TG κολλημενη ψηλα αλλα οπως μου ειπανε ειναι τα αντισωματα αυτα...

Τωρα επιστρεφω στην αρχη μολις ειδαμε λοιπον με την γιατρο ετσι τις τιμες εκανα υπερηχο και σπινθιρογραφημα για πιο σιγουρα (στο οποιο μου ειπε μια γιατρος να προσπαθησω μετα κανα 2 μηνες)ε ειναι και επαρχια και τα εκανα μπαμ μπαμ....

Μια γιατρος μου ειπε να παρω για 7 εβδομαδες κορτιζονη!!!!Φυσικα εγω δεν βομβαρδιζω ευκολα τον οργανισμο μου και πηγα σε εναν που θεωρειτε πολυ καλος και μου λεει τι σου ειπε να κανεις αυτη?ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ?ΕΛΕΟΣ τρελαθηκε....

Αυτος μου ειπε να μην κανω τιποτα οτι ειναι θυρεοειδητιδα και να το παρακολουθω....φοβηθηκα ομως γιατι προσπαθω και πηγα και σε αλλους...ετσι να δω τι θα πουν...

Οπως ειπα η τιμη....εχει κολλησει η βελονα αλλα μου λενε απλα να το παρακολουθω...οτι απλα τα αντισωματα ειναι ανεβασμενα και να μην φοβαμαι σε περιπτωση εγκυμοσυνης....τι να πω...θα δειξει

Τωρα θα περιμενω να δω τι θα πει και ο γυναικολογος...

Μην αγχωνεσαι δεν ειναι τιποτα οτι και να ναι αντε να παρεις κανενα χαπακι πολλες κοπελες εχουν θυρεοειδη!φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια μου οι τιμές αλλάζουν ανάλογα με το εργαστήριο. Δεν είναι απόλυτα πάντοτε αυτές.

Όπως είπε και η Βάνια Κουκλίτσα είναι σημαντικό να έχεις σύστημα με τα χάπια, να μην το αμελείς και επίσης κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω που εχω χρονια θυροειδη αρχικά εκανα απλες μικροβιολογικές εξετασεις αλλα τελικά πρεπει να γινονται σε εξειδικευμενο πυρινικό. Πριν μεινω εγκυος ημουν φουλ στον θυροειδη και μολις γεννησα ξαναφουντωσε ενω στην εγκυμοσυνη ηταν αψογος. Ολα μια ιδεα ειναι κ δεν ειναι κατι σοβαρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάρμεν μου και εμένα αυτό ακριβώς μου είπε ότι έπειτα από τη γέννα όλα ξερυθμίζονται και θέλει άμεση παρακολούθηση! Η ρύθμιση πρέπει να γίνει, γιατί όπως και εσύ ξέρεις υπάρχει θέμα με τις ορμόνες και όλα όσα αυτές επιφέρουν. Εγώ πριν τη ρύθμιση έτρεμα σαν το ψάρι ολόκληρη και είχα πρηστεί σαν μπαλόνι! Ούτε να το φανταστώ ότι θα πρηστώ τόσο πολύ πάλι στο πρόσωπο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Χαχαχαχα όντως μόνο για φαγητα λέμε 😂 δεν ξέρω καθόλου κορίτσι μου εμένα που την έδωσαν την κουνια αλλά τώρα από τι ξύλο είναι φτιαγμένη δεν έχω ιδέα.. επισης δεν πολύ κοιμήθηκε στην κουνια της εμένα έτσι έχει μείνει 
    • Τι ωραιααααααααααα🥳🥳🥳🥳μπραβο κοριτσάκι μου πολύ ομορφα νεαααα❤️ απόλαυσε το σκ σου πιες και τα τελευταία κρασακια σου και την Δευτέρα θα γίνει χαμουλης με τα αυγουλακια σου🙏
    • Κορίτσια μου γλυκά! Σας ευχαριστώ τοοοοοσο πολύ για τα θετικά σας μνμ..δε μπορεί μέρα από όλα αυτά σίγουρα θα πιάσω!!!!!Μετά από μια μεγααααλη μέρα επιτέλους ήρθε η ώρα της χαλάρωσης κ να σας πω και τι είδαμε σήμερα στον γιατρό! Είδαμε λοιπόν πως το ένα ωοθηλακιο που είχα την 7η μέρα στα 15 χιλιοστά,σήμερα είναι 25 κ είναι κυστικό...αλλά έχω αλλά 3!!! 17-18-19 χιλιοστά!! Οπότε με το καλό πάμε την Μ.Δευτερα για σπερματεγχυση!!! Χάρηκα και ανακουφιστηκα είναι η αλήθεια!    
    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...