Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλίνδρομη κύηση


renata17

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια.Πριν απο λιγες ωρες πηγα για υπερηχο να τσεκαρουμε το μωρο (8 εβδομαδων εγκυος) γιατι ειχα κατι ενοχλησεις και διαπιστωσαμε πως η καρδια του μωρου σταματησε...ετσι ξαφνικα.Δε γνωριζουν την αιτια.Θα ηταν το πρωτο μου μωρο και ημουν τοσο ευτυχισμενη γιατι τη Δευτερα που πηγα στη γιατρο μου με τον καλο μου ακουσαμε για πρωτη φορα την καρδουλα του.Ηταν ολα μια χαρα.Τελεια για την ακριβεια.Και τωρα αυτο...δε χρειαζεται να περιγραψω ποσο πολυ εχω κλαψει και στεναχωρηθει.Θα παω το Σαββατο να μου το παρουν.Ειμαι απαρηγορητη.Θα ηθελα να μιλησω με κοπελες που περασαν το ιδιο.Ισως ξαλαφρωσει λιγο η ψυχη μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η renata17 είπε:

Καλησπερα κοριτσια.Πριν απο λιγες ωρες πηγα για υπερηχο να τσεκαρουμε το μωρο (8 εβδομαδων εγκυος) γιατι ειχα κατι ενοχλησεις και διαπιστωσαμε πως η καρδια του μωρου σταματησε...ετσι ξαφνικα.Δε γνωριζουν την αιτια.Θα ηταν το πρωτο μου μωρο και ημουν τοσο ευτυχισμενη γιατι τη Δευτερα που πηγα στη γιατρο μου με τον καλο μου ακουσαμε για πρωτη φορα την καρδουλα του.Ηταν ολα μια χαρα.Τελεια για την ακριβεια.Και τωρα αυτο...δε χρειαζεται να περιγραψω ποσο πολυ εχω κλαψει και στεναχωρηθει.Θα παω το Σαββατο να μου το παρουν.Ειμαι απαρηγορητη.Θα ηθελα να μιλησω με κοπελες που περασαν το ιδιο.Ισως ξαλαφρωσει λιγο η ψυχη μου...

Καλησπερα.. τωρα οτι και να σου πουμε με τον χρονο θα ηρεμησεις μονο. Μια γνωστη μου ειχε ακριβως την ιδια εμπςιρια και τωρα κραταει στα χερια της τον γιο της. Βεβαια ακομα σκςφτεται την τοτε εγκυμοσυνη της.. αλλα ολα στην ζωη ειναι. Ποσο χρονων εισαι εαν επιτρεπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα riri.Σε λιγους μηνες θα γινω 27.Μετα απο ποσο καιρο εμεινε ξανα εγκυος η φιλη σου αν επιτρεπεται;Θα μου παρει καιρο να το χωνεψω αυτο που συνεβη σημερα ομως δε θελω να το βαλω κατω.Θελω πολυ να γινω μαμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα...Πέρσι ακριβώς τέτοια μέρα μπήκα νοσοκομείο με εσωτερική αιμορραγία...ήμουν έγκυος σε δίδυμα μετά από εξωσωματική βέβαια,αλλά το ένα έγινε εξωμητριο και οπότε χειρουργείο αμέσως...Μετά από 1 εβδομάδα παλλινδρομησε και το άλλο λόγω της αιμορραγίας....σαν χθες τη θυμάμαι αυτή τη μέρα....έκλαψα και κλαίω ακόμα. ...είμαι στη διαδικασία της δεύτερης εξωσωματικής τώρα....Μην το βάζεις κάτω και για όλους έχει ο θεός!!!!το ξέρω ότι δεν θα το ξεχάσεις.... απλά ότι γίνεται για κάποιο λόγο γίνεται, έτσι λένε τουλάχιστον...ο χρόνος σιγά σιγά θα κλείσει την πληγή...Όταν έρθουν τα μωράκια μας όλα αυτά θα είναι σαν ένα κακό όνειρο...εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω νομιζω πως ο χρονος θα κανει τη δουλεια του,απλα ειναι πολυ φρεσκο και δεν εχω κανει την αποξεση ακομα.Οταν τελειωσει και αυτη η δοκιμασια ισως αρχισω να το χωνευω.Ζωγιαμπελ σε ευχαριστω πολυ που μοιραστηκες αυτη σου την εμπειρια.Καμια φορα νιωθεις λιγο καλυτερα οταν ανοιγεις την καρδια σου σε αλλους.Γιατι τα διαβαζουν και αλλες κοπελες που εχουν περασει κατι παρομοιο και ειναι μια παρηγορια να ξερεις πως δεν εισαι η μονη.Και εγω με τη σειρα μου σου ευχομαι ολοψυχα αυτη τη φορα να καταφερεις να κρατησεις το μωρακι σου (ή ακομα και τα μωρακια σου) στην αγκαλια σου!Μακαρι να τα καταφερουμε ολες οσες εχουμε παρει αυτη την πικρα αλλα και οσες προσπαθουν γενικα να γινουν μανουλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

renata17 Λυπάμαι πολύ για αυτό που σου έχει συμβεί γιατί καταλαβενω είναι πολύ δύσκολο για σένα και γενικός σε κάθε κοπέλα. :( είχε συμβεί και σε μία κοντινή μου ένα παρόμοιο περιστατικό με εσένα μετά από 8 μήνες είχε ξανά μηνει έγκυος όμως :)θα έρθει ξανά ένα μωράκι μην ανησυχείς βέβαια εντάξει είναι πολύ φρέσκο αυτό που βιώνεις αλλά όλα στην ζωή έτσι είναι. Κάποια μέρα θα κρατησουμε και εμείς ένα μωράκι στην αγκαλιτσα μας. Εγώ προσπαθούσα 4 χρόνια και βάλε χωρίς αποτέλεσμα εξετάσεις χάπια ψάξιμο ένα προς ένα ορμόνες και άγχος στο κόκκινο :roll:νεύρα κλάματα στο φουλ είχα βαρεθεί την ζωή μου μετά είπα θα τα παρατήσω όλα δεν με ενδιαφέρει αφού δεν μπορώ να αποκτήσω ένα μωράκι ας γίνει έτσι για τόσο απελπισία σου λέω και όμως μόλις τα εδιωξα όλα από το μυαλό μου εμηνα έγκυος :xθυμάμαι κρατούσα το τεστ στα χέρια μου σχεδόν για τρεις ημέρες λες και ήταν εθνικός θησαυρός :')❤❤❤έτσι λοιπόν και εσύ πάρε δύναμη και κουράγιο να πας παρά κάτω όσο κοινηγας το όνειρο τόσο θα το κοντεύεις και όταν θα κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά όλα θα είναι μία παλιά ανάμνηση❤❤❤❤❤❤???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xionoula το ονειρο μου να γινω μαμα δε θα το παρατησω.Ειναι κατι που το θελω πολυ και θα το κυνηγισω σιγουρα.Και ο αντρας μου θελει πολυ ενα μωρο.Ηδη χθες μου εκανε κουβεντα για το ποτε θα ξεκινησουμε παλι τις προσπαθειες.Αλλα στο πισω μερος του μυαλου μου,ακομα κι αν ξανα μεινω εγκυος,θα εχω το χθεσινο γεγονος και την πιθανοτητα να ξανασυμβει.Συνηθως λενε οτι μια παλινδρομη κυηση ειναι τυχαιο γεγονος και ειναι πιο μικρες οι πιθανοτητες να το ξανα παθεις,αλλα ποιος θα μου εγγυηθει οτι δε θα περασω παλι αυτον τον πονο;Κυριως τον ψυχικο...Τα λογια σου ειναι παρηγορια και ελπιζω οπως λες να κρατησω κι εγω το μωρακι μου στην αγκαλια μου.Σου ευχομαι κι εσυ να αποκτησεις οτι επιθυμεις κι ακομα περισσοτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η renata17 είπε:

Xionoula το ονειρο μου να γινω μαμα δε θα το παρατησω.Ειναι κατι που το θελω πολυ και θα το κυνηγισω σιγουρα.Και ο αντρας μου θελει πολυ ενα μωρο.Ηδη χθες μου εκανε κουβεντα για το ποτε θα ξεκινησουμε παλι τις προσπαθειες.Αλλα στο πισω μερος του μυαλου μου,ακομα κι αν ξανα μεινω εγκυος,θα εχω το χθεσινο γεγονος και την πιθανοτητα να ξανασυμβει.Συνηθως λενε οτι μια παλινδρομη κυηση ειναι τυχαιο γεγονος και ειναι πιο μικρες οι πιθανοτητες να το ξανα παθεις,αλλα ποιος θα μου εγγυηθει οτι δε θα περασω παλι αυτον τον πονο;Κυριως τον ψυχικο...Τα λογια σου ειναι παρηγορια και ελπιζω οπως λες να κρατησω κι εγω το μωρακι μου στην αγκαλια μου.Σου ευχομαι κι εσυ να αποκτησεις οτι επιθυμεις κι ακομα περισσοτερα!

Καλημερα σου. Η κοπελα αυτη μετα απο 3-4 μηνες εμεινε και παλι ςγκυος.. μια χαρα μικρη εισαι. Ολα για καποιο λογο γινονται... απλα βγαλτο απ το νυαλο σου μην γινει αυτη σου η επιθυμια εμμονη μεσα στην σχεση σας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα riri.Εχεις δικιο σε αυτο που λες.Δε θα το αφησω να γινει εμμονη.Εχουμε πολυ καλη σχεση με τον αντρα μου και με εχει στηριξει παρα πολυ σε οτι κι αν εχω περασει.Δε θα αφηνα να συμβει αυτο σε καμια περιπτωση.Χαιρομαι που ακουω οτι οι κοπελες που εχετε αναφερει ολες σας εχουν κανει μωρακι.Μου δινει πολλες ελπιδες.Οταν τελειωσει ολο αυτο ειπαμε με τον αντρα μου να παμε διακοπες να χαλαρωσουμε λιγο,να δουμε νεες εικονες.Νομιζω πως θα κανει καλο και στους δυο μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Renata μου φυσικά και ξέρω πως έχεις ακόμη τον φόβο μήπως σου ξανά τύχει κάτι τέτοιο. :( αλλά όπως είπαμε ήταν ένα τυχαίο γεγονός που δεν σημαίνει πως θα το ξανά επαναλαβεις στην ζωή σου ξέρω πως ότι και να σου πω θα έχεις μέσα στην ψυχή σου αυτό τον χαμό αλλά μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι όλα να πάνε καλά από εδώ και πέρα ???άλλαξε στον εαυτό σου 180°μοίρες και βάλε καινούργιους στόχους ξανά. Θα έρθει μία μέρα και θα σε αντικριζει το μωράκι σου κατά ματα και μαζί με αυτό θα μπορεσεις να πας παρά κάτω ???φρόντισε όσο μπορείς να ηρεμήσεις να βγαίνεις έξω να ξεχνιεσαι να κάνεις με τον άντρα σου ξανά όνειρα. Τα όνειρα ποτέ δεν σταματούν. Σταματούν όταν τελειώσει και ο άνθρωπος. Χαίρομαι πολύ που δεν το βάζεις κάτω και είσαι ακόμα εδώ να προσμενεις το θαυματακι σου ❤❤❤στην ζωή καλός κακός πρέπει να πηγαίνουμε μπροστά και να αφήνουμε το παρελθόν μας πίσω. Αυτά έχει η ζωή δεν μας έχουν έρθει όλα βολικά αλλά όλα είναι δανεικά στην ζωή και μια μέρα θα πάρουμε και εμείς το μωράκι μας αγκαλιά και θα χαμογελαμε κόντρα στην ζωή που τα καταφέραμε ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xionoula ειναι πολυ ομορφα τα λογια σου και θα ακολουθησω τη συμβουλη σου να κανω ονειρα με τον αντρα μου.Σας ευχαριστω ολες πολυ μεσα απ'την καρδια μου για τα ενθαρρυντικα λογια σας.Μου ζεσταναν την καρδια...☺Ευχομαι ολες σας να αποκτησετε αυτα που επιθυμειτε απ'τη ζωη!Αυριο το πρωι θα παω για την αποξεση και θα προσπαθησω να σκεφτομαι ολα αυτα τα θετικα που μου ειπατε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/8/2016 at 2:33 ΜΜ, ο/η renata17 είπε:

Καλησπερα κοριτσια.Πριν απο λιγες ωρες πηγα για υπερηχο να τσεκαρουμε το μωρο (8 εβδομαδων εγκυος) γιατι ειχα κατι ενοχλησεις και διαπιστωσαμε πως η καρδια του μωρου σταματησε...ετσι ξαφνικα.Δε γνωριζουν την αιτια.Θα ηταν το πρωτο μου μωρο και ημουν τοσο ευτυχισμενη γιατι τη Δευτερα που πηγα στη γιατρο μου με τον καλο μου ακουσαμε για πρωτη φορα την καρδουλα του.Ηταν ολα μια χαρα.Τελεια για την ακριβεια.Και τωρα αυτο...δε χρειαζεται να περιγραψω ποσο πολυ εχω κλαψει και στεναχωρηθει.Θα παω το Σαββατο να μου το παρουν.Ειμαι απαρηγορητη.Θα ηθελα να μιλησω με κοπελες που περασαν το ιδιο.Ισως ξαλαφρωσει λιγο η ψυχη μου...

 

στις On 25/8/2016 at 2:33 ΜΜ, ο/η renata17 είπε:

Καλησπερα κοριτσια.Πριν απο λιγες ωρες πηγα για υπερηχο να τσεκαρουμε το μωρο (8 εβδομαδων εγκυος) γιατι ειχα κατι ενοχλησεις και διαπιστωσαμε πως η καρδια του μωρου σταματησε...ετσι ξαφνικα.Δε γνωριζουν την αιτια.Θα ηταν το πρωτο μου μωρο και ημουν τοσο ευτυχισμενη γιατι τη Δευτερα που πηγα στη γιατρο μου με τον καλο μου ακουσαμε για πρωτη φορα την καρδουλα του.Ηταν ολα μια χαρα.Τελεια για την ακριβεια.Και τωρα αυτο...δε χρειαζεται να περιγραψω ποσο πολυ εχω κλαψει και στεναχωρηθει.Θα παω το Σαββατο να μου το παρουν.Ειμαι απαρηγορητη.Θα ηθελα να μιλησω με κοπελες που περασαν το ιδιο.Ισως ξαλαφρωσει λιγο η ψυχη μου...

καλησπερα..... βρεθηκα κ εγω στην ιδια θεση με σενα,αν θελεις να μιλησουμε πολυ ευχαριστως. Ηταν οτι πιο δυσκολο εχω περασει,πολυς ο πονος (οχι ο σωματικος) Την μια μερα βλεπεις κουκιδιτσα κ ακους καρδια....και μετα τιποτα....σαν να μην υπηρξε.Κλαψε,ξεσπασε αν το χεις αναγκη. Εγω το κρατησα μεσα μου και ηταν χειροτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/8/2016 at 9:28 ΜΜ, ο/η renata17 είπε:

Κι εγω νομιζω πως ο χρονος θα κανει τη δουλεια του,απλα ειναι πολυ φρεσκο και δεν εχω κανει την αποξεση ακομα.Οταν τελειωσει και αυτη η δοκιμασια ισως αρχισω να το χωνευω.Ζωγιαμπελ σε ευχαριστω πολυ που μοιραστηκες αυτη σου την εμπειρια.Καμια φορα νιωθεις λιγο καλυτερα οταν ανοιγεις την καρδια σου σε αλλους.Γιατι τα διαβαζουν και αλλες κοπελες που εχουν περασει κατι παρομοιο και ειναι μια παρηγορια να ξερεις πως δεν εισαι η μονη.Και εγω με τη σειρα μου σου ευχομαι ολοψυχα αυτη τη φορα να καταφερεις να κρατησεις το μωρακι σου (ή ακομα και τα μωρακια σου) στην αγκαλια σου!Μακαρι να τα καταφερουμε ολες οσες εχουμε παρει αυτη την πικρα αλλα και οσες προσπαθουν γενικα να γινουν μανουλες!

Πήγα και γω χθες για αποξιση. Ήταν 9 βδομάδων και το έκανα και με εξωσωματική ? Τράβηξα πάρα πολλά μέχρι να τα καταφέρω και το έχασα έτσι απλά.  Ότι πέρασε,πέρασε όμως. Πρέπει να βλέπουμε μόνο μπροστά αλλιώς δεν μας κάνει καλό.  Πίστεψε με όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο. Και σιγουρα θα ξανάτύχει εγκυμοσύνη κ θα είναι πετυχημένη και θα πάνε όλα μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/8/2016 at 5:55 ΜΜ, ο/η hopeland είπε:

Πήγα και γω χθες για αποξιση. Ήταν 9 βδομάδων και το έκανα και με εξωσωματική ? Τράβηξα πάρα πολλά μέχρι να τα καταφέρω και το έχασα έτσι απλά.  Ότι πέρασε,πέρασε όμως. Πρέπει να βλέπουμε μόνο μπροστά αλλιώς δεν μας κάνει καλό.  Πίστεψε με όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο. Και σιγουρα θα ξανάτύχει εγκυμοσύνη κ θα είναι πετυχημένη και θα πάνε όλα μια χαρά!

Εχεις δικιο.Προφανως και αυτα γινονται για καποιο λογο.Η φυση εχει προνοησει.Αυτες τις μερες ειχα πολυ χρονο να σκεφτω και να επεξεργαστω το συγκεκριμενο συμβαν.Εννοειται δεν μπορεις να το ξεπερασεις ετσι ευκολα.Δεν ειναι οτι εχασες τα κλειδια σου.Μωρο ηταν.Και θα κλαψεις και θα θρηνησεις και θα νευριασεις και θα πεις "γιατι σε μενα;".Η ζωη ομως συνεχιζεται.Ετσι πρεπει.Το θεμα ειναι να μην το βαζεις κατω.Ειδικα αμα το θες τοσο πολυ.Θα ερθει εγκυμοσυνη ξανα και θελω να πιστευω οτι θα πανε ολα καλα αυτη τη φορα.Θα τα καταφερεις το πιστευω.Ηταν μια μεγαλη ατυχια και για τις δυο μας.Ολα θα πανε καλα ομως.Δυναμη θελει και πεισμα.Σου ευχομαι τα καλυτερα hopeland.Συντομα να κρατησεις το μωρο σου στην αγκαλια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 2/9/2016 at 4:34 ΜΜ, ο/η renata17 είπε:

Εχεις δικιο.Προφανως και αυτα γινονται για καποιο λογο.Η φυση εχει προνοησει.Αυτες τις μερες ειχα πολυ χρονο να σκεφτω και να επεξεργαστω το συγκεκριμενο συμβαν.Εννοειται δεν μπορεις να το ξεπερασεις ετσι ευκολα.Δεν ειναι οτι εχασες τα κλειδια σου.Μωρο ηταν.Και θα κλαψεις και θα θρηνησεις και θα νευριασεις και θα πεις "γιατι σε μενα;".Η ζωη ομως συνεχιζεται.Ετσι πρεπει.Το θεμα ειναι να μην το βαζεις κατω.Ειδικα αμα το θες τοσο πολυ.Θα ερθει εγκυμοσυνη ξανα και θελω να πιστευω οτι θα πανε ολα καλα αυτη τη φορα.Θα τα καταφερεις το πιστευω.Ηταν μια μεγαλη ατυχια και για τις δυο μας.Ολα θα πανε καλα ομως.Δυναμη θελει και πεισμα.Σου ευχομαι τα καλυτερα hopeland.Συντομα να κρατησεις το μωρο σου στην αγκαλια σου!

Σ'ευχαριστώ κ σου εύχομαι κ γω τα καλύτερ!!! Να τελειώσει σύντομα όλο αυτό το άγχος, η απογοήτευση κ η ταλαιπωρία που τραβάμε κ να φαίνονται σαν να ήταν ένα κακό όνειρο που τέλιωσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσάκια μου...διάβασα αυτά που γραφατε και ανατριχιασα... Ειλικρινά... Έχω περάσει και εγώ στα 28 μου μια παλινδρομη κύηση...ήμουν οχτώ εβδομάδων.... Πήγα κ εγώ να με καθαρισουν... Ένιωθα ότι ανεβαινα τον γολγοθα μου εκείνη την ημέρα... Έκλαψα πολύ στεναχωρηθηκα πολύ κ Ακόμα κλαίω ? όταν το σκέφτομαι... Ο καλός θεουλης με ανταμειψε όμως και τώρα έχω ένα γερό παιδάκι στα χέρια ? μου....κάθε μέρα κάνω την προσευχή ? μου και τον ευχαριστώ για αυτό το πλασματακι αλλά η αλήθεια είναι ότι εκείνη η απώλεια με πονάει πολύ ακόμα... Πιστεύω ότι αυτό για μια γυναίκα ? την σημαδεύει... Μένει μέσα της και δεν το ξεχνάει ποτέ!!!! Ήδη σας τα γράφω ? διάβασα και τα δικά σας και το δάκρυ ? τρέχει κορομηλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο γίνεται και μπορείτε γιατί μπορείτε,οι γυναίκες ♀ είμαστε πολύ δυνατές, να μην στεναχωριεστε.... Ο θεουλης ξέρει καλύτερα γιατί τα πήρε από κοντά μας...ίσως δεν θα ήταν συμβατή η ζωή τους με την φύση μας.... Ίσως δεν θα είχαν σωστή ανάπτυξη αν αυτές οι εγκυμοσύνες συνεχιζοντουσουσαν....μόνο ο θεουλης ξέρει... Όπως έλεγε και η γιατρός μου που είχα,μετά την άλλαξα επειδή θεώρησα ότι θα την βλέπω και θα έχω τις άσχημες αναμνήσεις, ότι από την στιγμή που έμεινες μια φορά έγκυος ξαναμενεις και είναι σημαντικό να ξέρεις ότι μπορείς να μείνεις έγκυος είτε με κανονική επαφή είτε με εξωσωματική και ότι πλέον δεν υπάρχει γυναίκα που να μην έχει και μια αποβολή είτε στην πρώτη της εγκυμοσύνη είτε ενδιάμεσα πχ.σε πρώτο με δεύτερο παιδί... Αλλά μετά το μόνο σίγουρο είναι ότι η επόμενη εγκυμοσύνη είναι φυσιολογική και γερά παιδάκια... Εύχομαι να μην ζήσει καμία άλλη κοπέλα τίποτα τέτοιο... Πονάει πολύ.... Γερά παιδάκια να σας έρθουν κοπέλες μου να σας απαλυνουν τον πόνο που έχετε στην ψυχουλα σας και την πληγωμενη καρδούλα σας!!!!!!!ο καλός θεουλης δίνει δύναμη και κουράγιο να συνεχίζουμε όλες μας... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tonia laoura είπε:

Αχ κοριτσάκια μου...διάβασα αυτά που γραφατε και ανατριχιασα... Ειλικρινά... Έχω περάσει και εγώ στα 28 μου μια παλινδρομη κύηση...ήμουν οχτώ εβδομάδων.... Πήγα κ εγώ να με καθαρισουν... Ένιωθα ότι ανεβαινα τον γολγοθα μου εκείνη την ημέρα... Έκλαψα πολύ στεναχωρηθηκα πολύ κ Ακόμα κλαίω ? όταν το σκέφτομαι... Ο καλός θεουλης με ανταμειψε όμως και τώρα έχω ένα γερό παιδάκι στα χέρια ? μου....κάθε μέρα κάνω την προσευχή ? μου και τον ευχαριστώ για αυτό το πλασματακι αλλά η αλήθεια είναι ότι εκείνη η απώλεια με πονάει πολύ ακόμα... Πιστεύω ότι αυτό για μια γυναίκα ? την σημαδεύει... Μένει μέσα της και δεν το ξεχνάει ποτέ!!!! Ήδη σας τα γράφω ? διάβασα και τα δικά σας και το δάκρυ ? τρέχει κορομηλο 

Καλημερα.Να χαιρεσαι το παιδακι σου Τonia laoura!!Να το δεις οπως ποθεις!Σιγουρα με σημαδεψε αυτο το γεγονος και ειναι πολλες οι φορες που σκεφτομαι τη στιγμη που μου ανακοινωσαν οτι σταματησε η καρδια του μωρου μου.Το ζω ξανα και ξανα και σφιγγεται η καρδια μου.Ειναι ακομα πολυ φρεσκο.Ευχομαι την επομενη φορα να πανε ολα καλα.Μονο πες μου σε παρακαλω..οταν εμεινες ξανα εγκυος,δεν ειχες το συνεχη φοβο ή την ανησυχια μην επαναληφθει;Γιατι πιστευω οτι δε θα μπορω να μην το σκεφτομαι διαρκως σε μια επομενη κυηση.Ηδη το σκεφτομαι και δεν ξερω αν μπορω να περασω τον ιδιο ψυχικο πονο...Εννοειται πως θα προσπαθησουμε ξανα με τον αντρα μου οταν μας δωσει το οκ η γυναικολογος μου.Θελουμε πολυ ενα παιδακι.Η αληθεια ειναι οτι εχω φαει πολλα χαστουκια απο τη ζωη σε θεματα υγειας και η παλινδρομη ηταν το πιο δυνατο απ'ολα.Εχω μαθει ομως να σηκωνομαι ξανα καθε φορα που πεφτω,γι'αυτο και δεν το βαζω κατω στο θεμα παιδι!Η ανησυχια ειναι ομως ανησυχια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια είμαι 28 χρόνων και πριν 2 μήνες απεβαλα 3 εβδομάδων ο γιατρός μου είπε ότι ο οργανισμός το καθαρισε από μόνο του και δεν θα χρειαστώ καθάρισμα.  άφησα μια περίοδος και στις γονιμες μερες  7,8,9 έκανα ελεύθερα υπάρχει περίπτωση στις 21 του μήνα που περιμένω   περιοδος να ξανά μείνω έγκυος???

Επεξεργάστηκε από Evaggelia29
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η renata17 είπε:

Καλημερα.Να χαιρεσαι το παιδακι σου Τonia laoura!!Να το δεις οπως ποθεις!Σιγουρα με σημαδεψε αυτο το γεγονος και ειναι πολλες οι φορες που σκεφτομαι τη στιγμη που μου ανακοινωσαν οτι σταματησε η καρδια του μωρου μου.Το ζω ξανα και ξανα και σφιγγεται η καρδια μου.Ειναι ακομα πολυ φρεσκο.Ευχομαι την επομενη φορα να πανε ολα καλα.Μονο πες μου σε παρακαλω..οταν εμεινες ξανα εγκυος,δεν ειχες το συνεχη φοβο ή την ανησυχια μην επαναληφθει;Γιατι πιστευω οτι δε θα μπορω να μην το σκεφτομαι διαρκως σε μια επομενη κυηση.Ηδη το σκεφτομαι και δεν ξερω αν μπορω να περασω τον ιδιο ψυχικο πονο...Εννοειται πως θα προσπαθησουμε ξανα με τον αντρα μου οταν μας δωσει το οκ η γυναικολογος μου.Θελουμε πολυ ενα παιδακι.Η αληθεια ειναι οτι εχω φαει πολλα χαστουκια απο τη ζωη σε θεματα υγειας και η παλινδρομη ηταν το πιο δυνατο απ'ολα.Εχω μαθει ομως να σηκωνομαι ξανα καθε φορα που πεφτω,γι'αυτο και δεν το βαζω κατω στο θεμα παιδι!Η ανησυχια ειναι ομως ανησυχια.

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου...Να είσαι καλά και σύντομα ? ένα μωράκι γερό στην κοιλίτσα σου...αν είχα λέει τον φόβο;;;;;;;;; Ετρεμα κάθε φορά που ήταν να πάω στον γιατρό... Τις υπόλοιπες που δεν πήγαινα στον γιατρό έψαχνα να βρω ένα σημάδι να ξέρω ότι είναι καλά το μωράκι μου...ερχόταν στο μυαλό μου η στιγμή που είχα δει τότε την αιμοραγια της αποβολής και μου κοβοντουσαν τα πόδια και έλεγα όχι δε θα μου συμβεί και αυτήν την φορά... Δεν θα το αντέξω ειλικρινά... Ίσως κ για αυτό δεν ευχαριστήθηκα τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης μου όπως άλλες κοπελες.... Σίγουρα θα έχεις την ανησυχια κ εσυ και θα λες είναι καλά;;; Είχα φτάσει στο σημείο να λέω ότι ήθελα να πάω για χοριακη μέρα παραμερα να δω αν ανεβαίνουν οι μονάδες.. Έψαχνα στο ίντερνετ να κοιτάξω αν πουλάνε υπέρηχο κ πόσο είχε να έπαιρνα... Καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά που σκεφτόμουν δεν ήταν φυσιολογικά και ότι είχα αρχίσει να ξεφευγω.. Μέχρι που ξεκίνησαν οι εμετοι και ένιωθα χαρούμενη γιατί ήξερα ότι όλα πάνε καλά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Evaggelia29 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είμαι 28 χρόνων και πριν 2 μήνες απεβαλα 3 εβδομάδων ο γιατρός μου είπε ότι ο οργανισμός το καθαρισε από μόνο του και δεν θα χρειαστώ καθάρισμα.  άφησα μια περίοδος και στις γονιμες μερες  7,8,9 έκανα ελεύθερα υπάρχει περίπτωση στις 21 του μήνα που περιμένω   περιοδος να ξανά μείνω έγκυος???

Ευαγγελία μου καλημέρα!!!! Λοιπόν υπάρχει περίπτωση να είσαι έγκυος επειδή μετά τις αποβολες η μήτρα λένε πως είναι πιο γόνιμη.... Κ εμένα τότε η γιατρός μου είχε πει ότι μετά από μια περίοδο και μετά ξανά προσπάθεια για μωράκι ότι υπάρχει περίπτωση να μείνω έγκυος.... Εγώ βέβαια δεν το κυνηγησα τότε λόγω κακής ψυχολογίας....εύχομαι να είσαι εγκυουλα και να μας πεις τα νέα ? σου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου λένε όλοι μην ανχονομαι και άλλα τέτοια αλλά δεν μπορώ να μην ανχονομαι το σκέφτομαι συνέχεια και είναι και αυτή η λαχτάρα....περιμένω πως και πως.έχω κάποια πονακια κάτω αριστερά στην κιλιτσα  μου αλλά σκέφτομαι μήπως είναι από την περίοδο που περιμένω στης 21 του μήνα και το στήθος μου έχει ξεκινήσει να με ενοχλεί.μήπως είναι επίδει θα μου έρθει περίοδος μήπως το σκέφτομαι τόσο έντονα  δεν ξέρω τι να πω.έχω μεγάλη αγωνία.σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tonia laoura σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου αυτό δεν το ήξερα ότι μετά από αποβολη είναι ποιο εύκολο να ξανά μείνω έγκυος. Μήπως γνωρίζετε ποτέ μπορώ να κάνω μια β χωριακη το ποιο σύντομο ποτέ είναι?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...