Μετάβαση σε περιεχόμενο

1ος μήνας εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το mammyland!!!! 

Βρίσκομαι στον πρώτο μήνα της εγκυμοσύνης μου και σαν πρωτη φορά έχω ανγχωθει... Εψαξα κάποια site για το τι πρεπει να πρόσεξω αλλά θέλω μια γνώμη απο τις μανάδες... Είδα ότι πρέπει να κόψεις το κάπνισμα αλλά οσες είναι καπνιστριες καταλαβενεται οτι είναι πολύ δύσκολο το κοψιμο.. Βέβαια το έχω ελατωσει αρκετά. Τι ακριβως πρεπει να προσεξω περισσότερο γιατί λογο αλλων προβληματων στο παρελθον έχω κανει μια έκτρωση... Παιζει κανέναν ρολο αυτό;;;; 

Επεξεργάστηκε από Tonia Tag
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλο το mammyland!!!! 

Βρίσκομαι στον πρώτο μήνα της εγκυμοσύνης μου και σαν πρωτη φορά έχω ανγχωθει... Εψαξα κάποια site για το τι πρεπει να πρόσεξω αλλά θέλω μια γνώμη απο τις μανάδες... Είδα ότι πρέπει να κόψεις το κάπνισμα αλλά οσες είναι καπνιστριες καταλαβενεται οτι είναι πολύ δύσκολο το κοψιμο.. Βέβαια το έχω ελατωσει αρκετά. Τι ακριβως πρεπει να προσεξω περισσότερο γιατί λογο αλλων προβληματων στο παρελθον έχω κανει μια έκτρωση... Παιζει κανέναν ρολο αυτό;;;; 

Καλησπερα Τονια μου με το καλο το αγγελουδακι σου... νομιζω πως δεν παιζει καποιο λογο αυτο χωρις να ειμαι βεβαια απολυτα σιγουρη.... οσο για το καπνισμα ναι καλο θα ηταν να το κοψεις αλλα πραγμα πολυ δυσκολο.. εγω π.χ στον γιο μου στην 1η εγκυμοσυνη δεν το ηθελα καθολου ενω στην κορη μου το ηθελα... αλλα δεν εκανα πολλα... να σε ρωτησω κατι? Οταν εκανες ελευθερα... μετα την ωορηξια σου που ηταν να σου ερθει περιοδος λιγες μερες πριν ενοιωθες καποιο συμπτωμα??? Τωρα εγω περιμενω κανονικα στις 22/11 αλλα ευχομαι να μην ερθει εχω καποια συμπτωματα αλλα δεν ξερω αν ειμαι εγκυος η οχι... :/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρασσινοματα ευχαριστώ πολύ...

Για να σπυ πω την αλήθεια δεν ηταν στόχος μας το παιδί.. Εδώ και καιρό κάναμε ελεύθερα αλλά μετα την έκτρωση ήταν πολύ δύσκολο πράγμα που με παρεξενεψαι αρκετά γιατί ο γιατρός είχε πει ο τι τώρα θα επιανα ποιο εύκολα... Είχα ορισμένα πονακια περιόδου και είχα αίμα απο την μύτη χωρίς λόγο. (Διάβασα κάπου οτι και αυτό είναι σύμπτωμα εγκυμοσύνης επίσης).Επισης το στομαχι μου μου ειχε ενοχλησεις τι στήθος μου είχε αρχίσει να πρίζεται και να βγάζει υγρά.Περίμενα αλλά εδώ κι ενα μήνα δεν μου είχε ερθει η περίοδος και έτσι πήρα τεστ και βγήκε θετικό.. Περίμενε μια εβδομαδα μετα την ημερομηνία περιόδου σου και υστερα κάνε ενα τεστ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Παρασκευούλα.Ξεκιναω σήμερα το φαρμακευτικό μου πρωτόκολλο.Πρωτος υπέρηχος 8 Μαϊου.Ευχομαι η δεύτερη ετ να είναι η τυχερή ♥️🙏♥️
    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...